DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Britsche regeering verdedigt zich. Vertrouwen gesteld in de Fransche regeering. No. 147 Woensdag 24 Juni 1936 138e Jaargang Scherpe aanvallen van Attlee c.s. Gebrek aan vastberadenheid bij de regeering? De vredeswil is oprecht, hersiet van het wederzifdsch vertrouwen een eisch. De regeeringsverklaring. Treinramp in Spanje. Personentrein botst in tunnel tegen een goederentrein. Zij, die zich met 1 Juli a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TIEN i Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Sir John Simon heeft in de gister middag gehouden zitting van het En- gelsche Lagerhuis met een toespeling op de geruchten, dat de regeering zou hebben getwijfeld aan het vermogen der Britsche marine, bevestigd, dat hij er geen oogenblik aan twijfelt, dat de marine zich minder sterk zou kunnen betoonen dan zij volgens haar reputatie zou zijn, maar dat hij met het oog op den tegenwoordigen toestand in Europa, waarin ernstige gevaren ons omringen, niet gaarne zou willen zien, dat ook maar een enkel schip zou vergaan, zelfs bij een overwinning ter zee, voor de zaak van Abessinië. (De meerderheid van het Huis applaudisseerde). De zitting werd geopend in een sfeer, welke minder drukkend was dan Donder dag. Verschillende afgevaardigden droe gen ter eere van 's konings verjaardag bloe men in het knoopsgat. Op de tribune voor de diplomaten hadden plaats genomen de vertegenwoordigers van Italië, Sovjet-Rusland, Frankrijk, België en China. Attlee levert scherpe critiek. De leider der Labour-oppositie, majoor Attlee, had een motie van wantrouwen in gediend, volgens welke de regeering door gebr.ek aan vastberadenheid in de buiten- landsche politiek het prestige van Engeland heeft verminderd, den Volkenbond heeft verzwakt, den vrede in gevaar heeft ge bracht en het vertrouwen van het Huis heeft verloren. G. R. Attlee Attlee was van meening, dat Baldwin geen steekhoudend antwoord heeft gegeven op de redevoeringen van Greenwood en Lloyd George. Hij voegde daaraan toe: „Wy beschuldigen niet een lid der regeering, maar de geheele regeering. Deze keer zal de minister van buiten- landsche zaken niet over boord kunnen worden gezet". Hy beschuldigde Eden er van „het Abessinische volk te hebben verraden en den Volkenbond als doelmatig in strument van den vrede te hebben ver nietigd. Attlee was van meening, dat de regeering, welke vijf jaren lang de absolute controle heeft gehad op de staatszaken, niet kan be weren, dat zij door de ontwapeningspolitiek der Labour-partij in staat van inferioriteit is geraakt. Attlee was zeer sarcastisch en vroeg de regeering of zij Somaliland, den Soedan en Kenya zou afstaan, indien Mussolini dat zou wenschen. Hij wees vervolgens op het ver zet van de Unie van Zuid-Afrika tegen de opheffing der sancties en vroeg verder, hoe de huidige positie der regeering is. Onder protesten van de meerderheid van het Huis verklaarde Attlee tenslotte: In acht maanden tijd is de afgod volkomen van zijn voetstuk gevallen. Vervolgens was het woord aan Simon, die verklaarde, dat de regeering, evenals ieder ander, het falen van den Volkenbond be treurde, maar het onrechtvaardig noemde de regeering zwakheid te verwijten. Baldwin's antwoord. In antwoord op het debat zeide minister- President Baldwin o.a.; Ten opzichte van de sancties neemt de huidige Fran sche regeering hetzelfde stand punt in als de Britsche regee ring. Ik hoop dat de Franschen en wij op Zeer nauwe wijze te Genève zullen kunnen samenwerken. Dit is de wensch van Frankrijk en ook de onze. In de critiek van den linkervleugel in Engeland bestond de neiging Frankrijk voor zijn houding te laken. De Franschen hou den zeer veel van hun land en wij mogen nooit het verschil in ligging van Frankrijk en ons land vergeten, indien er oorlog met Italië zou zyn. Ik geloof steeds het stand punt der Franschen te hebben kunnen be grijpen, ook op oogenblikken, dat wij een snellere en nauwere samenwerking zouden hebben gewenscht tijdens eenige moeilijke periodes, die wij in den herfst doormaakten. Baldwin. Voor ieder van ons, die de gebeurtenissen volgde, kan het besluit der Franschen tot opheffing der sancties geen verrassing zijn. Wij hebben niet het voornemen een embar go te leggen op het verzenden van wapens naar het niet-bezette gebied van Abessinië, doch deze kunnen slechts daar de