Thuwiiuiïaal 7lieuuis de olympische spelen Schmeling slaat Louis in de 12e ronde K.O. Een verrassende maar verdiende zege. Londen in zonneschijn. Van Maharadja's en society. Drukte om de Ascot-racea. de olympische spelen WINKEL SCHELLINKHOUT OBDAM SCHAGERBRUG CASTRICUM BEVERWIJK DIRKSHORN WIERINGEN Boksen. Een paar kiekjes van het Olympische Dorp, -waar de athleten van de verschillende lan den de volgende maand zullen wonen. Boven ziet men Duitsche en Finsche sportleiders in gesprek; onder ziet men de keurige woningen temidden van het groen. Voorts dankte de heer Visser namens den minister den heer Sythoff voor het breed gebaar, waardoor de match uiteindelijk tot stand kon komen. Spr. heette Aljechin na mens de regeering welkom en zich richtend tot Euwe, zeide hij, dat de regeering ver wachtte dat de wereldkampioen ook in de komende match Nederland met eere zal ver tegenwoordigen. Spr. hoopte, dat de strijd waardig gestreden zal worden. Namens het Amsterdamsche gemeentebe stuur sprak wethouder Boekman. Spr. con stateerde, dat de belangstelling voor het schaken sterk is toegenomen, vooral op de scholen. Zonder vooringenomenheid zien wij de komende revanchematch tegemoet en men mocht vertrouwen, dat weer met dezelfde sportiviteit gestreden zal worden als in de eerste match. Het gemeentebestuur van Am sterdam zal voor zoover mogelijk alle me dewerking verleenen door het beschikbaar stellen van de militiezaal of andere lokali teiten. Maar die medewerking zal ook hier in bestaan, dat Euwe in 1937 wederom die faciliteiten verkrijgt, welke hem ook voor en tijdens de eerste match door B. en W. zijn verleend. Dr. Euwe spreekt. Nadat de heer van Trotsenburg namens den Koninklijken Nederlandschen Schaak bond het woord had gevoerd, zeide de we reldkampioen dr. Euwe, dat het hem ver heugde, dat ook nu weer rijk en gemeente van hun belangstelling blijk geven. Alje chin heeft niet afgedaan, zooals menigeen na de match voorspelde, aldus Euwe. Ook niet voor de publieke opinie, want er is een groeiende belangstelling naar zijn prestaties in tournooien en simultaan-seances. Spreker was er dankbaar voor, dat Aljechin het Ne- derlandsche aanbod had aanvaard, het is een bewijs, dat hij gaarne in ons land speelt. Euwe hoopte, dat het een faire en fraaie strijd zou worden, welke het schaak spel ten goede zou komen. Een woord van Aljechin. Toen was het woord aan Aljechin. De ex- wereldkampioen benutte de gelegenheid mede te deelen, dat hij nimmer zich laat dunkend over Euwe had uitgelaten, zooals men in enkele bladen in het buitenland had kunnen lezen. De organisatie was bij het comité weer in goede handen en hij was er van overtuigd, dat het wederom een faire strijd zou worden. Als Euwe den titel, aldus Aljechin, behoudt, zal ik hem wederom ge luk wenschen en hoop ik, dat hij hem altijd moge behouden. De heer Sythoff aan het woord. Tenslotte voerde de heer A. W. Sythoff het woord, die zeide er zich over te verheu gen, dat de Haagsche Courant het hare er toe heeft kunnen bijdragen, dat deze re vanchematch in Nederland zou blijven. Hij dankte voor de vriendelijke woorden, die door verschillende sprekers tot hem gericht waren. En daarmede was het plechtige moment aangebroken. Euwe als wereldkampioen tee- kende het eerst de contracten, vervolgens zette Aljechin zijn handteekening en na hem volgden de heeren Levenbach en van Dam als vertegenwoordigers van het comité. Zoo was dus de revanchematch voor goed tot stand gekomen. Enkele contractpunten. Naar wij vernemen is als bepaling in het contract opgenomen, dat na 5 uur spelen, waarin 40 zetten moeten worden gedaan, de partij onherroepelijk wordt afgebroken. Bo vendien mag de partij binnen 30 zetten re mise worden gegeven. Winnaar van de match is hij, die 15y, pt. heeft behaald, waarvan op