Kerk uitgebrand. Nlooi gebruinde Huid AKERSLOOT SC ickMcKHOKN TEXEL MEI LOO NOORDSCHARWOUDE OUDEN VAN DAGEN DEFILEEREN VOOR DE KONINGIN. Vierhonderd ouden van dagen uit Groot- Voorster gasthuis te Deventer hebben Za terdagavond om zeven uur voor de ko ningin op het Loo gedefileerd, terwijl een muziekkorps vroolijke marschen speelde, trok de autocolonne welke ruim honderd wagens telde, voorbij het paleis. Voor het oprij hek had H. M. plaats genomen, en van hier wuifde zij de oudjes toe, die spontaan met rood-wit- en blauwe vlaggetjes zwaai den. Gedurende twintig minuten trokken de auto's met ouden van dagen voorbij. Na afloop van het défilé bood een der verpleegden de koningin een bouquet roo- de rozen aan. Vervolgens werden regenten van het gasthuis aan H. M. voorgesteld, die zich enkele oogenblikken met elk van hen onderhield. Luide toegejuicht door het tal rijke publiek trok H. M. zich daarna in het paleis terug. MOTOR GESLIPT. Berijder en duopassagier gewond. In den afgeloopen nacht is de 35-jarige motorrijder H. Vinke, wonende te Gro ningen, die deelnam aan den „Noorder Nachtrit welke was uitgeschreven door de motorclub „Groningen" te Huis-terHeide (Friesland) in een bocht van den weg ge slipt. V, kwam onder het motorrijwiel en werd ernstig gewond en hij is naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd. Een op de duo gezeten persoon bekwam lichte ver wondingen. In dezelfde bocht slipten nog twee motor rijders. Zij kwamen er zonder letsel af. DE STAKING BIJ DE AMSTERDAMSCHE BALLAST-MAATSCHAPPIJ. Nadat de bemiddeling van rijkszijde in zake de staking aan den kringspoorweg te Amsterdam en Diemen geen resultaat had opgeleverd, is de Amsterdamsche Ballast- Maatschappij Zaterdag met het voorstel ge- kómen om het loon voor den arbeid te ver richten binnen Amsterdam, op 59 ct. en voor Diemen op 52 ct. te stellen. De staken- den eischten yoor werk te Amsterdam 59 ct. en te Diemen 54 ct. Over het tusschenfyoor- stel van de A. B. M. vergaderden inmiddels het hoofdbestuur der diverse bouwvak- organisaties met het hoofdbestuur van den r.k. patroonsbond, terwijl de te Diemen stakende arbeiders eveneens zijn samen gekomen om het gedane voorstel te be spreken. Resultaten van deze besprekingen zijn- nog: niet bekend. r: x - KRANSLEGGING OP HET GRAF VAN BRAKEL IN DE GROOTE KERK TE ROTTERDAM. Zaterdagmorgen te elf uur hebben offi cieren, onderofficieren en manschappen van den kortelings in dienst gestelden po- litiekruiser en mynenlegger „Jan van Bra ker een krans gelegd op het graf van den vlootvoogd van dien naam in de Groote Kerk te Rotterdam. Ds. P. G. de Vey Mesdagh heeft namens gecommitteerden der hervormde kerk een korte redevoering tot de aanwezigen ge houden, waarin hij uiteenzette, hoe onze groote zeehelden godvreezende lieden wa ren, die zich niet schaamden, de kracht van god te erkennen in hun daden. Hierna dankte de commandant jhr. J. F. W. de Jong van Beek en dankte de aanwe zigen voor hun belangstelling. Hy memo reerde in korte trekken de historie van Jan van Brakel, die als kapitein op „De Vrede" den tocht naar Chatham meemaakte en een groot aandeel in het gelukken daarvan had. Later als schout-bij-nacht aan het smal deel, dat mede de Engelschen en Franschc vloot moest bestrijden, is hy gesneuveld. Spr. dankte H. M. de koningin dat het haar behaagd had, het nieuwe onderdeel der Nederlandsche marine den naam te geven die zulk een mooien klank heeft in de ge schiedenis van onze marine. Hierna werd op het graf op plechtige wijze een krans gelegd. INBRAKEN RONDOM GRONINGEN. Twee personen gearresteerd. In de laatste dagen hebben in Groningen dè inbrekers weer