grenzen van den Soudan of elders overschreiden, indien geconsigneerd aan een op gewone wijze gevormde regeering, die in staat is het geleverde in ontvangst te nemen. Voortgaande zeide Baldwin, nooit te hebben geloofd, dat het mislukken der eer ste poging tot toepassing der collectieve vei ligheid den 'dood van den Volkenbond zou beteekenen. Onze politiek, zoo zeide hij, is nog steeds gebaseerd op den Volkenbond en wij moeten zien, in welke mate wij de col lectieve veiligheid tot werkelijkheid kunnen doen worden. Deze kwestie moet in de bij eenkomst van September worden besproken en het is de plicht van alle leden van den Bond deze kwestie te overdenken. Met betrekking tot den rede van Neville Chamberlain zeide Baldwin, dat deze die op eigen verantwoordelijkheid heeft uitgespro ken. Het tweede doel der Britsche politiek is bevrediging van den Europeeschen toe stand. De veronderstelling dat wy geheel Europa voor zichzelf willen laten waken, zoo wij slechts onszelven in het westen kunnen veiligstellen, is geheel ongegrond. Tenslotte verklaarde Baldwin, dat alvo rens naar den letter en den geest alles wat het handvest voorziet, kan worden uitge voerd, zoowel Groot-Brittannië als de an dere landen groote verplichtingen op zich moeten nemen. Er bestond groote belangstelling op de tribunes en openbare gaanderijen der Fran sche kamer voor de debatten over de bui- tenlandsche politiek. Direct na de opening der zitting besteeg de minister van buitenlandsche zaken, Del- bos, de sprekerstribune, vanwaar af hij de regeeringsverklaring voorlas. De regeeringsverklaring. In de regeeringsverklaring wordt o.m. uit eengezet, dat Frankrijk over de krachten beschikt om zyn verdediging te verzekeren, zijn verplichtingen na te komen en om mede te werken aan de noodzakelijke versterking der collectieve veiligheid. Wij willen vrede voor alle volken, omdat wij weten, dat de vrede ondeelbaar is. Wij willen geen vrede gebaseerd op vrees, noch een passieven egoïstischen vrede. Onze vredeswil is te oprecht dan dat hy niet werkzaam zou zijn. Daarom spreken wij onzen trouw uit in den Volkenbond. Voor de organisatie van de collectieve veiligheid eischen wij een eerbiediging der wetten en internatio nale overeenkomsten, het herstel van het wederzydsche vertrouwen. In dezen geest heeft de regeering het pro bleem bestudeerd, dat zich direct aan haar openbaarde: dat van de sancties tegenover Yvon Delbos Italië. Frankrijk sloot zich bij de beweging der sancties aan ondanks de banden, welke het met het Italiaansche volk verbinden. Het is volgens zyn tradities, dat het steeds zijn verplichtingen vervult en zyn plichten op het gebied der rechtvaardigheid en men- schelijkheid nakomt. De Volkenbond heeft het feit der agressie geconstateerd en Frank rijk kon niet tekort schieten in zijn trouw jegens het pact van Geneve, de wet der ge meenschappelijke bescherming der naties, die georganiseerd zijn voor de handhaving van den vrede. Bij den huidigen stand van zaken zou de handhaving der sancties niet meer zijn dan een symbolisch gebaar zonder werkelijke doeltreffendheid. Waartoe zou het daarom goed zijn de maatregelen te vereeuwigen, waarvan het karakter ernsti ger zou worden door het bloote feit, dat men er voortaan geen welomlijnd doel meer aan zal kunnen toekennen? Onder deze om standigheden hebben wij j.1. Vrijdag onze opvatting bekend gemaakt, welke overigens in overeenstemming is met die der bevrien de volken, van wien wy ons in ons optreden niet willen afscheiden. De opheffing der sancties gaat gepaard met andere problemen welker oplossing onderhandelingen ver- eischen, welke moeten leiden tot een consoi- datie van den vrede. De vrede kan slechts worden geconsoli deerd door de versterking van de veiligheid der naties. Wij zullen al onze krachten wij den aan deze versterking. Wij gelooven niet, dat het onder de huidige omstandigheden passend zou zijn een te uitgebreid en te be- geerig plan op te stellen. Hervorming van den Volkenbond. Een hervorming van het geheele pact wordt overigens niet gerechtvaardigd, indien men nagaat, dat zyn échecs veel eer moeten worden toegeschreven aan vergissingen en tekortkomingen bij de uitvoering dan aan de voorschriften zelf. Om de agressie tegen te gaan moet zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot het in het werk stellen van zooveel mogelijk middelen, waarover de internationale ge meenschap beschikt. Om de doeltreffende toepassing te verzekeren van artikel 16 van het pact zou het ideaal zijn, indien alle le den van den Volkenbond zich zouden ver plichten er aan mede te werken. De collectieve veiligheid moei; op twee punten betrekking hebben: In de eerste plaats moet een groep mogendhe den bereid zijn al haar krachten tegen een aanvaller in te zetten en daartoe moet de geheele Volkenbond tot econo mische en financieele sancties over gaan. De Fransche regeering stelt voor het principe van de unanimiteit, waar door art. 11 verlamd kan worden op te heffen. De Fransch-Duitsche betrekkingen. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche be trekkingen verklaart de regeering, dat in dien Duitschland zal antwoorden op de Britsche vragenlijst Frankrijk de Duitsche voorstellen zal bestudeeren met den oprech ten wensch er de basis voor een overeen stemming in te vinden. Dit accoord kan evenwel slechts worden verwezenlijkt, in dien het beantwoordt aan het principe van den ondeelbaren vrede zonder bedreiging tegen eenig land. De regeering zou door een collectieve poging den wapeningswedloop willen stopzetten en een geleidelijke alge- meene ontwapening mogelijk willen maken onder controle van de gemeenschap der na ties. In de eerste plaats zou zij daartoe een preventieve publiciteit van en een controle op de fabricatie van oorlogsmateriaal willen ingesteld zien vanwege een permanente in ternationale commissie. De controle op de bewapening. De regeering zou zich met volkomen loya liteit willen verbinden tot iederen maatre gel, welke met algemeene stemmen zou worden genomen en tot doel zou hebben de bewapeningen te controleeren, te beperken en te verminderen. De kwestie van een luchtpact. Ten aanzien van een luchtpact en den we- derzijdschen bijstand tusschen de westelijke mogendheden zou noodig zijn, dat deze vol tooid zou worden door een overeenkomst in zake een beperking der luchtstrijdkrachten. De regeering zal de bijeenroeping vragen van een commissie voor de bestudeering van een Europeesche unie, zooals deze door Briand is gedacl/, welke alle staten van Europa zou moeten omvatten, met inbegrip van Duitschland en Sovjet-Rusland. De partijen, welke thans vereenigd zijn in het Volksfront hebben steeds geijverd voor een goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Wy zyn vastbe sloten deze actie te vervolgen en tegelijker tijd de eer der beide landen te verzekeren. Herhaaldelijk heeft Hitier zyn bereid heid uitgesproken met Frankrijk tot overeenstemming te komen. Wij willen niet twijfeeln aan zijn woord van oud- stryder, maar hoe innig onze wensch tot een goede verstandhouding ook moge zijn, wy zullen de lessen der ondervin ding en der feiten niet kunnen verge ten. De Duitsche herbewapening ont wikkelt zich met een tempo, dat dage lijks versneld wordt en sinds 7 Maart is de toestand ernstig geleven. Een overeenkomst inzake beperking der luchtvloten blijft volgens de regeering uiterst wenschelyk en Frankrijk is bereid er in toe te stemmen, dat een overeenkomst slechts betrekking zal hebben op de lucht vloten der mogendheden van west-Europa en van die van geheel Europa. Ten slotte doet de regeering een beroep op de internationale samenwerking van alle volken, van alle regeeringen die den vrede toegewijd zyn en die de wereld door evolu tie willen hervormen volgens rechtvaardig heid en moraliteit als beste waarborg voor de nationale veiligheid. Motie van vertrouwen aangenomen. Na vrij uitvoerige debatten is een motie van vertrouwen in de regeering ingediend door de radicaal-socialisten, socialisten en communisten. De motie luidde als volgt: „De Kamer keurt de verklaringen van de regeering goed, heeft vertrouwen in haar om den vrede te verdedigen en Frankrijk te bewa ren in collectieve veiligheid en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd met 382 tegen 198 stem men aangenomen. Daarna werd de zitting opgeheven. In de provincie Leon, in de nabijheid van Ponteferrada, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een personentrein is in een tunnel in bot sing gekomen met een goederentrein. Hulp-expedities zijn onmiddellijk naai de plaats van den ramp vertrokken. Volgens berichten uit particuliere bron zijn reeds acht lijken uit de wrakstukken geborgen. De redders zouden nog vijf an dere dooden hebben gezien. Meer dan 20 personen zijn