£uchtmact Jieck S. School %Micaties Jüukt&ectihten Sport ftCmtieuws toch een conflict in ijmuiden. rijwielplaatjes ontvreemd. Goede vangst van Amsterdamsche politie. Fokker over het ongeluk van de Lappland. Glimlach e 400 zeelieden blyven thuis. In een gisteravond in IJmuiden gehou den vergadering van zeelieden, welke was belegd buiten de besturen der orga nisaties om, hebben de ruim 400 aanwezi gen besloten op de nieuwe voorwaarden niet naar zee te gaan. Er werd felle critiek uitgeoefend op de besturen der verschil lende organisaties, omdat deze zich tegen den zin der zeelieden, met een loonsverla ging hadden accoord verklaard. Als ge v0ig van het besluit der zeelieden staat het vrijwel vast, dat morgen geen enkele van de ongeveer 12 trawlers, die voor ver trek gereed liggen, naar zee zal gaan. Een comité van actie werd gevormd, dat op dracht kreeg de besturen der verschillen de organisaties te machtigen, een contract niet de reeders af te sluiten voor den duur van een jaar op de oude voorwaarden. Groot enthousiasme verwekte de mede deeling, van den voorzitter, dat de r. k. fa brieksarbeidersbond te Tilburg 5000 voor de stakers heeft uitgetrokken. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat geen van de drie trawlers, die gister zou den uitvaren, is vertrokken, daar geen enkel lid der bemanning zich had aange meld. Een agent van politie heeft in de Bach- straat te Amsterdam een 40-jarige man aangehouden, zulks op aanwijzing van een burger, die gezien had, dat deze man van een onbeheerd staand rijwiel met behulp van een nijptang, het belastingmerk had ontvreemd Bij onderzoek aan het bureau Leidsche plein bleek, dat de aangehoudene niet minder dan zestien belastingmerken in zijn bezit had en toen hij hierover werd onder' vraagd, bekende hij, dat hij deze alle gisteren van onbeheerd staande rijwielen had buitgemaakt, o.a. in de Zuider Amstel- laan, Maasstraat, Ri- ierenlaan, Joh. Ver- hulststraat, Frans van Mierisstraat en Relof Hartplein. GEMEENTELIJKE GIRODIENSTEN. Voortaan alleen betalingen openbare lichamen? aan Blijkens de heden aan de Tweede Kamer gezonden Memorie van Antwoord over het ontwerp-Girowet is daarin een wijziging aangebracht, inhoudende, dat de bepalingen van deze wet niet zullen gelden voor ge meentelijke stortings- en ophaaldiensten en gemeentelijke spaarbanken, wanneer zij zich, volgens door de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën te stellen voorwaarden, beperken tot het ver richten van betalingen aan openbare licha men en daarmede door de genoemde mi nisters te dezen gelijk te stellen begunstig den. HET GEBEURDE BIJ DEN KON. HOLL. LLOYD. Wettelijke regeling inzake personeel- fondsen. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt een voor-ontwerp wettelijke regeling inzake per- soneelfondsen. Aan dit voor-ontwerp, waar over een commissie uit dien raad prae-ad- vies zal uitbrengen, wordt ontleend: De gebeurtenissen, welke zich het vorige jaar ten aanzien van de pensioenen bij de Kon. Hollandschen Lloyd hebben voorge daan, gaven den ambtsvoorganger van den tegenwoordigen minister van sociale zaken aanleiding tot het instellen van een commis sie, welke zou nagaan, of en zoo ja, welke maatregelen van overheidswege genomen kunnen worden, teneinde in de toekomst de ineenstorting van particuliere pensioenfond sen zooveel mogelijk te