van zich laten hooren. Iri den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in enkele tuinhuizen in de ge meente Noorddijk en in eenige woonhuizen te Haren, waar verschillende voorwerpen werden ontvreemd. Voorts is dienzelfden nacht ingebroken in-het' paviljoen van het familiehotel te Paterswolde, waar weliswaar niets wordt vermist, doch waar de ongenoode bezoe kers érnstige schade hebben aangericht aan het kasregister, dat zij blijkbaar niet heb ben kunnen openen. Als verdacht van deze inbraken zijn Zaterdagnacht te Groningen, in overleg met de politie van Haren, aangehouden de 20-jarige A. en de 30 jarige W., beiden wonende, te Groningen. Zij zyn- ter beschikking gesteld van den burgemeester van Haren. Het onderzoek duurt voort. PADVINDERSDEMONSTRATIE TE 'f DEN HAAG. Toespraak van minister Colijn. In het vooruitzicht van de wereldjambo ree 1937 hebben Zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag 60 deputaties van zes padvinders, alzoo in totaal 360 verken ners, allen van het district Den Haag van de- Nederlandsche Padvinders en de Katho lieke Verkenners, een serie demonstraties gegeven, welke door verscheidene autori teiten en door een belangstellende menigte werden bijgewoond. Op het voor hen gere serveerde podium waren aanwezig de mi nisterpresident dr. H. Colijn die met een hartelijk applaus werd verwelkomd de ministers Deckers en Slotemaker de Bruine, dé commandant van het veldleger luit.-gen. jh'r. -W. Roell, de chef van den marinestal vice-admiraal J. de Graaff, de hoofdver- keftner staatsraad Rambonnet, de president eri 'eehige leden van den Hoogen Raad der Nederlanden, de generaals Backer en Be- duin, kolonel Diemont en anderen. De demonstraties vingen te half vier aan, Na afloop sprak dr. Colijn de jongens toe en gaf zijn bewondering te kennen voor de vaardigheid, waarmee de demonstraties wa ren uitgevoerd. De minister zeide daardoor ten zeerste getroffen te zijn niet alleen door die vaardigheid, maar meer nog door den geest van samenwerking, die hier heersch- te en waardoor opnieuw is getoond, dat wij, bij alle verscheidenheid in onze maatschap pelijke verhoudingen één volk zijn (appl.) De samenwerking strekt zich buiten de grenzen uit tot een wereldbroederschap, waarin de jeugd van alle landen in haar padvindersbeweging, voorgaat. Gij, Nederlandsche padvinders, -r- aldus spreker zult straks op de wereldjam boree hebban te toonen, dat onze Holland- sche jongens bij die van andere landen geenszins ten achter staan. Spreker noodigde allen uit, een driewerf .hoera" uit tg roepen, ten eerste voor de koningin, vervolgens voor de vlaggen van de aan de jamboree deelnemende naties, voor den chef-scout, lord Baden Powell en voor den Nederlandschen hoofdverkenner. Aan deze uitnoodiging werd enthousiast en massaal gevolg gegeven. Waarop hoofdverkenner Rambonnet een driewerf hoera voor dr. Colijn deed weer klinken, dat met eenzelfde enthousisme uit duizend kelen werd beantwoord. DRIFTIGE MAN HEEFT EEN JONGEN IN DEN RUG GESTOKEN. Noodlottige grap. Gistermiddag waren eenige opgeschoten jongens aan het stoeien voor het huis van den koopman M. in de hoofdstraat te Hoo- geveen. Zij wierpen iets in de brievenbus. Een hunner, een ontslagen bediende van M. ging het terughalen. M., die reeds eenigen tijd door de jongens schijnt te worden las tig gevallen, wond zich hevig op en stak in zijn woede met zijn zakmes naar den jongen die in den rug werd getroffen en na ver bonden te zijn naar het Bethesda-zieken- huis werd overgebracht. De burgemees ter heeft persoonlijk de leiding van het on derzoek. ENGELSCH BEZOEK AAN NEDERLAND. Een gezelschap, bestaande