Transpireerende Voeten, De vaste-lasten-ontwerpen verworpen. DE STAKING IN ANTWERPEN. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 10 JUNI 1936 Tweede Kamer minister Oud vraagt schorsing van de beraadslagingen over de ontwerpen Scherp verweer van den minister. De toestand blijft onveranderd Geen stappen tot toenadering Buiten Parijs nog steeds uitbreiding Wetsvoorstellen van de regeering ingediend 30 Departementen er bij betrokken. (Van onzen parlementairen medewerker.) O - Den Haag, 9 Juni. De Kamer heeft met 55 tegen 37 stemmen de artikelen I van de beide vaste lasten- ontwerpen, dat inzake de landbouwhypo- theken en dat betreffende verlaging van sommige vaste lasten en van huren, ver worpen. Minister Oud heeft achtereenvol gens schorsing van de beraadslagingen over beide wetsontwerpen verzocht. Tegen de artikelen hebben gestemd de katholieken, de christelijk-historischen, de liberalen, de staatkundig-gereformeerden, acht anti-revolutionnairen, te weten de hee- ren Schwarz, Terpstra, Van Dijken, Duy- maer van Twist, Van Baren, Schouten, Van der Zaal en Van Dobben de Bruin, en de heeren Lingbeek (h.g.) en Vervoorn (plat teland). Voor hebben gestemd de sociaal- en vrij zinnig-democraten, de communisten, de heeren Arts (k.d.p.), van Houten (c.d.) en Sneevliet (r.s.) en de anti-revolutionnairen Z ijls tra, van Dijk, Wielenga, van den Heu vel en Smeenk. Al is deze regeering geen parlementair kabinet, men kon over het algemeen spre ken van een vaste meerderheid, waarop het placht te steunen, van een regeeringsmeer- derheid. Bijna deze geheele meerderheid, op de vrijzinnig-democraten en vier anti- revolutionnairen na, heeft zich bij deze be langrijke gelegenheid tegen haar gekeerd. Minister Oud had reeds de vorige week ver klaard, dat het kabinet van verwerping der wetsontwerpen (hierop komt de verwerping van de artikelen I neer) geen halszaak zou maken. Gehoopt mag worden, dat niet op nieuw geruchten over een regeeringscrisis de ronde zullen doen, met alle gevaren voor den gulden, hieraan verbonden, ofschoon men nooit kan weten, wat sluwe beursspe culanten een politiek weinig geschoold pu bliek wijs kunnen maken. Maar de positie der regeering is ontegenzeggelijk verzwakt, nu zij slechts van zoo'n klein deel harer oude meerderheid steun kon krijgen en nu oppositiegroepen als sociaal-democraten en communisten zich geroepen voelden, haar te helpen tegen het verzet van het over- groote deel harer vroegere getrouwen En deze hulp was nog niet eens in staat, een verwerping der wetsontwerpen te voor komen. Dat minister Oud er niet in zou slagen, principieele tegenstanders als de liberalen, de christelijk-historischen en de anti-revo- lutionnaire medestanders van den heer Schouten te overtuigen, viel te verwachten. Vergeefs herinnerde hij jhr. De Geer (c.h.) eraan, dat een overheidsingrijpen in burger rechtelijke overeenkomsten reeds by de erisispachtwet was voorgekomen, en wees hij den leider der christelijk-historischen erop, dat zonder de ontheffing der borgen, waartegen deze zooveel bezwaar maakte, onrecht zou worden gepleegd jegens hen, daar men hun wèl het recht ontnemen zou van verhaal op degenen voor wie zij zich borg hadden gesteld. Vergeefs ook herin nerde hij de liberalen eraan, dat vroeger mr. Knottenbelt een motie had voorgesteld, waarin werd uitgesproken, dat tal van bur gerrechtelijke overeenkomsten een beiem- meling vormden voor verlaging van pro ductiekosten, zoodat overheidsingrijpen hierin noodig was. Herinneren wij ons wel, dan had mr. Knottenbelt hierbij vooral het oog op de loonen, in collectieve arbeidscon tracten vastgelegd, maar zijn motie bevatte een algemeene uitspraak. Doch de katholieken! Omdat zij niet alles konden krijgen, wat zij wenschten, hebben zij dat, wat zij wèl konden krijgen, afge wezen. Wetsontwerp 59, zeide minister Oud o.a., doet wat voor de hypotheekboeren. Wil men meer, dan is dit toch geen reden om dit wetsontwerp af te wijzen. En wets ontwerp 74 had door een opneming van de amendementen-Drees (s.d.) meer in de rich ting der katholieken kunnen gaan. De regeering scheen van die amendementen niet afkeerig te zijn. De katholieken echter waren niet te