ffli OM DEN LANDSTITEL. Mulders speelt morgen zijn laatsten wedstrijd. Glimlachje De Olympische spelen. De Nederlandsche inschrijvingen. De revanchematch Euwe-Aljechin. De contracten geteekend. Voetbal. Twee belangrijke wedstrijden. Eigenaardig toch, die strijd om den hoogsten titel: eerst zou Feyenoord kampioen worden, toen werd Ajax vol komen uitgeschakeld, even later was Enschedé heelemaal kansloos en nu Feyenoord maakt nog steeds een goede kans, maar Enschedé's papieren staan net zoo goed. zelfs nog iets beter. Want hoewel beide clubs evenveel ver- liespunten hebben, heeft de Sportclub één wedstrijd meer gespeeld en dus 2 punten meer dan de Rotterdammers, die in elk geval nog maar moeten zorgen, dat ze die twee puntjes binnen krijgen. Maar daar is verder Ajax. Tot een week geleden kansloos, nu in het bezit van een klein kansje. Als ze Enschedé klopt, heeft zy evenveel verliespunten als die club en als Feyenoord klop kreeg van N.A.C. (mor gen) of van Be Quick (volgende week), zou dat alleen maar beteekenen, dat Enschedé, Ajax en Feijenoord precies gelijk eindigen! Of er dus spanning is! Morgen worden dus twee zeer belangrijke wecstri!cer. gespeeld Allereerst ontvangt Ajax de Sportclub en en nu haar papieren weer wat gerezen zijn, mogen wy op een enthousiast Ajax rekenen. En een club, die een uitwedstrijd tegen Feijenoord verdiend wint, kan thuis revanche nemen op een kleine nederlaag tegen Enschedé, ook, al komen de Twentenaren voor het eerst weer eens volledig uit. Feyenoord gaat naar Breda en zal er op moeten rekenen, dat N.A.C. alles in het werk zal stellen, om de Rotterdammers te kloppen. Theoretisch kan N.A.C. natuurlijk niet winnen, maar de praktijk wijst wel eens anders uit! Zoo lijkt ons een punten- verdeeling gansch niet onmogelyk Promotie Voor de promotiecompetitie spelen de twee Nymeegsche clubs N.E.C. en S.C.H. tegen elkaar. S.C.H. krijgt hier haar aller laatste kans; ze moet winnen, wil ze een kansje op het eersteklasserschap behouden. Een gelijk spel beteekent reeds degradatie. Borne, der dritte im Bunde, zal wel zeer belangstellend uitzien naar het resultaat van de Nijmeesche derby. Zou S.C.H. haar kansje waarnemen of zou N.E.C. de geluk kige zijn? ALKMAAR—ALCMARIA. Zondagavond speelt de jongste derde klasser Alkmaar een vriendschappelijken wedstrijd tegen het eerste elftal van Alc- maria. Natuurlijk is ieder benieuwd naar het resultaat, temeer, waar de Boys inder tijd zoo gelukkig waren, om Alcmaria te kloppen, en bovendien, wijl Alkmaar eenigs- zins onverdiend uitgebekerd werd door Alcmaria. Wij krijgen natuurlijk een zeer enthou siasten wedstrijd te zien, die zeker de moeite waard is. Alcmaria komt uit in de volgende op stelling: Keuris Koning Schokker Rootring Gerritsen Hoorn Burger Keppel de Jong Plas Rampen Enkele dagen terug kon men in de pers het volgende bericht lezen: „De populaire Ajacied H. Mulders heeft het voornemen te kennen gegeven niet meer in eerste-klasse competitie voetbal te willen uitkomen. Afgezien van eventueele beslissingswedstrijden zal Mulders, die sinds 1929 deel uitmaakt van Ajax" eerste elftal, Zondag a.s. zyn laatsten wedstrijd spelen. Dit is voor het bestuur van Ajax aanleiding Mulders vóór den wedstrijd tegen Enschede te huldigen". We willen dit feit niet zonder meer de revue laten passeeren, want welke Alk- maarsche voetbal-„historicus" kende niet destijds Henk Mulders, in 't algemeen beter bekend als „Pierre". Het ligt niet in onze bedoeling hier een breedvoerig en zuiver chronologisch overzicht te geven, doch het doet toch wel prettig