DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE STAKINGEN IN BELGIË. S. KROM nv. Chemisch reinigen Ho. 144 138e Jaargang DE ALGEMEENE TOESTAND. Overeenstemmingen naderen. Vincent Auriol over de Fransche financiën. Tegen devaluatie. Dertien schoolkinderen verdronken TEL. 4043 (3 lijnen). tijdelijk HEERENCOSTUMESf 2.- MANTELS JASSEN f 2.- JAPONNEN vanaf f 1.25 Winkel Langestraat 91. Telefoon 2160. JL Zij, die zich met 1 Juli a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 0, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 20 Juiti 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De kalmte is weergekeerd te Quareg- non. De aldaar, evenals te Jemappes op gerichte barricaden zijn weer door de stakers opgeruimd. Te Cuesmes moest men tot laat in den morgen werken, daar brievenbussen, palen van het electrische net enz. waren omvergeworpen. Talryke aanhoudingen hadden plaats. In Henegouwen is alles rustig, doch groepen stakers blijven trachten de an dere werklieden tot staking aan te zetten. Dit is niet alleen het geval in Henegou wen doch ook in de provincie Luik, waar men onder bedreiging de landarbeiders tot staking aanspoort. Stakingen zijn voorts nog uitgebroken te Aalst, in Oost-Vlaanderen, te Deynze staken de arbeiders van 3 fabrieken. Te Brussel wordt in vele fabrieken gestaakt, terwijl het werk in de haven gedeeltelijk stilligt. Ook te Leuven is de staking aan gevangen. Te Namen is eveneens in vele fabrieken het werk stilgelegd, en de meeste win kels zijn daar gesloten. Ook het tramver keer ligt in laatstgenoemde stad stil. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft den gouverneur verzocht alle samen scholingen te doen verbieden. Te Gent breidt de staking zich meer en meer uit. Een groep stakers, ongeveer 200 man sterk, is de verschillende werkplaat sen der bouwonderneming afgeloopen, en heeft de arbeiders genoodzaakt te staken. Een 3-tal vrachtauto's werd door de sta kers overvallen en de vervoerde koopwaar afgeladen. Een groep stakers is voorts een groot Warenhuis binnengedrongen en heeft het daar werkzame personeel ge dwongen, den arbeid neer te leggen. Er hadden verschillende arrestaties plaats. De staking heeft zich verder uitgebreid in de Textiel- en Metaalindustrie. Tal van fabrieken en werkplaatsen hebben hun poorten gesloten. De bedienden van ver scheidene ondernemingen hebben zich bij de staking aangesloten. Ook bij verschil lende taxi-bedrijven werd het werk stil gelegd, en men vreest dat het tramperso neel dit voorbeeld zal volgen. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, is men algemeen van meening dat een oplos sing in de staking der dokwerkers nabij is. De onderhandelingen bij den gouverneur der provincie tusschen werkgevers en de leiders der transportarbeiders gaan voort. Aan den anderen kant zijn echter de kolenlossers en kolenvervoerders in sta king gegaan voor loonsverhooging. Tevens is een beweging aan den gang onder de in loondienst varende schippers en de me taalbewerkers. De staking in de Antwerpsche haven. Het nationale comité voor de haven van Antwerpen heeft te Brussel onder voor zitterschap van van Zeeland vergaderd tot omstreeks twee uur in den nacht. De zienswijzen kwamen aanzienlijk na der tot elkander. Van Zeeland deed een transactie-voor stel, strekkend tot een loonsverhooging van 12 francs per dag. De arbeiders vroe gen 14 francs, terwijl de werkgevers in 10 francs hadden toegestemd. De betrokkenen zullen hedenavond hun antwoord bekend maken, na de voorstel len aan hun lastgevers te hebben voor gelegd. Overeenstemming in de mynen. In de Gemengde nationale commissie voor de mijnen werd overeenstemming bereikt aangaande een algemeene loons verhooging van 5 procent, een minimum salaris van 32 francs, betaalde vacantie en vrijheid van organisatie. De werkgevers verklaarden met betrekking tot de urige werkweek dat deze noodlottige ge volgen voor de steenkool-industrie en de algemeene economie des lands met zich zou sleepen. Zij