voorkomen. De com missie, welke bestond uit eenige hoofdamb tenaren, werkzaam bij of ressorteerende on der de departementen van sociale zaken, van handel, nijverheid en scheepvaart en van justitie, heeft onder dagteekening van 5 Mei 1936 haar verslag uitgebracht. De pensioenvoorziening bij den Lloyd be stond in een verbintenis, van dezen tegen over zijn personeel om bepaalde pensioenen uit te keeren, zonder dat het personeel daar toe bijdroeg. Een zelfstandig pensioenfonds is nimmer gesticht. De voor pensioen be stemde gelden vormden dus een geheel met het bedrijfskapitaal. De slechte gang van zaken bij den Lloyd nu leidde er ten slotte toe, dat de pensioenen niet meer betaald konden worden. De pensioengerechtigde Hoet zich met een gewone concurrente vor dering tegenover de vennootschap tevreden •tellen. De vraag nu, welke rijst, n.1. of het op den weg der overheid ligt, om maatregelen te nemen tot het tegengaan van dergelijke teleurstellingen, meent de commissie beves tigend te moeten beantwoorden. Volgens het ontwerp zal als regel gesteld "toeten worden, dat pensioenfondsen e.d. alleen gesticht en in stand gehouden mogen worden met inschakeling van de vrijwillige ouderdomsverzekering of een levensverzeke- ■"'"gmaatschappij. Het ontwerp bedoelt in de eerste en voornaamste plaats het treffen van voorzie ningen ten aanzien van ondernemingspen sioenfondsen, of, zooals het ontwerp ze uoemt: personeelpensioenfondsen. Daarnaast Wordt het gewenscht geacht, ook de spaar fondsen aan regelen te binden. De voorgestelde regeling is van publiek- rechtelijken aard. Verbodsbepalingen, door straf gesanctionneerd, kunnen niet gemist worden. Het maximum is niet hoog: een uiaand hechtenis of 300 boete. De werk gevers moeten niet door bedreiging met zware straffen van het invoeren van pen sioenregelingen in hun onderneming worden afgeschrikt. De bepaling dient meer tot Waarschuwing voor hen, die mochten mee- nen, dat zij het met deze voorschriften niet a te nauw behoeven te nemen. ONZE POSTVLUCHTEN. Het K. L. M.-vliegtuig Djalak uitreis is in Bandoeng aangekomen. Het K. l. M.-vliegtuig „Rietvink" is op de thuisreis om 11 uur uit Bratislava vertrok ken en wordt om 3 uur op Schiphol ver wacht. Een fout in de bediening gemaakt? Een verslaggever van het dagblad „Poli- ,enheeft gister, volgens de Tel., een onderhoud gehad met den heer Anthony r okker naar aanleiding van de ramp, die de PPland" in Zweden overkomen is. De heer Fokker verklaarde o.a.: „Ik heb nog geen volledige verslag met bijzonderheden over de ramp ontvangen. Is ik echter hoor, dat alle vier motoren hun arbeid gestaakt hebben, dan moet ik aannemen, dat er bij de bediening van het toestel een fout is gemaakt. De verslaggever stelde vervolgens de vraag of de heer Fokker over het type F. 22 tevreden was. „Nooit ben ik geheel en al tevreden over mijzelf luidde het antwoord. Overigens kunt u één ding neerschrijven: ik wensch absoluut geen enkele verantwoordelijkheid op mij te nemen voor de wijze waarop de motoren ingebouwd en aan de machine aan gebracht zijn. En dat is het juist waarschijn lijk waarom het in dit geval gaat." „Hebt u echter geen consequenties ge trokken uit het ongeval, dat in den vorigen zomer te Amsterdam gebeurde? „Ik ben altijd bereid iets te leeren, doch het betreft hier een uiterst samengesteld technisch probleem, en ik