DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strubbelingen in de Belgische politiek. Gouverneur-generaal Jhr. Mr. de Jonge opent den Volksraad. No. 139 138e Jaargang Van Zeeland komt, na zijn eerste mislukking, toch terug met een programma dat tegemoet komingen bevat aan de syndicale eischen. Belgisch kabinet gereed. Koloniën Soberheid is meer dan ooit een gebiedende eisch." Hinder prettige vooruitzichten. Vreeselijk ongeluk op het IJselmeer, ZEILBOOT GEKAPSEISD. Een der opvarenden, die een uur te water lag, door uitput ting overleden. ALKMAARSCHE URANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kery v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maantlag 15 Juni 1936 Hoofdredacteur: T]. N. ADEMA. (Van onzen Brusselschen correspondent.) BRUSSEL, 13 Juni. Van Zeeland heeft aan de parlemen taire journalisten een verklaring afge legd, nadat hy' het paleis van den koning ha(9 verlaten. Hij heeft gezegd dat de koning hem de eer had aange daan te vragen een nieuwe poging te doen om toch een regeering te vormen en dat hy aan dit verzoek gevolg wil geven. Hy zei geheel den nacht hieraan te zullen werken en te hopen Zaterdag met zijn taak klaar te zijn. Dit beves tigt wat wij U reeds meldden, na melijk dat van Zeeland zich zelf zou opvolgen. Om dit te voorzien moest men overigens geen profetische gaven hebben, want onder het politiek perso neel dat België thans heeft is van Zee land de eenige die het noodige vertrou wen bezit. Zeggen we dat de vooruit zichten thans gunstig zyn en vermoede lijk een regeering zal tot stand komen. Er is een dringende behoefte aan en juist deze overweging heeft de koning, naar het heet, doen gelden, om den heer van Zeeland te overtuigen. Alles wijst er op dat het een beroerde tijd wordt. Het is nu duidelijk geworden dat de socialistische onderhandelaars plots bang zijn geworden voor de houding die zij eerst hadden aangenomen ten opzichte van het programma waarmee de premier voor de Kamer wilde komen en dat zij dan met nieuwe eischen voor den dag zijn gekomen, naast de eischen betreffende personen en de verdeeling van de portefeuilles in de regeering. De heer van Zeeland heeft overi gens geen gemakkelijke taak. De uitslag van de verkiezingen is van dien aard dat liberalen, katholieken en socialisten samen moeten werken om de regeering te vormen en het komt er bijgevolg op aan standpun ten tot elkaar te brengen, over essentieele vraagstukken nopens in te voeren hervor mingen, die vrij radicaal tegenover elkan der staan. Zoo is de grootste moeilijkheid aan de katholieken en liberalen de sociale hervormingen te doen aanvaarden, die door de socialisten worden gewild en door de socialisten de politieke wijzigingen te doen aannemen, die ook onmisbaar zijn, om, in het teeken van den tijd, de basis van het bewind te versterken. Men heeft meenen te ontdekken dat het programma, waarmee van Zeeland wou van wal steken, niet democratisch genoeg getind was en door een confrontatie van de pro gramma's der drie grondwettelijke partijen hebben de socialisten gemeend te kunnen besluiten dat dit wel het geval moet zijn om te beantwoorden aan de groote meer derheid van de kiezers. Daar ligt de knoop van de moeilijkheden. Van socialistische zijde had men gehoopt dat Vandervelde een regeering zou hebben kunnen samen stellen op een breeden de- mocratischen grondslag, door samenwer king tusschen de socialistische groep, de christen-democraten en een aantal liberalen Dit plan is in de huidige omstandigheden een onmogelijkheid, want een dergelijke regeering zou reeds bij haar eerste verschij ning voor de Kamer omgeworpen worden. Overigens zal het ook in het buitenland wel opgevallen zijn dat de koning den heer Vandervelde slechts een opdracht had ge geven een regeering samen te stellen, op grondslag