IET ROYALES. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 12 JUNI 1988 De stakingsbeweging in Frankrijk. De stakingen in België. Aanvaring bij de Oranjesluizen. Boot naar Harderwijk ramt sluisdeur die afknapt en omslaat. De mosterdgas-dichte stof. OUctavzakm TABAKSBERICHTEN. Een wonderbaarlijke sigaar Staalslotedf Nog steeds uitbreiding. De staking heeft zich gistermiddag uitge breid tot verscheiden bonthuizen. In ver- jchillencle fabrieken o.m. de automobielfa brieken Peugeot en Hotchkiss hebben de ar beiders opnieuw het werk neergelegd. Daarentegen zijn in den loop van den middag verschillende café's en restaurants heropend. In de metaalindustrie is in principe over eenstemming bereikt, zoomede in de meu belindustrie. Men verwacht, dat de meeste fabrieken zeer spoedig weer in bedrijf zul len worden genomen. Te Atrecht zijn 33.000 van de 90.000 mijnwerkers weer aan het werk gegaan, doch te Duinkerken is de staking vrijwel algemeen. De metaalbewerkers, kleerma kers, het tram- en autobuspersoneel, het personeel der warenhuizen, de bouwvakar beiders en de arbeiders in dienst der brou werijen hebben zich bij de staking aange sloten, terwijl ook de electrische stroom voorziening is stopgezet. De staking in het district Rijssel. De arbeiders in de katoenindustrie heb ben op enkele uitzonderingen na niet het werk hervat. In de wolindustrie van Tourcoing zijn 8000 van de 37.000 arbeiders weer aan het werk gegaan. Werkhervattingen. De stakende slotenmakers hebben beslo ten vandaag den arbeid te hervatten, ter wijl de slagersknechts waarschijnlijk mor gen eenzelfde besluit zullen nemen. Het ho tel-, café- en restaurantpersoneel besloot daarentegen de staking verder voort te zet ten. In de provincie werd het werk in de textielindustrie hervat, terwijl in de mijnen van Pas de Calais en departement Du Nord het werk hedenochtend hervat zal worden. De wet op het collectief contract. De Fransche Kamer heeft met 528 tegen 7 stemmen het geheele wetsontwerp aange nomen, strekkende tot begunstiging van de ontwikkeling van het collectief contract en tot het wet maken daarvan voor de betrek kingen tusschen de werkgevers en de werk nemers. Volgens het wetsontwerp dient het collectief contract bepalingen aangaande vrijheid van organisatie, meeningsvrijheid der arbeiders, instelling van gekozen gede legeerden in fabrieken met meer dan tien man personeel, minimum salarissen, opzeg gingstermijnen enz. te bevatten. De vergadering der Kamer werd te 21 uur 50 opgeheven, nadat Léon Blum haar dank had gezegd voor den arbeid, gepres teerd in een zeven-urige vergadering, en haar had verzocht dit werk vandaag voort te zetten voor de aanneming van het wets ontwerp tot invoering van de veertigurige werkweek. Hedenmiddag zal de regeering de vijf door de Kamer gevoteerde ontwerpen bij den senaat indienen. In Muehlhouse uitbreiding. De staking onder het trampersoneel te Muehlhouse heeft zich verder uitgebreid. Kuim 15.000 werklieden in de textiel- en metaalindustrie en in de bouwbedrijven hebben het werk neergelegd. Ook in Belfort neemt de stakingsbeweging toe. In Parijs zijn 150 taxi-chauffeurs in sta king gegaan en hebben de garages bezet, om dat de eigenaar den benzineprijs met 75 cen times had verhoogd. In zestig Parijsche fabrieken wordt weer gfewerkt. Behalve in het hotel- en restaurantbedrijf is vandaag in verscheidene andere branches en ondernemingen een accoord tot stand ge komen, zoodat in ongeveer 60 Parijsche fa brieken het werk vandaag weer zal worden hervat. In Muehlhausen is het in de metaal industrie tot overeenstemming gekomen. De loonen worden algemeen met 14 