DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Toenadering tusschen werkgevers en arbeiders. NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED. INDIË. Ho. 133 Maandag 8 Juni 1936 138e Jaargang De stakingen in Frankrijk Verwacht mag worden, dat morgen voor het grootste deel het werk hervat zal worden. RUSTIGE ZONDAG. dat Antwerpen blijft staken. Werkgevers blijven bij hun eischen. Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, onze gezant te Brussel. Moordaanslag te IJmuiden. Staatsgevaarlijke bruut gearresteerd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Er is een groote ontspanning ge komen in de steeds grooter wordende onrust in Frankrijk en dan vooral in Parijs, waar de stakingen op haar hevigst waren. Alle bladen zijn thans verschenen, maar slechts in vier pagina's, daar de staking in de papierfabrieken tot zuinigheid met papier dwingt. Daar de benzinevoorraden van bij na alle garages uitgeput zijn, rijden op straat slechts weinig auto's. De benzine-voorziening zal heden hervat worden. Voor het geval de benzinevoorraden der artsen, bakkers en van de autobusdiensten uitgeput zijn, zal benzine van het leger be schikbaar worden gesteld. De toestand is onveranderd in de fa brieken, waar het personeel de werkplaat sen symbolisch bezet houdt, zooals bij Renault. Niets doet te Parijs voorzien, dat er eenige agitatie in de lucht zou hangen. De indruk is, dat de staking een „étappe" is. Evenals de vorige dagen het geval was, zijn de openbare diensten verzekerd: de water-, gas- en electriciteitsvoorziening functionneert, evenals in het algemeen de transportdiensten. De melk werd overal normaal bezorgd en de aanvoer bij de hallen had op de gewone wijze plaats. In het noorden des lands is de toestand ongewijzigd, maar het personeel van de autobusmaatschappij te Versailles heeft vanochtend het werk hervat. Anti-semietisch nummer van So- lidarite Frangaise in beslag geno men. Joden en vrijmetselaars de vyanden des lands. Op bevel van den minister van binnen- landsche zaken, Salengro, is een speciaal nummer van de „Solidarite Frangaise" in beslag genomen, waarin o. m. de volgende zinsneden voorkomen: het vaderland is in gevaarde joden en de vrijmetselaars zijn de verantwoordelijkende joden en de vrijmetselaars zijn de vijanden Bijeenkomst in kabinet van minister-president. De vertegenwoordigers van de arbeiders (Algemeen Verbond van den Arbeid) en van werkgevers (Algemeen Verbond van de Fransche Producenten) zouden gister middag in overeenstemming met een op hen door minister-president Blum ge daan beroep in het kabinet van den pre mier bijeenkomen ter bespreking van de voorwaarden, waaronder de werkzaam heden zonder verwijl zouden kunnen wor den hervat. Overeenstemming inzake de stakingen bereikt. Er is thans ook overeenstemming be reikt inzake vele stakingen. Ten aanzien van de besprekingen, die gistermiddag gehouden waren, teneinde te trachten een einde te maken aan de stakingen, had Jouhaux reeds verklaard, dat hij hoopte, dat des avonds bij de her vatting der besprekingen een overeen stemming tot stand zou komen. Naar de minister van binnenlandsche zaken, Salengro, heeft medegedeeld om vat het tusschen de vertegenwoordigers van den Algemeenen Bond van Fransche voortbrenging en die der C.G.T. tot stand gekomen accoord het volgende: het recht van vereeniging, erkenning der fabrieks- Bfgevaardigden, verhooging der salaris sen, varieerend van 7 tot 15 procent, voorwaarden en wijze van hervatting van het werk, en toepassing door de werk gevers van de wetsontwerpen, die bij het bureau van de Kamer zullen worden in gediend, met betrekking tot de invoering van een werkweek van 40 uren en be taalde vacanties. De eischen der