Ur1 1 Jieck óL School ycheepsüidmqtn £and- mJ-uUtéouui JSiwiwlatid 1 l Wm I1 G i< knoeierij bij een examen? Het ongeluk met den Dieseltrein. Machinist staat in hooger beroep voor het Hof terecht. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Glimlachje Nog een stempelkaart vervalscht. W. Z., arbeider te Zuidscharwoude, had op 4 Mei een onjuist ingevulde stempelkaart ingediend. Verdachte had opgegeven gedu- ren'ed de afgeloopen week geen verdiensten te hebben gehad, doch blijkens de verkla ringen van getuige N. Berkhoutde Adel had Z. bij haar voor schoonmaakwerkzaam- heden een bedrag van 4 ontvangen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 1 maand voorwaardelijk gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Kwestie tusschen beeldhouwers. Voor den rechter-commissaris mr. van W'ageningen is gisteren een voortgezette en quête gehouden in een procedure tusschen twee beeldhouwers, de heeren G. Marree te Amsterdam en D. Bus te 's-Gravenhage. Marree had deze procedure aanhangig ge maakt op grond, dat Bus onder zyn naam bij Kleykamp een foto zou hebben geëxpo seerd van een door Marree geboetseerde buste. Marree en Bus hadden in 1933 beiden als eenige candidaten deelgenomen aan het beeldhouwers-examen acte 1 x b, waarbij als laatste werkstuk een buste in klei moest worden vervaardigd naar een levend model. Bus slaagde, doch Marree werd afgewe zen, maar toen een tijd later in een boekje, dat inlichtingen verstrekt over deze exa mens een foto werd gepubliceerd van het examenwerk van Bus, herkende Marree daarin zijn eigen werk, zoodat hij tot de conclusie kwam, dat de werkstukken bij de beoordeeling verwisseld moesten zijn. In de thans aanhangige procedure bleef echter ook Bus beweren, dat hy de maker van de buste was, waarna de Haagsche rechtbank aan partij Marree een bewijs door getuigen oplegde. Voor Marree trad op mr. J. Raymakers en voor Bus mr. Mazel. Hierbij verklaarde mevrouw Dros, lid der eaxmencommissie, dat zij tijdens het examen is gaan kijken naar het werk van Marree en dat zij de buste op de foto herkende als dat werk. Tusschen het werk van Bus en dat van Marree was groot verschil. De buste van Marree had schouders als op de foto, die van Bus had Fransch afgesneden schouders. Voofts had naar het oordeel van mevrouw Dros na haar vertrek tot het einde van het examen Bus geen tijd genoeg om de Fransch afgesneden schouders nog te ver anderen in gewone schouders. De beeldhouwer Krop zeide de buste op de foto ook te houden voor werk van Marree. De overeenstemming hiervan met ander werk van hem is zeer frappant. De heer Cool, inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, voorzitter der examencom- misie, deelde mede, dat het examen om 12 uur afgeloopen was. De sub-commissie voor beeldhouwen is toen gaan koffiedrinken. De deur van het examenlokaal kon echter niet afgesloten worden. Om één uur is de com missie teruggekomen om het werk te be- oordeelen. Volgens den heer Cool, die er kende, dat er vroeger wel eens onregelma tigheden zijn voorgekomen, was het echter uitgesloten, dat de commissie de buste van Marree zou hebben aangezien voor die van Bus. Voorts verklaarden de beeldhouwers Po- let en Jordens uit A'dam de buste te houden voor werk van Marree. Ook de heer Nien- huis, leeraar bij het kunst-nijverheidsonder- wijs te Amsterdam, kwam tot die conclusie, evenals de beeldhouwer Oosschot uit Am sterdam, die leermeester van Marree is ge weest. Deze herkende de buste als werk van Marree aan den stijl en den bouw en aan de eigenaardigheden, die aan het werk