Of AKKERTJES m Spoct verdwijnen spoedig door §[?«o)k gMjHwrUiiifninrirmaa De verklaring van Dr. Colijn Mededeeling van Dr. I. H. J. Vos. De vorige week is een verklaring van minister Colijn verspreid, waarin wordt ge zegd, dat geruchten van kwetsend karakter hun uitgangspunt vonden iri een aangele genheid van zuiver particulieren aard, n.1. een borgstelling door dr. Colijn verstrekt aan een uit den vreemde hierheen gekomen gezin. „Het Volk" zegt, dat het tot dusver geen reden had, om eraan te twijfelen, dat het hier inderdaad een aangelegenheid van zuiver particulieren aard betrof. Thans ech ter is ons bekend geworden, zegt het blad, dat het Vrijheidsbondsche kamerlid dr. I. H. J. Vos, in overleg met eenige andere vooraanstaande leden van die partij, deze borgstelling voor een bedrag van tweedui zend Engelsche ponden, dus omstreeks vijf tien duizend gulden, gekocht heeft van den- gene, in wiens bezit de borgstelling was ge komen en dat zij daarna aan een lid van de regeering ter hand gesteld is. Met deze opzienbarende daad heeft de zaak ongetwijfeld haar zuiver particulier karakter verloren. Wij vragen ons af, wat de vertegenwoordigers van den Vrijheids bond heeft bewogen, het stuk te koopen. Hieromtrent kan opheldering onzes inziens onmogelijk achterwege blijven. Naar aanleiding van deze publicatie heb ben we dr. Vos gesproken. Hij bevestigde, dat hetgeen in „Het Volk" staat, juist is. Al leen zit er geen politiek achter. Als per soon, zei dr. Vos, heb ik naar de borgstel ling gezocht en toen ik deze had gevonden, voor 15.000 gekocht, zijnde het bedrag, waarover de borgstelling liep. Ik heb ver volgens het papier naar dr. Colijn gezonden. Deze heeft mij inmiddels het bedrag terug betaald. Ik heb dit alles gedaan spontaan. Minister Colijn wist daar niets van af. Ik vond het noodzakelijk voor het prestige van ons land tegenover het buitenland. Ik wilde niet, dat de persoon van dr. Colijn, voor wien ik grooten eerbied heb, en van wien ik over tuigd ben, dat hij te goeder trouw is, door het slijk zou worden gehaald. Geen overleg gepleegd met de partij. De voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. Wendelaar, het bericht in de Arbeiderspers over deze aangelegenheid gelezen hebbende en door ons op de hoogte gebracht van vo renstaande mededeeling van dr. Vos, stelt er prijs op zijnerzijds te verklaren, dat dr. Vos in deze als privé-persoon en op eigen verantwoordelijkheid heeft gehandeld en noch met hem, voorzitter, noch met eenige partij-instantie overleg gepleegd heeft. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN B.B.N. Heden is te Nijmegen in het concertge bouw „De Vereeniging" voortgezet de al- gemeene vergadering van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. Nadat gisteren het huishoudelijke ge deelte was behandeld, stond voor heden een aantal lezingen op het programma. De heer Jacq. Harms Tiepen besprak het actueele onderwerp: „Het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen". Daarna hield dr. ir. N .A. Halbertsma uit Eindhoven een voordracht over: De verlichting van onze wegen, mede in ver band met het drukke vrachtgoederen- autotransport. Tenslotte was het woord aan mr. A. D. Belinfante uit den Haag over: Kostprijsbe rekening en boekhouding. De dag werd besloten met een tocht van de deelnemers aan de bijeenkomst door de omgeving. DE STAKING BIJ DE HOLLAND- RADIUM-RUBBERFABRIEK. Vandaag het werk hervat. Gister had een conferentie plaats tus- schen de vertegenwoordigers der organisa ties en de directie van de Holland-Radium- Rubberfabriek. De vanwege de arbeiders gestelde eischen waren: 1. een loonsverhooging van 1.80 op S 2 per 100 stuks, voor de arbeiders, werk zaam bij de