^Buitenland De stakingen in België. Do algemeene toestand ongewijzigd. De stakingen in Frankrijk. Nieuwe stakingen, maar ook werkhervatting. De ongeregeldheden in Spanje. De spanning in Palestina. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 11 JUNI 1936 De situatie in China. Noorsch stoomschip vergaan. Zes leden der bemanning vonden den dood in de golven. Er heeft zich nog geen wyziging in den algemeenen toestand in Antwerpen voorge daan. Op bevel van burgemeester Huysmans zjjn alle samenscholingen van meer dan 5 personen verboden. Een met graan geladen schip werd gelost onder bescherming van gendarmerie en po litie. Het graan werd dadelijk naar de maalderijen vervoerd op vrachtwagens, wel ke onder politiegeleide stonden. De stakers die herhaaldelijk gepoogd hebben het werk te doen onderbreken, werden hierin door de politie tegengegaan. Tijdens een vergadering van de werkge vers werd besloten, dat men het eenmaal ingenomen standpunt op geen enkele wij ziging zou wijzigen. Internationale transport-arbeiders bond belooft steun aan de stakende havenarbeiders. Ede Fimmen, de secretaris van den inter nationalen transportarbeiders bond, die op een bijeenkomst van stakende havenarbei ders het woord voerde, deelde mede, dat de I. T. B. die in 1928 5 millioen ter beschik king stelde van de stakers, ook dit keer het noodige zal doen tot steun van de stakende Antwerpsche havenarbeiders, totdat de overwinning zal zijn behaald. De staking in de provincie Luik. Dinsdag hadden de mljnwekers, die in saking waren in de mijn „Batterie" bij Luix deze mijn bezet. Zij werden door de gen darmerie verdreven. Hoewel men tot de re geling van het conflict meende te zijn ge komen, werd het werk Woensdag niet her vat. Verder wordt gemeld, dat staking is uit gebroken in de drie kolenmijnen: Bellevue, Petite, Bachure en Bonne-Foy-Harang. Het geldt hier een loonkwestie. De staking in de diamantindustrie. De staking in de diamantindustrie te Antwerpen blijft voortduren. Wel zijn Woensdag eenige stakers weer aan het went gegaan, doch daar staat tegenover dat an deren zich bij de staking hebben aangeslo ten. Men schat het aantal stakende diamant bewerkers op 1000. De diamantslijperijen werden door politie en gendarmerie bewaakt. Stakers, die samengeschoold waren voor het gebouw van het sydicaat van diamant handelaren, werden door de politie ver spreid. Verdere incidenten hebben zich niet voorgedaan. Het standpunt van den Nederl. Centralen Transportarbeidersbond. Gisteravond vergaderde te Terneuzen de centrale bond van transportarbeiders, ter bespreking van de houding, aan te nemen tegenover het verwerken van goederen uit de van Antwerpen komende schepen. Namens het hoofdbestuur heeft de heer R. Laan met klem geadviseerd te weigeren, elke lading te lossen van schepen, welke door den Belgischen transporarbeidersbond worden opgegeven, als afkomstig van Ant werpen. De heer Laan deelde daarop mede, dat de stakende leden een reglementaire uit- keering zullen ontvangen. In de vergadering werd ook nog het woord gevoerd door den heer Ph. de Witte, secretaris van den Belgischen transportar beiders bond, alsmede door den heer Chal- met, socialistisch burgemeester van Selzaete (België). Besloten werd tot de leden een manifest te richten waarin het standpunt van het hoofdbestuur wordt uieengezet. Van de 300 leden van den bond woonden slechts 36 de vergadering bij. Naar een einde der staking Hoewel de talrijke berichten over de stakingen in Frankrijk nog verre van gunstig luiden, mag toch niet ontkend worden, dat er over het algemeen eenige ontspanning merkbaar is. Bij voorbeeld is dit het geval in het gehee- le Noorden van het land, in het gebied rondom