DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De uitbreiding der mijnstaking in België No. 140 Dinsdag 16 Juni 1936 138e Jaargang In de Borinage reeds 20.000 stakers in het Luihsche samen IOO.OOO. De Fransche staking neemt af. De onlusten in Palestina. De toestand in China. Veerboot op de Donau gekapseisd. Tropische storm richt ver woestingen aan. Wolkbreuken en wervelwinden in Florida. Ernstige ontploffing in munitiefabriek. Zij, die zich met 1 Juli a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. Ernstig vliegtuig-ongeluk. Noorsch passagierstoestel om laag gestort Alle zeven inzittenden gedood. het bezoek van Schacht aan Sofia. Schacht spreekt rede uit. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. De staking in de mijnindustrie, welke Maandagochtend in vele districten reeds zoo goed als algemeen was, en in andere gebieden ook de metaalfabrieken had aan getast, heeft ziel} Maandagmiddag verder uitgebreid. Volgens een officieele mededee- ling kon de toestand Maandagmiddag vijf 'uur als volgt worden samengevat: in de kolenmijnen van de Borinage is de staking algemeen. Nergens viel een poging tot be zetting van de mijnen door de stakers waar te nemen. Hier heerschte volledige rust. De metaalindustrie in de Borinage is door de staking niet getroffen. In het bekken van Charleroi is de staking in de kolen mijnen eveneens algemeen. De toestand in de andere industrieën is normaal. In Lim burg heeft de mijnstaking zich thans ook tot de mijnen van Zwartberg en Water schei uitgebreid. Het blijkt wel, dat ook daar de stakingsbeweging weldra algemc.n zal zijn. In het bekken van Luik heeft de gouverneur dezer provicie alle samen scholingen van meer dan 5 personen ver boden; de burgemeester van Luik trof Maandagochtend een gelijkluidende be slissing als gevolg van incidenten, die zich te Luik en Herstal hebben voorgedaan, waar de stakers getracht hebben het tram verkeer te stremmen en het personeel tot aansluiting bij de stakingsactie te bewe gen. In de electrische centrale te Bressoux by Luik heeft het personeel het werk ver laten. Bjj toepassing van het Kon. besluit van Maart 1934 hebben de autoriteiten de noodige militairen gerequireerd ten einde het bedrijf op gang te kunnen houden. Voorts worden nog plaatselijke stakingen gemeld in eenige steengroeven alsmede te Gent en in de metaalindustrie. 100.000 stakers rondom Luik. Tot daar de officieele mededeeling. Vol gens berichten uit andere bron telt men thans in de Borinage alleen 20.000 stakers, terwijl in de streek van Luik het aantal stakers op ongeveer 100.000 kan worden geraamd .In de Borinage heeft zich Maan dag geen enkel werkwillig mijnarbeider aangemeld; alleen zijn eenige mannen ver schenen om de mijnpaarden uit de schach ten te halen en de dienst aan de pompon te verzekeren. De een na de ander hebben de mijnen in den loop van den ochtend haar hekekn gesloten. Op de Borinage volgden weldra het Centrumbeken, waar men in de eerste uren een afwachtende houding blijkt te hebben aangenomen. De gendarmerie is overal ter plaatse, maar vertoont zich meestal niet Zij is on dergebracht in de gewone gendarmerie kazernes alsook in scholen en openbare gebouwen De minister van binnenlandsche zaken liet aan de industrieelen weten, dat zij zonder verdere formaliteiten een beroep mochten doen op de gendarmerie om de mijnen te bewaken, maar geen enkele mijndirecteur heeft tot dusver van dezen maatregel gebruik gemaakt De stakers zijn in dit gebied zeer kalm Velen blijven thuis en werken vreedzaam in hun moestuintjes. Anderen begeven zich naar de volkshuizen, waar zij met elkaar den toestand bespre ken. De mijnwerkerscentrale van de Bori nage heeft haar hoofdkwartier gevestigd te Hornu. De socialistische minister van arbeid Delattre stelde zich om 9 uur des ochtends al telefonisch in verbinding met deze centrale en is ook later in den loop van den dag herhaaldelijk op dezelfde wijze in contact geweest met de leiders van de mijnwerkersorganisatie .De stakers geven toe strikt genomen volgens den tekst van de bestaande overeenkomsten geen recht op loonsverhooging te