De Lange De Moraaz \Aqmda £aatste Aeachtm Bankiers te Alkmaar sinds 1805 Stad en Omaeeüu} het bezoek van den Negus aan Genève. *2mui ia ri nnf ItieiUUS CASTRICUM NOORDSCHARWOU DE UITGEEST HENSBROEK Disconto-verlaging Nederlandsche Bank. Berger uit de Olympische trainingsploeg. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 20 Juli eiken dag bloemen en plantenten toonstelling te Bergen aan Zee; 10—5 en 7—9 uur; 's Zondags van 10 9 uur. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een vrouw in boeien (rom.-sens.); hoofd rollen Dorothea Wieck, Gustav Frölich, Gina Falckenberg. Edwin Jürgensen. Toe gang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ver borgenheden van Parijs (sens.) Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer De roos van de rancho (rom.); hoofdrollen John Bolls, Gladys Swarthout. Toegang bo ven 14 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer She (rom.); hoofdrollen Helen Gahagan, Ran- dolph Scot, Helen Mack. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 24 Juni. 7.30 uur, Alkm. Wielerbaan, trainings wedstrijden. Donderdag 25 Juni. 8 uur, groote zaal Harmonie, luchtbescher- mings-avond, sprekers ir. Hondius en ds. Cohen. Zwitserland verzoekt den negus zijn bezoek uit te stellen. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap verneemt van officieuze zijde, dat de bondsraad den negus verzocht heeft, te willen afzien van zijn voornemen om zich in Zwitserland te vestigen, zoolang het Italiaansch-Abessinische geschil definitief geliquideerd is, daar de bonds raad niet zonder moeilijkheden een duurzame gastvrijheid kan verleenen aan het hoofd van een staat, die zich nog als in oorlog met een zijner nabu ren beschouwt. De raad zal geen be zwaar maken tegen de aanwezigheid van den negus te Geneve, indien hij het noodig acht, derwaarts te komen om zijn zaak te verdedigen bij de aanstaan de zittingen van Volkenbondsraad en -vergadering. Waar gaat de negus heen? De correspondent van de „Daily Tele- graph" te Bern seint aan zijn blad, dat de Zwitsersche regeering in antwoord op een vraag van den Abessinische zaakgelastigde te Parijs, heeft doen weten, dat zij niet wenscht, dat de negus voor goed zijn verblijf kiest in Zwitserland. Hieraan voegt de cor respondent toe, dat hij heeft vernomen, dat op grond van deze Zwitsersche beslissing Haile Selassie zijn plannen gewijzigd heeft. Wel blijft het mogelijk, dat hij zich naar Geneve zal begeven, maar waarschijnlijk zal hij den zomer verder op Mallorca door brengen. De Spaansche regeering schijnt geen be zwaar daartegen te hebben gemaakt ZWAAR ONWEER BOVEN PARUS. Vele overstroomingen. Een onweer, dat gisteren boven Parijs is losgebroken, heeft veel schade aangericht. Groote hoeveelheden water drongen in de Metro binnen, zoodat het verkeer over ver schillende afstanden verscheidene uren stilgelegd moest worden. Honderden kel ders liepen onder. In verscheidene geval len moest de brandweer te hulp geroepen worden om passagiers uit de overstroomde Metro te bevrijden. Tal van boomen werden door de kracht van den wind vernield. In vele straten stond het water een meter hoog. In het Bois de Vincennes konden 10 personen, die met hun kinderen door het water waren ingesloten, slechts met be hulp van de brandweer in veiligheid ge bracht worden. Een spoorlijntje in de Bain- lieu werd over een afstand van een kilome ter overstroomd, zoodat het verkeer stop gezet moest worden. Doordat tijdens het noodweer een stroomdraad van de tram brak, werden drie personen, door de uit slaande steekvlammen licht gewond. GEESTELIJKEN IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Wegens deviezensmokkelen. Wegens deviezensmokkel werden gisteren twee katholieke geestelijken veroordeeld tot resp. 2 jaar en 9 maanden tuchthuis- Straf met 61.000 Mark boete en 1 jaar en negen maanden met 40.000 Mark boete. STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA AFGEKONDIGD. Voor het geheele land is de staat van be leg afgekondigd. AL CAPONE HEEFT ONEENIGHEID. Met een schaar gestoken. Al Capone, de beruchte figuur uit de on derwereld van Chicago, is