Radionieuws TUcht&zaken Examenvrees? ned. vegetariersbond. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. CENTRALE RAAD „DE HANZE" IN BISDOM HAARLEM. De heer V. Keysper tot hoofd bestuurder gekozen. Onder voorzitterschap van den heer E. J. M. Stampei is gisteren in het gebouw Ami- citia te Haarlem de 55ste vergadering ge houden van den centralen raad van de hanze in het bisdom Haarlem. Voor de ver gadering begon, heeft rector Brink, geeste lijk adviseur van de r.k. middenstandsver- eetiiging. in de St. Theresia-kerk een mis opgedragen. De voorzitter zeide in zijn openingsrede, dat de wensch, dat het nu eens wat beter zou gaan met den middenstand, nog steeds niet is vervuld. De middenstand is immers lh de eerste plaats afhankelijk van den alge- meenen welstand. Voor iederen katholiek, ging spr. voort, staat het thans vast, dat voor hem in de N.S.B. geen plaats Is. Er is de laatste jaren veel gedaan voor den middenstand, maar men gevoelt, dat het werk van deze regeering halfslachtig is en de verschillende maatregelen komen veel te laat. Als voorbeeld hiervan noemde jpr. hetgeen gebeurt met de vaste lasten, de bedrijfsradenwet, de wet op de bindend- en onverbindend verklaring van ondernemers overeenkomsten. De vestigingswet voor vreemdelingen komt veel te laat. De regee ring heeft inderdaad veel gebracht voor den middenstand, maar op een wijze, die alle critiek verdient. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat een commissie is benoemd om de vraag te bestudeeren, of de organisatie zelf de kwestie van zegels, kortingen, e.d. ter hand zal nemen. Bij de verkiezing van een hoofdbestuurs lid is in de vacature-P. Luyckx gekozen de heer V. Keysper, vice-voorzitter van de Hanze te Alkmaar, voorzitter van de fede ratie Holland's Noorderkwartier. Naar aanleiding van een voorstel van Sassenheim, om er bij de regeering op aan te dringen, de zwaar drukkende personeele belasting op de hotel-, café- en restaurant bedrijven te verlagen, heeft het hoofdbe stuur Sassenheim geadviseerd, zich in ver binding te stellen met den vakbond. Dc centrale raad zal een eventueele actie gaarne steunen. De afdeeling Hazerswoude stelde voor, stappen te doen, die ertoe kunnen leiden, dat verboden wordt aan de Hollandsche maatschappij van landbouw, aan coöpera tieve graanmaalderijen en dergelijke licha men het verkoopen van alle mogelijke ar tikelen, welke buiten hun bedrijf vallen. Deze kwestie heeft reeds de voortdurende aandacht van het hoofdbestuur. De Ned. r.k. middenstandbond werkt in deze richting De Hanze te Leiden verzocht het hoofd bestuur de noodige stappen te doen ten ein de te bereiken, dat verschillende inkoop combinaties van de vakafdeelingen alleen die artikelen gecombineerd inkoopen, die grondstof- of verkoopartikelen vormen voor hun bedrijf. Het bestuur verwacht even tueele klachten te mogen ontvangen. De N.R.K.M. is bereid, een en ander met de betrokken inkoopvereeniging te bespreken. In antwoord op eenige gestelde vragen deelde de voorzitter mee, dat, wanneer niet spoedig tastbaar resultaat bereikt wordt bij de regeering ten aanzien van steun aan den kleinen middenstand, alle roomsche mid denstanders zullen worden opgeroepen tot een demonstratieve bijeenkomst. De heer H. L. Jansen, adjunt-direoteur van het bureau van den Ned. R.K. Midden standsbond, heeft hierna een inleiding ge houden over het onderwerp: Vestigings- eischen en behoefte-element, waarbij hij verklaarde het meeste te voelen voor een repressief behoefte-element. Na deze rede kwamen aan de orde voor raad uitspraak te laten doen in zake het behoefte-element. Het prae-advies van het hoofdbestuur was conform het door den in leider gesprokene. De centrale raad heeft geen beslissing ge nomen. De vergadering is daarop gesloten. Ter eere van den 70sten verjaardag op 9 Juni van den