uit leden van de United Ward's club of The City of Lon- don, die dit jaar een vacantie naar ons land maakt, is gisterochtend te Hoek va.i Holland gearriveerd. Het gezelschap, dat uit 92 personen be staat, is vandaar naar Scheveningen ver trokken, waar intrek werd genomen in het Palace-hotel. Zy zullen ongeveer 10 dagen in ons land verblijven en verschillende uit stapjes maken, (o.a. naar Alkmaar op Vrij dag). Het Haagsche gemeentebestuur biedt den Engelsqhen gasten heden in het Kurhaus een noenmaal aan. NED. ISRAËL. KERKGENOOTSCHAP. Te Amsterdam is gister de vergadering gehouden van de centrale commissie tot de algemeene zaken van het Ned. Israël, kerk genootschap. Het oudste lid, de byna 80-jarige heer Jacq. H. Rubens, opende de vergadering, waarna de heer A. Asscher tot voorzitter van het kerkgenootschap werd gekozen. De voorzitter feliciteerde den heer mr. A. Prins, met het feit dat het gister veertig jaar geleden is, dat hij zijn intrede in deze commissie deed. Namens het kerkgenoot schap bood de voorzitter hem een gecalli- grafeerde oorkonde aan. Te Stryp bij Eindhoven. Hedenmorgen te ongeveer half elf werd brand ontdekt in het koor van de St. Trude-kerk, in de voormalige gemeente Strijp, thans Eindhoven. De brandweer, die spoedig gewaarschuwd werd, was on middellijk ter plaatse, doch kon het vuur niet voldoende bestrijden, zoodat de Phi- lips-brandweer te hulp werd geroepen. Op het moment, dat deze brandweer arriveer de, was de kerk een vlammenzee. Even over half twaalf stortte het spitse torentje, dat op het kruispunt van de twee beuken stond, met donderend geraas in. Een ge deelte viel op straat, waarbij de brand weercommandant mr. Fens en eenige brandweerlieden ternauwernood aan den verpletteringsdood ontkwamen. Op het terrein van den brand was aanwezig dè burgemeester A. Verbeek, de wethouders van den Putt, Verhagen en Buskens, de commissaris van politie en de opperwacht meester van de marechaussee. Op het uur, dat de fabrieken uitgaan (twaalf uur) was men den brand zoover I meester, dat geen uitbreiding meer te duchten was. Het geheele dak van de kerk, benevens drie der vijf torentjes, zijn afgebrand en ingestort. Hel gewelf heeft j zich evenwel niet begeven. Het achterste gedeelte van de kerk is één ruïne. Dadelijk na het ontdekken van den brand was de geheèle parochie van Strijp in de weer om het kerk-meubilair te red den. Dit alles benevens misgewaden, de heilige vaten en de schilai ryen van den krnuisweg, kon tijdig naar buiten worden gebracht. De kerkbanken waren in de hitte echter totaal verkoold. Ver2ekering dekt de schade, die zeer groot is. HET VRAAGSTUK VAN DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Op een door den Volkenbond bijeengeroe pen conferentie ter bespreking van het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen, welke op 2 Juli a.s. te Genève zal aanvangen, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door mr. C. ridder van Rappard, buitengewoongezant en gevolmachtigd minister te Bern, perma nent vertegenwocidiger van Nederland bij den Volkenbond, als gedelegeerde, en den heer J. F. Boer, referendaris aan het de partement van justitie, als deskundigen. NA DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Belgische onderscheilingen ver leend aan Nederlanders. De Belgische gezant te Den Haag heeft Zaterdagmiddag in de Belgische legatie o.m. de volgende onderscheidingen uitgereikt, welke verband houden met de Belgische We reldtentoonstelling van het vorig jaar: Grootkruis der Orde van Leopold II: dr. J. C, Koningsberger, oud-minister van koloniën; Grootofficier in de Kroonorde: prof. L. A. van Royen, oud-minister