Voor 100 jaar. PROFESSOR SLIM EN ZOON De nieuwe grondwet in de Sovjet-Unie. uiL ÜP Éy 11 p-f 16 m nn S i w j§§ ÉS IJ mp n 4 Zonder verspilling. £uchttuwct Een geheimzinnige vlucht naar Abessinië. r Jieck ÓL Schcol Damcukiek ^fchaakeuAciek Hebben we hier te maken met een scherts vertoning of met een totale omwenteling? 1 ders: onderwijzers, geestelijken en midden soort ambtenaren. Vandaar dat men op de congressen ook alle rangen en standen der maatschappij broederlijk bijeen vindt, allen zijn één dooi' hun belangstelling voor het pluimvee en de konijnen. Aan het congres wordt tevens een wereld tentoonstelling verbonden, waar zeker 10.000 der mooiste dieren uit verscheiden landen zullen komen. Daarover een vol genden keer meer. Ik maak mijn lezers er nu al vast attent op, dat de Kon. Ver. Avicul- tura in den Haag weer, evenals zij dit voor de congressen en tentoonstellingen in 1930 in Londen en 1933 in Rome deed, een gezel- schapsreis organiseert, waarbij men dus voor weinig geld gelegenheid krijgt het mooiste wat er op pluimveegebied bestaat, te zien en bovendien veel nuttige kennis tijdens een mooie reis op te doen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. (Nadruk verboden). Verleden jaar beleefde Rusland een geweldige sensatie: Stalin had plotse ling een ingrijpende hervorming van het in de Sovjet-Unie geldende regime aangekondigd, die haar uiting zou vinden in de invoering van alge meen, gelijk en geheim kiesrecht, naar westersch model. Er werd een com missie ingesteld, die de nieuwe wet moest uitwerken. Stalin werd per soonlijk lid van die commissie, het geen haar werk aanzienlijk verge makkelijkt heeft en haar voor aan vallen van den kant van communis tische fantasie heeft gevrijwaard. Daarna heeft men zelden iets over den arbeid van die commissie gehoord. Som migen beweerden daarom, dat het geheele plan opgegeven was, doch voor iederen kenner van de Russische toestanden was het duidelijk, dat dit een verkeerde op vatting was: den laatsten tijd vinden in Rusland ingrijpende veranderingen plaats, waarvan de draagwijdte en historische be- teekenis moeilijk overschat kunnen wor den. Wij zullen dit verschijnsel bij een andere gelegenheid behandelen, omdat de zaak van te groot belang is om ze in het voorbijgaan te bespreken. In elk geval stond het voor ons vast, dat onder derge lijke omstandigheden en gezien de inter nationale situatie op de volkomen gewij zigde positie van de Sovjet-Unie een „stille begrafenis" (zooals de Russische term luidt) van het plan buitengesloten was. Welke vormen zou het ontwerp echter krijgen? Deze vraag is nu beantwoord. De com missie heeft haar werk voltooid, bet door haar uitgewerkte ontwerp is door het Cen traal Uitvoerend Comité van de Unie goed gekeurd en zal in November van dit jaar door het Congres der Sovjets goedgekeurd worden (het pikante van het geval is, dat de nieuwe wetten door deze twee instel lingen moeten goedgekeurd worden, die door die wetten afgeschaft worden: zooals in Sovjet-Rusland gewoonte is, geschiedt dit goedkeuren zonder eenig verzet, met algemeene stemmen). Het ontwerp is ge publiceerd. De westerlingen hebben het in excerpten kunnen lezen, de lezers van de officieele sovjet-publicaties kunnen het ontwerp in extenso lezen. Het ontwerp ligt nu voor ons, wij kunnen het dus in zijn ge heel beoordeelen. De eerste indruk van het lezen van den tekst is zeer sterk. Een Nederlander moet tot de conclusie komen, dat er in Rusland een der belangrijkste omwentelingen plaats heeft gevonden, die de Russische geschie denis ooit gekend heeft. De machthebbers voeren vrijwillig hervormingen in, die in grijpende veranderingen in het geheele re gime brengen, dat regime zelfs geheel schij nen af te schaffen. De staatsburgers van de Sovjet-Unie krijgen algemeen, gelijk, di rect en geheim kiesrecht (vroeger ver klaarden de bolsjewiki, dat dit alles en vooral het geheime kiesrecht een kapi talistische instelling was, welke eiken rechtgeaarden bolsjewiek moest doen gru wen), vrijheid van