^Binnenland PROFESSOR SLIM EN ZOON Opening Prinses Juliana- brug te Zaandijk. Verduistering te Haarlem. CristS-publicafie. WILT U EEN VLUGGE EN GOEDKOPE HULP IN DE HUISHOUDING? Laat Rinso U dan helpen, het bekende zeeppoeder, dat met zijn bijzonder hoog vetgehalte alles grondig reinigt. En bovendien geeft Uw winkelier U thans bij elke 2 pakken Rinso een standaardbus Vim, de onmisbare hulp overal in huis, geheel gratis. Wacht dus niet langer. Vandaag nog naar Uw win- DEZE AANBIEDING GELDT TOT 4 JULI A.S. keiier om wat pakken Rinso met gratis Vim. MA. 92-03*2*. PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG. Zij spreekt nu van een wonder. „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maanden geleden had ik rheumatische Pijnen als messteken in mijn rug. Ik was tenslotte volkomen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogenblik zijn mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen. He» is een won der. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn kennissen, en wat mij zelf betreft, ik zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan." Mevr. H. D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opgehoopt, waaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit urinezuur ver oorzaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes zou ten, waaruit Kruschen Salts bestaat, spo ren de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed van urinezuur be vrijd wordt. Met de zuivering van het bloed verdwijnen de pijnen, terwijl tege lijkertijd de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.70 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui- teriverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. BLOEDIGE VECHTPARTIJ TUSSCHEN LANDARBEIDERS. Op een landgoed te Ostrow, in het Woi- wodschap Lemberg (Lwow) in Popen heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad tus- schen de boeren van het plaatsje en uit na burige districten afkomstige seizoenarbei ders. Toen de politie t usschenbeide wilde women, werd zij door de menigte aangeval len, zoodat zij zich genoodzaakt zag, van de vuurwapens gebruik te maken. Zeven per sonen werden gedood en drie gewond. DE POLITIEKE BOTSINGEN IN ALGERIE. Irf verband met de politieke botsingen in Frahsch Algerië is de gouverneur-generaal van Algerië gisteren per vliegtuig naar Parijs vertrokken, om over den toestand verslag uit te brengen en de hangende kwesties met de regeering te bespreken DANTZIG ZOU HET „ZURUCK ZUM REICH" PRIJSGEVEN. Te Dantzig en Warschau loopt het ge rucht, dat de Poolsche minister van handel en industrie, Roman, te Dantzig belangrijke politieke besprekingen heeft gevoerd met den hationaal-socialistischen senaatspresi dent van Dantzig, Greiser. Te dien aanzien verluidt, dat mits men het op zekere punten voldoening zou geven, Dantzig bereid zou zijn de leuze „Zurück zum Reich", welke on danks officieele verklaringen nog vele aan hangers telt, terug te nemen. Deze geruchten moeten evenwel met het noodige voorbe houd worden beschouwd. EEN NIEUWE PRIJSWEDSTRIJD! Een nieuwe prijswedstrijd wordt dezer dagen geannonceerd, een dagelijksche Opek- ta-wedstrijd die van 6 tot 16 Juli loopt en waarbij gedurende 10 dagen iederen dag 30 contant te verdienen is. Het prettige van dezen wedstrijd is, dat de deelnemers niet zooals gewoonlijk een tijd moeten wachten alvorens de uitslag wordt bekend gemaakt; iedere winnaar ontvangt direct den volgenden dag bericht eneen post wissel van 30! Ieder die aan dezen Opekta-wedstrijd wil meedoen, kan zonder eenigerlei kosten en zonder de ministe verplichting in alle zaken waar men Opekta verkoopt U weet dat Opekta het beroemde natuur-geleermiddel is waarmede U zelf in slechts 10 minuten de fynste jams en geleien maakt een deel name-formulier verkrijgen. REIZEN NAAR HET BUITENLAND. Welke documenten heeft de toerist noodig? Met het oog op de aanstaande vacanties geven wij hieronder een beknopt overzicht van hetgeen men aan papieren e.d. noodig heeft voor een buitenlandsche reis. Deze ge gevens zijn ons verstrekt door den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B., tot welken Bond men zich rechtstreeks kan wenden, in geval men