Rechtszaken NOORDSCHARWOUDE Arrondissoments Rechtbank te Alkmaar. Alkmaarsche Politierechter Glimlachje B. en W. deden het hiervoor noodige voor stël. Goedgekeurd. Voortuinen Boomkampstraat en Eikelenbergstraat. B. en W. stelden voor, in te trekken het raadsbesluit van 20 Febr. 1.1., waarbij aan de vereeniging voor volkshuisvesting „Alk maar" in erfpacht werd afgestaan voor den tijd van 25 jaar een strook van het trottoir aan de Uitenboschstraat voor het aanleg' gen van voortuinen en eenige stukjes grond aan de Eikelenbergstraat en de Boom kampstraat voor het aanleggen voor plant soenen en dit besluit te vervangen door een ander, waarbij met ingang van een door B. en W. vast te stellen datum wordt bepaald: a. een gedeelte van het trottoir van de Uitenboschstraat, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, Sectie F nr. 2121 ged., ter grootte van ongeveer 284 M2.; b. een gedeelte van het trottoir en een gedeelte van de Eikelenbergstraat, kadas- straal bekend gemeente Alkmaar, Sectie E nr. 3343 ged., ter grootte van ongeveer 144 M2.; c. een gedeelte van het plein op den hoek van de Boomkampstraat en de Dahliastraat, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, Sec tie E nr. 3650 ged. ter grootte van ongeveer 204 M2.; aan den openbaren dienst te ontrekken en voor een tijdvak van 25 jaar aan de Ver eeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" te Alkmaar in erfpacht af te staan tegen 'n canon van 1 per jaar in totaal op de door B. en W. nader te stellen voorwaarden. De heer G o v e r s vond het beter, als men voortaan niet meer zulke breede trot toirs aanlegde. Het voorstel werd goedgekeurd. Herziening uitbreidingsplan Tienenwal e.o. B. en W. stelden voor het uitbreidingS' plan Tienenwal c.a. te herzien, waarbij zooals wij de vorige week weergaven te vens bebouwingsvoorschriften worden vast' gesteld. Hierbij zal dan tevens zijn voldaan aan het verzoek van den heer C. M. van Latum, die door het oorspronkelijke uit breidingsplan practisch een bouwverbod zag gelegd op zijn aan den Schermerweg gelegen perceelen. De heer Grondsma betreurde, dat het eerste plan tot verbetering van den Schermerweg op den achtergrond raakt. Weth. Klaver antwoordde, dat be doeld plan geheel van de baan is. De Schermerweg krijgt een goede aansluiting op den provincialen weg. Voor de in dustrieën is voldoende gezorgd voor een goeden weg. Bij de Vlotbrug wordt de toestand in tusschen niet zoo goed als bij het eerste plan. De heer Grondsma betwijfelde dat er aanvragen om bouwterrein zullen komen voor het terrein Tienenwal. Weth. Klaver antwoordde, dat die er al zijn. De heer G o v e r s betreurde den gang van zaken met het oog op de schoolkinde ren van den Omval, die straks ongeveer een K.M. verder zullen moeten loopen dan thans. Met eenigen goeden wil had dit kunnen worden voorkomen. Het plan is nu te grootscheepsch opgezet. Het voorstel werd goedgekeurd. Uitkeering jaarwedden boventallige onderwijzers bijzondere scholen. Gezien de verzoeken van besturen van bijzondere lagere scholen te Alkmaar om vergoeding van jaarwedden voor boven tallige onderwijzers, stelden B. en W. voor om over 1935 uit te keeren aan de St. Bavo school 1832,64, de St. Willibrordusschool 1395, de St. Aloysiusschool 1115,55, de St. Josephschool (g. 1. o.) 2043, de Maria- school 1578,30 alle r.k. scholen en de Wilhelminascholen 1503,07. Conform besloten. Venten met een tasch of koffer. Bij adres van 2 Juni j.1. richtte de Vereeni ging van kleine kooplieden zich tot den raad met het verzoek om haar leden in de ge legenheid te stellen met een tasch of een een koffer galanterieën in de gemeente te venten. B. en W. merkten hierbij op, dat het vent- verbod zoodanig wordt