van een beeldhouwer zijn persoonlijk karakter verleenen. Op den laatsten dag van het exa men heeft Marree aan getuige verteld, dat hij zeer tevreden was over zijn werk en dat Bus er niet veel van terecht had gebracht en bijv. geen oogballen had aangebracht, die op de foto wel voorkomen. De beeldhouwer van Rijn, secretaris van de vereeniging van beeldhouwers, verklaar de, dat op de buste eerst een ander num mer heeft gestaan. Thans staat er op 101, het nummer van Bus, maar daarvoor stond er 102, het nummer van Marree. De com missie ziet in de buste beslist werk van Marree, dat als al zijn ander werk spon taan is. Het werk van Bus daarentegen is meer bestudeerd. Ten slotte verklaarden de heeren Mees en Ingenhousz, de laatste leermeester van Bus, beiden lid der subcommissie, dat de foto het werk van Bus weergeeft, dat naar hun oor deel beter was dan dat van Marree. AANSLAG OP WINKELJUFFROUW, 2 jaar geëischt. Het Amsterdamsche gerechtshof ver oordeelde vandaag een jongeman, die in een winkel in de Oosterparkbuurt een aanslag had gepleegd op een win keljuffrouw hij had haar met een tasch, waarin zich een steen bevond, een klap op het hoofd gegeven tot anderhalf jaar gevangenisstraf en be vestigde hiermede het vonnis der rechtbank. De procureur-generaal had verhoo ging van straf geëischt: twee jaar met aftrek van voorarrest. DE VARKENSCENTRALE GEDAGVAARD. Voor de Haagsche rechtbank. De Nederlandsche bond van groothande laren in varkensvleesch en groothandelaren, tevens producenten van spek en reuzel („Neprova"), heeft de Nederlandsche var kenscentrale gedagvaard, daarbij eischende schadevergoeding ten behoeve van zeven zijner leden, allen grossiers in varkens vleesch, die deze schade zouden hebben ge leden ten gevolge van verschillende on rechtmatige daden, welke de varkenscen trale zou hebben begaan, en wel door in te grijpen in den handel in varkens en var kensvleesch, bestemd voor de binnenland- sche markt. Heden diende deze zaak voor de Haag sche rechtbank, waarbij voor den eischer optrad mr. A. E. J. Nysingh. Nadat zich voor de varkenscentrale mr. Ch. Telders had gesteld, concludeerde mr. Nysingh voor eisch, waarop de verdere be handeling der zaak werd aangehouden tot Dinsdag 8 September. Het ernstige ongeluk met den Die seltrein, dat Zondag 5 Augustus 1934 in de hoofdstad nabij het Weesper- poortstation is gebeurd en waarbij achttien personen min of meer ernstig zijn gewond, is vandaag voor het Am- sterdamsch Gerechtshof het onder werp van een uitvoerig onderzoek ge weest. Naar men zich herinnert, betrof dit on geluk een z.g.n. voortrein, welke des mor gens te 9.35 was vertrokken van het eerste perron van het Weesperpoortstation. Vlak na het vertrek had het ongeluk plaats, op een afstand van 160 M. van het perron werd het eerste rijtuig in de lin kerflank aangereden door den tender van een locomotief van een dat perron binnen- rijdenden stoomtrein, welk spoor het spoor van den uitrydenden Dieseltrein kruiste, met het gevolg, dat de linker wand van het voorste defl van dat rijtuig geheel werd opengescheurd en de zit plaatsen ter linkerzijde met groote kracht werden vernield, waardoor verschillende passagiers werden gewond. In hooger beroep had zich thans te verantwoorden de 35-jarige bestuur der bij de Nederlandsche Spoorwe gen W. C. J. L., die den Dieseltrein bestuurd had en wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn grove schuld te wijten is, dat gevaar is ontstaan voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg der N. S. Verdachte is n.1. aldus zegt de dag