£uchii>aact tfiJ0 PROFESSOR SÏLÏM EN ZOON De revanche-wedstrijd Euwe-Aljechin. De onderteekening van het contract. ERNSTIG MOTORONGELUK. Twee gewonden bij botsing te Harlingen. Hedenmorgen heeft op den Rijksstraat weg bij Harlingen een ernstig motor-onge luk plaats gehad. Twee studenten uit Groningen, afkom stig uit 's Gravenhage, reden op genoemden weg per motorrijwiel in de richting Har lingen. Zij reden met groote snelheid en kwamen in botsing met een vóór hen rij dende vrachtauto. Door den schok werden beiden van het motorrijwiel geslingerd. Nadat spoedig geneeskundige hulp aan wezig was, werden de jongemannen naar 't algemeen ziekenhuis te Harlingen ver voerd, waar men bij den een een kaakfrac- tuur en bij den ander een ernstige hersen schudding constateerde. Later werden zij voor operatief ingrijpen naar het zieken huis te Leeuwarden vervoerd. W. BARON BENTINCK VAN SCHOONHEIEN, t Hedenmorgen is de burgemeester van Olst, W. van baron Bentinck van Schoon- heten, die reeds eenigen tijd ziek was, op zijn landgoed „Zorgvliet" te Olst overleden. De overleden bereikte den leeftijd van 67 jaar. PREDIKANT AANGEHOUDEN. Wegens ontuchtige handelingen. De koninklijke marechaussee te Zuidhorn heeft aangehouden en naar Groningen over gebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld den 58-jarigen doops gezinden predikant te den Horn, R. W. B., verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarigen. De aangehoudene werd enkele jaren ge leden reeds voor eenzelfde feit geschorst als predikant te Noordhorn, doch nadien weer in eere hersteld en naar den Horn beroe pen. Ondanks het vrij ongunstige weer bleef de „baby" 11 minuten en 45 seconden in de lucht en bereikte een hoogte van 6 a 700 meter. Het werd gestart op een terrein achter den hoofdweg, dreef toen boven deq stad af om tenslotte op de Geuznkade te dalen. DE HAAGSCHE VERDUISTERING. Gevangenhouding bevolen. De Haagsche rechtbank heeft heden in raadkamer, na verhoor van den verdachte, de gevangenhouding bevo len van den regent-boekhouder van 't weeshuis der Nederlandsch hervormde gemeente te 's-Gravenhage, E. G. van H., die, zooals bekend, is gearresteerd wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 70.000, ten nadeele van de Nederlandsche-hervormde gemeente. MICA-1936. De 3 Landelijke Middenstandsbonden besloten in 1936, evenals dit geschiedde in 1935, weer een landelijke middenstands- campang (de Mica-196) te organiseeren. Het secretariaat is weer gevestigd Hee rengracht 580, Amsterdam. Reeds nu blijkt, dat de deelname uit het geheele land grooter is dan in 1935. OVEREENSTEMMING TE LEERDAM. Uitbreiding van werkgelegenheid tot 100 man. Directie en commissarissen der glasfabriek „Leerdam" v.h. Jeekels, Mijnssen en Co., deelen mede, dat aan de directie is verleend de, ingevolge besluit van de op 25 Mei 1936 gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders benoodigde machtiging tot ver vreemding van roerende en onroerende za ken der vennootschap, conform het aan de voornoemde algemeene vergadering van aandeelhouders medegedeelde plan. Directie en commissarissen stellen er prijs op, hieraan toe te voegen, dat zoowel in de vergadering van commissarissen als in de vergadering van houders van prioriteitsaan- deelen, na uitvoerig overleg, volledige over eenstemming is bereikt. Het gepleegde