DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Megus door journalisten beschimpt. Ho. 153 138e Jaargang De Volhenbondsziiting. Onhebbelijk optreden der Italiaansche persvertegenwoordigers. Betoogers met geweld verwijderd. h" prctete" T'eu" ■Cd» op «rst-ss De zitting van de Fransche Kamer. De strijdhonden waren staats gevaarlijke organisaties. De moordaanslag op den N.S.B.-colporteur. De fraude te Ambt-hardenberg. De toestand in het verre Oosten. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gsheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag I Juli 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. In de vergadering van den Volken bond heeft zich gistermiddag een ern stig incident voorgedaan, toen de voorzitter, de Belgische premier Van Zeeland, na den Argentijnschen gede legeerde Cantilo, het woord gaf aan den Negus. De Negus begaf zich met groote waardigheid naar het spreekgestoelte. Italiaansche journalisten, die op de perstribune hadden plaats genomen, begonnen te fluiten tegen de aanwe zigheid van den Negus. Zij uitten vij andige kreten.' De geheele vergadering was uiterst verontwaardigd over dit optreden en koos op haar beurt partij tegen de or de verstoorders. Op bevel van den president kwam voor de eerste maal in de geschiedenis van den Volkenbond de politie op de tribune, die de ordeverstoorders, ver wijderde. Zij had daarby eenige moei te en er ontstond een waar gevecht. De betoogers weken slechts voor geweld Tenslotte werden zij door gendarmen meegesleurd naar het politieposthuis. Toen de politie de ordeverstoorders uit de zaal verwijderde, juichten de aanwezigen ten bewijze van hun instemming met de genomen ordemaatregelen. De rust keerde dan weer. De Negus bleef onbewogen. Hij besteeg het spreekgestoelte en begon in het Am- harisch zyn redevoering, welke in het Fransch en Engelsch werd vertaald. In de zaal heerschte een gewijde stilte, toen de Negus zijn redevoering uitsprak. Haile Selassie DP Neeus deed een beroep op den Vol kenbond zijn ongelukkig land niet den steek te laten. Hy schetste den loop der gebeurtenissen voor en tijdens den oorlog en sprak over het gebruik van gif gassen door de Italianen. Hy vroeg den Volkenbond, wat deze in feite gedaan heeft, behalve het veroordeelen van den aanval ler om hem hulp te bieden. Overgaande tot een bespreking van de kwestie der opheffing van de sancties vei- 117 rdP de Negus: Ik kom voor de assem- SeTÏÏvïtS d». de. probleem op dere „iet kan worden opgelost. Ww!t is niet alleen de regeling van het „uAbessinisch conflict welke op Italiaansch hgt .g dg toekomst van betspels die vertrouwen hebben ,11e kien»1'r1 verdrageI1) het is de W de schending der verdragen. hPt volk van Abessinie De keizer en ld buigen. Wat zullen niet voo mië weik ant- gü doe» Mengen? woord moet ik toegejuicht, toen D« Negus werd har e J spreekgestoelte hU na zyn redevoering probeerde "^"'„bibeid rittende be- op, toen de m naa ken. zoekers naar haai volkenbonds- Een motie der journalisten. het c0. Na de ernstige meid'j^ging van bt) mité der internationale den Volkenbond geaccrediteerde journalis ten de volgende motie goedgekeurd: Het comité betreurt en veroordeelt het gedrag van een groep Italiaansche journa listen, die de meest elementaire regelen van hun beroepswaardigheid hebben ver geten en hevige incidenten hebben veroor zaakt, welke in de geschiedenis van den Volkenbond zonder weerga zijn. Het comité heeft de voldoening te kun nen constateeren, dat geen hunner deel uitmaakt hunner vereeniging. Het comité acht het niettemin zijn plicht namens de persvereeniging zijn veront schuldigingen aan te bieden aan Z. M. den keizer van Abessinië en aan den president der zestiende assemblee. Dit doende heeft het comité de zekerheid de tolk te