zijn minst zes winstpunten. De match vangt in November 1937 aan en naar alle waarschijnlijkheid mag men aannemen, dat het ook nu wel weer 30 partijen zullen worden. Bepaald is voorts, dat 24 partijen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zullen worden gespeeld: de verdeeling van dit aantal over de drie steden is nog niet geschied. De zes overige partijen worden in andere plaatsen van ons land gespeeld. Mocht Euwe wederom winnen, dan zal hij waarschijnlijk den titel ter beschikking van de F.I.D.E. (Internationale Schaakbond) stellen, iets wat natuurlijk niet in het con tract is opgenomen. Mocht Aljechin de match winnen, dan- heeft Euwe geen voorkeursrechten voor een revanche. Door Louis ki de 12e ronde knock out te slaan heeft Schmeling een verrassen de, maar volkomen verdiende zege be haald op een tegenstander, die onover winnelijk bleek, doch tenslotte voor het vooral in tactisch opzicht betere boksen van den Duitscher moest capituleeren. Na de vierde ronde kwam het keer punt. In iedere verdere ronde werd het steeds duidelijker, dat Schmeling's kan sen op een puntenzege lang niet slecht stonden. En van de negende ronde af werd het overwicht van Schmeling zoo groot, dat men ieder oogenblik een knock out overwinning verwachtte. Zoo werd het een op regelmatige wijze behaalde zege van den Duitscher, die nu zijn volle rechten op een wed strijd tegen Braddock voor den titel wel zal laten gelden. Voor den wedstrijd. Duizenden particuliere wagens en bussen van alle staten van Amerika kon men in de nabijheid van het stadion vinden, uren, voordat de match een aanvang zou nemen. Extra-vliegtuigen waren ingelegd, extra- treinen kwamen uit Chicago, Detroit de geboortestad van Louis Pitssburg, Phi- ladelphia, Boston en Cleveland. Het uitstel en van de match had toch nog 'n gunstigen invloed op den kaartenverkoop gehad, zoo dat tusschen de 80.000 en 90.000 toeschou wers in het stadion aanwezig waren. Onder de aanwezigen bevonden zich Ja mes Roosevelt, zoon van den president, gou verneurs van zes staten, de burgemeesters van New-York, Chicago, Kansas City enz. Verder talrijke filmsterren uit Hollywood, die speciaal waren overgekomen. Opmerkelijk waren wel de weddenschap pen. Kort voor den aanvang stond het 91 ten gunste van Louis voor een puntenzege, 51 voor Louis voor een k.o.-overwinning. Tegen tien uur in den avond betrad Schmeling als eerste den ring. Louis werd stormachtig toegejuicht, doch volkomen immuun voor deze huldebetuigin gen wachtte hij kalm de dingen af. Nog wer den aan het publiek voorgesteld de ex-we reldkampioen Jack Dempsey, Gene Tunney, de huidige wereldkampioen Jimmy Brad dock, verder de wereldkampioenen in an dere gewichten: Mickey Walker en Toni Canzoneri. Kort voor den aanvang vond nog een tragisch incident plaats. De 85-ja- rige boksexpert Tom Bourke begroette Max Schmeling doch werd plotseling daarby door een hartverlamming getroffen. Het verloop van het gevecht. In de eerste ronde begon Louis goed. Met een rechtsche, gevolgd door een linksche werd Schmeling's oude oogblessure getrof fen, doch het laatste gedeelte eindigde in lyf aan lijfwerk. Het bleek, dat in de tweede ronde Louis veel gevaarlijker was. Schmeling wordt her haaldelijk geraakt en in de derde ronde ziet het er al heel leelijk voor hem uit, daar vooral de linkschen van Louis goed aanko- Schmeling men. Schmeling dekt zich echter zoo goed mogelijk en Louis weet uit zijn meerderheid geen verder voordeel te behalen. Deze der de ronde is volkomen voor Louis. Een uppercut van Schmeling in de vier de ronde treft geen doel en een linksche van Louis is raak. Maar dan komt in deze ronde een kleine sensatie. Louis is een mo ment onoplettend, hij wordt getroffen door een rechtsche van dichtbij en hij gaat voor enkele tellen neer. Hij