hebben; zy meenen evenwel, dat de patroons in 19.13 en 1934 toen de crisis zich veel scherper nog dan thans deed gevoelen tot twee cf driemaal toe aan de arbeiders gevraagd hebben in een verlaging van de loonen toe te stemmen. Hoewel de arbeiders dit volgens de contracten hadden kunnen wei geren, hebben zij dit niet gedaan. De arbei ders meenen nu op hun beurt van de pa troons te mogen verwachten, dat zij zien op een zuiver menschelijk standpunt zul len weten te plaatsen en niet zullen weige ren een extra loonsverhooging toe te staan. Geen der agumenten van de stakers slaat °P de rationalisatie, van de mijnexploita- tie waardoor de productie per mijnwerker op meer dan 1000 kilogram per dag is ge bracht, terwijl voor den oorlog slechts 450 kilogram per dag werd geproduceerd. De leiders van de staking denken er niet aan deze rationalisatie te bestrijden maar vra gen dat de arbeiders ook eenigszins van de opdoende behaalde winsten zullen profi leren. Het leven van de mijnwerkers is door de rationalisatie veel gevaarlijker en lastiger geworden. Vroegtijdige invahdi ei komt thans veel meer voor dan voorheen, «et gemiddeld loon van de ondergrond- sche arbeiders bedraagt thans slechts 36 a 40 franc per dag; zij werken de geheele week. Zekere jonge krachten verdienen soms 15 franc per dag. De staking te Antwerpen. De staking in de haven is nog steeds al gemeen en heeft zelfs nog eenige uitbrei ding genomen, daar ook de vrachtauto-be stuurders zich bij de staking hebben aan gesloten. De zeelieden hebben in een gis terochtend gehouden vergadering besloten geen schepen meer te bemannen, waarop tijdens de staking werd gewerkt. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd besloten een be spreking over de haven tot later datum uit te stellen om de onderhandelingen, die mogelijk zijn niet te schaden. Over deze onderhandelingen kunnen wij meedeelen, dat gisteravond in de ambts woning van den gouverneur van de pro vincie, baron Holvoet, een vergadering plaats vond, waaraan deelnamen minister Delattre, de gouverneur en verdere perso nen, die een grooten invloed op de stakers kunnen uitoefenen en tevens zekere werk. gevers, die niet te halsstarrig optreden ten aanzien van de getroffen overeenkomst. Vandaag staking in metaal- fabrieken? In een bijeenkomst der afgevaardigden van de metaalfabrieken, die Maandag avond plaats vond werd besloten heden morgen de patroons de eischen der vak ver eenigirgscommissie voor te leggen. De afgevaardigd-n waren na afloop der bijeenkomst unaniem van meening dat Dinsdagmorgen in alle fabrieken, die de voorgelegde eischen niet zouden inwilli gen, een staking zou uitbreken. In het steenkoolbekken van La Louviere is de staking algemeen, doch zij verloopt kalm. Diamantbewerkers weer aan den arbeid. De staking der diamantbewerkers is thans geëindigd, maar de toestand in de haven is vrijwel onveranderd. Er worden uit Antwerpen enkele inci denten gemeld, o.m. kleine botsingen met de politie. Twee personen zijn aangehou den. Verschillende overeenkomsten tot stand gekomen. Gisteren is weer een aantal overeenkom sten tot stand gekomen, o.a. bij de graphi- sche vakken. Verder hebben afgevaardig den van het personeel van de groote ver zekeringsmaatschappijen de arbitrage van den minister van arbeid aanvaard. Ook gisteren geschiedde de ontruiming van fabrieken, die tot dusverre bezet wa ren gehouden, in volstrekte kalmte. De staking in het scheepvaart- en haven bedrijf in de buurt van Parijs duurt nog voort, doch de besprekingen, die hieraan een einde moeten maken, schijnen goede vorderingen te maken. In Duinkerken is het werk in de metaal fabrieken, bij het trambedrijf en bij de electrische centrale hervat, doch in de ha vens is de staking nog volledig. In het district Douai is een einde geko men aan de staking in het metaalbedrijf, doch bij de schoenenfabrieken en in de tex tielindustrie is opnieuw staking uitgebro ken. Gisteren zijn er in totaal te Parijs en in de buurt van Parijs 76.000 arbeiders aan het werk gegaan. In de zeven departemen ten, die het ergst door de staking getrof fen z|jn, hebben 