vaarding weggereden niettegenstaande het voor zijn trein geldende, bij het per ron staande uitrijsignaal, sein 5a, duidelijk op onveilig stond. Ir. J. Rodenburg, inge nieur van de Rijksinspectie der N. S. is ir zijn rapport tot de conclusie gekomen, da verd. verzuimd heeft zich er behoorlijl van te vergewissen of zyn sein op veilig stond, doch hij neemt aan, dat verd. te goeder trouw meende, dat het vertreksein gegeven was door den stationsopzichter en dat het vertreksein veilig stond. De Rechtbank achtte het feit bewezen door de rapporten van de deskundigen en de getuigen en veroordeelde den wagen bestuurder op 21 Juni van het vorige jaar tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand, met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van 60.subs. 10 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had een maand hechtenis gevorderd. Door het O. M. zyn thans twaalf des kundigen en getuigen a charge gedag vaard. Het Hof wordt gepresideerd door jhr. mr. Lewe van Nyenstein, procureur-generaal is mr. dr. D. Reilingh, evenals in eerste jnstan tie wordt verdachte verdedigd door mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht. Verdachte is in hooger beroep gekomen omdat hij mocht hij al een kleine vergis sing hébben begaan de straf te hoog vindt. (Zitting meervoudig Strafkamer van 16 Juni.) Uitspraken. A. O., arbeider te Ursem; diefstal van geld. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Uit spraak 6 maanden gevangenisstraf. Joh. B. F. G. P. te Amsterdam; in gevaar brengen van verkeer; hooger beroep vonnis kantonrechter te Den Helder. Eisch bevesti ging vonnis kantonrechter ad 10 subs. 3 dagen hechtenis, met toewijzing der civiele vordering ad 47.80. Uitspraak: vrijspraak, afwijzing civiele vordering. Nicolaas Bert. de B., 5 boete subs. 7 dagen tuchthuisstraf. H. de M., arbeider te Uitgeest; overtre ding wapenwet; hooger beroep kantonrech ter. Eisch bevestiging vonnis kantonrechter: 6 of 3 dagen hechtenis. Uitspraak conform. A. K. te Oosthuizen; verduistering; eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tus schen vonnis: onderzoek hervat. C. F., arbeider te Zaandam, diefstal met braak; eisch 2 jaar gevangenistraf. Uit- spr-ak: 2 jaar gevangenisstraf. P. W., varensgezel te Den Helder; poging tot doodslag, subs. zware mishandeling. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak: 8 maanden gevangenisstraf. Zitting meerv. strafkamer van 16 Juni. Oneerlijke bakkersknecht. De bakkersknecht J. W. uit Castricum had zijn patroon, by wien hij te werk was gesteld, benadeeld voor een bedrag van 25 welk bedrag hij in den vorm van een bankbiljet had ontvreemd. Verdachte, die reeds eerder terecht had gestaan voor een gepleegd misdrijf en deswege was veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf, was destijds ter beschikking van de regeering gesteld. De ambtenaar der reclasseering, J. H. Wiggers, schetste den verdachte als een slap persoon. Hoewel hij de reclassee- ringskansen twijfelachtig noemde, meende spr. zich toch niet van een advies te moeten onthouden. Geadviseerd werd tot het op leggen van een gecombineerde straf. De officier van justitie toonde aan dat verdachte al een voorwaardelijke straf moet ondergaan en achtte het daarom niet geheel logisch om nu ten tweeden male een voorwaardelijke staf op te leggen. Aange zien de vorige veroordeeling evenwel heeft plaats gehad voor een geheel verschillend delict, kon spr. zich met 't reclasseerings- rapport vereenigen en eischte een voor waardelijke veroordeeling voor den tijd van 8 