aan, eenige feiten uit de voetballoopbaan van den oud-Alkmaar der en thans scheidenden Ajacied weer te geven. Evenals zoovele Alkmaarsche voetbal- „grootheden" ving ook Mulders zijn voet balloopbaan aan, in het Alkmaarsche voet- bal-eldorado-voor-de-jeugd, de Krocht; en naar we meenen maakte hij toen ter tijd deel uit van het jeugdclubje A.F.C. Dat was zyn entree en later troffen we hem, even als zoovele anderen, in de Alcmaria-gelede- ren aan. Hoe overduidelijk herinneren we ons nog, den beslissenden wedstrijd van Alcmaria II op de Koog tegen het dito K.F.C.-team, een wedstrijd, die de withemden een 1—O-zege IÉ#'*## J 19 ^7 v/ G® \L/ 7 De photograaf vergist zich. opleverde en hun promotie naar de reserve derde-klasse van den K.N.V.B. tot een feit maakte. Het duurde niet lang, of Mulders maakte deel uit van Alcmaria's eerste elftal en met zijn partners Reitsma, Elfring, Bos e.a. zorgde hy steeds voor een uiterst gevaar lijken aanval. Het zou te veel omvattend zyn, hier alle beschikbare bescheiden weer te geven, doch één eigenschap willen we aan de vergetelheid ontrukken, de wijze waarop hy in sterk vallende positie, een kopgoal wist te scoren en als bijzonderheid noemen we hier dan den wedstrijd tegen den Belgischen ploeg Borgerhout, op ons Gemeentelijk Sportpark gespeeld. Een depressie! Evenals zoo menig voetballer, maakte ook Mulders een depressie door, een periode van inzinking, waardoor zyn spel minder sterk bleef opvallen en velen het voor de kaasstad als geen verlies beschouwden, toen hy zich te Amsterdam ging vestigen en zich naderhand bij Ajax opgaf. Het was in 1928 toen Mulders in het tweede elftal voor de Amsterdamsche club uitkwam, doch hij trof het, dat hy na een bepaalden tijd als invaller mocht fungee- ren in een wedstrijd tegen H. B. S. en zich geplaatst zag tegen één van Neerlands grootheden, niemand minder dan Denis. Dit was niet alleen een aanzetting van be ter willen en kunnen, doch tevens de wed strijd van Mulders en sindsdien, kwam hy regelmatig voor Ajax I uit. Alle ups en downs maakte hij nu mee, doch de glansperiode overtrof die van den tegenslag verre, wantAjax werd sinds dien niet minder dan zes maal afdeelings- kampioen en zelfs drie maal kampioen var. Nederland, teawyl Mulders persoonlijk nog het genoegen mocht smaken na de noodige oefenwedstrijden een drietal malen de nationale kleuren te mogen verdedigen, waaronder de eervolle 10 nederlaag tegen Oostenrijk. Naast de serieuze training van de Ajax-trainer Reyenolds, kwam ook nog die van Glendenning te staan, zoodat de oud-Alkmaarder zeker met alle hoedanig heden op de hoogte gesteld zal zijn. Waarom juist Mulders nu voor Ajax bedankt? Zooals vele kaasmenschen stellig zullen weten, engageerde de rood-witte kaas club het vorig jaar Augustus Mulders als oefenmeester. Aanvankelijk kwam hy wat te laat in dienst, want zyn trainig-lessen kwamen pas in de tweede helft van de huidige competitie by diverse elftallen tot uiting, doch het grootste gebrek was wel, dat Mulders zijn leerlingen slechts weinig in wedstrijd-verband zag spelen, zoodat vele wijzigingen soms wat te laat kwamen. Het Alkmaarsche Boys-bestuur voelde dit gebrek wel het meeste aan en zoo heeft enkele weken geleden een onderhoud er toe geleid, dat Mulders zyn actieve voet bal-loopbaan er aan zou geven, ten gerieve van de rood-witte club, zoodat men in de toekomst de volledige beschikking over Mulders zal hebben. Het Boys-bestuur heeft gemeend mede op verlangen van den oefenmeester zelve aan het reeds gepasseerde jaar, voorloopig een viertal ja ren te moeten