vermurven. Wat zij willen? Mr. Goseling had in eerste instantie een aantal bezwaren genoemd, welke hij bij de replieken herhaalde. Waren die bezwaren zóó gewichtig, dat zij hen moesten be wegen, de geheele wetsontwerpen te ver werpen? Het is uitermate zonderling. De heer Drees beschuldigde hen, dat zij tegen al het voorgestelde stemden, omdat zij door een verwerping op devaluatie wilden aan sturen, maar hiertegen kwam mr. Goseling met kracht op. De katholieke fractie stemde trouwens unaniem tegen en toch zijn lang niet al haar leden voor devaluatie. Mi nister Oud betoogde nog eens weer, dat devaluatie geen baat brengt. Minister Colijn heeft onlangs gezegd, dat de Kamer maar niet langer moest praten over devaluatie, en mr. Goseling scheen hierin een blijk van minachting voor de Kamer te hebben ge zien, maar minister Oud beijverde zich, duidelijk te maken, dat de premier alleen zoo had gesproken, omdat het onderwerp was uitbepraat. Hebben wij het wel, dan was de bedoeling van den minister-presi dent ook om een eind .te maken aan de schommelingen van den gulden, door al dit gepraat veroorzaakt. Deze schommelingen kunnen den katholieken toch óók niet aan genaam zijn, want zij willen geen gedwon gen devaluatie, waarbij men den omvang niet bepalen kan, maar een vrijwillige, in een vastgestelde mate. Ook weten wij nog steeds niet, waarin de, door de katholieken aanbevolen, consequen te deflatie, welke h.i. de devaluatie alleen kan verhinderen, bestaat. Zij spreken over „een complex van maatregelen", maar zeg gen niet, waarin dit complex moet bestaan. Volgens minister Oud is consequente defla tie onmogelijk. Het aanblijven der regee ring motiveerde Z.Exc. met de verklaring, dat bij verwerping van de wetsontwerpen de aanpassing aan een lager peil van pro ductiekosten langs den natuurlijken weg toch haar gang zal gaan. Dit neemt niet weg, dat als gevolg van dit resultaat van het debat bij velen in den lande een gevoel van onbevredigdheid zal overblijven, niet alleen omdat er nu niets gebeurt ten aan zien van een opzettelijke verlaging der vaste lasten, maar ook omdat deze negatieve uitslag een bedenkelijke machteloosheid der regeering verraadt. Mr. Vervoorn trof het niet, dat zijn inter pellatie betreffende de vooruitzichten der hooiproducenten, van den hooihandel en de hooiperseryen aan de orde kwam na zulk een bewogen debat. Hy wenschte uitvoer- premies, maar minister Deckers meende, dat dezen den uitvoer toch niet zouden sti- muleeren, omdat in het buitenland zoowel als hier te lande de behoefte aan hooi ver minderd is als gevolg van de vervanging van paarden door autotractie, enz. Waar het haar mogelijk is, bevordert de regeering den export, maar noodig is vóór alles, dat de boeren hun weiland in bouwland veran deren, aldus Z.Exc. De interpellant en de heer Louwes (lib.) merkten op, dat dit maar niet overal gaat, en drongen erop aan, dat de regeering de productiviteit van het grasland, waar dit blijft bestaan, zooveel mogelijk zal uitbuiten. Een aantal contingenteeringswetsontwer- pen en andere punten van minder belang rijken aard ging zonder of na een kort debat onder den hamer door. De Kamer is tot 30 Juni uiteengegaan. De staking in de Antwerpsche haven is vrijwel onveranderd gebleven. De regeering heeft eenige maatregelen ge nomen voor de voedselvoorziening, met name ten aanzien van het meel, een zaak, die het heele land aangaat. In de scheepvaartkringen te Antwer pen is men, naar de Neptune meldt, nog al somber gestemd nopens het einde van de staking. In ieder geval ver wachtte men, na den afloop van de be sprekingen van Zaterdag en in ver band met den Zondag en de „kleine kermis" van Maandag geen verande ring in den toestand. Geen bemoedigend vooruitzicht. Ook de R.K. (Brusselsche) Standaard acht de vooruitzichten niet bemoedigend. Na Zaterdag met een aantal personen te hebben gesproken die bij de Antweipsche haven zyn betrokken, en die behooren tot alle partijen, zoowel tot de arbeiders als tot de werkgevers en de openbare besturen, moesten wij, schrijft het blad, onvermijde lijk den indruk meedragen dat de toestand er niet rooskleurig uitziet. Wij zijn op een dood punt gekomen, verklaarde ons