'JSucqtcliike. Stand £atuU en JmmAqiuu 0&i*utett£and PROFESSOR SLIM EN ZOON gEarrësteerd. Autobus te water geraakt. Melk goedhouden. Een belangrijke uitvinding. mm f.1: De heer A. Slager, die met ingang van 15 Juni benoemd is tot burge meester van Wormerveer SCHOOEL (Mei). Geboren: Hendrik z. van H. Kok en A. - Steen. Klaas z. van T. Leeuwenkamp en A van Lienen. Jacobus z. van J. Hopman en M. E. Ory. Ondertrouwd:' Simon Timmer en Margaretha Catharina Stam. Petrus Jon ker te Warmenhuizen en Everensia van As sem. Jacob de Waal te Koedijk en Anna w Kossen. Simon Houdewind te Zijpe en {•Jannetje Speur. Getrouwd: Martinus Jozeph Dongel- mans en Angela Judoca Cornelia van Over- meeren. Jan Bak te Bergeij en Jannetje de Vet. Simon Timmer en Catharina Stam. Petrus Jonker te Warmenhuizen en Everensia van Assem. Jacob de Waal te Koedijk en Anna Kossen. Overleden: Louis Gustaaf Alexander Jurgens, 57 jaar, echtg. van A. Kemp. OUDE NIEDORP (Mei). Geboren: Beent, zoon van Wiebe Klijnsma en Willemke Hoekstra. Hille- gonda Margaretha, dochter van Laurentius Bleeker en Hiltje Pannekeet. Johannes, zoon van Cornelis Jong en Johanna Groot. Overleden: Theodorus Bruin, oud 80 k jaren, weduwnaar van Aafje Dekker. Hillegonda Margaretha Bleeker. dochter v. Laurentius Bleeker en Hiltje Pannekeet. NOORD SCHARWOUDE (Mei). Geboren: Cornelia Margaretha, d. v. Nicolaas Groot en Grietje Koster. Q e h u w d: Johannes Simon van Ton geren te Heiloö en Anna Jacoba Zijp. Pieter Willem Kooij te Oudkarspel en Christina Catharina Mol. Overleden: Dieuwertje Dubbeld, oud 34 jaar, te Krommenie. CASTRICUM (Mei). Geboren: Maria, d. v. P. Kok en S. Groentjes. Petronella Agatha, d. v. P. S. Levering en E. Klaver. Hendrik Theodoor, z. v. W. Zijlstra en S. H. P. Kuijper. Joannes Gerardus Josephus, z. v. N. A. J. Ostheimer en H; G. Renon. Pieter Nicolaas Maria, z. v N. J. Stuijt en G. J. de Leeuw. Gerrit, z. v. G. Ronk en A. Gnodde. Johannes, z. v. J. Zonneveld en C. M. Bakker. Maria Catha rina, d. v. F. J. Bartels en C. M. Jonker. Johanna Margaretha, d. v. Th. Lute en J, Hoek. G e h u w d: H. P. Levering en A. Koppes. J W. H. Kropman en A. J. Imhoff. K, Brandjes en M. Scheerman. H. Schuller en M. Lute. J. W. van Sligter en E. Hartog. J. Kuijper en P. Gooijer. Overleden: Agnes Maria Elvira. Collin oud 64 jaar, weduwe van Willem J. van Hooi- Werf. Trijntje de Groot, oud 79 jaar, echtg. van G. C. Bedeke. J. C. Poel, oud 5 jaar, v. C. M. Poel en M. Schermer. Cornelis Zonneveld, oud 26 jaar. Willemijntje de Munnik, oud 79 jaar, echtgenoote van F. Wulp. Agatha Adriana Schermer, oud 17 jaar, 6. v. L. Schermer en C. Louter. Maria de Groot, oud 70 jaar, echtg. van G. van Weenen. Geertruidis Maria Margaretha van Diepen, oud 3 maanden, d. v. D. van Diepen en G. M. S. Passage. 'NARCISSEN. Narcissen, hoopvolle perspectieven. Amerika heeft de wijziging van het in voerrecht verdaagd tot 1 Febr. e.k. Voor °nze Narcissen kweekers beteekent dit vooral voor de grovere soorten bevor dering van den afzet en geen prijsver kging. DE LANGENDIJKER GROENTEN - VEILINGEN. De aanvoeren aan de Brpeker veiling eginnen langzamerhand grooter te wor- en> »odat de gemiddelde aanvoer deze ^eek 6 wagons per dag was. De hoogste Aanvoer noteerden wij op Vrijdag, toen tien Poorwagons van 10 ton werden verhan- e'd. Ook Noordscharwoude heeft thans gelegenheid opengesteld om te veilen, pinnende met Vrijdag. De aanvoeren 'tin daar echter nog heel gering. In twee da«en pl.m. 3 ton. ■De prijzen der aardappelen hebben deze eek flink stand gehouden, hoewel ze v er ^et algemeen lager waren dan de °rgaande week Tegen het einde van de eek, Donderdag en Vrijdag, rezen