AKKERTJES SACHETS) ^Buitenland êréiavot wscAit iBinnenland De toestand in Frankrijk. De toestand in het verre Oosten. Spontane zanghulde aan minister Colijn. Glimlachje ALKMAARSCHE COURAHT ww DINSDAG 23 JUN11936 De ontbinding der politieke strijd honden. Behalve de verklaring over de buiten- landsche politiek zal de ministerraad ook heden beraadslagen over den toestand, wel ke is ontstaan door de ontbinding der strydbonden. Er zullen maatregelen wor den besproken, welke een einde zullen moeten maken aan incidenten op den open baren weg. De staking der zeelieden en haven arbeiders. Gistermiddag zijn zeelieden, die reeds ge monsterd hadden, in staking gegaan, zjj hebben de schepen bezet. Zij eischen de di recte opening van onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden. De staking van het hotel-, vafé- en res- taurantpersoneel is geëindigd. De staking in de havens en dokken in 't gebied van Parijs heeft zich gisteren uitge breid. De staking te Havre geëindigd. De staking aan de haven te Havre is ge ëindigd. De arbeiders hebben het werk hervat. De staking in de haven van Mar- seille. In Marseille is de staking der zeelieden Maandagavond weer uitgebreid. Met inbe grip van de sleepers- en visschersmatrozen zijn reeds 5000 ingeschrevenen in staking. Het aantal Fransche schepen, dat door de stakers bezet is, bedraagt reeds 40. Gisteren hebben nog slechts 4 schepen de haven kunnen uitloopen, aangezien langzamer hand alle sleepers door de stakingsbewe ging werden aangetast. De vereeniging der koopvaardij van Marseille heeft aan de regeering een reso lutie gezonden, waarin gewezen wordt op deze incidenten in de haven en in het bij zonder op de schepen door de stakers waarbij deze de roode vlag hebben gehe- schen. In de resolutie wordt o.m. gezegd: „Deze incidenten zyn te belangrijker, daar zij aan boord van koopvaardijschepen voor vallen, welke waardevols helpers van on ze jonge handelsmarine zijn". Aan het slot eischt de vereeniging, dat de regeeringen de noodige maartgelen treft en de verantwoording daarvoor op zich neemt. Naar de „Matin" verder weet te melden hebben in vele gevallen officieren der be zette schepen getracht zich te verzetten te gen het hijschen van de roode vlag aan de hoofdmast hunner schepen, maar zij ston den daarbij tegenover de geheele beman ning, die vastbesloten was haar wil door te zetten. De „Jour" meldt nog, dat de officieren van de schepen, waar de roode vlag is ge- heschen, besloten hebben de schepen te verlaten, aangezien de vertegenwoordigers der stakers een door de officieren inge diende overeenstemmingsformule niet heb ben aanvaard. Ernstige botsing bij het St. Lazare- station. Gistermiddag is het in de buurt van het St. Lazare station tot een tamelijk ernstige botsing gekomen tusschen een duizendtal aanhangers van het Volksfront en een on geveer even groot aantal leden van ont bonden organisaties. De politie heeft orders ontvangen, welke, naar men hoopt een herhaling van dit soort incidenten zal voorkomen. Ook Sjantoeng wendt zich van Nanking af. Het rondzend-telegram, tegen de drei gende burgeroorlog in het zuid-westen, dat de generaals Soeng Tsja Joean, voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, en Han Foe Tsjau, gouverneur van Sjantoeng, Zondagavond hebben gepubli ceerd, schijnt te beteekenen, dat de beide generaals tijdens de conferentie, die zij on langs nabij Tsinan, in Sjantoeng, hebben gehouden, een accoord hebben gesloten. In deze conferentie zou de reorganisatie en uitbreiding van den politieken raad, middels nauwe samenwerking met Sjantoeng, zijn bestudeerd. Het nieuwe organisme zou in naam met Nanking verbonden blijven, doch practisch een zeer uitgebreide autonomie genieten, vooral economisch. Soeng Ssje Joean zou voorzitter, en Hanfoe