een leidend persoon en op het oogenblik kunnen wij u niet zeggen welk een wending het zal nemen. Minister De- lattre heeft nog gisteravond gedurende vijf uur een vergadering geleid, vol goeden wil, °w een toenadering tot stand te brengen, maar zonder uitslag. Na de vergadering van de paritaire commissie was men slechts zoo ver als voor men begon. De minister is zichtbaar ontmoedigd naar Brussel teruggekeerd. Voorloopig komt hij niet terug Er is geen vergadering van de paritaire havencommissie voorzien. De ar beidersafgevaardigden van de verschillende syndicaten zullen den toestand nog wel be spreken, maar dat is ook alles. Het bondsbestuur van den Transport arbeidersbond heeft Zaterdag de eerste steungelden aan de socialistische stakers uit betaald, evenals de liberale en christelijke syndicaten. Het genoemde bondsbestuur heeft Zaterdagnamiddag ook een vergade ring gehouden en na afloop werd geen mededeeling gedaan. Een ieder verklaarde ons slechts dat de strijd voortduurt. Ook de Centrale van de Werkgevers van de Antwerpsche haven heeft een vergade ring gehouden, na afloop waarvan een mededeeling werd gedaan, luidende dat de afgevaardigden in de havencommsisie ver slag hebben uitgebracht over de bespre kingen en dat de vergadering met alge meenheid van stemmen de vroeger aange nomen moties heeft bekrachtigd. Dit betee- kent: et wordt niet onderhandeld over de loonen zoolang het werk niet is hervat. De schade. Wie men ook aanspreekt, schrijft de Stan daard, iedereen geeft er zich rekenschap van dat de schade door de staking ontzettend is. Een werkgever verklaarde ons dat de be derfbare waren die in de schepen zijn ook niet werden gelost. Uit de elders in ons blad medegedeelde berichten blykt, hoeveel schepen voor Antwerpen „verloren" zijn. Een vijftiental zeeschepen die voor Ant werpen bestemd waren, zijn Zaterdag naar andere havens afgeleid. Acht vertrokken zonder hun lading en vijf voeren naar Vlis- singen om er te wachten. Voor de stad zelf bedraagt de schade reeds millioenen. Ook Taxander, in het Handelsblad te Ant werpen, schrijft over de schade. De gewone dagelyksche inkomsten der haven brengen aan het stadsbestuur gemiddeld 2 millioen francs per dag op; Vrijdag was de op brengst... 100,000 francs! Als dit zoo nog eenige dagen duurt zien wij het moment naderen dat de Stadskas op haar beurt de staking der inkomsten zal kunnen vaststellen. Doortastende maatregelen. De overheid, zoo meldde Het Handels blad van Antwerpen Zondag, heeft eindelijk besloten doortastender op te treden tegen de opruiers. Herhaaldelijk hebben we ge meld dat vliegende ploegen, steeds per rijwiel rond de dokken reden en in ver schillende gevallen oorzaak waren van relletjes. Het waren ook deze ploegen die Woensdagmorgen ten allen kanten het werk deden stilleggen en zoo de algemeene sta king veroorzaakten. Om deze kerels te beletten verderen na- deeligen invloed uit te oefenen en tevens om verdere onlusten te voorkomen, werd besloten dat al de wiel- en motorrijders die hunne aanwezigheid aan de haven niet kunnen rechtvaardigen, niet meer zijn toege laten en dat ze desnoods met geweld zullen verwijderd worden. Hadde men daar Woensdagmorgen mede begonnen, de staking zou in de kiem zijn gestikt, zooals in de haven van Gent het geval is geweest. Critiek op de socialisten. Taxander blijft in Het Handelsblad van Antwerpen critiek uitoefenen op de socia listen. Zondag schreef hy o.a.: Dus het door de socialisten tot in den treure toe herhaald ordewoord is: den weg versperren aan het fascisme! We vragen ons af wat de socialisten nog meer zouden kunnen doen om zelfs de meest anti-dictatuurgezinde menschen uit radeloos heid in de armen van het fascisme te jagen. Al wat zy doen, al wat zij organiseeren men zou beter kunnen schrijven „desorgani- sereen" brengt ons terug voor den geest het schouwspel dat wy met eigen oogen konden aanschouwen in Italië daags vóór de fascistische reactie. Wij zijn niet zinnens den toestand te dramatiseeren, noch vergelijkingen te maken tusschen de gebeurtenissen van van daag in Spanje, in Frankrijk en jammerlijk thans ook in eigen land, en die welke in Italië geleid hebben tot de fascistische vloed