n Feijenoord geklopt door Ajax! De jubileum-races van Alkmaar. Be Quick verliest onverdiend. Borne zorgt voor een verrassing. H. R. C. weer tweedeklasser Feijenoord-Ajax 3-6. Be Quick-N. A. C. 1-2. EEN FILM VAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Van Dijk verslaat Houtop, hoofdzakelijk dank zij een snelle motor. Een snelste ronde van 88.7 K.M. gemiddeld. De Alcmaria ster-rit. SPORT JDEN Voetbal. De voetbalwedstrijden van gisteren waren weinig in aantal, maar ze hebben precies allemaal een verrassing opgele verd: Ajax klopte in Rotterdam Feyenoord, Be Quick verloor zeer on verdiend van N. A. C., S. C. H. liet zich thuis volkomen verrassen door Borne en Kinheim moest op eigen veld het onderspit delven tegen H. R. C. Door de nederlaag van Feyenoord is de spanning in de kampioenscompetitie weer zeer toegenomen. Enschedé staat nu weer precies gelijk met Feynoord en zelfs heeft Ajax nog een heel klein kansje. Ze moet dan echter alles verder winnen en hopen op een derde Rotterdamsche nederlaag. Daar moetBe Quick of N. A. C. voor zorgen. Be Quick speelde zeer ongelukkig en ver loor onverdiend van N. A. C. De stand is thans: Enschedé Feyenoord Ajax N. A. C. Be Quick 19—16 19—13 20—16 9—15 16—23 10 8 8 4 4 het Borne trok volgens de meeningen in Oosten kansloos naar Nijmegen, maar klopte daar S. C. H. met 32, zoodat ze een prachtige kans maakt op de promotie. De stands is hier: Borne 3 2 0 1 87 4 N. E. C. 2 10 1 3—4 2 S. C. H. 3 1 0 2 6—6 2 Kinheim zou gisteren door een overwin ning op H. R. C. haar tweedeklasserschap hebben kunnen verlengen, en het leek er veel op, dat zulks zou gebeuren. Ze nam vrijwel .direct de leiding, maar H. R. C. speelde zeer enthousiast en dat bracht ten slotte aan haar de zege. Kinheim speelde een ongelukkigen wed strijd en verloor eigenlijk onverdiend. 't Is jammer, dat deze club degradeert: ze heeft een ongelukkig seizoen achter den rug, maar ze is feitelijk te sterk voor de derde klasse. Kinheim verloor den wedstrijd van gis teren met 53. Intusschen heeft H. R. C. na 2 seizoenen haar oude plaats in de tweede klasse weer veroverd. Nu het volgend seizoen Holandia nog en het oude stelletje is weer compleet: H. R. C., West Frisia, Hollandia, Alcmaria, W. F. C. en Z. V. V.! Maar zoover zijn we nog niet. Ten aanschouwe van ongeveer 15.000 kijkers heeft Feijenoord voor de kampioenscompetitie met 36 van Ajax verloren. De hoofdstedelijke club, die nog maar een heel klein kansje had op den titel, was slechts door een paar honderd supporters ver gezeld, maar deze hebben een pretti- gen middag gehad, niet alleen omdat A>jax zulk een verdiende overwinning behaalde, maar ook, wijl de Amster- damsche club zulk een uitstekenden wedstrijd heeft gespeeld. Ajax heeft weer eens duidelijk gede monstreerd, dat zij onder alle omstandig heden toch maar een club blijft, waarmede de tegenstanders geducht rekening hebben te houden. Het zag er overigens in den be ginne niet naar uit, dat Ajax met zulke sprekende cijfers zou winnen want gedu rende het eerste kwartier deelde de thuis club grootendeels de lakens uit, maar in dat kwartier bleek al, dat het bij Feijenl oord lang niet zoo gesmeerd ging als eenige weken geleden, tegen Enschedé en het was met name de voorhoede, die niet op gang kon komen. Het spel werd te kort gehouden en daarmede had de hechte Ajax-verdediging, waarin van stonde af aan van Diepenbeek een keurige partij speelde, niet ai te veel moeite. Toen volgde er een periode, dat het trio van Deyck— AnderiesenSchubert de Ajax-voorhoede tot den aanval aanzette en omdat deze linie het spel goed open hield, ontstonden er dra gevaarlijke