pCt. verhoogd. De arbeiders hebben daarop de bezette werkplaatsen ontruimd. Vandaag wordt het werk hervat. In Dury bij Amiens is het tot een al zeer merkwaardige staking gekomen. Daar hebben n.L de employé's en 'ziekenverplegers van het provincie krank zinnigengesticht het werk neergelegd. De 800 patiënten worden door de dokters en de afdeelingschefs verzorgd. In Parijs blijft een zekere spanning han gen. Gistermiddag trokken weer stoeten sta kers door de binnenstad met roode vlaggen en opgeheven vuist. Op vele hoeken vorm den zich in den loop van den dag oploopjes, waar straatredenaars opgewonden toespra ken hielden. Niet alleen de rechtsche bladen wijzen bezorgd op deze gespannen stemmen. Ook de Ere Nouvelle verklaart, dat de gebeur tenissen van Donderdag tot ernstig naden ken manen. Men begrijpt, dat de regeering geduld heeft, maar het moet duidelijk ge- tegd worden, dat geduld hebben niet het zelfde is als onverschillig blijven tegenover Uitbreiding van de wanorde. De rechtsche „Jour" is verontrust, omdat Uien de eigenlijke aanvoerders van de sta- king in de verschillende bedrijven in het Seheel niet kent. Veelal zijn de eischen van buiten de bedrijven binnengebracht en te ilen den wil van het personeel opgesteld. Wanneer dan een overeenstemming niet tot stand komt gebeurt dat alleen omdat een Üzeren gordijn is gevallen tusschen de werk gevers en werknemers. Reeds worden de ®erste onteigeningen van fabrieken gemeld. ~oo zijn de directeuren van een groote fa briek in Dranct door het personeel gedwon gen het bedrijf te verlaten. De arbeiders bben vervolgens op eigen initiatief verder gewerkt. In Aulny hebben de arbeiders van een fabriek van verwarmingsinstallaties, Wen een accoord met de werkgevers niet Wt stand kwam, de machines weer aan het ^erk gezet, zulks onder leiding van den Plaatselijken burgemeester In de Kamer «dus gaat het blad verder is de opwin- eveneens zeer merkbaar geweest. Niet '"'een heeft deze de leden der oppositie Uengegrepen maar ook de leden van het volksfront. Dat is van politieke beteekenis. Zoowel de radicaal-socialisten als de so cialistische unie hebben besloten, zoo schrijft het blad verder, hedenmorgen een bespreking te voeren om middelen te bera men tot het beëindigen van een beweging, die verontrustend werkt. Ook de communisten raden aan tot een zekere gematigdheid. De afgevaardigde Tho- rez heeft gisteravond verklaard, in een groote communistische vergadering, dat men >'.e staking moet beëindigen, zoodra de es- sentieele eischen ingewilligd zijn. Men moet ook een compromis weten te sluiten, opdat de op het wekken van paniek gerichte agi tatie niet vergemakkelijkt wordt. Schepen van den „Nord-Deutscher Lloyd" naar Rotterdam in plaats van Antwerpen. In verband met de staking in de Belgische havens heeft de „Norddeutscher Lloyd" aan zijn schepen instructie gegeven, de Belgische havens tot nader order niet meer aan te loo- pen en het verkeer op Antwerpen naar Rot terdam te dirigeeren. Nederlanders over de grens gezet. De Antwerpsche recherche heeft in een kof fiehuis aan de Keizerlei drie Nederlanders gearreseerd, n.L Bouman, iemand die zich uitgaf voor journalist, Slecht en Langkemper, alle drie uit Amsterdam afkomstig, die sedert en kele dagen te Antwerpen vertoefden, waar zij arbeiders tot staking aanspoorden. Zij zijn door manschappen der Rijkswacht over de grens geleid. De staking in het mijngebied van Luik. Donderdagochtend is de stakingsbeweging overgeslagen op het mijnbekken van Seraing, Ans en Grace Berleir. Ook te Herstal is sta king uitgebroken in de kolenmijn van La Pe- tite Bachure. 