ze tot "ogstens 7.20 en 7.80 per 100 K.G., welke yzen Zaterdag vrijwel gehandhaafd vrf jCn' ^eze SanS van zaken wordt be- Wn 1? door ^et ^at er a* wat rat afgenomen voor export. De laatste dagen zijn al tamelijke kwantums gekocht voor het buitenland. In hët binnenland zijn de afnemers nog niet erg graag naar de jonge aardappeltjes. De prijs der Schot- sche muizen lag deze week tusschen G en 7.80 per 100 K.G. De meesten zijn. weggegaan voor prijzen boven 6.50. Te Noordscharwoude werd voor de eerstelin gen 6.30 tot 7 betaald. De drielingen, welke Maandag nog van 6.80 tot 8.40 noteerden, moesten al spoedig een veertje laten en daalden tot 5 per 100 K.G. De laatste dagen van de week werd hiervoor van- 5 tot 5.70 ge noteerd, behalve Vrijdag, toen ze tot 6.40 per 100 K.G. liepen. Ook de kleinen zijn gezakt. Van boven 6 liepen ze terug tot 4 a 5, konden Donderdag de 4 niet houden en gingen gedeeltelijk daar bene den. Den volgenden dag echter rezen ze weer iets zoodat van 4 tot 5 werd be taald. De tomaten-aanvoer neemt voortdurend toeg. In totaal werd deze week 48.550 K.G. geveild. De prijzen worden daarentegen hoe langer hoe minder, De A, welke eerst nog 23 en 24 opbracht, ging Zaterdag weg voor klein 20 per 100 K.G. De.B's zakten van 24 a 25 tot 18.50, terwijl de C-sorteering ook op het einde 20.40 a 20.90 opbracht tegen 23 in het begin van de week. Alleen de C.C. bleef gelijk op pl.m. 18. De rabarber was vrijwel gelijk in prijs aan de voorafgaande week. Er werd nogal verschil gemaakt. De aanvoeren worden minder, n totaal vzilde men te Broek op Langendijk 3000 bos. Bloemkool komt nog in zeer beperkte mate ter veiling. De prijzen gaan niette min evengoed naar omlaag. De prijs was Maandag voor eerste soort 11.30 per 100 stuks, doch Vrijdag werd al niet meer betaald dan 6.60 a 8. Bospeen brengt vrij goede prijzen op. Voor de beste bossen werd in het begin van de week ongeveer 6 per 100 bos be taald, voor de kleinere vanaf 4. De prij zen van de beste wortelen zijn iets naar omlaag gegaan, n.l. tot hoogstens 5.50 per 100 bos. Voor de minder groote bossen werd vanaf 3.70 besteed. In totaal was de aanvoer van wortelen deze week .11.865 bos. LANGENDIJK. Vergadering „De Koophandel". Vrijdagmiddag werd in het lokaal van den heer P. Kramer alhier een algemeene ledenvergadering gehouden door de vereeni- ging van handelaren in groenten en aard appelen „De Koophandel", gevestigd te Broek op Langendijk. Na opening en vaststelling der notulen werd behandeld de werk- en loonregeling met de transportarbeiders te Broek op Langendijk, Noordschèrwoude en Warmen huizen. De voorzitter gaf een uiteenzetting van de met. de arbeidersvertegenwoordigers ge voerde besprekingen over - de;üoor Koop handel gedane voorstellen, welke nogal be strijding ondervonden van de zijde der arbeiders. De verlaging van de aardappelen is dan ook wel vrij groot, maar de prijzen zijn daarvan toch nog hooger dan in De treek en andere plaatsen. Het tegenvoorstel van de arbeiders is ontvangen doch voor zitter en secretaris meenden daarop niet te moeten ingaan. Hierna werd door den secretaris de nieuwe loonregeling toegelicht. Van ver scheidene artikelen is 1 ct. p. 100 K.G. afge gaan, maar van het balen van aardappelen aan het spoor is het loon van 10 cent en 2 cent-voor het looden tot acht cent terugge bracht. Op den wal is het tarief voor aard appelen teruggebracht van acht op zes cent per 100 K.G. De tarieven vooi de kool zijn ongewijzigd gebleven, evenals het laden van wal of pakhuis. Over deze nieuwe regeling werd door ver schillende leden het woord gevoerd en wer den inlichtingen verstrekt over diverse