watch-cases; 2. een boeterege ling; 3. instelling van een fabriekscommis- sie en 4. het vastleggen van de arbeidsvoor waarden in een collectief contract. Over deze punten is tusschen de directie en de leiders der organisaties overeenstem ming bereikt, in dien zin, dat de directie al het gevraagde ingewilligd heeft. Het werk is hedenochtend hervat. ONGUNSTIGE TOESTAND VOOR DEN VARKENSHANDEL. De Nederlandsche Bond van Varkenshan delaren heeft een adres gezonden aan de ministers van landbouw en visscherij en van handel, scheepvaart en nijverheid. Inzake de zeer nadeelige positie voor den varkenshandelaren, welke is ontstaan via het instituut van zaakvoerders bij de Ne derlandsche Veehouderijcentrale. Door zijn werkzaamheid en door zijn ad ministratie is de zaakvoerder steeds op de hoogte met de omstandigheid bij wien de overtollige varkens liggen en hoewel er gens aanwezig zijn ten verkoop. Hem zelf is de aan- en verkoop van vette varkens, zeer terecht verboden. De nauwe relaties die verschillende onder hen echter onder houden met willekeurige personen, hetzij varkenshandelaren, hetzij dikwijls door hen zelve nieuw gepromoveerde opkoopers, het zij afzetvereenigingenvan landbouwcoöpe raties, hebben onder de andere particuliere varkenshandelaren een nootoestand doen ontstaan. Tevens wordt opmerkzaam ge maakt op de vrijgevigheid waarmee de han- delserkenningskaarten door de veehouderij centrale verstrekt zijn. Adressant verzoekt dirngend, in deze abnormale en onjuiste situatie een verbetering ten gunste van den normalen handel aan te brengen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 28 Juni vastgesteld op 0.90 per kilogram. HET LOT DER GEBR. LEENAERS IN ABESSINIE. Gelijk bekend, heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken zich dezer dagen tele grafisch in verbinding gesteld met de Fransche regeering, met het verzoek, berichten te mogen verkrijgen omtrent de heeren J. E. M. en J. H. M. Leenaers, die in Abessynië in gevaar zou den verkeeren. Van den heer Bodard zijn thans door bemid deling van de Fransche regeering de volgende mededeelingen ontvangen: De heeren Leenaers, die op het oogenblik op hun plantages vertoeven, genieten een goede gezondheid en zijn in staat, den moelijkheden, waarmede zij te kampen hebben, het hoofd te bieden. Een expeditie, door het Italiaansche hoofd kwartier naar het gebied der Aroussi gezon den, is er in geslaagd, met hen in verbinding te komen. Ze heeft hen niet kunnen ontzetten tengevolge van haar onvoldoende sterkte en de onveiligheid der streek, welke het tooneel is van voortdurende gevechten tusschen Inheem- sche alias en Abessinische bandieten. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft het be sluit genomen, een sterke colonne, gerecruteerd uit de divisie Sabanda, naar deze streek te zenden, welke tot taak zal hebben, de heeren Leenaers en de vreemdelingen, die bij hen een toevlucht gezocht hebben, te bevrijden. EEN OORWURMEN-PLAAG. In de Zwolsche straat te Scheveningen, aan den rand van Den Haag, treden in grooten getale oorwurmen op, die het den bewoners lastig maken. Deze, overigens vrij onschuldige, dieren komen van een strook duingrond, die zich bevindt tusschen den straatweg en den spoordjjk. Er zijn daar een aantal paaltjes in den grond geslagen. Daardoor ontstane holten in de aarde blijken een gunstige schuilplaats voor dit gedierte te zijn. Ook zal wellicht aan het verschijnsel niet vreemd zijn, dat sommige bewoners de gewoonte hebben etensresten en ander vuil op dit stukje grond te werpen. Ten slotte schijnt droog zomerweer een gunstige ontwikkelingsfactor te zijn voor deze dieren. Men moet de beteekenis van deze „plaag" niet overdrijven. Wie buiten