Tsjoe vice-voorzitter zijn van deze combinatie, die voldoet aan de wenschen van de Japansche autoriteiten in noord- China. Japansch schip in beslag genomen. De Chineesche douanebeambten te Tsing- tao hebben een Japansch schip in beslag genomen, dat 700 ton benzine aan boord had. Verder werd tusschen Tangkoe en Tsjikoe een Japansch smokkelschip door 'n vaartuig van de Chineesche douane na een vuurgevecht tot overgave gedwongen. Nanking Versus Kwantoeng en Kwangsi. De regeeringstroepen van Nanking die oprukken tegen die van de autonome pro vincies Kwantoeng en Kwangsi, zijn Maan dag opgemarcheerd tot de grens van Kwangsi, gelijk blijkt uit een gisteren door het hoofdkwartier van den zuid-westelijken poliieken raad verstrekte mededeeling. Men schat het oprukkende Nankingleger °P een sterkte van 300.000 man. De toestand *iet er thans somber uit. Mocht het inder daad tot een botsing komen, aldus wordt Mer gezegd, dan staat China voor de bloe digste oneenigheid, die nog is voorgevallen sedert de gboorte der republiek in 1911. De leiders van de Kantontroepen, die kortge leden van het gebied van Nanking zijn te- 'uggetrokken ter voorkoming van burger- 0°rlog, nadat zij noordwaarts waren opge marcheerd teneinde de Japansche garni zoenen in noord-China aan te vallen, heb ben verklaard, dat zij het volle gewicht van hun weluitgeruste legers op de Nan- kingtroepen zouden werpen, wanneer de ze op hun gebied mochen doordringen. ZWITSERLAND EN DEN GOUDEN STANDAARD. Maatregelen tot bescherming der valuta. De bondsraad heeft een decreet uitge vaardigd, dat de bescherming van den Zwitserschen frank beoogt. Het decreet dreigt met gevangenisstraf of met een boete van ten hoogste 100.000 zw. francs, ieder die met speculatieve oog merken handelingen verricht, die de Zwit- sersche valuta of het landscrediet kunnen schaden, of als tusschenpersoon voor een dergelijke handeling dient, en tenslotte hem, die tot dergelijke handelingen aanzet. O.a. zyn verboden en strafbaar: Het koopen of verkoopen van goud op termijn. Het verstrekken van voorschotten op goud of deviezen, de aankoop van deviezen op termijn, indien er geen trarSactie aan ten grondslag ligt, waardoor de aankoop gerechtvaardig is. Voorts zijn strafbaar zij, die opzettelijk onjuiste berichten lanceeren of versprei den, die het landscrediet kunnen schaden. Degene, die in het buitenland handelingen pleegt, die krachtens dit decreet verboden zijn, is eveneens strafbaar. Buitenlanders stellen zich aan uitwijzing bloot. DE JAPANSCH-AUSTRALISCHE HANDELSOORLOG. Japan neemt maatregelen tegen Australië. Naar verluidt zal heden een keizerlijk decreet worden afgekondigd, waarbij de wet tot bescherming van den handel tegen den Australischen invoer zal worden toe passelijk verklaard. De maatregelen zullen bestaan uit de invoering van een licientie- stelsel en verhooging der tarieven. HONDURAS TREEDT UIT DEN VOLKENBOND. Volgens berichten uit Tegucigalpa is bij decreet van den president d.d. 20 Juni be paald, dat Honduras uit den Volkenbond zal treden. Italiaansche bladen over het uit treden van Honduras. De Italiaansche bladen, schrijvende over het uittreden van Honduras uit den Vol kenbond, wijzen erop, dat het de door Ge- neve gevolgde politiek is, die voor Hondu ras aanleiding is geweest, den Volkenbond te verlaten, nadat de andere Zuid-Ameri- kaansche republiek Guatemala dit insti tuut reeds eerder had verlaten. Het vraagstuk der betrekkingen tusschen de Amerikaansche landen en den Volken bond zal op de aanstaande pan-Amerikaan- sche conferentie te Buenos Aires worden bestudeerd, doch volgens de Italiaansche bladen staat het vast, dat de Volkenbond zich voor het dilemma geplaatst ziet, zich te hervormen of te sterven. ROUAAN DOOR NOODWEER GETEISTERD. Volgens eerst thans