wijziging belasting van de doode hand. Rookt Kwaliteit TUfcM&C SPECIAL B0UQÜET i ET HELSCH COMPLOT C0N5TANTIN0PLE-CAVALLA, Tweede Kamer Amsterdam krijgt zijn nieuw stadhuis. De wet op het werkloosheidssubsidiefonds verlengd tot Januari 1940, De heer Van Poll contra minister Oud. rBuitenlcuid ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 3 JULI 193e HeuMleiott J? was ér net op tijd. Neen, ze ts zacht "torven heel onverwacht eigenlijk, ze stierf zoo maar ineens, als een kaars, die 20 STUKS 20 CENTS 20 STUKS 25 CENTS GiA/é-küxdtieït cte xjuJmigstk, te bexfe 0\Jot 4rtjzL.pL.) Den Haag, 2 Juli. De belasting van de doode hand bevat een bepaling, waardoor wordt tegenge- K3fn'tKa V°°r de berekening van het belastbare vermogen schuldaftrek en vrij stelling worden tezamengevoegd. Deze be paling toepasselijk op alle schulden zon- Kï tot onbillijkheid. Zij beperkt de mogelijkheid van schuldaftrek sterker dan noodig is als gevolg van den samenhang van vrijstelling en aftrek. Wat dit voor een samenhang is? Als een instelling een ziekenhuis zooda nig exploiteert, dat geen winst wordt be oogd, maar dat de exploitatie-inkomsten de renten kunnen dekken van de schulden, die op het ziekenhuis betrekking hebben, behoort dit ziekenhuis niet tot de belast bare bezittingen. Het ziekenhuis zoowel als die schulden tellen dan niet mee voor de berekening der belasting. Er is geen reden om die schulden te laten aftrekken van de waarde der niet-vrijgestelde bezit tingen van de instelling. Zoo is het ook, als de exploitatie een tekort oplevert als gevolg van den rente last, die op de exploitatie drukt. Dan wor den zgn. hulpfondsen vrijgesteld, die die nen om het exploitatietekort te dekken. Voortaan nu zullen niet langer van af trek zijn uitgesloten schulden, die staan tegenover de bezittingen van zoo'n hulp fonds of tegenover kapitalen, waarvan de opbrengst wordt aangewend voor armen zorg door instellingen van weldadigheid. Alleen van schulden, waarvan de rente be hoort tot de kosten van instandhouding van vrijgestelde inrichtingen, zal geen aftrek meer zijn toegelaten. De heer Van Poll (r.k.) nu wilde ook schulden, die op dergelijke, van de belas ting vrijgestelde inrichtingen zijn geves tigd, van het totale vermogen eener instel ling van de doode hand afgetrokken zien. Genoemde afgevaardigde verdedigde zijn amendement met vuur en kreeg het hevig met minister Oud aan den stok. Z. Exc. betoogde, dat dit amendement zijn geheele stelsel omvergooide, en verklaarde, bij goedkeuring ervan het wetsontwerp te zullen intrekken. Met 64 tegen 13 stemmen verwierp de Tweede Kamer het amendement. Twaalf katholieken en mr. Vervoorn (platteland) stemden ondanks de onaannemelijkverkla- ring ervoor. Wat mr. Vervoorn betreft, deze wenschte blijkbaar het geheele wets ontwerp niet. Maar de liefde der voorstem mende katholieken voor instellingen van de doode hand was een apenliefde. Hun omhelzing dreigde het kind dood te druk ken. Want als het wetsontwerp was inge trokken, zou geen enkele vergrooting van den schuldaftrek zijn ingetreden. De goedkeuring van het wetsontwerp (zonder hoofdelijke stemming) beteekent nu in elk geval een zekere verlichting voor de doode hand. Met mr. Vervoorn tegen heeft de Kamer de overeenkomst goedgekeurd, waarbij de gemeente Amsterdam het Koninklijk Paleis op den Dam, dat haar eigendom is, aan het Rijk afstaat en vijf jaren larg twee millioen jaarlijks van het Rijk krijgt om een nieuw raadhuis te bouwen op de plaats van het afgebrande Paleis voor Volksvlijt. Mr. Vervoorn oogst- leis voor Volksvlijft. Mr. Vervoorn oogst te met zijn verzet een lachsucces. De tien millioen komt ten laste van het werkfonds, omdat, naar minister Oud op een vraag van jhr De Geer antwoordde, het hier een vervroegde uitvoering van ten werk be treft met het oog op de werklorsheid in de hoofdstad. De duur van de wet op het werkloos heidssubsidiefonds wordt verlengd tot 1 Januari 1940. Deze wet regelt de uitkeeringen aan de gemeenten in de kosten der werkloosheid, maar beperkt