DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De groote sportweek in Frankrijk voorbij. No. 155 Het grooten luister gevierd, doch door de ernstige ongeregeldheden niet zooals vorige jaren. Politiek spreekt te veel mee. Baldwin zal niet aftreden. Commissaris van politie te Nijmegen gearresteerd. 138e Jaargang Telegraaf- en telefoonverkeer met Ned.-lndië. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. tfit PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 3 Juli 1936 (Van onzen Parijschen correspondent). Parys, 2 Juli. Met den Grand Prix van Zondag heb ben we de groote week der paarden sport alweer achter den rug. De prijs v an den president der Republiek, de „groote hordenren" en de „drags" van Auteuil zyn door de gelukkige winners geïncasseerd, en de Grand Prix heeft voor den klap op de vuurpijl gezorgd. In normale tijden zou het Parysche leven nu zachtkens indommelen, de Kamers zouden reces gaan, de kinderen met vacantie, en twee maanden lang zouden reizen, kuren of in zee baden de eenige onderwerpen zyn waarvoor ware en oprechte belangstelling bestond. Zoo ging het vroeger, in dien blijden, zorge- loozen tyd dien we toen niet genoeg hebben gewaardeerd. Ook ditmaal is de „groote week" het hoogtepunt geweest van wat er nog van het Parijsche „season" is overgebleven. Jammer genoeg waren er nagenoeg geen vreemdelingen, die verjaagd of weggehou den waren door de onrustige politieke toe standen. Ook moesten we het op den „chicsten" dag, die van de „drags", doen zonder de aardige coaches die daaraan hun naam hebben gegeven. Vroeger, toen men nog 18 schreef, was er een curieuse tegenstelling tusschen den Woensdag waarop te Auteuil de „grande course des haies" en Vrijdag, den dag dat er de „drags" verreden werden. De eerste was de triomf van de groote demi-mon- daines, die in haar prachtige calèches kwa men voorgereden, en er haar kostbare en extravagante, speciaal voor deze gelegen heid gemaakte toiletten kwamen vertoonen. Vrijdag vertoonde zich de ware chic, die van de adellijke of alleen maar rijke echtparen. Dat ging gepaard met het optuigen van de mailcoach, waarover een familie die waar lijk meedoen wilde behoorde te beschikken. Elke eigenaar vroeg jongelui en aardige meisjes van bevriende families mee. Men kwam bijeen op de Place de la Concorde, en waren ze er allemaal, dan trok de kleurige stoet, terwijl de knechts in roode jachtbui zen hun lange trompetten staken, en de dames met haar zakdoekjes wuifden, in vollen draf van de vier of de zes door Champs-Elysées en Avenue du Bois naar de mooie, fleurige renbaan. Er zijn jaren ge weest, dat men zeven-en-veertig mailcoaches telde, en dat een rijke Argentijn, Barros, met zijn heele.equipage den Oceaan over stak, alleen om aan deze groote gebeurtenis te kunnen deelnemen. Een vroolijk diner in het in de bloemen wegschuilende Pavillon d'Armenonville besloot dan den f eestelij ken dag. De laatste jaren heeft een laatste ge trouwe, de heer Hector Franchomme, die op de aanstaande Olympische spelen te Berlijn als ruiter de Fransche kleuren zal gaan verdedigen, getracht de oude traditie nog in eere te houden. Met moeite slaagde hij erin nog vier of vijf coaches bijeen te brengen, waaronder die van den hertog van Brissac en van prinses Murat, authentieke afstam melingen van de groote families van weleer. Ditmaal heeft ook hij den strijd moeten op geven hij zou de eenige zyn geweest! Uit een oogpunt van vrouwelijke toiletten heeft de dag van de „drags" echter zijn be- teekenis nog weten te handhaven, al willen wij niet beweren dat de draagsters ook alle met de rechterhand getrouwd waren. He. was nog