Rijssel, waar een in de wolin dustrie tot stand gekomen regeling tot gevolg heeft geboden dat 15.000 ar beiders het werk zullen hervatten. Ook te Valencia hebben een 5000 man den arbeid weer hervat, terwijl de si tuatie in Havre over het algemeen ook iets gunstiger beoordeeld wordt. Daarentegen wordt ook gemeld, dat o.a. het technisch-personeel van de Compagnie Générale Transatlantiqué te Havre gister middag in staking is gegaan, en dat 1100 ar beiders daar de werkplaatsen bezet hebben, terwijl deze staking zou zijn overgeslagen op de parfumfabrieken en eenige kleinere metaalf abrieken. De minister van binnenlandsche zaken, Salengro, heeft een circulaire gestuurd aan de prefecten, waarin hij hen verzoekt ter stond maatregelen te treffen tegen onbi lijke prijsstijgingen voor levensmiddelen en andere artikelen voor dagelijksch gebruik. Zulke prijsstijgingen, aldus de circulane van den minister, zouden slechts de onrust bij de bevolking verhoogen, hetgeen zou leiden tot een grootere verstoring van ae openbare orde. Elke ongerechtvaardigde prijsstijging met gerechtelijk vervolgd wor den. 270.P00 man hervatten het werk. Het aantal stakingen neemt af naarmate tusschen de werkgevers en werknemers overeenkomsten tot stand komen. Zoo hebben in het noorden 270.000 arb>el" ders het werk hervat. Ook in het cafe- en hotelbedrijf te Rijssel is de staking afge- loopen. Het mijnconflict in het departement Loire is opgelost. Niettemin zijn toch ook weer nieuwe sta kingen uitgebroken in een zeker aantal be drijven, die niet onder de regeling van 7 Juni vallen. Conflicten zijn ontstaan in de auto-indus trie te Lyon, in de streek Boulogne Sur Mer, te Toulouse, te Nantes. Te Parijs is staking uitgebroken bij twee groote apotheken, die door het personeel bezet zijn, zoomede 't personeel van begra fenisondernemingen, terwijl ook het perso neel van flimkantoren in staking is gegaan. De parlementscommissie voor de voorbe reiding der debatten over de sociaal-écono mische wetsontwerpen heeft de beraadsla gingen tot vandaag geschorst om Blum te hooren over de kwestie der collectieve con tracten. Nog meer overeenstemmingen. Volgens een communiqué van het mini sterie van arbeid is overeenstemming be reikt tusschen de directies en het personeel der verzekeringsmaatschappijen. Deze overeenstemming behelst o.m. de erkenning van het recht van vakvereeni- ging en de instelling van een collectieve arbeidsovereenkomst en een verhooging der salarissen. Te Bordeaux is overeenstemming bereikt tusschen de werkgevers en werknemers in de kleedingindustrie. Radiorede van minister Salengro. Minister Salengro heeft in het gebouw der noordelijke prefectuur een rede gehou den, die per radio werd uitgezonden, en die in het bijzonder gericht was tot de arbei dersbevolking der noord. Fransche depar tementen. Na een opsomming der bepa lingen van de tot stand gekomen overeen komsten en wetten, die de regeering zeer binnenkort zal indienen aangaande collec tieve contracten en betaalde vacanties, wendde hij zich vervolgens zoowel tot pa troons als arbeiders en drong er bij hen op aan, de besprekingen zoo veel mogelijk te bespoedigen en waar overeenkomsten tot stand kwamen, geen vertraging in de ten- uitverlegging daarvan te doen optreden. Verder waarschuwde de minister tegen buiten de vakbeweging staande elementen en tegen allen, zoowel van rechts als van links, die trachten de tegenwoordige moei lijkheden te verscherpen of te verlengen. De minister deelde mede, dat reeds 115 instructies waren geopend te Parijs tegen personen die een prijstijging trachtten te bewerken, die door niets gerechtvaardigd wordt en sloot met een beroep op allen om kalm te blijven. Overal