Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. PROFESSOR SLIM EN ZOON Voortzetting van wegenverbetering, waarvoor weer verschillende per- ceelen grond zijn aangekocht. SALARISVERLAGINGEN. is jam-maken kinderspel! ROOFOVERVAL TE BRUSSEL. 50.000 frs. buitgemaakt. Drie gemaskerde en met revolvers gewa pende bandieten zijn het kantoor van de Sociète Gantoise binnengedrongen, waar zij twee bedienden bonden en chloroformeer den, om zich vervolgens met een bedrag van 50.000 francs uit de voeten te maken. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. BELGISCHE MILITAIREN NIET MET GROOT VERLOF? Interpellatie in de Belgische Kamer. In de Kamer diende gister de Vlaamsch- notpnale afgevaardigde de Backer een in terpellatie in, waarin hij vroeg, of de troe- penafdeelingen, welke einde Mei onder de wapenen waren gehouden, terwijl zij eigen lijk met groot verlof hadden moeten gaan, thans naar huis zouden worden gezonden, ïnterpellant verklaarde, dat den laatsten tijd herhaaldelijk ongeregeldheden hebben plaats gehad in de kazernes. De minister van oorlog, generaal Denis, verklaarde, dat de regeering zal beslissen, wanneer genoemde troepen met groot ver lof zullen gaan. Alle Vlaamsche afgevaar digden protesteerden hierop. Tenslotte dienden de Vlaamsch-nationa- listen een motie in, waarbij de Kamer wordt aangespoord van de regeering te eischen, dat de troepen met groot verlof worden ge zonden. Deze diende hierop een tegenreso- lutie in, waarbij het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken. Morgen zal over beide moties worden gestemd. OOSTENRIJK EN DEN VOLKENBOND. De restauratie-kwestie. In welingelichte kringen wijst men er op, dat Schuschnigg, zelfs, wanneer hij officieel zou zijn uitgenoodigd, zich niet naar Ge- neve zou hebben kunnen begeven, daar men zich midden in de werkzaamheden van den bondsdag bevindt. Dezelfde kringen voegen hieraan toe, dat de binnen- en buitenland- sche toestand van Oostenrijk volkomen dui delijk blijft. In het bijzonder leggen zij er den nadruk op, dat het offlcieele standpunt van Oosten rijk ten aanzien van de restauratie vele ma len uiteengezet is: deze kwestie is in het ge heel niet actueel en de regeering is geens zins van plan eenigerlei wijziging in het te genwoordig staatsbestel aan te brengen. Voorts herinneren zij aan het gentleman's agreement, waarbij aartshertog Otto het Oostenrijksche kabinet de belofte heeft ge geven buiten den wil van het kabinet om geen enkele poging tot restauratie te onder nemen. SOLDATEN KEEREN UIT OOST-AFRIKA TERUG. Met de „Principessa Giovanni" zullen morgen uit Oost-Afrika 1200 zwarthemden terugkeeren, allen studenten, die als vrij williger aan den oorlog in Oost-Afrika heb ben deelgenomen. Napels maakt zich up om de jeugdige studenten met uitbundige be toogingen te ontvangen. NOODLOTTIG ONGEVAL IN ITALIË. Auto van een helling gestort. Op den weg Varallo-Alagna (It.) is 'n met meel geladen vrachtauto tegen de leuning van een brug gereden en vervolgens van een 20 meter hooge helling gevallen. Drie personen vonden daarbij den dood: een vier de werd zwaar gewond. DE RUSSISCHE LUCHTSTRIJD KRACHTEN. Een waarschuwing aan Duitsch- land. De Moskousche correspondent van de Daily Telegraph seint aan zijn blad: het totaal aantal vliegtuigen in Sovjet-Rus- land in Juni was 72 pet. grooter dan het in het begin van het jaar daaromtrent gege ven cijfer. In „Fabriek no. 24" die de eeni- ge werkelijk goede Russische vliegmachine vervaardigt, had men voor de productie van een machine 1.120 uren machinewerk en 1.012 uren