ontvangen berichten heeft de zware, met onweer gepaard gaan de regenval, die Zondagmiddag in vele dee- len van Frankrijk is neergekomen, vooral de stad Rouan geteisterd. Zoo zijn in een groote garage aldaar verscheidene auto's door de binnenstroomende watermassa's on bruikbaar geworden. Vee en gevogelte is in grooten getale verdronken. De spoorlijn van Parijs naar Treport is ernstig beschadigd. Men hoopt echter, de lijn in den loop van vandaag te kunnen herstellen. Maandag heeft men in het bosch de lijken gevonden van twee jonge mannen, die waarschijnlijk een schuil plaats hadden gezocht tijdens het noodweer in een hut en die door de watermassa's meegesleurd zijn. Men raamt de schade bij Rouaan alleen op ruim 3 mililoen francs. DE ZEEENGTEN-CONFERENTIE TE MONTREUX GEOPEND. Gistermiddag om 4 uur is de openbare zitting van de zeeengtenconferentie door bondsraad Motta geopend. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Roesjdi Aras, die daarop het woord nam, zeide: door u de door ons uitgewerkte ontwerp-conventie tot opstelling eencr rechtsorde in den geest van de eigen sou- vereiniteit van Turkije te overhandigen, hebben wij een internationale samenwer king tot regeling van 't zeeengte regime in het leven willen roepen, nadat wij tot de conclusie gekomen waren, dat dat van 1935 zijn reden van bestaan verloren heeft, en dientengevolge onbruikbaar geworden is. Bij deze nieuwe regeling hebben wij er naar gestreefd in de grootst mogelijke ma te met de belangen van den wereldhandel rekening te houden. Wij hebben in ons ont werp aan de koopvaardij volledige vrij hei l willen geven, en zijn in dit streven zoover gegaan, dat wij de belangen onzer lands verdediging een weinig verwaarloosd heb ben, aangezien wij zelfs in tyd van oorlog, wanneer Turkije tot de oorlogsvoerenden behoort, aan de neutrale koopvaardijsche pen vrye doortocht willen toestaan. De door deze garantie bedongen, en bo vendien nog onvolkomen bedongen demi- litarisatie kan niet meer gehandhaafd blij ven, want een dergelijke testand zou tegen het meest elemenaire recht van eiken staat op verdediging van zyn grondgebied in- druischen. Aan de collectieve veiligheid dient elk land een minium aan macht bij te dragen. Turkije heeft in de zeeengten zijn kwets baarste plek, en het is zyn plicht, deze te beschermen, zooals het de plicht van ieder een is, zijn medewerking op het gebied der collectieve veiligheid slechts te verwachten, wanneer hy dit recht eerbiedigt en zelfs steunt. De Turksche eischen. De Turksche eischen, die gistermorgen op tusschen de werking van "AKKERTJES" en van waardelooze namaak. Let daarom goed op dat het merk AKKER op elk 'AKKERT J E"voorkomt. AKKERTJES" ztjn van een bijzondere samenstelling, -welke snel en zeker helpt tegen hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijk heid, griep, kou, koorts of rheumatlek. Ze verdrijven 'n "kater" verrassend snel! Hederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks SI et. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. de Dardanellenconferentie officieel naar voren zijn gebracht, omvatten drie hoofd stukken: 1. Remilitarisatie der zeeengten. 2. Reglementeering van de vrijheid van doorgang voor oorlogsschepen, gebaseerd op beperking tot 14.000 ton van de schepen, die de verschillende zeeengten mogen pas- seeren, en tot 28.000 ton van de tonnage der oorlgosschepen, die zich in de Zwarte zee mogen bevinden. 3. Regementeering van het vliegen over de zeeengten. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. Roosevelt zal alle zeilen bij moeten zetten. Op de openingszitting van de Democrati sche conventie heeft men den indruk gekre gen, dat de herverkiezing van Roosevelt, die eenigen tijd geleden nog buiten twijfel leek te zijn, thans alleen te verkrijgen is, als men de meest krachtige pogingen aan wendt om alle beschikbare stemmen op hem te vereenigen. De politieke manoeu vres van den laatsten tijd zijn alle tegen Roosevelt gericht en zy kunnen niet an ders doen dan den Republikeinschen can- didaat Landon helpen. Men is van meening, dat de leider van den uiterst rechtschen vleugel van de Democraten Al Smith, die Roosevelt den oorlog heeft verklaard, of naar de partij van Landon zal overloopen, of een nieuwe party zal stichten, die de candidatuur van Lemke, zal steunen. Nietemin is het persoonlijk overwicht van Roosevelt nog groot genoeg, om verwarring onder zijn kiezers te voorkomen. Aanhankelijkheid van de anti-rev. De minister-president, dr. H. Colijn, die gister zyn 67sten verjaardag vierde, is in den avond aangenaam verrast, doordat dui zenden Haagsche anti-revolutionnairen hem een zanghulde kwamen brengen, waarvoor het denkbeeld in den loop van den dag is ontstaan bij velen, die hun leider een be wijs wilden geven van hun ongeschokt ver trouwen in hem. In het anti-revolutionnaire dagblad „De Nieuwe Haagsche Courant" verscheen een oproep, om aan een eenvoudige huldebetui ging deel te nemen en als gevolg daarvan verzamelden zich eenige duizenden anti- revolutionnairen, dames en heeren, by de Duinoordkerk, aan de Adriaan Goekoop- laan. Minister Colijn. Met de muziek van Patrimonium's har monie voorop, werd naar de woning van dr. Colijn aan de Stadhouderslaan gemar cheerd, waar men omstreeks kwart voor negen aankwam. In een halven cirkel stelde men zich op, achter twee oranjedoeken, waarop de woorden: „sluit de gelederen" en: „tegen de revolutie het evangelie". Een luid gejuich steeg op, toen de minis ter-president zich met mevrouw Colijn en eenige gasten naar buiten begaf. Onder deze gasten bevonden zich minister de Wilde, de voorzitter van de Eerste Kamer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorts oud minister van Dijk, staatsraad mr. Kooien, jhr. mr. van Nispen tot Sevenaar, oud gezant te Brussel, beide laatsten oud-voor zitters van de Tweede Kamer. Voorts prof. Anema, mr. Briet en anderen. Het publiek zong met luider stem twee coupletten van het Wilhelmus, waarna dr. Colijn woorden van dank sprak. Hij zeide, te begrijpen, dat men niet al leen kwam, omdat hij 67 jaar geworden was, maar grond had, te onderstellen, dat dit bijeenzijn ook nog een anderen oor sprong had. Daarvoor was hij dankbaar tot in het diepst van zijn ziel. De minister zei de, dit oogenblik nooit te zullen vergeten. Na deze woorden zong het publiek den heer Colijn toe: „dat 's Heeren zegen op U daal", waarop de heer H. Smitskamp, lid van den Haagschen gemeenteraad, den minister namens de duizenden, die verza meld waren, de verzekering gaf, dat de hem toegezongen bede aller gevoelens volkomen vertolkt had. Hij gaf de verzekering, dat het anti-revolutionnaire volk volkomen trouw achter zyn leider staat by de vervulling van diens levenstaak en sprak de bede uit, dat God dr. Colijn nog lang moge sparen tot heil van het Nederlandsche volk. Nadat mevrouw Colijn bloemen waren aangeboden, door een dochtertje van den wykpredikant, ds. Barkey Wolf, zong de verzamelde menigte nog: „Zy zullen het niet hebben", van da Costa. Daarna klonk nog een „lang zal hij leven en werd de minister-president langdurig toegejuicht. Reportage van de N. C. R. V. De N. C. R. V. zal morgenavond te 19.45 uur een reportage geven van de spon tane huldiging door vele duizenden ter gelegenheid van den 67sten verjaardag van minister H. Colijn. NATIONALE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN „MERCURIUS". Het eerste „Mercurius"-internaat op Woudschoten geopend. De nationale bond van handels- en kan toorbedienden „Mercurius" houdt al sedert eenige jaren internaten, in het bijzonder voor