nader ingelicht wenscht te worfier). Uit den aard der zaak is onder staand overzicht niet volledig, doch het geeft antwoord op de meest voorkomende vragen. Paspoort is noodig voor alle landen; alleen België en Luxemburg nemen genoegen met een bewijs van Nederlanderschap of een vervallen paspoort, mits niet langer dan 5 jaren vervallen. Een visum wordt vereischt door de vol gende Europeesche landen: Albanië, Bul garije, Gibraltar, Griekenland, Hongarije, Letland, Lithauen, Polen en Danzig, Roe menië, Turkije en Zuid-Slavië. Gebruikte rijwielen worden zonder for maliteiten toegelaten in België en Luxem burg, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Groot-Britannië en Ierland Griekenland, Noorwegen, Portugal, Roemenië en Zweden. Een triptiek of ander document wordt vereischt door: Albanië, Frankrijk, Hon garije, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Zuid-Slavië en Zwitserland; deze documenten kan de A. N. W. B. verschaffen. Automobilisten en motorrijders hebben in het algemeen noodig: le. een internationaal rijbewijs voor den bestuurder en een internationaal bewijs voor het motorrijtuig. Evenwel kunnen toe risten voor een bezoek aan België, Frank rijk, Italië en Zwitserland volstaan met hun geldige nationale rijbeijs en nummerbewijs en zal Duitschland deze zelfde faciliteit toe passen in de periode van 25 Juli 1936 tot en met 16 Augustus 1936. Het is echter aan te bevelen, ook voor deze laatste landen de internationale bewijzen tóch mede te nemen, niet alleen omdat men dan vrij is andere landen te bezoeken, als men zijn reisplan onderweg wil wijzigen, maar ook omdat dit gemak aan de grens en bij controle kan geven. 2e. een carnet de passages en douanes (geldig voor vrijwel alle landen van Europa en vele daarbuiten) of triptiek (geldig voor één land). Wie verzuimd heeft zich daarvan te voorzien, kan aan de grens van Frankrijk, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa kije en Zwitserland (en van 25 Juli tot 16 Augustus a.s. ook aan de grens van Duitsch land) tegen betaling geholpen worden aan een papier van gelijke beteekenis als een triptiek en met een korteren of langeren geldigheidsduur. Men is echter goedkooper uit en wordt aan de grenzen vlugger ge holpen, als men zijn grensdocumenten reeds bij zich heeft. De verkrijgbaarstelling aan de grens is op te vatten als een faciliteit, waarvan men in speciale gevallen gaarne gebruik zal maken, maar als regel dient men al van een triptiek of carnet voorzien te zijn als men aan de grens komt. 3e. het nationaliteitsbewijs van het motor rijtuig. 4e. de N. L.-plaat en het identiteitsplaatje. 5e. voor Denemarken, Groot-Britannië en Ierland, Noorwegen en Zweden de speciale papieren, voorgeschreven in verband met de daar geldende verplichte Verzekering tegen Wettelijke Aansprakelijkheid. 6e. voor Groot-Britannië en Ierland, Polen en Roemenië een internationaal belasting carnet, hetgeen recht geeft op vrijstelling van betaling van wegenbelasting gedurende 90 dagen per jaar. Speciale bepalingen bestaan ten slotte in verschillende landen op het gebied van: belastingvrijstelling, reductie op benzine prijs voor buitenlanders, radiotoestellen, rookartikelen en andere bagage, contingen- teering van motorrijtuigen, enz. Men vrage daarover in elk speciaal geval inlichtingen. CONTROLE FINANCIEEL BEHEER DER GEMEENTEN. Door de vereeniging van gemeente-ac countants, secretariaat Sportlaan 93 te Den Haag, is onlangs een adres gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, waar bij wordt gewezen op de wenschelijkheid van een meer volledige wettelijke regeling van een deskundige controle van het ge meentelijk financieel beheer. Dit adres is vergezeld van een ontwerp voor een wijzi ging van de gemeentewet met daarbij be- hoorende toelichting, zooals die zijn ont worpen door een commissie, die tot dat doel door de vereeniging was ingesteld. In de toelichting wordt erop gewezen, dat de bestaande bepalingen hoe nuttig op zichzelf ook zijn voor 'n deskundige controle geen voldoenden wettelijken grond slag bieden en dat daarbij de volgende leemten bestaan: L De deskundige controle op kas en boe ken is facultatief. 