on- derdeelen van de regeling, welke door den voorzitter werden beantwoord. De voor zitter wees er op, dat het een onpleizierig werkje is geweest voor het bestuur en de toegevoegde leden, om deze verlagingen te verkrijgen, daar de loonen der arbeiders heel laag zijn. Door den heer Greeuw werd naar aanlei ding van de regeling gevraagd om de arbei ders meer te steunen, wanneer bijv. door iemand meer zelf wordt geladen dan hij eigenlijk mag doen. De voorzitter antwoordde, dat zoo soepel mogelijk wordt te werk gegaan. Hierna werd de loon- en werkregeling ongewijzigd vastgesteld. Zij gaat in op Maandag a.s. Vervolgens was aan de orde de behande ling van een regeling voor het verladen van producten te Obdam. Men is met eenige Obdammers in conferentie geweest en heeft voorloopig het volgende besloten: Artikelen voor export zullen worden verladen: aard appelen in heele balen voor 6 per wagon en in halve balen voor f 8 per wagon. An dere artikelen f 8 per wagon. Verder is men overeengekomen dat voor een door den koopman gestuurden vasten arbeider 3 per man wordt afgetrokken, doch nogit meer dan 3 per wagon. Ook hierover werd door verscheidene le den het een en ander naar voren gebracht. Het feit werd gecritiseerd, dat de leider der transport aldaar ook commissionnair is, waardoor hij de kooplieden concurrentie aandoet. De secretaris merkte op,dat deze heer lid is van Koophandel, terwijl de voorzitter zeide dat de leden van Koophandel er zelf de schuld van zijn door opdrachten te ge ven. De heer Keeman zeide, dat er daar offi cieele arbeidersorganisatie is. De regeling werd aangenomen. Het bestuursvoorstel dat voor het uit de hand koopen van pooters een commission nair mag worden genomen die geen lid van De Koophandel is ondervond bestrijding uit de vergadering, daar men deze bepaling in strijd vond met het eerder genomen be sluit, dat de leden van Koophandel als com missionnair mogen nemen op de vier be staande veilingen. Het voorstel werd inge trokken. In antwoord op één vraag van den heer Bekker of hij nu nog méér mocht laden voor zichzelf werd geantwoord, dat de koopmah niet meer aan arbeidsloon mag verdienen dart een transportarbeider. Het bonnenstelsel te Broek op Langen dijk en Noordscharoude werd nog bespro ken evenals'het veilen van pootaardappe- len en andijvie, waarna sluiting volgde. OPLICHTER TE ALMELO De Almelosche politie is er in geslaagd een oplichter te arresteeren, die in ver scheidene plaatsen van ons land zijn bui tengewoon sluwe praktijken uitoefende en het laatst in Almelo, zijn slag sloeg. De gearresteerde reisde per taxi het land door, natuurlijk zonder te- betalen. In verschei dene plaatsen stelde hij agenten aan voor zijn papierhandel, welke in werkelijkheid niet bestond,-,«en verdween dan plotseling, na de agenten van een borgstelling ontlast te hebben. Ook in diverse hotels heeft hij zonder te betalen gelogeerd. Te Almelo heeft hij een aantal winkeliers opgelicht.. Hij besprak hier nLeen pension en liet kaartjes drukken meit valschen naam met het adres van te goeder naam en faam bekend staand pension. Met deze visite kaartjes wist hij winkeliers te bewegen goederen af te geven. Hij was de politie nog bijna ontsnapt, doch werd juist gear resteerd toen hij op het punt stond Almelo pér taxi te verlaten. AUTO MET 5 DAMES TE WATER. Passeerende chauffeur redt ze allen. