Minister Dr. Colijn lijdt een echec. Feestelijke opening der A.V.R.O.-studio's. ALKMAARSCHE COURANT vaii DONDERDAG 2 JULI 1936 Tweede Kamer Geen gouverneurs in Indië, maar regeerings-commissarissen. Bevoegdheid diploma H.B.S.-A. Ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., verricht de officiëele openingsplechtigheid. Willem de Vogt benoemd tot ridder in Orde van Oranje-Nassau. m !H!!§ Den Haag, 1 Juli. De bevoegdheid, door artikel i der Indi sche staatsregeling aan de Kroon verleend om aan den gouverneur-generaal aanwij zingen te geven, volgens welke deze ver plicht is, te handelen; zal minister Colijn gebruiken om den landvoogd op te dragen, geen gouverneurs, maar regeeringscommis sarissen aan te stellen. Dit is het groote nieuws, dat de Kamervergadering van heden heeft gebracht. Hiermede heeft Z.Exc. toegegeven aan den sterken aandrang, door een meerder heid in de Kamer geoefend. Men weet, dat de Indische regeering voornemens was de bestuurshervorming in de buitengewesten te doen aanvangen met de instelling van drie groote gouvernementen, Sumatra, Borneo en de Groote Oost. Aan het hoofd hiervan zouden gouverneurs komen te staan, die uit den aard der zaak beschikken over be stuursmacht. Mr. Joekes (v.d.) was de leider van het verzet hiertegen. Hij vreesde voor wrijving tusschen de gouverneurs eenerzijds en de residenten, die in hun tegenwoordige be voegdheden zouden worden gelaten, ander zijds. Hij was ook bang, dat op deze manier de bestuurshervorming slechts een ambte lijk karakter zou krijgen en niet wat hij en velen met hem het meest noodig achten een staatkundig karakter. De stichting van groepsgemeenschappen, met vertegen woordigende lichamen, waardoor de in- heemsche bevolking zeggenschap kan krij gen over het bestuur van haar gebiedsdeel, zou volgens den heer Joekes c 'n het ge drang komen, als men begon met de aan stelling van gouverneurs. Daarom gaven hij en zijn medestanders de voorkeur aan aan stelling, thans, van regeeringscommissaris- sen, die de bestuurshervorming verder moe ten uitwerken en toen moeten zien, dat groepsgemeenschappen worden gesticht Bij de afgevaardigden, die gisteren in dezen geest hebben gesproken, voegde zich heden nog baron van Boetzelaer van Dubbel dam (c.h.) Wel waren tegenover dezen de heeren van Kempen (lib.) en van Dijk (a.r.) geneigd met de regeering mee te gaan. Zij bepaal den zich ertoe, de voordeelen van de be stuurshervorming in het algemeen aan te geven. De decentralisatie, aldus de heer van Dijk, zal de centrale organen ontlasten, het zelfbestuur der gebiedsdeelen bevorderen en de saneering van 's Lands middelen in de hand werken. En de heer van Kempen, die een dertigjarige ervaring van de be stuurspraktijk in Indië heeft, verklaarde, het plaatselijk bestuur door inheemsche hoofden van groot belang te achten. Mr. Joekes echter diende een amende ment in, waardoor het besluit van den gou verneur-generaal, om te beginnen met de aanstelling van gouverneurs, niet de wette lijke goedkeuring zou krijgen, die het noo dig heeft. Dit amendement was mede-onder teekend door de heeren Cramer (s.d Van Poll (r.k.) en Van Boetzelaer. Men kon op zijn vingers natellen, dat de meerderheid der Kamer het met dit amendement eens was. Maar, zei minister Colijn, als het wordt aangenomen, krijgt de Indische regeering geen geld. Geen geld voor aanstelling van gouverneurs, maar ook geen geld voor aan stelling van regeeringssommissarissen. Z.Exc. zag wel in, dat hij aanstelling van gouverneurs er toch niet door zou krijgen. Dit bewoog den bewindsman tot de belofte om den landvoogd door de Kroon de aan wijzing te doen geven, waarvan wij in het begin van ons overzicht hebben gewag ge maakt. Toen trok mr. Joekes, nadat hij den minister goed had begrepen en een mis verstand was opgehelderd, zijn amende ment in. Het gebeurde beteekent een echec voor den minister van