altijd mooi, en men zag onder de bezoekers heel wat deskundigen van de haute couture" (ook vreemdelingen, van welke sommige hiervoor speciaal per vlieg machine waren overgekomen) scherp toe kijken en notities maken of ze dicteeren aan een daartoe meegebrachte secretaresse. De toiletten toch die by deze g^egenheid door de groote modehuizen worden ..uitge bracht" geven ook nu nog voor het komend seizoen den toon aan. Voor wie zich ervoor interesseert zij meegedeeld dat er vee ™1 gedragen werd, en verder lichte toiletjes ™t tal van groote en kleine bloemen en bouVuetjes in verschillende lichte kleuren bezaaid De rokken worden weer veel lan- Vaak tot op den grond, en met een hoed - tof.ti.cl.» vorm maakt dit een alleraardigst geheel, SrSe aantrekkelijkheid van de jongei vrou wen van tegenwoordig niet muider gunstig doet uitkomen dan de vroegere kieed.ng hc die van haar grootmoeders deed- Voor al wat het vrouwelijke schoon e accentueert is Parijs nog steeds g bakermat, omdat de heeren en am het vak beschikken over wat men oo veel geld niet koopen kan: smaak, vinding rijkheid, oorspronkelijkheid. De Grand Prix, die de week besluit, is de dag van de groote menigte. Ook zij die zich van de paardensport doorgaans niets aan trekken, en er niets van weten, hebben vaak de gewoonte dezen eenen Zondag naar Longchamp te trekken en dit feest te komen aankijken. Vroeg in den morgen al gaan de kleine luyden erop uit, met de proviandkorf erbij, om de lange wandeling door het Bois te maken en zich rondom de wijde baan in het gras neer te vlijen, alleen maar om erbij te zyn, en ervan te kunnen vertellen. De groote wagens, die voor een franc of drie de bezoekers naar de „pelouse" vervoeren, doen opgeld, en rijden volgepakt en luid toeterend de hoofdlanen van het Bois de Boulogne door. En wat de eigen auto's be treft, ze staan in zóó eindelooze rijen langs de toegangswegen geschaard, dat men zeg gen zou, dat de automobiel-industrie nog in een zeer florissanten toestand verkeerde. Hetgeen toch, voor zoover ze niet voor de nationale verdediging werken, waarlijk niet het geval is. Van de honderdduizenden die zich dezen dag verdringen op het middenterrein en om de tribunes van het „paddock" is de over- groote meerderheid volstrekt ondeskundig en zonder kwaad te willen spreken kunnen wij verklaren, dat hun belangstelling voor de resulaten der Fransche fokkers en trai ners zich uitsluitend bepaalt tot de vraag welk paard de meeste kansen heeft hun voor hun vijf of tien franken een zoo hoog mogelijk bedrag in hun -portemonnaie te be zorgen Daartoe bestudeeren ze ijverig de prognostieken van de vakbladen, en deze geestelijke arbeid, gepaard aan het einde loos in de queue staan eerst om hun kaar tjes te nemen, daarna, als het geluk hun gunstig geweest is, om de winst te gaan in- casseeren, verhindert hen veel van de sport zelf te zien, of te genieten van het prachtige schouwspel dat de baan, in haar omlijsting van dichte boomgroepen, oplevert. Maar zulk een dag in de open lucht doet dan toch vele bleeke stedelingen goed en als ze niet tc veel verliezen brengen ze er aangename herinneringen aan mee. He bezoek was ditmaal buitengewoon groot ten gevolge van twee omstandigheden. In de eerste plaats was er een staking uit gebroken by het personeel van den „Pari Mutuel Urbain", de organisatie die het den Paryzenaars mogelijk maakt hun kansje te wagen bij in Parijs ingerichte totalisator- bureaux, zonder dat ze er zelf voor naar de courses behoeven te gaan. Degenen die dit gewoon zijn, moesten zich dus nu wel per soonlijk dérangeeren. In de tweede plaats was de belangstelling van het groote