maanden, met ter beschikingstelling aan de regeering Uitspraak over 8 dagen. R. K. stichting benadeeld. De reiziger C. P. v. H., te Heiloo, was te werk gesteld bij de St. Willibrordus- stichting te Heiloo. H. die als portier werk zaamheden verrichtte en als zoodanig ook het kantoortje van den broeder-oveiste A. Th. Traag moest schoon houden, nad gedurende het tijdvak October 1935-Maart 1936 kans gezien een belangrijk bedrag aan geld te ontvreemden, waarvan de totaalwaarde tegen de 1000 zou loopen. Dr. J. A. J. Barnhoorn, zenuwarts te Heiloo, bracht een psychiatrisch rapport uit, waarin hij tot de conclusie kwam dat verdachte als verminderd toereke ningsvatbaar moet worden beschouwd. Getuige achtte hernieuwde ter beschik kingstelling onder strenge voorwaarden wenschelijk, aangezien een gevangenis straf uit den aard der zaak heel weinig indruk op den verdachte zal maken. De getuige A. Th. Traag, broeder overste der St. Willibrordus-stichting, had reeds opgemerkt dat hij uit zijn kas eenige bedragen miste, doch aanvankelijk gedacht dat dit wel op een rekenfout zou berusten. Later kwam hij tot de ontdekking dat er diefstal in het spel moest zijn. Getuige J. H. v. Geysel, politie-recher- cheur, had een onderzoek ingesteld in de kwestie en bij familieleden en kennissen van den verdachte allerlei cadeautjes, die deze uitgedeeld had, als fietsen en kleeren, in beslag genomen. De officier van justitie die ook een her nieuwde terbeschikkingstelling aan de re geering wenschelijk achtte, wilde echter, in verband met het feit dat er aanvankelijk wellicht voor verdachte in een gesticht geen plaats zou zijn, ook nog een gevan genisstraf eischen De eisch luidde 5 maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Meineed. Op 24 Maart was de los arbeider W. C. D. K., te Hoorn, als getuige opgetreden in een zaak tegen zekeren W. Gebleken was n.1. dat een brandje waar- dooc een orgel was vernield door W. was aangestoken, ten einde een deel der verze keringspenningen te verkrijgen. K., die ugenaar van het orgel was, zou zich tegen- ver anderen hebben uitgelaten dat het em zeer welkom zou zijn wanneer het irgel, dat niet veel bijzonders meer was, verbrandde. „Liever vandaag dan mor gen" zou hy tegenover getuige J. de Bes*, melkventer te Hoorn, hebben gezegd In de zaak tegen W. zou verdachte K. deze beweringen hebben ontkend, als ge volg waarvan hij zich heden te verant woorden had wegens meineei. K., die thans toegaf een valscne verkla ring te hebben afgelegd, had het orgel voor 500 verzekerd. Hij vertelde verder dat hij de verklaringen had afgelegd om den verdachte W. te helpen. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf voor den tyd van 1 jaar. Uitspraak over 8 dagen. Remmen niet in orde. D. de W. was op 24 Maart geverbali seerd omdat de handrem van zijn wagen niet in goeden staat verkeerde. Deswege was hij door den kantonrechter veroor deeld. De verd., die niet was verschenen en die het blijkbaar met deze veroordeeling niet eens was, was in hooger beroep ge komen. Aangezien de officier van justitie oor deelde dat geen nieuwe gezichtspunten in zake deze kwestie in het daglicht waren getreden, eischte spr. bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. Te dure reparatiekosten. A. Z., voorwerker te Limmen, had te Medemblik op het kruispunt Winkelstraat- Torenstraat een aanrijding gehad met een van rechts komende auto. Z. reed op zyn motorfiets in de Winkelstraat en had niet tijdig meer kunnen stoppen voor een uit rie Torenstraat naderende auto bestuurd door mej. Schouten. Door den