zou mij er mee willen vergenoegen te zeggen, dat de an dere F 22-machines der Nederlandsche luchtvaartmaatschappij na het ongeval ap paraten voor een zeer krachtigen benzine- druk hebben ingebouwd. Het is mij bekend, dat de Zweedsche maatschappij de appara ten niet door sterkere wenschte te vervan gen. Indien hier echter een bedieningsfout de oorzaak van het ongeluk is, zouden ben zinepompen ook niet geholpen hebben. Natuurlijk kan ik eerst later definitief mijn standpunt tegenover het uit te bren gen rapport bepalen. Engelsche concurrentie De directeur van de British Airways, majoor Maccrindle, heeft medegedeeld, dat de Engelsche luchtvaart-maatschappij nog voor het einde van deze maand een nieuw escadrille snelvliegende verkeerstoestellen op de door zijn maatschappij gevolgen route LondenScandinavië zal inleggen. Deze mededeeling, onmiddellijk na de cata- strophe met de „Lappland", wekte eenig opzien en dit des te meer, omdat er aan toe gevoegd wordt, dat deze nieuwe viermoto rige vliegtuigen de grootste snelheid van alle machines op dit traject zullen hebben en bovendien alles gedaan is om de veilig heid zooveel mogelijk te waarborgen. FOKKER EN KOOLHOVEN IN FUSIE? Vereenigde Nederlandsche vliegtuig industrie. Volgens de Telegraaf zijn er onderhande lingen gaande om te komen tot een ver eenigde Nederlandsche vliegtuigindustrie, hetgeen uiteraard beteekent een fusie van Fokker en Koolhoven. Voor ingewijden waren de symptomen van een samengaan van deze beide in dustrieën reeds min of meer duidelijk merk baar. Na hetgeen de heer Fokker op zijn feest Zaterdag j.1. heeft gezegd, trekken in siders de conclusie, dat een fusie thans als zeer nabij moet worden beschouwd. Niet al leen immers heeft Fokker hulde gebracht aan Koolhoven, maar hij heeft in antwoord op den wensch van burgemeester De Vlugt tevens verklaard: „De fabriek is ook bereid om op een nog breeder opgezette basis aan de verdere ontwikkeling van de luchtvaart mede te werken". Wanneer de fusie een feit zal zijn, is het ideaal der regeering concentratie van de vliegtuigindustrie voor een belangrijk deel verwezenlijkt, al had men in regee- ringskringen wel is waar een andere voor stelling van deze verwezenlijking. Is het blad goed ingelicht, dan wordt de heer Jacob Mees president-commissaris van de nieuwe onderneming. De heer Mees heeft, toen Koolhoven zijn bedrijf in een N.V. omzette, het bedrijfskapitaal gefour neerd. Het feit, dat de president-commis saris van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen als president-commissaris van de Vereenigde Nederlandsche vliegtuigindustrie zal optre den, leidt tot de conclusie, dat de hoofdlei ding eerder gericht zal zijn naar het finan- cieel-zakelijke dan naar een scherp concur- reerende politiek ten aanzien van de bui- tenlandsche fabrieken. De omstandigheid, dat de twee Neder landsche vliegtuigfabrieken samen zullen gaan, zal in elk geval de mogelijkheid scheppen, dat Nederland op dit terrein het hoofd zal kunnen bieden aan buitenlandsche concurrentie. WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Op het strand van Giorgino is een Ita- liaansch watervliegtuig verongelukt. Twee officieren zijn om het leven gekomen, twee andere inzittenden zijn ernstig gewond. BEROEPEN. De heer Chr. H. Swen, cand. te Bussum bij de Ger. kerk te Alkmaar beroepen hulp-prediker