van een nationale unie. Daarin kon hy al evenmin slagen, omdat zijn per soonlijkheid, en deze van eiken socialist, te scherp afgeteekend is. Men moet zich dus wel onderling ver staan. Dit veronderstelt toegevingen. Van Zee- lend zelf is katholiek van huis uit, al be- boort hij tot geen politieke groep. Zijn op vattingen gaan dus wel die richting uit al hoewel zyn samenwerking met de socialis tische groep, in zijn regeering, en dit als Voornaamste steun, op een zeer hartelijken, en elkander begrijpenden grondslag is ge beurd. Nu wenscht hij blijkbaar niet de Punten van het plan van den arbeid van De Man verder over te nemen en van daar dat zyn programmr. een eigen karakter draagt, en zooals het nu vanavond nog meer bekend is geworden eerder in een democratisch-corporatieven geest is opge lat. Daar moeten nu wijzigingen aange bracht worden. Vanavond heeft de heer van Zeeland af gevaardigden ontvangen van de socialisti sche en christen-democratische-organisaties, met het oog op dezen kant van de zaak. Zooals wij reeds schreven hebben de socialisten een manifest verspreid waarin geëischt wordt dat de loonen een aanpas sing zouden ondergaan, dat de 40-urige arbeidsweek zou worden ingevoerd, dat wettelijke maatregelen zouden worden in gevoerd, om de volle uitoefening van de arbeiders vrijheid te waarborgen, en dat ten slotte aan de arbeiders een betaald verlof zou worden toegestaan. De algemeene partijraad heeft ook een verklaring gepu bliceerd, waarin deze eischen worden over genomen en aangevuld door de eischen dat de werkloosheidsvergoedingen, de ouder domspensioenen en andere sociale tege moetkomingen zouden worden verhoogd en tenslotte dat de essentieele vrijheden moe ten worden verdedigd door te steunen op de groote democratische kracht van het land. Het spreekt van zelf dat over deze eischen werd gediscuteerd. En om de dis cussie kracht bij te zetten zijn op verschil lende plaatsen in het land, in de Borinage en in het Luiksche, stakingen uitgebroken en hebben de arbeiders, naar Fransch voorbeeld, de fabrieken bezet. Zoo is te Herstal de Fabrique Nationale d'Armes de guerre door de arbeiders bezet, onder het zingen van de Internationale. Waar dit heen leiden moet dat weten de syndicale leiders zelf waarschijnlijk niet be paald goed, want het is de eerste maal niet dat de troepen verder willen gaan dan de generaals. Hoe dan ook deze gebeurtenissen zijn waard om in allerlei opzicht gewicht in de schaal te leggen. Van Zeeland heeft een argument in reserve dat den tegentsand van velen zou kunnen doen zwichten: de bedreiging van Kamer ontbinding, waarover wij gisteren reeds spraken. Het is voor niemand een geheim dat in de kringen van het Hof niets wordt gevoeld voor een toestand van anarchie er dat men liever naar ontbinding zou gaan dan naar een verlenging van een onbeslis- ten toestand. In dezen geest is het dan ook van belang dat besloten is niet te dulden dat wat in Frankrijk gebeurde en nog gebeurt in België zal worden herhaald. De gendarme rie heeft bevelen gekregen overal waar mij nen of groote fabrieken worden bezet door stakende arbeiders, in te grijpen, om deze met zachtheid te doen ontruimen. Zachtheid veronderstelt ook geweld, indien dit moest noodig blijken, dus in het uiterste geval. Het is natuurlijk te vroeg om te weten wel ke sociale hervormingen door van Zeeland als verwezenlijkbaar zullen worden aan vaard. Voor de 40-urenweek zou hij slechts proefnemingen willen doen. Voor betaald verlof aarzelt hij. Kortom, men onderhan delt. „Le Peuple" schrijft vanavond dat men in sommige kringen den indruk heeft dat men het hoofd heeft verloren door het re- xistisch succes en nu hals over kop alles wil doen om het rexistisch program ma te verwezenlijken. Het blad voegt er bij dat er een oogenblik komt waarop men neen