zijn van alle journalisten van al le landen, die het werk van den Volken bond volgen. Deze motie was ge teekend: Robert Dell. De verwijderde journalisten direct gearresteerd. De Italiaansche journalisten, die den Negus hebben uitgefloten op het oogenblik, dat deze het woord zou nemen en van wie enkelen hem scheldwoorden toeriepen, wer den direct gearresteerd door de politie, die daartoe door den president der assemblee was gemachtigd. Zij werden per taxi naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De leider van het politieke departement van de Zwitsersche regeering, Motta, die de vergadering bijwoonde, werd op de hoogte gehouden van het optreden van de politie. De meeste journalisten blijven in arrest. Na verhoor door den commissaris van po litie zijn twee der gearresteerde Italiaan sche journalisten, die tijdens de rede van den Negus op onwaardige wijze zijn opge treden, Marchini, de vertegenwoordiger van het agentschap Stefani, en Fascetti van de „Gazetta del Popoio", op vrije voe ten gesteld. De andere journalisten, Ciucci van de „Corriera Della Sera", Caprin van hetzelf de blad, Monelli van de „Gezetta Del Po- polo", Signoretti, directeur van de „Stam pa", Morreale van de Popoio d' Italia", en Cassuto van de „Piccolo", Angeli van de „Lavore Fascista" en Caini van de „Popoio d' Italia", zijn overgebracht naar de ge vangenis Saint-Antoine, waar zij ter be schikking van de justitie zijn gesteld. Be sloten werd, dat het hechtenis-bevel voor- loopig van kracht zou blijven. Intusschsn is nog geen aanklacht tegen de ordever stoorders ingediend. Het Italiaansche oordeel over de incidenten. „Onvermijdelijk" volgens Italië. Bova Scopa, de officieele vertegenwoor diger van de Italiaansche regeering bij den Volkenbond, heeft tegenover den vertegen woordiger van Havas verklaard: Deze in cidenten waren onvermijdelijk. Degenen, die ik de laatste drie dagen heb gespro ken, heb ik er allen voor gewaarschuwd, zoowel leiders van den Volkenbond als de legatieleiders. Het was inderdaad onbegrij pelijk, aldus Bova Scopa, dat na de ver zoenende nota der regeering te Rome de president van de Volkenbondsvergadering het woord heeft gegeven aan hem, die be weert de vertegenwoordiger van Abessinië te zijn, die zijn land in den steek liet, die zijn hoofdstad in brand liet steken en de staatskassen medenam. Het bloote feit van deze interventie beteekende in onze oogen een provocatie. Wat te zeggen van de rede zelf, behalve dan, dat het voor ons een plompe grap was. Wat dan ook betreft mijn landgenooten, on der wie er zyn, die in Afrika hebben ge streden, konden zy nalaten hun veront waardiging uit te roepen? Italië zal hun houding billijken. Wij vra gen de openbare meening het incident ob jectief te beoordeelen en zich voor iedere overdrijving te wachten in het belang zelf van hetgeen in de Fransch-Italiaansche be trekkingen nog kan worden gered. Van Zeeland tot voorzitter gekozen. De Belgische minister-president van Zee land is met 47 van de 51 uitgebrachte stemmen gekozen tot voorzitter van de Vol kenbondsvergadering. De heer van Zeeland dankte voor de be noeming tot president van de Volkenbonds vergadering en verklaarde, dat de Volken bond op een keerpunt van zijn bestaan staat. Niettemin geloofde spreker, dat men voor een deel besloten is in een geest van we- derzijdsch begrip en met den wil persoon- Minister van Zeeland lijke teleurstellingen op den achtergrond te stellen, een betere basis voor de toekomst te verzekeren en voor veiligheid op de we reld. Vervolgens deed van Zeeland voorlezing van de nota der Italiaansche regeering. De Italiaansche nota aan den Volkenbond. In de Italiaansche r.ota, wentelt de Ita liaansche regeering de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen af op