anderzijds sterk haar belas tinggebied. Ondanks het laatste is verlen ging noodig, omdat de crisis geen andere oplossing mogelijk maakt voor de bestrij ding der werkloosheidskosten. De heeren Drees (s.d.) en Steinmetz (r.k.) traden in het krijt voor de gemeenten, die het zoo zwaar te verantwoorden hebben, maar stel den volgens minister Oud al te hooge eischen aan het Rijk, dat niet meer missen kan dan het geeft. Z.Exc. wilde voorts niet voldoen aan hun wensch om de kleine zelfstandi gen te laten vallen onder de steunregeling voor de werklooze loonarbeiders. Laat hen dan vallen onder armenzorg, zei de heer Drees, en laat het Rijk daarvoor een bijdra ge aan de gemeenten geven. Die zaak wordt nu net door een commissie onderzocht, ant woordde de bewindsman. De minister heeft een amendement-Drees overgenomen, waardoor een commissie zal worden ingesteld, die de regeering van ad vies zal dienen bij de uitvoering van de wet. In deze commissie zullen vertegenwoordi gers der gemeenten zich kunnen laten hoo- ren. Het wetsontwerp betreffende de H.B.S. A, waarover wij gisteren schreven, is goedge keurd, nadat de heer Tilanus zijn amende ment toch maar had ingetrokken, bekoord door de aankondiging van een eindelijke wettelijke regeling van de positie der litte- rair-economische hoogere burger-scholen. Uit de voordracht, welke de Kamer heeft opgemaakt ter vervulling van de vacature- Schepel in den Hoogen Raad, volgt, dat tot lid van het hoogste rechtscollege zal wor den benoemd dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het Amsterdamsche hof. De Kamer heeft ten slotte nog een aan vang gemaakt met de behandeling van de girowet, waarbij de heer Smeenk (a.r.) een lans brak voor de gemeentelijke giro- en ophaaldiensten, welke z.i. niet aan banden mogen worden gelegd. Morgen meer hier over. HERSENS VAN MAXIM GORKI WORDEN ONDERZOCHT. Het hersen-instituut zal de hersens van den overleden schrijver Maxim Gorki aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Men heeft reeds een foto van de opper vlakte en een afgietsel van de hersens ge maakt, en thans zal het instituut de her sens aan een microscopische bestudeering onderwerpen. INCIDENTEN IN BULGARIJE. Vijf dooden bij een gevecht tus- schen een terrorist en gendarmen. Naar vernomen wordt, heeft tusschen Nich en Pirot een hevig vuurgevecht plaats gehad tusschen den Terrorist Nicolof die in 1932 een aanslag op den militairen kring te Zagreb voorbereidde, en gendarmen. Ni- koloff doodde vier gendarmen, doch werd zelf ook doodelijk gewond en is inmiddels overleden. KOLONEL AIZAWA TERECHTGESTELD. Kolonel Aizawa, die in Mei ter dood is veroordeeld wegens moord op generaal Naga, den directeur van het bureau voor militaire opleiding, is te Tokio terechtge steld. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN P AR AH YB A. De overstroomingen in den staat Parahyba (Z.Am.) nemen den omvang v. 'n ramp aan. Meer dan 400 huizen zijn vernield, terwijl 2000 menschen dakloos zijn. Vrij naaf ket Engelsch door ANNIE S. SWAN. 22) V ,Het einde is toch O li1 B .„w. nog plotseling ge- - „iPt'" vroeg hij bezorgd. „Was je uitgeblazen wordt". Was miss Harman er bij Z. kwam net op tijd boven; ze had be- hpzoek en had de oude vrouw aan 2 roraen van dat dienstmeisje overgelaten vond dat erg zorgeloos en heb haar dat 00!lkdUdadctfdgatZIeêdDalgleish bij haar had 1,te" tWhadnïk ook, maar alleen 's nachts, ov^oest ze natuur^ zoogenaamd, £btnVeandie kast opjjgjgj allerlei dingen*alle zekerheid iets van mezelf bij ingedaan, als het ^soms eens noodig zou blijken ze U. Sn eene ooglid half dichtkneep. ZgM» der, die hem volkomen begre<ep' schonk zichzelf een half 8las cognac „Ik zeg je, dat zij een vreemdsoortig we zen is!" zei de dokter, op wien de drank zijn invloed deed gelden. ,Maar gisteravond zijn Dalgleish en ik haar toch te glad afge weest. Die oude vrouw haat haar! Die vrouwelijke vijandelijkheden zijn in een ge val als dit van groot nut. Je kunt ze altijd tegen elkaar uitspelen. Dalgleish heeft gis terenavond