toevoegen. De Alkmaarsche Boys zullen met Mulders stellig wel varen, want hij heeft niet alleen een volledige en goede training achter den rug, die hy nu op anderen kan over brengen, doch tevens over een geweldige dosis routine en enthousiasme, opgedaan in een van Neerlands grootste vereenigingen. Opdat de Boys hiervan in de toekomst de vruchten mogen plukken! Kegelen. ALKMAARSCHE KEGELBOND. De wedstrijden te Bergen. De stand tot en met Vrijdagavond luidt: Korpswedstryd: heeren: 1. Baas boven baas, Amsterdam, 219; 2. Hout of fout, den Helder, 202; 3. 1927, Amsterdam, 199; 4. Rang, Haarlem, 198 (29 tr. 6x9); 5. Onder Vrienden, Amsterdam, 198 (29 tr. 5 x 9); 6. Z.E.K.Z., Alkmaar, 193 (28 tr.); 7. Victoria, Alkmaar, 196; 8. Alcm. Victrix, Alkmaar, 194; dames: 1. Vredelust, Schagen, 176; 2. On der Ons, Alkmaar, 172; 3. Ke Ki Ka, Alk maar, 164. Hoogste korpswerper (ster): Strack van Schyndel, Amsterdam, 83; Mevr. v. d. Capelle, Schagen, 64 (1 x 9). 2 Drietallenprijs: Duim in 't gat, den Helder, 392; 3 Drietallenprijs: Duim in 't gat, den Helder, 546. Vastebaanwedstryd: heeren: 1. A. Köllmann, Alkmaar, 45 8 x; 2. Clifford, Amsterdam, 45 7 x 44 6 x; 3. L. Ketellapper, Haarlem, 45 7 x 44 2 x; 4. Bervier, Amsterdam, 45 2 x 44 2 x; 5. Rus, Schagen, 45 2 x 40; 6. Hinnen, Am sterdam, 45 43; 7. K. Snel, Amsterdam, 45; 8. C. H. de Lange, Alkmaar, 44 2 x; dames: 1. mevr. Nelis, den Helder, 43; 2. mevr. Riks, Haarlem, 41; 3. mej. N. Rol, Alkmaar, 40 36 34 2 x. Propagandawedstrijd: 1. Q. Snijders, Ber gen, 38; 2. van Breukelen, Bergen, 34; 3. mevr. Hammink, Bergen, 31. Tennis. TENNISCLUBS TE HEER-HUGOWAARD. In een daartoe belegde vergadering, welke gepresideerd werd door burgemees ter Sutman Meijer, werd besloten, in Heerhugowaard een drietal tennisclubs op te richten, n.1. een voor ongehuwde pro testanten, een voor ongehuwde katholie ken en een voor gehuwden. Men is van plan, gezamenlijk een trai ner te engageeren, terwijl elke club twee speeldagen krijgt. Zw e m m e n. LILLY ANDERSEN ZWEMT OVER DE GROOTE BELT. Gisteren deed de vroegere Deensche zwemkampioene Lilly Andersen een ge slaagde poging, om de groote Belt over te zwemmen. Gistermorgen om half vijf ging zij bij Korsoer in het water en gistermiddag om kwart voor één ging zij bij Knudshoved op Nyborg weer aan land. Zij heeft den ongeveer 18 K. M. langen afstand tusschen de eilanden Seeland en Fuenen in ongeveer 7 uur en een kwartier gezwommen. Paarden. HET INTERNATIONAAL CONCOURS-HIPPIQUE TE AMSTERDAM. Om den Amstelprijs. Het concours te Amsterdam mag zich in een stijgende belangstelling ver heugen, dat bleek gisteravond over duidelijk. Wij vernamen, dat hedenmiddag H.M. de koningin het concours zal bezoeken, een tijding, die zeker talloozen met vreugde zullen begroeten. Het belangrijkste nummer van gister avond was het springconcours om den Am stelprijs, waarbij iedere deelnemer het eerste en het twee le parcours, onmiddellijk na elkaar en op een verschillend paard moesten afleggen. De tyd werd berekend van het begin van het eerste tot het einde van het tweede parcours, terwijl de fouten van de beide parcoursen werden opgeteld. Het van paard verwisselen geschiedde binnen een aangegeven vierhoek. In het eerste parcours waren 14, in het tweede 15 hindernissen opgesteld, allen met maximum hoogte van 1.45 meter. Dit concours werd in drie gedeelten af gewerkt, waarby het wel merkwaardig was, dat in het eerste gedeelte geen der deelnemers erin slaagde het parcours zon der fouten af te leggen. De beste prestatie werd nog verricht door kapitein van Derton (België) met „Gingolo" en „Springsteel" met 7 fouten en een zeer matigen tijd van 3 jnin. 22 4/5 sec. In het tweede gedeelte reed de houder van den wisselbeker, kapitein de Menten de Horne (België) met de paarden „Musaphiki" en „Whisky" ook thans een prachtig en vooral ook snel parcours. Hy was de eerste wiens tyd beneden de 3 minuten bleef. Alle hindernissen werden feilloos geno men met uitzondering van de laatste, een wit hek, waarvan de bovenste balk afge worpen werd. Met 4 fouten en een tyd van 2 min. 57 4/5 sec. verrichtte hij niettemin een uitnemende prestatie. Doch deze zou weldra verbeterd worden. Mevrouw von Opel reed met „Arnim" en „Ahoi" ook nu een prachtig parcours. Ook zij deed 4 fou ten noteer en met den zeer snellen tijd van 2 min. 523/5 sec. Na de Duitsche amazone kwam kapitein van Derton (België) in den ring met „Nuit de Chine" en „The Parson". De Belg reed rustig op beide paarden en toch ook snel en vooral zeker, zoodat hy ten slotte foutloos over de hindernissen kwam in den snelsten tijd van den avond 2 min. 51 sec. Luitenant Greter slaagde er eveneens by- na in een foutloos parcours te maken met „Ernica" en „Carina", doch het laatste paard wierp bij dat laatste moeilijk hek een balk om. De tweede ruiter, die het parcours zonder fouten aflegde, was de Fransche officier Durand met „Grosjean" en „Olivette" doch wiens tyd weer boven de 3 minuten lag. In het derde en laatste gedeelte had de Iersche kapitein Corry wel pech, toen hy met het tweede paard „Gallow Glass" slechts een hindernis omwierp, maar verre weg den snelsten tyd noteerde, nl. 2 min. 48 sec. De laatste deelnemer was luitenant van Strijdonck (België) met de paarden „Keep- sake" en „Ramona". Ook hij slaagde erin zonder een hindernis om te werpen de beide parcoursen af te leggen en bleef bin nen de drie minuten, waardoor hij de twee de plaats in het klassement bezette. Zooals men ziet hebben onze ruiters het tegen de buitenlandsche deelnemers moeten afleg gen, immers luitenant Greter eindigde als eerste Nederlander op de negende plaats. Opvallend was voorts, dat de Japansche ruiters ditmaal minder op dreef waren. De uitslagen luidden: 1. Ritmeester van Derton (België) met „The Parson" en „Nuit de Chine" 0 fouten, tyd 2 min. 51 sec. 2. Luitenant van Strijdonck (België) met „Kupsake" en „Ramona" 0 fouten, 2 min. 58 sec. 3. Ritmeester Durand (Frankryk) met „Olivette" en „Grosjean" 0 fouten, 3 min. 1,8 sec. 9. Luitenant Greter met „Ernica" en „Carina" 4 fouten 3 min. 6,2 3ec. Motorsport. DE SENIOR T. T. RACES OP MAN. Guthrie wint, Stanley Woods rydt snelste ronde. Gister zijn op het eiland Man de senior- T.T. motorraces verreden. Naar deze T.T. in de zware klasse gaat uiteraard de grootste publieke belangstel ling uit, ook al omdat het ieder jaar op nieuw een strijd wordt tusschen de twee Engelsche ryders Guthrie en Stanley Woods. Ditmaal won Guthrie op Norton, die het 425 K.M. lange traject in den tijd van 3 uur 4 minuten 43 sec. aflegde met een gemiddelde snelheid van 85,80 mijl per uur. Tweede werd Stanley Woods op Velocette in den tijd van 3 uur 5 min. 1 sec. met een gemiddelde snelheid van 85,66 mijl per uur. Guthrie heeft met zijn tijd een nieuw record gevestigd. De beroemde motorraces om de Tourist Trophy op het eiland Man vonden van daag hun hoogtepunt in den strijd tus schen de machines in de halve-liter- klasse, de z.g. Senior T. T.