in de gevangenis te Alcatraz door een medegevangene met een schaar gestoken. Beide mannen hadden ernstig meeningsverschiL NIEUWE ONLUSTEN IN OHIO. ;t Vier dooden. In verband met de staking der mijnwer kers is het te Columbia tot nieuwe bot singen gekomen, waarbij vier personen ge dood zijn. EEN EXPEDITIE NAAR DE COLUMBIAANSCHE WILDERNIS. Dwergvolken in Zuid-Amerika? De Zweedsche ethnograaf dr. Bolinder is met zijn vrouw naar Columbia vertrokken, met het doel daar voor onbepaalden tijd in de wildernis van het grensland tusschen Venezuela en Columbia onderzoekingen te doen. In dit nog nooit geëxploreerde gebied, hoofdzakelijk bestaande uit met wouden begroeide bergen, waar geen andere ver keerswegen zijn dan de Indianenpaden, hoopt dr. Bolinder bevestiging te vinden van de theorie, dat een ras van Pigmeeën eens het Zuid-Amerikaansche vasteland heeft bewoond. In vroegere expedities in Columbia heeft de ontdekkingsreiziger inboorlingen ont moet van bijzonder kleine gestalte, zelfs in streken, waar de meerderheid der bevol king bestond uit Indianen van meer dan gemiddelde lengte. De theorie steunt voorts op de verhalen van de vroegere Spaansche conquistadores, die vertelden dwergachtige Indianen te hebben ontmoet, terwijl boven dien van tijd tot tijd expedities melding hebben gemaakt van ontmoetingen met in boorlingen, wier afmetingen een bevestiging van de theorie vormden. DE PROVINCIE GAAT LEENEN. Ged. Staten stellen voor, ten bate der provincie aan te gaan geldleeningen van 190.000, wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van het Prov. Water leidingbedrijf en van 467.000, wegens kosten van uitvoering van het Westfriesche kanalenplan en de verbetering van de vaar weg over het Alkmaardermeer. Deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente van 5 pCt. voor de t(jd van 40 jaren. RIJKSSTEUN AAN NOODLIJDENDE GEMEENTEN. De algemeene voorwaarden door den minister van binnenlandsche zaken vastgesteld. Door tusschenkomst van de colleges van Ged. Staten in de verschillende provincies heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen doen toekomen de algemeene voorwaarden voor de toekenning van rijkssteun aan noodlijdende gemeenten, aan welke voorwaarden bedoelde gemeenten stipt de hand dienen te houden, indien zij voor steun in aanmerking wenschen te komen. Voorts brengt genoemde minister nog, mede namens zijn ambtgenoot van financiën, het volgende onder de aandacht van Ged. Staten. indien mocht zijn gebleken, dat de begroo ting voor 1936 van andere dan de noodlijdende gemeenten, welke reeds een verzoek om rijks- steun voor 1936 hebben ingezonden, een tekort vertoont, dat alleen door rijkssteun kan worden gedekt, is de minister Bereid alsnog een aan vrage voor dezen steun in behandeling te nemen, indien het betrokken gemeentebestuur onverwijld tot inzending van een aanvraag daartoe overgaat. Evenwel zullen buiten behandeling blijven de aanvragen van gemeen tebesturen tot dekking van tekorten, welke zijn ontstaan door tegenvallers, welke zich sedert den aanvang van het begrootingsjaar hebben voorgedaan. De minister wil gaarne weten, van welke gemeenten alsnog een aanvrage om steun kan worden tegemoet gezien. Van de algemeene voorwaarden, verbonden aan de toekenning van rijkssteun aan nood lijdende gemeenten, noemen wij de volgende: Niet aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting vinden niet plaats dan na dat Ged. Staten hun meening dienaangaande hebben kenbaar gemaakt. Overschrijding van begrootingsposten, zonder voorafgaande machtiging van Ged. Staten wordt niet toegelaten. Gebeurt zulks toch, dan zullen B. en W. persoonlijk aansprakelijk wor den gesteld jegens de gemeente. Tot het doen van uitgaven, op den kapitaal- dienst voorkomende, mag, ook na de goed keuring van de begrooting, niet worden over gegaan, dan nadat die uitgaven van een volledige toelichting voorzien aan Ged Staten zijn voorgedragen en van dit college het bericht is ontvangen, dat tegen die uitgaven bij dca minister van binnenlandsche zaken geen bezwaren bestaan en de financiering ten ge- noege van genoemden