handwerk noodig. Deze cij fers zijn thans nog slechts 520 en 1066. Deze getallen zijn Maandag bekend ge maakt door Michael Kaganovitsj, die de leiding heeft over de luchtvaartindustrie, in een redevoering voer het industrieele congres der unie. „Laat de Duitschers geen ijdele hoop voeden", aldus voegde hij hier aan toe", wij zullen altijd vliegtuigen ge noeg hebben om ons vaderland te verdedi gen en onze toesteller zullen hooger en hooger en verder en verder vliegen en onze vijanden vernietigen, wanneer dit noodig mocht zijn. Onze vliegtuigfabrieken zijn thans grooter dan alle anderen in Europa of Amerika. Wij behoeven niet naar het westen te kijken." NIEUWE AMBASSADEUR DER VER. STATEN TE ROME. Volgens welingelichte kringen zou de onderstaatssecretaris William Philipps be noemd zijn tot ambassadeur der Ver. Staten te Rome ter vervanging van Breek Enridge Long, die ernstig ziek is. WEER EEN VIERLING. Een negerin in de buurt van Harrismith bij de Kaapkolonie is bevallen van een vierling. GIOVANNI RAPETT1 t Te Weehaven in New-Jersey is, 74 jaar oud, de Italiaansche beeldhouwer Giovan ni Rapetti overleden, die met Bartholdi heeft samengewerkt aan het bekende vrijheidsbeeld aan de haven van New ork. In kerken en andere gebouwen en m de straten van verschillende Amerikaan- sche steden kan men zijn werken vinden. kidnapper ter dood veroordeeld. Wegens ontvoering van een kind. De rechtbank te Bonn (Duitschland) heeft een 32-jarigen man ter dood veroordeeld, die op 14 dezer getracht had, den 11-jarigen zoon van een aldaar wonenden koopman te ontvoeren. DE TOESTAND IN PALESTINA. Zal de rust weerkeeren? Er is een toenemend vertrouwen merk baar dat de ontspanning, in den toestand ge durende de laatste 24 uur het voorspel is voor meer normale omstandigheden. In som mige Arabische kringen is men van mee ning, dat voldoende de aandacht is geves tigd op de grieven der Arabieren, doch daar staat tegenover, dat Arabische leiders naar het schijnt vastbesloten zijn de stakingsbe weging voort te zetten. BUITENGEWONE HITTE IN AMERIKA. Noord- en Zuid-Dakota geteisterd. Volgens berichten in de bladen worden Noord- en Zuid-Dakota door een hitte van meer dan 40 graden celcius geteisterd, waar door de oogst volledig vernietigd wordt. Volgens de autoriteiten is deze droogte-pe riode veel ernstiger dan die van het ramp jaar 1934, toen duizenden boeren door het mislukken van den oogst werden ge ruïneerd. Naar aanleiding van de reeds binnenge komen aanvragen om hulp, worden in Washington reeds omvangrijke hulpmaatre gelen overwogen, die verscheidene millioe- nen dollars zullen vergen. In de eerste plaats zullen ongeveer 75.000 boeren bij de regeering om steun verzoeken. Velen van hen hebben reeds hun door droogte volkomen onvruchtbaar geworden grond verlaten. SENATOR BORAH EN DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGS CAMPAGNE. Senator Borah is gisteren per trein naar zijn verblijf in Idaho vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat hij van meening was, dat de democraten „een zeer goed plat form" hadden aangenomen. Hij legde er echter den nadruk op, dat men in zijn op merkingen geen aanwijzing moest zien ten opzichte van zijn houding tijdens de a.s. verkiezingscampagne. OP ZOEK NAAR DEN ONTDEKKINGS REIZIGER FAWCET IN BRAZILIË. Dinsdag is een aanvang gemaakt met nieuwe onderzoekingen naar den vermisten Britschen ontdekkingsreiziger, kolonel Per- cy H. Fawcet, die sinds 1926 verdwenen is in het binnenland. Een groep van drie mannen is naar Campo Grande vertrokken dat bij de grens van