woont, heeft des zomers bijna steeds last van oorwurmen. In samenwerking van spoorwegen en gemeen telijke diensten is men een reinigingsactie be gonnen door het maaien van het gras en het opzoeken van schuilplaatsen. Hoewel de dieren overal in het gras ver spreid zitten, zijn toch reeds talrijke verzamel plaatsen ontdekt, waarvan de bewoners met kopervitriool vernietigd worden. HANDELSBETREKKINGEN NEDERLAND—HONGARIJE. Gisteren is tusschen Nederland en Hongarije een regeling geparafeerd, waarvan de bedoe ling is, de uitbreiding der handelsbetrekkingen tusschen beide landen te bevorderen. Deze regeling zal dezer dagen definitief wor den in den vorm van een briefwisseling tus schen den Hongaarschen minister van buiten landsche zaken te Boedapest en Hr. Ms. ge zant aldaar. CENTRALEN BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. Voorzetting van het congres. Het congres van den Centralen Bond van Transportarbeiders is gister voortgezet. Het verslag van een bijzondere commissie over het beroep van drie geroyeerden op het congres, welk verslag inhoudt een voor stel om het royement dezer drie personen te handhaven, werd met algemeene stem men aangenomen. Bij de verkiezingen werden de aftredende dagelijksche hoofdbestuurders A. Kievit, R. Laan, Th. Smeding, H. van Dugteren, C. G. T. Sormani en C. M. Swiebel allen zon der tegencandidaat herbenoemd in de func ties, welke zij thans bekleeden. In andere functies zijn voorts nog benoemd de heeren F. G. van Duuren, J. Melk, J. van der Meu- len, W. H. L. Nauta, A. Brandsteder, C. P. Damme en R. Plooyer. Tot redacteur van de bondsorganen is herbenoemd de heer van Dugteren Men is vervolgens begonnen met de be handeling van de ingekomen voorstellen. Het voorstel om het congres om de drie, in plaats van om de twee jaar te houden, werd verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van het huishoudelijk reglement met betrekking tot de bepalingen inzake het beslissingsrecht over staking werd aan genomen. Alle voorstellen strekkende tot verlaging van de contributie zijn, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur met een groote meerderheid verworpen. Des middags waren aan de orde eenige voorstellen met betrekking tot de werkloo- zenkas. Een deel van deze voorstellen zal met het N.V.V. worden besproken. De andere zijr. na eenige discussie verworpen of terugge nomen. Aangenomen is het voorstel van de afdee- ling Amsterdam tot „imperatief uitspreken" van het feit, dat het lidmaatschap van fas cistische organisaties, de z.g. roode vakver- eenigingen-oppositie en andere organisaties of combinaties die het heimelijke doel heb ben tegenleiding te geven in acties van de moderne vakvereeniging, niet te vereenigen is met het lidmaatschap van den bond. Naar aanleiding van eenige andere voor stellen, merkte de heer Laan op, dat er geen enkele veiligheidswet voor de binnenvaart bestaat. Ook de arbeidstijden op dit gebied zijn niet wettelijk beschermd. De voorstel len, beoogende tot een behoorlijke rege ling te komen van deze materie, zyn door het hoofdbestuur overgenomen en met al gemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen is een voorstel van de afdeeling Rotterdam, tot het bevor deren van pensionneering van 60-jarigen, aangenomen. Een ander voorsel is voorts naar den bondsraad verwezen. De heer K. Prins uit Zaandam, die wegens het bereiken van den leeftijdgrens uit het bondbestuur treedt, is hartelijk gehuldigd. Van veel waardeering is ook getuigd bij het afscheid van de heeren Krieken en Smeding (Amsterdam), die eveneens hun functies neerleggen. De heer van Dugteren heeft daarna het congres gesloten. DE OMZETBELASTING. De opcenten op het bijzonder invoerrecht. In