toegepast, dat aan den reëelen straathandel geen enkele be lemmering in den weg wordt gelegd. Voor handelaren met groenten, fruit, aardappe len, visch e.d. wordt zelfs geen ventvergun ning geëischt. Aan personen, die met kof fers of tasschen galanterieën e. d. langs de huizen willen venten, wordt geen vergun ning meer verleend, daar de grens tusschen verkapte bedelarij en deze negotie moeilijk is te trekken. Bovendien achten B. en W. het gewenscht, dat de ingezetenen niet las tig gevallen worden door negocianten met galanterieën, waarvan zij vermoedelijk niet gediend zijn. Intusschen zouden B. en W. niet willen in trekken de vergunning, vroeger op grond van bijzondere omstandigheden verleend aan een viertal Alkmaarsche straatkooplie den, die reeds eenige jaren met galanterieën venten. Voor uitbreiding van dit aantal ver leende vergunningen achten zij om de hier boven vermelde redenen geen termen aan wezig. Zij stelden daarom voor, hen te machtigen aan adressante mede te deelen, dat aan haar verzoek niet kan worden voldaan. De heer van der Vall betreurde het advies. De kleine kooplieden staan bij M. H. bekend als venters'en worden als zoodanig behandeld. Waarom hen geweerd? Spr. kon de tegen het venten door deze men- schen ingebrachte bezwaren niet deelen. Vroeger mochten zij toch ook venten. Spr. meende, dat deze menschen niet mochten vallen onder de bepalingen, die bedelarij jwillen weren. Spr. vroeg of zij niet alsnog in de stad Zullen mogen venten. Zoo niet, dan zou hij elk voorstel doen om een ander advies van B. en W. te krijgen. De menschen willen trachten zich zelf te redden en mogen niet aan de honger worden overgegeven. De heer Venneker meende ook, dat hier een onbillijkheid wordt begaat tegen over menschen, die door bepalingen in tal van gemeenten reeds worden gedupeerd en nu alleen op Alkmaar zijn aangewezen. Er wordt nu ook al vrij druk gevent, meestal door vreemden. Waarom mogen de eigen ingezetenen dat nu niet? Tegen verkapte bedelarij zullen toch wel andere maatrege len zijn te nemen, b.v. controle op de door de betrokkenen aangeboden artikelen. De heer Appel twijfelde eraan, of het advies van B. en W. den geest ademt van de bekende circulaire van den minister. Het wordt de menschen nu onmogelijk gemaakt in hun behoeften te voorzien. Spr. wenschte terugname van de bijlage en daarvoor in de plaats een meer soepele regeling. De heer Raat pleitte voor meer toe zicht op de venters. De heer Grondsma zei, dat men, door de venters toe te laten, de kleine winke liers weer dupeert. De heer Stoutjesdijk zou de men schen van buiten willen weren en de kleine kooplieden willen toelaten. Weth. B o n s e m a verklaarde zich voor soepele toepassing en maakte zich los van de bijlage. Weth. Van Slingerland was het eens met den heer Grondsma. Overigens moeten ook de venters leven. Het voorstel van B. en W. is gebaseerd op bescherming van de bevolking en de kleine winkeliers. De voorzitter wees erop, dat geen bepaling kan worden gemaakt tot wering van de buitenmenschen alleen. Er komen nu al zooveel venters, dat het publiek niet van allen kan koopen en dikwijls een cent geeft in plaats van te koopen. De heer v. d. Vall zou de vergunning slechts willen verleenen aan hen, die reeds lang het vak van koopman uitoefenen. B en W. moeten de regeling in handen hou den. De door spr. bedoelde menschen zijn geen bedelaars. Gezocht moet worden naar een regeling, waarzy den kost zullen kunnen verdienen. De voorzitter nam namens B. en W. de bylage terug. Verhuring woning stationsgebouw aan den Tienenwal. B. en W. stelden voor hen te machtigen de woning van het voormalig stationsge bouw aan den Tienenwal, met ingang van een door hen te bepalen datum, voor ten