DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De politieke toestand in België. No. 135 Woensdag 10 Juni 1936 138e Jaargang De onverwachte staking in de haven van Antwerpen Schade van 2 millioen per dag. De Belgische kabinetscrisis Wijzigingen in het Italiaansche kabinet. De ramp van de Lappland. Een der inzittenden van het toestel vertelt. Onrust in westelijkAbessinië Reeks Haagsche inbraken opgehelderd. Nadere bijzonderheden over de arrestatie van twee inbrekers. Politie voor moeilijke taak. De vermeende fraude te Dreumel. ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9. postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 9 Juni 1936. Men heeft ongetwijfeld de berichten over de ontwikkeling van den politie- ken toestand in België gevolgd. De politiek is thans het eenige dat van be lang is hier, omdat er zooveel onbeken den mee gemoeid zijn, nu een nieuw politiek element in de gedaante van de rexisten zich heeft voorgedaan. Het zyn dezelfde kiezers die, veertien da gen na de parlementaire verkiezingen, ook de leden aanduiden van de pro vincieraden. De campagne voor deze verkiezingen is over het algemeen niet byzonder hevig. Men kent immers reeds den gemoedstoestand van de kiezers. De provinciale verkiezingen hebben thans echter plaats gehad terwijl de Antwerpsche dokwerkers de algemeene staking hadden uitgeroepen, en, dit op een oogenblik dat de socalistische partijvoorzitter, Em. Van der Velde, onderhandelde om een nieuwe re geering samen te stellen, waarin hij, zooals bekend, niet is geslaagd. Alhoewel de ver zuchtingen, uiterst links, naar een volks front, volgens Fransch model, hier te lande ook merkbaar zijn, hebben de Belgische communisten niet stil gezeten om roet in het socialistisch eten te gooien. Zij hebben het zoo weten aan boord te leggen dat de Antwerpsche dokarbeiders plots het werk hebben neergelegd, waardoor onberekenbare schade wordt berokkend aan de haven, aan de stad, die per dag 2 millioen franc verliest, en aan het land zelf. Deze staking, met een onbetwist baar politiek karakter, in haar oor sprong, heeft iedereen, en in de eerste plaats de syndicale leiders ver rast. De eerste moeilijkheden zijn ontstaan met twee Duitsche schepen en 's anderdaags was de staking algemeen. Vandaag vraagt de „Peuple", in vette titels, wie er belang bij had verwarring te stichten aan den vooravond van de verkiezingen voor de provincie en terwijl Van der Velde zijn re geering wou vormen. Het socialistische hoofdorgaan stelt vast dat terwijl de sta king slechts gedeeltelijk was, iemand een ordewoord schijnt medegedeeld te hebben aan het nieuwe Antwerpsche orgaan „De Dag", dat 's anderdaags 's morgens ver scheen met het ophefmakende nieuws dat de „algemeene staking" was afgekondigd, zoodat de havenwerkers niet naar hun werk maar naar het Transporthuis gingen. „Le Peuple" stelt het voor alsof „De Dag" re laties heeft met Duitschland, wat niet de eerste maal wordt verklaard, en waarvan een bewijs o.m. wordt gezocht in het feit dat „De Dag" belast werd, door den Duit- schen sportführer, met de organisatie van den wielerwedstrijd „Berlijn-Parijs". Het socialistische orgaan wijst er ook op dat het dezelfde uitgeverij is die de bladen drukt van Léon Degrelle. Het erkent dat het groote publiek de verantwoordelijkheid voor dergelijke wilde stakingen, op den rug van socialisten schuift en dezen dus wor den verdacht gemaakt. En het besluit dan dat slecht Duitschland belang heeft bij het feit, dat in België geen democratische re geering zou tot stand komen. 