63000 arbeiders het werk hervat. Het personeel van de verzekeringsmaat schappijen dat in staking was gegaan, heeft besloten vandaag het werk te hervatten. Jouhaux bezoekt de stakers in de warenhuizen. Een delegatie uit het bestuur van het Al gemeen verbond van den arbeid heeft een bezoek gebracht aan de groote warenhui zen, waar men de stakers de verzekering heeft gegeven van de solidariteit van de ar beiders. Jouhaux heeft eveneens eenigen tijd zijn besprekingen op het ministerie van arbeid onderbroken, om enkele warenhuizen te bezoeken. Jouhaux sprak het personeel toe on deed het zekere toezeggingen ten aan zien van de arbeidsvoorwaarden. De sta kers hebben Jouhaux hartelijk toegejuicht. Staking in de petroleumindustrie in Marokko. Uit Algiers wordt gemeld: De petroleum industrie in Marokko is getroffen door een staking ohder het personeel van de Shell en de Standard Oil. De wetsontwerpen in de Senaats commissie. Leon Blum heeft gisteren in een rede voor de financieele commissie van den Se naat verklaard, dat het hem onmogelijk was precies de financieele uitkomsten van de sociale maatregelen, die de Senaat in behandeling heeft gekregen, te becijferen. De ontwerpen zijn gerechtvaardigd, omdat zij een herstel van het economische leven beoogen. In de kosten zal voorzien kunnen worden door een vermindering van de werkloosheid en een verhooging van de op brengsten van de belastingen. De regee ring weet, dat zij tegenover groote moei lijkheden zal komen te staan en dat er een moeilijk overgangstijdperk zal volgen, doch de regeering zal dan de middelen weten te vinden om daarin te voorzien. De commissie voor den landbouw uit den Senaat heeft besloten het wetsontwerp met betrekking tot de betaalde vacanties aan de leden van den Senaat ter goedkeuring aan te bevelen. Wat betreft de invoering van de 40-urige werkweek merkt de commis sie op, dat er in het landbouwbedrijf moei lijkheden van overwegende beteekenis te voorzien zijn in verband met omstandighe den van weersgesteldheid. In geval dit ont werp niet aangenomen zou worden in den Senaat, dan zou de commissie gaarne zien, dat voor het landbouwbedrijf andere socia le maatregelen ontworpen werden. De pre sident van de commissie, Donon, zal van daag namens de commissie het woord voe ren in den Senaat. Is het Arabisch-Joodsche vriend schapsverdrag onjuist vertaald? De „News Chronicle" bevat een sensa tioneel bericht uit Jeruzalem, volgens het welk kolonel Lawrence opzettelijk een on juiste vertaling van het joodsch-Arabische vriendschapsverdrag van 1919 heeft gege ven. Dit verdrag is door Emir Feisal getee- kend en deze zou zich hebben uitgesproken voor een joodsch nationaal tehuis in Pales tina. De Arabieren beschuldigen thans de jo den er van, het verdrag geheel vervalscht te hebben, maar volgens het blad heeft Feisal aan den Arabischen tekst van het verdrag een noot toegevoegd, waarin hij 't van kracht worden van het verdrag afhan kelijk maakte van de stichting van een groot Arabisch rijk. Lawrence heeft toen bij de vertaling in het Engelsch de betref fende termen verzacht, daar hij zeker meende te weten, dat een Arabisch rijk slechts verwezenlijkt zou worden indien de joden voldoening zouden krijgen. Het terugtrekken der Kwantoengtroe- pen uit Zuid-Hoenan wordt te Nanking als een eerste belangrijk succes der vre despolitiek van Tsjang Kai Sjek be schouwd. De toegevendheid van den Kantonnee- schen generaal Tsjeng Tsji Tang, die blijkt uit zijn mededeeling voor de vreed zame regeling van het incident om meer onderhandelaars naar Nanking te zullen zenden, wordt toegeschreven aan de ern stige meeningsverschillen tusschen zijn generaals, van wie verscheidene, o. a. ook de chef van den generalen staf, hun ont slag hebben genomen, alsmede aan de verklaring van zijn naar de grens van Foekien en Liangsi gezonden troepen Nanking te willen gehoorzamen. Aan den anderen kant heeft Nanking de gebruikelijke maandelijksche betaling van 600.000 dollar aan Kwantoeng niet gestaakt. Na de besprekingen te Kanton is de opperbevelhebber van Kwangsi, generaal Lit Soeng Jen, naar zijn hoofd kwartier