IBIS SHAG Dreigende burgeroorlog in China. Dobbelimmn lekker... man? Jiintiettiand Algemeene mobilisatie in de zuidelijke provincies. Troepenmacht van 500.000 man. De onrust in Palestina. Het episcopaat over de N. S. B. Wie verleenen „in belangrijke mat#" steun? Overeenstemming in de levens middelen-industrie. Werkgevers en werknemers in de levens middelenindustrie zijn tot overeenstemming gekomeh. Ook in het' verzekeringsbedrijf is overeenstemming bereikt na interventie van den minister van arbeid. Te Douai is den mijnwerkers 12 procent loonsverhoo- ging toegezegd. Voor enkele categoriën be draagt de verhooging zelfs 30 procent. Te Roubaix kan de staking van 80.000 textiel arbeiders als geëindigd worden beschouwd, daar de loonen met 10 procent zullen wor den verhoogd. Uit Maubeuge wordt gemeld, dat de staking in de metaalindustrie zich uitbreidt over het Sambre-bekken. Thans staken 20.000 arbeiders. In Champagne zijn 10.000 textielarbeiders in staking gegaan. Te Denain en te Marseille hebben duizen den werklieden den arbeid hervat. „Opgepast voor de 40 uren-week". De „Ere Nouvelle", het blad van Herriot, publiceert een beschouwing onder het op schrift: Opgepast voor de 40 uren-week, waarin 't berekent, dat invoering van dezen maatregel voor het leger meerdere uitgaven met zich mede zou brengen van 850 millioen francs, terwijl voor de marine dit bedrag nog' grooter zou zijn. Tezamen met de open bar? bedrijven zou 2t£i milliard francs meer moeten worden uitgegeven, terwijl bij de spoorwegen meer personeel zou moeten worden aangenomen, hetgeen eveneens kos ten met zich mee zou brengen ten bedrage van '1 milliard per jaar. In totaal dus reeds onmiddellijk 4 milliard per jaar. Kan de werkloosheid, zoo vraagt het blad, die overigens de gemeenschap slechts 1 milliard per jaar kost, daardoor worden opgeheven of zal zij zelfs nog stijgen? De uitvoer- industrie zou n.1. in een ongunstiger concur rentiepositie komen te verkeeren. Hierdoor ontstane werkloosheid zou de winst op dit gebied in andere bedrijven weer te niet doen. Öp déze wijze zou invoering van de 40 urenweek zonder de werkloosheid op te heffen zwaar op de openbare financiën drukken, terwijl de kosten van levensonder houd zouden stijgen. Wat voor winst heeft de arbeidersklasse daarvan? De 40 uren week beteekent derhalve een gevaarlijk avontuur, zoolang de maatregel niet door alle groote productielanden is ingevoerd. Het blad beëindigt zijn beschouwingen met er op te wijzen, dat het niet tegen het be ginsel der 40 urenweek is gekant, maar dat het van meening is, dat deze slechts inter nationaal moet worden ingevoerd wanneer men geen verwoestende gevolgen wenscht. is in alle Luwt de stakingsbeweging? De stakingsbeweging schijnt thans gelei delijk aan steeds meer en meer te luwen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag overeenstemming bereikt in de mijnen 'Noord-Frankrijk, zoodat het werk in mijnen Donderdag weer zal worden hervat. In Parijs is een accoord tot stand gekomen, in den kleinhandel en in de verzekerings branche, waardoor ook in deze bedrijven een einde gemaakt wordt aan de stakingen Daarentegen zijn nu ook de arbeiders van de bouwbedrijven in Toulouse gaan staken. De achter de regeering staande bladen stellen met genoegdoening de bereikte suc cessen in het licht, waartegenover de recht- sche bladen trachten duidelijk te maken, dat de feiten niet in overeenstemming zijn met het uitgegeven parool van ontspanning. Voorts zetten deze rechtsche bladen uit een, dat