21 eischen gesteld. Een feit is het, dat de staking op onver antwoordelijke manier door de hooger ge noemde publicatie is in de hand gewerkt. Er was niet het minst sprake van staking. De syndicale leiders hebben gauw getracht de beweging in handen te nemen, waarin zij slaagden, en hebben dan een reeks van 21 eischen gesteld, waarvan er zes afhangen van de openbare besturen, en niet van de patroons, terwijl veertien andere aanhangig *ijn by de Havencommissie, die een model organisatie is en waarin alle belangen zijn vertegenwoordigd. Er bleef slechts een punt over, namelijk de eisch tot onmiddellijke loonsverhooging met 14 fr. De socialistische minister van arbeid, Delattre, die de ver gaderingen van de Havencommissie heeft voorgezeten, heeft dit alles tot zijn groote ontzetting en verontwaardiging moeten ver nemen en hij heeft, naar men ons vertelde, niet geaarzeld, de houding van de syndicale leiders met harde woorden te bestempelen, daar zij verklaarden niet in staat te zijn tot hun leden te gaan en het bevel tot werkher vatting te geven. Delattre is een socialis tisch gekozene uit de Borinage en hij heeft reeds voor heeter vuren gestaan in zijn streek. Hij had gewild dat de syndicale lei ding de arbeiders had onder oogen gebracht hoe hun beweging in strijd is met hun be langen, te meer daar de patroons in offi- cieuse gesprekken te kennen hadden ge geven, dat zij in principe wel bereid waren een loonsverhooging toe te staan, maar dat zulks moest gebeuren in het raam van het collectief arbeidscontract, dus mits vooraf- gaandelijke werkhervatting, want zonder eerbied voor de aangegane verplichtingen is elke sociale orde onmogelijk. Dat maakt, in sociaal opzicht, het gevaarlijke karakter uit van de Antwerpsche havenstaking. De arbeiders hebben een collectief arbeidscon tract, dat zij eenzijdig hebben verbroken. Hierop wordt wel geantwoord dat de pa troons ook sommige bepalingen van het contract niet hebben nageleefd, doch het gaat hier dan om enkele uitzonderlijke mis bruiken, die hadden moeten aangeklaagd worden in de Havencommissisè. Het revolu- tionnaire karakter van de beweging blijkt hieruit duidelijk. Het Fransche voorbeeld trekt. De communisten spannen zich in om ook elders stakingen uit te lokken. Het Fran sche voorbeeld werkt aanstekelijk. Slaagde de poging van Vandervelde, dan was de be weging het mes op de keel van de socialis ten. En nu hij niet slaagt en Van Zeeland, zooals voorzien, kabinetsvormer is gewor den, is de beweging nog een middel om, zooals Blum heeft, gedaan, onmiddellijke voordeelen toe te staan. Het resultaat zou echter, in België ook anders kunnen zijn en namelijk een versterking meebrengen van de fascistische getinte gezagsbeginselen. Men vertelde ons gisteren nog, dat de heer van Zeeland een plan op zak heeft met zoogenaamde structuurhervormingen, die wel sociale maatregelen omvatten, maar ook politieke, welke niet naar den zin zou den kunnen zijn van de socialisten. Van Zeeland heeft echter zooveel prestige ver worven, dat hij doorgaat als de eenige die in staat is de huidige crisis op te lossen, om dat hy bewijzen heeft geleverd stoutmoe dig de problemen van het oogenblik te dur ven aanpakken. Men is hier al meer en meer geneigd de akelige gevolgen van de devaluatie te vergeten om slechts de voor deelen ervan in te zien. De jongste verkiezingen. In elk geval hebben de veertien dagen bedenktijd en de jongste politieke gebeurte nissen voordeelig gewerkt voor de traditio- neele grondwettelijke partijen, zooals men de liberale, katholieke en socialistische par tijen is gaan noemen, in strijd met de rexis ten, die fascistisch aangelegd zijn, of beter Hitleriaansch, de Vlaamsch-nationalisten, die de politieke organisatie van het land willen wijzigen, en de communisten, die de sociale revolutie in de hand werken. De liberalen hebben bij de provinciale ver kiezingen 322.841 stemmen behaald tegen 2929.977 bij de parlementaire verkiezingen van veertien dagen geleden. De kaholieken hebben ook wat terug gewonnen door 688.278 stemmen te behalen, tegen 675.941. Nochtans zijn de rexisten nog vooruit ge gaan, met 280.625 stemmen, tegen 271.491, terwijl de Vlaamsche nationalisten nog een 10.000 stemmen bij wonnen, door 176.869 stemmen te vereenigen tegen 166.737 veer tien dagen geleden. De communisten verlo ren stemmen daar zij er nu 138.991 behaal den tegen 143.223, terwijl de socialisten het meest verloren door 750.289 stemmen te be halen tegen 767.522 bij de parlementaire verkiezingen. Beschouwd volgens de behaal de zetels in de verschillende provincieraden