hoogste 5 jaren te verhuren voor niet min der dan 182 per jaar, en voorts op de nader aoor hen te stellen voorwaarden. De heer G o v e r s was tegen de verhu ring, omdat z. i. de onderhoudskosten er niet door kunnen worden bestreden en de woning toch waarschijnlijk spoedig zal moeten worden gesloopt in verband met het uitbreidingsplan. De heer Klaver antwoordde, dat het juist is, dat de woning spoedig weer kan moeten worden ontruimd; den huurder is daarvan kennis gegeven. Intusschen zal de verhuring voor de ge meente nog een klein voordeel geven. Mr. de Groot gaf in overweging in het huurcontract duidelijk te omschrijven, dat de huur allicht slechts kort zal duren De voorzitter zei nog, dat geen on kosten van beteekenis zullen worden ge maakt aan de woning. Het voorstel werd z. h. s. goedgekeurd. Distributie goedkoope groenten. Aangezien de genomen proef met de distributie van goedkoope groenten naar de meening van B. en W. in een behoefte voor ziet, stelden zij voor hen te machtigen deze distributie voorloopig voort te zetten tot 1 Januari 1937 en hen daartoe een crediet te verleenen van 700. De heer Raat betwijfelde de juistheid van de cijfers in de betreffende bijlage. De middenstand zou zeker gaarne de groenten distribueeren tegen de daar genoemde prijzen. Spr. zou niet op de nu gevolgde wijze willen voortgaan. De heer Appel was het geheel met de bijlage eens. De distributie voorziet inder daad in een behoefte, de menschen krijgen goedkoop groenten in een behoorlijk kwan tum. Het bedrag, dat de gemeente voor deze distributie heeft te offeren, is slechts gering. Het is wel gebleken, dat er meer gelegenheid voor verkoop moet zijn en dat ook méér soorten groenten moeten worden beschikbaar gesteld. Mej. N i e r o p kon zich wel vereenigen met den inhoud der bijlage. Allen, die door de distributie groenten betrokken, ver klaarden zich vóór voortzetting van de proef. De heer v. d. Vall vond onnoodig de combinatie van administrateur der groenten- distributie met administrateur van de cen trale werkplaats voor jeugdige werkloozen. De heer Stoutjesdijk meende, dat de exploitatierekening van de groenten-distri butie niet klopt. Niet alle uitgaven, die er op drukken, zijn op juiste wijze weerge geven. Bovendien is het voorgekomen, dat van de distributie was gekocht voor rekening van buren van werkloozen, en dat moest niet voorkomen. Spr. was tegen de bijlage. De heer Hoytink was geen bewonde raar van de distributie. De verkoop viel hem niet mee. Over het prijsverschil tusschen distribu tie en vrijen handel vroeg spr. nadere in lichtingen. Verder wenschte hij te weten, of de bedoelde groenten zouden worden vernietigd, als zij niet in de distributie waren gekomen. Interruptie: Ja! Spr. zou de proef voorloopig niet voor langer dan een maand willen voortzetten en inmiddels bij de groentenhandelaren willen informeeren of zij niet wenschen te worden ingeschakeld in den verkoop. De heer Grondsma geloofde, dat, nu de tijdsomstandigheden anders zijn dan in het vorig jaar, de prijzen der groenten zoo danig zullen worden, dat distributie niet noodig is, althans niet in de zomermaanden. De heer K e y s p e r wenschte den groen- tenhandel in de distributie in te schakelen. Hij wees erop, dat men wel de bonafide venters wil mogelijk maken te verkoopen, maar waarom dan niet den bonafiden groen- tenhandel? Bij de distributie der groenten was 35 pet. verlies (op ingemaakte groenten en peulvruchten is niet verloren, zoodat op de versche groenten eigenlijk wel 50 pet. is verloren). Spr. vocht verder de juistheid der cijfers van de begrooting aan. De handel moet de distributie uitvoeren tegen een redelijke winst. De kleine hande laren in de arbeidersbuurten hebben