300 arbeiders hebben het boven ste gedeelte der mijn bezet gehouden, doch zij werden door de Rijkswacht verdreven op bevel van den minister van binnenlandsche zaken. De manschappen der Rijkswacht werden in het dorp door de bevolking uitgejouwd. Hedenmorgen om negen uur heeft een aanvaring ernstige schade aan een der sluisdeuren van de Oranjesluizen te Schel- lingwoude toegebracht, die gelukkig niet tot zeer groote stagnatie voor het binnen- scheepvaartverkeer heeft geleid. Het groote en nieuwe schip van de ree- derij Zwaag, dat den dienst tusschen Am sterdam en Harderwijk en Elburg onder houdt, „De Nieuwe Veluwe", die te om streeks kwart voor negen van haar lig plaats voor het Centraal Station was ver trokken, arriveerde omstreeks dien tijd bij de Oranjesluizen en voer, zooals gewoon lijk, de zuidelijke kolk in. Wat er precies gebeurd is valt achteraf moeilijk te contro leeren, doch zeker L, dat, toen de kapitein met de scheepstelegraaf volle kracht ach teruit seinde, dit in de machinekamer werd begrepen als „volle kracht vooruit". Het gevolg was, dat de groote boot met volle vaart op de gesloten sluisdeur aan den kant van het Buiten-IJ stiet en de linker sluisdeur tengevolge van den schok uit den beugel gestooten werd en omsloeg. Onge lukkigerwijze bevond zich juist op dit oogenblik op de sluisdeur een voorbijgan ger, die met zijn fiets over de sluisdeur naar den overkant wilde gaan. Het was de 21- jarige werklooze typograaf Wagter uit Am sterdam-Noord, die tot zijn ontsteltenis de deur, waarop hij zich bevond, plotseling onder zich voelde wankelen en langzaam zag omzwaaien, tengevolge waarvan hij met een groote bocht met zijn fiets in het water terecht kwam. Gelukkig kwam hij niet onder de sluisdeur terecht, want dan zou hij hopeloos verloren zijn geweest. Hij zag kans zich aan de nog boven water uit stekenden zijkant van de sluisdeur vast te klemmen, waardoor hij zich boven water kon houden tot het personeel van de Oran jesluizen, dat inmiddels met haken en lad ders toesnelde, hem op het droge had ge bracht. Inmiddels stroomde het water met groote kracht van het Buiten-IJ de sluiskolk bin nen. Het bleek een gelukkige omstandig heid, dat men tengevolge van de consterna tie, die de aanvaring had veroorzaakt, de geopende sluisdeuren aan den kant van het afgesloten IJ nog niet had vastgezet. Ten gevolge van den druk van het instroomende water sloegen daardoor deze sluisdeuren vanzelf dicht en was althans voorkomen, dat het water uit het Buiten-IJ de Amster- damsche stadsgrachten op een ongewenscht hoog peil zou brengen. Nadat een onderzoek naar de oorzaak van het misverstand was ingesteld, wat wei nig resultaat opleverde omdat de mededee- ling van den machinist van de „Nieuwe Veluwe", dat de scheepstelegraaf beneden volle kracht vooruit zou hebben aange wezen, terwijl de kapitein verklaarde volle kracht achteruit te hebben geseind, niet te controleeren was, kon de boot langs de om gevallen sluisdeur haar reis vervolgen. Zij heeft practisch door de aanvaring geen enkele schade opgeloopen. Anders staat het met de sluisdeur, die bijna geheel onder water is verdwenen, ter wijl slechts de zijkant, waaraan de schar- nierbeugels bevestigd zijn boven water uit steekt. De aanvaring zou minder groote schade hebben veroorzaakt indien die beu gels niet waren afgeknapt, waardoor de deur omsloeg. Het lichten van het gevaarte, dat 35 a 40 ton weegt, zal slechts enkele uren duren, doch het herstel van den beugel zal geruimen tijd vorderen, aangezien deze te Amsterdam opnieuw gesmeed moet worden. Onmiddellijk is men begonnen het in den sluismuur gemetselde beugelgedeelte los te