-races. Het pu bliek beschouwt deze races altijd als de belangrijkste en het was dan ook in groo te getale opgekomen om de motorrijders in het strijdperk te zien treden. Boven dien is het bekend, dat deze race bijna een individueele wedstrijd is tusschen de twee beste Engelsche rijders Gurthrie en Stanley Woods. Ook thans weer was het een prachtige strijd tusschen de twee En- gelschen, die tenslotte in het voordeel van Guthrie geëindigd is. Gedurende den ge- heelen wedstrijd zat Woods vlak achter Guthrie aan, doch hij kon hem niet in halen. In de tweede ronde van 't 425 K.M. lange traject reed Guthrie met een ge middelde uursnelheid van 139.32 K.M., hetgeen een nieuw record beteekende. Het heeft echter niet lang bestaan, want Guthrie voerde zyn snelheid nog meer op en in de vijfde ronde verbeterde hij dit record weer door de snelheid van 139.60 K.M. te behalen, doch dit gloednieuwe record werd hem in de zesde en voorlaat ste ronde ontnomen door Stanley Woods, die met een gemiddelde snelheid van 139.95 K.M. per uur over den weg stoof, waarmede hij een nieuw record vestigde. Door deze schitterende prestatie haalde Woods vier seconden van zijn 22 seconden bedragenden achterstand in. James Gu thrie passeerde op Norton als eerste den eindstreep in den tijd van 3 uur 4 min. 43 sec. Hij had de 425 K.M. lange route dus afgelegd met een gemiddelde uur snelheid van 139.08 K.M., waarmede hij een nieuw record vestigde, daar het oude record, dat op naam van Stanley Woods stond, 136.6 K.M. bedroeg. Achttien se conden later raasde Stanley Woods op zijn Velocette door de finish met een ge middelde uursnelheid van 135.6 K.M., terwijl ook de derde plaats door een En- gelschman bezet werd, n.1. door Frith, eveneens op Norton, die met een achter stand van 2 minuten 34 seconden op Woods binnenkwam, wel een bewijs dus, dat de strijd voornamelijk tusschen de eerste twee werd gestreden. Frith reed met een gemiddelde snelheid van 135.9 K.M. per uur. De wegen waren, evenals de weersomstandigheden ideaal, hoewel de twintig rijders vaak lastige z.g. „hair- pin"-bochten hadden te nemen. DE T.T.-RACES TE ASSEN. De Nederlandsche kansen. Tot voor enkele jaren werden de Neder landsche rijders in de T.T.-races beschouwd als een welkome en enthousiaste aanvulling van het programma; zy speelden echter een bescheiden rol achter de buitenlandsche grootheden. De races der laatste jaren hebben doen zien, dat Nederland over ryders beschikt, die, mits zy een góede machine in handen krijgen, in staat zyn de allereerste plaatsen te veroveren. Het is begrijpelijk, dat de K.N.M.V. ons thans met vreugde kan melden, dat voor den komenden „Grooten Prijs van Neder land der K.N.M.V." de nationale kansen beter staan dan ooit tevoren. Reed Willy van Gent het vorige jaar op een reserve-machine en veroverde hy daarmede een schitterende tweede plaats in de Hoofdklasse, thans is het zeker, dat hij een van de snelste F.N.-Racers zal krijgen. Jan Bosman, tweede in de klasse 350 c.c. zal wederom op een fabrieks-Velocette star ten, terwijl onze groote nationale crack van Hamersveld ditmaal misschien de kans van zyn leven krijgt in den vorm van een der ultra-snelle Velocettes in de 500 cc.-klasse. Vanzelfsprekend verwacht men weder Geert Timmer op een fabrieks-New Impe- rial in-, de voorste gelederen der 250 cc.- klasse, waar hy vermoedelijk van Dinter zal vinden, die op een D.K.W. met compres sor ingeschreven heeft en daarmede een geducht tegenstander zal blijken te zyn. Alsof het bovenstaande nog niet voldoen de was, kwam het bericht binnen, dat de bekende Haarlemmer de Ridder in de 350 cc.