bewezen een groot amateur detective te zijn en heeft die kast op de meest volmaakte wijze opengekregen. Ze genoot er van ook en is er vast van over tuigd, dat er aan de oude vrouw geknoeid is". „Je hebt toch, hoop ik, niets vergeten, waardoor ze jou te pakken kunnen krij gen7" Heusch niet. Gardiner is een goede zet geweest. U verdient hulde voor zoo'n inval. Ik ben hierheen gekomen om te zien wat er verder gedaan moet worden. Zou het niet verstandig zijn, als u naar het huis ging om alles te regelen? Het lijkt me het beste om daar onmiddellijk de leiding te nemen". Ja maar we moeten met te agressief zijn. Je bent te haastig, Pat. Ik zal van nu af aan de rol van den welwillenden en ver zoenenden man spelen. Jij hebt je deel ge daan. Laat miss Harman maar aan my „Wanneer wordt het testament van de oude vrouw bekend gemaakt? Op den dag van de begrafenis, denk ik. Vandaag is het Dinsdag. Laten we zeggen Vrijdag om half drie. Ik zal het er wel met miss Harman over hebben „Tusschen twee haakjes, hoeveel zei je OVERVAL OP EEN CAFE TE MADRID. Donderdagavond zijn uit een langzaam- rijdende auto vele schoten gelost op de voor een café zittende personen. Twee jonge fas cisten werden gedood, vijf zwaar gewond, onder wie de Spaansche internationale voetballer Queseda. Men gelooft, dat het hier een wraakneming betreft. ERNSTIGE STAKINGS ONGEREGELDHEDEN IN MEXICO. Dertien dooden. Te Merida hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen stakende autobus- en taxichauffeurs en anarchistische elementen en de bondstroepen, welke laatste er ten slotte in slaagden de orde te herstellen. Dertien personen werden gedood en tal rijke gewond. DE DROOGTE IN AMERIKA. Maatregelen ten bate van de slachtoffers. De minister van landbouw, Wallace heeft den aankoop goedgekeurd door de regee ring van ongeveer een millioen stuks vee, die in de noordwestelijke Prairie-gebieden tengevolge van de droogte thans zonder voedsel zijn. Zij zullen worden geslacht en in blik verpakt, als voedsel voor de werk- loozen dienen. Zij die namens de regeering een onderzoek instellen in de getroffen ge bieden, schatten de schade op honderd mil lioen dollars, waardoor honderdduizend fa milies zonder middelen van bestaan zullen zijn. In de zuid-oostelijke staten, waar de schade door de droogte aangericht, op 150.000 dollars wordt geschat, valt thans regen. Er zijn berichten binnengekomen dat de oogst van de voorjaarstarwe in noord en zuid Dakota, Iowa en Montana mislukt is. Een graandeskundige, die voor enkele we ken den invoer van tarwe in Amerika op 30 millioen schepels schatte, stelt dit thans op 45 mililoen. Naar schatting zal de oogst van voor jaarstarwe 130 millioen schepels onder het normale blijven. GROOTE BRAND BIJ PARIJS. Ten Noorden van Parijs is een groote vuurzee zichtbaar. Volgens de eerste berich ten staan de magazijnen van Auberville in brand Nader wordt gemeld, dat de brand te Auverville niet woedde in de magazijnen, doch in een cartonnagefabriek. De brand weer was het vuur spoedig meester. Slacht offers zijn niet te betreuren. De schade be draagt 1.500.000 francs. DE ALKMAARSCHE KAASWIMPEL. Er zijn deze week weer 100 exemplaren van den wimpel besteld en de stad zag er met al die wimpels heden weer feestelijk uit. ook weer, dat we zouden krijgen, nadat al les betaald was?" „Twintig duizend pond, ieder, minstens. Ongeveer vijf maanden geleden heb ik er met haar over gesproken, of ze niet dui zend pond aan het ziekenhuis zou verma ken. Meikle krijgt vijfhonderd pond, de oude Dalgleish en Chisholm, de koetsier, ieder duizend. Dus hebben ze geen van al len reden tot ontevredenheid. Ik denk, dat we miss Harman maar het huis moeten la ten, hoewel we het mochten verkoopen en het geld van de opbrengst bij de toever trouwde gelden voegen". „Hoeveel is het huis waard?" „Ongeveer drie duizend pond en het meu- biliair, laten we zeggen, nog eens vijfhon derd. Dan zijn er nog de persoonlijke eigen dommen van de oude vrouw, haar kleeren en juweelen; we moesten die ook maar aan miss