kantonrechter was verdachte deswege veroordeeld tot een geldboete ad 6 of 6 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering inzake de aange richte schade, bedragende 30. Z. was in appèl gekomen tegen deze uit spraak omdat hij de civiele vordering veel te hoog achtte. Getuige M. W. Schouten, verklaarde dat de eigenlijke kosten 40 bedroegen doch van haar kant had zij reeds een gedeelte van haar vordering laten vallen. Ook het verhoor van een getuige a décharge, die het ongeval had zien ge beuren, vermocht niet den officier een ander inzicht in deze kwestie te geven, weshalve deze bevestiging van het vonnis van den kantonrechter eischte. Uitspraak over 8 dagen. (De zitting duurt voort). GEWESTELIJKE BUITENDAG VAN DE VRIJZINNIGE LUTHERSCHEN. Door de Vrijzinnig Luthersche Gemeenten van Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Edam, Harlingen en Alkmaar, wordt op Zondag 21 Juni te Schoorl en Bergen een buitendag gehouden, waarvan waarschijnlijk circa 400 personen zullen deelnemen. De dag wordt om 10.30 aangevangen met een kerkdienst, waarbij ds. J. Haumersen van Beverwijk hoopt voor te gaan. Dank zij de bereidwilligheid van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is de Kapel- kerk voor dezen dienst beschikbaar gesteld, terwijl de Ned. Herv. Gemeente dien dag gebruik maakt van de Evang. Luth. kerk. Een zangkoor uit Amsterdam zal zich laten hooren. Na den dienst gaat men met 10 a 12 auto bussen naar Schoorl, alwaar in hotel De Roode Leeuw gezamelijk koffie wordt ge dronken. Voor flinke wandelaars bestaat daarna gelegenheid voor een fraaie duinwandeling in de richting van Bergen, (duur omstreeks één uur.) De overige deelnemers vertrekken om 2 uur weer per autobus van Schoorl naar het Openlucht-theater te Bergen, alwaar dan ook spoedig de wandelaars arriveeren. Door een groep Amsterdammers, onder regie van Henk Schuurman, zal om half drie worden opgevoerd het leekenspel „Job". De kosten zijn voor de deelnemers zoo gering mogelijk gesteld. Het is voor de nog zoo jonge afdeeling Alkmaar der Vrijz. Lu- therschen een voorrecht tot het welslagen van dezen Buitendag, die dit jaar voor 't eerst in deze omgeving wordt gehouden, te mogen medewerken. Door haar aanwezig heid in groote getale kan zij getuigenis af leggen van een groeiend gevoel van saam- hoorigheid in de gelederen der Vrijz. Lu- therschen. NEDERLANDSCH LUTHERSCH GENOOTSCHAP VOOR IN- EN UITWENDIGE ZENDING AFDEELING ALKMAAR. Aan de leden en belangstellenden is in een rondschrijven medegedeeld, dat sedert de oprichting van de afdeeling op 6 Febr. j.1. het volgende is tot stand gebracht: Een rechtzinnige kerkdienst op den eer sten Zondag van iedere maand, voor welke diensten mej. Da. M. P. Stol van Haarlem dit jaar is uitgenoodigd. Deze diensten wor den uit de kerkekas betaald en aan de af deeling wordt overgelaten de keus van den predikant. De catechisaties voor kinderen van de leden zijn aangevangen op 14 Mei j.1. door Da. Stol. Mej. Da. Stol houdt des Maandags in de kerkekamer spreekuur, doch is bovendien te allen tijde schriftelijk te bereiken aan haar adres Schotersingel 141, Haarlem (telefoon no. 13313), dit laatste met het oog op eventueele ziekte-gevallen. Het ligt in haar voornemen om spoedig een dameskrans op te richten. Aan de afdeeling is een harmonium ge schonken door de Luth. gemeente te Utrecht. Dit zal dezer dagen naar de con sistoriekamer worden overgebracht ten dienste van samenkomsten. In September zal mej. Stol een catechi satie houden voor meer oudere personen, die nog geen belijdenis