koloniën. Met de hem eigen openhartigheid verklaarde deze, aan vankelijk zelf voor de aanstelling van regeeringscommissarissen te zijn geweest. Maar de Indische regeering was van mee ning, dat de personen, die de bestuursher vorming verder moeten uitwerken, tevens bestuursmacht moeten bezitten. En zij wilden gouverneurs aanstellen juist om de staatkundige hervorming te bespoedigen. Mr. Joekes stelde hiertegenover, dat de be stuursambtenaren zeer wel zouden kunnen verplicht, medewerking te verleenen aan de regeeringscommissarissen bij de uit werking der bestuurshervorming. Minister Colijn zeide, dertig jaar voor de stichting van zelfstandige groepsgemeenschappen te hebben gestreden en nu heusch geen om wegen te zullen gebruiken om ervan af te komen. Hem zal de Kamermeerderheid stel lig hebben vertrouwd. Maar tegenover de Indische regeering staat zij vermoedelijk met meer reserve. En de katholieken en sociaal-democraten waren voor de voorge stelde bestuurshervorming toch al huiverig, omdat de regeering ze heeft aangeprezen als een middel tot saneering, wat h.i. gelijk staat met bezuiniging. Mr. Westerman (n.h.) was de eenige tegenstander van de bestuurshervorming op zichzelf. Immers, zij brengt decentrali satie en mr. Westerman is voor een centra listisch bestuur. Vergeefs wees minister Colijn hem op de groote verscheidenheid van de bevolkingen der onderscheidene ge biedsdeelen. Toen de bewindsman eenmaal zijn toe zegging had gedaan, heeft de Kamer het regeeringsvoorstel goedgekeurd, met aan- teekening, dat de communisten tegen wa- Wie een einddiploma hebben van de lite- rair-economische afdeeling der hoogere burgerschool (h.b.s. A) hebben tot 1 Sep tember 1936 het recht, de examens af te leggen in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbe geerte. In 1934, toen de wet, die hun dit recht geeft, tot stand kwam, verwachtte men, dat vóór 1 September 1936 de wette lijke regeling der h.b.s. A haar beslag zou hebben gekregen. Dit blijkt niet mogelijk. De regeering heeft nu verlenging van den termijn met een jaar voorgesteld, dus tot 1 September 1937. De heer Tilanus verdedig de een amendement om den termijn tot 1 September 1938 te verlengen. Minister Slo- temaker de Bruine deelde mede, dat een wetsontwerp, waardoor de positie der h.b.s. A wettelijk zal worden geregeld, weldra zal worden ingediend. De heer Tilanus echter trok zijn amendement niet in. Er zal morgen over worden gestemd. De Kamer heeft tot over zevenen verga derd. Langen tijd heeft zij nog gedebatteerd over een verzoek van een onderwijzer, van der Pas genaamd, om de regeering uit te noodigen, zijn wachtgeld nog eens te ver lengen, nadat hij reeds vijftien jaar wacht gelder is geweest en geen nieuwe betrek king heeft kunnen krijgen. De Kamer-com missie heeft voorgesteld, den minister te verzoeken, de mogelijkheid van een ver lenging na te gaan, maar van andere zijden rees hiertegen in de Kamer verzet. Er is over deze zaak nog niet gestemd. Het is vandaag voor de A.V.R.O. en voor Hilversum een groote dag, vandaag toch had de officieele opening plaats van de nieuwe A.V.R.O.-studio. De feestelijkheden begonnen reeds vroeg in den ochtend. In de burgerzaal van het gemeentehuis had te 10 uur een officieele ontvangst plaats door het ge meentebestuur, waar de burgemeester, de heer J. M. J. H. Lambooy, de dames en heeren leden van de gewestelijke be sturen en de dames van de dagelijksche bestuursleden welkom heette. De heer de Clercq sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur. Na de bezichtiging van het prachtige raad huis maakte het gezelschap een autotocht door het versierde Hilversum, waarop m de Japansche tuin van hotel „Hamdorff te La ren de lunch werd gebruikt. Te twee uur arriveerde de directeur-gene raal der P.T.T., de heer ir. M. H. Damme, aan de nieuwe A.V.R.O.