een algemeene prijsverhooging en een duurder worden van alle behoeften on vermijdelijk is, terwijl de linksche bladen verzet aanteekenen tegen pogingen om door opdrijven van prijzen den arbeiders de vruchten van de overwinning weer te ont nemen. Het leven wordt duurder. De werkgevers schijnen echter niet ge neigd te zijn de kosten der grootere loons- uitgaven zelf te dragen. De benzineprijzen zijn, vergeleken met de vorige week reeds met 6 tot 8 procent verhoogd. De textiel industrie heeft zich reeds tot de regeering gewend met het verzoek om compensatie, teneinde in staat te blijven te exporteeren. De „Journée Industrielle" berekent, dat bij een werktijdverkorting van 48 tot 40 uur per week en bij doorbetaling van loon tij dens vacantie de loonsverhoogingen gemid deld niet 12 procent maar 35 procent bedra gen. Het is onmogelijk, dat de productie in haar totaal deze nieuwe belasting kan dra gen. Wanneer de producenten echter zelf niet deze meerdere kosten kunnen dragen, moeten zij ze afwentelen op de verbruikers en zoo dat niet mogelijk is moeten zij hun deuren sluiten, waardoor de werkloosheid zal toenemen. Bij afwenteling der kosten op de verbruikers worden de prijzen steeds hooger. Frankrijk zou zijn beschermde rech ten moeten opvoeren, hetgeen wederom tot een stijging der prijzen zou leiden. De eenige mogelijke compensatie, aldus het blad, ligt in een daling van de algemee ne lasten, zooals belastingen en renten. In de verklaringen van Blum zijn onge twijfeld aanwijzingen in die richting te vinden. Het is echter moeilijk er aan te ge- looven, vooral omdat iedere dag nieuwe plannen voor verdere uitgaven brengt, die de staatsbegrooting in een impasse moeten brengen. Japan verzekert neutraliteit. De Japansche consul-generaal te Kanton Kawai, heeft gister een onderhoud gehad met den elider van de zuid-westelijke pro vincies, Tsjen Tsji Tang. Kawai verzekerde daarbij, dat de Japansche regeering de meest strikte neutraliteit zal handhaven en tevens waarschuwt voor een ophitsing van het volk tegen Japan. Eventueele ongeluk kige incidenten zouden ernstige gevolgen kunnen hebben. In Ghineesche kringen te Hongkong twij felt men aan de door Japan beweerde anti- Japansche stemming in de zuid-westelijke provincies. Men wijst erop, dat in Kwansi thans nog talrijke Japanners als adviseurs werkzaam zijn en dat aldaar nog steeds een uitgebreide wapenhandel met Japan wordt onderhouden. De actie van Kanton. Uit Kanton wordt gemeld, dat de gecom bineerde legers van Kwangsi en Kanton op rukken naar Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan en Tsjian. Hun bedoeling is waarschijnlijk om na de bezetting hier van met Nanking politieke onderhandelin gen te openen. Uit Hankou wordt bericht, dat Ho Tsjien, de gouverneur van Hoenan, tegenover de expeditielegers uit het zuid-westen een af zijdige houding aanneemt. Algémeene mobilisatie in Kwantoeng en Kwangsi. In de Zuid-Chineesche provincies Kwantoeng en Kwangsi is de algemeene mobilisatie bevolen van alle land-, zee- en luchtstrijdkrachten. De troepensterkte zal van 150.000 man in Kwantoeng en 100.000 man in Kwangsi worden gebracht op 500.000 man in het geheel. Bevestiging van inval in Hoenan. Officieel wordt de inval van vier divisies van het Kwangsi-leger in Hoenan beves tigd. Volgens een bericht uit Tsjangtsja zou de voorhoed reeds via Joengtsjau 150 K.M. ver de provincie Hoenan zijn binnengerukt en inmiddels de stad Hoengtsjau hebben be reikt. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft ter ver mijding van bloedige botsingen bevolen, dat de regeeringstroepen zich uit Zuid-Hoe- nan moeten terugtrekken, om zoo lang mo gelijk een weg tot vreedzame regeling open te laten. In een uitvoerig telegram heeft Tsjang Kai Sjek bovendien de leiders van het zuid westen dringend verzocht alle militaire voorbereidingen direct te staken. De president van den wetgevenden rijks raad, Soen Fo, heeft eveneens een telegram gezonden aan de leiders van de zuid-westen- regeering en er bij hem op aangedrongen op de a.s. plenaire zitting van de over de buitenlandsche politiek beslissende centrale uitvoerende commissie niet vooruit te loo- pen door staatsgevaarlijke afzonderlijke ac ties. Burgeroorlog moeilijk te vermijden. Het binnendringen der zuidelijke troepen in Hoenan maakt een burgeroorlog moeilijk te vermijden. De politieke raad van het zuidwesten beschuldigt Tsjang Kai Sjek er met verdubbelde heftigheid van, dat hij wijkt voor de agressiviteit der Japanners. De zuidelijken ontveinzen zich niet, dat hun strijdkrachten inferieur aan die der Nanking-regeering zijn, doch zij rekenen er op, 'dat in de door Nanking bestuurde ge westen de patriotten tot hen zullen over- loopen. In zekere kringen beweert mên, dat de actie van Kanton door de Japanners is geïnspireerd. Een beschouwing van de „Isvestia". De „Isvestia" levert commentaar op het „rumoer, dat door de Japansche pers ge maakt wordt rondom den oorlog, die z.g.n. zou worden voorbereid tusschen Nanking en Kanton". Het blad schrijft o.m., dat deze cam pagne in de eerste plaats beschouwd moet worden als een poging ook den aandacht van China en de openbare meening der wereld af te wenden van de Japansche militaire voorbereidingen in Noord-China en vooral van de Japansche militaire acti viteit in de provincie Foekien. Met behulp van gehuurde bandieten en met steun van zijn vloot bereidt het Japansche imperia lisme den oorlog voor in Foekien. De Japansche pers wil het wapengekletter van dezen opkomenden oorlog verstikken door krantenlawaai over een broederoor log tusschen Centraal-China en Zuid- China ,op welker snijpunt Foekien juist gelegen is. Een tweede motief hangt samen met het streven der Japansche imperalis- ten een toespitsing te voorschijn te roepen van den binnen den Kwo Min Tang in China gevoerden strijd. De Japansche im perialisten verwachtten ongetwijfeld, dat zij door plotseling geschreef over een uit gebroken oorlog het op zijn minst aan wezige wantrouwen van Nanking en Kan ton jegens elkander zouden kunnen ver sterken en hen in gunstige omstandig heden zouden kunnen provoceeren tot preventieve troepenverplaatsingen of zelfs tot een directe botsing, die later in oorlog zou kunnen overgaan. Reeds thans is duidelijk, dat de Japan sche imperialisten zich hebben vergist ten aanzien van den aard van het conflict, dat zij wilden opwekken. Juist bij dit voor beeld van de betrekkingen tusschen Kan ton en Nanking trad bijzonder aanschou welijk aan het licht het voornaamste pro ces dat zich thans in China ontwikkelt nf! pr,°ces van het elementaire toenemen der volksverontwaardiging tegen de Japan- nan«^ggreSSle' welke mate de anti-.Ta- pansche oproep van Kanton ook oprecht moge zijn, in ieder geval ligt hierin een bewijs voor kracht en de successen der be vrijdingsbeweging in China. Nanking-troepen naar het zuiden. Met korte tusschenpoozen vertrekken van Hankau treinen met soldaten van het Nan- kingleger naar Tsjang-Sja, de hoofdstad van Hoenan. Uit Kanton wordt gemeld, dat