is weliswaar snel weer op de beenen, doch zijn moreel heeft een flinke klap gekregen. Schmeling en de toeschouwers weten nu, dat Louis ook kan verliezen. Want de gong redde den laatste tenslotte uit een zeer benarde positie. In de vijfde ronde gaat het op buigen of breken aan. En daarbij is Schmeling beter. Veel moet Louis incasseeren door recht- schen van Schmeling op korten afstand en uppercuts. Louis wordt door den ring ge dreven. Als de gong klink, wordt Louis in zijn hoekje door zijn verzorgers opgevan gen. Schmeling is in de zesde ronde steeds in den aanval, doch Louis weert zich met volle kracht. Maar zijn geduchte linkschen heb ben niet meer die kracht, die hem zoo ge vaarlijk maakt. In de zevende is Louis beter op dreef. Hy valt aan en daarbij zijn zijn slagen niet on gevaarlijk voor zijn tegenstander. Zijn sla gen missen door handig uitwijken van Schmeling nog al eens doel. Ook in de achtste ronde is Louis aanvan kelijk in de meerderheid. Maar Schmeling zet er een afmattingstactiek tegenover, ont wijkt weer handig en daarby treft hij Louis eenmaal in het midden van den ring staan de, op den kin. Louis blijft echter staan en vertwijfeld om zich heen slaande plaatst hij te laag, waarvoor hij een waarschuwing krijgt van den scheidsrechter. In de negende ronde werd Louis driemaal achter elkaar door de reehtschen van Schme ling getroffen en verweert zich nauwelijks meer tegen den vloed van slagen. Als de gong klinkt wankelt Louis naar zijn hoekje. In de tiende ronde plaatet Louis direct weer te laag, doch een rechtsehe van Schme ling is het antwoord. Men kan dan wel aannemen dat Schmeling den wedstrijd niet meer verliezen kan. Hij bokst met koel over leg, wacht op het goede oogenblik om de zege definitief te behalen. Schmeling is in de elfde ronde wederom sterker. Kort voor het luiden van den gong. plaatst hij nog een serie slagen, doch zoo. heel veel uitwerking hebben deie ook weer niet, want Louis vangt ze in dubbele dek king op. Overigens blijkt wederom hét enor me incasseeringBvermogen van den neger. Het einde. Wederom vangt Louis in de twaalfde: ronde aan met een te laag geaiaatsten stoot. Dit schijnt Schmeling in woede te brengen; Ben trommelvuur van slagen breekt op, Louis los en plotseling valt Louisde scheidsrechter Donovan tilt en Louis, die, door velen beschouwd wérd als de beste bokser, die ooit in den ring is verschenen, wordt uitgeteld. Een onbeschrijflijk gejubel breekt los. De duizenden juichen den overwinnaar van hun favoriet hartelijk toe. Schmeling heeft, van zijn 60 wedstrijden als prof. gebokst, 37 door k.o. gewonnen, 12 won hij op punten, 4 ontmoetingen eindig den onbeslist, de overige 7 verloor hij. Een titelgevecht te Berlijn? Er zouden, volgens berichten uit New- York, onmiddellijk na den wedstrijd onder handelingen geopend zijn voor een titelge vecht tegen Jimmy Braddock. Deze ontmoe ting wil men in September a.s. te Berlijn organiseeren. Paarden. (Van onzen Londensehen correspondent.) Londen, 19 Juni Een zee van grijze hooge hoeden! Het seizoen bereikt de laatste dagen een hoogte punt, nu de Ascot-races aan den gang zijn, die luisterrijker gevierd worden dan ooit. Vermoedelijk wil Londen de schade in halen aan een verregend en niet te mooi voorjaar, want aan zonneschijn zijn we ons niet te buiten gegaan tot nu toe. Het weer is bepaald in de war geweest eerst dezen winter een aantal van die ondoordringbare „foks", die men eigenlijk al tot de historie rekent nu electriciteits- en gasverbruik al gemeen zijn, en daarop een paar maanden van grieperig verkoudheidsweer. Een week geleden was de gashaard nog geen luxe abnormaal voor half Juni. De rest van West- Europa moet er echter volgens berichten van continentale bezoekers, niet beter aan toe geweest zijn en de lezers zullen dus