golf. Wij houden alleen de socialisten by hun woord: Den weg versperren aan 't fas cisme. En stellen de vraag: is het den weg aan het fascisme versperren wanneer men al het mogelijke doet om toestanden te scheppen, die allerwege geleid hebben tot het doen ontstaan ervan? Den weg versperren aan het fascisme! Bereikt men zulks door den weg open te zetten voor het communisme en voor de anarchie? Zonderlinge toestanden. Wij lezen voorts in het Handelsblad van Antwerpen, onder het opschrift „Zonder linge toestanden": „De heer Achille Delattre, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft aan den heer Vandervelde verslag gegeven over zijn bezoeken te Antwerpen. „Wij veronderstellen wel dat hy aan den „Patron" zijn indruk zal medegedeeld heb ben over de kwaliteit en de bevoegdheid der afgevaardigden van de werknemers in de Havencommissie. „M. Delattre heeft ons zijn gedachten niet meegedeeld, maar we voelen zoo iets alsof hij zich daar geen bijzonder groot gedacht van gemaakt heeft. „De groote woordvoerder van de trans portarbeiders is zekere gezel De Witte. „Sedert wanneer dit heerschap Antwerp sche ervaringen heeft opgedaan is ons on bekend; wat wij wèl weten is, dat hy op een blauwen Maandag van Gent naar Ant werpen is komen overgewaaid en dat hij, door de genade van het socialisme, subito presto alles van Antwerpen en van haven- belangen afkende. „Wij zouden den Antwerpenaar willen kennen die, naar Gent overgewaaid, aldaar tusschen een zucht en een vloek van Gent- sche toestanden op de hoogte zou zijn. ,,'t Is waar dat men bij de socialisten zoo wat de ingeboren wijsheid schijnt te heb ben. Geef me 10 uren en de staking is uit dixit Camille Huysmans, en 10 uren later was heel de havenwerkerswereld in staking. Ik vertrek niet van hier of de staking moet afgeloopen zijn dixit Achile De lattre, socialistisch minister van Arbeid, en hij keerde naar Brussel zonder dat de zaak één stap nader tot hare oplossing was gebracht. ,,'t Is daarom, ziet ge, dat wij eens gaarne de gedachte van den minister zouden willen kennen over de vertegenwoordigers der havenwerkers in de Nationale Commissie der haven". Nog geen toenadering. De toestand in de haven van Antwerpen is nog hetzelfde. Noch van de zijde der werkgevers, noch van de zijde der arbeiders zijn stappen tot toenadering ondernomen. De haven wordt thans zeer streng be waakt. In den loop van den dag pleegden stakers verschillende aanvallen op vracht auto's, waaronder een van de spoorwegen. Een paar wagens werden omver geworpen. De politie kon echter spoedig den toe stand herstellen. Staking in de diamantnijverheid. In verschillende diamantslijperijen te Antwerpen was Dinsdag het werk neer gelegd. De diamantbewerkersbond stelt al'es in het werk om deze staking te bestrijden. De stakers vragen de onmiddellijke invoering van de 40-urenweek, een kwestie, welke a.s. Vrijdag zal worden beslecht. Volgens de telegrammen, die den Fran- schen minister van binnenl. zaken gister avond bereikten, is er over het algemeen een afneming in de stakingsbeweging te constateeren. Na de eerste aanneming van de algemeene overeenkomst zijn aller wegen besprekingen geopend, om tot de opstelling van een accoord te geraken. De geest, waarin deze besprekingen gevoerd worden, doen vermoeden, dat het einde van de staking binnen niet al te langen tijd zal volgen in de voornaamste in dustrieën. De staking woedt behalve in het gebied om Parijs, in dertig departementen. Vooral in de buurt van Parijs doet zich een her vatting van het werk constateeren. De minister van arbeid heeft gisteren lang durig geconfereerd met de partijen in de metaalindustrie, en de minister van arbeid heeft gisteren langdurig geconfereerd met de partyen in de metaal-industrie, en de minister van arbeid heeft zijn gisteren afgebroken besprekingen met directies en personeel van de groote warenhuizen her vat. Hier is de staking echter nog niet ge ëindigd, aangezien men met betrekking tot de vaststelling van de minimum sala rissen niet tot overeenstemming kan komen. In het Noorden hebben 10.000 stakers gisteren in den loop van den dag het werk hervat. De besprekingen tusschen directies en personeel van