redr.cteur van de Vegetari sche Bode, ir. Felix Ortt, is het orgaan van den Nederlandschen vegetariersbond van Juni geheel aan den redacteur gewijd. Niet minder dan twaalf schrijvers hebben ieder een andere zijde van het veelomvattende leven van F. Ortt belicht. De groote werkkracht, de belezenheid, de veelzijdigheid van Ortt springen uit al deze lectuur wel naar voren. Tusschen den tekst staan verschillende portretten van Ortt, terwijl aan het einde een opsomming wordt gegeven van de door Ortt geschreven en vertaalde boeken vlugschriften. en BRAND TE GOUDA. Laschapparaat in brand gevlogen, In het gebouw der voormalige ambachts school aan het Paradijs te Gouda, waar tegenwoordig de ontwikkelingscursussen voor werkloozen worden gegeven, is giste ren brand ontstaan. Eenige werkloozen wa ren in het laschlokaal bezig met het las- sqhen van een deurtje. Doordat zij het z.g. waterslot van het apparaat niet met water hadden gevuld sloeg de vlam naar binnen en vloog het toestel in brand. Alle cursisten verlieten ijlings het gebouw, aangezien ge vaar dreigde dat het apparaat uit elkaar zou springen. Een eventueele ontploffing zou nog te ernstiger zijn daar in de onmid dellijke nabijheid eenige cylinders gevuld met zuurstoof stonden met een spanning van 15 atmosfeer en een geheel gevuld car- bidgastoestel. Burgemeester Gaarlandt, die spoedig ter plaatse kwam, achtte het in ver band hiermede raadzaam de ruim 100 leer lingen der aangrenzende school dat gebouw te doen verlaten. De brandweer heeft met één straal het vuur weldra kunnen blus- schen, waarmede alle gevaar werd bezwO' ren. De aangerichte schade is niet groot. JONGEMAN VERDRONKEN. Te Alplien aan den Rijn. In de buurtschap Ofwegen in de gem. Woubrugge is gisteren de negentienjarige C. v. d. Voorn bij het schoonmaken van een boot over boord gevallen. De jongeman ver dween in de diepte en kon eerst eenigen tijd later worden opgehaald. Hoewel door een spoedig ontboden geneesheer ge ruim en tijd werd getracht de levensgeesten op te wek ken, mocht dit niet gelukken. PRINSES JULIANA TE OEGSTGEEST. H.K.H. prinses Juliana heeft gisteravond op het buiten „Beukenhof" te Oegstgeest deelgenomen aan een maaltijd van enkele harer Leidsche jaargenooten. Na den maaltijd is de prinses per auto naar het Loo vertrokken. VROUW SPRINGT UIT EEN RAAM. In overspannen toestand. Gisteravond is tijdens een huiselijke twist op de eerste etage van een perceel in de Ten Katestraat te Amsterdam tusschen den be woner en zijn huishoudster, de vrouw zoo overstuur geraakt, dat zij aan de achterzijde van het huis uit het raam is gesprongen. Zij kwam op een platje terecht en liep geen ernstig letsel op. Het bleek echter noodig de vrouw ter observatie naar het Wilhelmina- gasthuis te vervoeren, aangezien zij in zeer overspannen toestand verkeerde. Geen sprake van, indien Gij slechts Hl U» ha rilt'» Zenu wtahletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ONTSLAG VAN A. VIRULY. Bij Kon. besluit van 6 Juni is op het daar toe door hem gedane verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan re- serve-eerste luitenant A. Viruly, vlieger van de luchtvaartafdeeling. Men herinnert zich, dat de heer Viruly onlangs in een open brief aan minister Colijn zijn ontslag als reserve-officier had ge vraagd, omdat hij, zooals hij schreef, voor de daad staande, toch nimmer een nationaal belang zou willen of kunnen dienen, „in dien dit moest wezen door willekeurige, niet schuldige menschen te gaan dooden, met verloochening van een duidelijk christelijk beginsel." MOTORSLEEPBOOTEN VOOR TARAKAN EN TUNIS. Aan boord van de Poelau Roebiah. Aan boord van het motorvrachtschip Poe lau Roebiah van de stoomvaart mij. Neder land zijn Maandagmiddag te Amsterdam met behulp van een bok twee motorsleep- booten geladen, resp. bestemd voor Tarakan en