ook wel hun aandeel in de kou gehad hebben. Nu echter doet de zon haar best, met het resultaat, dat ieder die zich vrij kan maken een paar dagen „de wei ingaat", en haast automatisch in Ascot verzeilt geraakt. Dit is dè gelegenheid om iets van het „society"- leven hier te zien, dat veel meer dan in an dere landen nog een leidende rol speelt. Enkele weken geleden waren wy in de gelegenheid de beroemde „Derby" te zien verrijden, op een renbaan, die zich door een kermisterrein slingerde, te midden van het tumult van zigeuners en bookmakers. Niets van dit alles hier. Ascot is een voortreffelijk park, select en rustig. Het is een renbaan met traditie, in 1711 al bekend, toen Queen Anne er een bezoek bracht. En het publiek, dat in duizenden op komt dagen, komt voor den indruk van die tra ditie, gedraagt zich, vóór vaderlijk gekleed, op voorvaderlijke wijze. Zoodat men vooral niet toe moet geven aan den drang al die grijsgehoede heeren voor generaals in bur ger of parlementsleden te houden, een ver gissing, die even vreemd zou zijn als die van den pas in Londen gearriveerden bezoeker, die in ieder majestueus getulbanden Britsch-Indiër minstens een Maharadja ziet tot op den dag, dat hij tot de ontdek king komt, dat het meerendeel van deze „Maharadja's" zich in de buurt van de dokken ophoudt! A propos Maharadja's. Van Maharadja's en andere Indische hoogwaardigheidsbekleeders gesproken: ons aller vriend de Aga Kahn wandelt hier ook weer rond, en controleert in de paddock het opzadelen van zijn paarden, die tydens de Derby zoo'n eclatante overwinning behaal den. Tot nu toe heeft hy in Ascot geen succes. De Kahn is behalve een fortuinlijk fok ker een orgineel man, die een betere ver deeling van de Europeesche en Aziatische grenzen bepleit, propaganda maakt voor de Islamietische filosofie, die volgens hem zoo wel door Oost als West wordt verwaarloosd en „biculturisme" predikt, waaronder hy verstaat, dat ieder Europeaan van ontwik keling een der groote Aziatische talen moet leeren en omgekeerd. En dat in een land, waar zeer veel ont wikkelden zelfs geen Fransch of Duitsch kennen! Wij zijn bang, dat zijn „tips" op paardengebied beter beluisterd worden dan zijn ideeën over „bi-culturisme". Groote en kleine „gokjes". Bovenstaande veronderstelling is nog maar een klein „gokje" vergeleken met de weddenschappen waar men zich hier langs de baan aan waagt: alleen aan de offi- cieele weddenschappen werd gedurende den openingsdag door den totalisator 68.852 pond sterling ontvangen. Dat is, het pond ruwweg geschat op 7 gulden 30, een bedrag van ruim vyf ton. Daar wordt natuurlijk weer een gedeelte van uitgekeerd, maar hoeveel is dat? Deze officieele totalisator is natuurlijk „O, K." Maar hoevéél de bookmakers ver dienen weet zelfs de belastingambtenaar niet altyd. Het directe resultaat van dit gokken is, dat er een ietwat misplaatste belangstelling Benovïnan, de Amerinaansche harcilooper, die op het oogenblik in uitstekenden vorm is en die dit jaar op de 800 M. een fraaien tijd maakte van 1 min. 50.5 sec. voor paardensport ontstaat, zelfs by taxi chauffeurs, busbestuurders en anderen, die meer benzinewalm dan stallucht opsnuiven en maar sporadisch een levend paard te zien krijgen. De beste raad, dien men iemand kan geven, die zich te dicht in de buurt van een totalisator waagt is: maak er alleen gebruik van als je geld kan missen en onder geen omstandigheid als je méér geld noodig hebt! Concours d'elegance. Waar zooveel te zien valt als in Ascot, daar is het begrijpelijk, dat velen wel eens vergeten waarom het begonnen is en den heelen wedstrijd vergeten. Want er is veel te zien; in Royal Box, Grandstand en Pad dock verdringt zich de aristocratie van En geland, tusschen het publiek, dat alle talen der aarde spreekt, mengen zich de