Driejarig kind verbrand. Glimlactvo Wr kels, op de transen, op de muren. De Spaansche vlag op het bovenste bastion •wordt neergehaald en de Oranjevlag gaat omhoog. De vrijheid heeft het van de tyrannie gewonnen. De regie van Albert van Dalsum, die werd bijgestaan door Paul Storm, heeft dit spel tot een wonderbaar leven gebracht. Vooral de inzet van het markttafreel voor het vrijwel nog ongeziene kasteel was bij zonder goed. Ook de figuur van Tijl Uilen spiegel, dan weer als centraal punt in den wijden kring der burgers, dan weer in de burgerij opgenomen, doch steeds daar boven uit stekend, was van een sprekende kracht. Wat met de massa werd bereikt dwong eer bied af en het spel van deze dilettanten was in alle opzichten te roemen. Het burleske intermezzo van de geschiedenis van het ezeltje had zeer veel komische momenten, die aan dit openluchtspel een bijzonder ka rakter gaven en toch goed in het geheel waren opgenomen. En al moge er in een enkel opzicht nog iets aan de organisatie hebben gehaperd, vooral bij het slot, waar op het spannendste moment de handeling even stokte, het verloop van het spel liet vrijwel niets te wenschen over, zelfs niet voor den modernen toeschouwer, die op een verwant gebied door de bioscoop zoozeer verwend is. Het dilemma van den tegen- woordigen tijd! Over het décor en de costuums van Sjol- lema schreven we reeds als over onderdee- len, die in belangrijke mate tot het succes hebben bijgedragen. Maria Petrelli ver zorgde de choreografie en deed dat op pas sende wijze. De muziek van dr. H. G. Ent- hoven, ook een oud-lid van het U. S. C., vormde een integreerend deel van de op voering. Zij was gebaseerd op oud-Holland- sche wijzen en was van en zeer gelukkige samenhang met de handeling en het spel. Zij sprak gemakkelijk aan, onthield zich van extravagances en droeg de handeling uitstekend. De lichtinstallatie ook een belangrijk ding bij zulk een openluchtop voering werd ontworpen en bediend door de genie en was daarbij in goede handen. Voor den aanvang zong het publiek bij de aankomst van prinses Juliana het Wilhel mus, hetgeen ook geschiedde aan het slot, waarbij het zich op treffende wijze aansloot. Vader vond het lijk van zijn dochtertje. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het driejarig dochtertje van de heer W. van der Meulen te Noordwijk in een onbewaakt oogenblik op de uitlaatpijp van een benzinemotor gevallen en le vend verbrand. Op de banen der Noordwijksche golfclub waarvan het onderhoud door den heer van der Meulen wordt verzorgd, is in een schuur een benzinemotorpomp opgesteld, welke Dinsdagmiddag ook in werking was. De uitlaatpijp van dezen motor komt uit in een open put buiten de schuur. Waarschijnlijk heeft het meisje over den rand van den put gehangen, waarbij het door de uitlaatgassen is bedwelmd en ver volgens in den put op de gloeiende uitlaat pijp en den knalpot van de motor is geval len. Daardoor hebben haar kleertjes vlam gevat en is het kind verbrand. Toen de heer van der Meulen den motor kwam afzetten vond hij het geheel ver koolde lijkje van zijn driejarig dochtertje. INBRAAK TE AMERSFOORT. Gegeten, gedronken en daarna zilveren voorwerpen gestolen. In een woning aan de Bankastraat te Amersfoort bewoond door mevr. D. M. is in den afgeloopen nacht een aanzienlijk bedrag ontvreemd. De indringer verschafte zich toegang tot het huis door een keukenraam te forceeren. Na zich te goed te hebben gedaan aan brood, aardbeien, melk en bonbons, ver dween hij met medeneming van vier fles- schen wijn en een portemonnaie met inhoud benevens een groot aantal zilveren voor werpen. Den dader heeft men tot dusver niet kun nen aanhouden. KINDERLIJKJE AANGESPOELD. Gisteravond te zeven uur is uit het kanaal te Hoogwoerden, gemeente Hontenisse (Zeeuwsch-Vlaanderen) een kinderlijkje op gehaald. Men