DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM N.v DE STAKING IN BELG IE. Chemisch reinisen n en Wollen Dekens U.OU De onderhandelingen van Van Zeeland. No. 142 138e Jaargang De situatie in Frankrijk. Vincent Auriol over devaluatie. De toestand in China. TEL 4043 (3 lijnen). TOT 15 JULI. Aanslag op Litwinof voorbereid? Zij, die zich met 1 Juli a.e. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1KN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 18 Juni 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De stakingsbeweging in België blijkt zich steeds meer uit te breiden. Gisteren is een groep stakers met een roode vlag voorop van Anderlecht naar Brussel getrok ken, waar het Volkshuis gevestigd is. De bctooging werd ontbonden onder den kreet: leve de algemeene staking en onder het zingen van de internationale. Vanavond zal de Permanente Commissie bijeenkomen om den toestand te bestu- deeren. Met het oog op de mogelijkheid van een algemeene staking heeft de burgemeester van Brussel, Adolphe Max, de bevolking herinnerd aan de Politie-verordening vol gens welke niet geautoriseerde bijeen komsten en optochten niet gehouden mo gen worden, waaraan hij toevoegde, dat strikt de hand zal worden gehouden aan de voorschriften. Vooral in de metaalnijverheid heeft de staking groote afmetingen aangenomen. De algemeene toestand in Luiksche. het Woensdag zijn de stakers te Luik erin ge slaagd, verschillende sluizen op de Maas te be zetten, Groepen stakers zijn de Maas opgeva ren tot Hoei en hebben zoodoende de binnen scheepvaart zoo goed als stilgelegd. Er is te Luik een strenge ordedienst ingesteld, daar zich gisterenmorgen een nieuwe opleving der stakingsbeweging voordeed. Met mitrailleurs bewapende pantserauto's der gendarmerie pa trouilleeren door de straten der stad en de omgeving. De bereden gendarmerie belet iedere pogipg tot samenscholing. In de streek van Fleron vielen de stakers de groente- en melk handelaren lastig, die zich naar de stad Luik begaven. Tal van vrachtauto's werden omver geworpen. Aan het stadhuis te Luik werd op het middaguur een bevel aangeplakt, waarbij alle rijwielverkeer op het grondgebied der stad Luik werd verboden. De gendarmerie heeft door herhaaldelijke charges groepen stakers uiteengejaagd. Te Seraing zijn alle winkels en groote maga zijnen gesloten. Ook te Ougree was hedenmor gen geen enkele winkel open. Te Luik hebben groote groepen stakers de winkeliers verplicht hun zaken te sluiten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de staking uitgebreid tot de textielarbeiders te Verviers en Pepinster. Alles wordt gedaan om het bezetten der fabrieken te verhinderen. In cidenten deden zich voor te Encival, waar vier arrestaties plaats vonden, waaronder die van het communistische provincie- en gemeente raadslid Lamberet. Onder het zingen van de internationale trekken de arbeiders in optocht door de straten. Het werk op het fort van .Tancremont is stilgelegd. Ook aan het werk van het fort van Battice is de staking volledig. In de mijnen te Battice is thans de ploeg arbei ders, die aangesteld was voor het onderhoud der mijnen, eveneens in staking gegaan, zoodat men verplicht is geweest de paarden naar de oppervlakte te brengen. De toestand in de haven van Gent. Woensdag lag het werk in de haven van Gent geheel stil. Vijftien schepen, welke binnen waren gekomen, konden niet worden gelost. In cidenten hebben zich echter niet voorgedaan. De arbeiders eischen 14 frank per dag meer, en verwierpen het aanbod der werkgevers, dat 10 frank bedraagt. Bij de staking zijn ongeveer 3500 arbeiders betrokken. In de metaalnijverheid blijft de staking alge meen. Slechts bij enkele kleine ondernemingen wordt nog gewerkt Woensdagmorgen is tevens staking uitgebroken in verschillende groote weverijen te Gent. Woensdag is voorts te Lookeren staking uitgebroken als gevolg van enkele ongeregeld heden, o. a. tijdens het lossen van een Neder- landsch schip. Verschillende fabrieken, welke hun goederen per boot willen verzenden, heb ben zich verplicht gezien, de zendingen terug te doen komen. De gouverneur van de provincie Antwerpen, baron Holvoet, heeft zijn pogingen voortgezet om