manne quins der groote modehuizen en het vrou welijke deel der bezoekers wedijvert in elegance met de volbloeds, die in de pad dock worden voorgeleid. Veel dames hebben twee of meer hoeden bij zich in de auto en zooals een viermaster bij iederen weersomslag verandert van zei len, sturen zij hun begeleiders terug om een anderen hoed volgens de betrokken mopperende heeren altijd op „het spannend ste moment van den wedstrijd". Maar zelfs op het hoogtepunt van Lon- den's „season" weet men Eva te waardeeren en te verdragen. Staatspensionneering. Door de afdeeling Winkel van den bond van Staatspensionneering was, evenals vo rige jaren, het initiatief genomen tot de organisatie voor een tocht voor ouden van dagen. Doordat een 24-tal autobezitters zich met hun auto daarvoor beschikbaar hadden gesteld en door teekenen op de aan geboden lijsten voldoende geld bij elkaar was gebracht, had deze tocht Woensdag morgen plaats. Het weer was de oudjes bijzonder goed gezind en onder deze omstandigheden, werd koers gezet naar Amsterdam over Hoorn, Volendam, waar gepauzeerd werd en by aankomst te Amsterdam werden de ouden van dagen aangenaam verrast met een rondvaart per motorboot door de ha vens en daarna werd per auto naar Schip hol gereden waar een heerlijke warme maaltijd hen wachtte. Nadat men daar ook eenige uren had vertoefd, werd de terug tocht over Haarlem en Velsen aanvaard en bij het binnenkomen in de gemeente wer den zij opgewacht door Winkels Harmonie en vele inwoners, waarna zij onder de op gewekte tonen der muziek en gejuich der Mazelen. Vanwege de mazelen, die hier onder de schooljeugd heerschen, is het lokaal voor de lessen in de 3 laagste klassen gesloten. In verband hiermede wordt verwacht, dat de schoolreisjes voor de volgende week moeten worden uitgesteld. De zomer brengt werk. Als een verheugende tijding kunnen we melden, dat onze gemeente momenteel geen werkloozen meer heeft. Het vrije bedrijf heeft alle beschikbare krachten opgeno men. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze opleving geen blijvend karakter dragen, wat na beëindiging van den aardappeloogst en hooibouw wel zal blijken. Vergadering commissie schoolfeest. In een Woensdagavond gehouden ver gadering van de commissie voor het school feest werd besloten, dit jaar met de leer lingen der lagere klassen te gaan naar RPr gen en Egmond aan Zee en met die de^ hoogere klassen naar Amsterdam (Artis en Koloniaal Museum) met op de terugreis een bezoek aan het natuurbad te Velserend. aanwezigen de zaal van Laan werden inge leid waar nog vele woorden van dank en erkentelijkheid werden gesproken en de overleden voorzitter, de heer A. de Ridder nog werd herdacht, die met dergelijke toch ten zoo vaak de toon aangaf en die men nog niet is vergeten. De ouden van dagen hebben een dag ge had waarover zy nog vaak met genoegen zullen terugdenken. Diploma behaald. Onze plaatsgenoot P. van der Ende be haalde op het examen van de F. N. Z. te Leeuwarden het diploma voor botermaker. Castricum Vooruit. Vanaf 28 Juli tot en met 4 Augustus wordt door de V. V. V. Castricum Vooruit een feestweek gehouden. O m. zal plaats hebben een optocht met versierde fietsen en dergelijke. Verschillende concerten, strandfeest, demonstraties door gymnas- tiekvereenigen en hondendresseerclub. Groote volksfeesten staan op het pro. gramma, waaronder optocht van versierde wagens, waarvoor medewerking is ge. vraagd van producenten, middenstanders vereenigingen en dergelijke, terwijl a]j slót een groot vuurwerk zal worden afge stoken. Verwacht mag worden dat alle in. gezetenen ieder op de hun eigen wyze spontaan zullen medewerken om deze feest- ■week zoo goed mogelijk te doen slagen. Forensenbond. Woensdagavond werd 'n algemeene Ie- denvergadering gehouden van de afdeeling Castricum van