gewond. Volgens het Duitsche nieuwsbureau zou den verscheidene wagens in brand geraakt zijn. Aantal dooden tot 18 gestegen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten over de treinbotsing in een tunnel tus schen de stations Monferrada en San Mi- guel de Luenas, zijn bij het ongeluk 18 menschen om het leven gekomen en 36 ten deele zwaar gewond. De oorzaak zou nalatigheid van het dienst doende personeel zijn, daar het stopsignaal blijkbaar voorbij gereden of in het geheel niet getoond is. Thans 20 lijken geborgen. Hedenmorgen waren de lijken van twin tig menschen geborgen, die bij het spoor wegongeluk te Ponferrada in Leon om het leven zijn gekomen. Er zyn meer dan 40 gewonden. De wisselwachter is gearresteerd. DE GESPANNEN TOESTAND IN PALESTINA. Nog steeds botsingen. Britsche troepenafdeelingen in Palestina hebben voorbijgangers, die zij er van ver dachten wapens in hun bezit te hebben, in de belangrijkste buurten en in de hoofd straten der hoofdstad gefouilleerd. Volgens een bericht in een Arabisch blad zou een vliegtuig een traangasbom hebben geworpen op 'n groote menigte dorpelingen, die in een plaatsje by Jenin een betooging hielden. De menigte stoof uiteen. Nachte lijke overvallen hebben nog steeds plaats. Door het opblazen van een brug langs den grooten weg JeruzalemJericho is het ver keer met de Doode Zee verbroken. De door de joefen geleden schade wordt geraamd op 180 millioen pond. Tot 19 dezer zijn 1823 Arabieren en 418 joden voor de rechters verschenen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Protest tegen beschieting van Japansch schip. Een posttelegram uit Tientsin meldt, dat de Japansche consul aldaar bij de Chinee- sche autoriteiten heeft geprotesteerd tegen de beschieting van het Japansche stoom schip „Taiei Maroe" met machinegeweren dor een Chineesch douanevaartuig, ter hoogte van Tsjikoe, op 40 mijl ten zuiden van Tangkoe, op het bloote vermoeden van smokkelen, terwyl het onderzoek uitwees, dat de „Taiei Maroe" geen smokkelwaar vervoerde. Het schip is door meer dan 200 kogels getroffen en de door het schip gevoerde Ja pansche vlag door ruim 12 kogels, terwijl de schipper en de bootsman gewond werden. ONGEREGELDHEDEN IN ROEMENIE. De anti-semietische onlusten duren voort. Opnieuw hebben nationalistische jonge lieden exemplaren van het joodsch demo cratische dagblad „Dimineatza" verbrand. Enkele joodsche winkels werden bestormd en de vensters vernield. In het paleis van justitie zijn een twaalf tal joodsche advocaten en de voorzitter van de joodsche unie in Roemenië door natio nalistische advocaten afgeranseld. ONGEREGELDHEDEN IN STIERMARKEN. Dinsdagavond hebben te Graz ongeregeld heden plaats gehad ter gelegenheid van den Stiermarkenschen landdag. De Landes- hauptmann van Stiermarken, Stephan, legde een krans neer voor het monument van aartshertog Johann. Op dit oogenblik wer den uit de toeschouwers kreten gehoord als „Leve Duitschland", waarna het Horstwes- sellied en het Duitschlandlied werden ge zongen en „Heil Hitier" werd geroepen. Onmiddellijk greep de versterkte politie in, zoodat een aantal personen kwetsuren kwetsuren opliep. Tevens werd een aantal arrestaties verricht. SNEEUWLAWINES IN RUSLAND. Eenige dorpen in Deltadgikistan (Rus land) zijn door reusachtige sneeuwlawines bedolven. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, de verbindingen zyn verbroken. SPIONNAGE-PROCES IN HONGARIJE. Twee personen ter dood veroordeeld. Het Honver-gerechtshof, dat in een Hon- gaarsch-Tsjechische grensplaats zitting heeft gehouden, heeft heden in een groot spion- nage-proces tegen 7 personen, die beschul digd werden van spionnage ten behoeve van een naburig land, waarvan de behandeling angen tyd geduurd heeft, vonnis gewezen. Van de zeven beklaagden werden twee tot den dood door de strop veroor deeld. Twee andere beklaagden werden tot langdurige tuchthuisstraffen en twee min derjarige meisjes tot acht maanden gevan- genistraf veroordeeld. ORKANEN TEISTEREN ROEMENIE. Acht personen gedood. Verscheidene gebieden van Roemenië worden door hevige stormen geteisterd. In Moldavië, Bessarabië en de Boekowina is de oogst ernstig beschadigd en zijn huizen door den bliksem in brand geraakt. Ach perso nen zijn om het leven gekomen. In Bessara bië zijn verscheidene spoorwegen over stroomd. - - -• 'i

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1