een oplossing tot stand te brengen voor het conflict in de haven. Hij heeft gisteravond weer *en langdurig onderhoud gehad met verschei dene vooraanstaande werkgevers. Voor het oogenblik is nog niets bepaalds te ®elden. De onderhandelingen zullen evenwel borden voortgezet totdat een regeling zal zijn kweikt. Een der deelnemers aan de onderhandelingen v«rklaarde, dat volgens hem de staking pas ov*r een dag of tien ten einde zal zijn, daar er n°g heel wat te bespreken is. De onderhandelingen van v. Zeeland. Na de afzonderlijke besprekingen, welke de Uinister-president met de gedelegeerden der Werkgevers en werknemers heeft gevoerd, heeft gisteravond een gemeenschappelijke con ferentie plaats gehad in het kabinet van den minister-president. Men schijnt overeenstemming te hebben be reikt aangaande drie punten; alleen de kwestie der veertig-uren-week is nog hangende. De drie punten, waarover overeenstemming is bereikt zijn: 1. Inzake een minimumloon zijn de werk gevers het eens over de betaling van een minimum tusschen 30 en 32 franken. De uitzonderingen daarop zullen worden vast gesteld door bemiddeling van de paritaire commissie. 2. Bij het betaalde verlof van zes dagen moet rekening worden gehouden met het aantal dienstjaren in dezelfde onderneming of in hetzelfde vak. 3. De kwestie der syndicale vrijheid vergt geen wettelijke tusschepkomst. Deze zelf de vrijheid zal gewaarborgd worden door andere methodes. Ingrijpend verbod van samen scholingen. Naar men ons zeer laat in den avond mee deelde, zal een decreet worden uitgevaardigd, waarbij alle samenscholingen van meer dan vijf personen, alsook alle verkeer per rijwiel in het geheele land zal worden verboden. Staking in Brussel gaat door. Het Brusselsche Verbond van Vakver- eenigingen heeft besloten geen rekening te houden met het communiqué van de regee ring en de Brusselsche arbeiders op te roe pen zich bij de stakingsbeweging aan te sluiten. De staking in Antwerpen. De vakvereeniging van Transportarbeiders en Transportondernemers hebben een tiental collectieve contracten afgesloten. De stakende havenarbeiders hebben gisteravond in het Sportpaleis een groote vergadering gehouden, waar bij acclamatie een motie werd aangeno men, waarin den wil wordt bevestigd betere levensvoorwaarden te verkrijgen en waarin de belofte gegeven wordt den strijd voort te zeilen. Dreigt een spoorwegstaking? In verband met de stakingsbeweging in België deed gistermiddag in Brussel vol gens de Msb. het gerucht de ronde, dat in dien niet spoedig een oplossing wordt ge vonden, het niet uitgesloten is, dat het trampersoneel en de taxi-chauffeurs van de hoofdstad het werk eveneens zullen neerleggen en dat zij wel op den voet zou den kunnen gevolgd worden door het per soneel van de Belgische spoorwegen. Overeenstemming in zicht? Na de laatste bijeenkomst tusschen ver tegenwoordigers van patroons en werk nemers, gepresideerd door minister-president van Zeeland, is een ontwerp-accoord tot stand gekomen van den volgenden inhoud: Het loonminimum van den volwassen arbei der in vollen dienst bedraagt 32 francs bij een werktijd van 8 uur per dag; Op korten termijn wordt een vacantie van 6 dagen ingesteld; De werktijd zal progressief verminderd wor den tot 40 uur in de gevaarlijk en ongezonde industrieën. Waar de gedelegeerden geen mandaat had den gekregen, konden zij zich slechts verbin den, dit ontwerp aan hun organisaties voor te leggen. De ministerraad is na het tot stand komen van dit ontwerp bijeengekomen, in een offi- cieele mededeeling wordt de hoop uitgespro ken, dat de voorgenomen maatregelen tot ont spanning zullen leiden. Men meent, dat het werk Maandag zou kunnen worden hervat. Vincent Auriol, de minister van financiën, heeft een correspondent van de Tribune des nations een interview toegestaan, waarin hij zijn meening te kennen heeft gegeven over de devaluatie. Ik ben een grondig te genstander van devaluatie, zeide de minis ter, die daarmede antwoord gaf aan de ve len, die meenen, dat er heil te verwachten is van een zekere „aanpassing" van den franc. Deze lieden verkeeren blijkbaar in de meening, dat indien men den franc omlaag brengt, het pond en de dollar op hun tegen