situaties voor het Rot terdamsche doel. De beide backs maakten herhaaldelijk fouten en de vleugelhalfs lieten Stam en van Wijngaarden te veel vrij, waarvan deze een dankbaar gebruik maakten. Binnen weinige oogenblikken had dit tweetal Ajax een nuttigen 3—0 voorsprong verschaft. Algemeen dacht men, toen, dat de strijd met die drie doelpunten beslist was, maar Feijenoord stelde zich op een ander stand punt want zij spande zich tot het uiterste in en smaakte het genoegen nog voor de rust den achterstand tot 32 terug te brengen. Het eerste tegenpunt had Keizer, naar het ons voorkwam, kunnen voor komen, wanneer hy het spel nauwkeuriger gevolgd had en het tweede doelpunt ont stond door een uitgesproken blunder van den Ajax-doelman omdat hij zich den bal Uit de handen liet trappen. Van Male had bij het tweede doelpunt van Ajax een duw in den rug gekregen, die zoo aankwam, dat hij ernstig in zijn bewegingen belem merd werd .Ware dit niet het geval ge weest, dan zou het derde doelpunt zeker niet ontstaan zijn. Hij viel daarna uit om vervangen te worden door Huisman, die geen al te gunstig debuut heeft gehad. Weliswaar heeft hij er een paar lastige schoten uitgehouden maar daar staat te genover, dat hij het vierde doelpunt van Ajax gewoonweg ten geschenke gaf en dat geschiedde een eind in de tweede helft, op een uiterst critiek moment dus. Toen dat gebeurde, was het duidelijk, dat Feijenoord den achterstand niet meer zou inloopen, te meer, waar Ajax steeds beter ging spelen. Het gewond raken van van Male en daarna diens uitvallen is voor Feijenoord dus wel een ernstige handicap geweest Ajax verdiende de overwinning omdat haar spel tactisch zoowel technisch su perieur was aan dat van Feijenoord. Bij Ajax sloot de zaak goed, omdat elk oider- deel van de ploeg ten volle voor zijn taak berekend was. Keizer heeft een paar fout jes gemaakt, maar verder toch wel weer het bewijs geleverd, dat hij een doelman is, die uit het goede hout gesneden is. et spel van Diepenbeek mag hoogelijk gepre zen worden al mag erkend worden, dat ook zijn partner Been op een besten wedstrijd kan terug blikken. Dat Ajax meer een geheel vormde dan Feijenoord is te danken geweest aan het spel van de middenlinie, die ditmaal de befaamde middenmoot van de Rotterdam mers overtroefd heeft. Van Heel en Paauwe legden te veel het zwaartepunt in den aanval, waardoor de Ajax-voorhoede vaak meer ruimte kreeg dan van Rot- terdamsch standpunt bezien wensche- lyk was en de verdediging van Feijen oord voor talrijke lastige vraagstukken gesteld werd. De middenlinie van Ajax daarentegen verdedigde voortreffelijk daar zulks geboden was en was op andere mo menten de eigen voorhoede tot belangrijke steun. Ook het werk van de voorhoede was bij Ajax oneindig veel beter verzorgd dan bij Feijenoord. Van Reenen had heel spoedig door, dat. Stam en van Wijngaarden slecht gedekt werden en daarom betrok hij voort durend de vleugels in het spel. Van de beide binnenspelers maakte Gerritsen geen al te grooten indruk, maar dat was dan ook de eenige iet of wat zwakke plo.K in de Ajax-ploeg Verder mag er ook op gewezen worden dat Ajax doorgaans een tempo sneller en bijna steeds een tikje geestdriftiger speelde. Feijenoord speelde vaak slordig en te dikwijls zeer onoor deelkundig. Be Quick had veel pech. Ten aanschouwe van ongeveer 8000 toeschouwers hebben de zwakste broeders in deze kampioenscompetitie Be Quick en N. A. C. op Esserberg slag geleverd, welk treffen eindigde in een 21 overwinning der zuidelijke kampioenen. Hoe spannend deze ontmoeting van begin tot einde is geweest, vrijwel geen oogenblik kreeg men den indruk, dat