-studio, wam- hjj in de bestuurskamer werd ontvangen door het dagelij ksch bestuur en de leden van de be- drHetdirgezelschap, waarbij zich ook de AVRO -besturen en vele genoodigden -ïad- den'gevoegd, begaf zich vervolgens naar de groote zaal, waar zacht orgelspel klonk.... Hier heette de heer G. de Clercq, A.V. R.O.'s voorzitter, de gasten welkom: „Namens de Algemeene Vereeniging Ra dio Omroep heet ik u allen hartelijk welkom bij de opening van ons nieuwe studioge bouw, ik dank in de eerste plaats u, mijn heer de directeur-genera»! voor uwe bereid- Ir. Damme verklaring om de opening van deze nieuwe A.V.R.O.-studio persoonlijk te willen ver richten", aldus ving spr. aan. Ik geef u de verzekering, zoo vervolgde hij, dat deze medewerking uwerzijds door ons bestuur en door onze luistervinken op zeer hoogen prijs wordt gesteld. De A.V.R.O. heeft alreeds jarenlang bij tal van uitzen dingen de gewaardeerde hulp van uwen dienst mogen ondervinden en het groote succes van onze uitzendingen is dan ook ongetwijfeld voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de voortvarendheid en de goede outillage, waarom de Nederland- sche posterijen, telegrafie en telefonie be kend zijn. Het is vandaag voor de A.V.R.O. een be langrijke dag, omdat de nieuwe studio het resultaat is van jarenlange ingespannen ar beid en samenwerking van onze bestuurs leden, ons bedrijf, ons personeel, onze ar De groote Koffiekamer in het nieuwe A. V. R. O.-gebouw. chitecten en adviseurs en van onze twee honderdduizend luistervinken. Want ik wil hier ronduit verklaren, dat de A.V.R.O.- luistervinken degenen geweest zijn, die ge heel vrijwillig ons de middelen en de kracht hebben verschaft om dit gebouw tot stand te brengen. Ik wil een woord van hartelijken welge- meenden dank spreken tot allen, die de bouw van de A.V.R.O.-studio tot stand heb ben gebracht. Thans dank ik in de eerste plaats ons geheele personeel, dat van de hoogste tot de laagste gedurende de bijna vier jaar, die dezen bouw in beslag geno men heeft, bezield geweest is met eenzelfde eendrachtig en energiek streven om een studio te bouwen, de A.V.R.O. waardig. Ook betuig ik onzen dank aan allen, die aan dezen bouw een werkzaam aandeel hebben gehad. Ons land neemt op het gebied van den radio-omroep een historisch vooraanstaande plaats in, omdat wij in Nederland al zeer vroegtijdig, reeds in 1923, een zeer goede ra dio-omroep hadden. Doch wat de omvang en inrichting van de omroepstudio-gebouwen betreft, bleef ons land sterk bij het buiten land achter. En dames en heeren, als u straks bij het bezichtigen van de A.V.R.O.-studio den in druk krijgt dat deze achterstand nu is in gehaald, dan is het de A.V.R.O. een eer en een genoegen, dat zij de omroepvereeniging is geweest, die hiertoe het initiatief heeft kunnen nemen. Vervolgens hield de heer W. Vogt, direc teur van het omroepbedrijf een gedachtenis rede, waaraan wij het volgende ontleenen: De omroep in ons land is de vrucht van vrij willige samenwerking. Een instituut dat zooveel schoone kanten bezit, dat het door den minister van binnenlandsche zaken te recht genoemd wordt: een resultaat van een eerbiedwaardig brok volkskracht. Te hebben mogen medewerken aan de oprichting, de ontplooing, de voltooing van een belangrijk deel van dit maatschappelijk goed, is voor mij ge weest en het is dat nog, een eer, een blijd schap, een heerlijk levenswerk. Spr. schetste hierop de ontwikkelingsgang van de A.V.R. O -studio-accomodatie. De eerste studio, waarover onze omroep de be schikking kreeg, was de oude teeken kamer van de Nederlandsche Seintoestellen- fabriek te Hilversum. Vervolgens kregen wij de beschikking over een houten loods, op het fabrieksterrein. Dit duurde tot 1927. In het voorjaar van dit jaar betrokken wij onze eerste eigen studio in twee woonhuizen aan den Witten Hullweg, die echter reeds in 1928 ontruimd moesten worden. In 1928 betrokken wij toen het perceel aan de