Spod Bij Examens en Openbaar Optreden GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. DE OLYMPISCHE SPELEN. DE OLYMPISCHE SPELEN. twee militaire vliegtuigen neergestort. lucht verbinding met spanje. ongeveer 1000 turnsters uit Brandenburg hebben dezer dagen in Beriijn voor een talrijk publiek een opvoering geven van de dans nummers, die z|j op de Olympische Spelen zullen uitvoeren. Men ziet hier de deelnemers. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mynhardt'a Zrnuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Vijf dooden. Tijdens een oefenvlucht van ec*i groep van vier Fransche militaire watervliegtuigen te Cherbourg zijn twee der toestellen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Vijf inzit tenden, onder wie een zee-officier werden gedood. Dezen zomer zijn de luchtverbindingen met Spanje van dien aard, dat men met het vlieg- ti^flj gemakkelijk binnen een dag van Amster dam naar Spanje en Portugal kan reizen. Immers, wanneer men uit Amsterdam om 7.30 vertrekt, is men om 15.40 reeds te Barce- lona, om 14.50 te Madrid, terwijl men, door vliegend, reeds te 19.25 uur op het vliegveld van'Lissabon staat. ;6ok in omgekeerde richting heeft men een fnelle verbinding van Zuid-Westelijk Europa met onze lage landen aan de zee. 's Morgens uit Spanje en Portugal vertrekkend, is men met den avondmaaltijd nog te Amsterdam of in de Maasstad. De diensten op deze lijnen worden uitge voerd door de Kon. Luchtvaart-Mij. in samen werking met de Air France en de Spaansche Luchtvaart-Mi), „Lape", terwijl de Deutsche Lufthansa het traject MarseilleBarcelona bevliegt. w Wielrennen. TRAININGSWEDSTRIJDEN ALKM. WIELERBAAN. Goede wedstrijden. Op de Alkmaarsche wielerbaan hadden gisteravond de eerste zoogenaamde trai- ningswedstrijden plaats, die door een kleine 300 man bezocht werden. Het waren goede wedstrijden, waarin de deelnemers zich hef tig hebben verweerd en waarin dikwijls uit stekend gereden werd. De amateurs reden een sprint wedstrijd en een 80 ronden-race. De sprints werden gewonnen door W. Metz, die in de finale Jan Pronk verdiend klopte, maar waarin dp jonge amateur volop strijd gaf en Metz dwong tot inspanning van al zyn krachten. Daarvoor had Jan Pronk in de halve beslissing afgerekend met Groot en Metz met Frank, den Amsterdamschen renner, die sinds kort lid van Alcmaria geworden is. Wel een versterking voor de club! Groot, die Zondag j.1. eenigszins teleur stelde, reed gisteravond in de 80 ronden-race een zeer goeden wedstrijd. Hij heeft ette lijke pogingen gedaan, om een ronde uit te loopen, moest daardoor zwaar werk verrich ten en tenslotte ervaren, dat al het werk doelloos was geweest, want telkens haalde het veld hem in. Daar onderscheidde vooral Derksen zich, die een zeer tactischen wedstrijd reed en blijkbaar precies wist, wanneer er gevaar dreigde. Hij zorgde steeds voor een goede positie, deed zelf geen uitlooppoging, omdat hij in de sprint sterk genoeg was, om den wedstrijd te kunnen beslissen. Hetzelfde kan gezegd worden van Frank, die welis waar ook eenige vergeefsche uitlooppogin gen deed, maar het tenslotte ook op den eindspurt liet aankomen. Tenslotte reed Prins een onopgemerkten wedstrijd, maar zijn constante rijden heeft hem dan toch maar de vierde plaats be zorgd! In de eindspurt won Dersken volgens de verwachting, nadat hij bovendien nog een premie veroverd