het hier een kampioenswedstrijd gold. N. A. C. won tenslotte, doch kreeg daar mee meer, dan het verdiende, want onge twijfeld zou een gelijk spel beter de ver houding hebben weergegeven, zou ten overwinning der withemden zelfs heel nor maal zijn geweest. Be Quick had dezen middag totaal geen geluk. Was zijn over wicht voor de rust reeds merkbaar, na de pauze waren de Groningers bijna voort durend in den aanval. Doelpunten leverde die meerderheid evenwel niet op, eensdeels het gevolg van onfortuinlijk schieten, an derzijds het gevolg van enkele onjuiste beslissingen van scheidsrechter van Wel- zenes, die Jensema tot tweemaal toe een prachtigen scoringkans ontnam door voor buitenspel te fluiten, zonder dat daartoe de minste aanleiding bestond. Neen, de scheidsrechter had dezen middag geen besten dag. Het was een genoegelijke wedstryd, er werd kalm gespeeld, aan Groningsche zijde eigenlijk te kalm, want wanneer de Blij- hams doortastender en sneller waren ge weest ongetwijfeld zou de niet erg sterke B'.edasche achterhoede voor de rust reeds gepasseerd zijn geweest. Nu ging de rust in met een 10 voorsprong der zuidelijken. Dit doelpunt werd na 20 minuten gescoord door Simons, een goede goal, die echter juist werd gemaakt aan den kant, waar men hem het laatst zou verwachten, want we zeiden reeds, dat de Groningers voor de rust al iets sterker waren. Middenlinie en achterhoede vormden in het Breda'sche team in deze periode niet de sterkste linie en vooral de backs en de twee halfs speelden beslist onvoldoende, i och kon de Groningsche voorhoede er niet doorkomen. Zij nad weinig geluk. Fraaie doorzetten van Jensema en Blijham Sd. bieven onbenut, 'erwijl de schoten van het binnentrio of juist over of juist naast vlogen. Eenmaal danste de bal boven op de paal, om tenslotte op het net te vallen. Dergelijke momenten vielen meer waar te nemen en men kan dus begrijpen, dat het Be Quick toen reeds allerminst mee zat. Men moet hieruit niet concludeeren, dat de Bredasche voorhoede in de eerste helft werkloos toezag. Ook deze linie zag men herhaaldelijk aan het werk, doch ook al hadden Simons e. a. vele malen goede scoringskansen, toch waren hun aanval len niet zoo gevaarlijk als die der Gronin gers. Pienter en Ten Wolde vormden ech ter ook nu weer een hechte defensie, ter wijl voor hen stond een middenlinie, die sterker was dan die van N. A. C. Alleen Wachters moest het afleggen tegen zijn overbuurman Kools, die ook nu weer de beste speler in het Bredasche team was. Het eenige doelpunt voor de rust was voor den kleinen Wachters totaal onhoudbaar. Simons kreeg den bal in ver vooruitge schoven positie toegespeeld om direct met een vliegend schot in den hoek Wachters te passeeren. Met dezen 10 voorsprong der gasten kwam de rust. Reeds direct na de hervatting begon Be Quick met een offensief, waarbij de scheidsrechter Jensema tot tweemaal toe een goede scoringskans ontnam. Be Quick handhaafde zijn overwicht voortdurend en ook al wisten de N. A. C.-backs, die intus schen veel beter waren gaan spelen, het spel zoo nu en dan naar de andere helft te verplaatsen, steeds kwamen de Groninggrs terug, bij welke aanvallen Verwymeren vele malen hachelijke momenten door stond, doch hij redde er zich voortreffelijk uit. Enkele schoten van Jensema stopte hij subliem. Terwijl vele malen, dat zijn taak hopeloos scheen, de schoten en kopballen juist naast gingen. De wedstrijd bleef aantrekkelijk door de spanning. Echter was het vertoonde spel van middelmatig gehalte, goeddeels ook weer het gevolg van omstandigheden, want het veld en dus ook de bal, waren door de zware regens in den voormiddag