o»Jerhandelingen. Verwacht wordt, dat vai.i.aag een merk bare ontspanning zal intreden in den sta kingstoestand, vooral in noord-Frankrijk, waar 270.000 arbeiders der mijnen en me taalbedrijven het werk zullen hervatten. In Parijs en de rest van het land vorderen ae onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers langzaam. Vooral ten aan zien van de regeling der loonen doen zich moeilijkheden voor. de 200.000 bouwvakar beiders te Parijs zullen ook vandaag nog in staking blijven. In het bankbedrijf en in de gas- en electricteitsfabrieken van Pa rijs is taking vermeden. Daarentegen zul len morgen de slagersgezellen en de em ployés der café's en restaurants in staking gaan, gelijk in den afgeloopen nacht werd vastgesteld. De staking in de café's en re staurants zal voor het geheele departement van de Seine worden afgekondigd. De slagersgezellen zullen in de zaken met meer dan 5 knechts de winkels bezet ten en in de kleine bedrijven de werkplaat sen verlaten. Ook de vleesch-stands in de centrale markthallen zullen bij de staking worden betrokken. In de Parijsche choco lade-industrie heeft men een overeenstem ming tot stand kunnen brengen zoodat de 20.000 arbeiders van deze branche vandaae het werk zullen hervatten. Uit de provincie komen nog steeds be richten binnen over opnieuw uitbreken van stakingen. Zoo zijn in Muehlhausen in den Elzas 3.000 metaalarbeiders en wevers in staking gegaan. Socialistisch leider neergeschoten. Antonio Ramiro Perez, de leider van de socialistische groep van Aznalcasar; is door verscheidene revolverschoten gedood op het oogenblik, dat hij zijn huis wilde bin nengaan. Francisco Alonso, een partijgenoot van Perez, die in zijn gezelschap verkeerde, werd ernstig gewond. Communistische afgevaardigde gedood. Te Malaga is gistermorgen de communis tische afgevaardigde Rodriguesz, lid van den gemeenteraad, op straat overvallen en neergeschoten. Kort daarop is een aanslag op den leider der anarcho-syndicalisten ge pleegd. Deze werd door zes kogels getroffen en levensgevaarlijk gewond. Men vermoedt, dat het hier een wraakneming der commu nisten betreft in verband met den overval op Rodriguez. De vakvereenigingen hebben naar aanleiding van de bloedige incidenten opnieuw de algemeene staking te Malaga afgekondigd. Te Ronda heeft de tot het volksfront be- hoorende burgemeester bepaald, dat bin nen 24 uur alle heiligenbeelden van de hui zen moeten worden verwijderd. Te Malaga is een textielfabriek wegens sociale moeilijk heden stilgelegd. De autoriteiten hebben bepaald, dat nog 13 weken lang aan het 1400 man sterke personeel de volle loonen moesten worden uitbetaald. De botsingen te Malaga. Te Malaga, waar, zooals reeds gemeld, bloedige incidenten zijn voorgevallen tus schen anarchistische syndicalisten en socia listen, is in den loop van den dag de tegen stelling tusschen beide bewegingen nog ver der toegespitst, Anarchisten trachtten een overval te plegen op het gebouw van den Socialistischen Arbeidersbond U.G.T., waar op 60 schoten werden gelost. De socialisten beantwoordden dezen overval met een be storming van het gebouw der syndicalisten, dat zy in brand staken. De brandweer werd in het werk gehinderd. Verder overvielen de socialisten een vergaderlokaal der anar chisten en vernielden de inrichting. Het verkeer in de stad ligt stil. De trei nen konden den geheelen dag de stations niet binnenloopen. De passagiers van de buiten Malaga gebleven treinen zijn met uitrukauto's van de politie naar de stad vervoerd. Nog steeds nieuwe botsingen. De toestand blijft nog steeds zeer ge spannen en evenals voorafgaande nachten, was ook de afgeloopen nacht er een van terreur, waarin een groot aantal