2. Een wettelijke basis voor deskundige controle van de gemeente-rekening ont breekt. 3. Waarborgen voor de deskundigheid van de in de artikelen 124 en 265 der ge- gemeentewet bedoelde controleurs zijn niet gegeven. 4. De positie van de controleurs is in de wet in het geheel niet geregeld, met name ontbreken bepalingen over de onafhanke lijkheid van hun oordeel te verzekeren. In eenige ontwerp-artikelen is aangege ven hoe in deze leemten ware te voorzien. Bij het bestuur der vereeniging is het bericht ingekomen, dat de minister aanlei ding gevonden heeft, omtrent de door de vereeniging voorgestane wettelijke regeling het oordeel te vragen van de commissie voor de vereenvoudiging van de gemeente administratie, voorzitter de heer D. Kooi man, lid van de tweede kamer der Staten- Generaal. SCHILDERSKNECHT VERDRONKEN. Gistermorgen is een in de aan de spoor brug over de Rotte onder de gemeente Moercapele (Z.-H.), werkzame schilders van de Ned. Spoorwegen in de Rotte geval len en verdronken. Twee personen die hem nasprongen, konden er niet in slagen hem te redden. Het lijk is later opgehaald. ERNSTIGE VAL. Gistermorgen omstreeks zes uur is de landbouwer J. Adriaanse te Zouteland, bij het verrichten van werkzaamheden in de schuur, van een hoogte van ongeveer vier meter op den dorschvloer gevallen. Men vreest voor het leven van het slachtoffer. ALG. ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR TOONKUNSTENAARS. Ten kantore van notaris F. W. Ludwig vond op 1 Juli 1936 de ontzegeling plaats van de doosjes met 5 gouden horloges, die als prijzen dienst deden voor de seconden- verloting van het A.O.V.T. en die onder no tarieel toezicht waren opgewonden door de heeren dirigenten prof. dr. Willem Mengel berg, dr. Peter van Anrooy, Henri van Goudoever, Kor Kuiler en Jaap Spaander man. Bij opening bleken de horloges als volgt te zijn blijven stilstaan: 1. Mengelberg horloge 0 uur 58 min. 31 sec. 2. Van Anrooy horloge 11 uur 12 min. 59 sec. 3. v. Goudoever horloge 0 uur 8 min. 21 sec. 4. Kuiler horloge 8 uur 2 min. 58 sec. 5. Spaandermanhorloge 11 uur 35 min. 42 sec. Tegen inzending van het lot, waarop een dezer tijden staat afgedrukt, wordt het be treffende horloge toegezonden. Horloges, die niet voor 1 Januari 1937 zijn opgevraagd, vervallen aan het A.O.V.T. RESTITUTIE TEELTHEFFING VOOR AARDAPPELEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat ingevolge art .6, lid 2, sub d, der Crisis-Aardappelbeschikking 1936, restitutie van de teeltheffing voor aardappelen kan plaats vinden indien kan worden aangetoond, dat de gemiddelde opbrengst van de op een bedrijf geteelde perceelen aardappelen, door andere oor zaken dan hagelslag, minder bedraagt dan 500 K.G. per H.A. en dat die mindere op brengt niet wordt gecompenseerd door een hoogere geldelijke opbrengst. Zij, die meenen om genoemde reden voor restitutie in aanmerking komen, die nen zich ten minste 15 dagen voordat het rooien zal plaats hebben, schriftelijk te wenden tot de Landbouw-Crisis-Organi- satie binnen welker werkgebied hun be- drijf is gelegen. Hierbij moet gebruik worden gemaakt van een bij die Landbouw-Crisis-Organi- satie verkrijgbaar formulier, terwijl bij het indienen van het verzoek om restitutie 2.50 moet worden overgemaakt, welk bedrag wordt terugbetaald indien de aan vrage gemotiveerd is gebleken. Het rooien van de betreffende perceelen aardappelen mag op straffe van verlies van het recht op restitutie niet eerder plaats hebben, dan nadat daarvoor door of vanwege de Landbouw-Crisis-Organi- satie toestemming is gegeven. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gisteravond omstreeks acht uur vond op den Heerenweg te Heemstede een ernstig ongeluk plaats. Een Duitsche dienstbode, die op een fiets uit de Laan van Ozenburg kwam, werd aangereden door een auto, be stuurd door een Hagenaar. Het meisje werd ongeveer twaalf meter meegesleurd en kreeg 'n ernstige hoofdwonde en een zware hersenschudding. Zij is door een dokter verbonden en daarna met diens auto naar de Mariastichting te Haarlem overge bracht. Feest in de Zaanstreek. De Zaanstreek was gister in feeststem ming. Huizen en fabrieken, molens en kantoren staken in ylaggentooi, met