buiten gewoon glad geworden. Dat nam toch niet weg, dat Be Quick beslist minder sterk speelde dan tegen Feijenoord en Ajax. De fut ging er in de Groningsche gelederen door de voortdurende pech langzamerhand uit, terwijl de Be Quicker's nog moede- loozer werden, toen Pienter geblesseerd raakte, waardoor hy slechts op halve kracht kon verder spelen. Weliswaar ble ven de Groningers voortdurend iets ster ker en was de wedstryd dus nog aller minst verloren maar toen Pienter vijftien minuten voor het einde het ongeluk had om den bal binnen het strafschopgebied met de hand aan te raken, en Kools de penalty inschoot, was het pleit vrijwel be slecht De 20 acnterstand was in de resteerende minuten niet meer in te halen en hoewel de Groningers nog energieke pogingen in het werk stelden, lukte het hun eerst tien seconden voor het einde te scoren KINHEIM—H. Bv C. 3—5. De beslissende strijd-iusschen Kinheim en H. R. C. is door laatstgenoemde ploeg gewonnen. Het begin was voor Kinheim bemoedigend, daar H. Groeneveld spoedig kans zag te scoren (1—0). H. R. C. kwam onstuimig opzetten en Zimmy wist op ge lukkige wijze gelijk te maken (11). Even later trapte Rosemeyer onfortuinlijk in eigen doel (12). Nog voor de rust wist H. R. C. den voorsprong tot 31 op te voeren, wederom door Zimmy. Vijf minuten na de hervatting kreeg Kinheim een vrije schop te nemen, waaruit gescoord werd (23). Het spel werd steeds forscher en hieruit ontstond een strafschop tegen Kinheim, waaruit Sanders den voor sprong vergrootte (24). Een minuut later had Dissel den stand op 52 voor H. R. C. gebracht. Kort voor het einde scoorde H. Groeneweg nogmaals voor Kinheim (35) met welken stand het einde kwam. De Duitsche filmexperte Leni Riefenstanl, is door dr. Göbbels aangewezen, om de leiding by de vervaardiging van een film der Olympische spelen op zich te nemen. Men ziet haar hier bezig met de voorbereidende werkzaamheden op het rykssportveld. ALCMARIA—HOLLANDIA 2—0. Voor den Rauchbeker. Waar des middags onder denderend lawaai de motoren ronkten en de sensatie niet van de lucht was, daar heerschle en kele uren later een weldadige rust. In de avonduren speelde daar Alcmaria tegen Hollandia, de al-oude tegenstander. Alcma ria kwam met twee invallers-back uit, maar zoowel Jonker als Schokker speelden een zeer goede parij en met Keuris in doel heeft die drietal er voor gezorgd, dat de score tot de rust dubbel blank bleef. Daaruit valt op te maken, dat Hollandia voor de rust sterker was. Dit was ook in derdaad zoo; wel niet door veldwerk, maar hoofdzakelijk door een grootere dosis enthousiasme. Daarnaast kwam dit door het zeer zwakke spel van Gerritse, die n.b. de spilplaats bezette en op deze plaats heele- maal niet thuis hoort. Er was in die eerste helft steeds een groote gaping op het mid denveld, want hoe goed Rootring en Hoorn ook werkten, zij konden het gat nimmer vullen. Ook de voorhoede van Alcmaria viel in de eerste helft''niet mee; speciaal de rechter vleugel (KeppelBurger) speelde heel zwak. En de rest kon slechts enkele keeren gevaarlijk worden, ook al, omdat Hollandia in de allereerste plaats een verdedigend spel speelde. De tweede helft van den wedstrijd was veel beter. Het tempo werd bij Alcmaria opgevoerd, beide vleugels beurtelings aan het werk gezet en na 20 minuten kwam uit een voorzet van Burger het eerste doel punt, op zeer eigenaardige wijze door v. d. Pol gemaakt. En nog geen minuut later volgde een tweede aanval, van waaruit Burger een kans kreeg en met een zeer fraai schot bracht hij den stand op 20. Daar bleef het bij en de zege is tenslotte geen moment in gevaar gekomen. De scheidsrechter leidde matig en lag wal al te veel overhoop met de buitenspel regel. Motoren. De tweede serie motorraces van dit seizoen stond in het teeken van het Alcmaria V.V.V.