hebben gedaan Bij de laatst gehouden verkiezing heeft de heer G. Mijlhoff (mede-bestuurslid der afdeeling) dank zij de goede verstandhou ding tusschen het bestuur van de Vereen, van Vrijz. Lutherschen en het bestuur, in den kerkeraad zitting gekregen. De bevesti ging van de nieuwe kerkeraadsleden heeft Zondagavond plaats gehad door ds. Hoevers. Thans is de toestand in de afdeeling in een stadium gekomen, welke het noodig maakt, dat alle krachten worden ingespan nen om de verkregen resultaten in stand ie kunnen houden. Hierby' wordt o.m. gedacht aan het bezet ten van den 3en Zondag in de maand, wan neer, in verband met den financieelen toe stand van de kerkelijke financiën, geen dienst kan worden gehouden. Bovendien ligt het in het voornemen van het bestuur om in het najaar avonddiensten te organi- seeren. Het bestuur meent voor de thans ten uit voer gebrachte en nog uit te voeren lannen 550 noodig te hebben. Het hoofdbestuur van het Ned. Luth. Ge nootschap verleende dit jaar een subsidie van 200 150 werd by de-oprichting van de afdeeling gevraagd). Het bestuur van dt afdeeling heeft 100 toegezegd. Men kan dus rekenen op 300. De medewerking wordt thans gevraagd voor een maandelijksche bijdrage, teneinde de 250, welke nog ontbreken, bij elkaar te krijgen. HET RECHTS-MODERNÏSME. Theologisch gezien. Vergadering van Noord-Hollandsche predi kanten. In de gisteren te Alkmaar gehouden 33ste jaarvergadering der Noord-Hollandsche Predikantenvereeniging heeft dr. P. D. Tjalsma, Remonstr. predikant te Rotterdam, een inleiding gehouden over: „De theologi sche gedachten van het rechtsmodernisme", en daarbij de volgende stellingen verdedigd. 1. Een afgeronde rechts-moderne dogma tiek is niet te geven. Theologische hoofd gedachten kunnen niet anders zijn dan ver werking van een religieus-psychische ge steldheid, welke zich „sterk verwant voelt aan de breede, sterke hoofdstrooming der Christelijke traditie". (Roessingh.) 2. Het rechts-modernisme, hoewel staande op de vrijzinnige basis (historisch-critische bijbelbeschouwing; autonomie), zal zich theologisch kenmerken door: in zijn Godsbeschouwing in sterke span ning tot elkander te laten treden: Gods ver borgenheid en Gods openbaring (die open baring gezien als zelfstandige kenbron van waarheid), Gods heiligheid en Gods liefde; in zijn menschfceschouwing een sterk accent te laten vallen op zonde (schuld, erf zonde en erfschuld) en genade; in zijn Christusbeschouwing den nadruk te leggen op oordeel en verlossing welke van Hem uitgaan. Het rechts-modernisme aanvaardt: „Wie mij ziet, ziet den Vader"; in zijn cultuurbs-chouwing Christendom en cultuur, Koninkrijk Gods en wereld in een besliste diastase te plaatsen (spanning tus schen het humanistisch en het eschatolo gisch element). STOOMVAARTLIJNEN. Silver—Java—Pacific Lijn. Tesari 13 Juni v. San Francisco n. Calcutta. Kota Agoeng 11 Juni v. Bombay n. Pacific Kust. Java—New-York Lijn. Adrastus 13 Juni v. New York Java. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelkerk uitr. 13 Juni te Monrovia. Reggestroom 14 Juni v. Hamburg te A'dam. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. Holland—Afrika Lijn. Bloemfontein 15 Juni v. R.'dam n. Hamb. Springfontein 14 Juni 8 u. v. Rotterdam te Hamburg. Boschfontein 15 Juni v.m. 5 u. v. Port bau n. Genua. Zuiderkerk uitr. pass 13 Juni Penm. Meerkerk thuisr. 