Oude Engweg nr. 4, het huis, waarin onze studio nu meer dan acht jaar gevestigd is geweest. Onze behoeften vermeerderden snel. Aan gezien de A.V.R.O. steeds in bloei toenam, vergrootten zich ook orze mogelijkheden, zoodat wij besloten een eigen orkest te stich ten uit het strijkje, dat wij bezaten. Maar voor dat orkest was een grooter studiozaal noodig, dan wij aan den Ouden Engweg bezaten. Weshalve wij beslag leg den op de schouwburgzaal van het „Hof van Holland' 'te Hilversum. Ook deze studio hebben wij tot den dag van vandaag ge bruikt. En dit gebouw zal nog geruimen tijd als studio dienst blijven doen, omdat „Hof van Holland" na ons vertrek betrokken zal worden door de K.R.O., die thans ook be gonnen is groote studio-bouwplannen te verwezenlijken. Er is wel eens wat rumoer geweest over het afstaan van zendtijd tusschen omroep- vereenigingen. Ik verzeker u, mijnheer de directeur-generaal, aldus spr., dat er zel den een transactie in grooter harmonie ge sloten is dan die tusschen de A.V.R.O. en de K.R.O. over den afstand van een studio. Spr. releveerde vervolgens kort de tot standkoming van de nieuwe studio. Op 1 Juni 1934 werd de eerste spade in den grond bestoken en van dien datum af zagen wij het groote werk gestadig groeien. Wat wij zoo dikwijls op teekening of van de maquette vol verwachting hadden bewon derd, verrees nu langzaam aan in een reali teit van beton, baksteen en ijzer uit den grond. i Vandaag plaatsen wij het voor oogen van het Nederlandsche volk. Vandaag zeggen wij: hier is het. Hier is het werk van onze handen, hier zijn de vruchten van onze ge dachten, de resultaten van ons kunnen, de verstoffelijking, de vertastbaring van geeste lijken arbeid, vakkennis, maar vooral: de uitkomsten van toewijding, liefde voor werk en vak, drang naar schoonheid, doel matigheid de drang tot vormen en scheppen, die als een gave van hooger macht in alle menschen is gelegd. Wel mag ik deze uitspraak geven: wij zijn er van overtuigd, dat dit nieuwe huis een omroephuis is, dat op de hoogte van zijn tijd staat. Dat het voor het bevredigen van de behoeften van de omroep zijn meerdere nauwelijks zal vinden, waar men ook in de beschaafde wereld zoekt, hetzij aan deze, hetzij aan gene zijde van de Atlantische oceaan. Spr. bracht tenslotte dank aan de architecten, die het gebouw hebben tot stand gebracht. Moge het schoone gebouw lange jaren voor onzen omroep zijn een gelukkig huis, waarin alle arbeid een vreugde zal zijn, zoo besloot spreker. Vervolgens was het woord aan ir. M. H. Damme, die de nieuwe studio officiëel opende. Als leider van het Staatsbedrijf der poste rijen, telegrafie en telefonie, waarmede de omroepvereenigingen bij de vervulling van haar dagelijksche taak schier elk oogenblik in contact komen, heb ik, zei spr., gaarne de uitnoodiging van de AVRO aanvaard, om de nieuwe studio te openen. Alvorens enkele woorden te spreken met betrekking tot de teestelijke gebeurtenis, herinnerde spr. aan de opening van de nieuwe uitzendzaal in 1927 door wijlen mi nister van de Vegte. Deze deelde toen mede, dat het aantal lu'jteraars gestadig toenam en ongeveer 35000 bedroeg. Thans is dit cijfer 200000, wat zeker boekdeelen spreekt. Hetzelfde geldt voor de oplaag van het omroepblad. Einde 1926 ongeveer 30000 exemplaren, einde 1935 ongeveer een kwart millioen. Ook het bedrag van de geheel vrijwillige luistervinkbijdrage, dat einde 1926 ongeveer 125000 en over 1935 onge veer 660000 bedroeg, geeft duidelijk aan hoe het de AVRO is gelukt den vereeni- gingsband op hechten grondslag te vestigen. Na deze korte opsomming van cijfers, komt spr. tot het eigenlijke doel van deze feestelijke bijeenkomst, de herdenking van het feit, dat de AVRO de beschikking heeft over een studio-complex, dat is geworden tot een instituut, hetwelk, op het oogenblik althans, haar gelijke niet gemakkelijk zal vinden in binnen- en