pu bliek ten zeerste aangewakkerd door de kansen die de officieele sweepstake hun aanbood. De Nationale Loterij, die de speelzucht van het publiek zoo grondig mogelijk exploi teert, had van den Grand Prix gebruik ge maakt om een speciale „tranche" uit te geven, die gedeeltelijk geïnspireerd was op de groote sweepstakes in het buitenland. Eerst werd bij loting aan elke serie een paard toegewezen, en bepaald welke num mers winnen zouden voor het geval dit paard als eerste aankwam. Dat maakte dat er oneindig veel meer menschen bij den uitslag belang hadden dan anders het geval was. Alle lootjeshouders wier nummers bij de eerste trekking waren uitgekomen wil den zoo gauw mogelijk weten waar ze aan toe waren, en ze kwamen zelf naar den wedren, in den hoop dat ze hun candidaat zouden zien triomfeeren. Het aantal geluk kigen was uit den aard der zaak al heel gering in verhouding tot degenen die hoop gekoesterd hadden, want dit is nu eenmaal het nadeel van de loterij, waar de lucht- kasteelen die men zich lang gebouwd heeft ten slotte op enkele na in puin vallen. Het loterybestuur heeft er echter goed aange daan niet alle hoop terstond te doen ver vliegen door een trekking van troostprijzen te organiseeren voor allen die bij den Grand Prix zelf geen geluk hebben gehad. Voor de eigenaars had het instellen van deze sweepstake dit voordeel, dat de op brengst ervan het mogelijk maakte de prij zen voor de winnende paarden aanzienlijk hooger te maken, dan vroeger het geval was. De Grand Prix zelf, die de laatste jaren 600.000 francs bedroeg, was op deze wijze tot een millioen opgevoerd, waarby zich dan ook nog het aandeel voegde dat de winnaar heeft in de opbrengst der en- trée's. Het totaal kwam daarmee nog een aardig eindje boven het millioen. Dit vorste lijke bedrag werd gewonnen door Mieuxcé. het prachtige drie-jarige paard van den heer Mazurel, dat zich de laatste week ook al van een stuk of wat andere eerste prij zen van beteekenis had meester gemaakt, en dat voor het oogenblik den indruk maakt onoverwinnelijk te zyn. In korten tijd heeft het zijn jongen eigenaar, die nog maar en kele maanden aan het hoofd van een renstal staat, bijna twee millioen ingebracht. Er zijn er niet veel die hun carrière onder zulk een gelukkig gesternte beginnen! De reeks groote rennen heeft een aange name afwisseling gebracht in ons leven van alledag, waarin stakingen en botsingen nog altijd een belangrijke plaats innemen. Hoe wel de meeste stakingen te Parijs thans af- geloopen zyn doordat de patroons zoo goed als alles hebben moeten toegeven, duurt de opwinding in de provincie nog voort, en de sluiting van de groote meerderheid van de hotels aan de Rivièra, als protest tegen de belastingen en de bevoordeeling van het personeel in de nieuwe sociale wetten, is niet geschikt om die te doen bedaren. Hier te Parys, waar de behoudende partijen als protest tegen het optreden van het volks front overal de vlag hebben uitgestoken, zyn relletjes tusschen communisten en aan hangers van de rechtsche bonden aan de orde van den dag. We zullen zien hoe dit alles zich verder ontwikkelt, maar erg gunstig ziet het er nog steeds niet uit. Een bondige verklaring van den eersten minister aan het banket der conservatieve associatie in de City. Aan het diner ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de conservatieve associa tie te Londen, heeft Baldwin gisteravond gezegd: Voor de eerste maal in 18 jaar heb ik 3 dagen vrijaf genomen, omdat ik mij niet volkomen prettig voelde. In die drie dagen zyn allerlei geruchten ontstaan over den aard van mijn ziekte, mijn voornemens om af te treden enz. en