arbeid door vreemdelingen. NOORDSCHARWOUDE KOEDIJK MEDEMBLIK verzoek van de Chineesche Nankingregee- ring om haar van advies te komen dienen by de uitvoering van luchtkarteeringen op zeer groote schaal in China. Aanvankelijk had hij zijn reis naar China aan dit verblijf in het Verre Oosten willen vastknoopen. Indien curatoren der Techni sche Hoogeschool hem daartoe verlof geven is hij echter voornemens, het volgende jaar aan de uitnoodiging der Chineesche regee ring gevolg te geven. Ook toepasselijk op onderwijzers in inrichtingen? Het Tweede Kamerlid Suring heeft aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. zijn de minister van oordeel, dat de algemeene maatregele van bestuur, vast gesteld bij K. B. van 5 Juni 1936 no. 11, inzake het verrichten van arbeid door vreemdelingen, ook van toepassing is ten aanzien van arbeid, verricht door onder wijzend personeel in inrichtingen van on derwijs, nu artikel 1, tweede lid, van dien algemeene maatregel van bestuur, vast- arbeid niet uitzondert, of zijn de ministers van meening, dat deze arbeid niet onder de algemeene bepaling van voormelden alge- meenen maatregel van bestuur valt, wijl voor dezen arbeid speciale wetsbepalingen bestaan in artikel 129, tweede lid, der lager- onderwijs-wet 1920, artikel 4, tweede lid, der middelbaar onderwijswet, artikel 3, der hoogeronderwijswet en artikel 7, tweede lid, der nijverheidsonderwijswet? 2. zijn de ministers bereid, zoo noodig een wijziging van voormelden maatregel van bestuur te bevorderen, waardoor arbeid, verricht door onderwijzend personeel in onderwijsinrichtingen, onder de uitzonde ringen, genoemd onder a en b van artikel 1 van dien algemeenen maatregel van be stuur wordt opgenomen, teneinde te voor komen, dat door de kroon, onder verantwoor delijkheid van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, en door den minister van sociale zaken tegenstrijdige beslissingen worden genomen? C. NIEPOORT. t Te Velsen is op 59-jarigen leeftijd overle den de heer C. Niepoort oud-directeur van visscherij-maatschappijen te IJmuiden, o.a. van de visscherijmaatschappij Maria Alida. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN. Een der slachtoffers van het motor-onge val te Geldermalsen (zie ons vorig num mert, de heer van Vuren uit Culemborg, is heden aan de bekomen verwondingen over leden. DR. P. ENDT TE HAARLEM, t Op 53-jarigen leeftijd is te Haarlem over leden dr. P. Endt, letterkundige en auteur van de in 1919 en 1922 onder het pseudo niem Eduard Coenraads verschenen romans „Eiland van Geluk" en „Fakkeldagers". Tot voor kort was dr. P. Endt met dr. Nico van Suchtelen directeur van de Maatschap pij tot verspreiding van goede en goedkoo- pe lectuur, de Wereldbibiotheek, doch hij moest wegens gezondheidsredenen deze functie, welke hem zooveel voldoening schonk, neerleggen. Voordien was de overledene werkzaam als leeraar in de staatshuishoudkunde o.a te Enschede en te Hengelo. Hij is de schrijver van het werk „Socialo- gie". Zijn oude vrienden in Nederland en Nederlandsch-Indië kennen hem ook als den zanger van het levenslied en als be wonderaar van Buant en Privas. KRANIGE REDDING. Een 17-jarig meisje redt twee meisjes uit zee, maar een 18-jarige jongen kon niet geholpen worden en ver dronk. Zondagmorgen is de 18-jarige Geldoffer, wonende aan de Korte Keizersdwarsstraat te Amsterdam, jammerlijk verdronken, toen hjj met twee meisjes in zee aan het spele varen was. Aan het dappere optreden van de 17-jarige Truus Gronday, eveneens uit Amsterdam, was het te danken, dat de bei de meisjes konden worden gered. Zoowel de jongen als de beide meisjes vertoefden in