aanslagen werden gepleegd. De Britsche troepen wer den gister met een bataljon versterkt, het achtste. Het standbeeld van maarschalk Allenby, te Beer-Sheba werd door een bom lichtelijk beschadigd. Te Jaffa werd een Britsch politie-agent door een messteek gewond. Twaalf politie-agenten, van wie elf Britten, worden in het ziekenhuis ver pleegd, wegens verwondingen, die zij door steenworpen Dinsdag by de onlusten te Hebron hebben opgeloopen. De gemeente werklieden van Nazareth staken. Te Jeru zalem werden biljetten aangeplakt, waarin de Britsche soldaten worden uitgenoodigd niet tegen de Arabieren te strijden om de joden te beschermen. Aanval op joodsche plantage. Gisteravond laat werd voor den eersten keer een aanval gedaan op de joodsche nederzetting in de vlakte van Esdraelon. Er ontstond een vuurgevecht, dat bijna twee uur duurde, dit was tot de aankomst van Britsche versterkingen. De Arabische leiding gereorganiseerd. De Arabieren houden zich bezig met de reorganisatie van de leiding hunner be weging als gevolg van het uitwijken van verscheiden leiders. Jamal Hoossein, leider der politieke par ty en lid van de hooge Arabische commis sie, zal in gezelschap van eenige vooraan staande Arabieren naar Londen gaan. Bijna alle Arabische bladen zijn verbo den. Het verkeer per spoor en op den weg wordt scherp gecontroleerd. De Arabische staking duurt reeds 50 dagen. De joden werken. Te Jeruzalem is het kalm. De balans der arrestaties. Volgens een gisteravond te Jeruzalem uit gegeven communiqué zyn sedert 19 April j.1. 1313 Arabieren gearersteerd. 754 werden schuldig bevonden, 226 vrijgesproken, 333 moeten nog voor den rechter verschijnen. 182 joden werden gearresteerd, van wie 104 schuldig zijn bevonden, 17 vrijgesproken, terwijl 61 nog voor den rechter moeten verschijnen. Crisis-publicatie van de centrale-regeering tot gevolg zul len hebben. Generaal Kita, de Japansche militaire attaché, heeft tegenover central News toe gegeven, dat de Japanners wapens aan het Kwangsileger hebben verkocht. Hij zeide echter niet te weten, of dit op crediet ge schied was. Britsche en Amerikaansche maat regelen. De toestand in het zuiden van China is nog volkomen onopgehelderd, en het ziet er naar uit, dat onder de leiders der beweging in het zuidwesten zelf geen eenstemmigheid heerscht. De troepen uit Kwantoeng en Kwangsi hebben hun opmarsch naar de provincie Hoenan voortgezet. Hun gemeen schappelijk doel is Hoeng-tsjau en de hoofd stad der provincie, Tsjang-tsja. De uit Zuid-Hoenan teruggetrokken re- geeringstroepen bezetten thans een stelling ten noorden van Tsjang-tsja, waarheen ook versterkingen uit Nanking gedirigeerd wor den. Volgens Derichten uit Tsjang-tsja ver richten vliegtuigen van de Nanking-regee- ring aldaar verkenningsvluchten. De Engel- sche consul te Tsjang-tsja heeft de in Zuid- Hoenan wonende Engelschen reeds aange raden, zich voor het vertrek gereed te houden. Een Engelsche kanonneerboot is naar Tsjang-tsja onderweg. Ook de Ameri kaansche consul zou de aldaar wonende Amerikaansche burgers denzelfden raad hebben gegeven. Maarschalk Tsjang Kai Tsjek heeft op nieuw een telegram gezonden aan den leider in het Zuidwesten, Tsjeng Tsji Tang en van hem de onmiddellijke terugtrekking ge- eischt van de Z.W. troepen uit Hoenan naar hun oude garnizoenen, alsmede de staking van elke agressieve handeling. Verder deelt hij mede, dat hy aan de in Hoenan staande regeeringstroepen bevel heeft gegeven naar het Noorden terug te trekken om botsingen te voorkomen. Deze maatregele dient echter vergezeld te gaan van onderhandelingen over een concrete formule tot oplossing van den moeilijken toestand. Indien zijn eischen niet worden nagekomen, neemt