moet kunnen zeggen. Het is natuurlijk opvallend, voor zoover het programma van den heër Van Zeeland reeds bekend is, en dat wij gisteren samen vatten, dat de politieke hervormingen van Van Zeeland verder gaan dan zijn sociaal- economische. Naast formules als „even- wichtspolitiek" zal het toezicht op de mo- nopoliumindustrieën wel niet zoo draco nisch zijn en niet meer beteekenen dan het huidige toezicht op de banken. Dat is noch tans de eenige economische structuurher vorming die wordt voorzien. Daarnaast zijn de politieke veel belangrijker, als de be knotting van de rechten van het parlement, de versterking van de uitvoerende macht, de beperking van den parlementairen zit tijd, de verplichting de begrooting goed te keuren voor April, of zooniet bekrachtiging van de vorige begrooting bij koninklijk de creet. De verbinding tusschen de wetgeven de macht en de economische organisaties van corporatieven aard, de stichting van 'n economischen raad die zelfs in den Senaat zou vertegenwoordigd zijn, de stichting van een Staatsraad enz. dit alles leidt regel recht naar corporatisme. Het programma maakte geen melding van verlenging van den schoolplicht tot 16 jaar of andere maat regelen. Men is bij de socialisten nu van op vatting dat de fascisten zich slechts sterk maken in de mate dat de democraten zich zwak toonen. Daarom hebben zij, op het laatste oogenblik hun houding herzien en het kan wel zijn goede zijde hebben. Zei den wij niet dat de heer Van Zeeland ge vaar loopt het slachtoffer te worden van manoeuvres? Men acht het dan ook alge meen een goede zaak dat hij de taak op nieuw heeft opgenomen, met het vaste voor nemen te slagen. Zooniet wordt de verwar ring in het land groot en zal men waar schijnlijk nog moeilijke oogenblikken bele ven. Nieuwe regeering samengesteld. De samenstelling der nieuwè Belgische re geering is als volgt: Eerste minister: van Zeeland (niet parle mentariër, katholiek); Openbare gezondheid: Van der Velde (so cialist) Buitenlandsche zaken: Spaak (socialist); Arbeid en sociale voorzorg: Delattre (so cialist) Financiën en werkverschaffing: Deman (socialist) Openbare werkei).' Merlot (socialist); P.T.T. en Radio: Bouchery (socialist); Economische zaken: Van Isacker (katho liek); Binnenlandsche zaken: Deschryver (katho liek); Koloniën: Rubbens (katholiek); Landbouw: Pierlot (katholiek); Justitie: Bovesse (liberaal); Transport: Marcel Jaspar (liberaal); Openbaar onderwijs: Hoste (liberaal); Nationale verdediging: generaal Denis. Het ministerie omvat elf afgevaardigden en vier niet-parlementariers, waaronder De- man en Hoste, de Vlaamsch-liberale voor zitter van de Belgische persvereeniging. Eedsaflegging door het nieuwe kabinet. De heer van Zeeland heeft de nieuwe mi nisters naar het koninklijk paleis vergezeld, waar zij den gebrjiikelijken eed in handen des konings aflegden. Vervolgens onderhield de koning zich en kele oogenblikken met de nieuwe bewinds mannen. Politieke en sociale hervormingen. Na goedkeuring door het parlement zal de heer van Zeeland trachten zijn program van politieke en sociale hervormingen vol- 'edig te verwezenlijken Tot de eersten be- iooren de versterking van de wetgevende rnacht in zuiver constitutioneelen en parle mentairen zin, alsmede hervormingen, die beoogen de dringende aanvaarding der be grooting en sneller werk in de kamers door kortere zittingen. Tot de tweeden behooren de verleening aan de arbeiders van een hooger loon en betaalde vacanties. Pensioen op 60-jarigen leeftijd zal verwezenlijkt wor den daar waar dit mogelijk is. De kwestie der 40-urige werkweek zal een onderwerp van studie uitmaken. De schoolplichtige leeftijd zal worden verlengd tot 15 jaar. Radioredevoering minister van arbeid. Zondagavond heeft de minister van ar beid, Delattre, voor de radio een redevoe