de vrouwen van werklooze leden met de bedoeling dezen eenigen tijd aan hun moeilijke levensomstandigheden te onttrek ken en te trachten hun nieuwe energie voor de komende tijden by te brengen. Tijdens deze internaten, welke zes dagen duren, wordt behalve aan lichamelijke ontspanning ook aandacht gewijd aan geestelijke ont spanning. Het eerste „Mercurius"-internaat van dit jaar, dat van 22 tot 27 Juni op „Woudschoten" wordt gehouden onder lei ding van den bonds-penningmeester, den heer A. Wamsteeker, zullen prof. mr. C. W. de Vries en prof. G. Gonggrijp, referaten houden resp. over „gerechtigheid boven autoriteit" en over „Chineesche romans". Voorts hebben nog eenige andere vooraan staande Nederlanders zich bereid ver klaard lezingen te houden, terwijl verder nog enkele films zullen worden vertoond. Minister Slingenberg Op verzoek van het hoofdbestuur van „Mercurius" had de minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, zich bereid ver klaard, op den eersten dag van het eerste internaat van dit jaar een kort openings woord te spreken. De minister was by zijn bezoek vergezeld van den heer Meijer de Vries, hoofd-inspecteur voor de werkver schaffing. De regeering, aldus de minister, heeft groote waardeering voor internaten als deze, welke door de organisaties zelve zijn opgezet en er geheel door worden bekos tigd, hetgeen in tijden als deze zeker niet zoo eenvoudig is te noemen. De minister vond nog gelegenheid erop te wijzen, dat de regeering bij het organisee- ren van werkverschaffing niet alleen aan dacht schenkt aan werk voor handarbei ders, doch dat zij op verschillende plaatsen werkzaamheden voor administratief perso neel heeft opgespaard, waardoor ook dit personeel in de gelegenheid wordt gesteld zich door arbeid te versterken. Als voor beeld noemde de minister hetgeen geschiedt by het centrale bureau voor de statistiek, de rijksverzekeringsbank en de gemeente Amsterdam. KIND DOODGEREDEN. Gister is in de Kouvernaarstraat te Hcensbroek het vijfjarig zoontje van den caféhouder Gerritsen door een montage wagen van de A. P. C. overreden en ge dood. Het slachtoffertje was het eenige zoontje van het gezin. MEISJE OVERREDEN. Toen gisteravond de heer D. Nauta te Harkema-Opeinde met een tweetal aan- eengekoppelde wagens, beladen met hooi, over den weg reed, bleek plotseling, dat de achterste wagen het 7-jarige dochtertje van den veehouder S. Vriesema te Har- kama-Opeinde had overreden. Men vermoedt, dat het meisje tusschen beide wagens is gekropen om zoodoende op het voorste zitbankje plaats te nemen. Hierbij is zij waarschijnlijk juist vóór de wielen van den zwaar beladen wagen komen te vallen. Het kind moet onmid dellijk gedood zijn. OPSLAGPLAATS TE LITH UITGEBRAND. In den afgeloopen nacht te omstreeks twaalf uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een opslagplaats van de stoombootonderneming H. Janssen aan den Dijk te Lith (N.Br.) Het vuur, dat gretig voedsel vond in de aldaar opgesla gen machine-en cylinderolie, greep zeer snel om zich heen. De brandweer kon mede door gebrek aan water, weinig uit richten en moest zich in hoofdzaak beper ken tot het voorkomen van uitbreiding van den brand, hetgeen haar gelukte. De opslagplaats, waarin tevens een personen- auto van den heer Janssen stond, brandde geheel uit. Door de geweldige hitte spron gen de ruiten en verschroeiden deur- en raamkozijnen van de tegenover de opslag plaats gelegen woningen, bewoond door de families Jansen en Versfelt. De schade, die geschat wordt op onge veer 10.000, wordt door verzekering ge schat. HET VERMISTE KNAAPJE. Ofschoon ook gister den geheelen dag k gedregd in de gracht van de Veen kade te 's-Gravenhage, waarin Zondagmiddag de 5-jarige A. van P. uit de Helmerstraat zou zyn geraakt, waarna men niets meer van het knaapje heeft gezien, of vernomen, hadden deze pogingen gisteravond nog tot geen enkel resultaat geleid. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Hedenmorgen omstreeks half zes is te Valkenburg de 45-jarige Fr. Hofmann, die voor zijn huis enkele takken van de hoo rnen wilde snoeien, daar deze hinderlijk waren voor te verrichten schilderswerk» zaamheden, van een 10-meter hooge lad der gevallen. De ongelukkige was op slag dood. HET AUTOBUSONGELUK BIJ ARNHEM. t'.', In het gemeenteziekenhuis te Arnhem is de toestand van mevrouw Houtkruier nog zorgelijk. Naar aanleiding van het bezoek van een geneesheer van den geneeskundigen dienst van Amsterdam kan worden medegedeeld, dat geen der patiënten het ziekenhuis zal verlaten, alvorens de behandelende ge neesheer daartoe toestemming verleent. In het Elisabets-gasthuis wordt mevrouw Sprenger verpleegd, wier toestand nog steeds ernstig is. AANGIFTEN BELASTING VAN DE DOODE HAND. Van de zijde van het ministerie van financiën deelt men ons mede, dat uitstel van de aangifte voor 1936 ongevraagd is verleend aan besturen van instellingen van de doode hand, die aangifte zoudefi moeten doen op een vóór 1 Augustus 193$ in te leveren aangiftebiljet B. Het biljet B betreft instellingen, die zekere vrijge stelde inrichtingen in stand houden of ge heel of ten deele vrijgestelde hulpfonds bezitten. Het uitstel wordt verleend tot 1 Augus tus a.s. Het vorenstaande houdt verband met een nog by de Tweede Kamer aanhang^? wetsontwerp, dat nog wet zou kunnqp worden in zulk een vorm, dat de daanijk voortvloeiende wijziging in de belasting heffing ingaat met het belastingjaar 193 BOTSING OP DEN HAARLEMMERWEG. Twee gewonden. Gisteravond omstreeks half zes is op ds Haarlemmerweg een motorrijder in botsü] gekomen met een vrachtauto. De mot der en zijn duopassagier werden beid^ gewond. Eerstgenoemde is met een her schudding en eenige andere verwonding^ naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, duopassagier had schaafwonden opgeloqr pen en kon, na verbonden te zyn, naar huw worden vervoerd. NIEUWE SAJETFABRIEK TE VEENENDAAL. De Nederlandsche Staatscourant van 10 Juni bevat de publicatie der acte van op richting van de N.V. Wolspinnerij LouU Feitz te Veenendaal, in het bijzonder be- oogend het fabriceeren en bewerken va® wollen garens. Van het maatschappelijk kapitaal, groot 150.000 zyn geplaatst volgestort 110 aan- deelen, elk groot 1000 gulden, welke door de oprichters zijn genomen. Naar wy vernemen is op de van de ge meente Veenendaal in eigendom verkregen terreinen reeds met den bouw van de fa briek een aanvang gemaakt en men hoopt deze begin September in werking te kuni nen stellen. SCHOUW AAN BEDRIJFSAUTO'S. De Bond van Bedryfsautohouders in Nederland heeft op zijn congresdag, Don» derdag 25 Juni, een rit uitgeschreven nasar Nijmegen. De bedoeling is, te demonstree^ ren, welke beteekenis de bedrijfsauto heeft voor ons-- maatschappelijk herstel. Uit alle deelen van Nederland zullen d« bedrijfsauto's in den voormiddag van den 25sten Juni in colonnes naar Nijmegen opfc trekken, uit alle provincies, van Gronin gen, van Zeeuwsch-Vlaanderen, van uiterste noorden van Noordholland en uiterste zuiden van Limburg. Aan de politie in de plaatsen waar doorw tocht van de groote colonnes wordt ver wacht, is medewerking gevraagd, om lange rijen bedrijfsauto's veilig en snél door de bebouwde kommen te loodsen;. Overal is die medewerking gul toegezegd. Op de knooppunten, waar samentrek king van deelnemers plaats vindt, zijn door de zorgen van de vereeniging Eerst Hulp Bij Ongelukken hulpposten geplaatst. We magge wel een hekkie om ons boompie zette.anders gaat-ie dood. D'r schijnt nogal liefhebberij voor te zijn!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5