het woord (weer iets, dat nog kort geleden als een kapitalistische instelling gold), vrijheid van vergadering, van pers enz. Kortom, alle denkbare vijan den, uit de meest democratische grondwet ten van het kapitalistische westen afge schreven. Zulke hervormingen komen gewoonlijk alleen na een geweldigen strijd, na een re volutie, wanneer de regeering zich ge dwongen ziet vergaande concessies aan het volk te doen om het allerergste te voorko men. Daar de sovjetpers en de buitenland- sche correspondenten te Moskou, mitsga ders de „goed ingelichte" reizigers, die in een paar weken „grondige studie" van Rus land maken, met nadruk verklaarden, dat in Rusland volkomen rust heerscht, zoo steeg de verbazing ten top. In de tot nu toe gepubliceerde mee ningen der westerlingen (wij bedoelen daarmede de echte kenners van de Russische toestand, die hun kennis te danken hebben aan een verblijf van vele jaren in Rusland, die de taal in derdaad kennen, die een werkelijke stu die van de Russische problemen heb ben gemaakt) komen twee standpunten tot uiting: een gedeelte hunner ver klaart, dat die nieuwe grondwet slechts humbug is, een soort boerenbe drog; een andere groep ziet in de nieu we grondwet een geweldige omwente ling, waarvan de gevolgen niet te i overzien zijn. Volgens onze meening „De Courant stelt ons in staat de afzetgebiedep uit te zoeken die wij het liefst wenschen, n.1. die het beste onze producten afnemen. Daarbij zonder verspilling. Couranten ver schaffen ons bovendien de gelegen heid voor nauwere en meer directe samenwerking op advertentiegebied met onze wederverkoopers." (Th. J. Carroll, president Gorton-1'ew Fisheries Cy.) ligt de waarheid, zooals steeds, tusschen die twee uitersten in. Spanning in Rusland. Vóór alles zij vermeld, dat de bewering van al die „deskundigen" als zou er in hel land „peis" heerschen, bezijden de waar heid is. Wy willen geenszins beweren, dat die „deskundigen" bewust en opzettelijk liegen; de ^aak is veel eenvoudiger: er zijn dingen, die een vreemdeling, een toerist, niet bemerkt, niet bemerken kan, omdat z'j diep onder het min of meer kalm schij nend oppervlak plaats vinden. De laatste paar jaar heerscht in Rusland een span ning, die op den duur tot een uitbarsting zou moeten leiden, indien de overheid niet bijtijds ingreep en een veiligheidsklep open deed. Dat is een der oorzaken, waarom de regeering tot dergelijke ingrijpende hervor mingen overgaat. Verder moeten wij den lezer er op wijzen, dat die vrijheden, die op den Westerling zulk een sterken indruk maken, ook in de vorige grondwetten voorkwamen, zij het in andere, minder duidelijke woorden uitge drukt. Wat wij nu vóór ons zien liggen is n.1. niet de éérste grondwet, zooals, te oor- deelen naar de artikelen in de groote bui- tenlandsche pers, velen in het westen schijnen te denken. De eerste sovjet-grond wet (die van R.S.F.S.R.) dateert uit 1918 (zy is in 1925 herzien); in 1923 verscheen de eerste grondwet van de Sovjet-Unie. Beide grondwetten, als ook de grondwetten der kleinere bondsstaten, zijn nog steeds van kracht. Aangezien voor wijzigingen in de grondwet geen speciale procedure voor geschreven is, vonden herhaaldelijk wijzi gingen plaats. De grondwet van 1923 heeft natuurlijk haar gebreken, maar die heeft elke grondwet, zelfs de beste. De sovjet grondwet had echter één gebrek, dat in 't zonnige westen, althans in de beschaafde wereld, zelden voorkomt; die grondwet werd niet toegepast! Een van de belang rijkste eischen van de oppositie in Rusland was steeds: de grondwet van 1923 moet in de practijk toegepast worden! Dit niet toe passen van door de bolsjewistische macht hebbers zelf uitgevaardigde grondwet is o.a. een der belangrijkste verwijten, die de schrijver van dit stuk aan het tegenwoordi ge bewind maakt. Indien de sovjet-regee ring bereid ware geweest haar eigen wet ten en vooral haar eigen grondwet naar letter en geest toe te passen, dan zou de overweldigende meerderheid der Russische émigré's bereid zijn geweest het sovjet-re