bikken. De vaart door de Oranjesluizen onder vindt betrekkelijk weinig vertraging, om dat men nog over twee andere sluiskolken beschikt en bovendien zich in het midden van de zuidelijke sluis nog een paar reserve deuren bevinden, die men kan gebruiken, waardoor men de beschikking heeft over een kleine sluiskolk, die voor het schutten van kleinere vaartuig gebruikt kan worden. Het valt nog niet te zeggen, wanneer de zuidelijke kolk meer normaal zal kunnen functionneeren. Demonstratie door den uitvinder. In onze courant is dezer dagen be kend geworden, dat de heer G. van der Veen te 's-Gravenhage op 29 Mei j.1. voor den voorzitter van de com missie van advies nopens chemische en aanverwante verdedigingsvraagstuk ken, prof. P. van Romburgh, op het scheikundig laboratorium der artille rie-inrichtingen te Hembrug, eenige demonstraties heeft gegeven met een door hem vervaardigde mosterdgas- dichte stof, welke proeven volkomen geslaagd waren. Een gedeelte van deze proeven heeft de heer van der Veen in zijn laboratorium aan de Binckhorstlaan te Den Haag her haald, in tegenwoordigheid van dr. G. W. Boland, directeur van den gemeentelijk geneeskundigen en gezondheidsdienst, den heer F. J. Noordhoek Hegt, die als chemicus aan dezen dienst is verbonden en eenige journalisten. Zoo hebben wij ons dan met eigen oogen kunnen overtuigen van de resultaten van deze Nederlandsche uitvin ding, waarvan de portee op het oogenblik nog niet te overzien is. Alvorens de heer van der Veen zijn demonstratie aanving, heeft hij het een en ander verteld over zijn bevindingen met mosterdgas, het gevaarlijkste aller oorlogs- gassen, waarvan de uitwerking al doode- lijk is, wanneer 79 milligram per kubieken meter in de lucht aanwezig is. Ongeveer 3 uur na besmetting met mosterdgas, aldus vertelde de heer van der Veen, voelt men een soort prikkeling als van speldeprikken op de hand, die rood en gloeiend wordt. De roode plek wordt om geven door een witten rand en 2 uur later wordt de witte rand rood en de roode plek wit (doodskleur). Er ontstaat dan een blaar, soms wel een centimeter hoog, ge vuld met een heldere vloeistof. De blaar breekt door, de doode huid valt in, en daaronder gaat het mosterdgas zijn ver nietigingswerk voortzetten, na de uitwer king een diepe wond achterlatend, die, met het oog op infectie, zeer gevaarlijk is. Niet minder gevaarlijk is de uitwerking van mosterdgas in dampvorm. Het tast de longen aan. De spraak gaat geheel verlo ren, de ademhaling gaat slecht en onregel matig en men krijgt er hier is natuur lijk alleen sprake van een zeer minieme besmetting bronchiti van. „Ik heb deze zware proeven op mijzelf toegepast, om te weten, wat de uitwerking van mosterdgas is. Zonder dit te weten is het niet gemakkelijk een bescherming daartegen vast te stellen. Na zeer vele proefnemingen gelukte het mij, een soort stof te ont dekken, en een chemisch inpregnee- ringsmiddel samen te stellen, dat immuun tegen mosterdgas bleek te zijn. Een glazen buisje, aan de onder zijde afgesloten met mijn impregnee- ringsstof werd voorzien van mosterd gas ter hoogte van IK centimeter en na 60 dagen bleek alles nog onveran derd." De uitvinder heeft zich vervolgens bezig gehouden met het neutraliseeren van mos terdgas. Ook dit is hem gelukt. Het oogen blik was toegekomen, om deze uitvinding te demonstreeren. Na vele vruchtelooze po gingen gelukte het den heer Beins, die als trait d'union tusschen uitvinder en offi- cieele instanties fungeerde," van den mi nister van defensie ad interim toestemming te verkrijgen voor de demonstratie, waar van in de hierboven genoemde persberich ten gewag