Tunis. De grootste van deze booten heeft een lengte van 18 meter en is gebouwd door den werf Vooruit te Spaarndam, de andere die 16 meter lang is, werd gebouwd door de Zaanlandsche scheepsbouw mij. Zaandam Beide vaartuigen zijn uitgerust met Krom hout-Dieselmotoren van resp. 100 en 150 P.K. De voor Tunis bestemde sleepboot zal op 3 myl uit de kust aldaar, met behulp van de eigen laadboomen der Poelau Roebiah van boord gezet worden. NATIONAAL CRISIS-COMITE EXCIT! De laatste vergadering. De heer D. Hans, voorzitter van den Ne- CONGRES TYPOGRAFENBOND. De middagzitting. Het hoofdbestuur deed gisteren een voor stel om de uitgave van het tweemaandelyk- sche orgaan „Onze jonge leden" stop te zetten. Het acht de uitgave in verband met de kosten niet verantwoord. De afdeeling Amsterdam stelde evenwel voor, dit jeugdorgaan te laten redigeeren door een jongeren hoofdbestuurder. Bij dit voorstel werd gewezen op het belang, om de jeugdige vakgenooten tot zich te trekken. De artikelen behooren dan ook in den «eest van de jonge generatie gesteld te worden. Verschillende afgevaardigden bestreden 't voorstel van het hoofdbestuur. Nadat de voorzitter had toegezegd, een gedeelte van het „Grafisch Weekbladvoor Jeugdartikelen te zullen reserveeren, werd het voorstel tot stopzetting van de uitgifte v*n het jeugdblad aangenomen. De president begroette ir. H. Vos, leider van het Wetenschappelijk Bureau uit S. D. A. P. en N. V. V. Ir. Vos heeft voor de bondsvergadering een referaat gehouden over „Het Plan van den Arbeid als phase in den strijd van de erbeidersbe wegin g". Tenslotte werd, na ampele discussie goedgekeurd het voorstel van het hoofdbe stuur om het ouderdoms-invaliditeitsfonds te liquideeren en ten behoeve van een ge leidelijke liquidatie f 60.000 uit het fonds t°t ultkeering bij overlijden over te bren gen naar het te liquideeren fonds. De vergadering werd daarop verdaagd. KIND OVERREDEN. Ernstig gewond. Het vijfjarig zoontje van den spoorweg arbeider de Gunst, wonende aan den Broek- Weg te Stompwijk, had gisteravond de on voorzichtigheid met zijn autoped plotseling den weg over te steken. Juist naderde de vrachtauto van den bodedienst Tuytel uit °erkapelle, welke den kleinen greep. Ernstig verwond is de jongen door dr. van Zeeland naar St. Antoniushove te Voor burg vervoerd en aldaar opgenomen. NEDERLANDSCHE SLAGERSBOND. In verband met het voornemen der regee ring om varkens uit de markt te nemen (per week 3000 stuks) om de prijzen op te voe ren, welke varkens tot gehakt voor de werk loozen verwerkt zullen worden, hebben de besturen van den Nederlandschen Slagers bond en den R.K. Hanzebond van Slagerspa troons gemeend tegen een dergelijk voorne men ernstige bezwaren te moeten indienen en ingesloten telegrammen te moeten ver zenden resp. aan den minister van land bouw en van sociale zaken. Het telegram luidt: „De besturen van den Ned. Slagers- bond en den R.K. bond van Slagerspatroons, kennis genomen hebbende van de plannen der regeering om varkens uit de markt te doen nemen en tot gehakt te laten verwer ken, adviseeren uwe excellentie met aan drang aan dit plan geen uitvoering te doen geven, wijl de positie van de varkensmarkt reeds beterende in en het ingrijpen der re geering ontwrichtend zou werken. De varkenshouderij is alleen gebaat bij heffing der crisisheffing op varkensvleesch. Dit is en in het belang van den boer en in dat van den consument en van het noodlij dend slagerbedrijf, terwijl voor vleeschver- strekking aan de werkloozen andere en veel minder kostbare middelen, zooals de distri butie van versch vleesch, openstaan. DRIE BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD. Oorzaak onbekend. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is door onbekende oorzaak brand ont staan in een hooiberg van de aan een bin nenweg te Beemster, gemeente Dwingelo, gelegen boerderij van den landbouwer T. Ynes. Het vuur deelde zich mede aan het huis dat weldra in lichter laaie stond, voor dat de bewoners den tijd hadden het te ont ruimen. Hierna sloegen de vlammen, wel ke door den wind werden aangewakkerd, over naar de beide belendende boerderijen der landbouwers Bazuin en Bouman, resp. ter linker- en rechterzijde van het eerstge noemde perceel gelegen. Ook deze boerde rijen waren weldra een vuurzee. Alleen bij den landbouwer Bazuin slaagde men erin den inboedel in veiligheid te brengen. De motorspuit van Dwingelo was kort na het uitbreken van den brand ter plaatse, doch deze kon weinig tegen de laaiende vlammen uitrichten. Alles is dan ook vol komen verwoest. Een vierde belendende boerderij bleef, dank zij de gunstige windrichting gespaard. De verbrande boerderijen waren van steen opgetrokken en met rieten daken bedekt. De burgemeester van Dwingelo, mr. J. G. Westra van Holthe, was bij het blusschings- werk aanwezig. De rjjksveldwacht heeft een onderzoek ingesteld, derlandschen journalistenkring, die met den heer J. W. Henny, voorzitter van de direc- teuren-vereeniging „De Nederlandsche Dag- badpers", als vertegenwoordigers van de pers in 't Nationaal Crisis-Comité, de slotver gadering van Dinsdagmiddag heeft bij ge woon, schrijft aan het Algemeen Neder landsche persbureau: Het was een korte en eenvoudige verga dering, Dinsdagmiddag, waarin het Natio naal Crisis-Comité definitief zijn arbeid be sloot, maar er mag zeer zeker een woord aan worden gewijd. Want hier werd een werk beëindigd, waaraan verscheidenen geduren de vier en een half jaar onafgebroken en belangeloos hun beste krachten hebben ge wijd, en in een tijd als dien wij beleven, waarin zooveel gesmaald wordt op allerlei bonzen", mag dat feit wel eens dankbaar in het licht worden gesteld. Niet langer dan een goed half uur duurde deze slotver gadering van het Algemeen Comité; achter de verslagen werd een punt gezet; en door het accountantskantoor-Vooren ook al be langeloos gecontroleerde rekeningen wer den afgesloten en goedgekeurd toen was het werk, waaraan mannen als van Citters, van Heemstra en Menten, om slechts deze te noemen, hun namen hadden verbonden, afgeloopen. En niet ten onrechte is aan laatstgenoemde door den voorzitter, jhr. van Citters, hartelijk dank gebracht voor zijn financieel beheer, en de mededeeling der Koninklijke onderscheiding, mr. Menten verleend, werd met lang en luid applaus begroet. Wij spraken van namen, aan den arbeid van het Nationaal Crisis-Comité verbonden. Dan moet allereerst die van prinses Juliana worden genoemd. En waarlijk niet als decorum of als een vormelijke hoffelijk heid. Ingewijden weten, hoe zij zich met hart en ziel en met heel haar volle en war me belangstelling aan dit werk heeft gege ven. Levendig staat ons nog het oogenblik in het najaar van 1931 voor den geest, hoe zij van alle kanten door het scherpe licht der radio- en fototoestellen beschenen op zoo rustige en innemende wijze de in stallatie-rede uitsprak en daarmede den arbeid van het comité opende. Thans heeft zij, eveneens met een toespraak, dien arbeid besloten. Nadat verschillende redevoeringen waren uitgesproken, vroeg aan het eind der bij eenkomst de prinses het woord. Zij hield niet, wat men noemt een „officieele" rede, waarmee zy ter vergadering was gekomen, neen, tijdens de bijeenkomst had zijn eenige aanteekeningen gemaakt en daarover bouw de zij een ongekunstelde, hartelijke cn goedgestelde toespraak, waarin zij den voor zitter huldigde voor zijn arbeid. „U hebt niet over u zelf kunnen spreken, daarom doe ik het", zei de prinses en waarin zij vervolgens alle leden en het geheele Neder landsche volk bedankte voor den steun, aan het crisis-comité verleend. Tusschen die twee toespraken van de prinses in, die