veel schade van de distributie. Mr. de Groot bleef by zyn vroeger gegeven meening, dat de Groente- en Fruit- centrale zich alleen heeft te bemoeien met de doorgedraaide groenten. Dat deed zij niet uitsluitend, zij kocht zelfs groenten bij voor de distributie, De heer Vogelaar miste gegevens over de prijsverschillen tusschen de groenten in de distributie en den handel. De heer K e ij s p e r had gehoord, dat de menschen bonnen krijgen, geldig voor een bepaalden dag. Het komt voor, dat men voor één of twee dagen zyn maximum moet koo pen voor de heele week. Daardoor kan het voorkomen, dat de groenten terecht komen waar zy echter eigenlijk niet behooren. Weth. van Slingerland had de prij zenlijst te laat ontvangen om die nog tijdig voor den raad ter inzage te leggen. Dat de groentenhandel veel onder de distributie lijdt, geloofde spr. niet. Vele menschen, die van de distributie koopen, zullen dat niet kunnen in den vryen han del. De verkochte groenten zyn alleen op de veiling onverkoopbare producten. Groen tenhandelaren hadden spr. verzekerd, geen of weinig nadeel te hebben van de distri butie. Het aantal verkochte K.G. was spr. niet meegevallen, maar toch hebben nog meer dan 200 werkloozen ervan geprofiteerd Spr. las een reeks cijfers, die aangaven dat de prijzen in de distributie aanmerke lijk lager waren dan in den vrijen handel, in totaal bijna 1200 over de nu gehouden proef. Hiervan moeten dan nog de loonen worden afgetrokken, maar de cijfers be wijzen toch wel, dat de werkloozen een be langrijk voordeel hadden. Spr. achtte het wel een taak van de gemeente om het ge bruik van groenten uit hoofde van de volks gezondheid te bevorderen en dat doet zij dan ook in dit geval. Wat de op een verkoop rustende onkosten betreft, zei spr., dat het werk voor een groot deel gedaan wordt door werkloozen, die an ders uitkeering vanwege de gemeente zou den ontvangen. Een fout is het, als de groenten terecht komt bij menschen, die niet in den steun loopen. Zij, die de bepalingen overtreden, zullen by herhaling moeten worden uitge schakeld. De regeling is goed opgezet; als er excessen voorvallen, moet daartegen wor den opgetreden. Wat de tewerkstelling van een administratieve kracht betreft by de distributie, dit was geschied in verband met de bij de begrooting gedane belofte aan mej. Nierop. Deze kracht kan nu ook wor den gebruikt bij de centrale werkplaats en dat is toch beter dan twee menschen aan te stellen die geen vol werk hebben. Alles te zamen genomen, wegen de voor- deelen wel op tegen de nadeelen en daar om verdedigde spr. de voortzetting van de proef. De heer Keysper vond het bestrijden van misstanden nogal gemakkelijk. Men heeft slechts te beletten, dat iemand op één dag groenten koopt voor verschillende dagen. Spr. bleef zich ertegen verzetten, dat de handel by de distributie is uitgeschakeld. De nu uitgekeerde 500 aan kosten hadden de handelaren kunnen genieten. De voor waarden van de Groenten- en Fruitcentrale voor de distributie zijn onaanvaardbaar. De nu door de werkloozen genoten voordeelen waren ook haar deel geweest by inschake ling van den handel. De heer van de Vall had bezwaar tegen de ambtelijke regeling van de zaak, maar desondanks was hy ervóór, dat de werkloozen goedkoop groenten zullen kun nen koopen. Spr. zag in de zaak geen koop manszaak. De handel kon of wilde de dis tributie niet ter hand nemen op de gestelde voorwaarden. (Interrupties: kon niet!) Spr. ging voort, dat, als zijdelings subsi die wordt gegeven aan den handel, de re' geering daartegen op zal komen, zoodat de werkloozen dan verstoken zouden zijn van goedkoope groenten. De heer Venneker was verbaasd over de grootte der cijfer" van wethouder van Slingerland. Spr. vroeg