overleg heeft tot resultaat gehad, dat ten aanzien -van eeilige punten, waaromtrent nog desiderata bestonden, o.a. de sociale structuur, eveneens bevrediging werd verkregen. In verband met het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat met ingang van 15 Juni 1936 ruim honderd arbeiders meer te werk zijn gesteld. In den loop van deze week zal dit aantal nog worden vermeer derd, in afwachting van verdere uitbreiding. EEN JAAR HALFWEKELIJKSCHE LUCHTDIENST OP INDIE. Stijging van passagiersvervoer met 139 pet. Den 12den Juni was het een jaar geleden, dat de Koninklijke Nederlandsche Lucht vaart Maatschappij haar wekelijkschen dienst op Indië verdubbelde. De resultaten kunnen tot tevredenheid stemmen, wat blij ken mag uit een vergelijking der vervoers cijfers over de tijdvakken 12 Juni 193412 Juni 1935 (hieronder aangemerkt met „a") en 12 Juni 193512 Juni 1936 (hieronder ge- merk als „b"). „a" „b" stijging Briefpost in kg. 38.314 75.941 98,2 Briefpost ton/km. 518.460 673.000 29,8 Aantal passagiers 922 2.205 139,4 Pass. 4.579.193 10.776,729 135.3 Kg. goederen 11.337 23.073 103,8 Ton/km. goederen 89.646 142.277 58,7 Het gemiddelde aantal vlieguren van de vluchten in de periode 1934-1935 bedroeg 74 uur; gedurende den half wekelijkschen dienst 58 uur. De reistijd was in de eerste periode ge middeld voor de heenvluchten 8,8 dagen en voor de thuisvluchten 8,5 dagen; bij den dubbel-wekelijkschen dienst bedroegen deze resp. 6,5 en 6,2 dagen. Naar wij vernemen, zijn de postautoritei- ten tevreden over de bereikte resultaten en zijn ook de passagiers, die van dezen dienst gebruik maakten, zeer te spreken over het gemak, waarmede men thans tusschen Am sterdam en Batavia kan reizen. De vliegers en het technisch personeel zijn geheel vertrouwd met het materiaal en men mag dan ook verwachten, dat eveneens in de volgende periode de dienst met groote regelmatigheid zal worden uitgevoerd. VOORLOOPIG GEEN „LUCHTLUIZEN" TOEGESTAAN. Het Fransche ministerie van luchtvaart deelt mede: Pierre Cot, de minister van luchtvaart, heeft besloten voorloopig het vliegen met toestellen van het type „luchtluizen" te verbieden. Er zullen proeven worden ge nomen om de technische wijzigingen vast te stellen, welke aan vliegtuigen van dit type zullen moeten worden aangebracht om verdere ongelukken te vermijden. TWEE JACHTVLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Twee Italiaansche jachtvliegtuigen, die van Campo Formiet op weg waren naar Mirafiori zijn tegen de rotsen van den Monte Grappa te pletter gevlogen in ver band met den dikken mist. De beide piloten zijn om het leven gekomen. POOLSCH VLIEGTUIG IN LITHAUEN GELAND. Een Poolsch vliegtuig heeft wegens ben zinegebrek een landing verricht op Li- thausch grondgebied aan de Poolsche grens. In afwachting van het onderzoek dat is ingesteld, zijn de beide piloten in hechtenis genomen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Kwak is gisteravond op Schiphol uit Indië aangekomen. De Nachtegaal (uitreis) en de Kievit (thuisreis) zijn beiden te Jodhpur geland. Het K.L.M.