A.V.R.O.'s RADIO-PALEIS GEREED. Een interview met minister Gelissen. HET NIEUWE A. V. R. O. GEBOUW. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 1 JULI 1936 Een toonbeeld van vernuft en moderne wetenschap. Hilversum in feeststemming. Vragen betreffende het geschil met de Zuivel-organisaties. (Van onzen R.-redacteur). Wetenschap, techniek en kunstzin hebben tezamen gearbeid om A.V.R.O.'s nieuwe studio te maken tot wat het is: een fraai gebouw, zoowel uiterlijk als innerlijk, waarin het technische bedrijf van deze Nederlandsche omroepvereeni- ging huisvesting vindt op een wijze, die geheel beantwoordt aan de meest pretentieuse eischen, welke in deze dagen aan een dergelijke apparatuur kunnen worden gesteld. Dat is wel de totale indruk, welke wij hebben over gehouden van een bezoek, dat we giste ren onder leiding van den directeur der A.V.R.O., den heer W. Vogt, aan dit in alle opzichten merkwaardige omroep- paleis, dat morgen in gebruik zal wor den genomen, hebben gebracht. De architecten van het gebouw, de heeren Merkelbach en Karsten, zijn erin geslaagd het moeilijke probleem eener coördinatie van technische en aesthetische eischen tot een goede oplossing te brengen, zoodat daar aan de 's-Gravelandscheweg te Hilversum een gebouw is verrezen, dat de omgeving siert en door zijn gedegen uiterlijk onmid dellijk de aandacht op zich vestigt. Daar naast heeft een staf van wetenschappelijke en technische mannen advies gegeven over de meest uiteenloopende vraagstukken, die bij den bouw aan de orde kwamen en waar van er sommige van elementair belang waren. Van hen noemen we in het bijzon der de hoogleeraren Fokker te Haarlem en Zwikker te Delft, die als deskundigen resp. over acoustiek en geluidsisoleering zijn op getreden. Langdurige proeven zijn aan den bouw voorafgegaan. Zoo is zelfs te Delft een gebouwtje ter beproeving der geluidsisolee- ring opgericht, hetwelk zijn kosten overi gens ruimschqpts heeft opgebracht, door dat bij de daarmee genomen proeven is ge bleken, dat de bouw van de studio op dit gebied aanmerkelijk eenvoudiger kon wor den opgezet dan aanvankelijk was ontwor pen. Doozen onder een stolp. De heer Vogt, die met begrijpelijke trots het thans gereedgekomen gebouw met zijn technische installatie liet zien, heeft van die zeer bijzondere eischen het een en ander verteld. Daarbij, maar nog meer bij den rondgang, hebben we een indruk kunnen krijgen van de moeilijkheden, die aan den bouw van een werk als dit waren verbon den, moeilijkheden, die alle echter op een vernuftige wijze zijn overwonnen. Een be langrijk verschil met moderne omroep- gebouwen in het buitenland is. dat daar de administratiegebouwen om het eigenlijke omroepgedeelte zijn gegroepeerd, zoodat zij daaromheen een beschermende mantel vor men, die het beveiligt tegen het doordringen van straat- en andere ongewenschte ge luiden. In dit studiogebouw zijn geen ad- ministratieafdeelingen gevestigd; het ge- heele gebouw is uitsluitend ten dienste van den omroep in engen zin. Waar de beschermende mantel van de administratiegebouwen verviel, moest op andere wijze een oplossing gevonden worden voor het vraagstuk van de ge- luidsisoleering. In hoofdzaak wordt dit nu bereikt door den z.g. doosbouw, een bouw waarbij de eigenlijke studio-ver trekken als doozen op eigen fundeerin gen op den grond rusten, waaroverheen een buitengebouw als een stolp is ge plaatst. Ten einde de geluidsisoleering zoo effec tief mogelijk te doen zijn, is afgezien van het maken van ramen. Hiervan was het ge volg dat de ventilatie in de studio-vertrek ken op kunstmatige wijze moest worden verkregen. Voor deze ventilatie zijn groote eterniet-kanalen door het gebouw gelegd, waardoor de lucht wordt aan- en afge voerd (des zomers gekoeld, des winters verwarmd). De lucht wordt door middel van thermostaten automatisch op de ge- wenschte temperatuur gehouden. In de nieuwe studio