DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 148 Donderdag 25 Juni 1936 138e Jaargang De stakingen in België. De algemeene toestand. De Belgische Regeerings- verklaring. De staking in Frankrijk. het conflict in China. De zee-engtenconferentie. Zij, die zich met 1 Juli a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. het zedendelict in den Haag Nog vijf verdachten op vrije voeten gesteld. Onbewaakte overweg. 2 dooden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden b\j vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIKN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C I, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In sommige plaatsen van België is het werk hervat, in andere daarentegen zyn nieuwe stakingen uitgebroken. Te Gent is gistermorgen het werk in de metaalnijverheid hervat. In de textielnijver heid duurt de staking evenwel voort, even als ly het trambedrijf. De taxichauffeurs staken nog gedeeltelij k- Ook in de haven is de werkhervatting nog betrekkelijk beperkt. Te Luik duurt de staking bij de buurt- trams voort. Het werk in de textielnijver heid bij Verviers ligt nog steeds stil. Te Rousselaere groeit het aantal stakers in de textielnijverheid aanzienlijk. Gisteren hebben 2000 arbeiders het werk neergelegd. In de grens gemeenten ondervindt men den noodlottigen invloed der staking in Frakrijk. Honderden Belgische arbeiders zijn uit Frankrijk huiswaarts gekeerd. De staking te Brussel blijft voortduren. Er zijn o.m. 200 naaisters van een groot warenhuis bij betrokken en meer dan 1000 bankbedienden. Het verkeer is echter normaal. Het tram personeel is gisteren weder aan het werk gegaan. Te Charleroi valt een algemeene werkher vatting te constateeren, echter slechts ge deeltelijk voor wat de mijnen betreft. In Limburg heeft twee derde der mijn werkers het werk hervat. In de provincie Antwerpen is een streven merkbaar, het werk te hervatten. In het bankbedrijf breidt de staking te Antwerpen zich echter uit. De levensmiddelenvoorziening van het land wordt verzekerd via de Antwerpsche haven en gedeeltelijk ook via Gent. Te Gent-Brugge ligt het verkeer nog steeds stil .Er wachten 3300 schepen om door te kunnen varen. De staking in de binnenscheepvaart en in het sleepbootbedrijf duurt voort. Op de Maas is de scheepvaart echter weer normaal. In de regeeringsverklaring, die gistermid dag in de Belgische Kamer door minister president van Zeeland is voorgelezen, wordt een uiteenzetting gegeven van de middelen, die de regeering zal bezigen op het gebied der sociale hervorming, t.w. minimum loo- nen, betaalde vacanties en een 40-urige werkweek in de z.g. ongezonde bedrijven, terwijl maatregelen worden aangekondigd ten behoeve van den middenstand, mi'ts de economische toestand gunstig en de begroo ting in evenwicht blijft. De regeering wenschte de verlaging der douanerechten, vergrooting van den bloei der industrie, staatscontrole op de crediet- instellingen, en de instelling van een land- bouw-credietorganisatie. In de verklaring wordt voorts de herzie ning van de wet op de naamlooze en andere vennootschappen aangekondigd. De regee ring is vastbesloten de in de grondwet neer gelegde vrijheden te verdedigen. Het parlement zal zijn werkzaamheden beter moeten organiseeren. De begrootingen moeten voor Februari zijn afgehandeld, zoo niet, dan zouden de voorgaande begrootin gen krachtens een wet van toepassing moe ten worden. De regeering stelt verminde ring van het aantal afgevaardigden en sena toren, alsmede de instelling van een staats raad voor. Aftreden der