is nochtans de uitslag van de parlementaire kiezingen in zijn groote lijnen bekrachtigd geworden. De liberalen hebben de minste verliezen. Zij behalen in totaal 89 zetels en verliezen er 6. De katholieken verliezen 94 zetels en hebben er nog 224. De socialisten verliezen 20 zetels en hebben er nog 221. De Vlaamsche nationalisten hebben 50 zetels en winnen er 19. De rexisten behalen niet minder dan 78 zetels en de communisten winnen er 20 en hebben er in totaal 27. In verschillende provincieraden zal het be- stuurscartel een ander uitzicht krijgen. In Henegouwen hebben de socialisten hun ab solute meerderheid behouden. In Limburg en West-Vlaanderen is het waarschijnlijk dat de katholieken samen met de Vl.-Natio- nalisten de provincie zullen besturen, ter wijl in de andere provinciën het bestuur vermoedelijk in handen zal komen van de grondwettelijke partijen, tenzij b.v. in Lux emburg de katholieken een cartel sluiten met de rexisten. Deze laatsten zullen op ver schillende plaats kleur moeten bekennen. Zooals men ziet is de politieke heksenke tel nog steeds in volle gisting en moet men den indruk hebben dat zoowel van links als van rechts manoeuvres worden gebruikt waarvan de uiterste doeleinden duister blij ven. De kabinetsformatie. De heer van Zeeland, die gisteren door den koning werd belast met de vorming van een kabinet, heeft den geheelen mid dag in zijn kabinet in de Wetstraat be raadslaagd met de vooraanstaande leden van de drie groote partijen. Na afloop der besprekingen heeft de heer van Zeeland het volgende verklaard: Er heeft een volledige gedachtenwisse- ling plaats gehad over de groote lijnen van een program, hetwelk de basis zou kunnen zijn van een regeering van nationale unie. De indruk is gunstig. Tot dusverre zyn geen onoverkomelijke moeilijkheden aan het licht gekomen. De weg ligt open voor een gunstige oplossing. De heer van Zeeland zal vandaag door den koning worden ontvangen om verslag uit te brengen over den toestand. Een radio-rede van den heer van Zeeland. De kabinetsformateur van Zeeland heeft gisteravond in een radiorede een oproep ge richt tot het Belgische volk, de taak welke de regeering wacht, aldus de heer van Zee land, is overweldigend, maar van haar suc ces zal voor langen tyd het lot des lands af hangen. Ik heb myn dag besteed aan de be studeering der vele aspecten van den toe stand met vooraanstaande personen en de indruk, die zich daaruit heeft losgemaakt, is bemoedigend. De onrust, welke de inter nationale toestand vertoont, is niet vermin derd, integendeel: Ik verzoek u dus mij te helpen en de moeilijkheden van mijn taak te begrijpen bij de beoordeeling van het uit te werken program. Indien wij allen willen, zullen wy slagen. DE ZIEKTE VAN MAXIM GORKI. Eenige verbetering in den toestand. In den toestand van Maxim Gorki, die ernstig ziek is, .is eenige verbetering ingetreden. Op voorstel van den chef der regeering heeft de koning van Italië graaf Galeozzo Ciano, thans minister van pers en propa ganda-, benoemd tot minister van buiten- landsche zaken. Dino Alfieri, thans onderstaats-secretaris van pers en propaganda, is tot minister van pers en propaganda benoemd. Ferruccio Lantini, thans onderstaats-secretaris voor de corporaties is tot minister voor de cor poraties benoemd en Alesandro Lessona, thans onderstaats-secretaris van koloniën, tot minister van koloniën. De onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken Suvich is afgetreden en de Duce heeft hem in een eigenhandig geschreven brief meegedeeld, hem op een hoogen vertrouwenspost te zullen benoemen. De ambassadeur te Warschau Bastianim is tot onderstaats-secretaris van buitenland sche zaken benoemd. Ciano Met de „Vastmanland", de S.E.