name in de gemeenten Koog aan de Zaan en Zaandijk, de middelpunten der feestvreug de, welke heerschte, nu prinses Juliana de naar haar genoemde brug over de Zaan, gelegen in den nieuwen provincialen weg HaarlemPurmerend, officieel zou openen. Duizenden schoolkinderen uit de ge meenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Worm er veer, Krommenie, West- zaan en Oostzaan stonden langs den weg geschaard om H. K. H. te begroeten bij haar bezoek aan de Zaanstreek. Uit allen rang, stand en richting werd medewerking verleend aan de V. V. V. „De Zaanstreek", die de leiding der feestelijkheden op zich had genomen. De te openen brug was ver sierd met vlaggen en droeg een eerepoort, waarop zinnebeeldig handel en industrie, scheepvaart en verkeer waren voorgesteld. De aan den Zaandamschen oever staan de molen „De Ooievaar" was „mooi" ge zet en drukte een Zaansch cachet op het geheel. De Zaanlandsche watersportvereenigin- gen verlevendigden met het haar gepavoi- seerde zeil- en roeibooten en motorjachten de omgeving van de brug. Aan de officieele opening van de brug ging vooraf de officieele begroeting van H. K. H. in het gemeentehuis van Zaan dijk. De burgemeester van Zaandijk, de heer Van Gelderen, verwelkomde de prin ses en dankte haar voor de eer de brug te willen openen. De Zaansche gemeenten zijn vervuld van groote vreugde, getuige de geestdriftige verwelkoming, aldus spr. De verbinding, welke door u tot stand zal worden gebracht, is een nieuwe schakel in het verkeer. Zij is niet alleen voor de geheele streek, maar ook voor de gemeen ten van groot belang en zij zal, naar wij hopen, vruchten afwerpen voor een betere, toekomst. Spr. besloot met den wensch, dat dit bezoek aanleiding mocht zijn voor een officieel bezoek aan de geheele Zaan streek, waardoor een verlangen van velen in vervulling zou gaan. De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, herinnerde aan het bezoek dat de prinses, als kind nog, met wijlen Z. K. H. Prins Hendrik aan Zaandam bracht en aan haar belangstelling voor de oude ge schiedenis van Zaanland. De commissaris der koningin in de pro vincie Noordholland, jhr. mr. dr. A. Roëll gaf een uiteenzetting van de technische bijzonderheden van de brug. Deze heeft een totale lengte van 164 meter, een rijbreedte van 7 meter met aan elke ziide een ver- noogd voetpad ter breedte van anderhalve meter. Het is de grootste brug in Noord holland. De arbeid vindt haar belooning in de opening van de brug door haar naar wie zij is genoemd. Daarna had de officieele opening plaats. Om vier uur drukte H. K. H. de schake laar naar beneden, waardoor de boomen. welke de brug afsloten omhoog gingen. De prinses betrad de brug, op welker midden het muziekcorps van de firma Albert Heijn had post gevat en het „Wilhelmus" liet hooren. Aan de Zaandamsche zijde werd H. K. H. door een koor toegezongen, waar na zij over de brug naar Zaandijk terug wandelde. Over Koog aan de Zaan reed prinses Juliana naar Zaandam, waar zij een bezoek aan de fabrieken der firma Verka de bracht, dat drie kwartier duurde. In de Zaanstreek zullen alle versieringen, welke ter gelegenheid van de opening der Prinses Julianabrug zijn aangebracht tot en met Zondag blijven hangen. DE MOEILIJKHEDEN MET DEN ZUIVELEXPORT. Adres van den Ned. Industrie- en Handelsraad aan minister Colün. In verband met de berichten, dat de mi nister van handel, nijverheid en scheep vaart van plan zou zijn om van de be schikbare uitvoercontingenten van zuivel producten gedeelten af te zonderen en deze te verdeelen op een wijze, die voor niemand nog heelemaai duidelijk is, heeft de Nederlandsche Industrie- en Handels- raad voor land- en tuinbouw, vertegen woordigende ongeveer alle vereenigingen op het gebied van den handel in en den export van zuivel- en melkproducten, zich met een schrijven gericht tot dr. H. Colijn als voorzitter van den raad van ministers. Aan dit schrijven wordt het volgende ontleend: „In een persbericht, dat zeer klaarblij kelijk van officieele zijde afkomstig is en dat omstreeks een week geleden in de dagbladen verscheen, wordt kennis gege ven van het voornemen om bij de regeling van den uitvoer van zuivel- en melkpro