voor den arbeid te Eg- mond aan Zee. is als H. MIS OPGEDRAGEN. De pasgewijde prieser Joannes Gerardus Louter te Schoorl heeft Zondag in de paro chie kerk aldaar zyn eerste plechtige H. Mis opgedragen. De neomist was Zaterdagavond ingehaald met muziek, ruiters en versierde fietsen. HINDERWET. Bij besluit van 10 Juni j.1. is aan: 1. de firma H. VAN DE KAMER, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een slagerswerkplaats, met plaat sing daarin van een rookkast en 3 elec- tromotoren, resp. van 1/2, 2/3 en 1 P.K., voor de aandryving van diverse machines, in het perceel Huigbrouwer- straat nr. 12, alhier; 2. den heer TH. W. VAN DER WARDT, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een slagerswerkplaats met rookery, met plaatsing in de werkplaats (winkel) van een electro- motor van 1/4 P.K., tot aandrijving van een gehaktmolen, in het perceel Scharloo nr. 6, alhier. Alkmaar, 11 Juni 1936. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 10 Juni '36. Aardappelen per 100 K.G. 46.60; Aardbeien per doos 1216 cent; Aalbessen per doos 17 cent Andijvie per 100 stuks 1.103.70; Asper ges per 100 bos 1028; Bloemkool le s, 710.50 en 2e s. 36 per 100 stuks Doperwten per 100 pond 710; Krop sla 0.501.50 en Komkommers 3.50— 5.50; Pieterselie f 1, Rabarber 1.50 4.50, Raapstelen 0.50, Radijs f 0.70 3.40, Selderie 0.50—1.20, Uien 0.70— 1.50 en Wortelen 5f 9 per 100 bos; Postelein per bakje 3860 cent; Peulen per 100 pond 512; Spinazie per bak 0.221.30; Snijboonen 28, Dubbele spercieboonen 3032 en Tomaten 8— 11 per 100 pond. HOORN, 11 Juni 1936. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 4 stapels kleine fabriekskaas 20.50; 10 stapels kleine boerenkaas f 21 en 4 stapels boerencommissiekaas 24. Totaal 18 stapels, wegende 9185 K.G. De handel was vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Juni 1936 Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 80000 K.G. Aardappelen, w.o.: Sch. muizen 6.507.30, Drielingen 4.90f 5.60, Bonken 6.40f 6.70, Kleine 3.605; 14000 K.G. Tomaten: A 21.60—82.60, B 19—1920, C 22.30 en CC 18.70, alles per 100 K.G.; 2150 bos Peen 4.10f 5.50 en 660 bos Rabarber 2.302.80. SCHAGEN, 11 Juni 1936. Op de heden ge houden weekveemarkt wgren aanvoer en prijzen als volgt: 20 Paarden 150f 350; 7 Geldekoeien (mag.) f 80110; 60 Gel- dekoeien (vette) f 160225; 14 Kalf- koeien 160t—215; 2 Pinken 6590; 89 Nuchtere kalveren 512; 40 Schapen (vette) 1620; 126 Overhouders 15 19.50; 170 Lammeren 8f 10; 4 Bokken en Geiten 18; 10 Varkens (mag.) 16 18; 28 Varkens (vette) per K.G. 3233 cent; 102 Biggen f 1013; Konijnen 0.25 1.50 en Kippen 4070 cent. PURMEREND, 10 Juni 1936. „Afslagver Beemster, Purmerend en Omstr." Aard appelen: Sch. muizen 1.502 en Bonte 72 cent per kist, 25 K.G.; Slaboonen: dubb. z. dr. 7.808.40, Snijboonen: Stok 6.45 en Stam( breede) 3.604.95 per kist 15 K.G.; Tuinboonen 3.15 per kist, 15 K.G.; Peulen 58 per kist, 50 K.G.; Doperw ten 1.352.25 per kist, 15 K.G.; Gew. Blauwschokkers 3 per kist, 15 K.G.; RoO' de Aalbessen 76 cent per K.G.; Aardbeien 2436 cent per doosje (1 pond); Komkom mers 2.407.60 per 100 stuks; Tomaten: A 2224 per 100 K.G.; Bloemkool 1.50 14 per 100 stuks; Spinazie 1261 cent en Postelein 7281 cent per kist, 6 K.G.; Voetbal. DE GROOTSTE LEUGENAAR. L. v. L. schrijft in het U.D. Kanon van Juni: Drie oud-voetballers zaten op een