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur be gaf zich een gezelschap van vijf dames, allen uit Hoogezand per auto naar Win schoten. In Zuidbroek, ter hoogte van de openbare lagere school, passeerden zij een taxi van de M. D. A. M. De chauffeur hiervan zag, hoe even later de auto met de vijf dames door tot nog toe onbekende oor zaak het Winschoterdiep in reed. De chauffeur van de taxi, waarin drie perso nen gezeten wareïi, stopte onmiddellijk en begaf zich gekleed te water. Hij wachtte af, totdat de auto geheel onder water ver dwenen en tot stilstand gekomen was en klom toen op deii treeplank. Het mocht hem gelukken, zij het met groote moeite om alle inzittenden te reddeji en met be hulp van omstanders veilig aan wal te brengen. De inzittenden, mevr. Boon, haar dochter, die chauffeerde, mevr. Post van Leggelo, mevr. Jansma en mevr. Mulder, allen uit Hoogezand kwamen met den schrik vrij en werden bij het hoofd van de school, den heer Groen, binnengebracht en van droge kleeren voorzien, waarna zij per auto haar Hoogezand terugkeerden. Als bijzonderheid kon 'nog vermeld worden, "dat een der inzittende dames onlangs ook reeds met een autö in het Winschöter-diep is geraakt. ROODE-KRUIS-OEFENINGEN TE VAALS. Hartelijke ontvangst van prinses Juliana. Begunstigd door goed weer heeft Zater dag te Vaals (L.) de groote oefening plaats gehad van het Rcode Kruis. Prinses Juliana was te ca. half drie per auto aangekomen uit Maastricht, in welke stad door de doch tertjes der commissaris van het Roode Kruis, den heer Russel, bloemen waren aangeboden. In Vaals werd de prinses be groet door een groote volksmenigte, terwijl het grensstadje in een feestelijk kleed was gestoken van vlaggedoek en wimpels. De burgemeester van Vaals, die vernomen had, dat N.S.B.-groepen het voornemen hadden te demonstreeren, las voor de komst van de prinses een proclamatie voor vanaf het plein voor het Gemeentehuis, waarin ge zegd werd, dat een dergelijke demonstratie desnoods met geweld zou worden onder drukt. H. K. H. werd ontvangen door den burgemeester van Vaals, den heer H. Rhoen, den onder-voorzitter van het Ned. Roode Kruis, jhr. Roell, de commissaris der koningin in Limburg, mr. dr, van Sons- beek en vele andere autoriteiten. Het défilé van Roode Kruis-afdeelingen verliep uit stekend evenals de oefeningen, welke door de prinses met veel belangstelling gevolgd werden. Gedurende het défilé concerteerde het muziekcorps van de staatsmijn „Wilhel- mma", onder directie van den heer J. van den Berg, die van de prinses persoonlijk een woord van tevredenheid in ontvangst mocht nemen. Er heerschte onder de duizenden toe schouwers langs dén weg en in het centrum van het stadje groote belangstelling, harte lijke geestdrift en volkomen orde. Alle inzittenden gered. Zondagavond omstreeks kwart over acht reeds een autobus van den dienst Schoonhoven-Utrecht, ondernemer A. van Iperen te schoonhoven, op den Lopikerweg in de richting Utrecht, toen onder de gemeente Willige—Langerak het linker-achterwiel van den wagen afliep. De chauffeur verloor hierdoor de macht over zijn stuur en de bus reed over den rechterberm van den weg, sloeg om en kwam in de naast den weg stroomende Wetering terecht, die daar ter plaatse gelukkig zeer ondiep is. Het gelukte den chauffeur, den heer J. Noorlander, het eerst uit het voertuig te komen en de hulp in te roepen van eenige omwonenden, die met een bootje assistentie verleenden. Daar de bus gekanteld was, was het noodluik grootendeels onder water geko men, doch de achterdeur stak geheel boven het water uit. Hierdoor konden alle passa giers, acht in getal, den wagen verlaten en ongedeerd de wal bereiken. Hedenmorgen heeft men de bus op droge gesleept. De Duitsche geleerde T. H. Hofius heeft na bijna twintig jaren experimenteeren een nieuw procédé ontdekt voor het bewaren van melk, dat na genomen proeven zeer belangrijk is gebleken voor passagiers schepen, welke