minister is geregeld. Tot de voorbereiding van werken mag niet worden overgegaan, zoolang het bericht van Ged. Staten niet door het gemeentebestuur is ontvangen, tenzij die voorbereiding geen kos ten met zich brengt. Uit de posten voor werkverschaffing, op den gewonen dienst voorkomende, mag uitsluitend worden geput voor de werken, ten aanzien van welke de minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat tegen uitvoering zijnerzijds geen bezwaar bestaat. De begrooting en de rekening van het bur gerlijk armbestuur worden door den gemeente raad niet goedgekeurd dan nadat deze stukken aan Ged. Staten zijn toegezonden en dit col lege heeft verklaard, tegen goedkeuring geen bezwaar te hebben. Aanvragen, als bedoeld in art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, worden onverwijld ter ken nis van Ged. Staten gebracht, vergezeld van ee.. schrijven, waarin het oordeel van het ge meentebestuur is vervat. Hetzelfde heeft plaats met de stukken, die ingevolge art. 77 van ge noemde wet bij het gemeentebestuur worden ingediend. Afschriften van de stukken ex art. 72 zendt het gemeentebestuur tegelijkertijd aan den minister van binnenlandsche zaken. Tot kwijtschelding van vorderingen wordt niet besloten, voordat het oordeel van Ged Staten te dien aanzien is gevraagd. Het schrij ven, waarbij dit plaats vindt, vermeldt de pogingen tot invordering, welke door het ge meentebestuur zijn aangewend, alsmede de gronden voor de kwijtschelding. Tot uitbreiding van het gemeente-personeel wordt niet overgegaan, dan nadat die uitbrei ding aan Ged. Staten is voorgedragen en van dit college het bericht is ontvangen, dat tegen die uitbreiding bij den minister van binnen landsche zaken geen bezwaren bestaan. Gistermorgen is te Bakkum een schuur, behoorende bij de boerderij van den heer De Zeeuw aan de Bleumerweg, geheel af gebrand. In de schuur waren o.m. kampeer- tenten van Amsterdamsche kampeerders opgeborgen, die verloren zijn gegaan. De boerderij, die los van de schuur staat, kon behouden blijven. Teraardebestelling G. Barten Kzn. te Noordscharwoude werd Dinsdag middag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer G. Barten Kz., een vooraanstaand man in het plaatselijke openbare leven. De belangstelling voor deze begrafenis was groot. Tal van personen gaven door hun aanwezigheid blijk van hun medeleven. O.m. waren aanwezig de burge meester van Noord- en Zuidscharwoude, de heer jhr. A. L. van Spengler, weth. Ootjers, voorzitter van den Noordermarktbond en vice-voorzitter van de tuinbouvereeniging Tuinbouwbelang, waarvan de overledene voorzitter was. Verder de secretaris van den Noordermarktbond, de heer J. Kliffen, ver tegenwoordigers van de Boerenleenbank en andere vereenigingen op maatschappelijk en geestelijk gebied. Het was een zeer sobere en eenvoudige begrafenis. Op verzoek van de familie werd aan het graf niet gesproken. Alleen de pre dikant, ds. Richel, heeft gesproken, waarna een schoonzoon van den overledene dankte voor de door allen bestaande belangstelling. Een hooimijt verbrand. Door onbekende oorzaak is de hooimijt staande achter de boerderij van den heer J. Winter Gzn., aanden Meldijk alhier in brand geraakt. De buren zagen plotseling vlammen uitschieten en dadelijk werd de eigenaar gewaarschuwd en eveneens de brandweer, die dan ook zeer spoedig ter plaatse was. Met 2 stralen op de waterleiding deed men alle moeite om den brand te blusschen, doch zooals bekend, met hooi is hier bijna geen denken aan. Het slot was dan ook dat men zich meer c i meer bepaalde tot de aangrenzende gebou wen. Den geheelen nacht is de brandweer er mee in actie geweest. Steeds het hooi uit elkaar sleepende trachtte men zoo spoedig mogelijk een einde te krijgen. Omtrent de oor zaak is niets bekend. Doch vermoed wordt dat een vrijend paartje zijn troost in het hoof .gezocht heeft en toen door het achteloos weg werpen van sigaar of cigaret de brand is ontstaan. De eigenaar was wel verzekerd doch betrekkelijk laag, zoodat het vermoedelijk, het waren 24 wagens hooi met elkaar, voor hem een schadepostje is. In een Dinsdagmiddag te 2 