Paraguay ligt. Zij zijn voornemens naar Santa Rita de Araguya te gaan. AARDBEVING GEREGISTREERD. Dinsdagmiddag is door de apparaten van het seismologische station te Hamburg (D.) een zware aardbeving opgeteekend. De aard beving vond plaats op een afstand van 8100 K.M. in Noord-Oostelijke richting en had dus zijn epicentrum ongeveer bij Hokkaido cf bij de Koerillen in het Noorden van Ja pan. De eerste golvingen werden te Ham burg om 16 uur 18 minuten 10 seconden M. E.T. opgeteekend. GENEVE IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. De stad Geneve verkeert in financieele moeilijkheden. De federale autoriteiten zijn reeds aldaar aangekomen. Geneve hoopt, dat de aflossing van een leening, die wordt ge garandeerd door de Zwitsersche banken en die vandaag vervalt, zal kunnen worden uit gesteld. Eveneens zal men trachten een oplossing te vinden voor het betalen der coupons van de kantonale leening, die eveneens vandaag vervallen. 178 UUR ONDER DEN GROND. Mijnwerker met moeite gered. De Duitsche mijnwerker Schmidt is na 178 uur in een mijnschacht te Herne. 8 K.M. van de buitenwereld, te hebben doorge bracht, gisteren naar boven gebracht. Hij werd gedurende dezen tijd gevoed door middel van een buis, welke door het ge steente was geboord. Hierdoor werd hem brood, kaas, worst, groente, melk, wijn enz. gegeven, zelfs werden hem geregeld kran ten verstrekt. Het reddingswerk ging onder- tusschen langzaam maar zeker voorwaarts, en tenslotte is men erin geslaagd den ge vangene te bevrijden. VROUWENLIJK IN EEN NET. Geheimzinnig geval. Visschers van Saint-Malo (Frankrijk) von den in hun net, in volle zee, het lijk van een goedgekleede dame, wier identiteit tot dusver niet kon vastgesteld worden. Zij droeg kostbare juweelen. Haar leeftijd wordt op 35 jaar geschat. De hedenvoormiddag in het gemeene- landshuis aan den Kennemerstraatweg ge houden algemeene bestuursvergadering werd niet bijgewoond door de heeren H. K. Koster, J. J. de Boer en ing. Poppens, die met kennisgeving afwezig waren. Na opening en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter, dijkgraaf Wij- der.es Spaans, mede, dat verschillende be richten van Ged. Staten waren ingekomen met goedkeuring van besluiten der vorige algemeene bestuursvergadering; zij betrof fen grootendeels besluiten inzake het bren gen van wegen in onderhoud bij het hoogheemraadschap en het aangaan van grondruilingen. Verder was een mededee- ling van Ged. Staten ontvangen betreffen de het toekennen van een pensioen van 800 aan den hoogheemraad den heer Oortman en Gerlings. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. De Assendelver zeedijk. Dijkgraaf en hoogheemraden deden een voorstel tot verwerving van den eigendom van den Assendelver zeedijk toebehoorende aan den polder Assendelft en tot het aan gaan eener overeenkomst met genoemden polder, waarbij deze verkoopt alle rech ten, die hij op den Sint Aagten'dijk kan doen gelden. De koopprijs van een en ander bedraagt resp. 54.309.64 en 4.675, totaal 58.984.64, waarvoor te zijner tijd een leening zal moeten worden aangegaan. De koop wordt noodig geoordeeld voor een behoorlijke vervulling van de taak van het hoogheemraadschap. De heer Koning vroeg of de over name van dijken niet een dure geschiede nis wordt voor het hoogheemraadschap. De renten zijn hooger dan de pachten. Dedijkgraaf zette uiteen, hoe men tot de vaststelling van den prijs kwam. Deze wijze vun berekening is gevolgd bij alle dergelijke overnamen en nu meent het bestuur, dat daarmee niet moet wor den gebroken, al kan de