DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE STAKING IN FRANKRIJK. m No. 134 Dinsdag 9 Juni 1936 138e Jaargang Besprekingen tusschen regeering, werkgevers en arbeiders. Nog steeds geen oplossing. De internationale politiek. Overleg met Engeland. De situatie in het Verre Oosten. De Lappland verongelukt. Eén doode, 12 gewonden. Op weg naar Schiphol. ALKMAARSCHE COURANT, f Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rjjk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De ontspanning in het conflict mani festeerde zich gistermiddag hierin, dat in tal van bedrijven het werk hervat is, terwyl elders besprekingen geopend zijn, die naar men verwacht spoedig tot een resultaat zullen leiden. Gisteren in den voormiddag werd in de onmiddellijke nabijheid van Parijs in dertig fabrieken, die bij de staking betrokken waren het werk weer opge nomen. Onder deze dertig fabrieken waren vijftien metaalfabrieken. Ook in de bandenfabriek van Hutchinson werd het werk hervat. De toestand in het Noorden. De algemeene mijnwerkersstaking is in alle mijnen van het arrondissement Door- nick een feit geworden. Gistermorgen heeft de stakingsbeweging zich aldaar nog uitge breid tot de bierbrouwerij, de confectiein- dustrie, de electrische centrale, de metaal nijverheid en de eenheidsprijzenwinkels. In het arrondissement staken ongeveer 30 tot 35.000 personen. Ook in St. Quentin is de stakingsbeweging uitgebreid, in Rijssel is de staking onder de bouwvakarbeiders al gemeen. De toestand is nog steeds rustig. Uitbreiding in de provincie. In de provincie constateert men nog hier en daar een uitbreiding van de stakingsbe weging. In het district Havre is de staking met 2000 man uitgebreid, terwijl er in de districten Nevers en Hazebroek 100 stakers bij zijn gekomen. Tusschen de vertegenwoordigers van par tijen in het bouwbedrijf is in principe over eenstemming bereikt aangaande de bestu deering van regionale overeenkomsten. Hedenmorgen kabinetsraad. De ministers en onderstaatssecretarissen zouden hedenmorgen om half elf in kabi netsraad bijeenkomen. De bespreking zou gewijd zijn aan de voltooiing der wetsontwerpen, welke in den middag bij het bureau van de Kamer zul len worden ingediend en die betrekking hebben op de organisatie van den arbeid en een aantal sociale hervormingen. De regeering is van plan de Kamer Don derdag of Vrijdag de goedkeuring te vra gen voor de wetsontwerpen die de instel ling van collectieve arbeidscontracten, 40- urige werkweek en betaalde vacanties voor de arbeiders beoogen. Het is waarschijnlijk, dat de Senaat zich nog voor het einde van de week over deze wetsontwerpen zal uit spreken. Drie verklaringen. De Intransigeant publiceert drie verkla ringen, die het blad bereikten over het tot standgekomen accoord tusschen werkgevers en arbeiders. De eerste verklaring is van een bestuurslid van den bond van Fransche producenten Duchemin, die verklaart, dat de overeenkomst tot stand is gekomen^ door tusschenkomst van den minister-president. De bond van Fransche producenten heeft niet nagelaten Blum er op attent te maken, dat de overeenkomst zware lasten legde op de Fransche industrie. Hij eindigde met op te merken, dat de Fransche producenten gereed zijn om zich zeer nauwkeurig aan het accoord te houden De minister van binnenlandsche zaken, Salengro, verklaart: Sedert de besprekingen over de algemeene overeenkomst zijn er nieuwe besprekingen gevolgd tusschen de directies en de arbeiders en het is zeker, dat morgen of althans binnen eemge dagen het werk hervat zal worden. Jouhaux, de secretaris van het algemeen verbond van den arbeid zegt, dat de over eenkomst meer dan een succes is. Het is 'n overwinning voor de georganiseerde ar beiders grooter dan zij er ooit een behaald hebben. De nieuwe overeenkomst is de basis van een reorganisatie van de nationa le economie. Er is een nieuw tijdperk aan gebroken voor alle maatschappelijke ca e gorien van het land. Een communiqué van de werkgevers. De „Algemeene Bond van de Fransche productie" heeft een communiqué uitgege ven, waarin o.m. wordt medegedeeld, da tijdens de onderhandelingen met de af6®" vaardigden van de arbeiders gemakkelijk overeenstemming kon worden bereikt, over de vrijheid van vereeniging en de aJv,aal"" digingen. Wat de loonsverhooging betret kon niet onmiddellijk overeenstemming be reikt worden, hetgeen nog moeilijker wer door de eischen betreffende de 40-urige week en uitbetaling van loon tijdens va canties. De kwestie is derhalve ter scheids rechterlijke uitspraak voorgelegd aan den eersten minister die het aanpassingscijfer voor de loonen heeft vastgesteld. Een radio-rede van Jouhaux. Jouhaux, algemeen secretaris van het Algemeen verbond van den arbeid heeft gisteravond een korte toespraak voor de radio gehouden. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de punten, zooals deze in de overeen komst gisteravond tusschen werkgevers en werknemers vermeld zijn, zeide Jouhaux, dat deze formule noch Hitleriaansch, noch Mussoliaansch was, doch van specifiek Franschen aard. „Het is de eerste keer", aldus Jouhaux, „dat een geheele klasse van arbeiders ge lijktijdig een verbetering van haar levens voorwaarden heeft verworven. Nooit is de solidariteit der arbeiders op overtuigender wijze gebleken, dan bij deze gelegenheid. Dit accoord vertegenwoordigt een hooge moreele waarde, maar daarom moeten de arbeiders nu ook hun plicht vervullen en hun handteekening gestand doen. Zij heb ben immers de 40-urige werkweek ver kregen en een loonsverhooging die globaal met de 40-urige werkweek op 35 pet neerkomt. Wij moeten morgen het werk hervatten en een bewijs leveren dat de samenwerking tusschen het Algemeen ver bond van den arbeid en den bond van werk nemers tot een doeltreffend collectief con tract heeft geleid. Een communiqué aan de arbeiders. In hun gemeenschappelijk commu niqué aan de arbeiders zeggen Het Al gemeen verbond van den arbeid en de Unie van vakvereenigingen, dat de ar beiders onmiddellijk het werk moeten hervatten, overal waar de directies er in toestemmen een overeenkomst te teekenen met het personeel van hun bedrijf, gebaseerd op de algemeene overeenkomst van 7 Juni, tusschen het Algemeen verbond van den arbeid en het Verbond van de Fransche productie en tevens er in toestemmen onmiddel lijk te onderhandelen met de vakver eenigingen om te komen tot een collec tief contract. Het communiqué onderstreept ver volgens het belang van de getroffen overeenkomst en gaat dan verder: De arbeiders zullen zeer binnenkort, naast de aanneming van de 40-urige werk week behaalde vacanties en een loons verhooging van 35 pet. krijgen. Staking bij twee belangrijke ver zekeringsmaatschappijen. De stakingsbeweging heeft zich gister middag uitgebreid tot twee belangrijke ver zekeringsmaatschappijen, waar het perso neel de reeds door de arbeiders gebezigde tactiek volgden: die van de symbolische bezetting. Thans zeven gebouwen van ver zekeringsmaatschappijen bezet. De gebouwen van zeven verzekerings maatschappijen worden thans door het per soneel bezet gehouden. Er is een overeenkomst tot stand gekomen in de corporatie voor openbare en particu liere werken in de omgeving van Parijs. Besloten werd morgen het werk op de werven weder te hervatten. Eenige fabrieken draaien weer. De metaalbewerkingsgroep uit het Parij- sche district deelt mede, dat gisteren het personeel van eenige fabrieken de gebouwen heeft ontruimd of het werk hervat heeft. De kleermaker(sters) hebben echter besloten de staking algemeen te maken. Naar men verwacht zal het personeel der Wagons Lits besluiten het werk Woensdag te hervatten. In de provincie heeft de stakingsbeweging zich in de streek van Rouaan uitgebreid, vooral in de textielindustrie. Gisteravond staakten meer dan 35000 per sonen in het departement Beneden-Seine, waarvan 27000 in de omgeving van Elbeuf. In de streek van Vierzon is er overeen stemming bereikt in 10 porceleinfabrieken en werd het werk hervat. Te Parijs ontspanning. Uiteraard staat in de ochtendbladen de ontwikeling van de stakingsbeweging in het middelpunt van de belangstelling. On danks de principieele overeenstemming, die tot stand is gebracht, is toch het afne men van de stakingsbeweging niet overal even geleidelijk ingetreden. Weliswaar is vooral te Parijs een ontspanning ontstaan, maar de werknemers keeren toch nog slechts langzaam naar hun werk terug. Men heeft dan ook den indruk, dat het nog wel tot het einde van deze week zal duren, alvorens de beweging geheel ten einde zal zijn. Het totaal aantal