in de eerste en die in de laatste vergadering, liggen vier en een half jaar, waarin zij onafgebroken haar volle en actieve en daadwerkelijke belangstelling toonde. De vergaderingen van het algemeen comité woonde zij van begin tot eind bij en tal van andere bijeenkomsten van de klei nere werk-comité's ook; herhaaldelijk ver scheen zij in het gebouw aan den Kneuter dijk, om zich van den stand der werkzaam heden op de hoogte te stellen. De voorzitter heeft haar in de slot-verga- dering een fraaie legpenning als herinne ring aan dezen arbeid overhandigd, waarop, aaon de eene zijde, haar welgelijkende beel tenis prykt, door J. C. Wienecke gesneden. Aan alle leden is eveneens een exemplaar van dezen penning uitgereikt. En toen heeft een hamertik een eind ge maakt aan een nuttigen en liefde-vollen arbeid, die voor velen in moeilijke dagen een hulp is geweest, een waaraan de prin ses van Oranje haar naam, haar toewijding en haar steunverleende haar steun ook in materialen zin, want (dit mag ten besluite wel worden medegedeeld) er waren jaren, dat de prinses de toelage, welke zij volgens de grondwet geniet, vrijwel geheel aan het Nationaal Crisis-Comité afstond. Zoo Oranje voor, GOUDVOORRAAD WEER GEDAALD. Vermindering bedraagt 41.8 millioen. De Nederlandsche Bank heeft in de week van 2 tot 8 Juni weer een belangrijke hoe veelheid voor verzending naar het buiten land moeten afgeven. De totale goudvoor raad daalde volgens de jongste weekstaat van 640,2 tot 598,4 millioen, of met 41,8 millioen. Het totale goudverlies in de laatste drie weken is hiermede gestegen tot 99,6 mil lioen. Dit goud is voor het belangrijkste deel naar de Vereenigde Staten en verder naar België afgevloeid. Naar wij vernemen, is ook heden weer goud voor export bij de Nederlandsche Bank aangevraagd. AUTODIEFSTAL TE AMERSFOORT. Dader, die zich uitgaf voor auto huurder, in arrest gesteld. Een dezer dagen vervoegde zich bij den garagehouder van der S., te Amersfoort een zekere K., die een luxe-auto wenschte te huren. Aan dit verzoek werd voldaan en K. vertrok met de mededeeling, dat hy den wagen des avonds laat of den volgenden morgen zou terug brengen. 24 Uren ver streken en nog kwam K. niet opdagen, weshalve de garagehouder besloot de poli tie van een en ander in kennis te stellen. Het resultaat was, dat eenige uren later be richt kwam van de marechaussee uit Zun- dert (N.B.), dat de wagen zich in een garage aldaar bevond. Het bleek, dat K. de auto aan den garagehouder had verkocht. Voorts werd nog medegedeeld, dat K. in een café in de omgeving van Zundert was gearresteerd. De auto is in beslag genomen. Vanmorgen is K. op transport naar Amersfoort gesteld. KONINGIN EN PRINSES NAAR DEN BOSCH. Het ligt in het voornemen van H.M. de koningin en H.K.H. de prinses om bij haar bezoek op 17 Juni a.s. aan 's-Hertogenbosch des voormiddags de bekende veemarkt al daar te bezichtigen. Tevens ligt het in de bedoeling van H.M. en de prinses een kort bezoek te brengen aan de Cathedrale Basiliek van St. Jan, ten einde het gebouw van de Illustre Lieve vrouwebroederschap te bezoeken, alwaar het onderscheidingsteeken en de oorkonde van zwanenbroeder aan H.K.H. de prinses zal worden aangeboden, waarmede een al oude traditie, door prins Willem van Oranje begonnen en door opvolgende vorsten van het Huis van Oranje-Nassau voortgezet, zal worden bestendigd. Ook wijlen Z.K.H. den prins was zwanen- broeder en wijlen H.M. de koningin-moeder heeft de koningin vergezeld, toen deze on derscheiding indertijd aan de koningin werd uitgereikt. BOTSING VRACHTAUTO—MOTOR. Hedenmorgen heeft te Zuilichem (N.Br.) een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto bestuurd door den melkrijder D. Bok uit Poederoyen kwam de oprit van den Waaldijk opgereden, juist toen de 23- jarige N. W. Bok uit Zuilichem boven aan den dijk met zijn motorfiets passeerde. Bij de botsing werd de motoryder tegen den grond gesmakt. Met een verbrijzelde knie, gebroken pols en wonden aan het hoofd moest hij naar het ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. Hoewel zijn toestand ernstig is, is deze niet direct levensgevaarlijk. Crisia-publicalie. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 24 Mei tot en me. 30 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3.70 en f 3.20 per 100 K.G. zal bedragen. Voor erwten van kwali teitsklasse B, welke worden gedenatureerd door hen, met wie een zgn. B-contract was afgesloten en welke behooren tot de hoe veelheid ten aanzien waarvan bedoeld con tract is geannuleerd, wordt, voorzoover zij zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, een denaturatievergoeding van 4,20 per 100 K.G. gegeven. 's-Gravenhage, 9 Juni 1936. zien naderen en was hem op normale wijze gepasseerd. Toen verdachte's wagen hem net gepasseerd was had hij een schok ge voeld, welke het gevolg bleek te zijn van de aanrijding. De truck was volgens de verklaringen van den getuige verlicht, zoo dat verdachte deze tijdig had kunnen zien. Getuige J. Groen, die in de vrachtauto was gezeten, had eveneens den wagen van P. zien naderen. Hij verklaarde dat de aange koppelde truck niet had geslingerd, zoodat een aanrijding als gevolg hiervan uitgeslo ten moest worden geacht. Wel was de truck breeder geweest dan de kraanwagen, doch niet zoodanig dat dit gevaar voor het ver keer opleverde. Getuige P. Smit, brugwachter te den Helder, had den wagen van P. op de brug zien passeeren. Smit zat op de brug te vis- schen en had zich bij 't passeeren van den wagen van P. tegen de brugleuning moeten aandrukken om niet te worden aangereden. Aangezien de visschen hem verder evenwel meer interesseerden wellicht had hij juist tuk had hjj niet meer op den wa gen gelet, totdat hij den slag van de botsing had gehoord. De getuigen a décharge, A. J. Delman, techn.-ambtenaar van het stoomwezen te Amsterdam en mej. E. A. Brons uit Ha-r- lem verklaarden beiden in den wagen van den verdachte te hebben gezeten. Deze had behoorlijk rechts gehouden. Zy hadden wel den kraanwagen gezien doch van de daar achter hangende truck niets bemerkt. De officier, die de zaak vry eenvoudig noemde, achtte het aannemelijk en begrij pelijk dat verdachte na het passeeren van den kraanwagen weer eenigszins naar het midden van den weg was gegaan. Door dat verdachte de truck niet had gezien was toen de aanrijding gevolgd. Spr. achtte geen termen aanwezig om het vonnis van den kantonrechter te wijzigen en vroeg bevesti ging daarvan. Uitspraak over 8 dagen. Een gevonden geweerloop. H. de M. te Uitgeest was op 12 Februari j.L geverbaliseerd omdat hij onder zijn jas een geweerloop en een paar nog halfwarme eenden vervoerde. Wat leidde tot een geld boete van 6 subs 3 dagen hechtenis. De M. die persisteerde bij zijn bewering dat hij den geweerloop had gevonden was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De officier die weinig geloof aan zijn be wering schonk vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. RADIO-LEZING EDWARD BELLAMY. Mr. P. Yssel de Schepper, voorzitter van de Internationale Ver. Bellamy, zal Vrij dag 12 Juni 's avonds van 19 uur tot 19.20 uur, op de golflengte 301.5 M. een radiole zing uitspreken over het onderwerp: „De Bellamy-gedachte". Zitting van Dinsdag 9 Juni. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Landbouwer benadeeld. A. O. te Ursem was middels de reclas- seering als arbeider geplaatst op de boer derij van J. Wildeboer te Ursem. O., die wegens vermogensdelicten reeds eerder was veroordeeld had ook hier den goeden weg niet kunnen volgen en was weer in zyn oude fout vervallen. Een bedrag van ca. 85 bleek vermist te zyn. De officier van justitie achtte verdere reclasseeringskansen hopeloos. Verdachte zou toch weer in zijn oude fout vervallen en deswege achtte spreker het onverantwoord hem maar weer op de samenleving los te laten. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Tegen kraanwagen gereden. Joh. B. F. G. P. uit Amsterdam was op den Helderschen weg onder den Helder in botsing gekomen met een vrachtwagen welke aan een kraanwagen hing. Door den Helderschen kantonrechter was verdachte veroordeeld tot een geldboete van 10 subs. 3 dagen hechtenis, met toewijzing tot be taling van een civiele vordering van 47.80 Van dit vonnis was verdachte in hooger be roep gekomen. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan dat verdachte van de vlotbrug af den Helderschen weg had willen oprijden. Op richting den ging dat moment naderde uit de Helder een vrachtauto, welke later'bfeekïe' zijn een kraanwagen waaraan een truck werd opgesleept. Verdachte was met zyn wagen de kraanwagen ongehinderd gepas seerd doch met de aan dezen wagen hangen de vrachtauto in botsing gekomen. Getuige J. Wassenaar, bestuurder van de kraanwagen, had den wagen van verdachte Zijn vader bestolen. De 39-jarige A. K. uit Oosthuizen had op 31 Maart j.1. terecht-gestaan wegens ver duistering van gelden ten nadeele van zijn vader. Verdachte had rekeningen moeten innen en de opbrengst hiervan geheel of gedeeltelijk achtergehouden. De zaak was aangehouden tot het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Aangezien het psychiatrisch rapport tot de conclusie komt dat verdachte als geheel toerekeningsvatbaar is te beschouwen handhaafde de officier van justitie zijn eisch van 31 Maart welke luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Blomberg, merkte op dat straf geen verbetering zou teweeg zou brengen. Hy was ervan overtuigd, dat verdachte een paar maanden na de beëin diging van zijn strafperiode weer met de justitie zou kennis maken. Gezien het zwak ke karakter achtte spr. een voorwaardelijke of gecombineerde straf met een lange proef tijd beter op zyn plaats. Streng toe- zich was naar spreker's oordeel de eenige weg. Pleiter concludeerde dan ook tot het opleggen van een voorwaardelijke subsi diair een gecombineerde straf. De inbraak te Middelie. Op 15 Maart j.1. werd te Middelie inge broken by mej. T. Hooyberg te Middelie. Als verdacht van dezen diefstal stond giste ren terecht de arbeider C. F. uit Zaandam. Mej. Hooyberg was gedurende den Zater dag en Zondag, tusschen welke de inbraak 'heeft plaats gehad, uit logeeren geweest. Haar zoon, de veehouder J. Bark, eveneens wonende te Middelie, had zich Maandag morgen naar het huis begeven om de kachel aan te maken en vond het huis geheel overhoop. Een brandkast was opengesne den en verschillende gouden en zilveren voorwerpen, alsmede een bedrag aan geld tot een waarde van 105 werd vermist. De verdenking viel op C. F., die eenige dagen tevoren door verschillende personen in de omgeving van Middelie was gesignaleerd. De verdachte ontkende het ten laste ge legde met klem. Hij beweerde nooit in Mid delie te zyn geweest. Juffr. T. Hooyberg verklaarde dat zekere G. Vroom geruimen tyd geleden by haar in dienst was geweest. Deze is thans met den verdachte gehuwd. Aangezien deze met de situatie in het huis op de hoogte was, was dit wellicht aan verdachte ter oore geko men. De inbraak wees erop dat de dader met den stand van zaken ter plaatse op de hoogte moet zijn geweest. De getuigen M. Laan, C. J. Sanders en K. Kout hadden den verdachte allen in een der aan den inbraak voorafgaande dagen in Middelie gezien. Bij slager Laan had verdachte in zijn winkel worst gekocht, terwijl de verdachte aan den winkelier Sanders gevraagd had waar de woning van juffr. de Bark stond. Hoewel het bezwarende materiaal zich

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7