gime te erkennen. De nieuwe grondwet be vat geen enkele garantie, dat zy beter na geleefd zou worden dan al haar voorgang sters. In zooverre hebben de deskundigen, die beweren, dat alles bij het oude zou blijven, dat die heele nieuwe grondwet verdacht veel overeenkomst met een was sen neus heeft, een zeer sterk argument. Nieuwe perspectieven. En toch vergissen zij zich. En de bewe ring van sommigen, als zou het geheel „boerenbedrog" zijn, is zeker al te opper vlakkig. Ondanks haar gebreken, opent de nieuwe grondwet zekere perspectieven. Die perspectieven zijn niet zóó wijd, als de fa natieke bewonderaars van de bolsjewiki be weren, die elke buiteling van de heeren te Moskou met een bewonderenswaardige zelf opoffering meemaken, maar de Russische bevolking stelt veel geringere eischen, het geen wij in een vorig artikel hebben uiteen gezet. De nieuwe staatsorganisatie, die de grond wet invoert algemeen kiesrecht, afschaf fing van de sovjets, die reeds lang morsdood zijn, invoering van een parlement, bestaan de uit twee kamers enz. zal de jeugd, wier eischen met den dag dringender wor den, in de gelegenheid stellen haar krach ten toe te passen. Voor een groot gedeelte streeft de hervorming dat doel na: een vei ligheidsklep voor de energie der jeugd te scheppen. Iedereen in Rusland begrijpt, dat de er kenning van het recht om oppositie te vor men, slechts een schoon klinkende phrase is. Een oppositie als in het buitenland, is in Rusland evenals in eiken dictatoriaal be stuurden staat onmogelijk. Maar de nieuwe grondwet opent de mogelijkheid voor een betrekkelijke oppositie. De grond wet erkent slechts een partij, n.1. de com munistische. Alle overige partijen blijven verboden. De candidatenlysten zullen dus alleen door de communistische partij opge steld worden d.w.z. dat de reeds nu be staande toestand gehandhaafd blijft. Daar naast zullen echter groepjes, die op den bodem van het bestaande regime staan (en dat doen vrijwel allen in Rusland; wat de menschen willen is geen omwenteling, maar een toepassing van de bestaande wetten en een van binnen uit gaande verbetering van het regime), hoofdzakelijk jongelui, in staat zijn candidaten aan te wijzen, die voor be paalde dingen zullen hebben te ijveren. Op deze wijze zal nuttig werk verricht kunnen worden. De oppositie zal dus geen geheel vormen, zij zal uit afzonderlijke vertegen woordigers van gewestelijke of plaatselijke belangen bestaan, doch in de practijk zul len die opposanten zich nu en dan kunnen vereenigen en de regeering dwingen, be paalde maatregelen van praotische beteeke- nis te treffen. De Russische intellectueelen hebben steeds belang gesteld in algemeene formules e.d., het volk hecht echter veel meer waarde aan de details van het prac- tische leven. De nieuwe volksvertegenwoor diging zal naar alle waarschijnlijkheid ta melijk kleurloos zijn, maar de kans, dat zij veel nuttigen arbeid zal verrichten, is veel grooter dan al te ijverige critici denken. De vrijheid van pers zal natuurlijk slechts een phrase blijven. Er zal in geheel Rus land geen enkele dwaas te vinden zijn, die deze „vrijheid" op de westersche wijze op vat en een eigen krant gaat uitgeven. Zoo een dwaas zou trouwens onmiddellijk door de G. P. Oe., die in de grondwet van R.S. F.S.R. (de grootste republiek, het Pruisen van de Sovjet-Unie) nog steeds „prijkt", bij de lurven gepakt worden en naar een concentratiekamp gezonden. Dit beteekent echter geenszins, dat in de pers alles bij het oude zal blijven. De beloofde vrijheid zal haar uiting vinden in een zekere wijziging van de bestaande bladen. De critiek zal alweer niet op algemeenheden gericht zyn, maar op afzonderlijke, practische onderwer pen, en daardoor zal zij wellicht veel meer nut brengen dan door ellenlange artikelen van abstract karakter te bereiken is. Kort samengevat, kan de beteekenis van de hervorming als Volgt geformuleerd wor den: al te grootsche verwachtingen zijn on gegrond, maar ook het ten top gevoerde pessimisme is volkomen ongegrond; de be