Tsjang Kai Tsjek aan, dat de actie der leiders uit het Zuidwesten geen anti-Japansch karakter dragen, maar een dood van ongehoorzaam heid beteekenen van de locale troepen tegen de centrale regeering. Vervolgens herinnert Tsjang Kai Tsjek den Zuidelijken leider aan de moeilijke ge beurtenissen, die zij tesamen hebben be leefd en vermaant hem dan af te zien van alle maatregelen, die de binnenlandsche crisis zouden kunnen doen verscherpen. Namens de Kwo Min Tang en de burgerij van Sjanghai zijn eveneens telegrammen verzonden aan Tsjen Tsji Tang met het verzoek zich te scharen onder de nationale eenheid. Het bestuur der Kwo Min Tang heeft heden de plenaire zitting van het uit voerend comité op 10 Juli vastgesteld. De dreigende burgeroorlog. De kans op het uitbreken van een bur geroorlog in China wordt steeds grooter. De voorhoede der zuidelijke troepen rukt naar het noorden op, de Nanking-regeering heeft inderhaast troepen en vliegtuigen naar Sjanghai gezonden. In officieele kringen wordt ontkend, dat Hengstjau door de zuidelijken zou zijn ge nomen, zooals door de Japanners wordt be weerd. In welingelichte buitenlandsche kringen is men van meening, dat Nanking tenslotte den vrede zal koopen door financieele en politieke concessies, die een verzwakking REDEVOERING VAN HOARE. De Volkenbond kan zich spiegelen aan het Britsche gemeenebest. Sir Lord der Admiraliteit heeft gister avond voor de Cambridge Union een rede voering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de Volkenbond en de wereld nog veel konden leeren van de traditie, ervaring en geest van het Britsche gemeenebest van vol keren. Het succes van dat gemeenbest is te danken geweest aan het feit, dat ieder lid een tweevoudigen trouw in acht nam, nl. jegens zijn eigen dominion en jegens het Rijk als geheel. De zwakheid van Genève is de afwezigheid van dezen tweeden vorm van trouw geweest. Het wereldgevoel is nog niet voldoende ontwikkeld. De regeeringen waren derhalve naar Genève gegaan zonder eensgezinde beginselen en gemeenschappe lijke gevoelens van trouw, zooals die de Vereenigde Dominions en Engeland ver binden. Misschien zou de tweede vorm van trouw jegens de wereld te zijner tijd nog komen. Ten aanzien van het probleem der collectieve veiligheid zeide Hoare: „wij moeten in de wereld door de phrases heen zien en het feit, dat in het laatste half jaar naar voren is gekomen is, dat niet alle leden van den Volkenbond bereid zijn ge weest hun rol te spelen en vooral niet hun rol op tijd te spelen. Ik hoop, dat een der resultaten, die uit de moeilijkheden en te leurstellingen, die wij hebben ondervonden, zal voortvloeien, zal zijn, dat wij onzen aandacht zullen schenken aan de zwakhe den, die de Volkenbond heeft getoond te bezitten, en dat wy ons best zullen doen om voor de toekomst een geneesmiddel daartegen te vinde.i Samuel Hoare voor mij zou siechts mijn meening omtrent aan te brengen veranderingen wil len uitspreken nadat ik een zoo volledig mogelijk onderzoek naar het verleden zou hebben ingesteld en de gelegenheid zou hebben gehad de toekomst met de verte genwoordigers der dominions te bespreken. Ik geloof voor mijzelf, dat. het Britsche Rijk een gemeenschappelijke politiek ten aan zien van den Volkenbond moet volgen en dat wij geen wijzigingsvoorstellen moeten doen, voordat het zeker is, dat wij in het Rijk zelf tot een zoo volledig mogelijke overeenstemming zyn gekomen. Daarom zou ik dit waarschuwend woord tot U wil len richten: „Laat ons voorzichtig te werk gaan en laat de voorstellen, die wij te Genève zullen doen, gesteund worden door een imperiale politiek. DE REPUBLIKEINEN IN AMERIKA. Scherpe aanvallen op president Roosevelt. in de