Harman laten". „Het lijkt me, dat ze er dan nog goed aan toe is, oude heer. Maar we moeten haar wel te verstaan geven, dat ze dit alles aan onze, of als je dat liever hebt, aan jouw milddadigheid te danken heeft. Zoolang ze zich aan den naam Ruthven verplicht voelt, ben ik tevreden. Dat is ze aan mij verschul digd voor de vele onaangename kwartier tjes, die ze mij bezorgd heeft. Ik verzeker je,, dat zij je met die trotsche oogen van haar kan kleineeren". „Je kunt haar gerust aan mij overlaten. Per slot van zaken zijn we goed af, Pat, en kunnen we ons zelf geluk wenschen. Is er nog iemand bij haar, behalve de bedien den?" „Niemand. Ik heb aangeboden iemand MUSSOLINI'S DOCHTERTJE GAAT GOED VOORUIT. De toestand van Mussolini's dochtertje Anna Maria blijft goed vooruitgaan. Het gerucht dat de kleine Romano Mussolini eveneens ziek zou zijn wordt tegengespro ken. STAKING IN DE SILEZISCHE TEXTIELINDUSTRIE. In de Textiel-industrie te Bielitz is een algemeene staking uitgebroken, welke -vijf duizend arbeiders omvat. De stakers verlangen een nieuwe regeling van het loontarief en een definitieve rege ling van de vacantie-kwestie. Aangezien de tot nu toe gevoerde besprekingen vruchte loos bleven, werd besloten te staken. Ook de metaalarbeiders dreigen in sta king te gaan. Vrijdag zal een beslissing worden genomen of in sympathie met de textielarbeiders zal worden gestaakt, alge meen neemt men aan, dit dit het geval zal zijn, zoodat dan nog 3000 man zullen sta ken. COMMENTAAR OP DE REDEVOERING VAN LITWINOF. De pers in Rusland wijdt hoofdartikelen aan de redevoering, welke Litwinof te Ge- neve heeft uitgesproken in de vergadering van den Volkenbond. De Prawda schrijft, dat Litwinof met volkomen duidelijkheid en volledigheid de principes heeft vastgesteld, voor den strijd om den ondeelbaren vrede en de collectieve veiligheid. De Sovjet-re- geering heeft zich uitgesproken voor preci seering en versterking van het Volken bondspact, voor de handhaving van art. 16 en voor regionale pacten ter aanvulling en versterking van het Volkenbondspact. De Iswestija schrijft, dat door haar op treden in den Volkenbond de Sovjet-Unie van den Volkenbond waar mogelijk een werkzamer werktuig wil maken in den strijd om het oorlogsgevaar. DE ENGELSCH—EGYPTISCHE ONDERHANDELINGEN. Het dagblad ,*,E1 Ahram" te Cairo heeft vandaag den sluier opgelicht, die de onder handelingen voor een nieuw Engelsch Egyptisch verdrag omhulde. Hoewel het blad verklaart, ook thans nog niets met zekerheid te kunnen zeggen, be weert het toch, dat de zaak aldus zou staan: Sir Miles Lampson's besprekingen te Lon den zijn niet beperkt geweest tot militaire kwesties. Alle EngelschEgyptische proble men zijn aan de orde geweest. Indien geen overeenstemming in militaire kwesties zou worden bereikt, zal Sir Miles zijn besprekin gen op andere punten toch kunnen voortzet ten, zonder voortdurend met Londen overleg behoeven te plegen. De militaire aangelegenheden. Ten aanzien van de militaire kwesties is er goede grond om te gelooven, dat het vraagstuk van het Britsche garnizoen te Cairo niet langer moeilijkheden oplevert. De kringen, welke zich tot nu toe steeds verzet hebben tegen het terugtrekken van het Britsche garnizoen uit de hoofdstad, zijn nu van meening, dat deze concessie aan Egypte essentieel is. Waarschijnlijk zal een regeling worden getroffen, waarbij een „luchtvaartcontrole" zal worden ingesteld in geval zulks noodig mocht worden geacht. bij haar te sturen, maar ze heeft mijn aan bod afgewezen met een blik, die me deed maken, dat ik weg kwam". De advocaat stond op, sloot het kleine hoekkastje af waarin hij zijn specialen voor raad privé verfrisschingen bewaarde en nam zijn hoed en jas van den kapstok. „Je hebt het rijtuig zeker weggestuurd?" Ruthven knikte. „We zullen wel weer een ander vinden. Ga je dan mee? Ik moet vroeg of laat toch een onderhoud met haar hebben en hoe vroeger, hoe beter". Het stel verliet tezamen het huis en riep het eerste leege rijtuig aan dat het tegen kwam. Patrick