-vliegtuig Perkoetoet is heden te Bandoeng aangekomen. Woensdagmorgen, 17 Juni, zal het K.L.M - vliegtuig Edelvalk van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren J. J. van Balkom (1ste bestuurder), H. Dill (tweede bestuurder), P. F. Hendriks (werktuigkundige) en Th! J. Bellum (radiotelegrafist). EEN NIEUWE „BABY". Toen tijdens het Pinksterkamp van de A. M. V. J. op de Veluwe het model-zweef vliegtuig „Baby" van den instructeur der vliegtechnische afdeeling van de A. M. V. J., den heer H. Glanzer is zoek geraakt is in deze laatste onmiddellijk aan het werk ge gaan om een nieuw toestel te vervaardigen. Met dit toestel, van hetzelfde type als het zoek geraakte, is Zondagmiddag een geslaagde proefvlucht gemaakt. Athletiek. NIEUW WERELDRECORD 100 M. DAMES. Helen Stephens brengt het op 11,3 sec. Tijdens atletiekwedstrijden in St. Louis in den Amerikaansche staat Missouri slaag de de 18-jarige Amerikaansche sprintster Helen Stephen er in het wereldrecord 100 M. hardloopen voor dames op haar naam te brengen, door dezen afstand in den tijd van 11.3 sec. af te leggen. Het officieele oude wereldrecord van 11.8 sec. stond op naam van Stealla Walsh (Polen) in Sep tember 1933 gevestigd. Nadien echter heeft Helen Stephens dezen afstand reeds geloo pen in 11.6 sec. in Kansas City op 9 Juni 1935, welk wereldrecord evenwel nog niet gehomologeerd is. Voetbal. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A.S. Voor Zondag a.s. staande volgende wed strijden op het programma: Kampioenschap van Nederland. N. A.C.Feij enoord. AjaxEnschedé. Promotiewedstrijden. Afd. I res. 2e klasse. Vriendenschaar 2H.F.C. 2. Hilversum 2D.W.S. 2. Afd. III 2e klasse. N.E.C.—S.C.H. WATERVOGELS I—ALKM. BOYS H, 4—6 Emotievolle strijd. 22 minuten na rust nog een 41-achterstand. De Alkmaarsche Boys-reserves brachten m verband met de kampioenscompetitie een bezoek aan Watervogels en wisten reeds ver na rust een schijnbare nederlaag nog geheel ongedaan te maken. Het is an ders een emotievolle strijd geweest. Di anders zoo hechte verdediging was er mede in verband met het zwakke spel van de halflinie voor rust totaal uit en kon het gebeuren dat men met rust een 41 achterstand kreeg te verwerken. Na thee zou het beter gaan endat bleek aanvankelijk ook. De defensie liet zich niet zoo gemakkelijk passeeren, terwijl de aanvallen steeds beter werden, dochde gastheeren wisten echter ook nog van geen wijken. Erger begon het te worden toen Water vogels 12 minuten na rust uit een licht handsgeval, nog een strafschop mocht ver werken, die, hoe meesterlijk ook genomen, er door doelman v. d. Horst even meester lijk werd uitgehouden. Dit was tevens het keerpunt van den strijd, want de geheele rood-witte ploeg scheen hierdoor geinspi- reerd tot betere daden. Toch duurde het nog tien minuten alvorens de achterstand kon worden verkleind, maar toen ging het van een leien dakje en in 19 minuten tijd noteerden we een vijftal Alkmaarsche doelpunten, zoodat eenige minuten vóór tijd de eindstand op 46 kwam te staan, met recht dus een minuten-periode. Zooals gebruikelijk bemerkten we ook nu weer voor den wedstrijd een bloemenhul de, m.et gelukkig wat minder woorden en daarna betere daden. Het begin was voor de Alkmaarders veel belovend, daar de rood-witten steeds in het offensief waren. Er werd gecombineerd dat het een lieve lust was, ja er werd feitelijk veel te veel gecombineerd en de reeds schijnbaar ver wachte doelpunten bleven nog steeds uit, al kopte Poeskoke eenmaal een voorzet van rechts rakelings naast. Met de gastheeren ging het gemakkelijker, want hun aanvallen