wordt gemaakt. In aansluiting op deze volkomen ge slaagde experimenten, waren wij dezer dagen in het laboratorium van den heer van der Veen getuige van tien proeven. Op de tafel, die in het midden van het vertrek stond, bevond zich een fleschje, gevuld met mosterdgas in vloeibaren vorm, een hoe veelheid van ongeveer 70 gram. „Dit is vol doende om 20.000 menschen te verdelgen", deelde de heer van der Veen mede, In ons land heeft men ongeveer 1 liter van dit oorlogsgas, dat op het laboratorium te Hembrug wordt bewaard. Een gedeelte hiervan is ter beschikking van den heer van der Veen gesteld. Met een pipet bracht deze nu eenige druppels van den vloeistof over in een kokertje, gemaakt van mosterdgas- dichte stof. Zonder er nadeelige gevolgen van te ondervinden, hield hij het kokertje daarna eenigen tijd in zijn hand. Een glazen buisje met het geheimzinnige impregr.ee- ringsmiddel afgesloten en met mosterdgas gevuld, plaatste hij op zijn handpalm. Ook bleek, dat op een stuk zooileder, geïm pregneerd met 's heeren van der Veen's middel, het gas geen invloed had, terwijl het in het niet bewerkt leder onmiddellijk wegzonk. Water en chloor tasten het impregnee- ringsmiddel evenmin aan. Dit toonde twee proeven aan. De clou van deze proefnemingen was echter het oogenblik, waarop de uitvinder zijn hand inwreef met zijn impregneerings- middel, een lichtgeel zalfje, en toen eenige druppels mosterdgas op de ingewreven plek liet vallen. Geen enkel verschijnsel van besmetting deed zich voor en toen wy den uitvinder den volgenden dag even spra ken, toonde hij onmiddellijk zyn nog altijd onbeschadigde hand. Het gevolg van deze uitvinding. Wat is nu van deze uitvinding in de praktijk te verwachten? Volgens den heer van der Veen is het duidelijk, dat het thans in oorlogstijd mo gelijk is, de bevolking, althans de militai ren, door hen te verplichten zich in naar het recept van den heer van der Veen geïm pregneerde kleeding te steken, immuun te maken voor een aanval met mosterdgas. Thans dient te worden afgewacht, welke waarde te bevoegder plaatse aan deze uit- vinding wordt gehecht. i AMERSFOORT. Nog nimmer werd een elgaar tn zóó korten tijd populair als de Favoriet RojtHles. De prijs is in flagrante iii, iV,a rant VERDUISTERING DOOR KANTOORBEDIENDE DER P. T. T. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage. De gewezen kantoorbediende der P. T. T., C. van der V., uit Alphen bekende, zich in dienstbetrekking aan verduistering van een bedrag van ongeveer 1400 te hebben schuldig gemaakt, gepleegd in de jaren 1934, 1935 en 1936. De gelden waren door hem ontvreemd uit de zegel- en loketkassen, die hij onder zich had. Om de fraude te bedekken, had hij valsche boekingen ge daan. Het geld had hij gebruikt om daar mede schulden, welke hij bij banken had, af te lossen. De familie van verdachte heeft het tekort aangezuiverd. Jhr. mr. van Asch van Wijck, het open baar ministerie van de Haagsche rechtbank waarnemend, wees er op, dat verdachte reeds vroeger te Culemborg zich aan oneer lijke practijken schuldig heeft gemaakt. Hij is toen echter vrijgesproken. Thans bekent hij ook, toen te hebben gefraudeerd. Reke ning houdende met het feit, dat de ver dachte als een bekwaam ambtenaar bekend staat, kon spr. evenwel het reclasseerings- rapport niet volgen, dat een voorwaarde lijke straf voorstelde, en eischte hij tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Juni a.s. KWAKZALFSTER VOOR HET KANTONGERECHT. Vay een gezonde journaliste, die „ziek" was. Gisteren heeft voor den kantonrechter te Amsterdam terecht gestaan een kwakzalf- ster, mevr. S., wonende aan het Daniël