-klasse zal starten op de Sarolea van Grizzly, waarmede deze Belgische crack (die zelf in de 500 cc. klasse rijdt) reeds zooveel successen heeft geboekt. Het is wel zeker, dat Nederland kan reke nen op eenige zeer goede plaatsen; zou het tijdstip naderen van een Nederlandsche overwinning? 11 Juli zal het antwoord geven. Naar bekend, zijn heden de inschrijvin gen gesloten voor de Olympische Spelen, die in het tijdvak van 1 tot en met 16 Augus tus a.s. te Berlijn en Kiel worden gehouden. Ook het Nederlandsch Olympisch Comité heeft dezer dagen aan het organisatie comité te Berlijn medegedeeld in welke takken van sport Nederland in beginsel ver tegenwoordigd zal zijn en voorts, en dat is een zeer belangrijk punt, in welke nummers van die takken van sport men wenscht uit te komen. De inschrijving is principieel, hetgeen nog niet wil zeggen, dat men ook inderdaad in de betrokken nummers defini tief uitkomt. Immers, inschrijvingen kun nen wel worden ingetrokken, doch uitbrei ding kan in geenerlei vorm worden toege staan. Het Nederlandsch Olympische Comité heeft, naar wij vernemen, de volgende in schrijvingen naar Berlijn gezonden: Athletiek. Heeren: 100 M., 200 M., 400 M., 800 M., 1500 M., Marathon, 110 M. horden, 50 K.M, snelwandelen, hoogspringen, vèrspringen, hinkstapsprong, polstokhoogspringen, speer werpen, discuswerpen, kogelstooten, tien kamp en 4 x 100 M. estafette. Dames: 100 M., 80 M. horden, hoogsprin gen, discuswerpen, speerwerpen en 4 x 100 M. estafette, dus inschrijvingen voor alle nummers. Zwemmen. Heeren: 100 M. vrije slag, 100 M. rugslag, 200 M. schoolslag, 400 M. vrije slag, schoon- springen, 4 x 200 M. vrye slag estafette en waterpolo. Dames: 100 M. vrije slag, 100 M. rugslag, 200 M. schoolslag, 400 M. vrije slag, 4 x 100 M. estafette vrije slag, schoonspringen en torenspringen. Ook hier dus inschrijvingen voor alle nummers. Wielrennen. 1 K.M. tegen het horloge met staanden start, 1 K.M. sprint, 2 K.M. tandem, 4 K.M. achtervolging voor landenploegen, 100 K.M. wegwedstrijd persoonlijk en voor den lan- denwedstryd. Inschrijvingen voor alle num mers dus. Ruitersport. Samengestelde ruiter wedstrijd, personeel en equipe zware dressuurproef personeel en equipe, springconcours personeel en equipe. Roeien. Skiff, twee zonder stuurman, doublé scull, twee met stuurman, vier zonder stuurman, vier met stuurman, achten. Kano. Lange afstand 10.000 M.: 1 persoons vouw- boot, 2 persoons vouwboot, 1 persoons kajak, 2 persoons kajak. Korte afstand 1000 M.: 1 persoons kajak, 2 persoons kajak. Zeilen. Internationale zesmeter-klasse, interna tionale star-klasse, Olympia-jollen. Boksen. Vlieggewicht, bantamgewicht, vederge wicht, lichtgewicht, weltergewicht, midden gewicht, halfzwaargewicht en zwaarge wicht. Schermen. Heeren: personeel sabel, personeel degen, personeel floret, equipe sabel, equipe degen. Dames: personeel floret. Schieten. Pistoolschieten 25 M. afstand en klein kaliber geweer 50 M. afstand. Tenslotte is Nederland ook vertegenwoor digd by de hockey-wedstryden en in den modernen vyfkamp. Welke athleten voor Nederland op boven gemelde nummers der verschillende spor ten zullen uitkomen, zal eerst in de komen de weken worden uitgemaakt. De defini tieve opgave aan het organisatie-comité te Berlijn behoeft eerst in de tweede helft van Juli te geschieden en dan nog niet eens op een en denzelfden dag, daar dit afhankelijk is van den tak van sport. Ook 't aantal actie ven, hetwelk in elk nummer uitkomt, zal eerst later nauwkeurig worden vastgesteld. Wel staat vast, dat de Nederlandsche athleten niet gezamenlijk naar Berlijn zul len gaan, doch op verschillende data in groepen, terwijl ook de data van vertrek niet voor allen