onderscheidt men twee soorten ruimten. Die, waaruit radio uitzendingen geschieden, heeten „gevoelige" ruimten, de overige staan bekend als „on gevoelig". Tot de gevoelige ruimten behoo- ren in de eerste plaats de studio's; tot de ongevoelige de garderobe, foyer, koffie kamer, garages enz. Nauwlettend is ervoor gewaakt, dat er tusschen de gevoelige en ongevoelige ruimten geen contact bestaat, en waar dit contact onvermijdelijk was, is de verbinding zoodanig tot stand gebracht, dat luchttrillingen niet of niet noemens waard kunnen worden overgebracht, b.v. bij de luchtkanalen, bij de kabelverbindin gen en bij de deuropeningen, die gevoelig en ongevoelig verbinden. Geluiden en bijgeluiden. Alles is er zoodoende op ingericht, dat door den microfoon geen andere geluiden komen, dan welke de omroepleiding er te voorschijn gebracht wil hebben. Maar dat wil niet zeggen, dat alle extra geluiden er geheel zijn verbannen! Integendeel, in twee wonderlijke kamertjes wordt gezorgd voor acoustische toegiften, die aan het karakter en de kwaliteit van het uitgezondene ten goede moeten komen. De een is de echo kamer, die van zeer harde wanden is voor zien en waarin elk geluid langen tijd blijft nagalmen. Een onding, om er een concert te geven, maar zeer practisch om aan klanken, die daaraan behoefte hebben, een extra galm toe te voegen. Er zijn hier alleen een luid spreker en een microfoon opgesteld en het in dezen microfoon uit den luidspreker op gevangen geluid kan naar believen worden „bijgemengd" bij de uit te zenden klanken, voordat zij den zender bereiken. De andere merkwaardige kamer is de „gruwelkamer", die echter niet zoo griezelig is als deze bijnaam wel aangeeft. Daar be vindt zich namelijk een aantal werktuigen en hulpmiddelen, die bij het maken van ge luiden bij hoorspelen onmisbaar zijn. Zoo is er een bassin, met behulp waarvan ver schillende watergeluiden gemaakt kunnen worden. Er is een houten deur en een ijzeren deur, met behulp waarvan allerlei deurgeluiden gemaakt kunnen worden. Een tafel van verschillende houtsoorten veroor looft het maken van onderscheidene klop- geluiden. Er zijn in totaal negen studio's in het gebouw, n.L de groote concertzaal, die bestemd is voor orkestuitvoeringen en koorwerken, de jazzband-studio, de kamermuziek-studio, de hoorspelstudio, de sprekersstudio, de hulp-hoorspel studio, de geluiden-studio, de echo studio en de omroepcel. Bovendien is er nog uitzendmogelijkheid uit de be stuurskamer,. de gehoorzaal en enkele andere vertrekken, waarvoor de noo- dige microfoon-leidingen reeds zijn aan gelegd. De kamermuziek-studio is van een acous tiek voorzien, die voor kamermuziek-uitvoe- ringen en solisten-recitals het meest ge- eigend is. Dit is ook het geval met de hulp- hoorspelstudio, met de sprekersstudio en de omroepcel. De acoustiek van de overige studio's kan binnen ruime grenzen worden veranderd. Dit geschiedt in de groote con certzaal door middel van draaiende drie zijdige prisma's, die een groot gedeelte van den zoldering en den wand uitmaken. Naar believen kan één van de drie vlakken der prismaês worden voorgedraaid. Eén ervan wordt gevormd door hard hout, het tweede door matig absorbeerende stof (donnacona), het derde door sterf absorbeerende stof (asbest). In de hoorspelstudio en de jazz bandstudio geschiedt dit met behulp van omklapbare luiken. In de groote zaal is ruimte voor 500 per sonen, waarvan ongeveer 350 op den be- ganegrond en 150 op het balkon kunnen plaats nemen. Deze zaal is op gemakkelijke wijze te veranderen in een tooneelzaal. De afdekking van de orkestruimte wordt dan weggenomen, de zoldering van het concert podium klapt in twee gedeelten omlaag en de betimmerde wanden van dat podium kunnen omhoog worden geheschen. Is dat alles geschied, dan is de weg voor coulissen en tooneeldoeken vrij. Aangezien de zaal ook als theater gebruikt kan worden, kan de tooneelruimte door