uur gehouden spoedeischende raadsvergadering van den gemeenteraad is besloten tot verhooging van het crediet bij de B#ik van Nederland- sche gemeenten van 34000 tot 39,300. Op grond van dit alles stellen Gedep. Staten voor de adressen voor kennisgeving aan te nemen. (Ongecorrigeerd.) TUINBOUW IN GEESTMER-AMBACHT. Het voorloopig comité tot propaganda van de plannen van wylen het oud-Staten lid P. Zeeman van teelt en verkaveling in het Geestmer-Ambacht, heeft aan Prov. Staten verzocht bijzondere aandacht te wil len besteden aan de uiterst moeilijke om standigheden, waarin de tuinbouw in dat gebied verkeert. Het comité meent, dat te dien einde een provinciaal comité moet worden ingesteld, dat den toestand in het Geestmer-Ambacht grondig bestudeert in samenwerking met de commissie voor ruilverkaveling te Utrecht. Gedep. Staten deel en naar aanleiding van dit verzoek mee, dat bij de behandeling van de provinciale begrooting voor 1936 zij als hun zienswijze hebben te kennen gege ven, dat in het algemeen na de uitvoerige onderzoekingen, verricht door de commis- sie-Minderhoud, het instellen van een nieuwe provinciale sub-commissie op land en tuinbouwgebied geen aanbeveling ver dient, te minder, waar tegenwoordig onder scheidene organen van het rijk zich reeds bezighouden met de grondige bestudeering van den toestand in de land- en tuinbouw en van de mogelijkheden, welke tot verbete ring van dien toestand kunnen strekken. Wat de door adressante beoogde commis sie ter bestudeering van den toestand in het Geestmer-Ambacht betreft, merken Gedep. Staten op, dat in deze aangelegenheid reeds verschillende instanties zijn betrokken. Zoo wordt o.a. door de centrale Cultuur-Tech nische Adviescommissie, welke het vorige jaar door de regeering in het leven is ge roepen, te dezer zake op verzoek van adres sante een onderzoek ingesteld. Onder de gegeven omstandigheden vinden Ged. Sta ten daarom voor een provinciale studie commissie niet voldoende aanleiding. Wel hebben intusschen Gedep. Staten zich tot de Centrale Cultuurtechnische advies commissie gericht met verzoek om met het resultaat van haar onderzoek Gedep. Staten in kennis te stellen, teneinde te kunnen be- oordeelen op welke wijze eventueel door de provincie hulp zal kunnen worden aange boden. De Nederlandsche Tuindersbond (district Noordholland) heeft eveneens aangedron gen op het instellen van een provinciale studiecommissie, doch Gedep. Staten achten voor de inwilliging van dit verzoek even min gronden aanwezig. In aansluiting aan de toezegging door Gedep. Staten, eenige maanden geleden in de vergadering der Provinciale Staten ge daan, naar aanleiding van een vraag van het Statenlid van Dok, of aan den Econo- misch-Technologischen dienst ook met be trekking tot den land- en tuinbouw een taak kon worden gegeven, deelde het college mede, een onderzoek te zullen instellen en aangaande het resultaat te zullen rappor teeren. Het wis de bedoeling van Gedep. Staten, dat te dezer zake contact zal wordei gezocht met de Centrale Cultuur-technische adviescommissie. Naar wij vernemen, heeft de Neder landsche bank met ingang van morgen haar rentetarieven over de geheele linie met een half percent verlaagd. Het wis seldisconto wordt derhalve terugge bracht van 4% op 3% pCt. NASLEEP VAN DUINDORP-RELLETJES. Valsche aanklacht gedaan en daarvan vrijgesproken. De Haagsche politierechter, jhr mr. Feith, heeft heden schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van F. A. van T„ wien het doen van een valsche aanklacht was ten laste gelegd. Op Vrijdag 10 Mei van het vorige jaar, omstreeks middernacht, liep verdachte door Duindorp. Er zou toen zoo deelde hy aan de politie mede van een passeerende auto uit op hem geschoten zijn. De politie heeft deze aangifte ongegrond bevonden en tegen verdachte proces-verbaal opgemaakt wegens het indienen van een valsche aan klacht. Tegen verdachte heeft de substituut-offi cier van justitie, toen deze zaak Maandag j.1. voor den politierechter diende, een maand gevangenisstraf geëischt. De politierechter overwoog in zijn vonnis, dat weliswaar door verklaringen van getui gen en stukken ter terechtzitting is geble ken, dat de aangifte in strijd met de waar heid was, maar dat niet is komen vast te staan, dat verdachte opzettelijk loog. Het ten laste gelegde niet bewezen achtende, heeft jhr. mr. Feith verdachte vry gespro ken. EEN WILDE STAKING TE MAASTRICHT. 