schuldiging van macchiavellisme en van al lerlei gecompliceerde boosaardige plannen komt ons wat gezocht voor. Alles zal er van af hangen, wat de jeugd, die nu een nieuwe taak krijgt, van de geboden gelegenheid zal maken. En aangezien de Russische jeugd ge toond heeft zeer goede eigenschappen te bezitten, zoo kan de toekomst met vertrou wen tegemoet gezien worden, zy het ook zonder al te hoog gespannen verwachtingen. Von Rosen en Brophil gaan Europeanen zoeken. Dezer dagen zijn, volgens de Tel., van Schiphol vertrokken de Zweedsche ba ron von Rosen en de Engelsche kapitein Marius Brophil in een Fokker 7 A, een één-motorig toestel, dat indertijd aan gekocht is door de Engelsche League of Nations Union. De bestemming van deze heeren is Abes sinië, waar deze twee luchtreizigers ten be hoeve van het Roode Kruis zullen zien in hoeverre men daar nog goed werk zal kun nen verrichten. O.a. zal men probeeren de leden van de Zweedsche en Noorsche am bulances op te sporen en, indien mogelijk, verder nog te doen wat te doen valt op het gebied van Roode Kruiswerk in Abessinië. Deze geheimzinnige vlucht van de heereri von Rosen en Brophil is tot in de puntjes voorbereid en met de meest mogelijke ge heimhouding voor de buitenwereld behan deld. Eigenlijk heeft de Engelsche League of Nations Union twee van deze Fokker F. 7 A- vliegtuigen van de K.L.M. gekocht, en wel toen de oorlog in Abessinië nog volop aan den gang was. Men werd daartoe in staat gesteld door een gift van de Engelsche Lady Gladstone. De F. 7 A's werden op Schiphol geheel nagezien. De raampjes in de cabine werden eenigszins gewijzigd en voorts wer den de beide toestellen geheel wit geschil derd. Zij waren vooral bestemd voor het vervoer van verplegend personeel en van geneesmiddelen, maar de oorlog was uit voor men van de machines gebruik had kunnen maken. De beide heeren, die thans van Schiphol via Engeland naar de grens van Ethiopië zyn gevlogen, zullen boven dien nog zoeken naar Engelsche en Ameri- kaansche zendelingen, die zich nog in de binnenlanden van Abessinië moeten ophou den. Om begrijpelijke redenen wenschte men zoowel de voorbereiding als de vlucht en ook het doel geheim te houden. Kapitein Brophil was tijdens den oorlog in Abessinië het hoofd van de transportleiding van de Ethiopische ambulance. De jonge baron von Rosen is dezelfde, die verleden week m de „Lappland" de noodlanding te Malmö mee maakte. Hij heeft in Abessinië veel gevlo gen met het toestel van het Zweedsche Roo de Kruis. Als merkwaardigheid kan nog worden vermeld, dat von Rosen een neef is van den Duitschen minister, generaal Goe- ring, wiens overleden eerste vrouw een nicht was van baron von Rosen. Tweede toestel staat te wachten. Intusschen staat het tweede F. A.-toe- stel nog op Schiphol. Wat er mee ge beuren zal is nog niet bekend, want het is natuurlijk thans het eigendom van de Engelsche League of Nations Union. Het eenige wat men zeggen kan is, dat de witte kleur deze Fokkers buitengewoon flatteert. Ook is het wel eens interessant te melden, dat de K.L.M. thans reeds in den loop van den tyd 31 Fokkers verkocht heeft van de 72, die men in totaal van de Fokker fabrieken betrokken heeft. Een van de merkwaardigste verkoopen is misschien wel geweest die van een Fokker F. 3, waarbij men een telegrafische op dracht kreeg het toestel per eerstvolgende scheepsgelegenheid te versturen naar een telegram-adres in Salamoa, de haven var. Australisch Nieuw-Guinea. De K.L.M. sein de terug dat, zoodra het geld ontvangen was, men de machine zou afsturen en inder daad, daar verscheen de chèque. En na het incasseeren werd de F. 3 verscheept. Het bleek, dat deze machine bestemd was voor een Engelsche goudmijn op Nieuw-Guinea en wel om het als transportvliegtuig te ge bruiken van en naar de goudvelden. De di rectie van deze goudmijn had een adverten tie gelezen, waarin de Fokker te koop gebo den werd. Eenigen tijd later kreeg de K.L. M. een telegram, dat de Fokker in buiten- gewon goede conditie was gearriveerd en dat. men tevreden was over de machine bleek wel, doordat men later er nog een tweede bij bestelde, n.1. een F. 7, een machine van hetzelfde type als waarmee de eerste Indië- vlucht werd gemaakt. Een en ander is natuurlijk wel een com pliment aan het adres van den technischen dienst van de K.L.M. Men heeft oude machi nes verkocht naar Duitschland, Zwitserland, Engeland, Amerika, Zweden, Frankrijk, N.