middel van een ijzeren brandscherm worden afgesloten. Aan de tegenovergestelde zijde van het tooneel be vinden zich de filmcabine en de nooduit gang voor balkonbezoekers. Alle deuren in deze groote zaal zijn veiligheidsdeuren, die naar buiten opengaan. Nauwgezette veilig heidsmaatregelen zijn getroffen tegen brand en paniekgevaar. Het hart van het gebouw. Behalve de groote zaal, de geluidenkamer en de echokamer, bevinden zich alle studio's op dezelfde verdieping, waarvan de om roepcel in het middelpunt is geplaatst. Deze vormt het hart van het gebouw en door de plaatsing ervan is de omroeper in staat het geheele studiobedrijf gemakkelijk te overzien en te beheerschen. Alle electrische verbindingen met de stu dio's komen samen in de z.g. controle kamer. Deze bestaat uit drie gedeelten: het eerste bevat de apparaten die niet on der het bereik van den bedienenden ambte naar behoeven te zijn, het tweede en derde gedeelte wordt gevormd door kamers, waarin volkomen gelijke en gelijkvormige schakellessenaars zijn opgesteld, van waar uit de technische bediening van de omroep programma's geschiedt. De dubbele uitvoe ring heeft o.m. ten doel om wanneer via de eene schakel-lessenaar wordt uitgezon den, met de andere schakel-lessenaar repe tities te kunnen beoordeelen. Deze ruimten zijn door dikke glaswanden van elkaar ge scheiden. Iedere studio, behalve de sprekers-studio, is voorzien van z.g. bespiedingsruimten. Van hier uit kan de omroeper een blik slaan in de studio zonder deze zelf binnen te treden, hetgeen tijdens de uitvoeringen vaak van storenden invloed kan zijn. In twee van deze bespiedingsruimten zijn hulp- schakellessenaars ondergebracht van waar uit uitzendingen, die daartoe aanleiding ge ven, kunnen worden gecontroleerd. In dit geval wordt de taak van den bedienenden ambtenaar aan de schakellessenaar in de controlekamer voor het grootste gedeelte overgenomen door een figuur, wiens taak Naar aanleiding van de verschillende mededeelingen omtrent het geschil tusschen den minister van handel, nij verheid en scheepvaart en de zuivel- organisaties, verzochten wij minister Gelissen ons de gelegenheid te geven om hem eenige vragen te kunnen stel len. Op onze eerste vraag, of de minister ons eenigszins nader zou kunnen inlichten hoe de verhoudingen in deze eigenlijk liggen, antwoordde Z. E., dat onderscheiden moet worden tusschen eenerzijds de uitvoering van bepaalde door de Kroon of den minis ter genomen maatregelen, waarvoor de mi nister steeds een gemachtigde had aange wezen en anderzijds de adviezen, welke de minister terzake van de uitvoerende werk zaamheden worden gegeven, door een adviseerend college, door hem daartoe aan gewezen. Dit adviseerend lichaam bestond uit vertegenwoordigers der verschillende zuivel-organisatie, terwijl als uitvoerende instantie was aangewezen de heer Geluk, secretaris van de grootste Nederlandsche zuivel-organisatie, de F. N. Z. Deze was tevens lid van het adviescollege. „Als wij goed begrijpen, excellentie", merkte wij hierbij op, „bestaat er dus aan zienlijk verschil in positie en is de uitvoe rende instantie rechtstreeks aan u verant woordelijk, terwijl de adviseerende instan tie slechts voor haar adviezen behoeft in te staan". Formeel inderdaad, aldus Z. E.„ doch practisch gesproken behoefde een dergelijk onderscheid tot voor kort nimmer te wor den gemaakt, wijl in gemeenschappelijk overleg zoowel advies-college en departe ment als uitvoerende instantie samenwerk ten. Mogen wij u thans vragen, hoe het mo gelijk is, dat er nu plotseling een conflict is gerezen, waarvan zoo ernstige gevolgen door bepaalde insiders worden verwacht. Hierbij merkte de minister allereerst op, dat eigenlijk slechts de publicaties van de laatste dagen voor hem onverwaht kwamen voor een conflict heeft hij tot voor kort geen aanleiding gezien. Waar het om gaat, aldus de minister, is het volgende: „Hoe langer ds