de spraakmakende ge meente wist al te vertellen, dat er een con sult was geweest van dokters te Cheauers en dat de telefoonlijnen met Whitehall geen oogenblik stil hadden gestaan. Van al deze geruchten is geen woord waar. Er is geen dokter bij mij geweest op Chequers, ik heb niet eenmaal getelefoneerd en van een bijzondere ziekte weet ik niets af. Natuurlijk zullen we allemaal, als onze tijd gekomen is, aftreden uit onze ambten of betrekkingen, maar voorloopig denk ik er niet aan. Ten aanzien van de opheffing der sanc ties zeide Baldwin, dat de regeering tot dit besluit gekomen was op grond van diverse redenen, die gezamenlijk onbestrijdbaar zyn. Ik kan mij er geheel mee verzoenen voor laf uitgemaakt te worden, indien ik naar de meening in alle landen van Europa al het mogelijke heb gedaan om mijn volk buiten een oorlog te houden. Met de weten schap, dat het opleggen van sancties Groot- Britannië zeer wel in een oorlog kan bren gen, zal het noodig zijn, alvorens tot nieuwe sancties over te gaan, daarvan de gevolgen wel te overwegen. Baldwin vervolgde: Wij gaan dezen herfst naar Geneve om de toekomst van den Vol kenbond te bespreken en om te zien hoe we in het licht van de ervaringen die we de laatste jaren hebben opgedaan, een andere poging in het werk kunnen stellen om in den een of anderen vorm van collectieve veiligheid tot stand te brengen. Ik hoop, dat we in de komende maanden eenigen voortgang zullen kunnen constatee- ren naar het doel, dat we allen hopen te be reiken. Gij moet wel bedenken, dat in de tegenwoordige omstandigheden de mogelijk heid om recht op het doel af te gaan niet altijd bestaat. Als voorzichtige zeelieden, oeten wy naar stuurboord of naar bakboord uitwijken, moeten wij zorgen niet op ijsber gen te stooten en moeten wij de machine op achteruit zetten, als de omstandigheden dat vereischen. Maar wij kennen ons doel en wy houden het ons voortdurend voor oogen. Baldwin sprak verder de hoop uit, dat het vroeg of laat mogelijk zal zyn om een be perking van de bewapening te bespreken. Baldwin voor het Lagerhuis. Toen minister-president Baldwin gister middag voor het eerst sedert een korte rustperiode weer in het Lagerhuis ver scheen, werd hy van alle kanten warm toe gejuicht, waardoor hij zichtbaar werd be wogen. Baldwin verklaarde naar aanleiding van de interpellatie van een der afgevaardigden betreffende zijn verklaring van Mei 1935 inzake den groei der Duitsche luchtmacht, dat hy geenszins heeft willen zeggen, hier omtrent verkeerd te zijn ingelicht. Het was slechts zijn bedoeling geweest erop te wij zen, dat het tempo, waarmede de Duitsche luchtmacht wordt uitgebreid, veel grooter is dan dat waarmede de Britsche lucht macht op peil wordt gebracht. DE ZIEKTE VAN MORGAN. Waarschijnlijk binnen 3 weken weer hersteld. De bankier Morgan, die zooals men weet ziek is, zal volgens den hem behandelenden geneesheer binnen drie weken hersteld kunneQ, zijn. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wordt verdacht van verduistering in dienstbetrekking. Gister is op last van den officier van justitie te Arnhem door de rijksrecher che aangehouden de commissaris van politie te Nijmegen, op grond van finan- cieele onregelmatigheden in functie ge pleegd. Hij is naar Arnhem overgebracht en in het huis van bewaring ingesloten. Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat de burgemeester van Nijmegen als hoofd der politie en de officier van justitie te Arnhem na ernstig onderzoek zijn overgegaan tot arrestatie van den commissaris van politie, v. d. M., verdacht van verduistering van gelden in dienstbetrekking. De heer v. d. M. is sinds eenige jaren com missaris van politie te Nijmegen en stond daar ter plaatse bekend als een uitstekend organisator en een goed chef der politie. Vóór zijn benoeming te Nijmegen was hy vele jaren inspecteur van politie te 's-Gra- venhage, waar hy met zeer belangrijk recherchewerk belast is geweest. ONGEREGELDHEDEN IN POLEN. Botsing tusschen politie en land arbeiders. In het district Rudki nabij Lemberg heb- gen ernstige vechtpartijen plaats gehad tus schen een afdeeling politie en dorpsbewo ners, die seizoenarbeiders wilde verhinde ren hun werk te verrichten. Herhaaldelijk werden de seizoenarbeiders aangevallen. De politie, die thans tot het handhaven van de orde was geroepen, werd eveneens door de dorpsbewoners aangevallen, zoodat zy gedwongen was van de vuurwapens ge bruik te maken. Hierbij werden zeven per sonen gedood en drie gewond. Ook te Krzeczowitz in Galicië hebben dergelijke ongeregeldheden plaats gehad. Hier werden acht personen gedood, terwyl het aantal gewonden niet bekend is. POLEN HEFT DE SANCTIES OP. De staatscourant bevat gisteren de tekst van de verordening, waarbij de minister raad van Polen de sancties tegen Italië op heft. DE PLANNEN DER NATIONAAL- SOCIALISTEN TE DANTZIG. Londen verwacht geen staatsgreep. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men niet, dat de nationaal-socialisten in de naaste toekomst te Dantzig een daad van geweld zullen plegen. Men is van meening, dat de volgende factoren er Berlijn toe zouden kunnen bren gen aan matigenden invloed uit te oefenen op de nationaal-socialistische elementen in Dantzig: 1. een gemeenschappelijk front inzake Dantzig, dat volgens geloofwaardige berich ten te Genève zou zijn tot stand gebracht tusschen Groot-Britannië, Frankrijk en Polen: 2. het oogenblik wordt niet geschikt ge acht, omdat men in afwachting van het Duitsche antwoord op de Britsche vragen lijst het antagonisme der Locarno-mogend- heden zou opwekken en Groot-Britanniö zou drijven tot een nog nauwer samenwer king met Frankrijk; 3. Duitschland zal waarschijnlijk buiten- landsche avonturen tot na de Olympische spelen en tot dat het de noodige buitenland- sche deviezenreserves zal hebben opge hoopt, vermijden. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK NEEMT AF. Thans nog 20.000 stakers. De omvang der stakingsbeweging in het Noorden neemt steeds af. Er zijn nog onge veer 20.000 stakers by 200 ondernemingen, terwyl het er 90.000 waren. De Echo du Nord is vandaag weer verschenen. Nice: Het conflict is het hotel-- en restau rantbedrijf aan de Cote d'Azur is bijgelegd. Gisterochtend zijn de hotels heropend. MINISTER-PRESIDENT HODZA OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Geen haat tegen Duitschland. Minister-president Hodza heeft voor de sluiting van de zitting van het parlement in den senaat een overzicht gegeven van de politiek der regeering. Zinspelende op de onlangs door Henlein, den leider der Sudeten-Duitsche party, ge uite woorden, zeide hij: Er bestaat by ons geen haat tegen Duitschland. Tusschen Tsje- choslowakije en Duitschland bestaan be trekkingen van goede nabuurschap. De regeering zal geen rekening houden met hen, die Tsjecho-Slowakjje tegen Duitsch land, of de Duitschers in Tsjecho-Slowakije tegen den Tsjechischen staat ophitsen. Belangrijke tariefsverlaging. Het P. T. T.