regeering zal slechts onder bepaalde omstandigheden mogelijk Invoering zal worden gevraagd van het instituut der volksstemming. De corporatieve organisatie zal het onder werp van een wetsvoorstel vormen, alsmede de kwestie van de onvereenigbaarheid van openbare ambten. Degenen, die zich schuldig maken aan misbruiken op financieel gebied, zullen ge straft worden. Koninklijke commissarissen zullen zich bezig houden met de regeling der finan- cieele, industrieele en commercieele vraag stukken. De regeering zal de buitenlandsche politiek harer voorgangers blijven volgen. Staking op marinewerf. Ongeveer 300 arbeiders van de marine werf van St. Denis bij St. Nazaire, die her stelwerkzaamheden uitvoerden aan boord van vier duikbooten, hebben het werk ^eer- gelegd. De arbeiders wilden eerst aan boord van de schepen blijven en deze bezetten. Later besloten zij echter twee in de nabij heid van de werf ligende lood/en te bezet ten, daar de roode vlag te hijschen en te wachten op inwilliging hunner eischen. Voorts hebben 400 arbeiders van de Loi- rewerf in St. Denes by St. Nazaire in de afdeeling turbinebouw eveneens het werk, neergelegd en de betrokken werkplaatsen bezet. Staking havenarbeiders in Oran. De havenarbeiders van Oran in Fransch- noord-Afrika hebben zich bij de stakings beweging aangesloten en de in de haven liggende stoomschepen bezet. Ten aanzien van de staking van het tram personeel in Lyon kan gemeld worden, dat gisteravond ten huize van burgemeester Heriot overeenstemming is bereikt. Nog vandaag wordt het werk hervat. Daarente gen is geen overeenstemming bereikt in de staking der kellners, hotelbedienden en bouwarbeiders te Lyon. De staking in de petroleumraffinaderyen heeft een sterke vermindering van het autoverkeer in Lyon tengevolge gehad. Artsen, ziekenhuizen en bakkerijen wor den echter door de stakingsleiding van brandstof voorzien. De Hoenan- en Kwangsi-troepen raken slaags. Het agentschap Domei meldt, dat een bot sing zou dreigen in Hoenan tusschen de Kwangsi-troepen die te Ling Ling, in het zuiden der provincie gestationneerd zijn, en de regeeringstroepen, die in zuidelijke rich ting opmarcheeren. Verder zou de Chineesche generaal Tsjen Tsjitang in allerijl versterkingen zenden naar de grenzen van Kwantoeng en Foekien. Nanking zou in het zuiden van Foekien de beschikking hebben over 50.000 man. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de voorhoede van het Kwangsileger Hengtsjau heeft bereikt en het vuur heeft geopend op de Nanking-troepen, die de poorten bewaakten. Eenige soldaten werden gedood. De toestand is gespannen. De ontmoeting vond plaats nabij Kiyang. De troepen van Kwangsi gingen tot een vastberaden aanval over op de troepen van Nanking, die zich verscheidene kilometers terugtrokken naar versterkte stellingen. Men weet nog niet hoeveel dooden er ge vallen zijn. Het gevecht was kort maar hevig. Gezien de aan beide zijden betoonde hardnekkigheid is het zeer waarschijnlijk, dat nabij Kiyang binnen zeer korten tijd een groot gevecht zal worden geleverd. De besc lieting van een Japansch vrachtschip. Volgens berichten van het Japansche pers agentschap Domei heeft de beschieting van een Japansch vrachtschip door een Chi- neesch douane-vaartuig in Japansche krin gen groote opwinding veroorzaakt. Domei meent een krachtige protestnota van het Japansche vlootcommando van Port Arthur en van het oppercommando te Tientsin aan de Chineesche douane-autoriteiten te kun nen aankondigen. Naar het agentschap ver der meldt, bestaat de mogelijkheid, dat een Japansche kruiser naar