de Abessini- sche regeering. Zij wijst op de betuigingen van aanhankelijkheid aan het Italiaansche keizerrijk van de zijde der betrokken vol ken, en verklaart dan te verwachten, dat de Volkenbond in een geest van rechtvaardig begrip de toestand in Abessinië naar waar de zal weten te schatten. De Italiaansche regeering verklaart zich bereid, opnieuw daadwerkelijk aan het Vol- kenbondswerk deel te nemen, teneinde te geraken „tot een oplossing van de ernstige vraagstukken, waarvan de toekomst van Europa en de geheele wereld afhangt. De Italiaansche regeering geeft dan op nieuw uiting aan zijn overtuiging, die thans algemeen aanvaard wordt, dat de Volken bond hervormd dient te worden en zij is be reid aan de bestudeering van de verwezen lijking hiervan deel te nemen. De Italiaansche regeering kan niet nala ten, te wijzen op den abnormalen toestand, waarin Italië geplratst is, alsmede op de noodzakelijkheid, zonder verwijl de hinder palen uit den weg te ruimen, die een belet sel hebben gevormd, en thans nog vormen, voor de totstandkoming van het werk der internationale samenwerking, die Italië op recht wenscht en waartoe het bereid is, zijn concrete medewerking te verleenen, tot handhaving van den vrede. Hierna gaf van Zeeland het woord aan den gedelegeerde van Argentinië, Cantilo Rede van Cantilo De vertegenwoordiger van Argentinië, Cantilo, bevestigt eerst den onwrikbaren trouw van Argentinië aan de principes van den Volkenbond: gelijkheid en rechtvaar digheid, welke de basis zijn van zijn mede werking aan Genève. Hij verklaart, dat wanneer de Amerikaan sche opvattingen niet in overeenstemming zouden kunnen worden gebracht met de wijze, waarop het Volkenbondspact wordt toegepast, indien wij niet tot een practische algemeenheid zouden kunnen komen van het principe van rechtvaardigheid, zou Ar gentinië zich ten slotte genoopt kunnen zien te overwegen of het wel zijn medewer king aan den Volkenbond zal kunnen voort zetten. Het incident. De voorzitter van de Volkenbondsverga dering, van Zeeland, heeft den Negus een brief gezonden, waarin hij namens de ver gadering zijn leedwezen uitdrukt over het voorgevallen incident. Heden zal hij bij de opening van de ochtendzitting dit in het openbaar herhalen. Bolivia zal annexatie van Abessinië niet erkennen. De Boliviaansche Volkenbondsdelegatie heeft van haar regeering instructies ontvan gen. Naar verluidt behelzen deze o.m. niet- erkenning van de annexatie van Abessinië door Italië. Titulescu verontwaardigd In zijn verslag van de gebeurtenissen op de Volkenbondsvergadering schrijft Per- tinax in de „Echo de Paris', dat een gede legeerde volgens de „Petit Parisien" was dit Titulescu toen de Italiaansche jour nalisten hun geschreeuw aanhieven, uitriep „mijnheer de voorzitter, in naam van de gerechtigheid: laat die wilden zwijgen". Een Italiaansche lezing. Het agentschap Stefani verspreidt een bericht uit Genève van den volgenden in houd: Het incident van het verdrijven van 10 Italiaansche journalisten uit de Volken bondszaal, die Tafari (d.w.z. den Negus) hadden uitgejouwd, wordt levendig bespro ken. Men erkent, dat het reeds verspreide be richt, volgens hetwelk de inhoud van de rede, die Tafari zou hebben uitgesproken, zeer beleedigend was voor het Italiaansche leger, niet anders dan een diepe veront waardiging kon wekken onder de aanwezige Italianen. Natuurlijk was het verschijnen van den voortvluchtigen ex-Negus op het spreekgestoelte voldoende een uitbarsting van protest uit te lokken. Wel wijst men erop, dat anti-Italiaansche en anti-fascisti sche elementen van de gelegenheid ge bruik maakten om een minderwaardig ka baal te ontketenen, maar de meerderheid erkent, dat men zich erover zou hebben kunnen verbazen, wanneer den slavenhou der zou hebben