-bedrijf is, na de omvangrijke tariefsverlagingen welke verleden jaar hebben plaats gehad, thans opnieuw in een stadium gekomen, waarin het zyn diensten goedkooper maakt, ten bate in hoofdzaak van handel en nijverheid. Dezer dagen is ingegaan het lagere briefport voor locaal verkeer, terwyl het port voor briefkaarten in locaal verkeer met ingang van 1 Aug. a.s. zal volgen. De telegraaf. Wanneer geen tegenspoeden ontstaan, zal met 1 October 1936 een zeer aanmerkelijke verlaging plaats hebben van het tarief in het telegraaf- en telefoonverkeer met Ne- derlandsch-Indië, aldus heeft de directeur- generaal der P. T. en T., ir. Damme, ons in een persconferentie medegedeeld. Het eeni ge voorbehoud, dat dient te worden ge maakt, is, dat de Volksraad de begrooting voor 1937 nog moet goedkeuren. De vrees behoeft echter niet te bestaan, dat er een kink in den kabel zal komen. De aandacht verdient de invoering van zoogenaamde nationale telegrammen, die slechts 20 cent per woord zullen kosten. Deze worden ingesteld op instigatie van de Indische administratie, in verband met de noodzakelijkheid, om het telegraaf verkeer een juiste positie te verzekeren. Wat het telegraafverkeer betreft, kan ge constateerd worden, dat de tarieven over de geheele linie met 20 procent verlaagd worden. De telefoon. Dat men tot een zóó groote verlaging van omstreeks 50 procent is kunnen ko men, is in de eerste plaats te danken aan een vermindering var de zelfkosten voor het bedrijf, door goedkooper stroomver bruik, een betere technische uitrusting van de zendinstallatie te Kootwijk en dergelijke. Ir. Damme legde er nog den nadruk op, dat de telefoon nog niet zooveel ingang ge vonden heeft, als werd verwacht, op welke omstandigheid de tijdsomstandigheden na tuurlijk haar invloed hebben doen gelden. De luchtpost. Ir. Damme vond nog gelegenheid, te ver melden, dat de tarieven voor de luchtpost naar Indië ook actueel geworden zijn in verband met een wijziging in het Engelsche tarief. Welke de gevolgen van dezen En- gelschen maatregel zullen zyn voor het Ne- derlandsche tarief is nog niet zeker. Thans volgt een overzicht van de verla ging, zooals die met 1 October a.s. zal wor den toegepast: Telegraaf. srt. v. telegrn. bestaand tarief nieuw tarief. Gew. telegrammen 1.50 p. woord 1.20 p. woord Code telegrammen 0.90 per woord 0.72 per woord (min. 5 woorden) f 4.50 3.60 idem bvn. 100 woorden 0.45 en 0.40 p. w. Perstelegrammen worden verlaagd van 32 op 26 cent per woord. Nationale telegrammen, die 1 October a.s. worden ingevoerd, zullen alleen zijn toegelaten in het verkeer tusschen Neder land en Ned.-lndië, moeten gesteld zijn in verstaanbare taal, voorzien zijn van de be taalde dienstaanwijzing „nat" en worden afgeleverd in den morgen van den 2den dag, volgende op dien van aanbieding. Telefoon. soort v. gespr. bestaand tarief nieuw tarief. 2. 1. 2. 33.— 36.— 15.— 18— 11.- 12— 5— 8.50 9.50 5. 6.— 7.— 5.— 6— 6— 6— Gewone gespr. van 3 min. voor elke minuut meer: t/m. 9 min. 10 t/m. 15 min. boven 15 min. kerst- en nieuwj. gespr. van 3 min. 15.16.50 12.13.50 v elke min. m. 5.5.50 4.4.50 opgeven van het onderwerp van een ge sprek. Voor elk woord boven 3: 0.75, 0.75 0.60 0.60. De voorbereidingskosten blijven ongewij zigd 2.50). De kosten van dringende ge sprekken en gesprekken buiten den of- ficieelen openstellingstijd zijn en blijven het dubbele van de gewone gesprekkosten. De categorie goedkoope gesprekken op Zaterdag vervalt. 1. Java, Madoera, Bali. 2. Noord Sumatra, Makassar. STUDENTEN-BATALJON UIT AFRIKA TERUGGEKEERD. Een studenten-bataljon, dat in Oost-Afri- ka had gestreden, is te Rome aangekomen en werd door het hoofd van den generalen staf der militie, ontvangen. Mussolini heeft, staande voor de deur van het Palazzo Ve- nezia, het bataljon, dat door de stad trok, gegroet. Het bataljon zal des avonds naar Tivoli vertrekken, alwaar het zal worden ontbonden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1