gister gehouden zitting van den (Amerikaanschen) Republikeinschen par tijdag, welke nog geen twee uur duurde, heeft de tot permanent voorzitter gekozen afgevaardigde van het Representanten huis, Snell, zijn inaugureele rede gehou den, waarin hij terstond een scherpen aanval deed op de politiek van Roosevelt. De republikeinsche partij, zoo verklaarde hij, strijdt niet tegen de democratische partij als zoodanig, maar zij biedt zich slechts aan, om in Amerika's strijd tegen een „anti-grondwettelijke dictatuur" en tegen het „arrogante individualisme" van Roosevelt, de leiding te nemen. De „New Deal" noemde Snell een „groteske misluk king". De vroegere president Hoover is gistermiddag in Cleveland aangekomen. Hij werd op het station door duizenden geestdriftig begroet. Hij zal spreken in de avondzitting van den partijdag. Inmiddels werkt een subcommissie onder leiding der aanhangers van Landon aan de opstelling van het partijprogram. Het valt echter te betwijfelen of het ontwerp nog gisteravond an de vergadering kon worden voorgelegd. De kansen, dat Landon reeds bij de vol gende stemming genoeg stemmen voor de ndidattiur van het presidentschap zal behalen, zijn weer gestegen. Roosevelt's antwoord op de repu blikeinsche aanvallen. President Roosevelt heeft de hem door de republikeinen tijdens hun partijdag zoo luidruchtig toegeworpen handschoen opge nomen in een redevoering in Little Rock in het ter gelegenheid van de herdenking van het honderdjarig bestaan van den staat Ar- kansas gebouwde stadion een redevoering uitgesproken, ter beantwoording van hun aanvallen. Roosevelt gaf een overzicht over de geschiedenis van de Unie, waarna hij een vergelijking maakte met de problemen van den tegenwoordigen tijd, waaruit hij de ge- volktrekking trok, dat de federale regee ring grootere volmachten moest hebben. Roosevelt zeide te gelooven, aan de rechten der staten en aan het recht van het volk op STEUN ZOETWATERVISSCHERIJ. De Nederlandsche Visschery centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de formulieren ter bekoming van steun, aan de zoetwatervisschers, die een verzoek heb ben ingediend, als georganiseerde te worden ingeschreven, zullen worden toegezonden. De steunbedragen zullen niet in geld aan de visschers worden uitbetaald, doch nadat de aanschaffing en/of het herstel van de visschery benoodigdheden door de Centrale zal zijn goedgekeurd, zullen de leveranciers de facturen daarvoor ter verrekening bij de Centrale kunnen indienen. 's-Gravenhage. 10 Juni 1936. zelfregeering, maar toch zijn er op het oogenblik sociale en economische proble men, die door de afzonderlijke staten niet meer kunnen worden opgelost. De president noemde zich zelf de bescher mer van de rechten van den gewonen man tegenover de controle van enkele bevoor rechten en gaf de algemeene richtlijnen aan van zijn eigen campagne voor het president schap, n.1. een liberale uitlegging van de grondwet-centraliseering van de staatsmacht en voortzetting van de New-Deal-politiek. Gisteren is in de Rotterdamsche haven binnengeloopen het s.s. „Westplein" van de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Mil- lingen" komende met erts geladen van Narvik. Den 26sten Mei was men van hier vertrokken, naar Narvik en ter hoogte van Utsira, aan de Noorsche kust, in de buurt van Kopervik, ontdekte men in volle zee een man in een half stuk geslagen sloep, welke man later bleek te zijn de kapitein van het Noorsche stoomschip „Hogstad", welke boot was vergaan in zwaren storm. Het Duitsche s.s. „Helene" heeft later nog een reddingboot opgepikt, waarin zich bevonden zes leden van de Noorsche be manning, van wie één inmiddels van ont bering was gestorven. De