een nota van inlichtingen op de adres sen van de vereeniging Federatie van tex- tiel-grossiersbonden, te Arnhem, en van de vereeniging van groothandelaren in ijzer en andere metalen, ijzerwaren en aanverwante artikelen, te 's-Gravenhage, inzake de terug gaaf van de opcenten op het bijzonder in voerrecht, bedoeld in artikel 17 der omzet- belastingwet, zegt de minister, dat het te rugnemen van het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de omzetbelasting, mede brengend, dat de aapleiding tot het heffen van opcenten op het bijzonder invoerrecht kwam te vervallen, geen aanspraak heeft doen ontstaan op teruggaaf van de bedra gen, welke krachtens het kon. besluit van 30 September 1935 no. 42, aan opcenten op het bijzonder invoerrecht zijn geheven. In dien niettemin in andere gevallen dan be doeld zijn in artikel 2 van dat besluit terug gaaf van deze bedragen is verleend, is dit uitsluitend op gronden van billijkheid ge schied. De meening, als zou het ongeoor loofd zijn te dier zake voorwaarden te stel len of vergoeding te vorderen wegens kos ten van administratie, rust dan ook niet op wettelijken grond. Getracht is, den importeurs zooveel mo gelijk tegemoet te komen, zonder uit het oog te verliezen hetgeen in redelijkheid van de belastingadministratie kan worden gevergd. Wat betreft de heffing van vergoeding wegens kosten van administratie merkt de minister nog op, dat een bedrag van 5 per aanvraag, ongeacht dus het aantal partijen goederen, waarop zy betrekking heeft, en ongeacht ook het aantal der kantoren der invoerrechten, dat daarbij betrokken is, be zwaarlijk onredelijk kan worden geacht, het is integendeel veeltijds aan den lagen kant. De onderwerpelijke adressen hebben den minister dan ook geen aanleiding gegeven, zijn standpunt in dezen te herzien. DE KONINGIN IN DEN HAAG. De koningin is gistermiddag te 5.29 uur uit Apeldoorn aan 'het staatsspoorstation te 's-Gravenhage aangekomen en heeft zich per auto naar den Ruigenhoek begeven, teneinde daar korten tyd haar intrek te ne men. TERUGLEVERING VAN ONDERMELK. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat wegens gewijzigde omstandigheden met in gang van 28 Juni a.s. de regeling inzake verplichte teruglevering van ondermelk wederom in werking zal worden gesteld, echter in den gewijzigden vorm, zooals in het persbericht van 4 Juni in hoofdzaak is aangegeven. Het terugleveringspercentage zal voor de week van 28 tot en met 4 Juli 5 procent be dragen. Enkele nadere bijzonderheden omtrent de uitwerking der nieuwe regeling zullen ten spoedigste aan belanghebbenden recht streeks worden medegedeeld. DE „JAN VAN BRAKEL" IN DIENST GESTELD. Een eenvoudige plechtigheid. Nadat de chef van het marinematerieel, de schout-bij-nacht A. Vos, hiertoe opdracht had gegeven, is gistermiddag te vijf uur de nieuwe politiekruiser, tevens mijnenlegger „Jan van Brakel" in dienst gesteld. Het schip was juist teruggekeerd van den technischen proeftocht, waarvoor het te kwart voor twee de reede had verlaten en waarbij alles in de beste orde was bevonden. Na order tot in dienst stellen van het schip te hebben ontvangen, sprak de com mandant van het nieuwe vaartuig, de eerste luitenant ter zee, jhr. J. F. W. de Jongh van Beek en Donk de aanwezigen toe. De „Jan van Brakel", die de oude „Vul- canus" zal vervangen, meet 955 ton. De grootste afmetingen zijn: lengte 58.70 M., breedte 10 M. en diepte 3.95 M. Twee stoom machines van achthonderd P.K. elk geven het schip een snelheid van vijftièn mijl per uur. De officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen hebben afzonderlijke ver blijven, welke een zeer goeden indruk maken. Het schip is van de nieuwste tech nische bijzonderheden