zaak op dit oogen- blik ook niet uit. De toestanden zullen wel eens weer anders worden. De heer Koning had voor de Purmer ook eenzelfde berekening gemaakt en kwam tot de conclusie, dat er nog niet de helft der netto-opbrengst zou zijn als waartoe men zou moeten komen, 't Wordt dus wel een dure zaak voor 't waterschap. Dedijkgraaf wees op de opdracht om dijken en wegen te onderhouden en over te nemen. Het dag. bestuur heeft nu eenmaal de basis daarvoor aangenomen en vindt het billijk daaraan vast te houden. De heer Best vroeg of er nog meer dijkqn zijn over te nemen. De voorzitter antwoordde bevesti gend; de meeste zijn echter reeds overge nomen. De heer Blaauboer vond de houding van het dag. bestuur goed. Het voorstel werd hierop zonder stem ming aangenomen. Waard- en Groetpolder-zeedijk. Voorstel tot verwerving van den eigen dom van den Waard- en Groetpolderzee dijk, toebehoorende aan der polder Waard en Groet, noodig om eigendom, beheer en ouderhoud van de zeewer'ngen en bin- nenwaterkeeringen in één hand te doen zijn. De kosten van het voorstel bedragen 25.993. Goedgekeurd. Onderhoud en eigendom Baars- dorpermeerweg. Voorstel om met ingang van 1 Jan. 1937 ten laste van het hoogheemraadschap te brengen het onderhoud van den Baarsdor- permeerweg in de gemeente Berkhout en tot verkrijging van den eigendom van dien weg. De polder zal daarvoor aan het hoogheemraadschap uitkeeren: van 1937 tot en met 1959 per jaar 1355, over 1960 1.165.42 en de dan volgende jaren telkens 900. Voor het overnemen van den weg, de bermsloot en de in den weg liggende brug zal een koopprijs van één gulder wor den betaald. Het onderhoud der genoemde slooten blijft bij den polder. Tevens werd voorgesteld aan te koopen voor 15 den eigendom van een gedeelte van het perceel sectie A no. 141 in de ge meente Berkhout, toebehoorende aan Nic. Ruiter, groot ongeveer 20 c.a. Ten slotte stelden dijkgraaf en hoog heemraden voor, hen te machtigen tot het aankoopen en in eigendom aanvaarden van al zoodanige perceelsgedeelten of per- ceelen, welke naar hun oordeel, in verband met den overgang van den eigendom en het onderhoud naar het hoogheemraad schap of in verband met de in 1935 en 1936 uitgevoerde of nog uit te voeren werken van verbetering van den bovengenoemden weg, voor aankoop in aanmerking komen, zulks onder nader met de betrokken eige naren overeen te komen voorwaarden en bedingen, met dien verstande, dat de koopprijs van elk aan te koopen perceels gedeelte of perceel een bedrag van 150 niet mag te boven gaan. De heer Best constateerde, dat de weg in uitstekenden staat is gemaakt. De men- schen zijn best té spreken; over de wijze van overdracht. Het voorstel werd aangenomen. De Vennewatersweg te Heiloo en Egmond-Binnen. Voorstel om ten laste van het hoogheem raadschap te brengen het onderhoud van den Vennewatersweg in de gemeenten Eg mond-Binnen en Heiloo en tot verkrijging van den eigendom van dien weg, ten be hoeve van de verbreeding. Enkele slooten, toebehoorende aan den Vennewaterspolder, zijn gedempt en naast den eigendom van den weg wenscht het hoogheemraadschap ook dien van deze slooten. Het is bereid de ter vervanging daarvan nieuw te gra ven slooten aan den polder in eigendom over te dragen. Voor deze regeling zal geen der partijen een toegift behoeven te geven. Dijkgraaf en hoogheemraden stelden voor deze ruiling van grond goed te keuren en hen tevens te machtigen tot het aankoopen van al zoodanige perceelen en perceelsge deelten, welke naar hun oordeel in verband met den overgang van den eigendom en het