vermoedt, dat hier misdrijf in het spel is. Het lijkje is in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden zal Donderdag sectie ver richten. OUDE TWEELINGBROER GESTORVEN. In de buurtschap Blokland (Utr.) is Cor- nelis van Harten, een van de twee oudste tweelingbroers in ons land, plotseling over leden. Eenige weken geleden hadden de tweelin gen hun 91sten verjaardag gevierd. EEN HINDERLIJK EN ONDEUGDELIJK ASYL. De Amsterdamsche kantonrechter, mr. G. F. Haase, veroordeelde gister een houdei van een dierenasyl daar ter stede tot een hechtenisstraf van zes dagen. Het asyl bood een onvoldoende huisves ting aan de dieren en deze bezorgden, mede door den stank en het geblaf, veel overlast aan de buurtbewoners. De ambtenaar van het O.M. had veertig gulden boete gerequireerd. Door bouw- en woningtoezicht werd het perceel voor een asyl volkomen ongeschikt geacht. DE GEWEZEN DUITSCHE KROONPRINS TE DOORN. De gewezen Duitsche kroonprins is heden morgen voor een bezoek van enkele dagen op huize Doorn aangekomen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vermoedelijk ten gevolge van hooibroei is gisteravond de boerderij van den heer B. Hoekstra te Vinkegahoeve (Fr.) tot den grond toe afgebrand. Er kon zoo goed als niets worden gered, terwijl de geheele voor raad hooi verloren ging. BRUTALE DIEFSTAL. De dader vroeg toegang als controleur van de radio. Gister heeft een insluiper te Amsterdam zijn slag geslagen. Hij meldde zich aan aan een huis in de Schubertstraat en zeide de radio te komen nazien. In goed vertrouwen werd hij binnengelaten. Blijkbaar dachten de bewoners niet aan de vele waarschuwin gen, die op dit gebied zijn gegeven, zoodat zij na het vertrek van den man tot de on aangename ontdekking kwamen, dat hij zich had meester gemaakt van circa 120 aan contanten en niet minder dan 9000 aan sieraden. Onmiddellijk is de politie ge waarschuwd en is een uitvoerig onderzoek ingesteld, dat echter tot op heden geen resultaat opleverde. BRAND IN EEN GARAGE. Gisteravond te ruim elf was in de garage van de expeditieonderneming van den heer Straetemans aan den Ammunitiehaven No. 74 te Den Haag een monteur bezig, een reparatie te verrichten aan de benzinelei ding van een vrachtauto, toen plotseling een stroom benzine uit het reservoir spoot en, vermoedelijk door de hitte die in de garage heerschte of door een vonk, ontvlam de. De monteur bekwam lichte brandwon den aan hoofd en armen en werd in het militair hospitaal verbonden. Intusschen hadden de vlammen de ge heele auto aangetast. De vrachtwagen, welke iri brand was geraakt, werd vrijwel geheel vernield. Voorts bekwam een aan hangwagen eenige brandschade. Overigens is de schade aan de garage gering. Het ge bouw is zoodanig geconstrueerd, dat de be lendende perceelen en ook de bovenwoning geen gevaar te duchten hadden. CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. De openingsrede. Gistermorgen is de tweejaarlijksche alge- meene vergadering van den centralen bond van transportarbeiders onder voorzitter schap van den heer A. Kievit in de Doelen foyer te Rotterdam begonnen. De heer A. Kievit heeft een uitvoerige openingsrede gehouden, waarin hij con stateerde, dat het den arbeiders in de lan den, waar devaluatie is toegepast, niet veel beter gaat dan daar, waar men zijn toe vlucht neemt tot aanpassing. Volgens spr. staat wel vast, dat het vasthouden van den gouden standaard de export mogelijkheden in hooge mate beknot en nog meer de gele genheid tot het verrichten van diensten derden. Spr. hoopte dat de hulpverleening dqpr de regeering, waarmede thans een begin gemaakt is, niet te laat zou blijken te zijn gekomen. In Januari is het werkloozenper- centage onder de leden tot 39.8 geste gen. De tijd van stakingen van enkele dagen is voorbij en stakingen, waarbij duizenden