voorzien. DE UTRECHTSCHE FEESTEN. Nachtmaskerade. Het is niets teveel gezegd als men be weert dat Utrecht in den nacht van Donder dag op Vrijdag niet naar bed is geweest. Den geheelen avond en nacht zyn de zin gende en jubelende scharen door Utrechts straten getrokken. In geen enkel café was een stoel onbezet en vele restaurants waren zelfs genoodzaakt de deuren te sluiten om eerst weer bezoekers toe te laten als ande ren plaats hadden gemaakt. En 's nachts om drie uur werd op verschillende punten het verkeer nog steeds geregeld, omdat het daar toen nog drukker was dan op normale dagen op de spitsuren. De goede stemming bleef voortreffelijk bewaard, men sloot zich bij elkaar aan, groepen verbroederden zich en muziek hield heel de volksmassa opge wekt. En tusschen al die massa's trok de nach telijke maskerade dcor, waarbij de prins van Oranje omstuwd was door een jubelende menschenmenigte, die hem ovaties bracht en op sommige plaatsen met bloemen wierp. Het begon al te dagen toen de stoet in het jaarbeursgebouw ontbonden werd. Maar toen was het feest nog niet afgeloopen. De burgerij wist van geen ophouden en dom pelde zich nog onder in de feestvreugde toen de dagdiénst van het trambedrijf al weer haast begon. Toen reden ook nog de autobusdiensten naar de omliggende plaat sen. Een kostbaar geschenk. Even voor den aanvang van de Utrecht- sche herdenkingsfeesten, toen de aanbie ding van geschenken aan de universiteit in de zitting van den academischen senaat op Maandag 22 Jui reeds was geregeld, werd door dezen ontvangen een geschilderd por tret van den Utrechtschen oud-hoogleeraar prof. A. van Eiselsberg te Weenen, dat in de faculteitskamer der geneeskundige fa culteit is ten toon gesteld. Het is een per soonlijk geschenk van den t Weenschen schilder prof. Hanns Pellar,die verleden jaar de opdracht had ontvangen van de Sorbonne te Parijs, het portret te vervaar digen. En die thans een duplicaat heeft ge schilderd, gedreven door zijn vriendelijke gezindheid tegenover de Utrechtsche uni versiteit en tegenover prof. van Eiselsberg zelf. Volgens bevoegde beoordeelaars is dit waardevol kunstwerk een groote aanwinst voor de portrettenverzameling der univer siteit. Men heeft in deze dagen de treffende gelijkenis van den persoon van prof. van Eiselsberg en zijn beeltenis kunnen aan schouwen, daar deze krasse sympathieke grijsaard, als chirurg in de geheele wereld beroemd, heeft deelgenomen aan de her denkingsfeesten als afgevaardigde van de academie van wetenschappen te Weenen. Een tweede geschenk, dat is aangekon digd maar nog niet kon worden aangebo den, is een bronzen beeld, vervaardigd door het in Zuid-Afrika vertoevenden Neder- landschen beeldhouwer Anton van Wouw, voorstellende president Kruger, zittende jn een leunstoel en lezende in den statenbij bel. De in de unie van Zuid-Afrika verblijf houdende oud-studenten hebben het bewijs willen leveren, dat zy hun oude academie stad niet hebben vergeten en hebben H. M. 's gezant te Pretoria, dr. H. A. Lorentz, thans'in Nederland, die als reünist de her denkingsfeesten heeft bijgewoond, opge dragen, van deze zeer welkome schenking aan den senaat mededeeling te doen. DE REISBELASTING. Amendementen voorgesteld. De heer Rutgers van Rozenburg heeft op het wetsontwerp tot heffing van een reisbe- lasting eenige amendementen ingediend. Het eerste luidt: „In den voorlaatsten regel van artikel 2 vervalt het woord: regel matig". Er bestaat, volgens den voorsteller, geen reden, ónderscheid te maken tusschen per sonen, die regelmatig en die bij gelegen heid voor hun beroep op reis gaan. Voor beiden geldt evenzeer, dat de uitgaven niet gedaan worden voor reisgenoegens, maar deze een deel vormen