De staking in België. De staking in Spanje. De situatie in hst Verre Oosten. Onrust in het Britsche kabinet, Engeland en de Volkenbond Het oordeel van een Britsche parlementaire delegatie. De spanning in Palestina. De Zweedsche regeering afgetreden. (JfywwXWaaAUeBijk Liquidatie van den Chaco-oorlog £ucfitoaact Ook verwacht men, dat de bouwvakar beiders heden weer aan het werk zullen gaan, met uitzondering van de schilders. Ook in de kleedingindustrie is overeen •temming bereikt. Zaterdag om drie uur is volkomen over eenstemming bereikt bij Citroen. De arbei ders hebben de werkplaatsen direct ont ruimd. Zij zullen heden weer op de ge wone wijze aan het werk gaan. De avondbladen zijn Zaterdag te Marseille Weer verschenen. De arbeid in de petroleum raffinaderij is eveneens hervat. Ook de sta king in het tuighuis van Rochefort is ge ëindigd. Het werk is hervat. Accoord in het kappersbedrijf. Tusschen de delegaties van werkgevers en werknemers in het kappersbedrijf is een accoord bereikt waardoor de staking is ge ëindigd. Tevens zal weldra een totaal ac coord tot stand komen in de filmindustrie. Kloosterzusters weten stakers te l- overreden. In het kloosters der zusters van het Hei lige Hart by Grenoble brak gisteren groote ontsteltenis uit,toen 80 werklieden, die bezig waren met de werkzaamheden voor uitbreiding van het klooster, in staking gin gen en dreigden, het gebouw te bezetten. De moeder-overste wist hen echter ervan te overtuigen, dat een klooster geen plaats is voor een dergelijke actie, waarna zij het gebouw verlieten. Ook te Parijs viering overwinning Volksfront. Te Parijs is de overwinning gevierd met een groote betooging in het Buffalo-stadion, georganiseerd door de communisten. De secretaris van de communistische partij, Gitton, sprak een redevoering uit, waarin hij aan het slot de leuzen der partij herhaalde: „Voor een vrij, sterk en ge lukkig Frankrijk, voor de Fransche sowjet- republiek". Na een défilé van de communis tische jeugd werd een minuut stilte in acht genomen ter eere van „de gevallenen voor de vrijheid", waama turndemonstraties volgden. Ook in de provincie betoogingen. In tal van steden in het land zijn gister betoogingen gehouden ter viering van de overwinning van het volksfront. In Mar- seille trok een stoet van ruim 50.000 betoo- gers naar de Prefectuur, waar den prefect jloor een delegatie een sympathiebetuiging werd overhandigd voor de arbeiders, waar in tevens uiting gegeven werd aan vertrou wen in de regeering en in de uitvoering van het programma van het volksfront. Ook in Rouaan, Le Havre, Bordeaux, Toulon, Lorient, Belfort en tal van andere plaatsen zijn betoogingen gehouden, waaraan dui zenden hebben deelgenomen. Senaatscommissie keurt 40-urige werkweek goed. De senaatscommissie van handel heeft, nadat minister-president Blum een uiteen zetting had gegeven van de wetsontwerpen inzake betaalde vacanties, collectieve con tracten en een 40-urige werkweek, deze wetsontwerpen goedgekeurd. Botsingen in Algerië. Terwijl overal betoogingen gehouden worden uit vreugde over het welslagen der volksfrontbeweging, zijn in Sidi Bel Abbes in Algerië tegenbetoogingen op touw geze,, waardoor incidenten ontstonden. De politie greep in en herstelde de orde. Een veertigtal personen liep verwondingen op, waarvan drie zoodanige kwetsuren, be kwamen, dat zy in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Alle mijnen in Walenland stilgelegd. De mijnwerkers-centrale van de Borinage is in algemeene vergadering bijeengekomen te Hornu, om den heerschenden toestand te onderzoeken. Zij -heeft een motie goedge keurd waarin besloten werd, met ingang van heden over te gaan tot de algemeene staking. In de mijnen van het bekken van Luik, Herstal en Seraing was de staking dezen morgen volledig. Zij