dezelfde zyn. WAT DE DUITSCHERS VERWACHTEN. Op de vraag hoe de Duitsche rijkssport leider denkt over de vooruitzichten van de Duitsche Olympische ploeg antwoordde von Tschammer und Osten als volgt: „Er is niets anders met zekerheid te zeg gen dan dat wij een goede ploeg aan de wedstrijden zullen laten deelnemen en dat wy in deze wedstrijden geen slechte rol zullen spelen. Wy kunnen op onze Olympi sche spelers vertrouwen en wij zullen ook onder de naties geen slechte plaats ver overen. Dit is mijn vaste overtuiging, doch onze successen moeten niet gemeten wor den- naar de Olympische medailles, doch naar de waarden die wy daarmede en door de Olympische Spelen voor altijd in ons volk zullen vestigen. De golf van enthousiasme over de Olym pische Spelen, welke ons volk bezielt, moet gebruikt worden om de lichamelijke op voeding in de breedst mogelijke kringen van het geheele volk gemeengoed te doen worden. De zegeningen van een gezond volk. een door lichamelijke opvoeding opgewekte en door turnen en sport krachtige en ka raktervolle natie, zijn de hoogste prijzen, om welke by de Olympische Spelen gestre den wordt. Ik weet zeker, dat wij de ver wachtingen van ons volk op dit punt niet zullen teleurstellen". Schaken. In aanwezigheid van de vertegen woordigers der regeering, het gemeen tebestuur van Amsterdam, de leden van het EuweAljechin-comité en verdere autoriteiten uit de schaakwereld, is gis termiddag door den wereldkampioen dr. M. Euwe en diens uitdager, den ex- wereldkampioen dr. A. Aljechin, in het Carlton-hotel het contract geteekend voor de revanchematch, welke in het najaar van 1937 in Nederland gespeeld wordt. De voorzitter van het EuweAljechin- comité, mr. M. Levenbach, zeide in zijn openingswoord, dat er eigenlijk niets ver anderd is sedert de eerste match en toch is er veel veranderd. Het verheugde spr. in de eerste plaats, dat de vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering, de heer P. Visser, van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, door zijn aan wezigheid blijk van belangstelling heeft ge geven en in dit verband memoreerde de heer Levenbach het intense medeleven van de regeering tijdens de match. Ook hetzelf de kon gezegd worden van het Amsterdam sche gemeentebestuur, hetwelk door den wethouder van onderwijs, den heer Boek man, vertegenwoordigd was. Schaken be leeft momenteel een hoogconjunctuur, het geen uit de talrijke tournooien in de geheele wereld duidelijk blijkt, en voor een niet ge ring deel is dit alles te verklaren door de spanning, welke om de laatste match om het wereldkampioenschap heeft gehangen. Spr. begroette vervolgens Euwe en Aljechin en van dezen laatste zeide hij, dat Aljechin zijn nederlaag waardig heeft gedragen. Deze match is mogelijk geworden door de hulp, welke de heer A. W. Sythoff, directeur van de Haagsche Courant, heeft verleend en mr. Levenbach noemde dit een nationale daad van beteeken is. Tenslotte deelde de voorzitter van het EuweAljechin-comité nog mede, dat vanzelfsprekend aan het verzoek van Aljechin ook een vertegen woordiger in het comité aan te wijzen, was voldaan. Aljechin heeft daarvoor een land genoot gekozen, n.1. jhr. Strick van Lin- schoten, en ook dit stemt tot groote blijd schap. Officieele speeches. De vertegenwoordiger van den minister van onderwijs, de heer P. Visser zeide, dat het een oprechte voldoening voor de regee ring was, dat men erin geslaagd was om de revancheparty tot stand te brengen en dat deze match wederom binnen onze grenzen blijft.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11