stakende mijnwerkers in Noord-Frankrijk wordt geraamd op 400.00. In Belforts is bijna volledig over eenstemming bereikt tusschen werkgevers en werknemers, in andere provinciesteden breken echter steeds weer nieuwe sta kingen uit. In Parijs is vooral in talrijke kleinere bedrijven spoedig overeenstem ming tot stand gebracht, zoodat het werk hervat kon werden. Terwijl moeilijkheden in de financieele wereld vermeden zijn, doordat de bankbedienden aan het werk zijn gebleven, zijn gisteren wel 10.000 em ployés van verzekeringsmaatschappijen in staking gegaan .Zij hebben de bureaux der firma's bezet .Ook de Parijsche kleer makers zijn van plan vandaag in staking te gaan. Bij de Messageries Hachette is nog geen overeenstemming bereikt, zoodat nog geen kranten naar de provincie konden worden verzonden. Ofschoon de levensmiddelenvoorziening van Parijs geen oogenblik ernstig gevaar geloopen heeft, zijn toch de prijzen hier en daar sterk gestegen, zoo zelfs, dat de poli tie in 200 gevallen heeft moeten ingrijpen. Staking bij „Hachette" opgeheven. De dagbladen waren gistermorgen op de gewone wijze verkrijgbaar in de kios ken en elders. Ook de mecaniciens bij de ondernemingen, die voor rekening van de Messageries Hachette werken, hebben vol doening gekregen. Het geheele personeel van Hachette heeft het werk hervat. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos, is voornemens alle diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk in Europa in de eerstvolgende dagen na elkaar naar Parijs te ontbie den, teneinde zich door hen op de hoogte te laten brengen van den huidi- gen politieken toestand in Europa. Op 26 Juni zal Delbos zich, waarschijnlijk begeleid door den eersten minister, Leon Blum, naar Geneve begeven, voor de raads zitting. Tevoren echter, zoo melden de bla den, zal de minister in persoonlijk contact treden met den Britschen minister van bui- tenlandsche zaken, Eden, waaraan te meer belang wordt gehecht, daar in het ministe rie van buitenlandsche zaken, in overeen stemming met Leon Blum, het voornemen schijnt te bestaan in de kwestie van het Abessinische geschil in nauwe overeenstem ming met Engeland op treden. De „Oeuvre" is van meening, dat de ont moeting tusschen de beide ministers in Fol- kestone of Boulogne zal kunnen plaats heb ben, terwijl andere bladen Parijs noemen als plaats voor de besprekingen, aangezien ook Leon Blum met Eden zou willen spre ken, doch in verband met de parlementaire en regeeringswerkzaamheden voorloopig de hoofdstad niet zal kunnen verlaten. De „Petit Parisien" gelooft, dat de bijeen komst nog voor 20 Juni te Parijs is vastge steld. Naar de Dardanellenconferentie in Mon- treux op 22 Juni zal niet de minister van buitenlandsche zaken, maar een hoogge plaatst ambtenaar van den Quay d' Orsay vertrekken. Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre" ten aanzien van de door de nieuwe Fran sche regeering te volgen buitenlandsche politiek, dat in ieder geval in Frankrijk zoowel als in Engeland uitgesloten geacht moet worden, dat een besluit zou kunnen worden genomen ten gunste van een zui ver en eenvoudig opheffen der sancties. Slechts een tusschenoplossing, bijv. hand having der financieele sancties tegen Italië en toepassing van een algemeen besluit van de Assemblee betreffende niet-erken- ning van het voldongen feit, zou in aan merking kunnen komen. Aan den anderen kant heeft men den indruk binnenkort de eerste phase te zullen meemaken van een ontwikkeling in midden-Europa, door Rome en Berlijn gericht tegen de kleine entente, die zich krachtig zal verzetten tegen een restauratie der Habsburgers. Wat de verhouding tusschen Rome en Berlijn betreft, schrijft mevr. Tabouis, dat de groote kanselarijen een snelle evolutie van Italië in de richting van Duitschland hebben kunnen waarnemen. Nog in de laatste dagen maakten de telegrammen uit Rome melding van den wil van den duce het Strasafront te herstellen, wanneer de groote mogendheden de sancties ophieven en het voldongen feit erkenden. Thans echter verklaart Italië de opheffing der sancties te eischen en tegelijkertijd nooit zich tegenover Duitschland te willen plaatsen. De Lappland F 22, het viermotorige Fokker-toestel der Zweedsche luchtvaartmaat schappij A. B. A., dat hedenmorgen