verzekeringsmaatschappijen en banken hebben gisteren opnieuw over eenstemming op eenige punten bereikt. De kwestie van de loonsverhooging is nog niet opgelost. Wetsvoorstellen ingediend by de kamer. Om vier uur gistermiddag werd de zit ting der Kamer geopend. Leon Blum be steeg direct het spreekgestoelte onder de luide toejuichingen van de afgevaardigden der linkerzijde. Sprekende over de tusschen werkgevers en werknemers bereikte over eenstemming, zeide de minister-president, dat deze overeenkomst tot stand is gekomen door bemideling der regeering. Zij werd ten uitvoer gelegd en, waar noodig, opge legd .Vervolgens diende Blum de gisteren door den ministerraad goedgekeurde wets ontwerpen bij het bureau van de Kamer in. Hierna vroeg hij de instelling van een speciale commissie van 33 leden voor het bestudeeren dezer wetsontwerpen. De Kamer besloot, dat de bureaux van ochtend bijeen zullen komen. De zitting werd om half vijf opgeheven. De wetsvoorstellen die de regeering gisteren by het bureau van de Kamer heeft ingediend, zijn de volgende. Het eerste stelt een 49-urige werkweek in, met handhaving van de geldende week- loonen. Een tweede ontwerp betreft de in stelling van een jaarlijksche vacantie van 14 werkdagen in industrie en handel met behoud van loon en voorziet in de uitbrei ding van dezen maatregel op de huisbe dienden en de arbeiders in den landbouw. Het derde ontwerp behandelt de uitbrei ding van de voorwaarden voor toepassing van collectieve arbeidsovereenkomsten. Niet alleen, dat deze voorstellen de par tijen tot wet zullen streken, de regeering behoudt zich ook het recht voor, om de partijen tot elkaar te brengen, indien een van de partijen weigert een overeenkomst te erkennen en beslist over de onderhan delingen .Bovendien betreft de uitbreiding de gevallen, waarin sommige bedrijven bestaande collectieve contracten, tusschen de vakvereenigingen en de patroonsver- eeniging nog niet hebben onderteekend. Behalve deze wetsvoorstellen heeft de regeering twee andere ingediend ten aan zien van de pensioenen van oud-strijders en de minimum salarissen van ambtenaren en beambten. De kabinetsraad zal morgen by'een komen ter bestudeering van ont werpen inzake het economische leven en den strijd tegen de werkloosheid. Een verklaring van den minister van financiën. Vincent Auriol, de minister van finan ciën heeft gisteren in de wandelgangen van de Kamer verklaard, dat de vermeer dering van uitgaven, die een gevolg is van de opheffing van een aantal besluitwetten gecompenseerd wordt, gedeeltelijk door de verdwijning van cumulatie van een aantal functies en aan den anderen kant door een verhooging van inkomsten, die verband houdt met het herstel van het economische leven en de verhooging van het indexcijfer van de kosten voor levensonderhoud. Deze verhooging houdt verband met een ver meerdering van gemiddeld tien procent van de uitgaven voor levensonderhoud, welke het gevolg zal zijn van de verhoo ging van de loonen, zooals die tot stand gekomen is in de overeenkomst tusschen het Algemeen verbond van de Fransche productie en het Algemeen verbond van den arbeid. De vermeerdering van de uitgaven, die het gevolg is van de afschaffing en de wijziging van een aantal besluitwetten, bedraagt ongeveer 300.000.000 franc. Vincent Auriol zeide verder Vrijdag een wetsvoorstel te zullen indienen ten einde tot een wijziging in de statuten van de Bank van Frankrijk te komen en dat hij Dinsdag een algemeen overzicht zal geven van den financieelen en economischen toe stand. Na afloop van den ministerraad van gis teren, heeft minister Vincent Auriol een langdurig onderhoud met president Lebrun gehad. Uitbreiding in de provincie. In de buurt van Lille zijn thans bij de meeste bedrijven onderhandelingen gaan de zonder dat men kan zeggen, wanneer hier de staking geëindigd zal zijn, want aan den eenen kant breidt de stakingsbe weging zich nog regelmatig uit, terwijl aan den anderen kant het aantal bedrijven, waarbij het werk hervat is, nog maar zeer gering is. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. In de metaalindustrie zijn besprekingen gaande met de vereeniging van werkge vers ten einde tot een regeling te komen bij alle fabrieken gelijktijdig. Men is op eeni ge punten tot overeenstemming gekomen, doch de kwestie van de loonsverhooging is nog niet opgelost. Over het algemeen ver- loopen de onderhandelingen in een goeden geest. Ook de staking verloopt in de groot ste kalmte. Er hebben zich in dit gebied zoo goed als geen incidenten voorgedaan. Bij de gasfabrieken te Rouaan is het werk hervat. Uit Versailles wordt gemeld, dat daar weliswaar in eenige groote fabrieken het werk hervat is, doch dat het aantal stakers toch weer grooter is geworden, aangezien in een aantal andere bedrijven staking is uitgebroken. Te Toulouse lag gisteren bijna al het werk stil. Het aantal stakers bedraagt thans ruim 15.000. Bijna alle transporton dernemingen zijn by de staking betrokken. Gistermiddag heeft Blum in tegenwoor digheid van de ministers Salengro en Spinasse een delegatie van de directies van de textielfabrieken in het Noorden ontvangen. De delegatie stond onder lei ding van oud-minister Nicolle. De haven van Duinkerken gesloten. De haven van Duinkerken is gisteren gesloten gebleven. De stakingsbeweging breidt zich hier uit. Gistermorgen waren 10.000 arbeiders meer dan eergisteren in staking. Waarschijnlijk zal de bevolking van gas, water en electriciteit verstoken zijn. Staking op de marinewerven te Bordeaux. De arbeiders der marinewerven in Bor deaux hebben het werk neergelegd. De terreinen zijn door 2000 man bezet. De werklieden in de metaalindustrie hebben daarentegen den arbeid hervat. Vechtpartij bij de bureaux van de verzekeringmaatschappij „Abeille". Tegen zes uur gisteravond trachtten een tiental met knuppels gewapende jongelui de bureaux der verzekeringsmaatschappij „Abeille" in de Rue Taitbout te Parijs bin nen te dringen. De postende stakers verzetten zich daartegen en er ontstond een vechtpartij, waarbij de politie tusschenbeide moest komen. Een der aanvallers, die de agenten met een revolver bedreigde, werd gear resteerd. Een ander der aanvallers moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, wegens het pak slaag dat hij van de stakers had ontvangen. Toch eenige ontspanning. Gisteravond bedroeg het aantal stakers in het departement Beneden-Seine 40.000, waarvan 32.000 te Rouaan en omgeving. De beweging heeft zich gister vooral in de textielindustrie uitgebreid desniette genstaande heeft men toch den indruk, dat aldaar eenige ontspanning is ingetreden, en men stelt alle pogingen in het werk om tot een oplossing der crisis te geraken tegen morgen. De stakers houden de fabrieken in gereedheid om het werk onmiddellijk na het totstandkomen van een overeen komst te kunnen hervatten. De minister confereert. Naar het ministerie van binnenlandsche zaken mededeelt, is gisteravond een bij eenkomst gehouden, onder voorzitterschap van den minister, van vertegenwoordigers van werkgevers en bedienden der groote magazijnen ter bestudeering van de kwes tie der minimumloonen. Vandaag zuilen de besprekingen worden voortgezet. Te voren zal een bespreking worden gehouden voor de onderteekening van een accoord betreffende de magazijnen met eenheidsprijzen. Werkloozen bezetten het raadhuis van Estaires. De werkloozen nabij Hazebrouck hebben het voorbeeld gevolgd van hun werkende makkers. Een delegatie van ongeveer 80 werkloozen begaf zich naar het raadhuis van Estaires om hun eischen in te dienen. Daar de burgemeester niet aanwezig was en de ambtenaren in zijn afwezigheid geen beslissing konden nemen, bezetten de werkloozen het raadhuis en heschen zij naast de Tricolore de roode vlag met de initialen C. G. T. Men vreest te Haze brouck dat nog andere raadhuizen in de omgeving op dezelfde wijze zullen worden bezet. De onderhandelingen in de steen koolindustrie. De onderhandelingen, die gevoerd wer den om een einde te maken aan de staking in de steenkoolindustrie in Noord-Frankrijk duurden tot laat in den avond voort. Te middernacht waren reeds een groot aantal overeenkomsten bereikt, die in hoofdzaak betrekking hadden op het bovengrondsch personeel en voor deze aanzienlijke voor- deelen bieden. De atmosfeer schijnt gunstig voor een algeheeel overeenstemming.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5