ring uitgesproken, waarin hij uit naam van de regeering mededeelde, dat zij op haar programma had geschreven, verbetering van het levenspeil der bevolking in haar geheel. De regeering ziet een zeker aantal hervor mingen onder het oog en zal met name een verhooging van de koopkracht der massa begunstigen. Reeds Maandag, aldus zeide de minister verder, zal de regeering pogingen in het werk stellen om tusschen de groote organisaties van werkgevers en werknemers onderhandelingen te doen openen, die de beide partijen snel tot overbrugging der tegenstellingen, in den zin eener verzoening, zullen kunnen brengen. Delattre eindigde zijn toespraak met een beroep op de bevolking, haar kalmte te be waren. De wet moet overal en door allen worden geëerbiedigd. Het programma der nieuwe regeering. De nieuwe minister van arbeid, Delattre, heeft in een radiorede verklaard, dat het programma der nieuwe regeering onder meer de volgende punten bevat: Verplichte werkloosheidsverzekering, ver hooging der werkloosheidsuitkeeringen met 5 procent, verlaging van den pensioenge rechtigden leeftijd in de industrieën, die hooge eischen stellen aan het lichamelijke weerstandsvermogen der arbeiders, verkor ting van de werkweek tot minder dan 48 uur in de afmattende of gevaarlijke in dustrieën en verhooging van de koopkracht der masa, betaalde zomervacantie. DE ZONSVERDUISTERING IN RUSLAND. Nederlandsche expeditie komen. aange- De Nederlandsche expeditie, die naar Rusland is gekomen ter waarneming van de aanstaande zonsverduistering, is thans gearriveerd in het gebied bij de zee van Azoff, waar zij haar observaties wil ver richten Een tweede groep der astronomi sche epeditie is te Charkoff aangekomen. Batavia, 15 Juni (Aneta). De gouverneur-generaal van Ned. Oost- Indië, jhr. mr. de Jonge opende heden morgen om 12 uur voor de laatste maal de zitting van den Volksraad, om daarin slechts terug te keeren ter ge legenheid van de overgave van het bestuur aan zyn opvolger, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Jhr. Mr. de Jonge wees er op, dat voor het eerst na een reeks van jaren wordt verkregen, dat de bezuiniging op de uitgaven niet teniet wordt ge daan of ver wordt overtroffen door den teruggang van de inkomsten. Als nieuw middel werd op de be grooting gebracht de verhooging van het uitvoerrecht op bevolkingsrubber van 5 procent tot 10 procent, zulks in verband met de invoering van de individueele rubberrestrictie. De byzondere betaling door de aardolie maatschappijen is voor 1937 omgezet in een gegarandeerden minimum-cijns van 1 per ton gewonnen iuwe olie van de cijns- plichtige terreinen. Alle tezamen bleek het mogelijk een bedrag van 12.000.000.te overbrug gen, met welk bedrag de begrooting voor 1936 door verschillende oorzaken verwij derd bleef van den eisch, dat geen schuld vermeerdering meer zou plaats vinden. De begrooting voor 1937 voldoet aan dien eisch. De aanpassing van de landsuitgaven aan de veranderde omstandigheden werd, ruw gezegd, voltrokken op een basis van 300.000.000 waarop destijds werd voor zien, dat een evenwichtstoestand zou kun nen worden verkregen. Voortgaande verklaarde spreker, dat thans voor het eerst weer ten stijging van inkomsten kan worden geraamd. De toe stand dient echter in ruimer verband te worden bezien. Spreker memoreerde de nieuwe moge lijkheden, welke zijn geschapen door de in uitzicht gestelde tegemoetkoming van Nederland met 25.000.000. Spreker wees op enkele lichtpunten in den economischen toestand der bevolking, doch noemde soberheid een gebiedende eisch. De financieëele nota. Aan de financieele nota, welke zooals gebruikelijk bij de opening van den Volks raad met de begrooting werd aangeboden, is het volgende ontleend: De zuivere gewone landsuitgaven zullen vermoedelijk voor 1936 rond 