-A.E.R., van de Zweedsche Aba-lijn is gister middag om kwart over vier op Schiphol een tweetal passagiers aangekomen, die onmiddellijk na het vliegtuigongeluk in Malmoe, naar Amsterdam waren door gereisd. Het waren de bekende Zweed baron von Rosen, van het Zweedsche Roode Kruis, die op weg was naar Abessinië om de nog steeds niet weer gekeerde deelen der Zweedsche ambu lance aldaar op te sporen en de En- gelschman B. Gordon, die passage had geboekt naar Londen. Wij hebben in den korten tijd, dat de heer Gordon, die onmiddellijk weer naar Londen zou vertrekken, op Schiphol aan land was gestapt, een onderhoud met hem gehad over het ongeluk, waaraan hij, gelijk uit zijn verhaal duidelijk bleek, op bijkans wonder baarlijke wijze ontsnapt is. Drie motoren sloegen af. Het viermotorige toestel, zoo vertelde de heer Gordon ons, was eigenlijk nog maar nauwelijks los van den grond en had nog niet veel meer dan een kleine honderd me ter hoogte gehaald, toen plotseling drie van de vier motoren afsloegen en de machina hoogte ging verliezen. De piloot, die zijn te genwoordigheid van geest geen oogenblik verloor en tot het laatste oogenblik zijn toestel volkomen in de hand had, trachtte de eenige mogelijkheid die hem nog restte, volkomen uit te buiten en een noodlanding te maken op een klein veld achter een van de huizen, die zich in de directe nabijheid van het vliegveld bevinden en waar wij toen dicht bij waren. Zelfs den kleinen af stand echter, die ons van dit veld scheidde kon het toestel, dat zeer snel zakte, niet meer halen en de machine kwam vrij on zacht neer op het dak van een ongeveer twee en een halven meter hóogen schuur. De Schok van deze landing was nog zoo hevig, dat het landingsgestel door het dak van de schuur heen sloeg en de bodem van de cabine ernstig werd vernield. De Ameri kaan Desmonds, die voor in het toestel ge zeten was, werd vrijwel op slag gedood, on getwijfeld ten gevolge van het feit, dat het landingsgestel door den bodem van de ca bine omhooggerukt werd en met groote kracht juist tegen den zetel van den Ame rikaan aan vloog. Deze werd hierdoor der mate gewond, dat hij zich vermoedelijk zelfs geen oogenblik heeft kunnen realiseeren wat er eigenlijk gebeurde. Het wonderlijke van dit alles is nu aldus vervolgde de heer Gordon zyn verhaal dat toen ik in Malmoe in stapte, de my toegewezen plaats vlak naast die van den Amerikaan was, zoo dat, wanneer ik daar inderdaad was gaan zitten, ook myn leven vermoede lijk op hetzelfde oogenblik als dat van den Amerikaan ontijdig zou zijn beëin digd. Ik werd echter gewaarschuwd, dat deze plaats in Amsterdam reeds bespro ken was, zoodat ik dan ergens anders zou moeten gaan zitten. Daar ik het toch al niet prettig vond om zoo heelemaal voor in het toestel te zijn geplaatst, prefereerde ik het, reeds onmiddellijk te gaan zitten, waar ik in Amsterdam toch geplaatst zou worden, n.L ongeveer in het midden van de ca bine. Aan deze omstandigheid heb ik vermoedelijk myn leven te danken. Uit het toestel gesprongen. Toen het toestel eenmaal neergekomen v/as, en het, half in de schuur weggezakt en hangende op de beide vleugels, stil lag, ont stond er een kleine paniek onder de inzit tenden. Een vrouw sprong gillend op, roe pende om haar man. Een andere passagier trachtte met geweld een ruit in te slaan en langs dien weg het toestel te verlaten. Toen echter bleek, dat geen brand was ontstaan en men er al spoedig in geslaagd was een deur van de cabine te openen, week de angst al gauw en verlieten de inzittenden vrij ordelijk, zij het ook hevig van streek, de machine. Wij moesten om op den grond te komen een sprong van ongeveer twee meter maken, maar dat hadden wij er graag voor over, dankbaar dat wij het er levend afgebracht hadden. En nu zou ik graag even een kop koffie drinken en een broodje eten, want met dat al heb ik sinds vanmorgen nog niets gege ten, zoo eindigde de heer Gordon zijn ver haal, dat wel zeer sterk den indruk geeft, dat deze ramp zeer veel overeenstemming heeft met het ongeluk, dat indertijd onzen Nederlandschen Kwikstaart is overkomen. Nog een doode. Omtrent het ernstig ongeluk, dat gisteren kort na den start te Malmoe heeft plaats gehad met de F 22 Lappland van de Zweed sche luchtvaartmij. Aba vernemen wij nog, dat ook de passagier, die bij dit ongeluk zwaar gewond werd, is overleden zoodat by deze ramp twee dooden te betreuren zijn. Ofschoon