bleken niet alleen ge vaarlijker, maarde rood-witte verdedi ging was er geducht uit en zoo werd in mi nuut 21 en 23 de stand plotseling op 20 gebracht. Steeds opnieuw probeeren de kaasmenschen den achterstand te verklei nen, doch het spel is veel te kort. Een negen minuten later mag Muiljeman een corner verwerken en het is Poeskoke, die hard via den paal inschiet, 21. Als Muileman goed kan doorbreken, meenen we den gelijk maker te kunnen noteeren, doch het schot gaat juist naast. Een corner van Nol wordt door Poeskoke over gekopt en dan komen de Watervogels weer eens goed opzetten. Vlak voor rust kunnen zij, uit zwak verdedigingswerk, den stand plotseling op 41 brengen. Erg hoopvol zag het er met de rust voor de Boys dan ook niet uit, doch... men scheen den moed nog niet verloren te heb ben. Geleidelijk kwamen de Alkmaarders er beter in, doch de gastheeren gaven nog steeds niet thuis. En juist in deze periode had spil v. d. Meer het ongeluk, in 't be ruchte gebied hands te maken. v. d. Horst bracht het geheel in extase, door die nieuwe onheil te keeren. Vanaf dat oogenblik was de verdediging paraat, de half-linie steunde steeds meer en meer en in de 22ste minuut schiet Nol tegen de lat en Goudsblom het terug stuitende leder in, 42. Twee minuten later maakt Booy er 43 van en na drie minuten kan Goudsblom een voorzet van Nol benutten en is de stand gelijk, 44. Nu pas zijn de rood-witten in ongenaakbaren vorm en als Muileman even eens tegen de lat schiet, kan Booij den terug stuitenden zal benutten, zoodat eindelijk de leiding genomen kan worden, 45. Dan weten de gastheeren zich te herstellen, doch hun aanvalen worden steeds bedwongen. Als Nol vier minuten voor tijd een goede ren met een hard schot besluit, is het pleit beslist en komt even later het einde nog met een niet verwachten 46 stand. De ontmoeting werd onder de beste ver standhouding gespeeld en met dit al staan de Boys-reserves dus nog ongeslagen aan den kop, in de kampioens-competitie. EN BLOC BEDANKT. Wij vernemen, dat het bestuur van de voetbalvereeniging Nieuwe Niedorp heeft besloten tegen het einde dezer maand en bloc heen te gaan. De wrijvingen, welke zich den laatsten tijd in den boezem der vereeniging hebben voorgedaan, zijn aan dit besluit niet vreemd. Kegelen. DE WEDSTRIJDEN TE BERGEN. Ook gisteravond bleek de belangstelling in de Rustende Jager buitengewoon groot, zoo zelfs, dat de Bergenaren weinig in de gelegenheid komen om eens een baantje te gooien en derhalve de vroegere avond uren zullen moeten opzoeken. (De banen z(jn reeds om 7 uur geopend). De stand der diverse afdeelingen, tot en met Maandagavond, luidt als volgt: Drietallen. Korpswedstrijd Heeren: Onder Vrienden I, A'dam, 198; Victoria, Alkmaar 196; O. K. A. II, Alkmaar 189; E. V. A. II, den Helder 187; Alles of Niets, A'dam 184; O. K. A. III, Alkmaar 181; Met z'n Tienen, Alkmaar 179; Onder Vrienden II, A'dam 178 (28 tr. 5 X 9). Hoogste Korpswerper A. v. d. Oever, O. K. A., Alkmaar 75. Hoogste 2 drietallen Onder Vrienden, A'dam 376. Naar wij vernemen zal Vrijdag 19 Juni te Amster dam de officieele ondertee kening plaats hebben van het contract tusschen dr. Euwe, dr. Aljechin en het Euwe- Aljechin-comité betreffende den revanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken, die het volgend jaar in ons land zal worden ge houden. Hoogste 