heeft zich ove rigens uitgebreid tot de hoogvlakte van Herve. Ook in de nationale wapenfabriek is de staking thans algemeen. Zoowel in de wapenfabrieken als in de werkplaatsen voor het vervaardigen van rijwielonderdeelen en de Gillet-fabrieken in de Cockerill-fabrie- ken te Seraing is de staking eveneens volle dig. Hier bedraagt het. aantal stakers 2000. Met het oog op de staking in het Walenland is de gendarmerie-reserve gemobiliseerd. Situatie in de diamantnijverheid nog onzeker. Het personeel der sleepbooten in Antwer pen heeft besloten geen schepen meer te sleepen, die de haven van Antwerpen uitva ren en geen schepen, die in Vlissingen of Terneuzen geladen zyn en naar Antwerpen stoomen. De staking in de diamant-nyverheid schijnt naar het einde te loopen. De stakers zouden vrij zijn het werk Maandag te her vatten, maar indien zij de volgende week geen volledige satisfactie krijgen, zou de beweging algemeen kutjnen worden. De staking in het Luiksche. De staking in het kolengebied van het Luiksche, de hoogvlakte van Hervé breidt zich nog steeds uit. De stakingsbeweging wordt algemeen, voornamelijk in de kolenmijnen, de metaal industrie en de steengroeven. De regeering zal geen bezetting der werk plaatsen toestaan en heeft de gendarmerie gemobiliseerd. leven NOODLOTTIGE BRAND IN BIOSCOOP. Twintig personen om het gekomen. Bij een brand in een bioscoopthéater te Hayderabad zijn, naar men gelooft, twintig vrouwen en kinderen om het leven ge komen. De slachtoffers waren er niet in geslaagd, het brandende balcon te ver laten. Incidenten duren voort. De arbeiders en employés der kleedings- industrie welke lid zijn van de nationale arbeidsfederatie die anarchistisch getint is, hebben besloten solidair te zyn met de le den van de algemeene Unie van arbeiders, die socialistisch getint is, en de algemeene staking die door laatstgenoemde is afge kondigd, te steunen. Een aanval op de politie In het dorp Palencia hebben zich inci denten voorgedaan. Er werd een aanval ge pleegd op een patrouille. Een der man schappen werd het volkshuis binnenge sleept en onthoofd. Zijn kameraden wilden hulp bieden en maakten daartoe van de vuurwapenen gebruik. Twee socialisten werden ernstig gewond maar de meeste belhamels slaagden erin te ontsnappen. Er is versterking ter plaatse aangeko men. De burgemeester van het plaatsje en een gemeenteraadslid, beiden communisten werden gearresteerd. Mijnarbeiders staken. De arbeiders der Rio Tinto mijnen be sloten Maandag een staking met gekruiste armen te beginnen, omdat hun zes weken loon, dat zy eischten als schadeloosstelling, niet is uitbetaald. Redevoering van Largo Caballero. Caballero heeft te Ovredo voor 35.000 toehoorders een redevoering uitgesproken, waarin hy o.m. verklaarde, dat de emanci patie der arbeiders niet het resultaat kan zijn van fragmentaire oplossingen. Spr. keerde zich tegen de socialistische opvatting, volgens welke de proletarische overwinning der laatste verkiezingen thans moet worden georganiseerd. „Ik zal niet op houden te zeggen, aldus spr., dat 't oogen- blik van handelen met reuzenstappen kan komen. De arbeidersklasse wil niet, dat slechts enkele van zyn inspanning profi teeren. De arbeiders zullen hun doel echter niet alleen met argumenten bereiken, kracht zal ook noodig zyn. Tenslotte maak te Callero nog een toespeling op de bot singen te Malaga, waarbij hij zeide: de hand van den arbeider mag niet het pistool vasthouden dat een anderen arbeider zat dooden, maar moet met een broederlijk ge baar worden uitgestoken". Opmarsch der kantonneezen gestaakt. Onderhandelaars naar Nanking. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat de kantonneesche ge neraal Tsjeng Tsji Tong den opmarsch zijner troepen in de provincie Hoenan heeft gestaakt en onderhandelaars naar Nanking zal sturen. Hij voegde er aan toe, dat Nanking bereid, alle middelen aan te wenden om het conflict langs vreedzamen weg te regelen. Tevens wordt gemeld, dat de „christen"- generaal Feng Yoe Siang een oproep voor vrede aan de autoriteiten van het Zuid- Westen heeft uitgevaardigd. Het Kwangsileger ontruimt Hoenan. De bladen vernemen uit Nanking, dat het juist is, dat het Kwangsi-leger op voorbeeld van de Kantonneesche troepen Hoenan hebben ontruimd. Het optreden der Kwangsi-troepen. Een uit doorgaans goed ingelichte bron afkomstig bericht, volgens hetwelk de Kwangsi-troepen hun terugtocht in de pro vincie Hoenan zouden hebben gestaakt en nog steeds Kiyang zouden bezetten, heeft een zekere ontstemming gewekt. Voorts zouden twee nieuwe divises uit Noord-Kwangsi Hoenan willen binnentrek ken. De Kwangtoeng-troepen zetten hun terugtocht voort. Men gelooft niet, dat de generaals van het Kwangsi-leger bereid zullen zijn slag te leveren zonder den steun van hun Kantonneesche bondgenooten. Steeds weerkeerende grens incidenten. Het agentschap Domei meldt, dat men in militaire kringen de wederopleving der grensincidenten tusschen Mandsjoekwo eenerzijds en de Sovjet-Unie en Buiten- Mongolië anderzijds toeschrijft aan het numerieke overwicht der Sovjet-Russische strijdkrachten. Het grondgebied van Mand sjoekwo is door de troepen vah Sovjet- Rusland of van Buiten-Mongolië tusschen 1 Januari en 15 F ei 82 maal geschonden. Men meent, dat om hieraan een eind te maken, een gedemilitariseerde zóne zou moeten worden ingesteld, terwijl de grensposten van beide partijen tot op 50 K.M. van de grens zouden moeten worden verwij derd, en de geest van art. 9 van het Verdrag van Portsmouth tot deze grens zou moeten worden uitgebreid. Japan zou in Mandssjoekwo een even sterke troepenmacht moeten handhaven als de Sovjets aan de grens van Oost-Siberië. Japansche militaire kringen zyn van mee ning, dat het door de Sovjet-Unie voorge stelde nonagressiepact nutteloos is, tenzy de Sovjets hun troepen uit het Verre Oosten terugtrekken. Vijf Japansche oorlogsschepen in Zuid-China aangekomen. De centrale regeering blijft troepen naar het Zuiden zenden in verband met de twij felachtige houding van eenige Kwansi- leiders, de Kwangtoengtroepen gaan voort met de ontruiming van Hoenan. Te Amoy, in Zuid-China, zyn vyf Japansche oorlogs schepen aangekomen, die indien wenschelijk naar kanton zouden worden gedirigeerd. Amerikaansche oorlogsschepen naar Hongkong. De in Sjanghai liggende Amerikaansche oorlogsschepen hebben order gekregen naar Hongkong te vertrekken als voorzorgsmaat regel tegen de ernstige anti-Japansche be toogingen in Kanton en elders in China. De Amerikaansche kanoneerboot „Mono cacy" vertrekt vandaag naar Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. De Britsche kanoneerbooten „Cockhafter' en „Scarach" bevinden zich reeds aldaar. Zal Chamberlain aftreden? De Sunday Express meldt, dat er onrust heerscht in het kabinet sedert Chamberlain op 10 Juni een after diner-speech heeft gehouden, waarin hij, sprekende over de sanctiepolitiek tegen Italië, verklaarde, dat deze poli tiek als zoodanig had gefaald en het spreken over een voortzetting er van het toppunt van dwaasheid noemde. Den volgen den dag heeft Baldwin in ant woord op des betreffende vra gen in het La gerhuis medege deeld, dat hij het eens is met Chamberlain. Toen Eden het indertijd met zijn collega's in het kabinet niet eens was, om dat hij den druk op Italië wilde Neville Chamberlain vergrooten en krachtiger maken, werd hij daarbij ge steund door vier ministers: Duff Cooper, den minister van oorlog; Elliot, den mi nister van landbouw; Oliver Stanley, den minster en onderwijs en den nieuwen mi nister van koloniën, OrmsbyGore. De Sunday Express noemt het waar