van defensie; Commandeur in de Kroonorde: W. A. En- gelbrecht, voorzitter der Kamer van Koop handel te Rotterdam; Commandeur in de orde van Leopold II: mr. J. Draaijer, directeur van den rijks waterstaat; ir. H. E. Gul je voorz. der alg. r.k. werkgeversvereeniging. Officier in de Kroonorde: L. F. Britsel, voorzitter van den alg. Ned. Zuivelbond, L. H. Perquin, voorzitter van den kath. radio- omroep. Naar wij vernemen, zijn, behalve boven genoemde, nog meer onderscheidingen ver leend, o.a. is benoemd tot Grootkruis in de Kroonorde: prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, minister van handel, nijverheid en scheep vaart; Voorts zijn benoemd tot: Grootkruis in de Orde van Leopold II: mr. M. P. L. Steen- berghe, oud-minister van economische zaken en Ch. I. J. M.'Weiter, oud-minister van koloniën; Commandeur in de Orde van Leopold II: H. P. Gelderman Cmzn., alg. voorzitter van het Nederl. Verbond van Werkgevers, F. L. van der Bom, voorzitter der Christelijke Werkgeversverèeniging en A. Plesman, di recteur van de Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koloniën; Officier in de Kroonorde: C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter der Alg. Nederl. Ver. voor Vreemdelingenverkeer; Officier in de Orde van Leopold II: T. van Maanen, adjunct-directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij. STAATSSPOORWEGEN EN H. IJ. S. M. Dividend bepaald op 4 pCt. In de Zaterdag gehouden jaarlyksche ver gaderingen van aandeelhouders der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en der N.V. Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappijwerden de ba lans en de winst- en verliesrekeningen over 1935 vastgesteld, nadat beide vergaderingen op voorstel van den Staat als aandeelhou der, tot eenige wijzigingen in de door de directie voorgelegde en door den raad van commissarissen gcedgekeurde stukken had den besloten. Het dividend over 1935 werd zoowel voor S. S. als voor H. S. bepaald op 4 pCt. In verband met evenbedoelde wijzigingen zal het gedrukte jaarverslag eerst over eenige weken verschijnen. TWEE PERSONEN AANGEHOUDEN. Diefstal en heling van rijwielen. Zaterdagmiddag heeft de politie te Leeuwarden gearresteerd den 28-jarigen J. J. van B., woonachtig aldaar, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een 10-tal rijwielen, eenige rijwielbelasting- merken en verscheidene portemonnaies met inhoud. In verband met vorenstaande diefstallen werd later op den dag terzake van heling aangehouden de 31-jarige D. van der V., eveneens te Leeuwarden woonachtig. Bei de verdachten zullen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. THEEHUIS IN HET VONDELPARK AFGE3RAND. In den vroegen morgen van gister, het zal omstreeks half zeven zijn geweest, is het bekende theehuis in het Vondelpark te Amsterdam in vlammen opgegaan. Hoe daar om dien tijd brand kon ont staan is nog niet opgehelderd. Echter een feit is het, dat, toen de brand ontdekt werd, deze reeds groote afmetingen had aangenomen. Het vuur vond gretig voed sel in het met riet gedekte dak. De brandweer werkte met 3 stralen, maar kon niet verhinderen dat het sier lijke houten gebouwtje, toebehoorende aan den heer .T. Oly, een prooi van het vuur werd. De vlammenzee was zoo groot, dat ook de boomen in den naasten omtrek van het vuur te lijden ha.dden. Gedurende den geheelen morgen was de brandweer met een babyspuit nog bezig de resten nat te houden. INBRAAK IN STATION KOOG-ZAANDWK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het station Koog-Zaandijk inbraak gepleegd. De dieven hebben zoowel het plaatskaartenbureau als het goederenbu reau doorzocht. De inbrekers zijn door vernieling van een raam binnengedrongen. In het bureau waren eenige kasten en laden opengebroken. Er werd echter niets uit vermist. De brandkast was onaange roerd gebleven. Op het goederenbureau had men de groote schuifdeuren geforceerd en was zoo het kantoor binnengekomen. Uit een lade wordt een kistje met eenig klein geld en zegels vermist. De politie is de daders nog niet op het spoor. Dit is reeds de derde keer in den tijd van een paar jaar, dat in het station wordt ingebroken. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 69 ct. Doos 50 en 25 ct. JONGETJE VERDRONKEN. Drie mannen doken nog half uur. een Zaterdagavond is het achtjarig jongetje J. C. K., uit de Lange Koestraat te Utrecht, spelenderwijs in het Singelwater gevallen ter hoogste van het hoofdbureau van politie. Eenige voorbijgangers waarschuw den de politie, waarna twee inspecteurs, twee rechercheurs en een burger zich ge kleed te water begaven. Nadat zij een half uur hadden gedoken en geen resultaat hadden verkregen, is men gaan dreggen, waarna tenslotte het knaapje werd opgehaald. Een injectie, die nog spoedig werd gegeven, mocht niet meer baten. OSS GAAT ZIJN POLITIE UITBREIDEN. B. en W. der gemeente Oss hebben bij den raad een voorstel ingediend, om tot uitbreiding van het gemeentelijk politie corps met een adj.-inspecteur en drie agenten over te gaan. De nieuw te benoemen adjunct-inspec teur is bestemd om binnen enkele maan den, als de huidige politie-chef, inspec teur Van Kempen, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd den dienst gaat verlaten, zijn taak over te hebben aangetoond dat een dergelijke uit nemen. De gebeurtenissen der laatste jaren breiding geenszins een overbodige luxe is, maar vele ingezetenen vragen zich toch af waarom men thans de gelegenheid niet aangrypte, om de leiding der gemeentelij ke politie in Oss te leggen in handen van een commissaris en waarom men van over heidswege eerst uit Oss vier marechaus- see's heeft weggenomen (de post Elzen burg werd eenige maanden geleden opge heven), om deze kadervermindering thans aan te vullen door de benoeming van vier nieuwe gemeente-politieambtenaren. JONGEN VALT UIT BOOM OP PRIKKELDRAAD. Ernstig ongeluk bij het kersen plukken. De 12-jarige landbouwerszoon L. v. d. H. te Vorstenbosch, is Zaterdag bij het kersenplukken in den boomgaard van zijn vader uit een boom gevallen. De jongen kwam daarbij in een prikkeldraadafraste ring terecht. Met bloedend letsel aan de armen en met 'n zware hersenschudding werd het slachtoffer opgenomen en naar de ouderlijke woning vervoerd. De toe stand van den knaap is ernstig. EEN FAMILIEDRAMA. Vader door zijn zoon gestoken. Op den Stadion weg te Amsterdam heeft 1 zich Zaterdagnacht een familiedrama af gespeeld. Er waren in het gezin reeds meermalen woorden gevallen over het laat thuis komen van een der gezinsleden. Ook thans was dit weer het geval. Het geheele gezin was door het optreden van den vader op de been. Eén der zoons, een jongen man van 17 jaar, maakte zich daarbij driftig. In die drift greep hij een mes en bracht er zijn vader een steek mee toe in de borst en in den rug. De geneeskundige di°nst bracht den gewonde, waarvan men aan vankelijk vreesde dat hij er slecht aan toe was, naar het Wilhelminagasthuis. De jonge man, die het mes hanteerde, werd door de politie meegenomen. Gistermorgen bleek de toestand van den gewonde goed te zijn en gevaar voor het leven was geweken. „De taak van de Jeugdbeweging" was het onderwerp van ds. J. van Veen, fj^emeen secretaris der V.CJ.C.. In zijn inleiding gaf de spreker een verhaal van een Jongen koning, die een kostbaren