het tentenkamp aan het strand onder de gemeente Heemskerk. Zij waren op een breede plank in zee aan het spelevaren en sloegen er geen acht op, dat zij zich vrij ver uit de kust waagden, hoe wel geen hunner kon zwemmen. Op een zeker oogenblik bemerkte een van de twee meisjes, dat zij geen grond meer onder zich voelde. Door schrik bevangen lieten ook de anderen de plank los, zoodat alle drie in ernstig levensgevaar verkeerden. Op het hulpgeroep zwom de 17-jarige Truus Gronday naar de plaats van het onheil Met inspanning van alle krachten bracht zij een van de meisjes aan het strand, waarna zij zich opnieuw te water begaf en ook het an dere het leven redde. Door oververmoeid heid was het voor het dappere meisje niet mogelijk om den jongen hulp te bieden. Deze zonk weg in de golven en verdronk op jammerlijke wijze. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. ONGELUK BIJ EEN CONCOURS- HIPPIQUE. Zondagmiddag is tijdens het concours hippique te Berlicum in Noord-Brabant een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het springconcours met hindernissen, kwam de ruiter A. van Uden uit Berlicum over een barricade te vallen. Hij kreeg zijn Paard op het lichaam en bleef bewusteloos l'ggen. Hij bleek ernstig gewond te zijn, en is per brancard naar het ziekenhuis ver eerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Het concours-hippique werd na het ongeval onmiddellijk afgelast. DE WET OP DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van de Bilt heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart als volgt geantwoord: De centrale commissie van advies en bij stand voor het verkeersfonds heeft, in over leg met den minister, onder voorzitterschap van dr. E. Heldring een commissie ingesteld met de opdracht, op korten termijn advies uit te brengen over de vraag of er, in af wachting van verdere maatregelen tot reor ganisatie of regeling van de binnenscheep vaart, aanleiding bestaat tot wijziging of intrekking van de wet op de zooveel moge lijk evenredige vrachtverdeeling over te gaan. Het is aan den minister bekend, dat be doelde commissie thans haar advies aan de centrale commissie heeft uitgebracht en dat zij in dat advies ook beschouwingen heeft gewijd aan een eventueele wijziging der wet. Het is aan den minister voorts bekend, dat de vrachttijden der schippers tusschen twee bevrachtingen steeds langer van duur zijn geworden. Voor de beantwoording der vraag of de toeneming van den duur der wachttijden geheel onevenredig is aan de vermindering van het binnenlandsch ver voer te water, staan geen nauwkeurige ge- gegevens ten dienste. De minister heeft reden om aan te nemen, dat de centrale commissie van advies en bijstand voor het verkeersfonds hem spoe dig het advies van bovenvermelde commis sie zal doen toekomen. In verband met het bovenstaande bestaat er voor den minister voorshands geen aan leiding maatregelen van den voorgeste'.den aard te overwegen. ONGELUK IN EEN SPEELTUIN. Zondagmiddag zijn in den speeltuin van de uitspanning de Koperberg van den heer L. J. Greven in de Kallenkoterallee te Steenwijk twee meisjes, een van den slager Jac. Draaisma en een van den winkelier L. Woldberg, van het platvorm van een glijbaan gevallen. Het dochtertje van den heer Draaisma heeft een pols en dat van den heer Woldberg beide polsen gebroken. Beide meisjes zijn naar het r. k. ziekenhuis te Zwolle vervoerd. MEISJE ONTVOERD TE PEPERGA. Tijdens een wandeling overvallen en in een auto meegevoerd. Toen de 20-jarige mej. S. uit Peperga Zondag op den weg wandelde in de rich ting Blesse, stopte, volgens de Tel., daar plotseling een auto, waarin vier