300 man van de N.V. Holland Radiumrubberfabriek er bij betrokken. Hedenmorgen hebben de arbeiders van de N.V. Holland Radium Rubberfabriek aan de St. Pieterskade te Maastricht het werk neer gelegd. Deze staking is ingeleid met het niet op komen van de nachtploeg vulcaniseurs, die Dinsdagavond moest beginnen. De vulcani seurs hebben een oude loongrief, waarby thans ook de kwestie van het collectief con tract voor alle te werk gestelden naar voren wordt gebracht. Dit contract was begin van dit jaar afgeloopen en werd door de directie, alhoewel zij de bepalingen ervan bleef na komen, niet hernieuwd. Tot op het oogen- blik betreft het hier een wilde staking, waarby ongeveer driehonderd man zijn be trokken. Hedenmorgen hebben de stakers met de afdeelingsbesturen van hun vakver- eenigingen vergaderd. De vakvereenigings- leiders moeten zich thans in verbinding stel len met hun hoofdbesturen, waarna vastge- ten. Van de ongeveer 40 eere-doctoren y,a ren een 20-tal aanwezig. Tot de afwezigen behoorden o.a. de Zuid-Afrikaansche minis ters Hertzog en Smuts. De aanwezige eere doctoren der faculteit der letteren en wiis" begeerte kregen van prof. Bolkestein een in fraai omslag gebonden doctorsbul uitge reikt, terwijl prof. Wagenvoort hun de ca pita, korte zijden schoudermantel in dl rood-witte kleuren der Utrechtsche univer siteit omhing, die geheel nieuw is als onder scheiding door een Nederlandsche universi teit aan haar eere-doctoren toegekend Op gelijke wijze werden in de overige faculteiten de aanwezige doctoren door den voorzitter dezer faculteiten gepromoveerd Nadat prof. Vollgraff met enkele latijn- sche woorden de promivendi toegesproken had, trad de heer Maurits Sabbe naar voren om namens de eere-doctoren in de faculteit der letteren en wijsbegeerte te danken voor de hooge benoeming, die voor allen die de geschiedenis der Utrechtsche universiteit kennen, als een groote onderscheiding wordt beschouwd. Ook namens de eere-doctoren der andere faculteiten werd een woord van dank ge sproken, o.a. door een der Zuid-Afrikaan- sche, Fransche, Duitsche en Engelsche pro. movendi. Te ruim half twaalf was de plechtigheid beëindigd. A t h 1 e t i e k. Toch een 4 X 100 meter estafette naar Berlijn. Naar wy vernemen heeft de nationale technische commissie van de Konink lijke Nederlandsche Athletiek Unie be sloten Berger af te voeren van de Olympische training. Reeds geruimen tyd waren er kwes ties tusschen Berger en de leiding van de training. Berger wilde zich n.L niet ten volle onderwerpen aan de voor schriften, door de leiding gegeven. Nadat aanvankelijk een oplossing be reikt scheen, zijn tijdens de Te Werve- wedstryden, in verband met het start systeem van den heer Van der Lee, nieuwe moeilijkheden gerezen. Dit is voor Berger aanleiding geweest zich uit de Olympische trainingsploeg terug te trekken, waarbij de nationale technische commissie besloot dit als definitief te beschouwen. Vanzelfsprekend zou Berger een plaats in de 4 x 100 meter estafette, waarop ons land te Berlijn zal uit komen, hebben gekregen. Nu Berger uitvalt, wordt de Neder landsche estafetteploeg verzwakt, maar de N. T. C. is van meening, dat onze reserves tegen dien tyd op een dergelijk peil zullen staan, dat zy met Osen- darp en van Beveren een ploeg zullen kunnen vormen, die minstens zoo snel is als het team, waarin Berger zou zijn opgenomen. steld zal worden, welk standpunt de orga nisaties zullen innemen. De vergadering had overigens een rustig verloop. Hedenmorgen was de politie bij de fabriek en verspreidde de arbeiders, die zich later naar hun vereenigingslokalen begeven hebben. In de buurt van de fabriek is het kalm. zeer DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN HEER TH. M. KETELAAR. Geen reden tot ernstige ongerust heid. De gezondheidstoestand