buitenland. In het vervolg van zijn rede herinnerde spr. eraan, dat door den voortdurenden offerzin van hare vele duizenden luister vinken, het de AVRO mogelijk is geweest het prachtige gebouwencomplex, waarvan wij heden de plechtige opening mogen be leven, tot stand te brengen, dan moet er wel een reden zijn voor deze blijvende trouw en aanhankelijkheid, die niettegenstaande den zwaren economischen druk, welke ook de AVRO-luistervinken stellig in ruime mate zullen ondervinden, tot zulke grootsche da den hebben kunnen leiden. Die reden heb ik gemeend te moeten vinden in de om standigheid, dat de feestvierende vereeni ging er in geslaagd is door haar werk zich een blijvende plaats te veroveren in de harten van duizenden landgenooten. Die blijvende trouw heeft het AVRO- bestuur mogelijk gemaakt dit trotsche bouwwerk tot stand te brengen. Spr. wenscht de AVRO van harte geluk met haar nieuwe studio's. Hij hoopt, dat zij door de verkregen betere technische outillage in staat zal zijn haar werk nog tot grootere volmaaktheid te brengen tot heil van den Nederlandschen omroep in het algemeen en van haar tallooze luistervinken in het bij zonder. Voortgaande zeide spr., dat er in de lei ding van het AVRO-bedrijf een man is, voor wien het vandaag wel zeer in het bijzonder een feestdag is, een man, die, hoewel hem teleurstelling en in zijn arbeid en streven niet gespaard zijn gebleven, steeds energiek en kundig is voortgegaan met het vervullen van de taak, die hem op de schouders werd gelegd, een man, van wien het, als men van de AVRO spreekt, bijna onmogelijk is den naam niet te noemen. Het is de directeur van het AVRO- omroepbedrijf, de in het geheele land bekende heer Willem Vogt. Zich dan wendende tot den heer Vogt, zegt spr., dat het hem een groot voorrecht is te kunnen meedeelen, dat het Hare Majes teit de koningin heeft behaagd hem op voordracht van den minister van bin- ;nenlandsche zaken, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. (Applaus). Spr. verzoekt de leden van het bestuur de onderscheiding aan den directeur verleend, mede te beschouwen als een erkenning van de groote diensten die de AVRO, zoowel in technisch als in cultureel opzicht aan de ontwikkeling van den Nederlandschen om roep heeft bewezen. Spr. verklaart tenslotte de AVRO-studio's voor geopend. Het AVRO-orgel speelde daarop het volkslied, waarna het AVRO-omroeporkest onder leiding van Nico Treep, de Jubel ouverture van Weber en de Triomfmarsch uit „Aida" speelde. Na het gebruiken van de eere-wijn werd een rondgang gemaakt door de studio. DE GROEI VAN DE FEDERATIE VAN ARBEIDERS ESPERANTISTEN. Men schrijft ons: Als één organisatie op het gebied van Esperanto zich in een snellen en gestadigen groei mag verheugen, dan is dat wel de Federatie van Arbeiders Esperantisten, die ondanks de onder haar leden heerschende crisis voortdurend in omvang toeneemt. Telde zij einde 1935 3950 leden, over 133 afdeelingen, thans, begin Juli, is dit aantal 4850 en traden 18 nieuwe afdeelingen toe. Wel een bewijs, dat Esperanto meer en meer doordringt, ook in de arbeiderskrin gen. Ook in de vakbewegingen kan men op wekking voor de verbreiding van Esperanto constateeren. Wederom traden eenige vak bonden tot de Federatie toe als sympathi- seerende leden, hierdoor haar werk krach tig steunende en belangstelling toonende voor de Esperanto-beweging. Alle leden ontvangen het maandblad en bovendien het geheel in Esperanto geredi geerde maandblad „Sennaciulo", orgaan van de Wereldbond van Arbeiders Espe rantisten S.A.T. gratis, waardoor zij ook internationaal contact hebben met arbeiders- esperantisten uit alle deelen van de wereld. De Federatie behoort zeker tot de groot ste en best geoutilleerde landelijke Espe- ranto-vereenigingen. Men verwacht weder- om een grooten toevloed van cursisten voor de begincursussen, die in Sept. en Oct. a.s. zullen aanvangen