personen waren gezeten. Zij namen het meisje mee in den auto en verdwenen in de richting Zwolle. Een jongen, die het voorval zag gebeu ren, waarschuwde de ouders, die onmid dellijk de politie van de ontvoering in ken nis stelden. Deze heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, doch het is tot heden nog niet mogelijk geweest de daders op te sporen. De auto droeg de letter P. Naar het blad verneemt, was het meisje eenigen tijd geleden in dienstbetrekking bij een oom in Limburg, zeer tegen den zin van haar ouders. Deze hadden het meisje dan ook dezer dagen weer naar huis teruggeroepen. Het onderzoek in deze richting heeft tot niets geleid. SPOORWEGARBEIDER OVERVALLEN. Met een hard voorwerp mishandeld. Gisternacht is de spoorwegarbeider S., die op zijn rijwiel naar zijn woonplaats Geffen terugkeerde, op den weg van Oss naar Geffen, door vier onbekend gebleven personen aangevallen. Het slachtoffer werd door de mannen, die zich in het struikge was verborgen hadden gehouden, bespron gen en met een hard voorwerp mishandeld. De spoorwegman liep verschillende bloe dende wonden op aan het hoofd, terwijl hij door het stukslaan van zijn bril tevens let sel in het gelaat kreeg. Het slachtoffer deed aangifte bij de marechaussee te Geffen, die een uitgebreid onderzoek instelde. De toestand van het slachtoffer is vrij gunstig. Als motief voor de daad neemt men aan met een laffe wraakneming te doen te hebben, zegt de Tel. DIEFSTAL DOOR HUISKNECHT. Op last van den officier van justitie is dezer dagen in de strafgevangenis te Roermond opgesloten de 20-jarige huis knecht van Hotel Germania te Venlo, S. R. aldaar. Bij het binnenlaten van een logeer gast heeft R. zich toegang verschaft tot het café van het hotel en daar een inbraak ge pleegd. Behalve een bedrag aan geld had hij sigaren en dranken gestolen. Toen hij 's morgens zijn patroon ging wekken, gaf hij voor overvallen te zijn door een roover, die hem had toegetakeld en toen diefstal had gepleegd. Bij het verhoor dat R. ver volgens door de Venlosche politie werd afgenomen viel hij weldra door de mand en verklaarde zelf den diefstal te hebben gepleegd. De gestolen voorwerpen werden in den kelder teruggevonden. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Saneering, mits de regeering de kosten draagt. Nadat de voorzitter, dr. A. J. Verhage, gister zijn openingsrede had uitgesproken, werd het voorstel tot statutenwijziging na eenige dis cussie met groote meerderheid aanvaard, zoo dat in het vervolg een vijfde deel van 't totaal aantal afdeelingen een algemeene vergadering kan doen uitschrijven. De voorzitter stelde hierna aan de orde de behandeling van de vier door het hoofdbestuur voorgestelde vragen. De afdeeling BennebroekVogelenzang dien de een amendement in op vraag 2, zoodat deze dan als volgt luidt: „Is de algemeene vergadering van oordeel, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het fyuMjcatwi HINDERWET. Heden zijn op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd verzoeken met bijlagen van: a. den heer A. VOLGER, alhier, om ver gunning tot het oprichten van eene chemische fabriek voor het vervaar digen van wasproducten, schocncrême en poctsextracten, met bewaarplaatsen voor terpentine en terpentijn en met plaatsing van 2 electromotoren, resp. van 0.2 P.K. en 0.25 P.K., voor aan drijving van een pomp en een hijsch- lier, een en ander in het perceel Mosterdsteeg nr. 4; b. de N. V. BATAAFSCHE IMPORT MAATSCHAPPIJ te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaar plaats, inhoudende 6000 liter, met af tapinrichting, vóór en ten behoeve van het perceel Nieuwesloot nr. 49; c. den heer C. J. BOL, alhier, om ver gunning tot het uitbreiden van een broodbakkerij, door het plaatsen van een oliestookinrichting in den be- staanden oven, voorzien van een electro-motor van 1/4 P.K., in het perceel Omval nr. 11. Bezwaren tegen deze verzoeken kunnen worden ingediend ten stadhuize monde ling op DINSDAG 7 JULI a.s., voormid dags te ELF UUR en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoekers en hij, die be zwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 23 Juni 1936. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. R. VEENDORP, Lc.-Secretaris. plantjaar 19361937 in vollen omvang moefen gehandhaafd blijven, wanneer de regeering het surplus en alle onkosten, verbonden aan die maatregelen voor haar rekening neemt?" Na zeer uitvoerige discussies werd overge gaan tot de stemming. Vraag 1: „acht de vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen wenschelijk", werd ontkennend beantwoord met 73 tegen 155 stemmen en acht blanco. Vraag 2; „is de vergadering van meening, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plant jaar 1936/37 in vollen omvang moeten worden gehandhaafd", werd eveneens ontkennend be antwoord met 80 tegen 156 stemmen. Het derde vraagpunt (de saneering behouden met een gewijzigd prijzenstelsel) kon al even min de goedkeuring wegdragen van de verga dering. De vraag werd ontkennend beantwoord met 29207 stemmen. Vraag vier (behoud van teeltregeling, maar geen inlevering van surplus tegen vergoeding en geen binnen- en buitenlandsche minimum prijzen) kon tenslotte genade vinden in de oogen der afdeelingen. De vraag werd met 135 tegen 101 stemmen bevestigend beantwoord. Het amendement BennebroekVogelenzang werd tenslotte in stemming gebracht. Het werd aanvaard met 12393 stemmen en 13 blanco stemmen. Het resultaat van de discussies tusschen pro en contra saneering-afgevaardigden die vier uur duurde, heeft dus tot resultaat, dat men de saneering wil behouden, mits de regeering de kosten draagt. Zoo niet, dan wil men slechts de teeltbeheersching houden. INTREKKING VAN EENIGE ARTIKELEN VAN CRISISBESLUITEN. In het Staatsblad is opgenomen een kon. besluit van 6 Juni 1936 tot intrekking van de artikelen 16, 17 en 18 van het Crisis- Akkerbouwbesluit 1934 en het Crisis- Tarwe-besluit 1935 1 van 6 Augustus 1935, en tot vaststelling van het Crisistarwebe- sluit 1936.1. IR. SCHOORL NAAR CURACAO GEDETACHEERD. De heer ir. G. Schoorl, die belast was met de uitvoering en den aanleg van de toegangswegen van de Waalbrugwerken te Nijmegen, wordt gedetacheerd naar Cu- racao in verband met de vernieuwing van de Koningin-Emmabrug over de St. Annabaai. DIEFSTALLEN TE VELSEN OPGEHELDERD. Daders en heler achter slot. Een tweetal diefstallen, onlangs in de ge meente Velsen gepleegd, zijn tot klaarheid ge bracht. Gedurende de Pinksterdagen werd bij de alleenwonende mevrouw Van der Zande, die sedert den dood van haar echtgenoot, een spoorwegambtenaar, nog steeds in het oude stationsgebouw te Velsen woont, uit een lin nenkast niet minder dan 5000 aan bankpapier gestolen. Sporen van braak werden echter niet gevonden. Voorts werden in den nacht van 4 op 5 April j.1. uit een kleedingmagazijn aan de Briniostraat een aantal kleedingstukken ontvreemd. De recherche is er in geslaagd de daders van deze diefstallen op te sporen en aan te houden. Het zijn J. v. d. Z. en W. S. uit IJmuiden-Oost, die zich schuldig maakten aan den gelddiefstal, terwijl eerstgenoemde tevens verdacht wordt van den diefstal der kleedingstukken. Voorts werd nog aangehouden een zekere C. P. uit IJmuiden-Oost, verdacht van heling der klee dingstukken, waarvan nog een aantal