van hun bedrijfskos ten. Verder wordt voorgesteld, in artikel 3, lid 3, tusschen d en e in te voegen: „studenten of afgestudeerden van een universiteit, die Om redenen van studie of voor wetenschap- pelijken arbeid zich naar het buitenland begeven". Een ander amendement luid: „Artikel 4, lid 6, wordt gelezen als volgt: met afwijking van het eerste lid heeft ieder reiziger recht op vrijstelling van de belasting voor een kalenderjaar tegen betaling van vieren twintig gulden. Hij ontvangt daarvoor een bewys, tegen vertoon waarvan hij is vrijgesteld van het bepaalde in artikel 9, lid 1, in artikel 10, lid 2, en in artikel 11". Ter toelichting hierbij zegt de voorsteller: hetgeen in lid 6 wordt bepaald, eischt een zorgvuldige en moeilijke controle en kan tot allerlei ontduikingen aanleiding geven. Door de voorgestelde wijziging zullen vele beswaren worden vermeden en zal de in ning zeer worden vereenvoudigd, terwijl de opbrengst van de belasting hierdoor niet of nauwelijks zal Worden beïnvloed. Tennis. DE INTERNATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN VAN WIMBLEDON. De laatste 16 bij de heeren. Dames Rollin Couquerque en Terwindt winnen. Het schiet op in het heeren enkelspel. De laatste 16 zijn bekend. In de achtste finales komen tegen elkaar uit PerryMalfroy, GrantMac Grath, QuistButler, Budge Caska, Martin Legeay—Austih, JonesAl- lison, LeeCrawford en Maierv. Cramm. Perry won zijn partij met cijfers, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, doch zijn begin was toch verre van goed. Maar hij kwam er geleidelijk prachtig in en benaderde zijn schitterenden vorm van het vorig jaar. Met 6—3, 6—2, 6—0 won Perry in 40 minuten van van Rijn. En dan te be denken, dat de Amerikaan weer in straight sets van Timmer heeft gewonnen Verrassende resultaten waren er overi gens niet in het heeren enkelspel. Von Cramm was niet in zijn allerbesten vorm, sloeg nog al veel missers en in den twee den set kwam Boussus met 3—2 voor te staan. Doch toen had de Franschman verder niets meer in te brengen. In het dames enkelspel leidde de Ameri- kaansche speelster mej. Babcrock met 5-2 in den eersten set, dank zij schitterend plaat sen en fraai volleywerk. Op dat moment echter vond mevrouw Sperling haar vorm terug en vanaf de baseline bestookte zij met harde goed geplaatste drives, waarin veel vaart zat, haar tegenstandster. Met 75 won de Deensche toch nog den eersten set. En de Zoo'n lakdoosje me! "AKKERTJES in Uw zak kan U veel narigheid en een verloren dag besparen, want "AKKERTJES" helpen U snel en goed van allerlei pijnen ai en verdrijven kou, griep, koorts, eni. Koker met 12 stuks 52 ot. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. tweede leverde geen bijzondere moeilijkhe den voor haar op. In het dames dubbelspel hadden onze ver tegenwoordigsters Rollin Couquerque en Terwindt in de eerste ronde een bye en kwamen nu gisteren tegen de Engelsche middenklasspeelsters Marquis en Riddel. Aanvankelijk vlotte het uitstekend in de Nederlandsche combinatie, maar in den tweeden set werd er felle strijd gevoerd. Gelukkig lieten onze dames het niet op een final set aankomen. Borotra kwam gistermiddag uit de lucht vallen, zooals Borotra dat alleen kan doen. In vier minuten had hij zich verkleed en speelde toen met Brungnon tegen het Zwit- sersch-Joegoslavische paar FisherKukulje- vic. Gemakkelijk verkregen de Franschen hun overwinning niet. Onmiddellijk daarna moest Borotra weer aantreden, nu met mej. Noel tegen de Belgische combinatie de Meu- lemeesterDe Borman. En ook deze match werd gewonnen. De belangrijkste uitslagen luidden: heeren enkelspel: Malfroy (Nieuw Zee land sl. Jamain (Frankrijk) 60, 64, 75; Allison (Ver. St.) sl. van