generaal Tsai Ting Kai, de leider van de verdediging van Sjanghai tegen de Japanners in 1932 weigert den opmarsch der zuidelijke troe pen te steunen, daar deze onderneming vol gens hem gelijk staat met het ontketenen van een burgeroorlog. De autoriteiten van Kanton betreuren deze houding, daar de steun van Tsai Ting Kai het prestige der beweging zou hebben vergroot. In antwoord op vragen betreffende den toestand in Palestina verklaarde de nieuwe Britsche minister van koloniën, Ormsby Gore, te betreuren, dat hij moest meedee- len, dat de onlangs door zijn voorganger gesignaleerde verbetering niet heeft stand gehouden. De Palestijnsche autoriteiten moeten voortdurend het hoofd bieden aan daden van geweld, welke in verschillende deelen des lands worden gepleegd. Zij nemen alle mogelijke maatregelen om de bewoners de bezittingen en de verkeersmiddelen te be schermen. Er zijn hun daartoe bijzondere volmachten verstrekt. Sinds het begin der Pinkstervacantie zijn versterkingen naar Palestina gezonden. Engelsche mariniers op de locomo tieven. Overal duurt de agitatie voort. De machinisten en stokers op de locomo tieven in Palestina worden thans verge- gezeld door Britsche mariniers, die zoo zijn uitgekozen, dat zij evt. deze beambten kun nen vervangen. Men heeft de vorming ge constateerd van geheime Mohammedaan- sche vereenigingen, welker doel o.a. is een bestraffing toe te dienen aan hen, die de solidariteit der stakers willen verbreken, of wel spijkertjes strooien op de wegen om het verkeer te hinderen. In het geheele land duren de voorgevechten tegen militaire pa trouilles, de bomaanslagen en branden voort. Voor de eerste maal sinds het begin der onlusten zijn gister bommen geworpen te §ethlehem, zonder echter slachtoffers te maken. Op den weg van Jeruzalem naar Jerigo is een Arabisch politieman gedood. Twee van de Maandag op de markt te Jeruzalem verwonde boeren zijn overleden. Brand in Balfour-bosch. Volgens eegn officieel communiqué wer dén bij een brand, die gisternamiddag uit brak in het Balfour-bosch op de heuvels van Nazareth, toebehoorende aan het Jood- sche Nationaal-fonds, duizend boomen ver nield. Sinds het uitbreken der ongeregeldheden werden in totaal 1495 personen gear resteerd. Van de 1313 gearresteerde Ara bieren werden er 754 wegens diverse over tredingen veroordeeld; 226 vrijgesproken, terwijl 333 nog op de behandeling hunner zaak wachten. Er werden 104 joden wegens overtredingen veroordeeld, 17 joden vrij gesproken, terwijl 61 nog op berechting wachten. Communistische manifest inzake Palestina. De Engelsche communistische partij heeft een manifest gepubliceerd, waarin aange drongen wordt op de stichting van een on afhankelijke Arabische republiek in Palestina en waarin de Engelsche regee ring wordt verzocht af te zien van haar mandaat over Palestina of Transjordanië. DE „POPOLO Dl ROMA" OVER DE ITALIAANS' HE POLITIEK. Een stabiel evenwicht in Europa gewenscht. De „Popoio di Roma" bevat een artikel over de beginselen der Italiaansche buiten landsche politiek, waaraan veel beteekenis wordt toegekend. Volgens dit blad acht Italië het ongewenscht dat Europa verdeeld zou worden in elkander vijandige staten- groepen. Het beschouwt den Volkenbond als een zeer nuttig instrument, indien al thans zekere wijzigingen in zijn structuur worden aangebracht. Het is de wensch van Italië, met alle mogendheden goede betrek kingen te onderhouden om een stabiel evenwicht in Europa te verzekeren. Een nauwere aansluiting bij zekere staten is