in beslag konden worden genomen. Op één der verdachten werd een geldbedrag van 50 gevonden. Voor het restant van het geld, of een gedeelte daarvan, kochten de da ders vijf auto's en twee motorrijwielen. Alles werd in beslag genomen. (Tel.) KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks acht uur is het vierjarig dochtertje van den arbeider Snoeren, wonende op den Zandheuvel bij Oosterhout, bij het spelen onder een Vrachtauto van de firma van Wanrooy ge raakt. Het kind werd op slag gedood. ZEDENDELICTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de marechaussee te Grave den 31-jarigen on- gehuwden arbeider W. v. Boekei aldaar gear resteerd, verdacht van onzedelijke handelingen met minderjarige jongens. De man is recidivist. Wegens overtreding van art. 248bis heeft de gemeentepolitie te Venlo aangehouden zekeren P, V. en zijn zoon. Op last van den officier van justitie is de zoon opgesloten. De vader is later weer op vrije voeten gesteld. De aanhouding van het tweetal heeft te Venlo groot opzien gebaard. HEEMSKERK (Juni). Bevallen: C. BruinSchuyt, z. Overleden: M. Schuijt, 80 jaar. G. J. v. Egmond, 12 jaar. Jkauutciaal TUeuuts Omzet Noordermarktbond. De omzet van den Noordermarktbond was in de maand Mei aanmerkelijk minder dan in dezelfde maand van verleden jaar. In Mei 1936 werd voor 6133.11 verhandeld, tegen 20564.78 in Mei 1935. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken als men de aanvoeren van deze beide maanden met el kaar vergelijkt. In Mei 1935 werd niet min der dan 239 ton gele kool en 652 ton Deen- sche witte kool en 3 ton roode kool verhan deld. In Mei 1936 was dit slechts 1015 K.G. roode kool, heelemaal geen gele kool en 10.660 K.G. Deensche witte kool. Hieruit blijkt wel, dat de misoogst van het nu afge- loopen seizoen zich zeer goed heeft doen gelden. De totaal-omzet van den Noordermarkt bond was over het afgeloopen seizoen weer minder dan verleden jaar. Er werd in totaal voor 1.112.219.66 geveild (vorig jaar 1.136.381.55). In memoriam G. Barten Kzn. Overleden is de heer G. Barten Kzn., een vooraanstaand persoon op velerlei ge bied, in den ouderdom van 72 jaren. Wijlen de heer Barten heeft een zeer werkzaam le ven gehad en was in het openbare leven van deze gemeente een der eersten. Van diverse instellingen en corporaties maakte de overledene deel uit van het bestuur, van vele als voorzitter, o.m. van de tuinbouw- vereeniging Tuinbouwbelang, de Boeren leenbank, de N.V. Spoorlijn Noordschar- woude Station-dorp, in welker laatstgehou den vergadering hij nog weer werd herko zen als voorzitter. Verder bekleedde de heer Barten diverse functies, in het bestuur van de school met den bijbel, in het kerkbestuur van de Geref. kerk en A.R. kiesvereeniging. Het is nog slechts kort geleden dat de gou den bruiloft van het echtpaar Barten werd herdacht. Toen was de gezondheidstoestand van den heer Barten al niet zooals men die gaarne zou wenschen. Toch heeft hij daarna nog de vergadering van de N.V. Spoorlijn geleid. Dit herstel heeft niet van blij venden aard mogen zijn en dit werkzaam leven is thans afgesloten. Bij velen zal zijn nagedachtenis nog lang in herinnering blijven. Hy ruste in vrede. Een deel van het groote werk der kana lisatie van Westfriesland onder deze ge meente is voltooid, n.1. de sluis bij de Ros- kambrug. Dit groote bouwwerk, waar lan gen tyd aan gearbeid is, is thans geheel klaar gekomen, zoodat spoedig het water er in kan worden gelaten. Zaterdag en Zondag werd de gelegenheid gegeven het werk te bezichtigen, waarvan door verscheidene personen gebruik is gemaakt. Deze week nog zal het water worden toe gelaten. Gymnastiekver. Hercules en Hygiea. Bovengenoemde vereeniging vergader de Zaterdagavond ten lokale van den heer J. de Bakker. Voorzitter was de heer A. Ootjers die zijn teleurstelling uitsprak over de opkomst en wel in het bijzonder van de heerenleden. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur besloten heeft wederom een adspiran- ten uitstapje te houden en wel op 12 Juli a.s. Ook is het de bedoeling om met de dames- en heerenleden een fietstocht te hou den. Besloten werd deze tocht te houden op Zondag 19 Juli naar Bakkum. De directeur, de heer Boot, zeide, dat het bestuur voorstelde om de winteruitvoerin- gen in November te houden. De voorzitter zeide, dat het in verband met deze uitvoeringen zeer gewenscht is, dat de repetities goed bezocht worden, opdat een en ander kan slagen. Aldus besloten. De voorzitter zeide, dat men met den turnkring Hollands Noorderkwartier minder prettige ervaringen heeft opgedaan. Deze kwestie is door een commissie onderzocht, doch het resultaat is nihil. Spr. stelde nu de. vraag of de vereeniging lid moet blijven a of neen. De penningmeester, de heer P. Jonker, zeide, dat er in December een vergadering is gehouden waarbij een andere secretaris is gekozen, wat niet zoo had moeten wezen, daar de betrokken functionnaris goed was. Het zou voor den turnkring beter geweest zijn als de andere bestuursleden niet meer gekozen waren, in het bijzonder de pen ningmeester. Op deze vergadering kwam een balans van 4 jaar voor oogen. Dit stond ons niet aan. Er zijn echter nog veel meer dingen. Er zou een keurkorps gevormd worden en het bleek dat Hercules en Hygiea gepasseerd zijn geworden. Ook het uitreiken der prij zen geschiedt heel onregelmatig. Zelfs na twee jaar worden nog prijzen uitgereikt. De voorzitter zeide nog, dat op deze ma nier het mooie er af gaat. Uit de discussie bleek, dat ook de vereeniging O.K.K. uit den Helder is uitgetreden. Voorgesteld werd om uit te treden en zich dan voorloopig niet bij een turnkring aan te sluiten en dan in afwachting van verdere gevolgen zoo noo dig een nieuwen turnkring op te richten. Hoewel er ook aangename herinneringen aan den turnkring verbonden zijn, werd noode het bestuursvoorstel om uit te treden met algemeene stemmen aangenomen. Op verzoek van de R.K. zangvereenigin werd een medaille beschikbaar gesteld voor het a.s. zangconcours. Door mej. A. Smak werd gevraagd of er nog deelgenomen wordt aan het K.N.GA .- kamp te Doorn-Austerlitz. Er zal een lyst in het repetitielokaal worden opgehangen. Mej. G. de Ruyter stelde voor de 0.25 boete te heffen van die leden welke zonder geldige reden afwezig zyn. De voorzitter antwoordde, dat dit zal wor den uitgevoerd. De heer Zeeman zou gaarne zien, dat in het vervolg verslag wordt uitgebracht van de K.N.G.V.-vergadering. Dit zal gedaan worden. Na eenige besprekingen volgde sluiting. De brandweer. •Zaterdagavond werd door de brand weer het materiaal met volledige werk krachten beproefd met een gunstig gevolg daar het aanwezige materiaal ten volle voldeed. Vooraf waren de aanwezige brandkarnen nagegaan die alle in orde waren. De onderhandelingen met de brandweer te Alkmaar, om ingeval van nood hulp te verleenen zijn in een verge vorderd stadium. Men kan zoo noodig op hulp en bijstand rekenen. Werkloosheid. •De werkloosheid in onze gemeente is momenteel gedaan. By den correspondent der Arbeidsbemiddeling is meer aanvraag om arbeiders dan er aanwezig zijn, zoodat men de hulp vraagt van kleine tuinders. Concert Aurora. Zondagmiddag werd door de Harmonie- vereeniging Aurora, onder leiding van den heer Hekket uit Alkmaar, een concert ge geven in de