stapte op den hoek van het George Plein uit en liep verder naar zijn eigen huis, nadat hij schertsend opgemerkt had, dat het de tijd van zijn spreekuur was en dat er misschien een patiënt op hem zat te wachten. Het werd al donker, toen hij met zijn sleutel in het slot van zijn eigen deur mor relde en zichzelf een stevige cognacgrog be loofde, als hij binnen was. Hij zag, dat het licht in de eetkamer brandde en zonder zijn hoed af te zetten, liep hij naar binnen. Een vrouw zat aan de tafel, een klein vrouwtje, dat haastig opstond, toen hij de kamer binnen kwam. Ze had een lief, knap gezichtje, dat misschien niet van een sterk karakter getuigde, maar toch iets inne mends had. Ze glimlachte eenigszins ver ontschuldigend, want ze zag heel goed, hoe er een geërgerde uitdrukking op zijn ge zicht kwam, toen hij haar herkende. „Ik ben bang, dat je niet erg blij bent Deze controle zou dan in de plaats treden van het tegenwoordige garnizoen. Vlootbasis te Alexandrië. Men acht het mogelijk, dat voor Alexan- drie een oplossing zal worden gevonden en wel zoodanig, dat een overeenkomst zal worden aangegaan voor een reeks van jaren, waarbij faciliteiten zouden worden verleend voor een Britsche vlootbasis te Alexandrië, waarvoor de Britsche regeering de betaling zal waarborgen. Ook op andere punten, zooals het aandeel van Groot Britannië in de levering van voor Egypte bestemde wapens en andere minder belangrijke kwesties, verwacht men, dat zich geen moeilijkheden zullen voor doen. De Soedan. Ook wat de Soedan betreft is er reden te gelooven, dat de Britsche regeering bereid zou zijn, tegemoet te komen aan de Egypti sche wenschen. In dit verband verwacht men, dat behalve een aanmoediging en uit breiding van den handel van Engelsch-Soe- da en het verleenen van grooter faciliteiten voor een Egyptische immigratie naar den Ssoedan, maatregelen zullen worden voor gesteld om het Egyptisch leger naar zekere garnizoenen in den Soedan, niet naar Khar toem, te doen terugkeeren. In het algemeen gesproken, bestaat in in vloedrijke kringen te Londen niet alleen db oprechte wensch, een overeenstemming aan gaande de bestaande geschillen te bereiken, doch ook een zeer groote neiging, het nood» zakelijke vertrouwen te toonen in den goe den trouw van Egypte. BLOEDVERWANTE VAN LISZT VERMOORD. In de Burgenlandsche stad Oberwarth bjj Weenen is gisternacht een bloedver» wante van den beroemden componist Frans von Liszt, de 59-jarige Clara Liszt, ven- moord. De moordenaar had zich in een kast verstopt. Toen de vrouw thuiskwam, over viel hij haar en doodde haar na een ver twijfeld gevecht. Een verdachte is gear resteerd. H 32 me te zien, Pat, maar ik moest wel komen. Ik moet je iets vertellen, dat niet kan wachten". „O, ik ben best blij je te zien, Jessie, maar het is niet verstandig me hier te komen op zoeken. Wat wil je?" „Ik wil weten, wanneer je van plan bent met me te trouwen, Pat", zei ze koeltjes. „Ik wacht nu al vijf jaar en thuis worden ze ongeduldig en mijn vader en mijn broer Bob zeggen, dat wanneer het nu niet spoe dig gebeurt, ze hun maatregelen zullen nemen. Gisteravond heb ik ze er over hoo- ren praten en het leek me verstandig om even naar je toe te komen en het je te ver tellen". „Ik heb geen geld, Jessie", zei hy som ber. „Je moet toch wel iets hebben", ant woordde zy. „Je zou niets meer noodig hebben om met mij te trouwen. Je moet nu toch ook miss Macdonald, je huishoudster, betalen. Ik sta niet voor een beetje -wer ken". „Maar je begrijpt het niet", zei hy wan hopig. „Een vrouw van een dokter kan toch onmogelijk meidenwerk verrichten, open doen als er gebeld wordt en wat al niet meer". „Ik kan toch binnenshuis werken, zonder dat iemand er iets van behoeft te weten'*, hield zy vol. „En we konden een goedkom meisje nemen om open te doen. Ik heb al- les wel al honderd keer heelemaal uitge dacht en het is hoog tijd, dat het nu tooh eens gaat gebeuren, Pat. Dus stel den da tum maar vast". .Woedt ysrtolgdL J

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5