van het Tweede Kamerlid en Amsterdam's bekende raadslid Th. M. Ketelaar, die ter verpleging in de hervormde diaconesse-inrichting in de hoofdstad is opgenomen, baart naar wij heden vernemen voor het oogenblik geen ernstige zorg. De patiënt had een rustigen nacht en maakt het thans naar omstandigheden goed. MISLUKTE OVERVAL MET ROOF. De rechtbank te Almelo heeft twee jeugdige inwoners van Enschede ieder veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren en met aftrek van de voorloopige hechtenis. De jongemannen, de 25-jarige B. en de 23- jarige van O. hadden onder Enschede een over val met roof gepleegd op het boerenechtpaar H. Grefte. De oude Grefte kreeg een klap met een hamer, maar toen een inwonende zuster om hulp begon te schreeuwen, namen de ge maskerde indringers de vlucht. Er was tegen ieder twee jaar gevangenis straf gevorderd. HET DERDE EEUWFEEST DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. Promotie der eere-doctoren in het Groot Auditorium. Gisteren was het de dag, dat de Utrecht sche universiteit de hulde in ontvangst heeft genomen van de vertegenwoordigers der universiteiten uit schier alle deelen der wereld. Vandaag heeft zij op haar beurt hulde gebracht aan diegenen, die zich op verschillend gebied der wetenschappen ver dienstelijk hebben gemaakt in binnen- en buitenland, door hen te promoveeren tot eere-doctor der Utrechtsche universiteit. De plechtige bijeenkomst daartoe werd te ruim half elf geopend in het Groot Audito rium, dat geheel gevuld was met belang stellenden en autoriteiten, waaronder de cu ratoren der andere Nederlandsche universi teiten, de buitenlandsche vertegenwoordi gers en gasten en de dames der nieuwe eere doctoren, zoowel als van de aanwezige gas GEVAARLIJK ZWEMMEN. Doe iets voor de arbeiderskinderen. Wy hebben gisteren naar aanleiding van 'n brief van een vader wiens dochtertje en haar vriendinnetje na hét zwemmen in het zoogenaamde Meertje door een individu werden lastig gevallen gewaarschuwd jonge kinderen niet alleen naar stille en af gelegen plaatsen te laten gaan. Wij kregen in verband daarmede heden morgen bezoek van den heer Schipper alhier, die ons mededeelde, dat dit op het grond gebied van Egmond gelegen Meertje zich op het land van zyn broer bevindt Het is een zwemwater, dat glooiend afloopt, in het begin dus ondiep en later 3 meter diep wordt. Het Meertje is 10.000 M2. groot en dus een ideale zwemgelegenheid. De heer Schipper wil eenerzijds gaarne gelegenheid geven goedkoop te zwemmen, maar gevoelt er anderzijds niets voor iedereen maar zonder controle op zijn land toe te laten. Hij vraagt dus 5 cent om over zijn land te mogen loopen en men kan na dat kleine offer net zoolang zwemmen als men zelf wil. Er zijn zelfs in dat „volkshart' voor de meisjes enkele kleedhokjes neerge zet en de heer Schipper houdt geregeld toe zicht. Het zou dus onjuist zyn te veronderstel len dat speciaal het zwemmen in het Meertje gevaar voor kinderen zou opleve ren, wat niet wegneemt, dat individuen, die op kinderen loeren, hier een goede karf hebben, omdat de zwemgelegenheid vrij ver van de stad ligt en de kinderen een langer buitenweg moet afleggen, al zal wanneer het niet te laat is de weg wel steeds door fietsers en wandelaars bezocht zijn. Een andere vraag die welke iemand ons hedenmorgen stelde: Hy is een kam pioen voor de menschen met kleine beurzen en vraagt: waar moeten we nu zwemmen? Er zijn officieele zwemgelegenheden 8e" noeg, maar die zijn over het algemeen te duur voor arbeiders en arbeiderskinderen. Waarom, zoo vraagt hij, is de oude zwem inrichting aan het Zeglis niet tot volksba-- gemaakt, zoodat men er gratis of bijna gratis had kunnen zwemmen? Moreele gevaren en de ziekte van wei noemt hij onzin, wat men natuurlijk n'e met hem eens kan zyn. Deze mogelijkhede' zijn werkelijk ernstig genoeg om ze niet e lichtvaardig te bespreken. Hij bepleit verder de kinderen te late^ zwemmen niet alleen in het Meertje ma^ ook in het zoogenaamde Groentje. Er 1 daar, zegt hij, een pracht gelegenheid en e is toezicht genoeg.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2