- Guinea, Tsjechoslowakije en nu deze laatste twee aan de League of Nations Union. De oudste machines, die men verkocht, waren vier van het F. 12-type, dateerende van 1931 en waarmee gemiddeld per jaar 1000 uur per machine gevlogen was. Verder werden verkocht acht machines van het type F. 7 A, vijf van het type F. 7 B, enz. enz. Uit de Atkmaai sche Courant van 20 Juny 1836. Ten gevolge van een besluit des konings van den Ssten dezer en van de daaruit voortgevloeide aanschrij vingen van den minister van Staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde kerk, enz., alsmede van den directeur-generaal voor de Roomsch katholieke eere- dienst, is gister in de kerken des verschillende godsdienstige gezind heden in de residentie, aan de ge meente kennis gegeven, dat Zijner Majesteits teeder beminde schoon dochter, H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden, zich in eenen ge- zegenden toestand bevindt, en zijn tevens aldaar, in overeenkomst met de daaromtrent gedane uitnoodi- ging, gebeden aan den Almagtige opgezonden voor den voortduren- den welstand en de voorspoedige bevalling dier Vorstin. V.J Leger des Heils, (stichter Willtam Booth), Limmerhoek 40; hedenavond 8 uur open lucht-samenkomst op de Steenenbrug. Zondagmorgen 7.30 uur bidstond, 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur openluchtdienst bij den Kattenberg, 's avonds 8 uur over winningsavond; Donderdagavond 8 uur heiligingsdienst. Aan de Dammers! In onze vorige rubiek gaven wij ter op lossing probleem 1441. Stand. Zw. 13 sch. op: 3, 6, 7, 9, 10, 13, 14, 17, 18, 22, 23, 28, 29. W. 13 sch. op: 25, 27, 30, 31, 32, 35, 37, 40, 42, 43, 44, 45, 48. Oplossing. 1. 31—26 1. 2231 2. 42—38 2. 31 33 3. 43—39 3. 28:37 4. 39: 8 4. 3 12 5. 30—24 5. 29:20 6. 48—42 6. 37:48 7. 40—34 7. 48:30 8. 35: 2 Uit de partij. Van den heer Huizer uit den Haag ont vingen wij weder eenige interessante par tijstukjes. Eén volgt er hier. Zw. 4 sch. op: 14, 25, 26, 44. Wit 4 sch. op: 33, 37, 38, 47 en dam op 2. Het bijzondere ls hier wel, dat wit plotse ling wint door den zet 225!! Op 44—50 of 44—49 volgt 35—19 (zw. 50 of 49 46, wit 19 5R Op 2631 volgt 35 49 (zw. 3142) wit 33—29 en 49—40. De volgende stand is wel merkwaardig door de schijnbaar zoo eenvoudige winst, die echter door menigéén zou worden over zien. Zw. 3 sch. op: 14, 15, 42. Wit 2 sch. op: 24, 25 en dam op 39. Wit speelt 39—48 (zw. 42—47) wit 48—37 (zw. 47:20). Wit 37:10 (zw. 15:4), wit 25:14! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1442 van H. de Jongh, Parys. Zw. 7 sch. op: 8, 11, 18, 23, 24, 25, 29. Wit 7 sch. op: 21, 32, 33, 38, 39, 44, 45. Vraag: Waarom mag zwart hier niet 1116 spelen? Tracht dit van diagram op te lossen. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Correspondentie. C. Th. H. d. H. Wij heb ben reeds een viertal stukjes van den heer B. geplaatst en meenden, dat u hem die wel even in de rubriek zou laten zien. Inmid dels hartelijk dank. 8 7 6 5 4 2 1 a bcdelgh Uit Portius' Katechismus der Schack- spielkunst 1854. 1. Lfl 33. Zijn vader was erg boos, daar Pietje zoo onge hoorzaam was geweest. „Ga gauw met me mee, je moet naar school", zei hij tegen Pietje, die tot dat oogenblik nog nooit op school was geweest, daar zijn vader knap genoeg was om hem alles te leeren, 34. Toen professor Slim met zijn zoontje de straat op gingen, bleven er veel menschen staan. Het was juist den tijd dat de scholen aangingen en er waren dus veel kinderen, die lachend bleven staan kijken. (Van onzen Russischen correspondent). PROBLEEM 600. 77///%// 4m

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7