13 Juni te Manilla. Holland—Amerika Lijn. Damsterdijk thuisr. was 14 Juni 11.30 v.m. 175 m. Wa v. Lands End. Drechtdijk 14 Juni te Londen. Stoomv. Mij. „Oceaan". Aeneas pass. 14 Juni Start Point. Eurymedon was 13 Juni 8.30 n.m. 150 mijl N.N.W. van Lans End. Benrinnes 13 Juni te Londen. City of Mobile 13 Juni te Singapore. Pyrrhus 12 Juni v. A'dam te Swansea. City of Singapore 13 Juni v. Port Said. Agamemnon 13 Juni v. Port Said. Rotterdamschc Lloyd. Dempo uitreis pass. 14 Juni n.m. 4 uur Kaap del Armi. Indrapoera toeristenvaart 14 Juni v.m. 10.45 van Rotterdam te Southampton. Djambi uitr. pass. 14 Juni v.m. 4 uur Oues- sant. Kertosono thuisr. pass. 14 Juni v.m. 8 uur Kaap del Armi. Soekaboemi thuisr. 14 Juni v. Aden. Bltar 14 Juni v. Java te R'dam. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alwaki thuisr. 14 Juni v. Santos. Alphacca uitr. pass. 13 Juni Fernando Noronha. Aldabi uitr. pass. 14 Juni Dungeness. Alcyone 14 Juni v. R'dam te Hamb. HollandWest-Afrika Lijn. Maaskerk 18 Juni v. West-Afrika te Havre; wordt 19 Juni te R'dam verwacht. Kon. Paketvaart Mij. Barentsz 12 Juni v. Mahe n. Sabang. Rantaupandjang 12 Juni v. Durban te Sin gapore. Emzctco Lijn. Jonge Johanna pass. 13 Juni Gibraltar. Noordouitsche Lloyd. Neckar 14 Juni v. Chefoo n. Weihawei. Lippe uitr. was 12 Juni 11.40 n.m. 50 mijlen O. van Ni ton. Ned.-Ind'sche 1 ankstoomboot Mij. Semitrami' was 14 Juni 2.10 v.m. 1300 mijlen Z.W. van Lande End. HET GEBRUIK VAN DROOG- INRICHTINGEN BIJ DEN OOGST VAN LANDBOUWGEWASSEN. Nu de hooioogst en straks de oogst van vlas, peul- en graangewassen, weer voor de deur staat, wordt voor den boer de vraag weer van belang, welke middelen hem ten dienste staan om zyn producten zoo goed en goedkoop mogelijk te oogsten. Een trouwe helper hierbij vooral bij onvaste weers gesteldheid is de klaverruiter, een vrij wel overal bekend droogtoestel. Door de Nederlandsche Heidemaatschap pij wordt thans een nieuw systeem droog- ruiter vervaardigd, „dakruiter" genaamd en gemaakt naar het model van den in Duitschland reeds sedert eenige jaren met veel succes gebruikten Dalheimer ruiter. Voorts is "ook een nieuw systeem droog- stelling voor mais geconstrueerd, dat van groote beteeken is is voor het goede oogsten van dit late gewas. De Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem heeft van een en ander een ge- illustreerde brochure vervaardigd, waarin gebruikswijze, bouw, belading, enz. uitvoe rig worden beschreven en welke brochure op aanvrage gratis wordt toegezonden. HET SANEERINGSVRAAGSTUK VOOR BLOEMBOLLEN. Den 13en Juni j.1. hield de kring van bloembollenafdeelingen in West-Friesland een algemeene vergadering ter bespreking van het saneeringsvraagstuk. Enkele afge vaardigden spraken zich uit voor opheffing der saneering, terwijl er meerderen waren, die tegen opheffing waren. Na het voor en tegen te hebben besproken, bleek bij per soonlijke stemming er 3 voor^ 1 blanco en 7 tegen opheffing der saneeringsbepalingen. DE TEWERKSTELLING DER WERKLOOZEN. In de werkverschaffing. Het Nederlandsch verbond van vakver- eenigingen heeft den minister van sociale zaken een telegram van den volgenden in houd gezonden: „De voortdurend verder gaande beper king der tewerkstelling in de werkverschaf fingen leidt tot steeds toenemende verar ming in de gezinnen der werkloozen. In tal van gemeenten zijn voldoende werkobjecten voorradig om op veel ruime re schaal werkloozen te werk te stellen. Het bestuur van het Nederlandsch ver bond van vakvereenigingen dringt er dan ook ten sterkste by uwe excellentie op aan, daartoe ten spoedigste de noodige maatre gelen te treffen". 1 JR y t Noodlottige gebeurtenissen wer pen gewoonlijk hun schaduwen vooruit.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7