avond bij elkaar. Ze hadden een tijdje zitten te praten, toen er één zei: „Zullen we eens doen wie de grootste leugen kan vertellen?" Dit werd met alle stemmen aangenomen. No. 1 begon: „Ik zag eens een midden voor een goal maken; de bal ging dwars door het net; een toeschouwer kreeg den bal tegen zijn hoofd en in bewusteloozen toe stand werd hij naar het ziekenhuis ver voerd". „O", sprak no. 2, „dat is nog niets. Ik zag eens een middenvoor, die den bal tegen de lat schoot. De beide doelpalen braken af. de bal kwam terug en verdween aan den over kant in zijn eigen doel". „Ha, ha", sprak no. 3, „hebben jullie dat gezien, nu die middenvoor dat was ik!" EEN ONVERKWIKKELIJK VOETBAL PARTIJTJE. K.F.C. 3Alkmaarsche Boys 2 22. Gestaakt. Na de prettige wedstrijden tegen Water vogels en M.F.C. was de wedstrijd tegen de A.B.-reserves wel een schrille tegenstelling, schrijft „De Zaanlander". Het feit, dat deze match tenslotte werd gestaakt, omdat de scheidsrechter openlijk erkende, de wedstrijd niet tot een goed einde te kunnen brengen, moge een bewijs van zwakte zijn, de spelers hebben het er wel naar gemaakt. Gezien de wijze waarop ons derde elftal in Alkmaar werd ontvangen, destijds, bleek de atmosfeer voor den wedstrijd geladen. Al in de beginperiode kwamen talrijke onnoodige botsingen voor, waarbij eenmaal de A.-linksbinnen zich onderscheidde. De talrijke vrije schoppen, welke de heer Bunma uitdeelde, vermochten geen rustiger sfeer te brengen en strenger optreden was toen reeds geboden geweest. De ontknooping van dit voetbaldrama zou echter pas na de rust plaats vinden. Zooals meer gebeurt, werd de verkeerde speler de dupe en zoo moest Eybe het veld verlaten voor eenige onheusche woorden, welke een ander bezigde. Even daarvoor hadden de Boys den stand gelijk gemaakt met een penalty, daar de rust met 21 voor K.F.C. was ingegaan. Onmiddellijk daarop trapte één der be zoekers opzettelijk na, wat den scheidsreclv ter ontging en zoo mogelijk raakten de ver houdingen nog meer gespannen. De arbiter, die absoluut onpartijdig optrad, verloor de leiding en hierin meenden de spelers open lijk een vrijbrief te hebben gevonden, elkaar openlijk als vijanden te gaan behandelen, 'n Conferentie tusschen spelers en scheidsrech ter had tot gevolg, dat deze hun grieven op wat al te duidelijke wijze uiteenzetten; waarop ten einde raad de scheidsrechter den wedstrijd staakte. Door velen werd zonder meer den scheids' rechter de schuld gegeven van deze onver kwikkelijke vertooning, maar de spelers gingen in vele gevallen zeker ook niet vrij uit. Thans zal de N.H.V.B. de schuldigen heb ben te berechten. De aardigheid van de kampioenscompe' titie is er echter meteen af en onder deze omstandigheden zou het beter zijn, de resteerende wedstrijden maar te doen ver vallen. Een dergelijk onpropagandistisch gedoe is niet in het belang van onze mooie sport, waarbij men bovendien schijnt te vergeten, dat voetbal toch nog altijd voor het genoe gen wordt gespeeld, een genoegen, dat dezen middag wel zeer twijfelachtig ge noemd moest worden. Jéès. Boksen. DE LOOPBAAN VAN CARNERA GEËINDIGD. Volgens een mededeeling van dr. Sanoni, die Canera in het ziekenhuis te New York onder behandeling heeft, is het rechterbeen van den bokser verlamd en zal hij nimmer meer in staat zijn in den ring op te treden. In het laatste gevecht van Camera tegen Ilayenes heeft de Italiaan een stoot tegen het rechterdeel van het hoofd gekregen en dat schijnt de directe oorzaak te zijn ge weest van de verlamming van het been. Wielrennen. ALCMARIA. De Alcmaria-renners Jan Derksen en Jan Pronk, die Zaterdagavond a.s. officieel hun laatsten nieuwelingen-wedstrijd fietsen op de Alkmaarsche wielerbaan, om daarna over te gaan tot de amateurs-categorie, hebben Woensdagavond j.1. weer eens ge wonnen, nu te Hilversum in een 5 K. M.