koningsmantel zag, welke door arbeiders werd gemaakt. Spr. weidde uit over het kostbare van den mantel en bouwde daarop zijn betoog op het kostbare bezit van de vrijzinnigen. Uo* wij dragen dien kostbaren mantel en zyn we ons wel bewust van het kostbare bezi Trots de crisis en andere ongemakken heerscht hier, speciaal in onze provincie, welvaart. Spr. meende niet te veel te zeg gen, als hij beweerde, dat onze provincie de meest welvarende van de geheele wereld was. Ook op ander terrein hebben we een groot voorrecht, de vrijheid van dénken en uitleven 'onzer gedachten en belijdenis. Dat is het kostbare bezit, de koningsmantel, waarvoor velen onzer voorvaderen hebben gestreden. De vrijheid en vrede zijn een kostbaar bezit. We moeten dat bezit bewaren en hier in is voor allen, doch speciaal voor de jeugd, een taak weggelegd. De grootheid van die taak en de middelen welke daarvoor moeten worden aangewend, werden uitvoerig be licht. De vrijheid van denken en belijden werd door ds. van Veen besproken. Het ten strijde trekken voor de eer van God moet voorop staan. We moeten ons verdiepen in Zyn taak en die uitleven in ons dagelijksch leven. Het geestelijk leven moet ver uit gaan boven het oppervlakkige en den schijn. Zoo moeten we den kostbaren ko ningsmantel bewaren. Het begeesterend woord van den begaaf den spreker werd met groote aandacht ge volgd. Na de pauze werd gegeven koorzang door de V.C.J.G. Alkmaar en „Het Zwezel- ke", door de Rijzende kerk en besloten werd met gemeenschappelijken zang van N.P.B. 265: Heimwee naar God. Na de in menig opzicht geslaagde bijeenkomst werd (ieder voor zich of in groepjes) een rondgang ge maakt over het mooie landgoed. Daarna trok men huiswaarts. De Unie van Watertoeristen op bezoek. Door de unde van watertoeristen van Amsterdam werd Zaterdagmiddag het aangekondigde bezoek gebracht aan de Jachthaven alhier. Het bestuur van de stichting Jachthaven waarvan de burge meester voorzitter is voer met de motor boot „Forel" van den heer Vis, pachter van de haven, het Alkmaarder meer op de be zoekers tegemoet varende. Even voorbij het eiland kwamen de eer ste booten in zicht en werd gezamenlijk de haven bereikt. Nadat de 20 booten vlot een ligplaats hadden gevonden, werd aan de bezoekers in het clublokaal en op het ter ras thee geserveerd en de bezoekers door den burgemeester welkom geheeten. Al deze prachtige booten in de haven gaven een 'bedrijvigheid te zien zooals we nog niet hadden- meegemaakt. De bezoekers waren opgetogen over wat hier tot stand was gebracht en er is zeker geen betere propaganda voor de haven denkbaar. PROF. DR. C. SNOUCK HURGRONJE. t Oud-hoogleeraar in het Arabisch. Eerst hedenmorgen werd bekend, dat Vrijdag te zijnen huize te Leiden in den Ouderdom van 79 jaar is overleden prof. dr. C. Snouck Hurgronje, oud-hoog leeraar in het Arabisch aan de Leidsche Universiteit voor Inlandsche en Arabische zaken. Hedenmorgen heeft in alle stilte op „Rijnhof" de teraardebestelling van het stoffelij koverschot plaats gehad. De kinderen van de chr. school op reis. Met 2 autobussen van de Habo ver trokken Vrijdag 26 dezer de schoolkinde ren van de chr. school reeds 's morgens half 8. Eerst werd naar het Lunapark in Bergen gereden, waar allen zich in den speeltuin naar hartelust vermaakten. Na hier wat brood en ververschingen te heb ben gebruikt werd de reis door den Alk- maarschen Hout voortgezet en naar Cas- tricum gereden. Na zich ook daar te heb ben vermaakt werd de terugtocht aan vaard en kwamen allen om 8 uur 's avonds thuis, 't Was voor de kinderen een heer lijke genotvolle dag, te meer daar het weer bij uitstek prachtig was. - Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer P. Witte Czn. te Zuid-Haffel, slaagde te Leiden voor het cnndidaats-examen Indisch recht. j-m* P- -■* De Vryz. Christ. Jeugdcentrale hield Zondagmiddag haar landdag op het mooie landgoed „Ter Coulster", door de eigena resse bereidwillig afgestaan. Er waren meer dan 300 bezoekers(sters), dus beduidend meer dan het vorig jaar. Op het grasveld voor het theehuis stonden de vele vlaggen met de embleemënder kerken. Daarom i ging de zingende jeugd, wat een mooie uiting was van het geloofsleven der deel- nemetsfsters). Ds. F. W. Rappold, de ziel der jeugdbewe ging, sprak een begroetingswoord en ver heugde Zich over de groote belangstelling. Daarna werd staande gezongen het gemeen schappelijk lied „Eén in God". Vervolgens spreekkoor en zang van „De Rijzende Kerk" te Schoorl en volksdansen van de V.C.J.G. te Alkmaar,'welke met grooteaandacht wer den gevolgd én een welverdiend applaus ontlokte. Concours R.K. Bond van Zang verenigingen in Noord- en Zuid- Holland. Zondag werd alhier ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Gemengde Zangvereniging St. Ceacilia het jaarlijk- sche zangconcours gehouden van dezen bond. In het gemeentehuis te Noordscharwoude werden om een uur 's middags het hoofd bestuur, de jury-leden, directeuren enz., of ficieel ontvangen door het dagelijksch be stuur dér gemeente. De burgemeester, jhr. A. L. van Spengler, juichte het zeer toe, dat dit concours in zijn gemeente werd gehouden, waardoor men eens wat afleiding heeft in deze zorgvolle tijden.-Spr. ging na, wat de zangkunst in den loop der tijden voor den mensrh is ge weest en hoe ,deze nu op zulk hoog pc 1 Staat door het werk van de toonkunstenaars. Bijzonder welkom werd geheeten het hoofdbestuur met zyn voorzitter den heer Spigt. De burgemeester drukte zijn erkente lijkheid uit over de hulp welke is verleend om het concours hier te doen houden. Vervolgens werden nog toegesproken de heeren jury-leden, de heer Jos. Vranken Sr. en Olivier Koop, wien een moeilijke taak wacht, het uitvoerend comité, het eere-co- mité en de vertegenwoordigers van de deel nemende vereenigingen, waarna spr. zich tot de jubileerende vereeniging richtte om haar te feliciteeren met het 25-jarig bestaan en de beste wenschen uit te spreken voor de toekomst. De burgemeester hoopte, dat, de heer Bakker, die al ruim 20 jaren voor zitter is, ook zijn 25-jarig jubileum mag vieren. Hierna bracht spr. een dronk uit op het hoofdbestuur, den bond en het welslagen van het concours. De voorzitter van het hoofdbestuur dank te voor deze woorden en verheugde zich over de medewerking van het gemeentebe stuur. en verblijdend feit noenu'e spr. het, dat de bevolking zich hier door het oeoefe- nen van de zang en de muziek de noodige geestelijke ontspanning geeft. Alleen bij kool kan men niet leven! De heer Bakker, wethouder van Oud karspel, sprak namens het gemeentebestuur van Oudkarspel een felicitatie uir er aan toevoegende de wensch, dat pastoor van Noord spoedig hersteld moge zijn. De voorzitter van het uitvoere.i-J comité, de heer Wilmink, dankte allen die hebben meegewerkt en deelde mede, dat door H.M. de koningin nog een medaille beschikbaar was gesteld, terwijl ook het Provinciaal be stuur een medaille had gezonden. (App'aus.) Op het concoursterrein was een flinke schare belangstellenden om de verrichtin gen van de verschillende vereen igingen te beluisteren. Voor de uitslag werd bekend gemaakt werd door den heer Vranken Sr. een totaal indruk gegeven van het concours Spr. zei- de, dat over het algemeen zeer mooi is ge-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7