verongelukt is. Tijdens het onderhoud tusschen Musso- lini en Schuschnigg, aldus voegt mevr. Tabouis hieraan toe, zou practisch beslo ten zijn tot de restauratie der Habsbur gers, die zou moeten plaats hebben op 26 Juni of 30 Juni, wanneer de Volkenbonds raad of -vergadering besluiten mocht ne men, die Italië zouden mishagen. Italië zou zich dan uit den Volkenbond terug trekken en daarbij minstens Hongarije met zich meesleepen, welk land dan zou verklaren, dat het verdrag van Trianon voor Honga rije niet meer bestaat. De groote kanse larijen zijn van meening, dat de Italiaan- sche beslissingen thans genomen worden, onafhankelijk van de besluiten die Parijs en Londen zouden kunnen nemen. Pertinax schrijft in de Echo de Paris, dat de nieuwe Fransche minister van bui tenlandsche zaken een zoo nauw mogelijke overeenstemming met Engeland zal zoe ken. De regeering te Londen volgt echter geen erg duidelijke lijn, zoodat het van belang is zich tot haar te wenden met vol komen uitgewerkte plannen. Op het oogenblik gaat het er tusschen Londen en Parijs om wie het initiatief niet zal nemen. Wat moet zoo vraagt Pertinax de Volkenbondsvergadering, gespeend van iedere Fransch-Engelsche leiding doen ten opzichte van het Abessinische probleem? Een soort natuurlijke helling zal haar er toe brengen zich vast te leggen op een niet-rekening van door geweld gescha pen toestanden. Geheel Europa gevoelt op het oogenblik den weerslag van de twee groote gebeurtenissen van de laatste 6 maanden: het door Engeland geleden echec in het Oosten van de Middellandsche Zee en de tegenslag van Frankrijk aan den Rijn .„Wij zijn nog niet aan het einde van de gevolgen daarvan, vooral niet in mid den-Europa. Aan den anderen kant van den Rijn wordt reeds rekening gehouden met de Fransche verlamming. Het Duitsche antwoord op de vragenlijst van Londen wordt dan ook onbepaald uit gesteld". Engelsche en Amerikaansche voor zorgsmaatregelen. Naar uit Hongkong gemeld wordt, zijn in verband met den bekenden toestand in Zuid-China voor de bemanningen der in de Zuid-Chineesche wateren liggende Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen de verlo ven voor het zich aan land begeven inge trokken. Naar verluidt zouden de troepen van het garnizoen Hongkong gereed staan voor alarm en onmiddellijk naar Shanghai kunnen vertrekken, ingeval de toestand al daar zich nog mocht toespitsen. Bij Malmoe (Zweden) is een lijn toe stel dat naar het vasteland was ver trokken, verongelukt. Een Amerikaansch passagier werd gedood, twaalf inzittenden, allen Scan- dinaviërs, werden gewond. Een Fokker F 22. Nader vernemen wij: Naar laat in den morgen op Schiphol bekend werd, i® het bij Malmoe ver ongelukte vliegtuig de „Lappland" van de Zweedsche Luchtvaartmaatschappij A. B. A. De „Lappland" is een vier-motorige F 22, welke den dienst onderhoudt tus schen Nederland en Scandinavië. Deze lijn wordt om de maand door de A. B. A. en door de K. L. M. gevlogen. Gis termiddag was de Lappland van Schip hol vertrokken, om vandaag van Mal moe via Kopenhagen naar Amsterdam terug te vliegen. Het ongeluk moet ge schied zijn kort na het vertrek van Malmoe. Bijzonderheden over het on geluk en over den aard der verwondin gen van de passagiers waren in de morgenuren nog niet bekend. Wjj vernemen voorts dat hedenmid dag, de dienst naar Scandinavië zal worden waargenomen door de K.L.M. Te 5 uur vertrekt de „Papegaai", eveneens een F 22. Nadere bijzonderheden. De eerste berichten omtrent het ernstige ongeluk met de F. 22 „Lappland" van de Zweedsche Luchtvaart Maatschappij A. B. A. brachten hedenmorgen uiteraard in de hoofdstedelijke luchthaven schrik en ont steltenis teweeg. De machine toch is op Schiphol een goede bekende en Zaterdag nog trok zij de belangstelling van de vele honderden genoodigden van het Fokker- feest, toen zij groot en indrukwekkend op het platform voor het nieuwe restaurant stond en in den namiddag, met machtig geronk van haar mtoren en voor het eerst met de vlag der Zweedsche maatschappij op de romp, de vlucht naar Malmö aan vaardde. Naar nader bekend is geworden, is het ongeluk vermoedelijk te wijten aan motorstoring, ten gevolge waarvan de piloot, onmiddelijk na den start op het

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1