muziektent op het sportterrein. Een achttal nummers werden ten beste ge geven, die met aandacht werden gevolgd en met applaus beloond. Na afloop ging het corps paar het zuide lijk gedeelte van onze gemeente om een serenade te brengen aan het echtpaar H. Beers ter gelegenheid van zyn 50-jarige echtvereeniging. Dit concert was de inleiding der komende gebeurtenissen voor het 45-jarig bestaan van Eurora. D. Mantel Szn. Op zijn verzoek is aan den heer D. Man tel Szn. te Medemblik, wegens gezond heidsredenen, met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend uit zijn functie van hoofdopzichter van het waterschap de Vier noorden Koggen. Sinds 1900 was de heer Mantel aan het waterschap verbonden. On der zyn leiding werden door het water- schau vele ingrijpende maatregelen ge nomen en kwamen onderscheidene techni sche werken tot stand. Het waterschap heeft de verdiensten van den heer Mantel er kend door aan het ontslag een welge meende dankbetuiging te verbinden voor de door hem bewezen diensten. £and- chJmhBouw KENNEMERLAND. De zomer heeft zijn intrede gedaan en dat is te bemerken op de markten. Over het generaal genomen is de tuinder en hande laar niet gebrand op zomerhitte zooals we die de laatste dagen meemaken. Want de groente is slap en wordt voor een groot percentage waardeloos. We merkten dat reeds Woensdag (en Vrijdag was het nog erger) aan de prijzen der groente. Maar de tuinder versaagt niet (kan ok niet anders), want de groente die klaar is, moet geruimd worden en wat de prijs is moet hij maar afwachten. De aanvoeren waren dan ook groot ge noeg en de handel was matig en de prijzen aan den lagen kant. Andijvie was, voor zoover le soort, nog wel te plaatsen tegen prijzen van 1—2.50 per 100 stuks, 3e kwaliteit was waardeloos. Bloemkool gold beduidend lager dan we gewoon zijn, al'een le soort ging nog al. De noteering was voor le soort 8.50—12.50, 2e soort 46 per 100 stuks. Sla was ge wild, voor zoover le soort, de noteering 0.503 per 100 stuks. Postelein (aller minst een artikel voor warm weer) gold slechts 0.100.20 per bak. Asperges, die met dit weer vlug „loopen" waren gewild. De noteering 15—32 per 100 bos. Bosgroenten golden vrij goed. We noteer den voor raberber 4—6.50, selderie en peterselie 2—2.50, radijs 0.50—2.50, bospeen 5.50—9.50 per 100 bos. Peul vruchten en boonen beginnen los te komen en de prijzen (hoewel lager dan de vorige week) konden er voor door. We noteerden voor snjjboonen f 40—60, spercieboonen 5062, doperwten 13—20 en peulen f 1530 per 100 K.G. De aanvoer van komkommers was groot genoeg en de prijzen lager; de noteering 25 per 100 stuks. Tomaten golden nog al, de noteering was 11-/ 20 per 100 K.G. De aanvoer van nieuwe aardappelen was groot genoeg. De pryzen werden beheerscht door de kwaliteit en varieerden van 4.50—6.50 per 100 K.G. De aardbeienmarkt. Vlugger dan werd verwacht zitten we midden in de drukte der aardbeien. Het is allerminst best aardbeienweer. Het rijpen der vrucht gaat buitengewoon snel en de vrucht wordt in het heete zand „gestoofd". Het is droog en er zijn reeds hoeken, die slap liggen. We zitten nog niet midden in het seizoen, doch er komen al heel wat late (Amazone) aan de markt. De vroege (Duitsch Evern en Moulin Rouge) worden in groote kwantums aangevoerd en de volgen de week zal de Amazone er volop zijn. De prijzen vallen mee. Er wordt veel voor binnenland gekocht en de mooie aardbeien zijn niet goedkoop. Wat de prijzen betreft staat Heiloo aan de spits, daarna Beverwijk en Castricum. De prijzen voor vroege aard beien zijn 0.50—0.65 per slof en 20—

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7