3 drietallen E. V. A. den Hel der 527. Drietallen. Korpswedstrijd Dames: Onder Ons, Alkmaar 172. Hoogste Korpswerpster: mevr. Kokkes, Alkmaar 63. Vaste baan-wedstrijd Heeren: 1. Ketellapper, Haarlem 45, 2 X; 2. L. Dost, Haarlem 44; 3. N. v. Leeuwen, Haarlem 43; 4. H. v. Duynen, Haarlem 42, 41, 40; 5. v. Empelen, Haarlem 42, 41; 6. J. Boerdijk, den Helder 42, 40; 7. J. C. Olie, Alkmaar 42. Vaste baan-wedstrijd Dames: 1. Mevr. Rike, Haarlem 41; 2. Mej. Rol, Alkmaar 36; 3. Mevr. Diepen, Alkmaar 35. Wandelen DE N.W.O.-WANDELTOCHT. Zondag werd door de N.W.O. een wandel tocht gehouden over een afstand van 35 K.M. Het weer liet zich in de morgen uren regenachtig aanzien, zoodat er heel wat wandelaars thuis bleven. Om 10 uur vertrokken ruim 100 wandelaars van het café van den heer van Doorn, die het de wandelaars zoo aangenaam en gezellig mo gelijk maakte. Het parcours ging door onze mooie om geving, waar alle wandelaars vol lof over waren. Om vijf uur was de laatste wande laar binnen, zoodat het bestuur onder har telijk dank van alle wandelaars de me dailles uitreikte. Ook een woord van dank aan de Roode Kruis-colonne, de autoriteiten en de pers voor hun medewerking. Voor de N.W.O. en de Kaaskoppen was deze tocht een mooi succes. DE VIERDAAGSCHE. De Kaaskoppen zullen met vier man aan de Vierdaagsche deelnemen. Het zijn: C. M. de Vet (3e maal), J. Groot (2e maal), N. Keesen (2e maal) en N. Bakker, lid van Turnlust (2e maal). Zwemmen. WATERPOLO-VVEDSTRIJD DUITSCHLAND—NEDERLAND. De Nederlandsche ploeg. Naar wij vernemen is het Nederland sche zevental, dat op 21 Juni a.s. te Han- nover tegen Duitschland zal uitkomen, als volgt samengesteld: Doel: Veenstra (Het IJ); Achter: Van Oostrum Soede (Het IJ); Regter (R.Z.C.) en van Heteren; Voor: H. Maier (Het IJ), Van Aelst en Franken (Zwemlust). Als reserve is de Hamer (H. Z. en P. C.) aangewezen. Het zevental zal worden vergezeld door den trainer, den heer F. Kuijper en den heer Pot. Automobilisme. DE JUNIOR T. T. RACES OP MAN. Frith wint in nieuwenrecordtijd. Gisteren is als voorspel van de beroemde T. T. motorraces op het eiland Man de junior T. T. voor de motoren in de 350 cc klasse verreden. De 425 K.M. lange route was beter dan ooit te voren, hoewel de talrijke, heuvelachtige bochten hooge eischen stelden aan berijders en machines. Er hing een lichte mist, terwijl er bovendien een druilerig regentje viel. Toch was het zicht goed, doch de rijders moesten eenige voorzichtigheid in acht nemen, hetgeen de snelheid niet ten goede kwam. Dat het den winnaar van deze race, den Engelschman Frith op Norton, desondanks gelukte, het traject in den nieuwen recordtijd van 3 uur 17 min. 46 sec. af te leggen, stempelt hem tot een der beste rijders ter wereld. Hij reed het zeven ronden lange parcours met een gemiddelde uursnelheid van 128,956 K.M., waarmede hij dus het oude record van 126,62 K.M. per uur niet onbelangrijk verbeterde. De tweede plaats was eveneens voor een Nortonrijder, den Engelschman White, die een tijd van 3 uur 23 min. 16 sec. maakte, d.w.z. met een snelheid van 125.479 K.M. per uur. Slechts negen seconden later kwam als derde de Velocetterijder Mellors binnen, die een gemiddelde uursnelheid van 125,383 K.M. behaalde. Jammer was het, dat de bekende rijder Stanley Woods reeds in de eerste ronde moest opgeven wegens