Wil linkplein, die een journaliste in behande ling heeft genomen. Zij had haar „patiënte" onderzocht en in de maagstreek pijn aangetroffen, terwijl ook ^e zenuwen erg van streek waren. Met kruiden was alles te genezen, als die bij haar schoonzoon werden gekocht. De journaliste, die haar kundigheid op de proef wilde stellen, als getuige gehoord, vertelde van een geval, waarin verdachte verklaard had, dat de patiënt zich niet mocht laten opereeren. Dit was ook niet gebeurd, totdat zij gemerkt had, dat mevrouw zich zelf wel liet opereeren. De persfotograaf, die de kwakzalfster had willen fotografeeren, terwijl zij in trance was, vertelde, dat dit niet lukte, omdat mevrouw hem te veel op de vingers keek. Zij sliep niet. Een reeks patiënten meldde zich als ge tuige a décharge en een vijftal kreeg gele genheid zich over allerlei zaken uit te laten. De ambtenaar van het O. M. noemde ver dachte een groote bedriegster, die de men schen met godsdienstige Schwarmerei om den tuin leidt en eischte een maand hechte nis. Na een pleidooi van mr. Endt veroor deelde de kantonrechter verdachte tot 50 boete. Hij achtte de tenlastelegging bewe zen, doch noemde het geval onschuldig, omdat de journaliste niet ziek was, toen zij behandeld werd. „DER STURMER" VERKOCHT. 250.boete geëischt. De vijfde kamer der Amsterdamsche arr. rechtbank behandelde gisteren de strafzaak tegen den bedrijfsleider van den N. S. B.- sigarenwinkel in de Kalverstraat te Am sterdam, die het in Nederland verboden blad „Der Stürmer" van Julius Streicher in den winkel in voorraad heeft gehad en ver kocht. Begin Maart kwam door de vragen van het kamerlid Boon (lib.) aan het licht, dat dit blad in den winkel werd verkocht. De bedrijfsleider beweerde niet te weten, dat de verspreiding was verboden, het bleek, dat het blaadje in de ruimte achter den winkel werd verkocht. Verdachte was thans ten laste gelegd, dat hij het blad in voorraad heeft gehad en verkocht. Het bevatte artikelen en afbeel dingen, in hooge mate beleedigend voor een groep van de Nederlandsche bevolking, n.1. de joden. Als getuige werd gehoord mevr. Boon v. d. Starp, de echtgenoote van het kamerlid mr. Boon. Toen zij vroeg, of „Der Stürmer" in de zaak te koop was, had verd. geantwoord: „Hier niet, maar wel in de achterkamer". Verd. verzocht haar het blad „een beetje weg te houden", omdat 't niet openlijk uit den winkel mocht worden meegenomen. Getuige had gevraagd hoe of dat zat: „Zooiets mag in Nederland, of mag niet, maar het is niet mogelijk, dat het achter in den winkel wel en voor in den winkel niet mag". Verdachte verklaarde, zich niet te herinne ren dit blad aan mevr. B. te hebben ver kocht, wel erkende hij 'n nummer te heb ben afgeleverd, doch hij wist niet wat er in stond. President mr. Briët: U wist toch, dat dit het bJad van Julius Streicher was? en kende U de beschouwingen van dezen heer niet' hJS'ir v!81 precies' lk heb blad pas op het politiebureau gelezen. nnPTTS" U" g'"g U Zeker Oen licht OP, U schijnt de eenrge te zijn, die de be schouwingen van Streicher niet kent. Hierna werd de getuige k décharge Zijfers de eigenaar van den winkel gehoord. Zerd*ChlB' eigenl«k slechts winkel- ef. „Der Stürmer" is op aandrang van den Winkelbediende Witkamp buiten medeweten van dezen getuigen om in de zaak gekomen. Rechter mr. van Tuyll van Serooskerken: Dat is zeker een ontstellende ontdekking geweest, dat Uw bediende dit buiten Uw tegenspraak voor 10 sij is het Uit Ie 26 cent leid: het tijd! kor- yales; met de aren van onder op ere sigaar huk. U kunt dag rooken.' ijfmmer werd f populair als uis is ln flagrante slechts 25 cent -.oedanigheid'. het •Sètiled van dezen tijd! jft U de lichtgeurige „/ze zonder hinder den Vraagt Uwen winkelier, 0 Stuks 25 cents. weten heeft gedaan. Is die meneer Witkamp ontslagen? Getuige: Neen. Requisitoir. De officier van justitie, mr. B. Kist, achtte de twee verweermiddelen van verdachte tegen deze klacht niet steekhoudend en wel wat flauw. Flauw is o.a. het verweer, dat deze verd. niet de leider van het winkelbedrijf zoo zijn, het is tgebleken, dat hij wel degelijk een leidende positie bekleedde. Ook is niet aan te nemen, dat hij niet zou hebben ge weten, wat in „Der Stürmer" staat en dat het blad hevige anti-joodsche propaganda maakt op uitermate grove en hatelijke wijze. Spr. achtte het bewijs geleverd, dat ver dachte de bladen in voorraad heeft gehad en verspreid. Bladen, die beleedigend zijn voor een groep van onze bevolking. Spr. acht het bewijs geleverd, dat ver dachte de bladen :n voorraad heeft gehad en verspreid, bladen die beleedigend zijn voor een groep van onze bevolking. Wat de strafmaat betreft, heeft spr. er over gedacht den verdachte een onvoor waardelijke gevangenisstraf op te leggen. Spr. wilde echter rekening houden met verd's gunstig verleden, zoodat hy wilde volstaan met het eischen van 'n geldboete van 250, subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. de Ranitz, pleitte vrij spraak op juridische en feitelijke gronden. Verd. heeft slechts een exemplaar verkocht en wist niet, dat de inhoud beleedigend was. Vonnis 18 JunL BRIEVENBESTELLER STAAT TERECHT. De brievenbesteller L. van G., uit Ha- zerswoude heeft voor de Haagsche recht bank terecht gestaan wegens verduistering en valschheid in geschrifte. Hij was als besteller belast met het doen van uit- keeringen aan rente ingevolge de invali diteitswet en heeft daarbij in een hem verstrekt zakboekje en op een adviesbriefje een bedrag van 226.68, dat hem ter uit betaling was medegegeven, veranderd in 126.68, welk feit hy aanvankelijk tegen over den veldwachter en den burgemeester had toegegeven, op welke verklaringen hy' evenwel later is teruggekomen. Thans zeide verdachte, dat hij niet onmiddellijk bemerkt heeft, dat hij een bedrag van honderd gulden overhield, omdat hy als penningmeester eener geitenfokkery ook gelden onder zich had. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, zeide, de houding van dezen verdachte niet te kunnen begrijpen. Vast staat, dat verdachte ten minste twee dagen het bedrag van honderd gulden on der zich heeft gehouden, totdat men hem hieromtrent ondervroeg. Niemand anders kan eenig belang hebben gehad bij eenige verandering in het zakboekje of op het advies-briefje. Daar hij bewezen acht, dat verdachte zich èn aan verduistering èn aan valschheid in geschrifte heeft schuldig ge maakt, vorderde spreker, gezien een on gunstig rapport, één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 25 Juni a.s. (Niet officieel) 5de klasse, 17de l(jst Trekking van Vrijdag 12 Jnnl 1936 Hooge Prijzen 16549 70.— met premie van 3000. 100.— 12607 Prijzen van 70. 411 480 1254 1329 1429 1663 2017 2411 2822 3547 4088 4142 5067 5147 5674 6595 6687 8871 8879 8917 9546 10106 10417 10434 11035 13336 13371 13390 14557 15961 15978 17241 18354 20232 20326 20365 20460 Nieten 324 446 710 1606 1728 2152 2700 2799 2937 3962 4073 4158 4852 5657 5955 6198 7503 7483 7526 7811 8159 8340 8354 8750 8893 9387 9709 9722 9998 10750 11398 11780 13043 13265 13370 13784 14063 14265 14341 14418 14761 15174 15256 15501 16404 17247 17460 18060 18060 18152 18610 18884 18956 19189 19273 19711 19923 19985 20094 20335 20621

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5