teruggekeerd. Waarschijnlijk zal hij den meer hardnekkigen maarschalk Pei Tsjoeng Hsi tot toegeven kunnen be wegen. Het incident wordt waarschijnlijk met onderhandelingen over een compromis gesloten, waarbij financieele kwesties een gewichtige rol spelen. Gevaar van burgeroorlog voorkomen geacht. Na den terugtocht van het gros der Kwangsitroepen naar Joengtsjau en van de Kwantoengtroepen naar Tsjentsjau, achten de te Sjanghai verschijnende bla den het gevaar van een burgeroorlog voorloopig overwonnen. De directeur van het Kantonneesche Landbouwbureau is vandaag als afgezant van Tsjen Tsji Tang te Sjanghai aangeko men, met de opdracht, Nanking van den toestand in het zuidwesten op de hoogte te stellen en de onderhandelingen met de centrale regeering voor te bereiden. MEISJE BIJ EEN AARDVERSCHUIVING BEDOLVEN. In de Italiaansche gemeente Chambave in het Aostadal heeft een groote aardver schuiving plaats gehad, waardoor een meis je bedolven is. Een naburig dorp wordt reeds geruimen tijd door een aardverschuiving bedreigd. Tientallen slachtoffers. Bij Ujpest is op de Donau, tusschen het eiland Szunyoc en den linkeroever, een veerpont, waarop zich 60 personen bevon den, waarschijnlijk ten gevolge van over belasting gekapseisd en gezonken. Het on geluk geschiedde Maandag tegen midder nacht. Omstreeks 1 uur waren 6 dooden ge borgen, 20 opvarenden waren gered, ter wijl het lot der overige 34 nog niet bekend was. De opvarenden waren employé's van de tram, die van een feestmaaltijd op het eiland terugkeerden. De pont veel te zwaar beladen? Het is nog niet mogelijk, het aantal slacht offers van het scheepsongeluk op de Donau nauwkeurig vast te stellen. Tot dusverre zijn negen lijken gevonden, maar men ge looft, dat het aantal dooden minstens tien grooter is. De schattingen omtrent het aantal opva renden loopen overigens uiteen. Volgens sommigen zouden twintig van de veertig passagiers gered zijn, volgens anderen be vonden zich 65 of 70 menschen op de pont. De veerman, die gearresteerd is, ver klaarde, dat velen der opvarenden beschon ken waren en zich allen aan een kant had den opgesteld, waardoor de boot gevaarlijk helde. Anderzijds wordt gezegd, dat de pont slechts was ingericht op het vervoer van 25 personen. Het vaartuig is vannacht gelicht. Een tropische storm heeft Cuba geteis terd. Twee personen zijn om het leven ge komen. De materieele schade is zeer aan zienlijk. De plantages in de provincie Camaguey staan onder water. In deze streek is ook veel vee verdronken. Verscheidene plaatsen z|jn overstroomd, o. m. Pinar del Rio, Oriente en Santa Clara. Honderden personen zijn dakloos. Naar uit Jacksonville in Florida gemeld wordt, hebben wolkbreuken en wervelwin den in het zuiden van den staat groote overstroomingen veroorzaakt. Verscheidene plaatsen staan onder water. Te Bonita Springs staat het water meer dan drie me ter hoog. Het overstroomde gebied is van de buitenwereld gisoleerd. Gedurende den storm is een vliegtuig van de kustwacht, zooals reeds gemeld, in de golf van Tampa in zee gestort, waarbij de drie inzittenden om het leven kwamen. Vermoedelijk 40 dooden; groote materieele schade. Gisteren te tien uur heeft in de nabij heid van Tallin een zeer efnstig onge luk plaats gevonden. Bij het demon- teeren van zeemij nen is het laborato rium van de munitieopslagplaatsen der weermacht in de lucht gevlogen. Ook eenige depots van ontplofbare stoffen werden vernield. Een uitbrekende boschbrand kon spoedig gebluscht worden, zoodat de in het bosch gelegen opslagplaatsen gespaard bleven. Tot in een omtrek van 4 K.M. sprongen de ruiten. Het aantal dooden wordt op 25 geschat. Daarbij zouden verscheidene reserve officieren zijn. De staatspresident en de commandant der weermacht hebben zich onverwijld naar de plaats des onheils bege ven. Nader wordt gemeld dat men vreest, dat bjj deze ontploffing 40 personen, waaronder negen officieren, om het leven zijn geko men, terwijl 30 personen werden gewond. De ontploffing vond plaats bij het laden van een granaat. De brand, die op de ontplof fing volgde, is nog niet geheel en al ge bluscht. Tot nu toe werden negen lijken uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Ofschoon de brand nog niet gebluscht is, zijn toch de opslagplaatsen der munitie buiten gevaar. De materieele schade is ook onbelangrijk. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de ramp. HUWELIJK VAN RICHARD TAUBER. Met Engelsche actrice. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Londen wordt onder de huwelijks gegadigden vermeld de zanger Richard Tau- ber, die waarschijnlijk a.s. Zaterdag zich te Londen in den echt zal laten verbinden met miss Diana Napier, een Engelsche actrice. OSLO, 16 Juni. Het Noorsche passagiersvliegtuig „Havoern", van den luchtdienst BergenDrondjem Tronsoe, behoorende tot de Noorsche Luchtvaartmaatschappij, is heden morgen tijden mist tegen den berg Lihesten aan de noordkust van de Sogne-fjord gevlogen en omlaag gestort. Het toestel is gevonden op éen berghelling op 400 meter hoogte. Alle inzittenden, n.1. vier leden der be manning en drie passagiers z|jn om het leven gekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken. De gouverneur van de Bulgaarsche nati onale bank, dr. Bojiloff, heeft gisteravond ter eere van de Duitsche Rijksbankpresi dent dr. Schacht een diner aangericht, waar o. m. als vertegenwoordigers van den koning hofrat Grueff en generaal Za- noff aanzaten, voorts de minister van financiën Guneff, de minister van handel, Weleff, de minister van landbouw, prof. Atanasoff, de leden van het Duitsche ge zantschap, en talrijke prominente per soonlijkheden van het Bulgaarsche econo mische leven. Dr. Bojiloff heette in zijn redevoering den Rijksbankpresident har telijk welkom. De Duitsche en de Bulgaar sche huishouding, zoo zeide hij verder o. m. nog, vullen elkander op de nauwste wijze aan, waarbij de circulatiebanken van beide landen in het belang der volkshuis houdingen, elkander steeds in de meest vriendschappelijke samenwerking hadden ontmoet. Dr. Bojiloff gaf verder uiting aan de hoop, dat de beide instellingen ook in den vervolge door denzelfden wil tot overeenstemming als tot dusverre geleid zouden worden en zouden bijdragen tot het verdere gedijen van het economische leven van beide landen. Dr. Schacht wees in zijn antwoord op de oude vriendschap, die tusschen Duitsch- land en Bulgarije bestaat. De wereldhuis houding van den ouden stijl, zoo ging spr. voort, is volkomen ineengestort en wel niet in de laatste plaats door het onzin nige systeem der dictaten van de partij- sche voorsteden. De nieuwe tijd heeft een reeks princi- pieele omwentelingen met zich meege bracht. Het nieuwe, dat de nationaal-soci- alistische economische theorie gebracht heeft, kan aldus samengevat worden, dat alle economische instellingen en betrek kingen zich moeten richten naar de levensbehoeften van het volk. De natio- naal-socialistische economische theorie beteekent den wil van het Duitsche volk zich zelf te helpen, alle tendenties ter we reld ten spijt. De nieuwe Duitsche economische poli tiek heeft geleid tot een nauw economisch contact, vooral met Zuid-Amerika en het zuidoosten van Europa. Ik verheug mij oprecht, aldus ging dr. Schacht voort, dat Bulgarije zijn landbouwproductie in de laatste tien jaren steeds meer gericht heeft op het kweeken van producten, die internationaal verhandelbaar zijn, zooals vooral op het produceeren van oliehou dende en vezelplanten. Bij een voortzetting van het tot dus verre betoonde initiatief geloof ik, dat Bulgarije op den juisten weg is, waarop zijn betalingsverkeer met het land, dat zijn belangrijkste leverancier en afnemer is, Duitschland, gemakkelijk geregeld kan worden. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN BULGARIJE. Zes dooden, elf gewonden. Gistermorgen heeft zich te Sophia in het clubhuis van de jagersvereeniging een ont ploffing voorgedaan, tengevolge waarvan zes personen werden gedood en elf gewond. De ontploffing ontstond in een opgeslagen voorraad jachtbenoodigdheden, waaronder zich een hoeveelheid kruit bevond. De zwaargewonden verkeeren in hopeloo- zen toestand.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1