een defect aan zijn Velocette. James Guthrie, de winnaar van het vorige jaar, kreeg een defect aan zyn Non ton. Naar verluidt, zou hij vervolgens hulp van buitenstaanders hebben ontvangen. Op grond daarvan werd hy door de jury gedis kwalificeerd. Tot aan dit incident, dat in de vierde ronde plaats vond, lag hy aan den kop. Na afloop protesteerde Guthrie tegen zijn diskwalificatie. Daar men den uitslag nu niet meer kon gaan veranderen, werd op aanraden van de juryleden Guthrie voor de prestatie een waarde toegekend, gelijk aan die van den als tweede aankomenden White, daar de jury het er over eens was, dat Guthrie zonder twyfel minstens de tweede plaats zou hebben bezet. Hierdoor werd Norton eerste in het mer- ken-klassement. De snelste ronde werd afgelegd door den winnaar, Frith, met een gemiddelde uun snelheid van 131,850 K.M. wat eveneens een nieuw record beteekende. V i s s c h e n. VISCHLUST TE WARMENHUIZEN, Hengelwedstrfld- Zondag hield de hengelsportvereeniging Vischlust te Warmenhuizen haar eersten wedstrijd. De uitslag was als volgt: 1. A. den Das, grootste baars, 29.2 cM.; 2. F. Slagter met 18 stuks; 3. U. Slot met 16 stuks; 4. P. Rempt met 13 stuks; 5. K. Slot met 13 stuks, by loting; 6. D. Pastoor met 11 stuks; 7. C. Jonker met 10 stuks; 8. A. den Das met 10 stuks; 9. D. de Vries met 10 stuks, by loting. In totaal zyn 185 stuks baarzen gevangen en 26 leden namen aan den wedstrijd deéL Duiven. POSTDUIVENVEREEN. DE METEOOR WARMENHUIZEN—N.-SCHARWOUDE. De postduivenvereniging De Meteoor heeft een drietal wedvluchten gehouden, waarvan hieronder de uitslagen volgen: Van Pont St. Maxcense, Frankryk, af stand 410 K.M., met W.Z.W. wind. Losge laten om 6.35 uur. Aankomst: 1. G. Sevenhuyzen 12.25.20 2. J. Kemper 12.27.55 3. J. Kemper 12,28.56 4. J. Deutekom 12.31.55 5. J. Deutekom 12.36.44 Van Orleans (Frankryk), afstand 570 K.M., met Westenwind, Losgelaten om 9.10 uur. Aankomst: 1. G. Sevenhuyzen 7.32.20 2. C. Keeman 7.40.22 3. J. Kemper 7.40.33 Vervlogen werd het kampioenschap van Vitesse, waarvan voor De Meteoor de vol gende uitslagen werden behaald: 1. J. Kem per 2780 ptn., 2. J. Deutekom 2520 ptn., 3 G. Sevenhuijzen 2400 ptn., 4. P. J Pronk 890 ptn., 5. H. Bouwens 590 ptn. ALCM ARIA-NIEUWS. Het Juni-nummer van het Alcmaria- Nieuws begint met een verslag van de jaarlijksche algemeene vergadering, op prettige wijze samengesteld door Bram Elte. Lutterot schrijft een goed artikeltje over de promotie van Alkmaar en de directe en in directe beteekenis daarvan. Wie wil weten, welke de antecedenten zyn van den nieuwen trainer Meinders, leze, wat het Alcmaria-Nieuws over hem schrijft. Zeer goed is het schetsje van Menvad Khan over een „Olympisch vraag- en ant woordspel" en sympathiek het artikeltje, geschreven by het jubileum van dr. van Dam. Een zeer lezenswaardig nummer, Juni-nummer. 25. Vlug holde de professor naar huis en kroop gauw in bed. Pietje ging er terstond op uit om den dokter te halen. Toen deze hoorde was er gebeurd was, ging hij onmiddellijk met Pietje mee. professor^ Slim klekV^001^ de kamer binnen vatn kerel, je hebt Wi ,m eens goed aan en zei: »best® hij echter alleen mT g8en buU °P je hoofd" Dit Zf1 len, want hij za^!3!1" om den P">fessor gerust te stel- hoofd had. g dat die wel een bult °P zijn

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8