dan ook geen beginsel der Italiaansche po litiek, maar slechts een uitweg indien geen andere oplossing mogelijk is. Ten aanzien van een eventueele hervorming in den Volkenbond schrijft het blad, dat men met de realiteit rekening zou beginnen te houden, indien de bond gegrondvest werd op de belangen en de verbondenheden, die de geografie heeft geschapen. Wil de Volkenbond doeltreffend werken, dan moeten de groote mogendheden tot over eenstemming komen. Indien zij het eens zijn, zal de vrede niet verstoord worden. EEN APPEL VAN HET WEENSCHE VADERLANDSCHE FRONT. Rede van bondskanselier Schuschnigg. Voor het raadhuis te Weenen vond gis teravond een appel plaats van 't Weensche vaderlandsche front. Bondskanselier dr. Schuschnigg hield een rede, waarin hij er opnieuw op wees, dat het Vaderlandsche front open staat voor allen, die Oostenrijk's zelfstandigheid en vrijheid willen. De bonds kanselier sprak vervolgens tegen, dat een groote amnestie op handen zou zijn. Slechts de gewone halfjaarlijksche am nestie wordt ten uitvoer gebracht. Inzake de buitenlandsche politiek zeide hij, dat de grondslag van Oostenrijks' buitenlandsche politiek gelegen blijft in de protocollen van Rome. Hij zeide vreedzame en normale be trekkingen te wenschen met het groote Duitsche rijk, en hij vermaande de jeugd Duitsch te zijn, te voelen en te denken. Prins Starhemberg was bij de betooging niet aanwezig. DREIGENDE ALGEMEENE STAKING IN VENEZUELA. neGstiking Tn^ene^ueTa duM rv algemee" dag gekomen, SSbeoogt^Ï*den komsten en in verschillede Xatsen ^hei and gedeeltelijke walk-outs werden afge kondigd by wyze van protest tegen het in gediende wetsontwerp op de openbare orde. STAKING IN DE BOUWVAKKEN TE GDYNIA. Botsingen tusschen arbeiders. Naar uit Gdynia wordt gemeld, hebben stakende Poo'sche bouwvakarbeiders hun nog aan het werk zijnde kameraden aan gevallen. De politie moest tusschenbeide komen en arresteerde een aantal personen. Tijdens de botsing werden een tiental ar beiders gewond. Ook elders duurt de stakingsbeweging voort. Te Zokowitsj bij Krakau hebben de wegarbeiders het werk neergelegd. In bijna alle industrie-centra zijn stakingen uitge broken. Te Bielsko en Lodz hebben de werklieden talrijke textielfabriekén bezet. Te Lodz heeft de politie eenige communis tische cellen ontdekt en ongeveer honderd oproerkraaiers gearresteerd. De regeering heeft krachtige maatregelen getroffen, pro paganda den kop in te drukken. NOODWEER IN MIDDEN-RUSLAND. De oogst verwoest. Midden-Rusland wordt geteisterd door 'n buitengewoon hevige koudegolf, gepaard gaande met zware slagregens en uit het Poolgebied afkomstige wervelwinden. De telegraaf- en telefoonverbindingen met Siberië, het verre Oosten en centraal Azië zijn verbroken. Verscheidene huizen zijn ingestort, de oogst is verwoest. HET RAPPORT OVER HET THEELEK. Thomas zal zich in de Lagerhuis debatten mengen. J. H. Thomas stelt zich voor zich Don derdag in het Lagerhuis te mengen in de debatten naar aanleiding van het rapport van het Tribunaal aangaande het thee-lek, voornamelijk om daarbij zijn onschuld te bepleiten. In tegenstelling met zekere geruchten volgens welke Thomas voornemens zou zijn zyn Lagerhuiszetel ter beschikking te stel len, kan worden geïneldt, dat hy zich be reid zou hebben verklaard zyn standpunt voor zijn kiezers, te Derby, uiteen te zetten. Men acht het evenwel onwaarschijnlijk dat hy herkozen zal worden. HET INSTORTINGSONGELUK TE BOEKAREST. Ook de vice-burgemeester gearresteerd. In den loop van gisteren