-jubileum. De vereem- ging toch bestaat dit jaar 40 jaar en te vens herdenkt zij het unieke feit, dat zij 15 jaren achtereen thans motorwed strijden op de grasbaan organiseert. Dat laatste is wel iets zeer bijzonders, want er is geen enkele vereeniging of organisatie in Nederland, die buiten Alcmaria kans gezien heeft, om 15 jaar achtereen motorraces te organiseeren. Waar zjjn ze gebleven, de groote races van Veendam, Sappemeer, Duindigt, Dordrecht, Hilversum, Birkhoven en zoovele anderen. De eene vereeniging na de andere moest de races staken, omdat de organisatie ervan te kostbaar bleek. Alleen Alcmaria hield vol: een behoorlijke dosis moed, om goede races te organiseeren, niet al te veel pech met het weer en bovendien een schit terende grasbaan, ongetwijfeld de beste in den lande. Dat alles beteekende een zich kunnen handhaven. En waar het motorlievend publiek tevens wist, dat Alkmaar altijd iets goed bood, daar kwamen jaar in jaar uit de menschen van heinde en verre naar onze stad, om de races te volgen. Er zijn tijden geweest van enorme drukte, er zijn ook tijden geweest van een soort de pressie. Maar gelukkig bleef Alcmaria vol houden, gelukkig verzette men tijdig de ba kens en gelukkig bleef men goede program ma's geven Wij moeten, als wij thans over een jubi leum spreken, dan ook allereerst denken aan de motorraces, omdat Alcmaria V.V.V. de eenige organisatie in Nederland was, die vol hield en nog steeds volhoudt, dergelijke ge beurtenissen, die van belang zijn voor de geheele stad, te organiseeren. De ster-rit. Het dubbele jubileum was een der hoofd oorzaken, dat Alcmaria er dezen keer toe overging, om een ster-rit naar Alkmaar te organiseeren. De opzet daarvan was, alles zoo eenvoudig mogelijk te houden, opdat elke motorrijder en automobilist zou kun nen deelnemen. De eenige taak van de deel nemers was, om een betrekkelijk klein aan tal kilometers af te leggen en daarna in den muziektuin te raden naar het gewicht van een stapel Edammer kaas, gestapeld op een burry, in de muzieknis. 't Is eigenlijk jammer, dat slechts een goede 300 deelnemers aan dezen ster-rit ge noteerd konden worden, want met als prijs een Opel had het aantal minstens drie keer zoo groot moeten zijn Echter was er een groote concurrentie in Nijmegen, dat ter ge legenheid van de opening van de Waalbrug eveneens een ster-rit georganiseerd had. Intusschen zat in deze ster-rit een aardig stukje reclame voor onze kaasmarkt en in dat opzicht deed de V.V.V. dus nuttig werk. Wij hebben, Zondagmorgen eenige oogen blikken in den muziektuin gedwaald en de deelnemers aan het werk gezien. We zagen, hoe het aantal kazen geteld werd, hoe er geschat werd, hoe er geconfereerd werd en het bleek, dat de algemeene schatting zich concentreerde om de 150 K.G. Naderhand bleek, dat de uitersten waren 84 K.G. en 824 K.G.! En nog later in de pauze der races bleek, dat het juiste gewicht was 160.881 K.G. Zoo had een speciale commis sie buiten de V.V.V. om en onder toezicht van den heer Voorthuizen, directeur van het marktwezen, de stapel gewogen en in een verzegelde enveloppe het resultaat ge sloten. En zoo bleek het, toen gistermiddag de enveloppe werd geopend. Er was een Amsterdamsche meneer F. A. Bakker, n.1. een trouw bezoeker van onze kaasmarkt, die een schatter by uitnemend heid bleek. Hij had het gewicht geschat op 160.812 K.G. en bleek de gelukkige winnaar van de Opel. De voorzitter van V.V.V., mr. J. P. Bos man, heeft