onderhoud naar het hoogheemraadschap of in verband met de in 1935 en 1936 uitge voerde werkeh van verbetering van den noemden weg, voor aankoop in aanmerking komen, zulks onder nader overeen te komen voorwaarden, met dien verstande, dat de koopprijs van elk aan te koopen perceel of perceelsgedeelte een bedrag van 50 niet mag te boven gaan. Goedgekeurd. Ruiling van grond te Pettemerkluft In verband met de vernieuwing van de coupure in den Zijperzeedijk te Pettemer kluft, stelden dijkgraaf en hoogheemraden voor om met den heer Willem Rijs, vee houder aldaar, een ruiling van grond aan te gaan. waarbij geen van beide artijen een toegift zal hebben te betalen; alleen zal op de nieuwe grensscheiding door het hoog heemraadschap een hek worden geplaatst. De heer Rijs staat twee stukjes grond af ter gezamenlijke grootte van ongeveer 16 M2 en ontvangt terug twee hoekjes, samen groot pl.m. 36 vierk. M. Goedgekeurd Verbetering weg AartswoudMedemblik. Door dijkgraaf en hoogheemraden werd voorgesteld, om, ter verkrijging van een beteren verkeerstoestand ter plaatse waar de weg AbbekerkLambertschaag aansluit op dien van Aartswoud naar Medemblik. van den heer D. Zwaan Jbz. te Alkmaar voor 2750 (waarvan „De vier Noorderkog gen" een derde deel zal betalen aan te koo pen een huis met schuur en erf, groot 4.10 are, op het perceel gemeente Abbekerk sectie A. no. 293, deel uitmakende van den onderberm van den Westerdijk. Goedgekeurd. Rijwielpad Egmond aan den Hoef. Voor den aanleg van een rijwielpad van het westelijke einde van den Hoeverweg af buiten de kom van Egmond aan den Hoef om naar den Heerenweg, kan van de N.V. H. IJ.S.M. het daarvoor benoodigde terrein (van de voormalige trambaan) worden overgenomen voor 15 cent per centiare. Dijkgraaf en hoogheemraden stelden voor tot dien koop te besluiten. Er zullen bovendien nog twee strooken grond, resp groot ongeveer 80 en 100 centi are moeten worden verkregen van den heer C. de Waard te Egmond aan den Hoef, maar met dezen kon nog geen overeenkomst wor den bereikt. Voorgesteld werd nu, om, wan neer geen minnelijke schikking kan worden 51. Onderweg bleef Pietje eensklaps staan. Hij had hevige kramp in zijn maag gekregen. Dat kwam natuur lijk van de vergiftige bes, maar dat durfde Pietje niet aan zijn vader te vertellen. „Hier woont een dokter Pa", zei hij, „zouden we hier niet even naar binnen wippen?" 52. Zijn vader had er natuurlijk geen erg in waarvoor Piet een dokter noodig had en hij zei: „kom jong op schieten, anders komen we te laat thuis. Maar thuis werd de pijn nog veel erger en eindelijk vertelde Pietje aan zijn vader de waarheid. In 10 minulan klaar I Zalige jami yan aardbeien, kersen, bessen en alle versehe vruchten uit Neer land s overvloed I Met behoud van gewicht, geur, kleur en vitaminen. Goedkooperl Gezonder I Re cepten bij elke verpakking. Opekta Droog 15 et. p. pakje; dubbelpakjes 28 ct Opekta Vloeibaar 60 ct p. Ilesch. Bij H H. Drogisten, Comestibles- zaken en goede kruidenierszaken! MAAK ZELF JAM MET NATUUR-9«leermi' IN 10 MINUTEN NwS Op.K. Mi; S.A9.I 400. 