duur is van de verschilende maatregelen, welke geno men moesten worden in het begin van 1932 en waarbij destijds wat de verdeeling der exportmogelijkheden betreft bepaalde basis jaren werden gekozen, uiteraard liggende voor 1932, hoe grooter de moeilijkheden worden van die exporteurs, die gedurende die jaren b.v. met hun bedrijf nog in een aanvangsstadium verkeerden of door ande- het beste wordt omschreven door de bena ming „Tonmeister", welke er bij den Duit- schen omroep aan wordt gegeven. De omroeper heeft een depandance van zijn omroepcel in de groote zaal. Hij kan d.esgewenscht de uitvoeringen in de groote zaal in zijn omroepcel aankondigen, doch hij kan zich ook ter plaatse van de uitzen ding begeven en in deze dependance zijn omroepwerk doen. Dubbele wanden van dik glas beschermen de omroepcel en de de pendance tegen het binnendringen van ge luiden uit de studio's. Twee orgels. De trots van de nieuwe Avro-studio wordt gevormd door twee orgels, die als één geheel achter in de groote zaal zijn opgesteld en er den achterwand van vormen. Het zijn een kerkorgel en een concertorgel", waarvan de speel tafels zijn opgesteld naast het podium. De Rotterdamsche organist J. H. Besse- laar Jr. was adviseur bij den bouw van het eene, de bekende piano- en orgel virtuoos Pierre Palla bij die van het andere orgel. Beide kunstenaars hebben we erop hooren spelen en het klonk ieder op eigen wijze voortreffelijk. Ook van Nico Treep met de zijnen heb ben we een concert gehoord, dat prachtig klonk in de ruimte van de groote zaal. Het geluid was wat hard, doch dat schijnt voor de omroepdoeleinden juist gewenscht te zijn. Tenslotte hebben we nog een gedeelte bijgewoond van een repetitie van de nieuwe Avro-dansband onder leiding van Hans Mossel, die morgen voor het eerst haar vroolijke klanken in den aether zal doen hooren. re min of meer toevallige omstandigheden in die jaren niet in normalen omvang hun zaken dreven. Bij alle maatregelen, waarbij een derge lijk systeem van basisjaren bezwaren, wel ke uiteraard naarmate deze jaren verder in het verleden liggen, grooter worden. Voor deze bezwaren heb ik gepoogd steeds een oplossing te vinden, b.v. door een ge deelte van de contingenten te reserveeren om daaruit dan een bepaalde bezwaren te gemoet te komen". Mogen wij u vragen, hoe dit systeem bij andere belangen heeft uitgewerkt? U E. verwees immers naar verschilende maatre gelen". Hierop kan ik u met veel genoegen zeg gen, dat hiermede zeer gunstige resultaten zijn bereikt. Op het geheele gebied der in- voercontingenteering wordt het reeds se dert langen tijd toegepast, ik mag wel zeg gen, dat de invoerhandel, welke toch onge twijfeld van de contingenteering niet steeds plezier heeft beleefd, van het systeem der bijzondere invoervergunningen binnen het kader der contingenten veel profijt gehad heeft. In andere gevallen is er met volle instem ming van de belanghebbenden nog veei verder gegaan, er zijn zelfs uitvoercon- tingenten, welke eenvoudig op afroep aan de belanghebbenden ter beschikking wor den gesteld". U. E. sprak zoo juist van een systeem van bijzondere vergunningen verschillende publicaties van de laatste dagen spreken daar anders over. Wij lazen van willekeur, gunsten op het gevoel en dergelijke. Met verontwaardiging merkte hierbij de minister op, dat toch geen ernstig man zal kunnen volhouden, dat het er om te doen is om een middel te kiezen ter bevordering van willekeur. Het spreekt toch wel van zelf, dat bij het gedachte systeem de ge vallen, welke voor behandeling in aan merking komen, zoo nauwkeurig mogelijk zullen worden onderzocht en geschift, en alleen daar iets zal worden gegeven, waar dit bilïijk en rechtvaardig is. Bovendien, aldus de minister met nadruk, er zal slechts een zeer klein percentage van de contin genten voor dit doel gereserveerd worden, het gaat er veel meer om iets te kunnen doen in bepaalde