na de pauze de uitslag bekend gemaakt, daarbij een korte rede gehouden, waarin hij herinnerde aan de jubilea, aan de geschiedenis van de races, aan de samen werking met het gemeentebestuur en ten slotte de Opel aan den gelukkigen winnaar aangeboden, die met zijn vrouw een eere rondje maakte over de baan! Vervolgens had de heer Bosman nog een verrassing: Hij bood aan twee sportieve da mes uit Amsterdam, mevr. de Graaf en mej. Hazekamp, die samen per motor gekomen waren, en aan mej. Drijver, die per motor alleen uit Rotterdam gekomen was, bloe men aan. Zóó was de ster-rit, waarvan wy het al leen jammer vonden, dat er niet minstens 1000 deelnemers waren. En bij een even tueel volgende keer zou men met behulp van doeken het eindpunt kunnen aanwij zen. 't Is gemakkelijk en 't geeft wat meer fleur aan het geheel. De races. De motorraces vormden natuurlijk de hoofdschotel van den jubileumdag. En zij zijn geslaagd, volkomen geslaagd. Opnieuw bleek, dat het heelemaal niet noodig, om hier een Butler naar toe te halen: onze Nederlandsche cracks heb ben getoond, dat zy zich thuis voelen op de grasbaan en dat zy in staat zijn om volop strijd te geven. Ze zyn daartoe niet alleen in staat; ze doen het ook! Wy herinneren in dit verband eens even aan de voorjaarsraces. Toen was de Utrech tenaar Houtop de held van den dag. Hij won alles in de 350 en 500 c.M.3. klasse, zoo wel de gewone als de lange baan-races. Ook nu was hy weer populair, maar.... Er was een van Dijk, eenmaal winnaar van de Gouden Helm van Tsejcho-Slowakije, thans verdediger van het eenige nationale merk: Eysink. In April moest hü in Houtop zijn meerdere erkennen, gisteren nam hij wraak. Een volkomen revanche werd het! Er was daartoe gelegenheid in de 500 c.M.3- race, omdat deze in drie manches ver reden werd. Welnu, van Dijk wist zich in de drie races drie keer eerste te plaatsen, alle drie keeren Houtop ach ter zich latende. En met uitstekende tijden, getuige o.m. de snelste ronde van 26.4 sec., wat een gemiddelde van ruin» 88.7 K.M. beteekent. Nu mogen we echter één ding niet ver geten: Houtop had een veel slechteren start in alle drie manches, terwijl van Dyk steeds direct de leiding wist te nemen Het gevolg was dan ook, dat Houtop steeds weer eeni ge ronden noodig had, om de tweede plaats te veroveren en dan pas op van Dijk kon afgaan. En deze had dan reeds zoo'n voor sprong, dat een aanval op hem feitelijk on begonnen werk was. Bovendien bleek Houtop's Rudge niet heelemaal in orde; al thans de snelheid had grooter moeten zijn- Het duel tusschen van Dijk en Houtop 's oorzaak geweest, dat de andere renners min der aandacht kregen dan zij verdienden. Maar ook dat groepje heeft steeds goed ge~ reden, wat wel blijkt uit de gemaakte ty- den. Wij moeten in dit verband noemen Hartman, van Aartsen, Kuiper en Iesberts. Het fraaiste gevecht in dezen wedstry was wel in de derde manche: toen had oo^ eindelijk Houtop een goeden start, lag direc tweede en heeft feitelijk zes ronden l**1» een aanval gedaan op van Dijk. Deze blee echter meester van het terrein, al scheen ook één keer de kans te verkeeren. Het was in deze manche, dat van Dijk het hoogste gemiddelde van den dag behaalde: 88.7 K-M- Houtop kon geen revanche krijgen in de 350 c.M.3-klasse, omdat van Dijk daarin niet startte. Maar er was een langebaan-race, waarin beiden uitkwamen. Helaas, nu wild® van Dijk's motor niet pakken, zoodat er van een revanche geen sprake kon zijn. Wel toonde Houtop hier zijn groote kun nen, door in één rush achter uit het veld alles te passeeren en na 2 ronden reeds op

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10