bankbedienden. De minister van financiën, Vincent Auriol, heeft den secretaris van de Vak- vereenigingskamer der bankbedienden ontvangen, die hem in kennis stelde van de eischen der bankbedienden. Minister Auriol, heeft onmiddellijke besprekingen gevoerd met den voorzitter van de Syn dicale Bankunie. Als eerste resultaat werd bereikt, dat de beide partijen tot overeenstemming zijn gekomen, Woensdag de bepalingen van het collec tief contract zullen worden besproken De overeenstemming tusschen werkgevers en werknemers. Behalve de reeds bekende punten van de overeenkomst die tusschen werkgevers en werknemersgedelegeerden tot stand is gekomen, zijn in de overeenkomst nog de volgende drie punten opgenomen: Invoering van arbeidersraden in alle bedrijven met meer dan 10 arbeiders. Geen represaille-maatregelen tegen de stakers. Oproep van den kant der arbeidersor ganisaties tot onmiddellijke hervatting van het werk in de bedrijven, waar ge staakt wordt, zoodra de werkgevers de principieele overeenkomst hebben aan vaard en onderhandelingen aangevangen zijn over de uitvoering daarvan. Voorts hebben de werkgevers bij de on derhandelingen bij den minister-president reeds te kennen gegeven de wetten ten uitvoer te zullen leggen, die binnenkort in de Kamer zullen worden ingediend en die in het bijzonder betrekking hebben op de arbeidscontracten, de 40-urenweek en de vacantie met behoud van loon. Deze toezegging is echter slechts door aan dringen van de regeering verkregen. De werkgevers hebben zich echter vrijheid van meening voorbehouden over het principe van deze wetten en zy hebben eveneens alle reserves gemaakt over de economische gevolgen van deze wetten. In regeeringskringen wordt verno men, dat de principieele overeen komst over de beëindiging van de staking nog niet tot een hervatting van het werk in den loop van heden zal kunnen leiden. Men gelooft ech ter, dat Dinsdag de meeste der thans stakende bedrijven weer aan den gang zullen gaan. De banken en de groote Parijsche wa renhuizen zijn bij de principieele regeling niet betrokken. In den loop van den dag zullen ónder voorzitterschap van Blum onderhandelingen gevoerd worden over bijlegging van de staking in de warenhui zen, terwijl de vertegenwoordigers der banken en der bankbedienden, na een eerste contact gisteravond, vanmiddag opnieuw in het ministerie van financiën bijeen zullen komen voor het voeren van onderhandelingen. Het ministerie van financiën verklaart met beslistheid, dat de geruchten over een staking bij de banken onjuist zijn. De banken zullen vandaag als gebruikelijk hun loketten openen. Vandaag wordt de levering van benzine aan de pompstations hervat. Aangezien ook in de centrale markthallen de sta kingsbeweging ten einde is en de vracht auto's weer benzine kunnen krijgen, is de levensmiddelenvoorziening vandaag weer in orde. Er kan echter nog niet worden bepaald of de staking in de Parijsche bouwbedrijven en in de mijnen in Noord- Frankrijk onder den indruk van de be reikte overeenstemmingen toch nog zal doorgaan. Zooals bekend zou in deze be drijven de staking vandaag beginnen. Staking begrafenispersoneel. In Versailles is echter heden de staking overgeslagen op het personeel der begra fenis-ondernemingen. De prefect heeft daarom opdracht gegeven aan de stede lijke politie een aantal begrafenissen te verrichten. In de mijnstreek van Douai is het aan tal stakers sedert Donderdag van 350 tot ongeveer 20.000 gestegen. Ook het per soneel der cokes- en brikettenfabrieken heeft zich bij de mijnstaking aangesloten. De Bond van Warenhuis-fabrikanten te Parijs heeft Zaterdag evenals dit reeds door andere ondernemersbonden ge schiedde, verklaard alle onderhandelingen tot bijlegging van het