het oorspronkelijk in de bedoe ling lag, dat de K.L.M. met een F 22 den dienst op Scandinavië zou voortzetten, is van dit voornemen afgezien, doordat de Aba de Lappland vervangen heeft door een van haar oudere toestellen, een Junkers 52, die later op den dag naar Amsterdam ver trokken is. Twee Britsche consulaten gesloten. Lord Cranbourne heeft gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat uit westelijk Abessinië ontvangen berichten vermelden, dat er een groote agitatie heerscht onder de Galla Amhari's. De onveiligheid is algemeen en met het oog op de mogelijkheid van ongeregeldhe den in dit deel des lands zijn de twee Brit sche consultaten voorloopig gesloten, om dat het onmogelijk zou zyn m te staan voor de veiligheid van het personeel. Naar men zich zal herinneren, werd eenige dagen geleden melding gemaakt van het bericht, dat de 53-jarige van S. en de 29-}arige B. door de Haagsche politie waren gearresteerd als verdacht van diverse inbraken m de Residentie. Thans kan worden medegedeeld, dat beiden Zaterdag jd. na een volledige bekentenis naar het huis van bewaring zijn overgebracht. Uit het onderzoek ie gebleken, dat er ook nog een derde ersoon bij betrokken was, die in verband hiermede heden ochtend door de politie is aangehouden. Het is de 55-jarige J. L. B., die in po- litiebewaring is gesteld. Aanvankelijk ontkende deze met de inbraken iets uit staande te hebben, doeh tenslotte heeft ook hij bekend. Het aantal inbraken, dat door dit drietal is gepleegd, bedraagt thans 24, waarmede een aanvang is gemaakt in December 1925. In de meeste gevallen zyn het winkeliers geweest, die het slechtoffer van dit drietal zyn geworden. De gearresteerden schonken aan winke liers de meeste aandacht, omdat zij ver moedden, dat deze des Zondags de ontvang sten van den Zaterdag in huis hadden. Zy gingen de gangen van hun slachtoffers dan zorgvuldig na en wanneer de betrokkene des Zondagsavonds zijn huis verliet, sloe gen de inbrekers, meestentijds tusschen 8 en 12 uur, hun slag. Dat de heeren niets aan het toeval over lieten, blijkt wel hieruit, dat zy de gewoon te hadden, hun adspirant-slachtoffers te volgen naar de plaats, waar deze des Zon dagsavonds heengingen. Was dit een café of een theater, dan konden zij rustig hun gang gaan, omdat zij er dan vrijwel zeker ervan waren, niet te worden verrast, temeer waar een hunner buiten ter waarschuwing op den uitkijk bleef staan. Bijna is deze opzet hun noodlottig gewor den, toen zy in een perceel aan het Beuk- plein door de bewoners werden overvallen en slechts door een overhaaste vlucht zich nog bijtijds uit de voeten konden maken. In de meeste gevallen pleegden zij dief stal van geld en sieraden. Nocht het geld, noch de sieraden konden achterhaald wor den. Een heler gearresteerd. Vrijdag j.1. is aangehouden als verdacht van heling van 2 gouden horloges en een gouden zegelring de 24-jarige T. van der P. Bij onderzoek bleken de gouden horloges en de ring destijds te zijn ontvreemd uit de zweminrichting „De Regentes". De 24-jarige van der P. heeft bekend, deze voorwerpen ten verkoop te hebben gekre gen van den 29-jarigen J. B., die in verband hiermede op Zaterdag j.1. in zijn woning werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. J. B. heeft een volledige bekentenis af gelegd. Een van de horloges is door den eigenaar herkend, het andere horloge en de gouden zegelring met initialen zyn in be slag genomen en bevinden zich thans aan het hoofdbureau. In verband hiermede verzoekt de com missaris van politie der afdeeling B., der.- gene, die een dezer voorwerpen vermist, zich aan zyn bureau te willen vervoegen. J. B. zal morgen ter beschikking tan do justitie worden gesteld. Van onregelmatigheden niets ge bleken. Omtrent het vermoeden van fraude bij de Burgerwacht te Dreumel kan nog worden medegedeeld, dat het justitieel onderzoek in dezen is ge sloten en de ter beschikking van de justitie gestelde stukken zijn terugge geven. Van fraude of onregelmatigheden is niets gebleken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1