Tangkoe wordt ge zonden. De Japanners eischen uitgebreide toezeggingen, dat dergelijke gebeurtenissen in de toekomst zich niet zullen herhalen. Zij verlangen herziening van de douane-voor schriften en eventueel terugtrekking van de douane-zeevaartuigen. Naar vernomen wordt, volgen de plaatse lijke marine- en leger-autoriteiten de ont wikkeling van den toestand met groote be zorgdheid, daar men het gebeurde be schouwt als het begin van een nieuwe Ja pansche actie, waardoor de veiligheid van Noord-China in gevaar wordt gebracht. Zeventien Japansche soldaten gedood. Bij een botsing met Mandsjoekwosche bandieten op ongeveer 250 K.M. ten noord oosten van Charbin, werd een Japansche militaire patrouille, bestaande uit officieren en manschappen, tezamen 19 man, in een hevig gevecht van man tot man gewikkeld. De bandieten, die in de meerderheid waren, dooden 17 Japanners, twee Japansche sol daten werden zwaar gewond, doch konden zich in veiligheid brengen. Besprekingen te Montreux. De zee-engtenconferentie is gistermorgen begonnen met de bestudeering van het tweede gedeelte van de Turksche Ontwerp- conventie, betrekking hebbende, de draag wijdte van Art. 6 dat slechts oorlogsschepen voor beleefdheidsbezoek wil toelaten, zoo danig te preciseeren, dat het slechts betrek king heeft op de schepen van landen, die niet aan de zwarte zee gelegen zijn. Ook diende het verbod van doorvaart van onder zeebooten tot vliegtuigmoederschepen te worden uitgebreid. Lord Stanhope wees op het principieel nieuwe van dit artikel, hetgeen de Britsche delegatie aanleiding heeft gegeven, aan Londen instructies over de geheele kwestie te vragen. Daar deze instructies nog niet ontvangen zijn, moet de Britsche delegatie zich haar standpunt voorbehouden. Zich tot Litwinoff richtend, wees de En- gelsche gedelegeerde erop, dat behalve met beleefdheidsbezoeken ook rekening diende te worden gehouden met politioneele acties in de Zwarte Zee. De Japansche gedelegeerde Sato ver klaarde zich bereid, accoord te gaan met de beperkingen ten aanzien van het binnen varen van oorlogsschepen in de Zwarte Zee, wanneer deze beperking opgelegd wordt ten aanzien van de oorlogsschepen, die de Zwarte Zee verlaten. Hiertegen verzette zich Litwinoff, die wees op de bijzondere ligging van de Zwarte Zee en de speciale situatie der Sovjet-Unie, die zich voor de noodzakelijkheid geplaatst zou kunnen zien, eenheden der Zwarte Zee vloot naar andere havens van haar gebied te zenden. Paul Boncour maakte reserves ten aan zien van de gelijkstelling van hulpschepen met de eigenlijke oorlogsschepen. De con ferentie besloot deze principieele kwestie voorloopig te laten rusten en ging daarop over tot de bespreking van de in het Turk' sche ontwerp voorkomende formeele bepa lingen, waarbij zich de gedelegeerden van Engeland, Rusland, Japan en Roemenië principieel accoord verklaarden met de voorafgaande aanmelding. De beperking der tonnage tot 14000 ton zal op voorstel van Engeland door de tech nische commissie opnieuw bestudeerd wor den, met het doel, de grens eveneens hoo- ger te stellen. Ten aanzien van art. 7, dat betrekking heeft op de doorvaart in geval van oorlog bij neutraliteit van Turkije, be hield de Engelsche gedelegeerde zich even eens het standpunt zijner regeering voor. Paul Boncour stelde vast, dat de nieuwe regeling, in tegenstelling met het Verdrag van Lausanne, de tonnage der oorlogssche pen, welke de Zwarte Zee binnenvaren, be perkt. Dit zou een gevaar in zich sluiten, wanneer geen voorzieningen worden ge troffen, opdat de nakoming van verplichtin gen