had, terwijl Groot op den streep geklopt werd door Frank. Zoo fel was de strijd, dat een premie voor een winstron de niet behoefde worden uitgekeerd. De nieuwelingen reden eerst 2 series van 50 ronden en een finale en na de pauze een koppelwedstrijd over 150 ronden. Wij heb ben helaas maar een gedeelte van dezen wedstrijd gezien en kunnen er dus weinig van zeggen. Wat we gezien hebben, was goed: de nieuwelingen reden een goeden wedstrijd, gunden elkaar geen c.M. grond en waren bovendien zoo verstandig, om „met het hoofd" te rijden. Vooral het sturen viel deze keer op en vormde een goede uitzon dering op den regel. Al met al hadden de wedstrijden een vlot verloop en het publiek heeft zich niet on betuigd gelaten, maar leefde terdege mee met de renners. De uitslagen waren: Nieuwelingen 50 ronden (finale): 1. A. Bosma; 2. J. Mulder; 3 .J. Bouman; 4. W. Tol. Nieuwelingen koppelwedstrijd 150 ron den: 1. Bouman-Bleeker; 2. Tol-Kramer Groenewoud; 3. Bosma-Hollebeek; 4. Ouds- hoorn-Oorthuis; tijd 41 min. 32 sec. Amateurs en onafhankelijken, sprint: 1. W. Metz; 2. J. Pronk; 3. J. Groot. Amateurs en onafhankelijken, 80 ronden- race: 1. J. Derksen; 2. W. Frank; 3. J. Groot; 4. L. Prins. Motoren. DE T. T.-RACES. Het nieuwe circuit is gereed. De K. N. M. V. meldt ons: Spoediger dan zelfs de grootste optimis ten durfden hopen, is het „Circuit van Drente" thans gereed gekomen en overge dragen aan de Stichting van dien naam. De resultaten zijn verbluffend! De oude teerweg van slechts 2.75 meter breedte is over een lengte 10 K.M. veranderd in een asfal-betonweg van 5 meter breedte op de rechte einden en tot zelfs 7.5 meter in de opgehoogde bochten. Door de uitvoerders, de N.V. „Geruischloo- ze Weg" is wel zeer snel gewerkt. Aan het verbreeden van de onderbaan en aan het vlakwalsen en aanbrengen van ruim 50.000 M2 asfaltdek werd slechts 50 werkdagen gearbeid. In totaal werd een bedrag van niet minder dan 120.000 aan de verbete ringen van het „Circuit van Drente" ten koste gelegd. Dat de K. N. M. V. deze race-weg, die thans een van de mooiste en snelste ter we reld is, met genoegen zal goedkeuren, be hoeft wel geen betoog. De T. T.-races op 11 Juli a.s. zullen dus niet alleen zijn de meest internationale in Europa met een veel sterkere bezetting dan zelfs de Engelsche T. T. of de „Groote Prijs van Europa", doch op het verbeterde circuit zullen zij bovendien veiliger en sneller zijn 11 Juli wordt 'n grootsche mo tordag. Tennis. DE INTERNATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN VAN WIMBLEDON. Mej. Rollin Couquerque in de derde ronde. Van Swol en Timmer beiden ge slagen. Ook haar partij van de tweede ronde heeft mej. Rollin Couquerque gewonnen. Zij speelde tegen de Engelsche mej. Mor- frey een productief spel, waarby alleen in de eerste set de strijd volkomen open bleef. Miss Morfrey is een speelster uit de midden klasse zooals Engeland er zovelen heeft. Met 64, 61 won onze landgenoote. Timmer en van Swol hebben beiden hun partyen der tweede ronde verloren, beiden ook in drie sets. Lee was in een óergelijken vorm, dat hij ongenaakbaar was voor van Swol. Zelfs de gevaarlijke service van onzen landgenoot wist de Engelsche routinespeler te bedwingen. Van Rijn had het tegen Timmer niet ge makkelijk. Het werd vooral in de eerste en tweede set een felle strijd, waarin Timmer kansen genoeg tot scoren kreeg. Vooral