groote reizen maken Een dier schepen aan boord waarvan de prac- tische waarde van het procede-Hofius is geboekt is het s.s. Watussi van de Deut sche Oost-Afrika linie. Op 2 April is het schip uit Hamburg vertrokken voor het maken van een reis om Afrika. Op den datum van het vertrek is ver- sche melk aan boord gebracht welke in daarvoor speciaal vervaardigde bussen onder een druk van 4 atmosfeer, na toe voeging van zuurstof is geplaatst en daar na luchtdicht afgesloten, op 6 graden Cel- cius is gekoeld. Toen Zondag de Watussi Rotterdam aan deed, zijn belanghebbenden en belangstel lenden uit de kringen van reedersbedry- ven in de gelegenheid gesteld zich te over tuigen van het nut van de uitvinding. Zoo als Hofius had voorspeld, bleek de melk in plaats van bedorven aan waarde gewon nen te hebben, de smaak was veredeld, de bijsmaak van stallucht, mest en koeien was absoluut verdwenen, terwyl de toe voeging van zuurstof geen invloed op de samenstelling van de melk had gehad. O. a. was de roomlijn niet gebroken. Toch had deze melk de reis van 15.000 K.M. in IVi maand geheel meegemaakt. De directeur, 'van den Keuringsdienst voor. Waren te Amsterdam, dr. van Raalte, heeft met ^de zelfde gunstige resultaten de vinding toe gepast. Een bijzonderheid is, dat deze uit de practijk geboren vinding geen theoreti sche verklaring heeft kunnen vinden, hoe wel een geleerde als prof. Hennenberg uit Kiel geruimen tijd naar een verklaring van het merkwaardige verschijnsel heeft ge zocht. De uitvinding van Hofius is voor namelijk van beteekenis voor passagiers schepen op lange afstanden, daar gekoelde melk, melkpoeder noch gecondenseerde melk de aan dit product gestelde eischen kan voldoen. Op de vinding is bereids pa tent aangevraagd. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Voor de zomerpostzegels. Naar wij vernemen, is H. M. de koningin bereid gevonden een plaat of schildeiy van een Nederlandsch kunstenaar beschik baar te stellen voor de verloting, verbon den aan den verkoop der zomerpostzegels. Bestelkaarten of briefkaarten voor zakat- lasjes, die als bewijsnummer voor deelname aan die verloting gelden, kunnen alsnog worden ingezonden, maar moeten beplakt zijn met drie zomerpostzegels van 6 ct. (10 ct.) UITWIJZINGEN UIT BELGIE. Het bestuur van de Nederlandsche Fede ratie van Transportarbeiders heeft brieven gezonden aan den Nederlandschen gezai t te Brussel en aan den Belgischen minister VahderVelde in verband met de arrestatie en de uitwijzing van een drietal bestuur ders dezer federatie. Den gezant wordt verzocht een onder zoek te willen instellen terwijl den heer Varidervelde herstel van het gepleegde on recht wordt verzocht. HET VREESELIJKE MIJN-ONGELUK. Nadere bijzonderheden. Met betrekking tot het ongeluk, dat Vrij dagavond op de Oranje Nassau mijn 3 te Heerlen heèft plaats gehad kan worden gemeld, dat het onderzoek heeft uitgewe zen, dat de drie mijnwerkers bij de boor- werkzaamheden inderdaad op een achter gebleven dynamiet-patroon zijn gestooten Deze dynamiet-patroon was van de vorige ploeg. De post was nog gecontroleerd, doch men had niets kunnen vinden. De getroffen mijnwerker Metten maakt het naar omstandigheden goed. Hij kon Za terdag worden gehoord. FRAUDE BIJ GARNIZOEN TE BREDA. Sergeant-majoor aangehouden. In het beheer der garnizoenswerkplaatse-i te Breda zyn onregelmatigheden gepleegd. In verband hiermede is aangehouden de sergeant-majoor H. P. Hft onderzoek is in vollen gang. Hangen de dit onderzoek, konden de militaire-auto- riteiten geen nadere inlichtingen verstrek ken. NIEUWE GOUDZENDING NAAR AMERIKA. Naar wtf vernemen is het s.s. „Rotter