4.900.000. beneden de raming blijven, exclusief de uitgaven voor de restrictie der bevolkings rubber. Het totaal te verwachten over schot op de gewone uitgaven wordt gesteld Jhr. Mr. de Jonge op 8.500.000.Op den buitengewonen dienst wordt een overschot verwacht van 8.900.000.aangezien alleen die uit- breidings- en vernieuwingswerken worden uitgevoerd, welke geen uitstel kunnen lijden. De vermoedelijke eindcijfers voor 1936 zijn daarom als volgt berekend: totale gewone ontvangsten 296.300.000.ge wone landsuitgaven 330.500.000. Hierna wordt in de nota de ontwerp-be- grooting 1937 beschouwd, die voor zuivere gewone uitgaven op 295.900.000.en aan ontvangsten op 270.900.000.wordt geraamd. De militaire uitgaven voor oorlog en marine namen tezamen toe met netto 3.300.000.als gevolg van de noodzaak om bepaalde voorzieningen te treffen in het belang van de defensie dezer landen. De raming der middelen is rond 12.000.000.gunstiger dan die van 1936. Ten aanzien van de bijzondere inkom sten uit de aardolieindustrie ad 3.500.000 wordt medegedeeld dat met de betrokken aardoliemaatschappijen is overeengekomen dat zij zullen garandeeren dat de in 1937 te betalen cijns minstens zal bedragen 1 per kilogram-ton gewonnen cijnsplichtig ruw product, met dien verstande dat voor de berekening der retributies uit 5-a-con- tracten de, uitsluitend volgens de Indische mijnwet te berekenen, cijns als basis zal dienen. Ongetwijfeld is het vooruitzicht voor het komende jaar dan ook minder gunstig dan het in vele jaren is geweest. Het zou ech ter bepaald onjuist zijn aan het feit, dat verdere toename van schuld kan worden tegengegaan, de beteekenis te hechten als zou een periode van verdere intensieve versobering hiermede kunnen worden af gesloten. Zaterdagavond laat zyn op het IJselmeer ter hoogte van Harderwyk, een viertal kleine open zeilbootjes, elk bemand met twee personen, welke des middags van de Eem waren uit gevaren, door de hevige onweersbui, die op dat tydstip over een uitgestrekt gebied losbrak, overvallen. De bui ging gepaard met een hevi- -gen storm, die het water wild op zweepte en het gevolg was, dat een der vaartuigjes is omgeslagen. In het bootje waren gezeten de heeren F. A. Marsé en diens zwager Woudenberg, evenals de andere opvarenden uit Baarn afkomstig. Beiden konden goed zwemmen en zy slaagden er in zich boven water te houden, waarby zy probeerden de Loot weer op haar kiel te krygen, doch dit was een uiterst moeilyke taak. Eindelijk nadat de beide drenkelingen een vol uur hadden rondgedreven en hun krachten bijna ten einde waren, gelukte het hun de boot om te keeren en weer aan boord te komen. Door de koude en de doorstane angst waren beiden volkomen uitgeput. Anderhalf uur later is de heer Marsé, die er zeer erg aan toe was, waarschijnlijk tengevolge van hartzwakte overleden. Zoo heeft de heer Woudenberg nog uren ach tereen hulpeloos rondgedreven. De andere drie bootjes, waarvan er één, nadat het on geluk was gebeurd, nog getracht had bij te draaien, waren na korten tijd reeds uit het oog verloren. Eindelijk midden in den nacht passeerde het scheepje een voor anker liggend kolenvaartuig ter hoogte van het stoomgemaal van Putten. De heer Woudenberg heeft toen den schipper wakker geklopt, waarna deze zich over hem ontfermde. Hij werd aan boord genomen, waar hij van droge kleeren werd voorzien en wat op zijn verhaal kon komen. Des ochtends om vijf uur heeft de schipper het zeilbootje met aan boord het stoffelijk overschot van den heer Marsé in de haven van Nijkerk binnengesleept. Bij de aankomst heeft de sluiswachter onmid dellijk den burgemeester, den heer J. C. A. M. van Kluyve, gewaarschuwd, die spoedig met de politie ter plaatse /er- scheen. Na de lijkschouwing door dokter F. H.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1