kunnen optreden zonder gehinderd te worden zonder dat een pro testuitbarsting volgde. Debatten over ontbinding der strijdhonden. Een talrijk en elegant publiek had gistermiddag op de openbare tribunes plaats genomen om het debat in de Kamer by te wonen over de ontbinding der strijdhonden. Er waren zeer veel Kamerleden aanwezig. Xavier Vallat interpelleert over de ont binding van nationale groepen, welke op wettige wijze zijn gevormd en volgens hem niet zouden mogen vallen onder de wet van 10 Januari 1936. Hij betwist, dat de ont binding rechtmatig zou zijn en verklaart, dat deze ontbinding een programmapunt van het Volksfront vormde. Vallat verwijt de linkerzijde, dat deze het dragen van in signes en van de nationale driekleur wil verbieden. Hij brengt voorts in herinnering, dat bedreigingen zijn geuit jegens degenen, die hun vensters hadden versierd met de nationale driekleur. Na schorsing der zitting interpelleert ko lonel de Sisnards over de incidenten van 21 Juni en over de opvattingen van het ministe rie van binnenlandsche zaken over het dra gen van nationale kleuren en het uithan gen van nationale vlaggen. Gij zijt vastbe sloten, mijnheer de minister, naar gij zegt, de orde te handhaven. Is de driekleur nog steeds de eenige Fransche vlag of moeten wij toegeven, dat er nog een andere bestaat: de roode vlag, de vlag van den burgeroor log. Van uw antwoord hangt onze houding af, anders zullen wij ons zelf verdedigen. De minister van binnenlandsche zaken, Salengro, beantwoordt de sprekers, hij geeft een uiteenzetting van de door de ontbonden strijdhonden gevolgde methoden, welke de ontbinding rechvaardigden. Na er aan te hebben herinnerd, dat de francisten tele grammen hebben gezonden aan Primo de Rivera, Mussolini en Hitier wijst hij er op, dat in de bijeenkomsten der francisten Tar- dieu, Herriot, Laval en Flandin werden be handeld als „uitvaagsel", dat de leider der francisten, Bucart, had gezegd, dat de Seine hun lijken zou meevoeren en hoe een fran- cistisch blad had gezegd, dat het land niet zou dulden, dat Blum de regeering zou lei den. Salengro verklaart, dat de partij der fran cisten moest worden ontbonden, omdat zij niet ophield een beroep te doen op wanorde en er strijdgroepen op nahield. In een bij eenkomst der francisten werden zy, die een aanslag op Blum hadden gepleegd, geluk gewenscht. Salengro leest verder voor uit zijn dossier over de Fransche solidariteit, waarbij sprake is van een zich spoedig bedienen van de wapenen. Wat de nationale volkspartij, de vroegere patriotsche jeugd betreft, ondanks de trans formatie heeft deze het para-militaire karak ter behouden. Salengro leest rapporten voor, waaruit blyki, dat de vuurkruisen strijdgroepen opleidden en hij vervolgt: ik heb de motieën voor de ontbinding der tegen het regiem gerichte beweging in de decre ten neergelegd. Het is onduldbaar, dat de orde door oproerige bonden zou worden bedreigd. Wij hebben den wil de orde te ver zekeren en de de regeering te zijn, welke regeert. Voorts deelde Salengro mee, dat drie vierde der gearresteerde betoogers behoor den tot de ontbonden organisaties. De drie kleur moet niet een partijdag worden, maar de vlag van de natie. Motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De Kamer heeft haar vertrouwen in de regeering uitgesproken door met 375 tegen 192 van 567 uitgebrachte stemmen de vol gende motie aan te nemen: „De Kamer, de verklaringen der regee ring goedkeurend; spreekt in haar het ver trouwen uit voor de verzekering der repu- blikeinsche orde door het met vastberaden heid toepassen der wetten voor de verdedi ging van de republiek gaat, elk amendement verwerpend, over tot de orde van den dag". Het Amsterdamsche gerechtshof ver oordeelde den translateur, die een aan slag heeft gepleegd op een N.S.B.