in de tweede set droeg de stryd een volkomen open karakter. In de derde set was de tegenstand van Timmer vrijwel gebroken. Het valt wel te betreuren, dat Timmer in straight sets van den ex-Ameri- kaanschen davisbekerspeler heeft moeten verliezen. Van Ryn moge een sterk speler zyn, Tim mer heeft wel eens betere partyen op Wim- bledon gespeeld. In het heeren enkelspel is ons land dus volkomen uitgeschakeld. Tenslotte valt van dezen dag nog de over winning in het gemengd dubbelspel te ver melden van van Swol met de Engelsche mej. Paterson. Of zij de overwinning in de twee de ronde zullen behalen, valt te betwijfelen. Overigens zyn er gisteren geen verrassin gen te noteeren. Perry verpletterde den Siamees Chartikava- ny, Crawford gaf een fraaie exhibitie tegen den jongen Engelschman Hare. Merkwaar dig is nog dat Mako zich in het enkelspel terugtrok wegens een onwilligen schouder, hij zal echter met Budge het dubbel blijven spelen, immers hy moet hier zyn titel ver dedigen. Ook Hughes trok zich in het enkelspel terug. Hy beweerde, dat hy vermoeid was en dat hy zich liever wilde sparen voor de a.s. Davisbekerwedstryden. De belangrijkste uitslagen luidden: dames enkelspel: mej. Stammers (Enge land) sl. mej. Wright (Engeland) met 6—3, 6—0; mevr. Mathieu (Frankryk) sl. mej. Dearman (Engeland) met 63, 62; mevr. Sperling (Denemarken) sl. mej. O'Connel (Engeland) met 7—5, 6—2; mej. Heeley (En geland) sl. mevr. Haylock (Engeland) met 6—3, 6—4; mej. Horn (Duitschland) sl. mej. Scott (Engeland) met 86, 62; mej. Rol lin Couquerque (Nederland) sl. mej. Morfrey (Engeland) met 64, 61; heeren enkelspel: Mac Grath (Australië) sl. Landry (Frankryk) met 5—7, 64, 63, 6—1; Grant (Ver. St.) sl. Deloford (Enge land) met 46, 62, 62, 61; Lee (Enge land) sl. van Swol (Nederland) 62, 63, 64; Allison (Ver. St.) sl. Jones (Ver. St.) 14—12, 6—3, 6—4; Van Ryn (Ver. St.) sl. Timmer (Nederland) 64, 86, 63; Cooper (Engeland) sl. Hughes (Engeland) 36, 75, 63 ret.; Perry (Engeland) sl. Chartiakvany (Siam) 63, 62, 62; Itoh (Japan) sl. Haanes (Noorwegen) 62, 62, 62; von Cramm (Duitschland) sl. Hecht (Tsjechoslowakije) 64, 63, 64; Jones (Engeland) sloeg Lund (Duitschland) 63, 46, 64, 62; Quist (Australië) sl. Ellmer (Zwitserland) 86, 63, 61; Budge (Ver. St.) sl. Collins (Engeland) 62, 62, 61; Tuckey (Engeland) sl. Destremeau (Frank ryk) 75, 36, 75, 62; Crawford (Australië) sl. Hare (Engeland) 63, 62, 86; Austin (Engeland) sl. Sproule (Austra lië) 63, 64, 61; Boussus (Frankryk) sl. Mako (Ver. St.) ret.; heeren dubbelspel: Borotra en Brugnon (Frankryk) sl. Lister en Taylor (Engeland) 63, 6—2, 6—2; gemengd dubbelspel: mej. Paterson en van Swol (Engeland-Nederland) sl. mevr. Marriott en Wackett (Engeland) 61, 75; eBtty Nuthall en Oliff (Engeland) sl. mej. Cater en Shayes (Engeland) 63, 46, 75; mej. James en Lee (Engeland) sl. mevr. Mac. Ready ën Haanes (Engeland- Noorwegen) 62, 62; de heer en mevr. van Rijn (Ver. St.) sl. mevr. Haylock en Lesueur (Engeland-Frankryk) 64, 64. Athletiek. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Aan den vooravond van de Olympische spelen. De Nederlandsche kampioenschappen zijn altijd het hoogtepunt geweest van het athle- tiekseizoen. Dit jaar komt een uitzondering deze regel bevestigen, immers de Olympi sche spelen staan voor de deur en uit den aard der zaak zijn deze, ook voor de Ne- derlandsche athleten, nog een tikje belang rijker dan de strijd om de nationale titels, doch anderzijds kunnen de Nederlandsche kampioenschappen zuiver als selectiewed strijden beschouwd worden voor Berlijn. Er staat hier meer voor de dames en heeren athleten op het spel dan alleen den kam pioenstitel en daarom zal de strijd op alle nummers wel fel zijn. Het aantal inschrijvingen is vrij talrijk, 160 heeren en 40 dames en ook dit is te ver klaren uit het feit, dat de kampioenschap pen dit seizoen wel een zeer apart karakter dragen. Overigens laat men niet denken, dat degene die een titel behaalt, zoo maar direct naar Berlijn zal worden gezonden. Voor de Olympische athletiekwedstrijden zal men al leen die athleten inschrijven, die een ernsti ge kans maken in den eindstrijd te worden geplaatst. Over de inschrijvingen nog het volgende: Op de 100 meter komen 18 deelnemers aan den start. Men mag als zeker aannemen, dat Osendarp winnaar wordt. Ook op de 200 meter heeft hij natuurlijk de beste pa pieren. Berger start wel op de 100, niet op de 200 meter. Het is te betreuren, dat Ber ger van de verdere Olympische training is uitgesloten, maar men heeft het feit verder als zoodanig te aanvaarden. Op de 400 meter is Baumgarten natuurlijk favoriet. Kampioen kan hij niet worden, omdat hij formeel geen Nederlander is. Men hoopt echter, dat de daartoe noodige papie ren nog voor de Olympische spelen afko men. De 800 meter, waarvoor 25 athleten staan ingeschreven, wordt een strijd tusschen Bouman en Tackema. De Ruyter komt niet, hij is wat gedisillusionneerd na de resulta ten der laatste weken. Als het Petit op de 1500 meter wat mee loopt, waarby wij gunstige weersomstandig heden e.d. bedoelen, dan bestaat er kans, dat hij uit een veld van 25 loopers het Ne- derlandsch record verbetert. De Zuid-Lim burger is overigens ook favoriet op de 5000 meter. De 110 meter horden zal een stryd wor den tusschen Kaan en Brasser, onzen tien kamper, die dagelijks als het ware groote vorderingen op de loopnummers maakt. De tienkamp wordt niet tijdens de kampioen schappen gehouden, doch later in het sei zoen, dit om diverse athleten in de gele genheid te stellen aan enkele individueele nummers deel te nemen. En het verspringen? Een nieuwe ster is Klazema geworden. Onlangs sprong hy by Te Werve 7.28.5 meter, een afstand, die ge- ruimen tijd niet meer in Nederland is ge sprongen. Als hij zich specialiseert op dit nummer wie weet of dan binnenkort het Nederlandsch record niet verbeterd zal wor den. In het nummers polshoogspringen komen o.a. van der Zee, Lamoree en Hoven uit, in het nummer hinkstapsprong Peeters, Klaze ma en Zwolsman. Verder zien wij bij het hoogspringen Brasser, Roelofs, Carnier, Spanjer, bij het kogelstooten de Bruyn, die zeker winnaar wordt. Het is alleen maar te hopen, dat hy nu eens op „eigen grond" prestaties van internationaal gehalte ver richt. Als favorieten bij het discuswerpen kunnen wij tenslotte de Bruyn, van Dijk, Oreel, den oostelijken comingman en Bras ser noemen, bij het speerwerpen van der Poll, van Meyl, Lutkeveld, bij het kogel slingeren in de eerste plaats Kamerbeek. Op de 4 x 100 meter hardloopen komen acht teams aan den start, waaronder als fa vorieten A.A.C., A.V. 1923 en Trekvogels. De damesnummers. De 100 meter hardloopen voor dames is daarom zoo belangwekkend, omdat een nieuwe kracht is ontdekt, n.1. mej. Koning van Gita, Haarlem. Zij komt tegen de kam pioene Ali de Vries uit, wier beste tijd dit Bij de opening van de vergadering om 1.15 uur was nog afwezig de heer Wolden- dorp met kennisgeving. Op verzoek van den heer S i e t s m a werd een correctie aangebracht in de no tulen der vorige vergadering. Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 27 Mei j.1., nr. 132, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 14 Mei 1936, nr. 7, tot verhuur van een terrein aan de 2e Land- dwarsstraat aan de speeltuinvereeniging D. E S. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 3 Juni j.1., nr. 30, van hetzelfde college, ten geleide van een af schrift van een uittreksel uit het ko ninklijk besluit van 18 Mei 1936, nr. 43, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit van 20 Februari 1936, nr. 9, tot tijde lijke verlaging der weegloonen voor kaas. Als voren. c. Een brief dd. 27 Mei j.1., nr. 94, van hetzelfde college, mededeelende, dat bij hen geen bezwaar bestaat tegen het raads besluit van 2 April 1936, nr. 9, tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1936 ten behoeve van het verleenen van een bij drage aan het Middenstands-borgstellings fonds. Als voren. d. Een verslag van het Centraal Bu reau voor verificatie en financieele ad viezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, van de opneming van kas en boeken op 16 Juni j.1., van den gemeente ontvanger. Als voren. e. Een brief dd. 17 Juni 1936, nr. 192, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, de ontvangst berichtende van de bij raads besluit van 2 April 1936, nr. 13, vastgestel de wijziging der algemeene salarisverorde ning voor de ambtenaren, ten aanzien van stadsvroed vrouw. Als voren. f. Een adres dd. 15 Juni 1936 van G. P. Venneker e. a., verzoekende de distributie van goedkoope groenten voort te zetten, Te behandelen aan het eind der agenda. g. Een brief dd. 24 Juni 1935 van B. Kaandorp, conciërge van het gemeentelijk sportpark, houdende dankbetuiging voor zijn salarisverhooging. Voor kennisgeving aangenomen. h. Een adres dd. 23 Juni 1936 van de Oudercommissie der Hofdijkschool, verzoe kende met betrekking tot de organisatie van het lager onderwijs een zoodanige re geling te willen treffen, waardoor het voortbestaan der Hofdykschool verzekerd wordt. Te behandelen bij het desbetreffende punt der agenda. i. Verzoek van den heer Appel om vra gen te mogen richten aan B. en W. j. Idem van den heer Stoutjesdijk. Als voren. Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor de benoeming van een bestuurslid van Maatschappelijk Hulpbetoon (vacature seizoen 12.3 sec. is geweest. Op de 200 me ter is mej. de Vries sterk favoriete, terwyl op de 800 meter de beste papieren worden gegeven aan mej. Kellenaars van Bruen- hilde, Leiden. Zal mej. Doorgeest op de 80 meter horden een prestatie van internationaal, ja, we zou den haast schrijven van Olympisch peil ver richten? Zy is een goede troef voor Ber lijn, maar de Nederlandsche kampioenschap pen zullen in dit opzicht meer omtrent haar huidigen vorm zeggen. Het verspringen is vanzelfsprekend voor mevr. Jutte—Briej er en het hoogspringen, waarvoor acht dames hebben ingeschreven, zal een strijd te zien geven tusschen de dames Koen en de Gro- ningsche Koopman. Het speerwerpen en het kogelstooten zyn vrywel zeker voor de Am- sterdamsche athlete de Koek, terwyl in