ducten naar landen, welke den invoer van deze producten gecontingenteerd hebben, de tot nu toe gevolgde wegen te verlaten in dien zin, dat een gedeelte van ieder contingent zal worden afgezonderd, welk gedeelte niet verdeeld zal worden volgens eenig bepaald stelsel. Uit het genoemde persbericht blijkt in het geheel niet, dat bij de toepassing der verdeeling voor deze afgezonderde contingenten op eenigerlei wijze naar objectieve normen zal worden te werk gegaan. Het is dan ook niet moge lijk om aan te nemen, dat deze verdeeling op andere wijze zal plaats hebben dan dat op min of meer willekeurige wijze dege nen, die er in slagen om met buitengewone welsprekendheid hun belangen ten depar- temente voor te dragen, aandeel in deze contingenten deelachtig zullen worden, terwijl anderen die over minder welspre kendheid beschikken, niet in de gelegen heid zullen zijn om deze gunsten te ver werven. Het zou mogelijk zijn, dat men van de zuivelexporteerende bedrijven ver wachtte, dat zij deze gebeurtenis rustig aanvaardden omdat in het bericht gezegd wordt, dat slechts een klein deel der con tingenten op deze vreemde wijze tot ver deeling zal komen. Wij mogen daar tegenover stellen, dat juist in alle kringen van den zuivelexport gedurende de bijna vijf jaren, dat de ge- contingenteerde uitvoer thans geduurd heeft, in dien zin een gevoel van volkomen gerustheid geheerscht heeft, dat iedereen met absolute zekerheid wist, dat de ver deeling der uitvoercontingenten volgens objectieve normen plaats had. Voor den een waren deze normen wellicht eens iets gunstiger dan voor den ander, doch met zekerheid stond vast, dat persoonlijke be gunstigingen van exporteurs achterwege bleven. De vorengeschetste plannen in verband met de toekomstige regeling van genoem den export hebben dit gevoel van gerust heid doen verkeeren in groote onrust en onzekerheid, terwijl ieder exporteerend bedrijf zich thans verplicht ziet om alle denkbare gronden aan te voeren teneinde duidelijk te maken, dat het om zeer bij zondere redenen voor het ontvangen van een gunst als boven is aangegeven in aan merking komt. Het wil adressant voorkomen, dat deaa geheel onnoodige en zonder eenig practisch nut in het leven geroepen onrust in de kringen van alle zuivelexporteerende Ne derlandsche bedrijven afkeurenswaardig en in strijd met het algemeen belang is." 6000 door penningmeester ontvreemd. De voorzitter der Haarlemsche cen trale-spekzouterij heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van ruim zesduizend gulden, ten nadeel* van deze centrale. In verband hiermede is de penning meester, de 50-jarige grossier in vleesch M., aangehouden en in bewaring ge steld. M. heeft bekend, dat hij de laatst* vier jaar telkens bedragen ten nadeel* van den centrale, tot een bedrag van ruim zesduizend gulden, heeft ver duisterd. Hij heeft het geld voor zijn gezin ge bruikt. BRAND IN EEN SCHOOL. Zes lokalen met inventaris uitgebrand. Door tot dusverre onopgehelderde oor zaak is gisteravond omstreeks zeven uur brand aan den Violenstraat te Hilversum, waarin een fröbelschool is gevestigd. Het vuur greep zeer anel om zich heen, zoodat het gevaar voor de belendende woonhui zen niet denkbeeldig was, weshalve zij wer den ontruimd. De brandweer, die spoedig ter plaats* was, tastte de vlammen met een achttal stralen aan en tegen kwart over acht was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het schoolgebouw, dat een zestal lokalen bevat, is met de inventaris verloren gegaan. DOODELIJK ONGEVAL. De 33-jarige chauffeur V. was gistermid dag op de buitenplaats „Voorlinden" in de kuil te Wassenaar bezig met het schoonma ken van de auto, toen de wagen plotseling losschoot en op het hoofd van V. terecht kwam. De ongelukkige was op slag dood. 55. Toen Pietje alle drankjes op had, was hjj zieker dan ooit. Thuis kroop hij direct onder de wol en de fa milie Slim maakte een paar angstige uren door. Maar Pietje kon tegen een stootje. 56. Den volgenden morgen was hij weer heelemaai e ei en de professor was zoo blij, dat hij zijn zoontj* u." de kamer za« binnenwandelen, dat hij een luchtsprong van plezier maakte.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6