-col porteur op het plein voor het Centraal station te Amsterdam, waarbij hy drie revolverschoten op hem loste, en hem ernstig verwondde tot een gevangenis straf van drie jaar en ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank had den man, rekening houdende met zijn sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid, veroordeeld tot een jaar met aftrek van zes maan den voorarrest en ter beschikking stel ling van de regeering. De procureur-generaal had wegens poging tot doodslag vier jaar en ter be schikkingstelling van de regeering ge- requireerd. Oud-burgemeester tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen H. H. W., oud-burgemeester van Ambt Harden- berg, die door de rechtbank te Almelo wegens verduistering en heling veroordeeld was tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Het Hof heeft heden dit vonnis vernie tigd en verdachte veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De beschieting van Japansche schepen door Chineesche douanevaartuigen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Japanschen ambassadeur Kawagoe opgedragen, bij de Chineesche regeering te protesteeren naar aanleiding van de beschie ting van het Japansche stoomschip „Taiei Ma- roe", ter hoogte van Tsjikou, op 40 mijl ten zuiden van Tangkoe, en van het Japansche stoomschip „Moeki Maroe", ter hoogte van Tsingtao, door Chineesche douanevaartuigen, terwijl de onderhandelingen met de plaatse lijke Chineesche autoriteiten worden voortge zet. Waarnemers verklaren, dat de Japansche regeering geen bezwaar heeft tegen het onder zoeken van Japansche stoomschepen door de Chineesche douane-autoriteiten, indien zij van smokkelen verdacht worden, doch de Chinee sche regeering, aldus seint het Japansche agentschap Domei, moet de verantwoordelijk heid op zich nemen voor de beschieting van Japansche stoomschepen door Chineesche douanekotters, zonder hen eerst te hebben ge last te stoppen, en voor het gebruik van dum- dum kogels, het beleedigen van de Japansche vlag en het mishandelen van de Japansche bemanning. De Japansche marine heeft door haar ver tegenwoordiger te Tsingtao geprotesteerd bij den Chineeschen douane-commissaris aldaar naar aanleiding van het geval met de „Moeki Maroe", dat de Japansche marine ernstig acht. Den douane-commissaris is medegedeeld, dat de Japansche marine zich, ten eerste, het recht voorbehoudt, de noodige maatregelen te nemen in verband met de „onrechtmatige da den" van de Chineesche douane-vaartuigen, en, ten tweede, de drie-mijlszone der territoriale wateren erkent. De ChineeschJapansche spanning toegenomen. Uit Peking wordt aan Reuter gemeld, dat volgens berichten uit Chineesche bron de Chi neeschJapansche spanning zou zijn toegeno men te Fengtai, het kruispunt van spoorwegen. De Japanners zouden het terugtrekken der Chineesche troepen uit deze stad hebben ge- eischt binnen 24 uur. Een detachement Japan sche troepen, komende uit Toengjau, de hoofd stad van Oost-Ho Pei, zou te Fengtai zijn aan gekomen. De president van den politieken raad van Ho Pei en Tsjahar, generaal Soeng Heh Yoean, is ijlings naar Peking vertrokken. Het 29ste Chineesche leger zou bereid zijn de Japansche eischen te weerstaan. Domei meldt uit Canton, dat afdeelingen van het Kwangsi-leger Kiyan in Hoenan hebben bezet na een gevecht met regeeringstroepen. De spanning tusschen Noord- en Zuid-China. Terwijl de Nankingregeering tracht verder langs den weg van onderhandelen een oplos sing te bereiken, hebben de Kwangsi-troepen talrijke hooge officieren van het vroegere 19e leger in dienst genomen. Verder worden ver sterkingen aan de grens van Hoenan opgewor pen, waardoor de legermacht van Kwaagsi een

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1