of de 416 ondertee kenaars van het adres tot steun van de bijlage allen menschen zijn, die van de dis tributie betrekken. Het liefst zou spr. zien dat de handel werd ingeschakeld; de vraag is echter of de gemeente ook beschikking zal kunnen kry- gen over de groente, in dien die door den handel zullen worden verkocht. De heer Appel was het eens met de verdediging door den wethouder. Er zullen excessen voorkomen, maar daarop mag het voorstel toch niet stranden. Met weinig kosten kan hier veel voor de werkelooze worden gedaan. De heer Hoytink vroeg zich af waarom de administratie van de jeugdige werkloo zen niet aan deze menschen zelf wordt over gelaten. Dat er excessen voorkomen in de distri butie, is geen fout die aan het stelsel kleeft: ook bij de vleeschdistributie komt het voor, Het resultaat was: 1. Schulte, Amsterdam, tijd 2 u. 43 min. 59 sec.); 2. Vethaak, Vlaardingen, op 36 seconden; 3. Strobbe, Hulst (Zeeland) op ongeveer 2 minuten; 4. Leenknegt, Rotter dam, zelfden tijd; 5. Reuter, Amsterdam, 6. Smit, Tegelen (Limburg); 7. Hollander, den Haag; 8. Schoenmaker, Eindhoven; 9. De Beer, Ambsterdam; 10 Groene wegen, Amsterdam; 11. Opdenberg, den Haag. O.m. zyn door lekke banden of valpar tijen uitgevallen Schipper, Saarloos, Ga geldon en Gommans, de Nederlandsche kampioen. Schoolfeest o. I. school. Het schoolfeest van de O. L. school zal Zaterdag plaats vinden. De groote kin deren gaan naar den Haag en Scheveningen, de kleinere naar Schoorl, Bergen en Cas- tricum aan Zee. Het vervoer is opgedragen aan de HABO I spoedig werden er trouwplannen besnr^ ken. De man maakte een serieuzen indrnü en vertelde over een boekhandel, waarvï hy mede-eigenaar kon worden waml hy een bepaald bedrag kon forneeren meer dergelyke verhalen wist hij T meisje dat vast op een huwelijk rekende er toe te bewegen hem het geld ter hand stellen. Nauwelijks had hy\et ontvaren of de boekhandelaar in spé liet zich meer zien. uiet Het meisje diende een klacht ter troffen de beide partyen elkaar'in a rechtszaal. De vrouw maakte zich zoo streek, dat zy- flauw viel. Tenslotte V zy echter toch nog worden gehoord met behulp van een tolk mededeelinjr doen van haar droevige ervaringen De man ontkende, hy zou inderdaad d waarheid hebben gesproken toen hij v,p weerde compagnon te kunnen worden vf" dppl van haf V»;i in en gis. deel van het geld had hy zyn chef zelfs va /aam C J_AJ- b"' ide- geen nadere bewijzen by kon breng» t°°k Dp nffinipr vnn^ kof l. geven (een feit, dat door den boekhand* laar werd ontkend en waarvoor verd rfrtAM n A/1 Ai-A L— A 1 1. i Stroopers in hooger beroep. Een tweetal appèllanten, de tuinder Jan A. en de arbeider Petrus Johannes B., wonende te Berkhout, waren door den kan tonrechter te Hoorn veroordeeld ter zake strooperij van visch, Jan A. tot 50 boete of 25 dagij en Petrus B. tot f 30 boete of 15 dag. De beide verdachten, die op 't gebied van vischstrooperij nu niet geheel als 18 karaats staan ingeschreven, beweerden ab soluut niet op 26 Febr. te Berkhout in de Slimtocht of daaromtrent zonder acte of vergunning met zegen of kornet te hebben gevischt en de twee op het land van den ouden Arie van Diepen gevonden netten waren beslist ook niet hun eigendom. Wel 4 getuigen, waaronder rijksveldwachter Kulk, werden gehoord, maar heel veel po sitiefs kwam niet naar voren. De meest compromiteerende getuigen, die Jan en Piet dan in de nabijheid zouden hebben zien trekken met de netten, lieten óók niet te veel los, maar de officier bleef hoopvol ge stemd, vroeg bevestiging en requireerde zelfs voor Petrus Boots nog 10 en 15 dagen méér dan de kantonrechter hem had opge legd. Voorts ook verbeurdverklaring van de netten. Uitspraak over 8 dagen. Zitting van Maandag 