uit hoofde van het Volkenbondspact niet slechts in een beperking, doch ook in een uitbreiding van de vrijheid van door vaart tot uiting komen. Litwinoff stelt in denzelfden zin, een amendement voor, waarbij aan de schepen van oorlogvoerende mogendheden de toe gang tot de Zwarte Zee wordt verboden, behalve wanneer het gaat om de uitvoering van bijstandsverplichtingen, op grond van het Volkenbondspact. Paul Boncour merkte hierbij op, dat on der voorbehoud van een diepgaand onder zoek het door Litwinoff voorgestelde amen dement in overeenstemming was met zyn eigen meening ten aanzien van de doorvoe ring van verplichtingen op grond van het Volkenbondspact of van Regionale Pacten. Hieruit ontwikkelde zich een debat over de neutraliteitsplichten van Turkije tegen over de niet-onderteekenaars, waarbij de Turksche minister van buitenlandsche za ken verklaarde, dat er niet de geringste twijfel over kon bestaan, dat Turkije al haar bestaande internationale verplichtin gen, en natuurlijk ook die op grond van het Volkenbondspact, zal nakomen. De conferentie zal vandaag opnieuw in plenaire zitting bijeenkomen, en daarmee de eerste phaze van haar werkzaamheden besluiten. SMOKKELSYNDICAAT IN JAPAN ONTDEKT. De politie te Tokio heeft een internatio nale bende van goudsmokkelaars, waarvan o-a. zeven Japanners deel uitmaakten, gear resteerd. De bende heeft sedert 1933 onge veer 2.213 K.G. goud, ter waarde van 7 J millioen yen, van Japan, Korea en Mand- sjoekwo naar Sjanghai gesmokkeld, waarbij het door Chineesche medeplichtigen verder verzonden werd. De bende heeft hiermede naar schatting meer dan een millioen yen winst gemaakt. WAT DUITSCHLAND VOOR ZIJN BEWAPENING UITGEEFT. Volgens de „Morning Post" meer dan dan Engeland. De „Morning Post" publiceert cijfers be treffende de Duitsche uitgaven voor de her bewapening, die, naar het blad verzekert, de eerste authentieke gegevens daarover vor men. De cijfers voor 1935 zijn: onderhoud van leger, vloot en luchtmacht 240.000.000 pond sterling, kapitaalsuitgaven voor herbewa pening 400 tot 500 millioen pond. De cijfers voor 1936: onderhoud 500 millioen pond, ka pitaalsuitgaven 400 tot 300 millioen pond. Volgens deze cijfers zou Duitschland in 1936 voor zijn bewapening uitgeven een bedrag van ongeveer 900 millioen pond, ter wijl Engeland 810 millioen pond voor de de fensie beschikbaar heeft. STAKINGSINCIDENTEN IN GRIEKENLAND. Verschillende gewonden. De arbeiders van een tabaksfabriek te Pi- raeus zijn in staking gegaan, uit solidariteit met de stakende arbeiders van de tabaksfa brieken van de firma Papastratos. Een dui zendtal stakers heeft op straat een betoo ging gehouden, doch zij werden door de politie uiteengejaagd. Aan beide zijden wer den verschillende personen door revolver schoten en steenen gewond. Er had een der tigtal arrestaties plaats. JUWEELENDIEFSTAL IN AMERIKA. „Spookdief" steelt voor y, millioen dollar aan sieraden. De door de multimillionnairs van Long Is- land gevreesde en door de politie reeds ja ren gezochte „spookdief" heeft in den afge- loopen nacht een bezoek gebracht aan twee landhuizen van schatrijke eigenaars in Lo- cust Valley, waar hij juweelen heeft weten buit te maken ter waarde van in totaal een half millioen dollar. In het eene geval drong de „spookdief" het landgoed van het echt paar William R. Coe binnen. Dit echtpaar is in geheel Amerika beroemd om zyn orchi- deeëntuinen en renstallen, benevens om zijn 750 morgen omvattende parken. Terwijl in den tuin een gezelschap aan het bridgen was, gelukte het den dief ondanks de aan wezigheid van 