ongeorganiseerden langen tijd worden be trokken, kan en wil de bond niet financie ren onder de huidige tijdsomstandigheden. De heer Kievit besprak uitvoerig de moeilijkheden te IJmuiden en Antwerpen. Hij legde er den nadruk op, dat de IJmui- der staking van 1935 mislukt is, doordat de christelijke bestuurders hun leden dwongen tot varen en dat deze bestuurders in 1935 weigerden de verantwoordelijkheid voor een staking mede te dragen. Onder zulke omstandigheden is het voor de bondsleiding niet mogelijk strijd te overwegen. Het Antwerpsche conflict heeft den bond voor groote moeilijkheden geplaatst. Spr. constateerde, dat er in de eerste week der staking geen werk van eenige beteekenis in de groote haven is geweest, dat met de staking verband hield. Hij achtte de uiterste grens van verla ging der loonen voor de Nederlandsche ha venarbeiders bereikt. In dit verband richt te hij een waarschuwing tot de werkgevers. Spr. deelde nog mede, dat tegen het eind van 1935 het ledental van den bond weer grooter geworden is. Tot zijn vreugde zijn het N.V.V. en de S.D.A.P. overtuigd van de noodzakelijkheid van ordening in het vervoerbedrijf. Het vraagstuk van de werkloosheid kan slechts worden opgelost door welvaartspolitiek. Beteugeling van de rationalisatie en ver der verkorting van den arbeidstijd. Hij pro testeerde tegen de houding van de regee ring die weigerden den arbeid van haven arbeiders wettelijk van 60 op 48 uur per week te brengen. In de ochtendvergadering nog hebben de heer C. v. d. Lende, voorzitter van het N.V.V., en Fimmen, de schatbewaarder van den Belgischen transportarbeidersbond en P. Moltmaker namens het spoorwegperso neel begroetingsredevoeringen uitgespro ken. Daarna werd de vergadering geschorst tot des middags 2 uur. De vergadering van gistermiddag. In de middagvergadering voerde aller eerst het woord de heer Veenstra voor de centrale van koopvaardij-officieren. Spr. was er trotsch op te verklaren dat sa menwerking met den centralen bond van transportarbeiders is bereikt. Hierna sprak de heer J. van 't Hoff, oud- hoofdbestuurder van den C. B. T. A., die een resmue gaf van hetgeen in de afgeloo pen 40 jaar in het vereenigingsleven is ge schied. Vervolgens sprak wethouder Brautigam als oud-bodnsvoorzitter, die dank zegde voor de uitnoodiging om het congres bij te wonen. Hij gaf een terugblik in de historie van den C. B. T. Aa en maande de aanwe zigen aan, in eenheid en samenwerking het schip van den C.B.T.A. door de stormen aan de depressie te blijven bemannen. Als laatste spreker betrad mevrouw Michielsen als vertegenwoordigster van de vrouwenclubs het spreekgestoelte. Spr. wekte de aanwezigen op, om ervoor te zor gen, dat de wkreoolze kameraden weer in hun gelederen in te schakelen, opdat het Plan van den Arbeid aan het doel ten vol le zal beantwoorden. Nadat de voorzitter met een enkel woord den sprekers voor hun woorden had dank gezegd, en critiek had geleverd op de re- geering-Colijn, werd het jaarverslag van den secretaris R. Laan besproken. HET VERMISTE KNAAPJE GEVONDEN. Hedenochtend omstreeks 7 uur hebben eenige burgers in het Ververschingskanaal nabij de zeesluizen te Scheveningen drijvende gevonden het lijk van het vijfjarige jongetje A. van P. uit de Helmerstraat te Den Haag. Het ventje is Zondagmiddag aan de Veen- kade te water geraakt. Kinderen hebben dit toen aan de politie medegedeeld. Sindsdien is er gedregd door de politie. DOODELIJK ONGEVAL. Vanmorgen te half acht geraakte de land bouwer H. van Hal te Helvoirt (N.-Br.), die met paard en kar over den Rijksweg reed, tengevolge van het schichtig worden van zijn paard onder den wagen. Hij kreeg hierbij een trap van het paard. Toen na korten tijd een geneesheer ter plaatse verscheen, was de man reeds overle den. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. DE ERNSTIGE TOESTAND IN DE BANKETBAKKERSWERELD. Een adres aan de regeering. Naar aanleiding van de besprekingen in de algemeene vergaderingen van de Neder landsche Banketbakkers-vereeniging en van den Ned. R.K. Bond van Banketbakkers- ptaroons, is een adres aan den raad van ministers verzonden, waarin onder de aan dacht van dit college wordt gebracht, dat de banketbakkersbedrijven hier te lande met ondergang worden bedreigd door de, bij dalende omzetten, stijgende lasten en kos ten. Met name wordt vooral nadeeligen in vloed ondervonden van: de omzetbelasting; de hooge crisisheffingen op boter, bloem en room; de onbillijkheid, dat aan biscuitfabri kanten bloem wordt geleverd met een be langrijk lagere crisisheffing; de onbillijk heid, om aan ijsbereiders de room tegen in- dustrieprijs te verstrekken; het verbod van Zondagsarbeid aan werknemers in banket bakkerijen, terwijl het den werklieden vrij staat onbeperkt werkzaam te zijn in de den banketbakker beconcurreerende lunchrooms, cafétaria's en automatics; en ten slotte de Winkelsluitingswet, welke den banketbak ker verbiedt op den besten verkoopdag der week langer dan zes uur zijn zaak open te houden, terwijl bovengenoemde inrichtin gen onbeperkt voor het publiek geopend kunnen zijn. Adressanten doen uit naam van alle geor ganiseerde bankbetbakkers uit ons land een dringend beroep op den ministerraad en verzoeken die maatregelen te willen tref fen, waardoor aan de gerechtvaardigde ver langens van een groote groep nijvere mid denstanders wordt tegemoetgekomen en zoodoende de banketbakkersbedrijven voor algeheel ondergang te behoeden. WOONWAGEN VERNIELD. Het paard was op hol geslagen; een ernstig gewonde. Gisteravond omstreeks half toen is een woonwagen, toebehoorende aan en bestuurd door J. Schouten, die van Haarlem uit on derweg was, met groote vaart tegen een boom gereden en totaal vernield. Schouten kwam met zijn woonwagen, be spannen met een paard, uit de richting Baarn en wilde vanuit de Kerkstraat de Birkt- straat inslaan. De vrij scherpe bocht nam hy met zulk een snelheid, dat hij te veel naar rechts week en de wagen met een boom in aanraking kwam. Het paard sloeg door den schok op hol en de bestuurder werd van den wagen geworpen en kwam er onder terecht. Beide rechterwielen gingen hem over de borst. De woonwagen, voortgesleurd door het hollende paard, kreeg hoe langer hoe meer vaart, door de helling van den weg en door het feit, dat de wagen was voorzien van massief rubber banden. Slingerend van den eenen kant van den weg naar den anderen, kwam de wagen achtereenvolgens met drie boomen in botsing, om ten slotte aan de rechterzijde van den weg tegen een boom, de vijfde in de reeks, tot stilstand te komen. Het voorstel werd in zijn geheel onder den wagen vandaan gerukt, terwijl de ge heele rechterwand van de rollende woning werd versplinterd. Het gevolg was, dat vrij wel geheele huisraad over straat rolde. De echtgenoote van Schouten, die zich in de deuropening bevond, viel uit den wagen en bleef gillend liggen. Eenige honderden meters verder kon het alleen voorthollende paard tot stilstand worden gebracht. De heer Schouten heeft inwendige kneu zingen bekomen, een diepe hoofdwonde en verder over het geheele lichaam ernstige schaafwonden. Zijn vrouw kreeg alleen schaafwonden, maar is ernstig overspannen. De drie kinderen, die zich in den woon wagen bevonden, kwamen met den schrik vrij. Na verbonden te zijn, werden alle leden van het gezin liefderijk opgenomen in hotel De Viersprong. Wagen noch inboedel waren verzekerd. Door eenige omstanders werd bij de honder den nieuwsgierigen een collecte gehouden ten bate van de onfortuinlijke familie. Door gemeentewerklieden zijn de resten van den woonwagen per auto overgebracht naar de gemeentelijke opslagplaats van „openbare werken". De politie