vroegen dan ook deze kwestie zorgvuldig te willen bestudeeren, alvorens een definitieve beslssing te ne men. De delegatie der arbeiders drong er bij de regeering op aan dat de hervorming geleidelijk ten uitvoer zou worden gelegd. De commissie, die tot middernacht m vergadering bijeen is geweest zal vandaag baar werkzaamheden hervatten. De ontwikkeling der stakingsbe weging. De onderhandelingen, die tusschen de Antwerpsche stakers en de werk gevers gevoerd werden onder leiding van den gouverneur der provincie Antwerpen, baron Holvoet, en waar van verwacht werd, dat zij tot een spoedige overeenstemming zoden lei den, zijn toch nog afgesprongen, De werkgevers willen niet verder gaan dan een loonsverhooging van 7 francs, de arbeiders houden vast aan hun eisch van 14 francs. Een door baron Holvoet voorge stelde tusschen-oplossing n.L een loons verhooging van 10 francs werd verworpen. De gedelegeerden der werkgevers zijn nog in den loop van gisteravond telefonisch door minister-president van Zeeland naar Brussel ontboden voor het plegen van na der overleg. De toestand in Oost-Vlaanderen. Onder de voornaamste feiten, die zich gisteren in de ontwikkeling der stakings beweging hebben voorgedaan, moet wel in de eerste plaats genoemd worden het uitbreiden der staking in de provincie Oost-Vlaanderen. Groepen stakers ver spreiden zich door de provincie en slaagden erin de fabrieken te doen sluiten te Loo- keren, Hamme, Aalst, Veerle (St. Niklaas) In West-Vlaanderen is de beweging overgeslagen op de glasfabrieken in Roes- selaere en Havelghem. In de Kempen wordt het werk over het algemeen voort gezet hoewel gedeeltelijk gestaakt wordt in de fabrieken te Herent. In de provincie Henegouwen is alles betrekkelijk rustig. Te Quaregnon heeft minister van der Velde gister de stakers toegesproken van uit het venster van het gemeentehuis. Hij maande de arbeiders tot kalmte aan. Des ondanks begonnen de stakers na zijn ver trek de straten weer op te breken. Verder wordt uit Quaregnon nog ge meld, dat de lijkschouwing op het slacht offer, de 52-jarige vrouw, die gisteren by de botsingen was gevallen, heeft uitgewe zen, dat de doodsoorzaak niet als eerst werd gezegd is te wijten aan hartsverlam- ming door schrik maar dat zij getroffen is door een kogel uit een der karabijnen van de gendarmerie. Te Virvinal liggen de gasfabrieken stil. Te Verviers, waar zich ernstige spanningen hebben voorgedaan, ljjkt de toestand iets kalmer. De uitbreiding der stakingsbewe ging is vooral te wijten aan het feit, dat groepen jonge stakers door het geheele land trekken en de arbeiders opwekken zich bij hun beweging aan te sluiten. Tal van fabrieken bevinden zich op het oogenblik onder militaire bewaking. Overeenkomsten getroffen voor verschillende bedrijven. Er is overeenstemming bereikt in de pa ritaire commissies voor de havens van Brussel en Vilvoorde, voor de glasfabrie ken, de meubelindustrie, het hotel- en restaurantbedrijf, de slachtplaatsen en slagerijen en de spoorwegen. Het conflict Antwerpen. in de haven van De heer van Zeeland zou gisteravond een bijeenkomst presideeren, welke het con flict in de haven van Antwerpen zou be handelen. Er is ook overeenstemming bereikt voor de bouwvakarbeiders, de glasfabrieken en de electrische centrales, zoomede de cho coladefabrieken. Naar het einde der conflicten? Werkgevers en werknemers in de ijsfa brieken, de meubelindustrie en het hotel- en restaurantbedrijf zijn tot volledige over eenstemming gekomen. In andere takken van bedrijf worden bevredigende vorde ringen gemaakt, zoodat er hoop op be langrijke ontspanning bestaat. De minister van financiën, Vincent Aurol, heeft gistermiddag in de Kamer een uiteenzetting gegeven van den huidigen financieelen toestand. In zyn inleiding wees de minister erop, dat de regeering het noo- dig acht het land de waarheid te zeggen, In de laatste vier jaren, aldus vervolgde Auriol, was het in evenwicht brengen der begrooting de voornaamste zorg van hen, die meenden, dat de