22 Juni. Rijksadvocaat mr. Zeylhouwer. P. G. O., Dokkum, ink. belastingwet, 15 boete of 15 dagen; D. R., Medemblik, idem, 25 boete of 15 dagen; P. T., Amsterdam, wet op het geslacht, 30 boete of 15 dagen; W. B., Den Helder, art. 13 wet Maart '32, 2 maanden gev.; L. K., Amsterdam, Motor- rentuigenbelastingwet, aangehouden; J. H. S., Amsterdam, idem, aangehouden; J. de Best, Hoorn, rijwielbelasting, 10 boete of 5 dagen; G. van A., Amsterdam, Motorrij tuigenbelasting, 15 boete of 5 dagen; A. B., Alkmaar, idem, aangehouden; P. B., Bloe- mendaal, idem, 10 boete of 5 dagen; C. J. v. B., Zype, idem, 10 boete of 5 dagen; J. H. B., Bergen, idem, 30 boete of 15 dagen; L. B., Alkmaar, idem, 1 boete of 1 dag; G. A. M., Amsterdam, idem, 50 boete of 25 dagen; J. v. E., Amsterdam, idem, 0.50 of 1 dag; S. Ph. v. Gelder, Amsterdam, idem, 30 boete of 10 dagen; P. de Geus, Heerhu- gowaard, idem, 10 boete of 10 dagen; C. P. v. d. Gevel, Haarlem, idem, 20 boete of 10 dagen; W. de G., Leeuwarden, idem, 20 of 5 dagen; D. G., Amsterdam, idem, 75 boete of 30 dagen; J. H., St. Maarten, idem, 15 boete of 5 dagen; J. A. H., Amster dam, idem, 15 of 10 dagen; C. D., Bussum, idem 0.50 boete of 1 dag; L. H., Amster dam, idem, 20 boete of 10 dagen; I. H., Alkmaar, idem, 10 boete of 5 dagen; J. c! J., chauffeur, Amsterdam, idem, 1 boete of 1 dag; P. K., Wervershoof, idem, 0.50 of 1 dag; A. C. J. K., Hoorn, idem, 10 boete of 4 dagen; M. v. d. K., Amsterdam, idem, 12 boete of 6 dagen; M. K., Haarlem, idem, 20 boete of 5 dagen; L. K., Zwaagdijk, idem, 20 boete of 10 dagen; P. Th. v. d. K., Hoorn, idem, 15 boete of 5 dagen; H. C. j! K., Zaandijk, idem, 0.50 boete of 1 dag; W. H. L., Den Haag, idem, 12 boete of 4 dagen; C. M., Barsingerhorn, idem, 5 boete of 2 dagen; G. N. M., Bergen, idem, 7.50 boete of 3 dagen; A. M. M. M., Amsterdam idem, 2 boete of 2 dagen; W. N., Amster dam idem, 15 boete of 4 dagen; G. H. N„ Voorburg, idem, 20 boete of 10 dagen; nt?'' ^"Isterdam> idem, 1 boete of 1 dag; D. P., Alkmaar, idem, 1 boete of 1 dag- H R.. Loosduinen, idem, 12 boete of 6 dagen-' S. J. R., Amsterdam, idem, 10 boete of dagen; L R Enkhuizen, idem, 0.50 boete of dag; S. Ruiter, Enkhuizen, idem 100 boete 40 dagen; j. v. d meer, idem, 1 boete of 2 dagen- A S Zwaneburg, idem, 7.50 boete of 5 dagen-' A. S., Dirkshorn, idem, 15 boete of 5 t HTaaLlemA' iderü' 40 boete of De officier vond het bedrog hoogst 'er* stig en buitengewoon laf. Op deze grond eischte hy wegens oplichting de r<^n vermelde straf. Wüs OVERTREDING VAN DE WET OPENBARE VERVOERMIDDELEN. Friesch-Hollandsche reisvereenigin„ Samenwerking gedagvaard. Het bestuur van de Friesch-Hollandsche reisvereeniging Samenwerking, gevestigd te Leeuwarden, bestaande uit de heertn Sj. de V. en H. W., beiden uit Leeuwarden en D. de J. uit Sint Anna Parochie was wegens overtreding van de wet openbare vervoermiddelen gistermiddag voor het kantongerecht gedagvaard. Verdachten was ten laste gelegd, drie of vier keer per week, althans regelmatig des Zaterdags een autobusdienst te hebben onderhouden tusschen Leeuwarden en Den Haag en te rug, via den Afsluitdijk, zonder dat huiï een vergunning was verstrekt, als bedoeld in de wet openbare vervoermiddelen. Zij die voor een rit in aanmerking wenschten te komen, behoorden als lid van bovenge noemde vereeniging te zyn ingeschreven. De kosten van het lidmaatschap bedroegen 0.50 per jaar en van het vervoer Leeuwarden—Den Haag of andersom 2 en voor kinderen beneden 10 jaar 1.25. Thans bedragen de kosten van het lidmaat schap 0.75. Verdachte H. W., secretaris-penning meester der reisvereeniging, gaf de feiten, in de tenlastelegging genoemd, toe. Hij heeft echter alleen leden van de vereeni ging vervoerd. Een