gevallen, dan wel om ieder die nog wenschen heeft zoo maar iets extra's toe te stoppen. Dit ziet er toch niet zoo grillig uit als men het van bepaalde zijde wel wil doen voorkomen. Op onze vraag of Z. E. over dit plan dan geen overleg gepleegd heeft met de zuivel- organisaties, antwoordde de minister, dat hij, behalve de uitvoerige correspondentie Het was alles zoo bijzonder wei-verzorgd, wat we te zien kregen. En we zijn het heele gebouw van onder tot boven door geweest. Van de kleedkamers tot de koffiekamers en de artistenfoyers, van de controlekamers tot de studio's was het alles een lust voor het oog, terwijl met allerlei practische wen schen rekening is gehouden. Op de tus- schenverdieping achter het modern geoutil leerde buffet bevindt zich de keuken, die onderverdeeld is in een koude en een war me keuken, een spoelkeuken en een groentekeuken. Daarin kunnen maaltijden worden bereid voor 100 personen. Een zeer verheugende omstandigheid is, dat met uitzondering van het orgel, dat na het faillissement van de firma Standaart te Schiedam is afgebouwd door een Engelsche firma, en de electrische meet-installatie, alle onderdeelen in het gebouw Neder- landsch fabrikaat zijn. Dat strekt zoowel de opdrachtgevers als de Nederlandsche nij verheid tot eer. Voor de plechtige ingebruikneming op morgen wordt alles thans in gereedheid ge bracht. Heel Hilversum wordt in de feest viering betrokken, door een grootsche ver siering van allerlei straten en toegangs wegen. Langs deze wegen zullen Zondag de duizenden Avro-enthousiasten trekken, die van hun belangstelling in dit voor hun vereeniging zoo gewichtige gebeuren komen blijk geven. Zij zullen op drie verschillende plaatsen worden ontvangen, worden toege sproken en op allerlei wijzen worden be ziggehouden. De clou van de feestviering zal zijn de opstijging van eenige ballons, die radio-telefonisch met de aanwezigen blijven verbonden. Het zullen voor de Avro en haar vele vrienden in den lande groote dagen zijn. Minister Gelissen. ter zake, den betrokken instanties in een mondeling onderhoud gelegenheid heeft ge geven haar gedachten te uiten. De hierbij door deze heeren naar voren gebrachte be zwaren waren echter in het geheel niet overtuigend, zelfs heb ik den heeren voor gesteld mijn gedachte bij wijze van proef b.v. voor een 1/2 jaar eens uit te voeren, waarover ik dan nogmaals aan de hand van practische resultaten met hen had willen overleggen. Ik kan mij niet onttrekken aan de gedachte, dat een bepaalde mate van on wil aanwezig is, waarvan echter de reden aan mij onbekend is. Er is na mijn aanvankelijke instructie langdurig overleg gepleegd en telkens meer uitgelokt, zoodat ik eindelijk aan deze ver traging een einde heb moeten maken en de uitvoerende instantie instructie heb gegeven de door mij in het belang van den zuivel- export voorgestelde regeling te gaan uit voeren. En excellentie, als wij goed begrijpen, daaraan heeft Uw gemachtigde geen uit voering willen geven, en is het conflict acuut geworden. Daarop aldus de minister heeft in derdaad de gemachtigde ontslag uit zijn functie verzocht, terwijl ook het advisee rend college gemeend heeft zich solidair te moeten verklaren en eveneens zijn functie ter beschikking te moeten stellen en iedere verdere medewerking te weigeren. Ik voeg hieraan nog toe, dat ik in het geheel niet begrijp, hoe de betrokkenen dezen stap tegenover hun organisatie kun nen verantwoorden. En wellicht daarom ook hun heil zoeken in verdachtmakingen en laag bij de grondsche insinuaties. Was er nu, zoo vroegen wij den ministers geen andere uitweg mogelijk om aan deze moeilijkheden voor onzen export te ont komen, en Excellentie, verwacht U con crete moeilijkheden voor onzen zuivel» export. Een keuze werd mij niet gelaten, ant woordde minister Gelissen. Indien de be langhebbende organisaties tegenover eed

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5