hervatting van het eco nomisch leven vooral afhing van een her stel der financiën des lands, tegelijk met een besnoeiing der prijzen in het binnen land om deze aan te passen bij de wereld- prijzen. Snelle en uitgebreide bezuinigingen, een drukking van de kosten van levensonder houd vormden het program. Daarbij kwa men salaris-verminderingen, e.d. Dit was een poging van deflatie zonder precedent. De besnoeiingen op de uitkeeringen aan oud-strijders, ambtenaren, plaatselijke ge meenschappen en renteniers kunnen voor 1934 en 1935 op meer dan 5 milliard worden geschat, bij welke opoffering voor de laat ste beide jaren een overbelasting kwam van 1.320 millioen. Het deficit op de begrooting. Het resultaat van de financieele wetten der laatste vier jaren had een overschot van 10.800 millioen moeten opleveren. De vergelijking tusschen de begrooting van 1931-1932 en die van 1936 geeft een werke lijke vermindering weer van 6.460. Vooral het verwachte evenwicht werd niet bereikt. Het deficit voor 1934 kan wor den geschat op 8800 millioen, voor 1935 op 10 milliard, en voor 1936, te rekenen op 1 Juni, op 6 a 7 milliard. Tegen devaluatie. Vervolgens gaf Auriol antwoord aan de devaluisten. Auriol weerlegt verschillende argumenten en verklaart zich te zullen hou den aan het standpunt, dat de regeering heeft aangenomen, toen zij zich voor de bei de kamers voorstelde: een standpunt, dat in overeensemming is met den wil van het land. „Er is dus nu een enkele politiek, zeide hy, een beroep op de natie zich zelf te redden en haar munt te redden". Auriol noemt deze poging mogelijk. Hij schat het Fransche kapitaal, dat niet deelneemt aan het nationale bedrijfsleven op 60 milliard. 26 milliard hiervan is uitge voerd naar buitenland, 4 milliard is in par ticuliere goudvoorraden belegd en 30 mil liard is opgepot. Voor de „gevluchte" kapitalen biedt de minister amnestie aan. Hij zal bij de Kamer een wetsontwerp te dezen aanzien aanbie den, waaraan hy toevoegde, dat fraude bij ontdekking zeer zwaar zal worden gestraft en mogelyk tot confiscatie van de tegen waarde der niet aangegeven goederen kan leiden. Er zullen onderhandelingen worden ge opend met de regeeringen van buurstaten om gezamenlijk belastingvlucht en belas tingontduiking tegen te gaan. Voorts is veel kapitaal gevlucht qjt vrees of In de hoop op devaluatie. De verklaringen der regeering zullen een einde maken aan deze vrees of deze hoop. Overigens zullen de kapitalen terugkeeren, wanneer het economisch leven zal zyn hervat. Een beroep op de spaarders. Auriol kondigde vervolgens aan, dat na dat maatregelen zijn genomen ter verdedi ging van de aandeelenmarkt hij over enkele dagen een beroep zal doen op de spaarders voor bons op korten termijn en in kleine coupures om ze in het geheele land te plaat sen. Hij zal daartoe niet alleen gebruik maken van de credietinstellingen, doch ook de bemiddeling inroepen der ambtenaren van financiën en der posterijen. In af wachting daarvan zal hij van de Banque de France vragen een blanco crediet: „open lijk, direct, zonder schaamte en zonder huichelarij" De regeering zal eenige orde stellen op de verschillende credietinstellingen. Zij zal zich bezig houden met een verlaging van den rentevoet en het gebruik van cheques in den buitenlandschen handel. De on juiste verhouding tusschen de belastingen op verbruik en de belastingen op het inko men zal eveneens worden herzien. Zich tot de communisten wendende, zeide Auriol, dat het gevaarlijk zou zyn tot een kapi taalsheffing over te gaan. Tenslotte deed hij een beroep op de leidende klasse dat voor uitzien en op tijd instemmen met noodige opofferingen tot heil van het land kan zyn. Bij een schooluitstapje der stedelijke school in Machias in den staat Ohio werden de kinderen ook meegenomen op een motor boottocht over het Gardiner-meer. Door nog niet bekende oorzaak kantelde plotseling de motorboot met het gevolg dat 15 kinderen in het water terecht kwamen. Een groot aantal hunner kon niet zwemmen. Velen trachtten zich nog aan de boot vast te klemmen en aldus boven water te blijven, maar voordat hulp ter plaatse was aange komen, waren reeds dertien kinderen onder water verdwenen. Toen eindelijk reddingspogingen konden worden ondernomen, duurde het slechts kort voor alle drenkelingen aan land waren gebracht. De dertien kinderen, die reeds gezonken waren, bleken reeds te zyn overleden. By de beide anderen hadden de pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, succes. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Dreigende staking bij electrische centrale voorkomen. De dreigende staking by de electrische Centrale der hoofdstad heeft men kunnen voorkomen. Ofschoon nog geen volledige overeenstemming tusschen werkgevers en werknemers bestaat, hebben de arbeiders besloten, den arbeid voort te zetten in de hoop op een spoedige regeling. De knechts in de varkensslachterijen hebben voor he den de staking afgekondigd. In het algemeen neemt de stakingsgolf zoqwel te Parys als in de provincie verder af. Slechts in eenige provinciesteden zijn gisteren nieuwe conflicten uitgebroken. Te Brest hebben de arbeiders der gasfabriek het werk neergelegd. Te Nice wordt in het vervoerbedrijf gestaakt. DE ITALIAANSCHE PERS OVER DE REDE VAN EDEN. Overal instemming. Alle Italiaansche bladen bespreken de rede van Eden, die het „Giornale d' Italia" kwalificeert als een belangrijk document, niet slechts voor wat de gevolgen betreft met betrekking tot de sanctie-politiek, doch omdat het erkennen van begane fouten en het teniet doen ervan, wanneer zij gevaar lijk worden, een opmerkelijke uiting van kracht is. De erkenning van deze fouten, is volgens het „Giornale d'Italia" nog niet volkomen, want zij strekt zich niet uit tot de noodlottige gerechtelijke dwaling der sanctielanden, Italië als een aanvallerstaat te hebben beschouwd. Desondanks echter is de erkenning van Eden veelbeteekenend en wellicht beslissend en vormt zij een les voor andere, minder stoutmoedige sanctie- landen, die nog een wisselvallige politiek volgen. Het Italiaansche volk, aldus besluit het blad, kan trotsch zyn op deze politieke en moreele overwinning, die de eclatante mili taire overwinning completeert. Thans wacht Italië met zijn gebruikelijke kalmte op de aanstaande beslissingen van Genève, waar op het zyn nieuwe politieke oriënteering voor de naaste toekomst zal kunnen ba seeren. OOK DELBOS KONDIGT OPHEFFING DER SANCTIES AAN. In den Franschen ministerraad van giste ren heeft minister Delbos een expose van den buitenlandschen toestand gegeven, in het bijzonder van de problemen, die bin nenkort te Genève zullen worden bespro ken. De regeering aldus zeide hij die trouw blijft aan het beginsel van collectieve actie, zal zich aansluiten bij elke beslissing, die de Volkenbond zal nemen. De minister zeide van meening te zyn, dat feitelijke overwegingen hebben geleid tot het be rusten in de opheffing der sancties. Midde len tot versterking van het stelsel der col lectieve veiligheid worden bestudeerd. DE ONRUST IN PALESTINA. De ongeregeldheden duren voort Donderdagavond is in de buurt van Tel Aviv een Britsche politiesergeant tijdens een gevecht gewond. Er zijn voorts weer verschillende sabo tagedaden gepleegd, o.a. zijn nabjj Lydda de rails van de spoorlijn Jeruzalem-Jaffa verwijderd. Op een goederentrein, die daar ter plaatse ontspoorde, zijn verschillende schoten gelost. Een locomotief en een wagon, waarmede een militaire patrouille werd vervoerd, is tusschen Jaffa en Lyd da ontspoord, doordat de rails in tweeën waren gezaagd. BRAND OP EEN FRANSCHEN KRUISER Op den Franschen kruiser „Georges Ley- gues" die voltooid wordt op de werf van den Hoet, is Vrijdag brand uitgebroken. Het vuur ontstond in een der onderste ruimen, waarin groote voorraden kurk wa ren opgeslagen. Zes arbeiders konden niet meer langs den gewonen gang naar buiten komen, zij moesten bevrijd worden door het uitsnijden van een deel van den wand Het vuur was weldra gebluscht. OVERSTROOMINGEN