- race. Jan Derksen won dezen wedstrijd na een spannenden strijd met Jan Pronk, die 2e werd, op banddikte. Weer een mooie prestatie. Paarden. VERGADERING DER INTERNATIONALE ORGANISATIE. Onze landgenoot jhr. Quarles van Ufford in de Olympische jury. De internationale paardensport organi satie heeft in de laatste vergadering van haar congres de jury samengesteld voor de Olympische Ruiterwedstrijden. In alle afdeelingen zullen de beste deskundigen van de verschillende landen als scheids rechters optreden. De hoofdjury bestaat uit generaal Von Holzing (Duitschland), graaf Von Rosen (Zweden), overste Bauer (Zwitserland), Hector (Frankrijk) en de Barneville (Amerika). De jury voor de dressuurproeven is sa mengesteld uit generaal Von Peseck (Duitschland), jhr. Quarles van Ufford (Nederland), generaal Carpentry (Frank rijk), overste Van Henikstein (Oostenrijk) en baron Von Cederstroem (Zweden). De samenstelling van het scheidsgerecht voor de military luidt als volgt: Gustav Rau (Duitschland), overste de Trannoy (België), overste Mylius (Zwit serland), overste Dodi (Italië) en Anto- nowxcz (Polen). Voor den springwedstrijd zijn aangewe zen generaal Henry (Amerika), generaal Yusa (Japan), overste Latino (Portugal), majoor Ventura (Tsjecho Slowakije), en generaal Lucas (Engeland). Bovendien is een bijzondere technische commissie benoemd, bestaande uit majoor Andreae (Duitschland), Hauptmann Kon (Polen) en Hector (Frankrijk). Wandelen. DE AARDBEIENMARSCH. De derde aardbeienmarsch wordt 28 Juni a.s. te Berverwijk gehouden. Was het eerste jaar de deelname hieraan 450 deelnemers(sters), het tweede jaar trok deze marsch reeds 660 wandelliefhebbers (sters.) Evenals de vorige jaren wordt er weer gratis door de uitschrijvende vereeniging op aardbeien getracteerd, terwijl vele en prach tige extra-prijzen de deelname voor ver- eenigingen van elders bijzonder aantrekke lijk maakt. Door den burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, zelf drager van het Gouden Kruis der Internationale Vierdaag- sche Afstandsmarschen, zullen de extra- prijzen worden uitgereikt. De start zal plaats hebben des voormid dag te 10 uur precies vanaf café „Oud Mee- renstein". Zij, die den toch binnen 6 uur volbrengen ontvangen een fraai geëmailleerde aardbei naar geheel nieuw ontwerp. Deze wordt 4 jaar achtereen uitgereikt; zij die de 5e maal deelemen ontvangen een aardbeitak, waar aan de 4 aardbeien kunen worden beves tigd, hetwelk een schitterend geheel vormt Vereenigingen in groepsverband met min stens 10 deelnemers plus leider (politie- groepen 5 puls 1), zonder uitvallers den tocht volbrengende, ontvangen een groeps- prijs. Verder extra prijzen. De deelname is open voor dames cn heeren, die den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben, al of niet aangesloten, zonder ver hooging van inschrijfgeld. De inschrijving kan geschieden bij den heer J. Schoen maker, Deken Warestraat 50 te Beverwijk., tot en met 18 Juni. Postduiven. POSTDUIVENVEREENIGING „STEEDS IN SPANNING". Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxence; afstand 399 K.M.; los 8.10 uur; wind Noord; aankomst als volgt: 1. G. Hijmans 3.37.54 2. J. Huiberts Sr. 3.55.47 3. M. Tijdeman 4.12.11 4. G. Hijmans 4.14.45 5. J. Huiberts Jzn. 4.19.17 6. J. Huiberts Sr. 4.34.11 7. J. J. Veel 4.38.53 8. J. A. Rademaker 4.38.59 9. J. Huiberts Jzn. 4.42.19 10. J. A. Rademaker 4.45.11 11. J. Huiberts Sr. 4.45.59 32. Idem 4.46.39 Tevens hield genoemde vereeniging een wedvlucht vanaf Orleans; afstand 563 K.M.; los 9.40 uur; wind Oost; aankomst als volgt: 1. G. Hijmans 7.20.50 2. J. Huiberts Sr. 7.24.13 3. J. Huiberts Jzn. 7.37.20 4. Idem 7.52.17 5. G. Hijmans 7.52.17 6. L. W. van Bruggen 7.57.09 7. J. J. Veel 8.05.58 8. G. Hijmans 8.06.40 9. J. Huiberts Sr. 8.15.36 10. G. Hijmans 8.33.10 JAN KIEPURA IN DE „HARMONIE". Triomf der liefde. In „Triomf der liefde" (Give us this night) is Jan Kiepura de zingende held onder de visschers van Sorrento. U weet natuurlijk, dat de Italianen al hun bezigheden zingende verrichten, zoodat we in de „Harmonie" ken nis maken met Antonio-Kiepura, die al zin gende een net ophaalt met begeleiding van een koor van zingende visschers. De zee is vredig, de natuur lief. Men ziet Italië op zijn prentbriefkaarten-mooist. Zelfs de Vesuvius figureert gedwee mede in het décor. Niemand denkt aan sancties of over winningsroes. Behalve dan Antonio, die vervuld is van den geheimen wensch om de wereld te veroveren met zijn zang. En hij overwint de wereld, mitsgaders vele harten. Eén is er onder de harten, welke zelve klopt in den boezem van een opera-ster, en wel in die van Gladys Swarthout, die hier de rol van Maria vervult. Maria is schoon en jong en zal de hoofdrol zingen in de opera „Romeo en Julia" die de niet meer zoo jonge componist Bonetti (Philip Meri- vale) voor haar geschreven heeft. Zij krijgt ruzie met den tenor Forcellino (een dwaze rol van Alan Mowbray) en nu geldt het probleem hoe een waardigen plaatsvervan ger te vinden. Het lot moet zyn loop hebben. De liefde triomfeert en Antonio krijgt zyn hoofdrol. Niet dan na de noodige avonturen en con flicten. De avonturen zyn vaak alleraar digst. Het is een uitmuntende vondst An tonio, die gearresteerd moet worden omdat hy een opera-voorstelling verstoord heeft, te laten schaduwen door twee carabinieri die niet bestand zyn tegen de bekoring van zijn stem, en de geheele visschersbevolking als begeleiding te laten fungeeren, wanneer Antonio metterdaad bewijst dat hy het recht heeft gehad Forcellino met eieren (versche nog wel) te bekogelen. Dat Kiepura de moeite van het ontdekken waard is, weet men. Gladys Swarthout, die men reeds eenmaal heeft kunnen bewonde ren in de film „De Roos van de Rancho", is het niet minder. Zy heeft een prachtige stem en is een levendige actrice. Erich Wolfgang Korngold, de trouwe muzikale medewerker van Reinhardt, schreef de muziek voor deze film, een han dige, goed klinkende, volstrekt onbenullige, direct in het gehoor liggende muziek die het ongetwijfeld doen zal evenals de zang der beide sterren, opnieuw te ontdekken in „Triomf der liefde". Een uitvinding om op een prettige manier boomen te vellen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7