heeft 't O. M. het noodig geacht ook den vice-burgemees ter van Boekarest, Basilescoe, en den eer sten stadsarchitect in hechtenis te doen ne men. Na urenlange besprekingen werd het bevel van arrestatie gisteravond bevestigd. De verdachten probeerden de schuld op den burgemeester te schuiven, die naar hun zeggen een te korten termijn voor het op richten der tribune had gelaten. Inmiddels is gistermiddag een brand uit gebroken op de andere tribunes van het paradeveld, welke door dezelfde aanne mers zijn gebouwd. De brandweer wist het vuur echter tijdig te blusschen. Men vermoedt, dat de ver dachten dezen brand hebben laten aanste ken, om de bewijzen van hun nalatigheid door de vlammen te laten verteren. Offi- cieele bijzonderheden over het aantal doo- den en den toestand der slachtoffers zijn verder niet meer gepubliceerd. PETROLEUM IN THRACIE. Concessie aan Engelsche financiers. De minister van nationale economie heeft de berichten bevestigd, volgens welke in Thracie petroleum zou zijn gevonden. Aan een groep Engelsche financiers, on der leiding van Lambre, is concessie ver leend voor het opsporen en aanboren dezer petroleumbronnen. De minister drukte de hoop uit, dat de rijkdom der bronnen ge lijk zou staan, misschien nog grooter zou zijn dan die van Roemenië. CONTRIBUTIE VAN DEN VOLKENBOND. Nog geen 50 ontvangen. De Volkenbond had op 31 Mei j.1. 46.33 pet. ontvangen van het verschuldigde be drag over het jaar 1936. Dit percentage is ongeveer gelijk aan dat van dezelfde perio de van het vorig jaar. Het totale bedrag dat de Volkenbond moet ontvangen over 1936, bedraagt 28.279.901 goud-francs. Hiervan kwam tot nu toe slechts 13.102.576 franc binnen. GEVOLGEN VAN DEN STORM. Onbemande visschersbooten gesignaleerd. Vliegtuigen hebben op de Zwarte Zee vier ontredderde visschersvaartuigen zon der bemanning waargenomen. Men gelooft dat men hier te doen heeft met een ramp, veroorzaakt door de cycloon, die gisteren gewoed heeft. NOODWEER BOVEN ARMENIE. Erzeroem geteisterd. De Armeensche stad Erzeroem is door wolkbreuken en hagelbuien geteisterd. Dertig huizen stortten in, waardoor eenige honderden menschen dakloos zyn gewor den. SIR SAMUEL Ft-ARE BIJ KONING EDWARD. De koning heeft gisteren Samuel Hoare, den nieuwen minister van marine, ont vangen en een langdurig onderhoud met hem gehad. DRUKKERSSTAKING TE MALAGA. Kranten kunnen niet verschijnen. Te Malaga zijn de drukkers in staking gegaan. Hierdoor hebben vier plaatselijke dagbladen niet kunnen verschijnen. DE UTHAUSCHE VERKIEZINGEN. Geringe animo. De verkiezingen voor de Lithausche Sejm zijn gister, den eersten stemdag, rustig ver- loopen. De deelneming van de kiezers zou vry gering geweest zijn. In Kowno en eeni ge andere plaatsen zou gister slecht 25 tot 30 precent van de kiezers zijn opgekomen. Op het platteland zou dit percentage nog lager geweest zyn. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN AMERIKA. Landon zoo goed als zeker repLblikeinsch candidaat. Men acht het vrijwel zeker, dat Landon door de republikeinsche conventie bij de eerste stemming gekozen wordt als candi daat voor het presidentschap der Vereenig- de Staten. Zijn aanhangers verklaren ver zekerd te zyn van 530 stemmen voor hem en zyn tegenstanders spreken dit niet te gen. De absolute meerderheid is, naar men thans meldt, 502. DE ORGANISATIE IN OOST-AFRIKA. Opening van drie autodiensten. Binnenkort zullen drie autodiensten ge opend worden, waardoor een snelle ver binding tot stand wordt gebracht tusschen