overige zes leden van de bemanning hadden den dood in de golven gevonden. Voor de zooveelste maal heeft de zee, op- gebeukt door een zwaren storm, menschen- levens opgeëischt. De kapitein van het s.s. „Westplein", gezagvoerder N. Ree, heeft aan de Msb. het navolgende verteld van zijn droevige ervaring, die hij op zijn reis van Rotterdam naar Narvik heeft opgedaan. We waren, zoo zeide de kapitein, den 26sten Mei in ballast van Rotterdam vertrokken met bestemming Narvik. We stonden op het dek, toen we ter hoogte van Utsira in de buurt van Kopervik aan de Noorsche kust, een voorwerp op het water zagen drijven. Aanvankelijk meenden we, dat het een vat was of een stuk wrakhout, doch toen wij op de brug kwamen en onze kijkers gebruikten, bemerkten we al heel spoedig, dat het een reddingsboot was, waarin een man was gezeten. Onmiddellijk gaf ik order koers te zetten naar deze boot. En na een minuut of tien stoomen hadden wij de reddingboot in onze onmiddellijke nabijheid. De boot stond vol water, daar de achtersteven geheel was stuk geslagen en in de boot zat een man, die meer dood dan levend scheen. Zoodra de reddings boot langs zij lag, zijn twee matrozen langs de stormladder afgedaald. Een lijn werd uitge worpen en deze werd aan den man bevestigd, om hem zoodoende gemakkelijker aan boord te kunnen brengen. De man was geheel verstijfd en kon van vermoeienis en ontbering geen woord uitbren gen. Terstond werd hij nadat men hem met doeken had warm gewreven, van droge klee- ren voorzien en onder de wol gelegd. Des avonds nog, toen de drenkeling een weinig was bekomen, vertelde hij kapitein te zijn ge weest op het 1000 ton metende Noorsche stoomschip „Hogstad", eigenaar Paul Jebson te Bergen. De boot was met kolen geladen. Men was in zwaar weer gekomen. En toen er geen redden meer aan was, is de uit twaalf koppen bestaande bemanning in een sloep gegaan om zich het veege lijf te redden. Alleen de kapi- etin was achter gebleven. Op hetzelfde mo ment, dat de kapitein de reddingboot met de twaalf mannen in een woeste golf zag omslaan, kapseisde plotseling ook het s.s. „Hogstad" en kapitein en boot werden naar de diepte ge zogen. De kapitein, die zich echter van een zwem vest had voorzien en die tevens goed zwem men kon, had de tegenwoordigheid van geest zich naar boven te werken en hieraan heeft hij dan ook ongetwijfeld zijn behoud te danken. Toen hij weer boven kwam kon hij zich vast klampen aan een omgeslagen reddingsboot. Dit was echter niet de sloep, waarin de overige leden van de bemanning hadden gezeten. Zes uren lang heeft de kapitein, zich alsmaar vasthoudend aan deze omgeslagen reddings boot, getracht zich het leven te redden, terwijl de wind nog steeds de golven hoog opzwiepte. Dan kwam het reddende oogenblik. Als door een wonder sloeg de reddingsboot, opgetild door een hooge golf, weer rechtstandig op het water en met de weinige krachten, die den kapitein nog restten, klom hij in de boot, welke echter vol water liep, daar de achter- steven inmiddels was stukgeslagen. In deze positie heeft de kapitein nog goed tien uren rondgezworven, alvorens hij werd opgepikt door het stoomschip „Westplein". Toen de kapitein van het s.s. „Westplein" het een en ander van de ramp had vernomen, heeft hij onmiddellijk per radio de schepen in de buurt gewaarschuwd om uit te zien of de andere reddingsboot misschien nog op zee dobberde. En zoo waar gelukte het aan het Duftsche stoomschip „Helene" de reddingsboot te vin den, waarin zich nog bevonden zes leden van de Noorsche bemanning, van wie één inmid dels van uitputting was gestorven. De overige zes leden hadden den dood in de golven gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5