conflict te zullen afbreken, indien het personeel de bezette warenhuizen niet ontruimde. De Bond van Electriciens deelde mede, dat er in dezen bedrijfstak geen algemeene staking heerscht. De staking van ver schillende particuliere electriciteitsfabrie- ken heeft slechts ten doel voor deze ar beiders in de toekomst betere arbeids voorwaarden en levensomstandigheden te verkrijgen. Zaterdag werd ook de rivierscheepvaart door de stakingsbeweging getroffen. Vooral in Noord-Frankrijk, in de omge ving van Rijssel, zijn de bemanningen van talryke vrachtschepen in staking ge gaan. Zij legden hunne schepen dwars over rivieren en kanalen, teneinde op de ze wijze elk verkeer onmogelijk te maken. Ook in Reims heeft de staking zich verder uitgebreid. De staking in de Parij sche metaalindustrie schijnt echter te verminderen. Tusschen de directie der Renault-fabrieken en de arbeiders schij nen de onderhandelingen reeds zoover gevorderd te zijn, dat nog slechts een enkel geschilpunt te regelen overblijft. De werkgevers hebben zich bereid ver klaard 72 werkuren als betaalde vacantie toe te staan, de arbeiders eischen echter 96 uur. Desniettemin hoopt men, dat de arbeid reeds Maandag weder zal kunnen worden hervat. In de Antwerpsche haven blijft de toe stand ongewijzigd. De werkgevers hebben Zaterdagmiddag vergaderd en kennis ge nomen van het rapport van een gedele geerde bij het Nationale Comité van de haven. Zij hebben besloten op hun stand punt te blijven staan. De Bondsraad van de havenarbeiders heeft van zijn kant be sloten, dat de staking zal blijven voortdu ren. Daar er geen tegenvoorstellen door de werkgevers werden gedaan, wordt op het oogenblik geen vergadering van de stakers in het uitzicht gesteld. Er is dus nog geen sprake van toenadering der bei' de partijen. Minister Delattre blijkt evenwel niet van plan te zijn het bijltje er bij neer te leggen en zal, naar men verwacht, te be ginnen met vandaag een nieuwe poging doen om de werkgevers tot een verzoe nende houding te bewegen. De wijziging in de houding van zekere bladen, die van het begin af partij hebben gekozen tegen de arbeiders, verdient de grootste aandacht Zoo schrijft de katho lieke conservatieve „Libre Belgique", dat het argument van de arbeiders, dat de salarissen niet voldoende zijn aangepast bij de stijging van de kosten van het levensonderhoud, niet van allen grond is ontbloot, maar dat de werkgevers er in elk geval niet nader op zullen ingaan, voordat de arbeid is hervat. Zaterdagmiddag is het aan de haven kalm gebleven. Er deed zich alleen een relletje voor met een opgehitsten staker, die de tram aanhield en van den conduc teur eischte, dat ook hij den arbeid zou neerleggen. De man kwam in verzet tegen de politie en werd bij de arrestatie ge wond. Het is voortaan verboden, zonder speciale toestemming, met fietsen of mo torrijwielen langs de dokken te rijden. Men wil zoodoende opstootjes beletten van groepen stakers, die zich in de laatste da gen per fiets verplaatsen om werkwilli gen op te sporen. Schepen naar Rotterdam. Er wordt overigens evenmin gewerkt als de vorige dagen en het aantal politie agenten aan de haven kon zelfs worden verminderd. Tien schepen zijn onverrich- terzake uit Antwerpen naar Rotterdam vertrokken en men heeft vernomen, dat 110 schepen, die zich met bestemming naar Antwerpen te Dordrecht bevinden^ bevel hebben gekregen om naar Rotter dam te varen. Voor wat Gent betreft zijn deze berich ten uit de lucht gegrepen. Het parool van de vakvereeniging wordt stipt opgevolgd en er wordt geen hand uitgestoken naar de schepen, die Antwerpen als bestem ming hadden. Zaterdagavond heeft de paritaire com missie van Ostende van haar kant beslo ten, dat de schepen, die