het discuswerpen de dames Niessink, Koopman en Palm elkaar weinig of niets zullen toe geven. Op de 4 x 100 meter estafette starten ten slotte o.a. de ploegen van A.D.A. en Gita. Het zou ons niet verwonderen, als de dames van A.D.A. er wederom in zouden slagen het Nederlandsche record te verbeteren. Zaterdag vangen de wedstrijden om 5 uur aan en duren dan tot half acht, Zondag be gint het om 1 uur en zijn de wedstrijden omstreeks half vijf afgeloopen. wylen W. Bok) werd door B. en W. de volgende voordracht aangeboden: 1 J. H. Bastmeijer, 2 C. A. de Ruiter. Benoemd de eerstvoorgedragene met algemeene stemmen. Naaimachine Mariaschool. B. en W. stelden voor, van gemeente wege medewerking te verleenen tot het aanschaffen van een naaimachine ten be hoeve van het onderwijs aan de Maria school. Conform besloten. Verhuring strook water. By raadsbesluit van 8 Januari 1931 is aan de firma P. van Maarleveld en Zoon tot 1 Januari 1936 verhuurd een strook water aan den Schelphoek, groot 159 M2. tegen een huurprijs van 0.70 per M2. per jaar. In verband met de tijdsomstandigheden zou genoemde firma bedoelde strook water van de gemeente opnieuw willen huren tegen 0.35 per M2. per jaar. Hiertegen hebben B. en W. geen bezwaar onder voorwaarde, dat zoodra het gebruik van de hellingen op de scheepswerf van ge noemde firma belangrijk toeneemt, de huur weer 0.70 per M2. per jaar zal bedragen. Met deze voorwaarde kan de firma P. van Maarleveld en Zoon zich vereenigen. B. en W. stelden voor het desbetreffende ontwerp-beslu't vast te stellen. Alzoo besloten. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1935. B. en W. boden ter vaststelling aan een besluit tot wijziging van de gemeente-bc- grooting voor het dienstjaar 1935, met een verhooging van verschillende posten van de onderscheidene hoofdstukken van totaal 192235 in de inkomsten en uitgaven op den gewonen dienst en van 17700 op den kapitaaldienst. Mr. de Groot merkte op, dat de kos ten voor scholen hooger zijn dan het vorige jaar, ondanks het besluit om voor het ver huren meer vergoeding te vragen. De voorzitter maakte duidelijk dat het hier een administratieve maatregel betreft. Wijziging gemeentebegrooting *35 in verband met steunverleening en werkverschaffing. De uitgaaf wegens steun aan werkloozen heeft over '35 in totaal bedragen 437.667.14. In de gemeentebegroting voor 1935 was aanvankelijk voor dit doel geraamd 309.000, welk bedrag bij suppletoire begrooting werd verhoogd tot 430.000. Deze raming wordt thans gebracht op 437.670. In verband hiermede kan de bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds in de kosten van steunverleening en de loonen in werk verschaffing, waarvoor 342.800 is uitge trokken, worden gesteld op 350.830. Ver hooging van de uitgaven heeft een stijging van het percentage der bijdrage, niet slechts over het bedrag der verhooging, maar over het totaal van die uitgaven tengevolge, waardoor in dit geval de in het besluit ver melde ontvangst de uitgaaf overtreft. Met bedoelde nadere gegevens moet de gemeentebegrooting alsnog in overeenstem ming worden gebracht. De Japansche marathonlopers zün reeds in Berlijn aangekomen. Hier ziet men het groepje, dat uitstekend getraind is en goede tyden ge maakt heeft. V. i. n. r. de trainer Satok, Son, Ciceroni, Hiouku, Nan, Suzuki en Pamma.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7