schijnlijk, dat deze ministers eveneens de actie tegen de toespraak van Chamberlain aangaande de sancties zullen steunen. De groote kwestie is nu: Welken weg zal Baldwin gaan? Zal hij zich achter Chamberlain scharen of zal hy Chamberlain onder de bestaan de pressie laten schieten? De algemeene opvatting in politieke kringen is, dat indien de minister van financiën geïsoleerd zal komen te staan, hij zal aftreden. Dit zou het einde der regeering beteekenen, aldus het blad. De Britsche regeering voor Volken- b ondshervorming. De politieke correspondent van de Sunday Express beweert te kunnen mededeelen, dat de Britsche regeering thans voorstandster is van een drasti sche hervorming van den Volkenbond. De Volkenbond zou een soort perma nente wereldconferentie moeten worden, welke kwesties van internationaal belang zou moeten behandelen. Hij zal niet te beslissen krijgen over kwesties van oorlog en vrede. Bijzondere zorg zal worden gegeven aan de kwestie hoe luchtaanvallen zullen kunnen worden vermeden. De luchtpacten zullen voorzien de automatische interventie van alle andere onderteekenaars, indien een hun ner mocht worden aangevallen uit de lucht. Het koloniale vraagstuk zal met de economische vraagstukken in het alge algemeen op een wereldconferentie wor den besproken. Voor den vrede in Europa hoopt men eenige regionale verdragen tot stand te brengen. Duitschland, Frankrijk en Groot Brittannië zullen een zoodanig verdrag sluiten en Duitschland, Frankrijk en Italië een ander. Nederland's integriteit een recht- streeksch Britsch belang geacht. „Wij zouden ons ten sterkste verzet ten tegen groot Brittanie's aanvaarding van eenige militaire verplichting, uit gezonderd die, welke voor de verdedi ging van de rechtstreeksche rijksbe langen dienen, waaronder naar onze meening ook valt de handhaving van de integriteit van Frankrijk, België en Nederland. Aldus luidt een verklaring, afgelegd door een delegatie der parlementaire groep voor rijkspolitiek waartoe vijftig leden van het hooger- en lagerhuis behooren. Deze delegatie heeft onlangs War schau, Weenen en Rome bezocht. VEERBOOT OMGESLAGEN. Zestien personen verdronken. Op de Jenissei, in Siberië, is een motor veerboot in botsing gekomen met een an der vaartuig. De veerboot sloeg om, ten gevolge waarvan 16 personen zijn ver dronken. DE EVEREST BEKLIMMINGEN. De expeditie geeft haar pogingen op. De Mount Everest-expeditie heeft voor dit jaar haar pogingen om den top van het gebergte te beklimmen opgegeven. DE TOESTAND VAN MAXIM GORKI. Weinig verandering. In het gisteren bepubliceerde bulletin over den gezondheidstoestand van Maxim wordt er op gewezen, dat de teeke nen van hartzwakte welke zich Zaterdag openbaarden zich gisteren opnieuw hebben vertoond. Zondagavond was de patiënt weer iets beter. Aanslagen duren voort. Voor de derde maal in enkele dagen zijn de Joden in de vlakte ten Oosten van Es draeion aangevallen door Arabische vrijbui ters, die met geweren en mitrailleurs het vuur openden. Nadat het vuur door militai ren, die de kolonies bewaakten, was beant woord en twee militaire vliegtuigen over het tooneel van den stryd hadden gevlogen, namen de Arabieren de vlucht. Men ge looft, dat zij verliezen hebben geleden. Ook op diverse andere plaatsen in Pales tina hebben militaire en politiepatrouilles schoten moeten lossen. Krachtens een nieuw decreet van hoogen commissaris van Palestina dat terdag gepubliceerd is, is de doodstraf en levenlange gevangenisstraf gesteld op iedere terreurdaad. Arabieren vallen Joden aan. Arabieren hebben opnieuw Joodsche con- vooien aangevallen, o.m. op den weg tus schen Jeruzalem en Jericho en tusschen Jeruzalem en Jaffa. Vijf Joden werden wond, van wie twee ernstig. den Za- de ge- In verband met verwerping pensioenwet. In verband met de