had handen vol werk om het drukke verkeer in goede banen te leiden. KON. NED. BRANDWEER- VEREENIGING. Gister en heden wordt te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Kon. Ned. Brandweervereeniging. De voorzitter, jhr. J. M. van Beijma, uit Leeuwarden, heette gister in 't algemeen welkom de vertegenwoordigers der pro vinciale bonden en in het bijzonder den Drentschen bond (de laatst opgerichte, waardoor alle elf provincies vertegen woordigd zijn in den bond). Voorts heette de voorzitter welkom de vertegenwoordi gers van de Kon. Belgische Brandweer federatie. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten telegrammen te zenden aan de ko ningin en aan jhr. van Karnebeek, eere voorzitter van de vereeniging. Voorts wees spr. er op dat de vereeni ging thans een jaar aan het werk is na de reorganisatie en wellicht meent men dat de vereeniging méér zou hebben ge daan, dan er inderdaad gebeurd is. Vroe ger toen men financieel sterker was, heeft men sterk gedecentraliseerd en het is thans te betreuren dat men toen niet meer richtlijnen heeft gesteld. Men kan van het bestuur niet verlangen en ook niet van ieder bestuurslid afzonderlijk, richtlijnen te geven. Er zou iemand moeten komen, dien men salarieert en dien men %pu kun nen belasten met het uitwerken van maat regelen. Echter de regeering heeft het sub sidie van 2500 teruggebracht tot 1000. Hiertegenover staat dat de regeering meer en meer adviezen vraagt. De voorzitter besprak vervolgens de verhouding van de provinciale bonden tot de vereeniging. Spr. was van meening dat de statuten van eiken prov. bond niet be hoeven te zijn een slaafsch model, maar wanneer in die statuten wordt gezegd dat elk besluit van de vereeniging afzonderlijk zal worden bekeken, alvorens het uit te voeren, dan is dat geen systeem, want het is toch niet zoo, dat de koninklijke ver eeniging boven de bonden staat, maar dat die bonden de koninklijke vereeniging zijn. Het zou voorts wenschelijk zijn, dat er een bureau zou worden opgericht waar men alles zou kunnen navragen. Daar is echter om financieele redenen op het oogenblik niet aan te denken. De heer C. Gordijn Jr. heette vervol gens namens Amsterdam de vereeniging welkom. De burgemeester en de wethou der van de brandweer konden niet aan wezig zijn. Nadat de voorzitter nog welkom had ge- heeten den vertegenwoordiger van den Oost-Vlaamschen bond, ging de vergade ring over tot het afdoen van huishoude lijke zaken. De verschillende jaarversla gen werden na eenige discussie goedge keurd. Ook de begrooting werd goedgekeurd nada: een voorstel van Zuidholland om meer te decentraUseeren, was verworper Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. Gordijn herkozen; de heer J. j. Haar- seihorst, die aanvankelijk zijn mandaat ter beschikking had gesteld, trok dit na eenige discussie in, waardoor dus deze verkiezing verviel. Bij de rondv-aag kwam ter sprake het examen van filmoperateur, men meende dat dit aan de gemeentebesturen in de provincie eenig houvast zou geven bij het geven van vergunning voor voorstellingen. Van de zijde van het bestuur werd er op gewezen, dat een goed toestel met een on- gediplomeerden operateur beter is dan een gediplomeerde operateur met een slecht toestel. Het bestuur zegde toe de zaak nog eens in behandeling te nemen. In de middagvergadering hield ir. G. a. de Boer, adj. hoofdbrandmeester te Am sterdam, een lezing over: „Beton en ge wapend beton als brandveiligmateriaal waarna aan de kazerne op de N. Achter gracht de leden demonstraties van de Amsterdamsche brandweer bijwoonden. Na afloop der goedgeslaagde demonstra ties van de brandweer in en om de kazerne aan de N. Achtergracht begaven de leden van de Kon. Ned. Brandweervereeniging zich naar het stadhuis, waar zij door het gemeentebestuur officieel werden ontvan