normaal naar Antwerpen moesten varen, niet in de ha ven van Ostende zullen worden gelost. De commissie besloot ook, dat na afloop van het conflict te Antwerpen de salarissen te Ostende zullen worden aangepast bij die van Antwerpen en Gent. Zondag is de staking der Antwerpsche autobussen geëindigd, nadat Zaterdag de vertegenwoordigers van de vakvereeni ging van de werkgevers de verzekering hebben gekregen, dat de salarissen gelijk zullen worden gesteld met die van het rtamwegpersoneel. De moderne metaalarbeidersbond van Antwerpen heeft Zaterdagavond verga derd en besloten, dat er voor de metaal bewerkers geen aanleiding bestaat om zich bij de staking van de havenarbeiders aan te sluiten. De Belgische regeering heeft van haar kant de noodige maatregelen getroffen met het oog op den meelvoorraad van het land. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin thans definitief het besluit onderteekend tot de benoeming vai Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer, Hr. Ms. gezant te Brussel, tot gouverneur-generaal Nederlandsch-Indië. van De levensloop van Jhr. Tjarda. Jhr. mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd 7 Maart 1880 te Groningen geboren als zoon van Jhr. Edgard Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en Jvr. Christina Jacoba Quintus. Het geslacht der Tjarda's behoort tot den oud Frieschen adel. De oorsprong gaat ver loren in de grijze oudheid. Zij hebben een groote rol gespeeld in de woelige middel- eewsche geschiedenis der Frische gewesten. De Friezen vormden oudtijds een vrij volk, dat geen graven of heeren over zich duldde, tenzij door den nood gedwongen. Zij erken den slechts den Duitschen Keizer als hun opperheer. Het wapen der Tjarda's getuigt hiervan. Evenals vele andere Friesche ge slachten voerden zij den keizerlijken ade laar als hun wapenteeken. De geregelde stamreeks der tegenwoordige familie Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is bewijs baar terug te voeren tot op Tjaard van Tjarda, vermeld in 1420. Gedurende de la tere eeuwen waren steeds leden van de fami lie Tjarda in de hoogste functies van Gronin gen en Friesland. Wij treffen onder hen krijgsmeesters, erf scheppers, een gecomi- teerde raad der Ommelande, en een der ad miraliteit van Friesland, gedeputeerden van Groningen, enz. De vader van den nieuwen gouverneur- generaal is burgemeester geweest van Groningen, lid der Provinciale Staten van Groningen, lid der Eerste Kamer, commis saris der koningin in Groningen, curator der rijksuniversiteit. Zijn zoon de nieuwe gouverneur-generaal is in de zeventien de graad de rechtstreeksche afstammeling van Jonker Tjaard van Tjarda bovenge noemd. Jhr. Tjarda doorliep het Groningsche gymnasium en studeerde in de rechten aan de rijksuniversiteit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap. Twee jaar later ving hij den ambtelijken loopbaan aan als adjunct- comipies bij het departement van buiten- landsche zaken. Na in 1915 het examen voor gezantschaps- attache afgelegd te hebben, werd Jhr. Tjarda benoemd tot gezantschapsattache in algemeenen dienst, tijdelijk werkzaam ge steld aan het gezantschap te Washington. Achtereenvolgens doorliep hij de verschil lende rangen in den Nederlandschen diplo- matieken dienst. In 1918 werd hij bevorderd tot gezant schapssecretaris en later als zoodanig werk- •De nieuwe gouverneur-generaal van Ned.