verwerping van de nieuwe pensioenwet, waaraan de Zweedsche regeering de vertrouwens kwestie had verbonden, is het kabinet Hansson heden afgetreden. REDE VAN SCHUSCHNIGG. Ter gelegenheid van den 30sten verjaar dag van de stichting van den Neder Oostenrijkschen Boerenbond heeft Schuschnigg een redevoering gehouden waarin hij onder meer verklaarde dat men geen sensaties moest verwachten in de Oostenrijksche politiek. Een ding is zeker zoo zeide Schuschnigg wij zullen er naar streven alle krachten van het land te vereenigen, welke de onafhankelijkheid van Oostenrijk erkennen en voor wie het vaderland iets beteekent. Wij zullen ons in het geheel niet laten afbrengen van den door Dollfuss aangegeven weg, noch door rechts, noch door links. Aan het slot van zijn rede zeide Schuschnigg nog: Het Oos tenrijksche hoerendom vormt een waar borg voor de handhaving van de onafhan kelijkheid van Oostenrijk. REDEVOERING VAN RUDOLF HESS. Tijdens den gouwdag der N. S. D. A. P. in Silezië heeft Rudolf Hess een redevoe ring uitgesproken, waarin hij op felle wijze fulmineerde tegen de communisten, waardevolle rassen willen vormen, 'n bol werk, gericht tegen het woelen der lagere krachtig bolwerk der cultuur van de tegen wie de nationaal socialisten een instincten van een slechter ras. Voorts zeide Hess: „tot hen, wier taak en zorg het moet zijn het heil te bereiken van diege nen, die zij behoeden, in een groot hierna maals zeggen wij: wij denken er niet aan jullie in je werk te storen, wanneer het dit groote doel dient, maar wij weigeren iedere inmenging in ons aardsche streven, ons streven naar vrede, plicht en gerechtig heid voor de Duitsche menschen op dezs aarde". STINKBOMMEN IN DE WEENSCHE STAATSOPERA. In de Weensche Staatsopera en in het Burgthéater zijn gisteren tijdens de avond voorstelling door kwaadwilligen stinkbom men geworpen, klaarblijkelijk met de be doeling de Weensche feestweken te sabo- teeren. Een groot deel der aanwezigen ver liet de gebouwen. Groote afdeelingen po litie verhinderden verdere demonstraties. ALOISI EN DE REGEERINGS- WIJZIGING. Mussolini heeft baron Aloisi bij zich ont vangen. Door het feit, dat Mussolini de functie van minister van buitenlandsche zaken heeft overgedragen, houdt Aloisi op chef van zijn kabinet te zijn, hij blijft ter beschikking van het ministerie van buiten landsche zaken voor politieke missies, d. w. z. dat hij Italië te Genève zal blijven vertegenwoordigen. DR. SCHACHT TE ATHENE. Geen politieke missie. De president van de rijksbank, dr. Schacht, is Zaterdagmiddag te Athene aangekomen. Schacht heeft besprekingen gevoerd met Tsoederos en Varvaressos, den gouverneur en den onder-directeur van de bank van Griekenland. Tegenover journalisten ver klaarde hij, dat zyn reis geen enkel politiek karakter droeg. De president der Duitsche rijksbank is door koning George in audiëntie ontvangen. BOTSINGEN TE VALPARAISO. Drie personen gedood. In het centrum van Valparaiso is het gis teravond tot bloedige botsingen gekomen tusschen leden van de Chileensche natio- naal-socialistische partij en socialisten. Drie personen werden gedood, negen zwaar en velen licht gewond. Des nachts dreigden de onlusten weer uit te breken, doch toen kon de politie ernstige botsingen voorkomen. OPHEFFING STAAT VAN BELEG IN JAPAN. Het agentschap Domei meldt, dat binnen kort gerekend wordt met de opheffing van den staat van beleg, welke vier maanden geleden is afgekondigd. De autoriteiten heb ben besloten openbare vergaderingen na 15 Juni toe te staan, met uitzondering van die waarin gewag gemaakt wordt van de inci denten van 26 Februari te Tokio. «Heen hel beste voor Uw gezondheid: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbultjet van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 4 to cll' ALGEMEENE