inschrijfformulier voor het lidmaatschap is bij de verschillende agenten verkrijgbaar. Het bestuur beslist over de al of niet-toelating, waarmede drie deelnemingsbewys en kan men den tocht dagen gemoeid zijn. Dan ontvangt men een medemaken. Een dergelijk bewijs is voor eiken tocht noodzakelijk. Ook de lidmaat schapskaart moet de passagier voor elke reis meenemen. Voor eiken tocht moet een nieuwe deelnemingskaart worden aange vraagd. Na uitvoerig getuigenverhoor kwam vast te staan, dat deze vereeniging steeds gehandeld heeft overeenkomstig baar huishoudelijk reglement. Een der getuigen, die commies by het rykstoezicht op de spoorwegen is, heeft de reis LeeuwardenDen Haag en visa-versa herhaaldelijk medegemaakt. Hij was als lid ingeschreven by de vereeniging. Deze getuige heeft geconstateerd, dat het be stuur van de vereeniging dikwijls onder weg de lidmaatschapskaarten van zyn leden kwam controleeren .Hy heeft te Leeuwarden eens bijgewoond, dat iemand geweigerd werd, omdat hij ten onrechte Getu'ge W. de Jong uit Leeuwarden ver- voorgaf, lid te zijn. klaarde wel eens touringcars of taxi's aan de Friesch-Hollandsche reisvereeniging te verhuren. Als de reisvereeniging op stap gaat, belt zij dezen getuige een dag te vo ren op en vraagt hem, of hy een bus te harer beschikking heeft. Requisitoir. De ambtenaar van het openbaar ministe rie, mr. van der Kun, achtte ondanks de vele vrijsprekende vonnissen, door rechter lijke colleges in verschillende plaatsen van ons land in deze zaak gewezen over treding van artikel 12 van de wet open bare vervoermiddelen wettig en overtui gend bewebzen. De indruk wordt gelegd op de voorbeeldige ledenadministratie, maar naar des ambtenaars meening staat het lidmaatschap voor een ieder open, die aan bepaalde voorwaarden voldoet, en kan hier in werkelijkheid va;, een openbaren dienst gesproken worden. Spreker requireerde tegen ieder der drie gedagvaarde bestuursleden 100 boete, De verdediger mr. N. J. Polak uit Gro- subsidiair 2 maanden hechtenis, ningen, concludeerde na een uitvoerige rede tot vrijspraak. Spr. wees erop, dat in Utrecht de midden- I f 20 boete of 5 dagen; T. de V., Leeuwarrf"1' and in de groentendistributie is ingescha- 'dem> 8 boete of 4 dagen- w' F ur >Cn stand in ae groentendistributie is ingescha keld. Kan dit hier niet? Zoo ja, dan is toch geen administrateur noodig. Spr. bleef by zijn voorstel, omdat B. en W. wel binnen een maand kunnen onderzoe ken wat spr. wenschte. (De vergadering duurt voort.) Wielrennen. DE OLYMPISCHE WEGWEDSTRIJDEN. Een laatste selectierit van de N.W.U. Schulte winnaar. De Nederlandsche Wielren Unie had voor I eden een laatste selectrierit uitgeschreven den we8 over een traject van ongeveer 100 K.M., waarby het parcours rond den Haarlemermeer was gekozen. 25 Renners verschenen aan den start, van wie er slechts II de finish bereikten. dagen; W. F. W Am' sterdam, .dem, 10 boete of 5 dagen' J W Den Haag, idem, 20 boete of 10 dagenA G w Ai?3"16"1' idem' 1 boete of 1 dag' G. W„ Alkmaar, idem, 5 boete of 2 dagen 5 dTg» UTb'I.T Uem-15 «1 g n1J" p- B - Heiloo, wet 19 Maart 'V> 1 maand gevangenisstraf; A. J. Z Helder' idem, ingetrokken; J. Z Egmonrt'», idem, 8 boete of 4 dagen. ee' MEISJE OPGELICHT. r>„ Twee jaar Sieëischt. De officier van justitie bij de rechthei, te Amsterdam, mr. Wassenbergh, requi reerde gister tegen een man die een Tsjechische dienstbode had opgelicht vl£ een bedrag van ruim negenhonderd gulden een gevangenisstraf voor den tyd vantweê Het meisje had eenigen tyd geleden met man, een reiziger, kennis gemaakt. AI Het is net of ik water hoor loopen!?de pijp van de lei ding zal toch niet gesprongen zyn?

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8