in alle deelen van het Nederlandsche-taalgebied. Openbare- en propaganda-vergaderingen zullen het publiek inlichten over het nut van Esperanto, terwijl de reizende tentoon stellingen het publiek een duidelijk beeld zullen geven van de vorderingen van Es peranto op allerlei gebied. Partij-instanties, vakvereenigingen en hun resp. afdeelingen, zoo ook andere cul- tureele-, vermaaks- en ontwikkelingsvereeni- gingen kunnen zich reeds thans tot het secretariaat der Federatie van Arbeiders Esperantisten wenden om inlichtingen be treffende het organiseeren van Esperanto- cursussen, houden van tentoonstellingen, verkrijgen van cursusleiders enz., zoodat men op den juisten tijd de noodige voorzie ningen kan treffen. Adres: Postbus W 6, Am sterdam-West. Al het werk, zoowel van sprekers, voor het klaarmaken van tentoon stellingen als het leiden van cursussen ge schiedt geheel belangeloos. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Openingsrede van mr. W. C. Wendelaar. Gisteren werd in Maison de Bruyn te Arnhem de algemeene vergadering gehou den van den Volkenbond tegen drankmis bruik. De voorzitter, het Tweede Kamerlid mr. W. C. Wendelaar sprak de openings rede uit, waarin hij zeide, dat hij het tot een eer rekende om op de plaats gesteld te zijn, waarop zoovele bekwame voorgangers blijk hebben gegeven van hun sociaal ge voel en hij kon verzekeren, dat de be strijding van het drankmisbruik steeds zijn warme instemming heeft gehad. Ook ik heb - aldus spr. - helaas herhaaldelijk gelegen heid gehad om waar te nemen hoeveel el lende in de wereld, hetzij direct of indi rect, gevolg van drankmisbruik is. Hierna werd de huishoudelijke vergade ring voortgezet. VOOR f 25.— EEN WEEK NAAR NOORWEGEN. Ook dit jaar stelt de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" de mannelijke jeugd weder in de gelegenheid, per kamp eer schip „Tarakan" een reisje naar Noorwegen te maken. Er worden andere plaatsjes bezocht dan vorig jaar en het reisprogramma is bovendien uitgebreid met een bezoek aan de stad Bergen. De Nederlandsche jeugd verzuime niet van deze gelegenheid gebruik te maken. Deze kampeerreizen met het nieuwe en snelle motorvrachtschip „Tarakan" zijn feitelijk slechts mogelijk tengevolge van de crisis in de scheepvaart. Bij eenige noe menswaardige opleving in de vrachtvaart zal een dergelijk schip niet op zulk een goedkoope basis voor passagiersvervoer beschikbaar gesteld kunnen worden, want die schepen zijn dan noodig in den gewonen vrachtdienst op Indië. Er worden dit jaar wederom 6 reizen gemaakt, waarvan eenige reeds geheel volgeboekt zijn. Voor de reizen op 11 Juli, 18 Juli en 8 Augustus is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Dit zal waar schijnlijk echter niet lang meer het geval zijn. BRAND NA BLIKSEMINSLAG. Gistermiddag ontlastte zich boven Grub- benvorst (L.) een vrij zwaar onweer, ge paard gaande met een hevigen slagregen. De bliksem sloeg in de boerderij van J. in 't Zand in de buurtschap Californië. Stallen en schuren werden voor een deel in de asch gelegd, waarbij ook een broed machine verloren ging. De woning kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Toen de landbouwer J. Oliemulder, wonende te West-Geesteren bij Vriezen- veen, gistermiddag per rijwiel met zijn buurman naar de veemarkt te Vriezenveen reed, raakte hij, bij het passeeren van een wagen, met het stuur van zijn rijwiel in dat van zijn metgezel, met het gevolg, dat hij viel. Hij kwam terecht tusschen de truck en den oplegger van een juist voor bijkomende, met vee geladen vrachtautq van K. uit Almelo. Een achterwiel ging den landbouwer over het hoofd. Aangezien overbrenging naar een ziekenhuis geen uitkomst meer kan brengen, is Oliemuldeï per ziekenauto naar zijn woning vervoerd, waar hij weldra is overleden. Het slacht offer was 60 jaar oud. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5