dam" van de Holland-Amerika Lijn Zater dagavond met een lading van 6.8 millioen aan goud naar New York vertrokken. IN EEN DRAAIKOLK GEKOMEN. Jongeman bij pleiziertocht ver dronken. Zondagavond te omstreeks zeven uur is de' 25-jarige Godefridus Simonis uit Raamsdonksveer, die met vijf andere per sonen in een motorboot een pleiziertocht maakte, op de vischplaat onder de gemeen te Drummeien overboord gevallen en jam merlijk verdronken. Een der andere inzit tenden is het slachtoffer dat in een draai kolk was terecht gekomen, nog nagespron gen, doch zou bij deze reddingspoging on getwijfeld eveneens zijn omgekomen, in dien hij niet een hem toegestoken roei spaan had weten te grijpen, waarmee hij weer aan boord getrokken werd. BOTSING ONDER LAREN. Ernstig gewonden. Gisteravond had op den Nieuwen Rijks weg te Laren ter hccgte van Hoefloo een ernstige botsing plaats tusschen een taxi, bestuurd door den Amsterdamschen chauffeur A. E. Wouters en den motorrij der J. Landstra uit Laren. De taxi, die in de richting Amsterdam reed, wilde twee voor hem rijdende auto's passeeren. Toen hij de tweede auto voorbij was, versperde hij den motorrijder, die hij niet had zien aankomen, den weg. Het gevolg was, dat de motorrijder tegen de auto botste, over den kop sloeg en tegen den grond werd gesmakt. Hij bleek ernstige kneuzingen en een gecompliceerde dijbeenbreuk opge- lpopen .te hebbena In zeer ernstigen toe stand is hij naar het St. Jan ziekenhuis te Laren overgebracht. TRAP VAN EEN PAARD. Aan verwondingen overleden. Een dezer dagen had de 78-jarige land bouwer J. H. Mensink, wonende te Enter broek in de gemeente Wierden, het ongeluk, verward te geraken in de teugels van een paard, dat gespannen was voor een wagen beladen met hooi. De heer M. kreeg hierbij een trap van het paard, en ernstig gewond werd hij opgenomen in het Algemeene Zie kenhuis te Almelo, waar hij Zaterdagavond aan de opgeloopen verwondingen is overle den. WEDEROM DE ONGEWAAKTE Dochter van den burgemeester van Haastrecht het slachtoffer. Gistermiddag is de 23-jarige freule vari Hemert tot Dingshof, dochter van den burgemeester van Haastrecht, toen zij met haar jongere zuster den onbewaakten over weg bij blok 11 onder de gemeente Reeu- wijk per rijwiel passeerde, door den van Utrecht komenden dieseltrein, die te 14.26 uur te Gouda moet aankomen, gegrepen en op slag gedood. De jongere zuster, die voor op reed, was juist de spoorbaan over, toen de aanstormende trein, de vlak achter haar rijdende zuster greep. Blijkbaar heeft zij den trein op het laatste moment gezjen en toen geremd, hetgeen haar noodlottig is geworden. De treinbestuurder, die het on geluk niet kon verhinderen, stopte. Het zwaarverminkte lijk van het slachtoffer Werd met denzelfden trein naar het station Gouda vervoerd, vanwaar het per zieken auto naar het van- Iterson-ziekenhuis is overgebracht. Gisteravond is het lijk naar Haastrecht werd vervoerd, waar groote verslagenheid heerscht over den zwaren slag, die het gezin van den burgemeester getroffen heeft. 23. De galappel was leeg. Het wormpje was er zeker al uitgekropen. Er groeiden alleen heel kleine draden met knopjes in, die er net uitzagen als de meeldraden van een bloem. Plotseling kwam er een groote galvlieg, dezelfde die de professor al eens eerder had gesproken. 24. De vlieg was erg boos. „Wat moet jij met mijn galappel", zoemde ze en meteen stak ze den professor boven op zijn hoofd. Dit begon onmiddellijk op te zwel len en werd hoe langer hoe grooter en het duurde niet lang of de professor had een groote galappel boven op zyn hoofd staan. w,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7