de steden Asmara, Massouua, Adoua, Ak- soem en Makalle. Het jongste nummer van „Nederlandsche Katholieke Stemmen" bevat eenige richtlij nen voor de praktijk naar aanleiding van de bisschoppelijke documenten tegen de N.S.B. Allereerst wordt er op gewezen dat de nieuwe verklaring alleen over 'de N.SJB. gaat terwijl het mandement van 2 Febr. 1934 liep over al „de verschillende fascistische en nationaal-socialistische stroomingen ten onzent". Wat over dezen toen gezegd is, be houdt ten volle zijn kracht, doch op grond van het feit, dat de gevaren, waarop toen werd gewezen, practisch vooral van den kant der N.S.B. te vreezen zijn, is de nieu we verklaring tot deze beweging beperkt. Een positief verbod in den technisch en zin des woords wordt weliswaar met gege ven, maar toch een uitspraak dat ae N.S.B. ongeoorloofd is onmiddellijk uit kracht van het hooger goddelijk Recht. De bisschoppen hebben niet alleen maar gewaarschuwd of de geloovigen slechts vermanend op hun plicht gewezen; neen, zij hebben krachtens de volheid van hun gezag de N.S.B. beslist veroordeeld, een authentieke besliste uit spraak gegeven, die allen in geweten bindt Uit deze uitspraak volgen: a. een gewetensplicht om met deze ver oordeeling in te stemmen; b. een plicht om zich te onthouden van alles wat krachtens de bisschoppelijke ver klaring als ongeoorloofd moet worden be schouwd. Wat is dan geoorloofd? Uit het feit, dat de bisschoppen verklaren dat „zij, die aan deze partij in belangrijke mate steun verleenen niet tot de H.H. Sa cramenten kunnen worden toegelaten" volgt noodzakelijk: a. dat „in belangrijke mate steun verlee nen" onder doodzonde ongeoorloofd is; b. dat iedere steun aan de N.S.B. ver leend, het lidmaatschap dus, het stemmen op de N.S.B. en verder welke andere steun ook op zich ongeoorloofd en zondig is; c. dat bijgevolg „het steunen" der N.S.B. een in haar soort zware zonde is. Wie verleenen nu in belangrijke mate steun? Zooals de zaken op het oogenblik staan nog niet noodzakelijk iedereen, die lid is van de N.S.B., op de N.S.B. stemt of haar vergaderingen bijwoont. (De belangrijkheid van den steun aan een dergelijke beweging hangt b.v. ook van de heele positie der be weging af). Voor thans zou men twee categorieën kunnen onderscheiden. a. zij die steun verleenen krachtens het ambt zelf, dat zij in de N.S.B. uitoefenen of als haar vertegenwoordigers bekleeden (le den van kamers, staten of gemeenteraden, propagandisten, redacteurs en schrijvers, medewerkers en correspondenten wier ar beid van aanmerkelijke beteekenis is, uitge vers en drukkers van N.S.B.-lectuur, colpor teurs voor zoover deze in het oog des volks werkelijk propagandisten zijn. b. zij, die zonder een dergelijk ambt te bekleeden, toch op welke wijze dan ook een financieelen of moreelen steun verleenen, die hetzij reeds uit den aard der zaak, het zij wegens de omstandigheden, belangrijk moet worden genoemd. Iemand b.v. die zich candidaat laat stellen; een financieele sup porter; wie gelegenheid biedt tot het hou den van bijeenkomsten, zeker op plaatsen waar anders geen geschikte gelegenheid te- Een gewoon lid der N.S.B., wiens lidmaat schap krachtens zijn maatschappelijke po sitie of zedelijk overwicht in het heele land, een bepaalde plaats of bepaalden kring van meer dan gewone beteekenis is. Verder ook iemand, die gewoon lid of aanhanger te, maar dat doet op brutale uitdagende wijze en een zelant aanhanger, die ijverig propa ganda maakt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6