52 bedienden, particuliere detectives en een dozijn groote Deensche doggen via een veranda het slaapvertrek van den millionnair te bereiken, en daar, terwijl deze sliep, een beroemd parelhals snoer en andere sieraden ter waarde van 400.000 dollar te stelen. Gelijk gebruikelijk wist de „spookdief" te ontkomen zonder eenig spoor achter te laten. BESCHIETING VAN EEN JAPANSCH VRACHTSCHIP DOOR EEN CHINEESCH DOUANEVAARTUIG. Volgens berichten van het agentschap Domei en de persstemmen der laatste 24 uur heeft de beschieting van een Japansch vrachtschip door een Chineesch douane vaartuig in Japansche kringen groote op winding veroorzaakt. Domei meent een krachtige protestnota van het Japansche vlootcommando van Port Arthur en van het oppercommando te Tient sin aan de Chineesche douane-autoriteiten te kunnen aankondigen. Naar het agentschap verder meldt, bestaat de mogelijkheid, dat een Japansche kruiser naar Tangkoe wordt gezonden. De Japanners eischen uitgebreide toezeggingen, dat dergelijke gebeurtenissen zich in de toekomst niet zullen herhalen. Zij verlangen herziening van de douane voorschriften en eventueel terugtrekking van de douane-zeevaartuigen. Naar vernomen wordt, volgen de plaatse lijke marine- en leger-autoriteiten de ont wikkeling van den toestand met groote be zorgdheid, daar men het gebeurde beschouwt als het begin van een nieuwe Japansche actie, waardoor de veiligheid van Noord- China in gevaar wordt gebracht. Het agentschap Domei kondigt een offi cieel protest van Tokio te Nanking aan. DE ECONOMISCHE OPBOUW VAN ABESSINIE. Oproep aan de bevolking. Over de economische opbouw van Abes- sinië wordt nog nader gemeld, dat de vice- koning van Abessinië, maarschalk Graziani, besloten heeft, alvorens tot exploitatie der bodemschatten over te gaan, een volledige juridische en economische ordening in te voeren, teneinde de exploitatie in bepaalde banen te leiden. De bevolking van Addis Abeba is bij proclamatie opgeroepen, binnen 14 dagen weer aan hun werkzaamheden te gaan en zich onmiddellijk bij de autoriteiten aan te melden. Eigendomsrechten en ieder bezit aan on roerend goed moet bij de autoriteiten wor den aangegeven. Indien hieraan geen ge volg wordt gegeven, volgt inbeslagename zoowel van roerende als onroerende goe deren. Zooals bekend werd de koers van den Maria-theresiathaler vastgesteld op vijf lires. Op het wisselen van thalers tegen een andere koers dan den wettelijk vastgestel- den koers zal worden gestraft met boeten, varieerend van 50 tot 5000 lires. Met bij zondere zorg zal de levensmiddelen-voor ziening worden ter hand genomen. De re geering heeft het recht de vorraden te con troleeren, tevens is een verplichte opgave der voorraden ingevoerd. Ook de particuliere voorraden zullen kunnen worden onderzocht, teneinde het hamsteren en hierdoor een prijsstijging tegen te gaan. De regeering zal met strenge maatregelen iedere speculatie tegengaan. Wie in Abessinië een beroep, hetzij in den handel, hetzij in de industrie, wil uitoefenen, heeft een speciale vergunning noodig. Tevens zal de verplichte indiening van financieele plannen der in Abessinië wer kende buitenlandsche maatschappijen wor den ingevoerd, opdat de regeering een juist beeld kan krijgen van den toestand op de arbeidsmarkt. Verder zal de regeering het vestigen van handelsfirma's bestudeeren. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De politie te Warschau is erin geslaagd bij verrassing een communistische conferen tie op te heffen, waaraan deelgenomen werd door 18 bekende agitatoren, die de taktiek der communistische partij bij het a.s. com munistische „vredescongres" te Londen zou den bespreken. De achttien deelnemers aan de bijeen komst werden gearresteerd. DE BOTSINGEN IN ROEMENIE. Anti-semitische onlusten duren voort. De strijd in Roemenië van de nationalis tische studenten tegen de linksche bladen en tegen de joden duren voort Wederom werden exemplaren van de democratische joodsche bladen en de distributielokalen van deze bladen geplunderd. Aanvallen op de vakvereenigingsbureaux van de linkerzijde werden afgeslagen. Bij de onlusten zyn twaalf personen gewond, terwijl een aantal werd gearresteerd. TREINBOTSING IN ITALIË. Twee-en-twintig gewonden. Uit Milaan wordt gemeld, dat by Seveso een locomotief op een stilstaanden perso nentrein is gereden. Twee-en-twintig men- schen werden gewond. De raadkamer der Haagsche recht bank heeft, na verhoor van de verdach ten, die in verband met het zedendelict in het huis van bewaring waren inge sloten, en na pleidooi van hun respec tievelijke verdedigers de invryheids- stelling gelast van den 48-jarigen E. P., den 35-jarigen E. D. D., den 35-jarigen A. P. G. ter H., den 40-jarigen W G. en den 39-jarigen A. van der L. Als ver dedigers voor deze verdachten traden onderscheidenlijk op mr. Blaupot ten Cate, mr. Vollaers, mr. Rikmenspoel, mr. Herbert Polak en mr. Overbosch. Door deze beschikking zyn thans alle by deze zaak betrokken verdachten op vrye voeten gesteld, met uitzondering van twee. Van een van deze beiden is de gevan genhouding voor den tijd van dertig dagen bevolen. De zaak van den ande ren dezer twee verdachten zal a.s. Dins dag in raadkamer dienen. Gisteravond omstreeks kwart over zeven zyn de heer P. T. H. Lisman, wonende te Barendrecht en mej. T. Bunk uit Rotterdam op een onbewaak- ten overweg onder Barendrecht door Pullman-trein gegrepen en onmiddellijk gedood. De slachtoffers werden door den trein in de langs de spoorbaan loopende sloot geworden, waaruit zij door personeel van den trein, welke terstond stilhield, werden bevrijd. De dood was reeds ingetreden. Het ongeluk geschiedde op een buiten weg onder West-IJselmonde. De beide slachtoffers waren de 17-jarige T. Bunk uit de Overijselschestraat te Rotterdam en haar 19-jarige verloofde J. T. H. Lisman van den Oostweg te Barendrecht. Zij fietsten den overweg over, toen een trein naar Dordrecht was voorbijgegaan. Plotseling kwam uit Dordrecht de Pullmantrein, die om 6.51 te Rotterdam moet aankomen, aan- daveren. Beide personen werden gegrepen en door den trein een twintigtal meters meegesleurd en in de sloot geworpen. Dr. Feisser, directeur van den gemeente lijken geneeskundigen dienst te Rotterdam, dien in den Pullmantrein van zijn vacantie in Zwitserland terugkeerde, snelde met het treinpersoneel direct te hulp, doch toen zij de beide slachtoffers uit het water hadden gehaald, kon de dokter slechts den dood constateeren. Beiden moeten vrijwel op slag zijn gedood. De lijken zijn gisteravond ter plaatse gekist en naar het lijkenhuisje te IJselmonde overgebracht. Het treinverkeer had een klein half uur vertraging. VADER EN ZOON IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag tegen drie uur zijn de 63- jarige A. Maan, wonende te Vlaardingen en zijn elfjarige zoon jacob te Oostvoorne in zee verdronken. De zoon was aan het baden en ging daar bij te ver in zee. De vader wierp jas en vest uit en ging zijn zoon na. De heer Maan, die een goede zwemmer is, dook naar zyn reeds zinkenden zoon en is niet meer boven gekomen. De lijken zyn nog niet gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1