den algemeenen bond van forensen in hotel Bakker. Te ruim acht uur opende de voorzitter de heer Overweg. De burgemeester hierna aan het woord komende hield een gloedvolle toespraak waarin hy de verhouding van forensen en inwoners, meer aangeduid als inboorlingen schetste en er op wees dat voor de vreemde lingen die zich hier hebben gevestigd, wel nog eenige wenschen zullen overblijven die niet altijd direct kunnen worden verwezen lijkt. Als afgevaardigde naar de algem. lands vergadering werden naast voorzitter en se cretaris aangewezen een tweetal leden waarbij hen opdracht werd verstrekt op die vergadering er voor te ijveren dat de gel den, die van begunstigers worden ont vangen, ten bate van de afdeelingskas aio gen blijven. Besloten werd medewerking te verleenen aan de feestweek welke door de V. V. V. wordt georganiseerd. Hierna werd bespro ken het houden van 'n feest in den tuin van hotel Bakker. Dit feest zal 18 Juli a.s. plaats hebben. Het voorstel tot het komen van een feestkas werd door 't bestuur te ruggenomen. Tot de oprichting van een forensenvoetbalclub welke tegen een club van den forensenbond te Heiloo zal spelen, werd besloten. Hierna kwam aan de orde de bespreking van het vastrechttarief electriciteit. Een heele discussie ontstond hierover. Er werd door veie aanwezigen gewezen op de groote onbillijkheid en de verschillen voor de verbruikers, vooral over de ver schillen tusschen vastrechttarief volgens oppervlakte en stroomverleden. Het be stuur werd opgedragen om deze zaak nauw keurig te doen nagaan en die maatregelen te nemen en actie te voeren welke noodig is om hier een behoorlijke en billijke op lossing te verkrijgen. Bloembollencultuur. De afdeeling hield Woensc^gavond een druk bezochte ledenbijeenkomst, waar als voornaamste punt op de agenda stond „De saneering". Na breedvoerige besprekingen waren de resultaten als volgt: Vraag I. 43 voor, 8 tegen. Vraag II. 13 voor, 34 tegen. Vraag H. 5 voor, 43 tegen en vraag IV. 14 voor en 35 tegen. Alzoo voor algeheele afschaffing. Besloten werd nog tot deelname in het garantiefonds; in den vollen grond bol- bloemen-expositie te houden het volgend jaar in de buitenplaats Marquette. Tot afgevaardigde naar de Maandag te houden Algemeene Vergadering werden be noemd de heeren Jac. Mayer Gz. en P. Koster. Aardbeien. Donderdagmiddag werd betaald per 100 slof voor Moulin Rouge met dop 62—85, vroege export 60—82, Deuts Evern zonder dop 5575, idem met dop 5060, Jacunda zonder dop 55—75. Aardbeienmarki Vrijdagavond waren de prijzen als volgt: Per 100 slof voor Moulin rouge m. d. ®5 95, id. z. d. 62. Vroege export m. d. 65 —85, Deuts Evern m. d. 35—55, idem z. d. 0 —75, Amazone z. d. 55—75 en per 100 Kg. 15—22. Herbenoemd. Tot voorzitter van de banne Haren* karspel is herbenoemd de heer P. Borst te Tuitjehorn. Toeslagregeling IJselmeervisschers. Voor de IJsselmeervisschers die toetra den tot de regeling A, zal de toeslag, te be- ginen met 21 Juni 1936 tot nader te bepalen tijdstip, nihil bedragen. Waarschuwing- Door de zorg van de Ned. Heide Mij.» is voor indirecte bemesting op verschillen* de plaatsen langs de wegen in de Wie* ringermeer, tusschen de aanplantingen, in* pine gezaaid. Deze fraaie bloemen maken een bijzonder aardig effect doch blijken bo vendien op de voorbijgangers een buiten gewoon aantrekkingskracht uit te oefenen. By bossen worden de bloemen meegeno men. Dit mag natuurlijk niet. Het is ech ter jammer dat door de overtreders niew wordt ontzien, want soms worden de plan ten in hun geheel uit den grond getrokken. Dit maakt het feit nog erger en door de politie wordt dan ook scherp toezicht uit geoefend. Reeds hebben enkele personen een be keuring opgeloopen. Men zij dus gewaar schuwd. 4 X

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12