STAKING IN VENEZUELA GEËINDIGD. De algemeene staking, die sedert Woens dag in Venezuela heerschte, is geëindigd. De rust is algemeen. Het transportwezen func- tionneert weer. ARBEIDERS SLAAGS MET DE POLITIE. Drie personen gewond. Te Eleusis in Griekenland hebben zich botsingen voorgedaan tusschen stakende betonwerkers en de politie. Drie personen zijn gewond. Verder deden zich geen inci denten voor. MOEDER VAN DE VIJFLING VERWACHT HAAR TWAALFDE BABY. Mevrouw Oliva Dionne, de moeder van de beroemde vjjfling, verwacht wederom een baby, haar twaalfde, waarvan de ge boorte over 14 dagen verwacht wordt. AMERIKAAN DOOR GENERAAL LOPEZ VERMOORD. Uit jalousie? Gisteravond heeft zich te Mexico een drama afgespeeld, waarover heel Mexico in beroering is. Generaal Ramon Lopez heeft n.1. met acht revolverschoten een Amerikaansch burger, genaamd Guy Diver, den echtge noot van zijn nicht, mevr. Emma Gomez, doodgeschoten. Het drama wordt verschil lend uitgelegd. Men spreekt van zelfmoord van Diver en men zegt, dat Diver zyn nicht het hof maakte. Het schijnt dat Diver in een opwelling van jaloezie zyn vrouw gesla gen heeft, waarna generaal Lopez op hem geschoten heeft om de vrouw te verdedigen. DE „GIRL PAT" VERGAAN? Men vreest, dat de bemanning is omgekomen. Uit Londen wordt gemeld aan de Matin: Een uit Georgetown in Britsch Genua ontvangen radiogram meldt, dat het zee- rooversschip „Girl Pat", welks rondzwer vingen over den Atlantischen Oceaan meer dan twee maanden duren, thans aan de kust van Genua op drift is geraakt. On danks de talrijke aan het schip gerichte seinen, is geen antwoord ontvangen en daar het vaartuig nog steeds het noodsignaal in top heeft, vreest men, dat de bemanning van honger en drost is omgekomen. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN NATIONAAL-SOCIALISTEN EN DUITSCH-NATIONALEN. Te Dantzig heeft zich een ernstige botsing voorgedaan tusschen Duitsch-nationalen, die in de Töpfergasse een bijeenkomst hiel den'en nationaal-socialisten in uniform, die de straat blokkeerden en aanvallen dedea De vroegere Duitsch-nationale senator Blavier, de Duitsch-nationale afgevaardigde Camm en de leider der Duitsch-nationalen Steinbruck werden gewond. De oppositie heeft een klacht ingediend by den hoogen commissaris van den Vol kenbond. Voorts hebben nationaal-socialisten, die in de straten van Dantzig schotschriften verspreidden, waarin zy protesteerden te gen het verbod van de Dantziger Volks- stimme, aangevallen en mishandeld. BETOOGINGEN TEGEN ONDER-STAATSSECRETARIS DE TESSAN. De „Echo de Paris" verneemt uit Bor deaux dat aldaar tijdens een banket ter ge legenheid van de opening der jaarmarkt een betooging tegen de regeering is ont staan, toen onder-staatssecretaris de Tes- san het woord nam. Na ontwikkeling van het program der regeering van het Volks front, antwoordden eenige aanwezigen met afkeurende kreten. Dit is in 20 jaar tyds de eerste maal, dat een officieel regeeringsver- tegenwoordiger by een dergelijke gelegen heid een vijandig onthaal vindt. TREINONTSPORING IN TURKIJE. Een persoon gedood. By Sivas in Turkije is een trein ontspoord, waardoor een reiziger werd gedood, terwijl verscheidene personen gewond werden. TWEE ZWARE GOUDKLOMPEN GEVONDEN. In Russische goudmijnen. In de Lena-goudmynen zijn twee goud klompen gevonden, een wegende drie kilo gram en de ander 2.21 kilogram. De laatste Paraguaansche krijgsgevange nen ten getale van 420 man, uit den Chaco- oorlog, zijn gisteren uit Bolivia in hun va derland teruggekeerd. ONZE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen dat de „Perkoetoet" op de uitreis Zondag te Medan is aangekomen. De Kwak is op de thuisreis te Athene aangekomen. De Nachtegaal is op de uitreis te Athene geland.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6