7V«* 37059. Am,lercWC verkregen, te besluiten tot het doen var- stappen, welke kunnen leiden tot onteigening van die strooken grond ten behoeve van het hoogheemraadschap voor het bovengenoem de doel. Beide voorstellen worden z.h.s. aange nomen. Verbetering van den weg op den Waligsdijk. Voor verbetering van den weg op den Waligsdijk tusschen Ursem en Avenhorn wenschten dijkgraaf en hoogheemraden, dat het hoogheemraadschap den eigendom zal verkrijgen van eenige perceelen grond, toe behoorende aan wed. J. Koster Pz. te Aven horn, N. van Diepen Kz. te de Weere, C. Koppes Az. te Ursem, welke dezen willen afstaan voor resp. 96.75, 65 en 400. Het dag. bestuur stelde voor, tot dien aankoop te besluiten. Waar de mogelijkheid bestaat, dat nog meerdere perceelen en perceelgedeelten voor genoemd doel noodig zullen zijn, vroe gen dijkgraaf en hoogheemraden machtiging om met de eigenaren daarvan te onderhan delen teneinde tot koop te geraken, mat dien verstande, dat voor geen enkel perceel of perceelsgedeelte méér zal worden be taald dan 200. Beide voorstellen werden aangenomen. Verbetering van den weg op den Zijperzeedijk. Het wordt wenschelijk geacht den weg op den Zijperzeedijk in de kom van Oude- sluis van den Noord-Westerdijk van den polder Wieringerwaard tot de schutsluis aldaar (lengte pl.m. 330 M.) te verbeteren, waarvan de kosten worden geraamd op 7000. Het ligt in het voornemen deze werk zaamheden bij wijze van werkverschaffing uit te voeren, tengevolge waarvan als bij drage van de gemeente Zijpe, voor het plaatsen van werklooze arbeiders uit die gemeente, een bijdrage kan worden tege moet gezien van rond 2400 aan arbeids loon in de hiervoor bedoelde kosten. Voorts zal, aangezien dit weggedeelte voorkomt op het aanvullend wegenplan, in verband met de grootere verhardingsbreed te een hoogere ontvangst uit de provinciale kas kunnen worden verwacht. De heer v. d. S 1 u y s merkte op, dat het gemeentebestuur slechts de rijkssubsidie voor de werkverschaffing zal willen aan vragen, dus kan nog moeilijk worden ge zegd, dat zij de bedoelde 2400 zal bijdra gen. De dijkgraaf zei, dat de indruk daar toe wel degelijk was gewekt. Men meende te mogen aannemen, dat de gemeente ui alle geval garant zou zijn voor dat bedrag. De heer v. d. S 1 u y s ontkende dit en zei, dat de gemeente Zijpe, indien niet de volle 100 pet van de regeering wordt ont vangen, niet het genoemde bedrag zal kun nen verstrekken. Intusschen hoopte en verwachtte spr. wel, dat de zaak in orde zal komen. De Dijkgraaf meende, dat men de ge meente dus eigenlijk niet had behoeven m te schakelen, het hoogheemraadschap had de zaak dan ook zelf wel geheel ter hand kunnen nemen. Tenslotte werd de afwikkeling van de zaak aan het dag. bestuur overgelaten, waarbij gehandeld zal worden naar bevind van zaken. De noodige voorzichtigheid zal worden betracht. Uitgifte in erfpacht. Het dagelij ksch bestuur vroeg machtiging om met beëindiging van de ten behoeve van J. H. Puijk te Winkel bestaande erf pacht van een gedeelte van het na te mel den terrein, aan genoemden Puijk ten be hoeve van het stichten en onderhouden van een woonhuis met erf, in erfpacht uit te geven voor den tijd van dertig jaar en te gen een jaarlijksche erfpachtsom ten bedra ge van acht gulden 8), een terrein groot ongeveer 160 centiare, deel uitmakende van den binnenberm van den Westfriescher. dijk in de gemeente Winkel. Goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel tot uitgifte in erfpach' aan H. Schilder te Volendam van een gedeelte van den bui tenberm van den Zuidpolderteedijk aldaar, te exploiteeren als bouwterrein. Wijziging begrooting 1935. Dijkgraaf en hoogheemraden boden ter vaststelling aan een ontwerp-besluit tot aanvulling en wijziging van de begrooting voor 1935: a. van den. buitengewonen dienst met 103.600, b. van den gewonen dienst, voor zooveel aangaat wegen en daarbij be- hoorende kunstwerken, overgenomen van andere lichamen, met 49.810, c. van het aanhangsel met 32.040. Goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7