-Indië. zaam gesteld aan Hr. Ms. gezantschap te Pa rijs. In 1921 ging hy als algemeen secretaris der Nederlandsche delegatie bij de vloot- conferentie naar Washington en eveneens naar de conferentie van Genua 1922. In hetzelfde jaar werd hij toegevoegd aan het bureau van de internationale confe rentie te Den Haag inzake den Russischen handel. In 1924 werd Jhr. Tjarda bevorderd tot gezantschapsraad en werkzaam gesteld hij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn. In 1925 verliet hij den diplomatieken dienst om het hooge ambt van commissaris der koningin in de provincie Groningen te aanvaarden, een ambt, dat ook zijn vader bekleed had. Van 1925 tot 1933 was hy als zoodanig werkzaam, tevens was hij van 1928 af pre sident-curator der rijksuniversiteit. Bij koninklijk besluit van 28 September 1933 werd Jhr. Tjarda benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Belgische en Luxemburgsche hoven te Brussel. De nieuwe gouverneur-generaal is te Bal- timore (Ver. Staten) in 1915 gehuwd met Miss Christine Marburg, dochter van den vroegeren Amerikaanschen gezant in Brus sel, Theodore Marburg. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren. Jhr. Tjarda is officier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier van het le gioen van eer van Frankrijk, eere-ridder der Ballye van Brandenburg der Johanni- ter en officier in de orde der heilige Mauri tius en Lazarus van Italië. TRIBUNES TIJDENS REVUE INGESTORT. Tal van slachtoffers. Tijdens de groote revue ter gelegenheid van den zesden verjaardag van de restaura tie zijn op het manoeuvreterrein te Boeka' rest in Roemenië twee tribunes, waar een groot aantal toeschouwers opeengepakt zat, ingestort. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er gevallen zijn, maar te oordee^ len naar het aantal ziekenauto's, dat spoe dig ter plaatse verscheen, zijn een groot aantal personen gewond. Er verluidt, dat ruim 100 personen naar het ziekenhuis zyn overgebracht. De revue werd niet onderbro ken. OVERSTROOMINGEN IN BEIEREN. De hevige regenval in den afgeloopen nacht heeft op vele plaatsen overstroomin gen verwekt, vooral in het Beiersche Woud. Evenals by de catastrophe van 1932 staat het dal van Cham onder water en gelijkt een meer. De straatweg Cham—Strubing is overstroomd. Ook de Isar en de Donau zyn aanzienlijk gestegen. Zondagmiddag omstreeks twee uur werd het stille gedeelte van IJmuiden in rep en roer gebracht door een zeke ren D. de R., een man, die bekend staat als een dronkaard en wiens vrouw eenigen tijd geleden een einde aan haar leven maakte. De R., die zich bij een twistgesprek met de jongste dochter van zijn vrouw zeer had opgewonden, snelde plotseling zijn woning in de La Reystraat binnen en kwam met een geladen revolver naar buiten, waarmede hy eenige scho ten loste, zonder echter iemand te ra ken. Een der kogels kwam door een ruit in de voorkamer van zijn woning terecht. De kogel werd later gevonden. De man, die zich steeds meer opwond, snelde daarop naar de woning van zijn zwager van R. in de Pres. Krugerstraat op korten afstand van zyn eigen wo ning. Hier loste hij wederom eenige schoten. Groote consternatie. Met het gevolg, dat de echtgenoote van van R. door een schampschot vrij ernstig in het gelaat gewond werd. Juist wilde de onverlaat zijn handen opheffen om te schie ten, toen eenige mannen hem overmeester den. Het zou zeker slecht met hem afge loopen zijn, als niet inmiddels eenige po litieagenten ter plaatse waren verschenen, die hem boeiden en naar het politiebureau op het Willemsplein overbrachten, waar hij werd ingesloten. De getroffen vrouw werd door dr. R. ver bonden en kon weer huiswaats keeren. Het spreekt vanzelf, dat de schietpartij een groote opschudding veroorzaakte. Nog langen tijd na het gebeurde werd het geval in de omgeving druk besproken. De buren hopen van harte, dat zij thans voor goed van den man verlost zijn, daar deze meermalen laat in den nacht dronken thuis kwam, waardoor zij in hun nachtrust ge stoord werden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1