gen in de raadszaal. Daar waren ter ont vangst aanwezig wethouder mr. Kropman, als waarnemend burgemeester, omdat dr. de Vlugt uitstedig was, de wethouder van de brandweer, de heer Jac. Rustige, zoomede wethouder Baas en de gemeentesecretaris mr. van Lier. In Krasnapolsky vereenigde men zich ten slotte aan een maaltijd, waarbij verschillende heeren het woord voerden. Vandaag wordt door de leden der Kon. Ned. Brandweervereeniging een bezoek ge bracht aan Schiphol en de Fordfabrieken. Ook daar zullen demonstraties worden gehouden. HOOGE RAAD. Ontslag verleend aan mr. Schepel. Bij Kon. Besl. is aan mr. dr. C. J. H. Schepel op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden, tevens aangewezen als president van het hoog militair gerechtshof, onder dankbetui ging voor de vele en belangrijke door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen diensten. FAILLISSEMENT NOTARIS KLUWER TE AMSTERDAM. Arrest op 30 Juni. Gistermiddag heeft voor de civiele kamer van het Amsterdamsche gerechtshof de behandeling in hooger beroep plaats gehad van het faillissement van notaris M. Kluwer te Amsterdam. Het hof heeft zijn beslissing betreffende deze faillissementsverklaring aangehouden tot 30 Juni. Notaris K. vroeg eenige maanden geleden surseance van betaling aan. Deze werd voorloopig verleend, doch na de behande ling voor de rechtbank sprak deze het fail lissement uit, tegen welke beslissing de notaris appèl aanteekende. DE INBRAAK IN HET BELASTING KANTOOR TE HAARLEM. Amsterdamsch chauffeur uit preven tieve hechtenis ontslagen. De raad van de rechtbank te Haarlem heeft gister op verzoek van den verdediger, mr. Is. Coopman, den Amsterdamschen chauffeur, die betrokken is bij de inbraak in het belastingkantoor te Haarlem, uit de preventieve hechtenis ontslagen. De man was reeds eerder gearresteerd, doch werd toen wegens gebrek aan bewijs in vryheid gesteld. Later is hij wederom gearresteerd, toen nieuwe aanwijzingen tegen hem naar voren werden gebracht. Hij heeft thans dan ook bekend, dat de mannen, die hij in zijn auto naar de Spaarnestad vervoerde, mis dadige plannen koesterden. De hoofddaders hebben reeds terecht gestaan voor de recht bank te Haarlem en de officier heeft zware straffen tegen hen geëischt. De chauffeur zal binnenkort eveneens voor de rechtbank te Haarlem moeten te recht staan. DE BRAND TE ARNHEM. Gistermiddag te drie uur was het blus- schingswerk zoover gevorderd, dat het ge vaar voor verdere uitbreiding van het vuur als geweken kon worden beschouwd. Zoo wel in het gebouw van de D.E.F.A., waar de brand is ontstaan, als in de confectiefabriek van de firma Abas, kon het vuur worden gestuit en kon men het blusschingswerk verder overlaten aan enkele stralen, waar mee moest worden voorkomen, dat het vuur opnieuw zou oplaaien. Met groote kracht woedde de brand ech ter nog voort op de opslagplaats van den houthandel der firma ter Horst, die een oppervlakte beslaat va nongeveer 1500 vier kante meter. Al het beschikbare materiaal van de Arnhemsche brandweer werd op dit deel van het terrein van den brand gecon- centeerd vooral ook om te voorkomen, dat de brand zich alsnog zou uitbreiden naar .de zijde van de woonwijk „Molenbeke". Hier zorgde de groote motorspuit voor aanvoer van water uit den vijver van „Molenbeke". Het verkeer langs den Velperweg werd behalve voor de trams en de autobus diensten gestremd en omgelegd via de Hof- laan en den Rozendaalschen weg. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. De schade wordt geheel door verzeke ring gedekt. Hoewel het hoofdgebouw der confectie fabriek Abas is behouden gebleven, is hier toch groote waterschade en waarschijnlijk zal het bedrijf tengevolge van den brand wel eenige stagnatie ondervinden. Een ongeluk komt nooit alleen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7