IN DEN KAUKASUS. Veel vee omgekomen. In den Kaukasus hebben groote over stroomingen plaats gehad. De Koera is bui ten haar oevers getreden en heeft de Talisji en talryke dorpen onder water zet, als gevolg waarvan honderden siuk-s vee zijn omgekomen en verscheidene hui zen verwoest werden. Er dreigen nog meer rivieren buiten haar oevers te treden. De verbindingen zyn verbroken. stad ge stuks DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Communisten bicden steun aan in strijd tegen Japan. De conferentie der hoofdofficieren van het Noord-Chineesche leger zou zich heb ben uitgesproken voor een vernieuwing van den Japanschen druk met het oog op de inlijving van Kwantoeng in het „Auto nome" regiem van Hopei en Tsjahar. De communistische troepen die een guerilla voeren tegen de regeeringstroepen in het noorden en westen van China heb ben een schrijven aan de regeering gezon den waarin zij hun hulp aanbieden tegen over Japan. In het schrijven wordt een directe be ëindiging van den burgeroorlog gevraagd, die bijeenroeping van een vredesconferen tie en de vorming van een gemeenschappe lijk front tegen de Japansche agressie offi- cieele Chineesche kringen weigeren op dit aanbod commentaar te leveren, maar men is toch van meening, dat het nu niet aan een bestudeering zal worden onderworpen. De Kwantoengtroepen trekken naar het noorden en het binnenland van Hoenan op. De situatie tusschen Nanking en Kwangsi blijft onzeker. De besprekingen met den vertegenwoordiger van Kwantoeng duren voort. EEN ABESSINISCHE REGEERING? West-Abessinië blijft den negus trouw. De Abessinische legatie publiceert een verklaring, waarin medegedeeld wordt, dat de Negus in Engeland vele telegrammen heeft ontvangen uit Gore in west-Abessi- nië, waarin wordt gezegd, dat de oude re geering in functie blijft onder regent Schao van Bitwoded Walda Teadik. De telegram men waarvan het laatste Donderdagmorgen is ontvangen, geven bijzonderheden over den vorm van de regeering die thans func- tionneert en melden dat de centrale zoo wel als de locale regeeringen haar werk zaamheden verrichten en dat alles normaal verloopt. De keizer heeft bericht ontvangen dat de burgerbevolking en de nog gemo biliseerde troepen hem trouw zijn. WEDEROM ONGEREGELDHEDEN TE DANTZIG. Ruiten van kerk ingegooid. Vannacht hebben groepen nationaal so cialisten alle ruiten ingegooid van de St. Nicolaaskerk. Hoewel de politie tijdig gewaarschuwd was, werd niemand gearresteerd. Het orgaan der oppositie van rechts Nationalzeitung, dat van het incident mel ding maakte, werd voor de verschijning reeds in beslag genomen. WEGENS ONTVOERING TER DOOD GEBRACHT. Uit Mc. Alester in Oklahoma (Vereen. St.) wordt gemeld, dat Arthur Gooch, een 27- jarige man, die twee ambtenaren uit Texas had ontvoerd en hen ongedeerd had te rugbezorgd, is opgehangen. Dit is de eerste toepassing van de wet, die op ontvoering de doodstraf stelt. DE SANCTIEMAATREGELEN. t Van gezaghebbende Italiaansche zijde wordt ten aanzien van de kwestie der ver dedigingsmaatregelen van Italië tegen den sanctie-oorlog verklaard, dat, wanneer de sancties zullen worden opgeheven, ook de tegen-sanctiemaatregelen zullen verdwij nen. MILITAIRE RUPSAUTO IN RAVIJN GESTORT. Twee dooden. Een militaire rupsauto, die aan de ma noeuvres deelnam, is naby Houffalize (in België) in een bocht in het fyna grint ge slipt, en na een buiteling gemaakt te heb ben in een 50-meter dié)) ravijn gestort. Een sergeant en een soldaat werden ge dood. De chauffeur en een tweede soldaat liepen verwondingen op. HOUDT DE EMIR ZIJN ZOON GEVANGEN? De „Daily Herald" meldt uit Bersjeeba, dat het tot ernstige meeningsverschillen is gekomen tusschen Emir Abdoellah van Transjordanie en zijn zoon, kroonprins Da- lal. Deze zou getracht hebben, een opstand tegen het Britsche bestuur te ontketenen. De Emir heeft zich daar tegen verzet en bevel gegeven, zijn zoon in het paleis van Amman gevangen te houden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1