den Eynde (België) 86, 75, 75; Perry (Engeland) sl. van Rijn (Ver. St.) 6—3, 6—2, 6—0; Grant (Ver. St.) sl. Avory (Engeland) 64, 62, 64; Austyi (Engeland) sl. Tuckey (Engeland) 62, 61, 63; Von Cramm (Duitschland) sl. Boussus (Frankrijk) 64, 63, 62; Crawford (Australië) sl. Gandar Dower (Engeland) 61, 62, 63; Lee (Engeland) sl. Stedman (Nieuw Zeeland) 63, 64, 6—4; dames enkelspel: Helen Jacobs (Ver. St.) sl. mej. Goldschmidt (Frankrijk) 61, 60; mevr. Sperling (Denemarken) sl. mej. Bab- cock (Ver. St.) 75, 61; dames dubbelspel: mej. James en mej. Stammers (Engeland) sl. mevr. Peters en mej. Harveay (Engeland) 6—1, 6—2; mej. Adamson en mevr. de Meulemeester (Bel gië) sl. mevr. List en mej. Southwell (En geland) 62, 64; mevr. Mathieu en mej. Yorke (Frankryk-Engeland) sl. mej. Grover en mej. Osborne (Engeland) 63, 6—2; mej. Rollin Couquerque en mej. Ter windt (Nederland) sl. mej. Marqués en mej. Riddell (Engeland)* 6—1, 7—5; mej. Heeley en mej. Round (Engeland) sl. mevr. Freeman en mej. Clarke (Engeland) 6—3, 10—8; heeren dubbelspel: Borotra en Brugnon (Frankrijk) sl. Fisher en Kukuljevic (Zwit- serland-Joegoslavië) 6—2, 7—5, 15—13; gemengd dubbelspel: Borotra en mej. Noel (Frankrijk-Engeland) sl. de Borman en mej. Adamson (België) 06, 61, 86; Brugnon en mej. Jedrzejowska (Frankrijk- Polen) sl. Jones en mevr. Dyson (Engeland) 97, 63; Malfroy en mevr. Sperling (N.- Zeeland-Denemarken) sl. Serwood en mevr. Durr (Engeland) 50 ret. W i e 1 r e n ne n. WIELERCLUB ALCMARIA. De renners van Alcmaria hebben weder om op de Wieringer wielerbaan gereden en al weer met succes. Bij de amateurs won Jan Derksen op fraaie wijze alle sprintseries. Hij kwam in de finale uit tegen Jan Groot, die dezen avond al zeer goed op dreef was, maar even wel niet kon verhinderen, dat Jan Derksen ook deze sprint won. Jan Groot heeft ook een groote klasse mentrace meegereden en toonde ook hierin dat hy sprinten kon. Jaap Schipper, die bijna nooit opvalt, deed dit ook deze maal niet, maar zorgde er voor vlak aan het wiel van Jan Groot te blijven, wat hem de derde plaats nog deed toekomen. Jan Groot won 2 klassements en werd éénmaal 2e. Bij de nieuwelingen zijn J. Bouman, A. Bosma, J. Mulder, C. Groenewoud Kramer (Victrix) en J. Hollebeek wel het meest op gevallen. Zij allen hebben medegereden in den kop pelwedstrijd voor nieuwelingen en daarin zeer goed werk verricht. J. Bouman, die nu een koppel vormde met J. Mulder won de beide klassementen op keurige wijze en daarmede tevens de eerste plaats. De uitslagen waren: Sprint amateurs: 1. J. Derksen, 2. J. Groot, 3. J. Kuiper (Wieringen). Klassementrace amateurs: 1. J. Groot, 2. Hegeman (Wieringen), 3. J. Schipper. Koppel wedstrijd voor nieuwelingen: 1. J. Bouman—J. Mulder, 12 pt.; 2. A. Bosma— J. Hollebeek, 9 pt.; 3. Dijkers (Wieringen) C. GroeneWoud Kramer (Victrix) 6 pt. DE RONDE VAN ILPENDAM. Op 8 Juli a.s. Op 8 Juli a.s. zal de A.S.V. Germania met toestemming van Ged. Staten van Noordhol land de ronde van Ilpendam laten verrij den voor amateurs, onafhankelijken, nieu welingen en veteranen. Daar de weg langs Ilpendam niet op dien datum gereed kan zijn, werd hetzelfde tra ject aangewezen als onlangs werd gereden bij de ronde van Purmerend, echter met dien verstande, dat de rit nu in tegenover gestelde richting zal worden verreden, ter wijl de start te Ilpendam zal geschieden. Het traject, dat ongeveer 12 K.M. lang is, zal door de amateurs en onafhankelijken acht, door de veteranen en nieuwelingen vier maal moeten worden afgelegd. Er werd reeds door een groot aantal renners inge schreven, w.o. Schulte, Veen, Hiddes, Jan sen, Groenewegen, Korridon e.a.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7