woordige niveau kunnen blijven. Men moet echter niet vergeten, dat zoodra wij zouden hebben aangepast, het evenwicht opnieuw verbroken zou worden, omdat de monetaire politiek van de Angelsaksische landen uit sluitend door overwegingen van opportuni teit wordt gevoerd. Auriol achtte het dan ook beter een politiek te voeren, die be rustte op de ervaringen die Frankrijk met deze politiek heeft gehad. In Frankrijk is 25 milliard franc aan biljetten en 20 mil- liard aan goud onttrokken. Een herleving van het economische leven kan dit geld weer terugbrengen, doch het is noodzakelijk, dat deze herleving gepaard gaat aan een verhooging van de prijzen in het land zelf. Deze verhoogde prijzen zullen zeker in komsten met zich mede brengen, want het totale bedrag, dat noodig is voor de verhoo ging van de salarissen, is geringer. Deze verhooging van de salarissen is noodzake lijk, teneinde de koopkracht geen schade te doen, doch het gevolg is een verhooging van de belastingopbrengsten en daardoor een grootere opbrengst voor de schatkist. Men heeft mij voorgehouden, dat door ge forceerde pogingen het evenwicht tusschen de prijs verhoogingen en de koopkracht niet gehandhaafd kan blijven. Doch we hebben dan alleen te maken met een overgangstijd perk van ten hoogste drie maanden, waarin hulp verleend kan worden, om het even wicht niet te verstoren. De wetsvoorstellen in den Senaat. De Senaat heeft gisteren de behandeling van de vijf wetsontwerpen van de regeering voortgezet. Aan het begin van de zitting deelde de minister van financiën, Vincent Auriol, mede, dat hij vandaag in de Kamer een overzicht zal geven van den financiee- len toestand. Auriol heeft aangekondigd, dat hij ver scheidene wetsontwerpen zal indienen o.a. met betrekking tot een wijziging in het sta tuut van de Bank van Frankrijk en de na tionalisatie van oorlogs-industrieën. Vervolgens keurde de Senaat bij hand opsteking de intrekking van een aantal be sluitwetten met betrekking tot de korting van salarissen en pensioenen goed. Vervolgens ging men over tot de behan deling van het wetsontwerp, dat de instel ling van betaalde vacanties beoogt. De rapporteur Thoumyre zette uiteen, dat geen bezwaren bestonden tegen het prin cipe van dit wetsontwerp, doch dat eenige waarschuwingen «voor de uitvoering ervan niet misplaatst waren. Leon Blum sprak hierna een kort woord ter verdediging van het wetsontwerp, waarbij hij er op wees, dat dit het principe van de betaalde vacanties als noodzakelijk vaststelde, doch dat het nadere formuleeringen vermeed. Hierna zei- de de minister van arbeid, dat de kwestie van de betaalde vacanties in het landbouw bedrijf speciale regelingen noodzakelijk maakte, en dat de moeilijkheden die zich hierbij zouden voordoen, behandeld zouden worden in overleg met de organisaties in dit bedrijf. Vervolgens keurde de Senaat den tekst van dit wetsontwerp, zooals die door de Kamer is aangenomen, goed. De Senaat heeft zijn zitting afgebroken tijdens de debatten over het wetsontwerp inzake de collectieve arbeidscontracten. De besprekingen zullen vandaag worden voort gezet. Een mededeeling van de Jouvenel. De regeering en de opeisching van bepaalde bedrijven. Bertrand de Jouvenel betoogt in een ar tikel in de Paris Soir, dat op het oogenblik, dat de stakingen de distributie van levens middelen en andere essentieele artikelen dreigden aan te tasten, de regeering en het Algemeen verbond van den arbeid overeen gekomen waren, de bedrijven, die hierbij betrokken zouden geraken, voor de regee ring op te eischen. Voor de arbeiders zou den dan maatregelen genomen worden. Ber- lin, secretaris van het Algemeen verbond van den arbeid, voegt hieraan toe, dat de regeering inderdaad dit plan had en dat de staking bij deze bedrijven dan onmiddellijk geëindigd zou zijn, aangezien de arbeiders onder de regeering zouden komen te wer ken. De stakingen zouden dan niet het neer leggen van het werk als karakteristiek ver toond hebben, doch het voortzetten van het werk onder leiding van de regeering. De ar beiders zouden weer in gewonen dienst ge komen zijn, zoodra de conflicten geëindigd zouden zijn. De kamercommissies. De bureaux van de verschillende kamer commissies zijn thans geformeerd. De voor zitters zijn aangewezen door de afgevaar digden van links, en wel 7 socialisten, 6 so cialistisch radicalen, 3 communisten, 2 af gevaardigden van de socialistische unie en 1 onafhankelijke. De spanning tusschen Kwangsi en Kwantoeng. De hardnekkige geruchten over een te verwachten conflict tusschen Kwantoeng en Kwangsi worden nog weer gevoed door het alarmeerende bericht, dat het vijftiende Kwangsileger onder generaal Hsia Wei we derom den opmarsch naar Ki Yang is be gonnen en dat de kern van het Kwangsi leger het mobilisatiebevel heeft ontvangen, terwijl de Kwantoengtroepen werkeloos in hun stellingen langs de Kwantoeng—Hoe- nan-grens blijven liggen en het resultaat van de onderhandeligen tusschen de Kwan- toengvertegenwoordigers en Nanking af wachten. Officieele kringen in Nanking dementee ren het bericht betreffende opening van vredesoderhandelingen in Hohengstjou. Het gevoel van onzekerheid in Kanton ten aan zien van de ontwikkeling van den militairen toestand wordt nog versterkt door berich ten over de aankomst van verdere sterke afdeelingen regeeringstroepen en lucht strijdkrachten in ZuidHoenan en Zuid Kiangsi, benevens door de terugkeer van de het laatste jaar ter bestrijding van de communisten naar West China gezonden troepen. De nervositeit onder de bevolking wordt grooter. Uit Kanton wordt vernomen, dat de on derhandelingen tusschen de generaals Tsjen Tsji Tang en Tsjang Kai Sjek ontstemming hebben gewekt bij de Kwangsistische gene raals Li Tsoeng Jen en Hai Tsjoeng Hsi, die voorstander zijn van voortzetting der z.g. anti-Japansche campagne. Officieuze kringen te Sjanghai schrijven de onver zoenlijke houding der Kwangsisten toe aan hun ouden haat tegen generaal Tsjang Kai Sjek en ook aan de stopzetting van den winstgevenden doorvoer van opium uit Kweitsjau te Kanton. De ontevredenheid bij de militairen van Kwangtoeng. Volgens een bericht uit Hongkong breidt zich de ontevredenheid onder de militaire leiders van Kwangtoeng steeds uit. 5 Divi siecommandanten hebben reeds hun ont slag ingediend. Voorts wordt gemeld, dat het bij Woetsjau in het zuid-Oosten van Kwangsi tot ernstige botsingen tusschen militairen en burgerbevolking is gekomen. Drie dorpen verzetten zich tegen de solda ten, de bewoners staken het militair kwar tier in brand en vermoordden verscheidene officieren. Eerst na hevigen strijd werd het oproer door drie compagnieën uit Woetsjau onderdrukt, vele burgers werden gedood of gewond. Generaal Peit-Sjoeng-Hsi, de opperbevel hebber van het Kwangsi-leger, heeft gene raal Weng-Tsjau-Yoean tot commandant der eerste divisie benoemd. Deze officier heeft in 1932 de forten van Woesoeng held haftig tegen de Japanners verdedigd. Zijn benoeming wordt uitgelegd als een ver scherping van de politiek van Kwangsi. De eischen van Kanton. Uit de door de leiders van het zuid-westen gestelde eischen blijkt, dat de financieele moeilijkheden van Kanton aanzienlijk zijn. De Zuidelijke regeering verlangt steun van Nanking bij het overwinnen dezer moeilijk heden en samenwerking in de anti-Japan sche actie als voorwaarde voor eenheid in het land. Verder wordt geeischt, dat de na tionale vergadering die tegen 12 Novem ber is bijeengeroepen voor de herziening der constitutie, wordt ingesteld. De „Matin" meldt uit Genève, dat de po litie op grond van het verbod van het schaduwen van personen ten behoeve van een vreemde mogendheid te Zürich den Deen Nordman heeft gearresteerd. Hij zou den Zwitser Planque, die te Lausanne in hechtenis is genomen, er van beschuldigd hebben, een Oekraien, vijand van Sovjet- Rusland, te schaduwen. Deze Oekraien zou een aanslag tegen Litwinof voorbereiden. Mededeeling van Zwitsersche zijde. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap deelt mede, dat de justitie, na vernomen te hebben, dat te Geneve een inlichtingendienst ten behoeve van een vreemden staat was opgericht, een onderzoek heeft ingesteld. Hieruit is gebleken, dat gedurende 3 maanden eenige personen te Geneve een vreemdeling, die vaak naar deze stad kwam (blijkbaar den bover.genoemden Oekraien red. A. C.) hebben geschaduwd. Op last van den rechter van instructie heeft de po litie den Zwitser Planque gearresteerd, die Dinsdag naar Genève is overgebracht en bekend heeft, voor zijn diensten een be drag van 600 francs te hebben ontvangen. Uit zijn bekentenis bleek verder, dat twee personen medeplichtig zijn, waarna de Deen is gearresteerd, omdat hij tezamen met Planque te Genève iemand zou hebben geschaduwd, die bekend is door zijn anti- Russische activiteit. HIMMLER BENOEMD TOT CHEF DER POLITIE. Rijkskanselier Hitier heeft op voorstel van den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, ter coördinatie van de taak der politie in het Duitsche rijk, den chef der geheime staatspolitie van Pruisen en staf chef van de S.S., Heinrich Himmler, tot chef van de Duitsche politie benoemd. GORKI'S TOESTAND ERNSTIG. Gisterenavond is over den gezondheidstoestand van den schrijver Maxim Gorki het volgende bulletin uitgegeven: „Toestand ernstig. Ademhaling en hartwer- king worden gestimuleerd door toediening van zuurstof". POLITIEKE AANSLAGEN TE BOEKAREST. Prof. Grauer, een broer van den directeur van het blad „Dimineata" en zelf een der medewerkers aan dit blad, is aangevallen en ernstig gewond door jeugdige nationa listen, die doorgaan met het voeren van een campagne tegen de redacteuren van de sociaal-democratische bladen „Dimineata" en „Adverul". De directeur van laatstge noemd blad, die gisteren werd gewond, ver keert nog steeds in zorgwekkenden toestand. Dagbladredactie overvallen. Een groep nationalistische jongelieden is vandaag doorgedrongen in het gebouw van de redactie van het blad „Credinza", waar zij den directeur en twee redacteuren aan vielen en mishandelden. De politie heeft ln verband met de aanslagen zeven verant woordelijke personen gearresteerd. BRAND IN PRINSELIJK SLOT. Prinses Margaretha en haar beide zoon ternauwernood aan den vuur dood ontsnapt. Gistermorgen is het slot Bernstroffshoej in de nabijheid van Kopenhagen, dat be woond wordt door prins Axel, een neef van den koning van Denemarken, en eere voorzitter van het Deensche Olympische comité, door een brand geteisterd. De brand werd door de beide zonen van den prins gistermorgen om half vijf ont dekt, nadat zy door den rook, die hun ka mer binnendrong, wakker waren gewor den. Zij wekten hun moeder, prinses Mar- gareta, een zuster van wijlen koningin Astrid van België, en slechts gedeeltelijk gekleed konden moeder en zoons zich in veiligheid brengen. Door den brand is de eerste verdieping van het gebouw verwoest. Aan het blus- schingswerk werd, behalve door vele brandweerlieden, door ongeveer 200 in de nabijheid gekazerneerde gardisten deelge nomen. Na een uur was men den brand meester. Het grootste deel van de inventaris van het slot kon in veiligheid worden gebracht. DE VERHOUDING TUSSCHEN NOORD-CHINA EN JAPAN. Onderhandelingen in Tientsin. In den loop van vandaag hebben zich on verwacht, gedeeltelijk per specialen trein, de toonaangevende Chineesche en Japansche persoonlijkheden uit Noord-China naar Tientsin begeven, waar definitieve onder handelingen verwacht worden over de ver houding van Noord-China tot Japan. Weest voorzichtig met vuur ln bosch en heide. DE GESPANNEN TOESTAND IN PALESTINA. Wegen beschadigd. De toestand in Palestina is gisteren dén geheelen dag gespannen gebleven. Behalve de Arabische overval op een Britsche pa trouille-auto bij Jaffa is nog een aanslag gepleegd. Er werden verscheidene schoten gelost o.m. op het kinderziekenhuis in de Amerikaansche kolonie-vlakte van Sheron. Voorts zijn verscheidene pogingen gedaan de spoorwegen door middelen van bommen te beschadigen. VOORLOOPIG STOPZETTING DER JOODSCHE IMMIGRATIE IN PALESTINA. Volgens in joodsche kringen ontvangen berichten uit Londen wordt het reeds meer malen besproken plan Palestina in te dee- len in Joodsche, Arabische en internationale Kantons thans ernstig overwogen. De laat ste zullen in het bijzonder Haifa en het achterland omvatten. Uit dezelfde bron verluidt, dat te Londen besprekingen met Joodsche leiders worden gevoerd over de onmiddellijk tijdelijke stop zetting van de emigratie naar Palestina, die, ondanks alle uitdrukkelijke tegenspraken toch op handen zou zijn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1