Voor 100 jaar. ÉH 3 SS SS Ui Ml n Financieel Overzicht. Jhiiitecuèciek IBmften ythaakcukiek 1 1 I X JU Uit de Alkmaarsche Courant van 4 Juli 1836. Uit Roveredo (een stadje in Tyrol. op den weg tusschen Trente er Verona) wordt het volgende ge meld: „Den 18den dezer, 's namiddags tegen vier ure, kwamen de Herto gen van Orleans en van Nemours, uit Balzen hier aan. De vreugde der menigte, die van alle kanten was toegestroomd om deze konings zonen te zien, werd verbitterd door het spoedig verbreide gerucht, dat de Hertog van Nemours aan eene hevige keelontsteking leed en zich dadelijk naar bed had begeven. Op hooger order snelde onze bekwame Kreits-heelmeester Aberle dadelijk naar hem toe en vond het noodig om een aanzienlijk getal bloedzui gers bij den Vorst aan te zetten. Daar dit de gewenschte werking nog niet deed, moest men in den ochtend van den 19den tot eene aderlating overgaan en daar de ont steking nog altijd niet afnam, wer den opnieuw bloedzuigers gezet. Tegen den avond begon de ontste king zigtbaar minder te worden, zoodat de zieke des nachts van den 19den op den 20sten tamelijk rustig heeft doorgebragt. Heden neemt de Vorst in beterschap toe en men heeft hoop van hem weldra geheel hersteld te zien. De Hertog van Orleans, die den 18 en 19 het ziek bed zijns broeders niet verlaten had, is heden naar Verona wegge- reisd om daar den Koning van Napels en den Prins van Salerno te ontmoeten, in wier gezelschap hij vermoedelijk hedenavond naar Roveredo zal terugkeeren. „HET BLONDE GEVAAR" WEER VEROORDEELD. Thans wegens bedreiging van de politie. De Rotterdamsche rechtbank heeft den beruchten Brabantschen smokkelaar „Het blonde gevaar", die korten tijd geleden wegens vervoer van Belgische margarine is veroordeeld, wegens bedreiging met doodslag hij had niet voldaan aan de sommatie van een agent van politie om te stoppen en was met zijn auto op den poli tieman ingereden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. ZWART-FRONTER TOT 40 BOETE VEROORDEELD. Beleediging van het Utrechtsche gemeentebestuur. Het Hof te Utrecht veroordeelde gister den Utrechtschen musicoloog J. H. H. P., lid van Zwart Front, wegens beleedigende uiting jegens het gemeentebestuur van Utrecht tot 40 boete, subs. 20 dagen hech tenis en bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank te Utrecht. Verdachte had zich in een door hem ver spreid pamflet beleedigend uitgelaten over het gemeentebestuur naar aanleiding van de belangstelling voor het Plan-congres der S.D.A.P. De procureur-generaal had eveneens be vestiging geëischt. VERBODEN AANPLAKKERIJ. Pamfletten met beleedigenden inhoud. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden gister terecht de 39-jarige B. en de 23-jarige T., beiden loswerkman te Zaandam, terzake van overtreding van het nieuwe art. 137 b wetboek van strafrecht. In den nacht van vier op vijf Mei j.1. zou den zij te Zaandam een groot aantal pam fletten hebben aangeplakt, waarvan de in houd, die de uitlevering van twee anti-fas cisten aan Duitschland betrof, beleedigend werd geacht voor de Nederlandsche regee ring. De verdachten waren door twee surveil- leerende agenten aangehouden op korten afstand van een plaats, waar ook pamfletten waren aangeplakt. De daarbij gebruikte stijfsel was nog nat. B. die nog ongeveer tien pamfletten en een stijfselpot bij zich had, verklaarde dat hij deze even tevoren had gevonden. De kleeren van T. waren met stijfsel besmeurd. Hij beweerde dat hij den zelfden avond een kamer had behangen. Voor de rechtbank hielden zij deze verkla ringen vol. De officier van justitie achtte echter het tep laste gelegde bewezen. Hij hield rekening met de omstandigheid, dat de verdachten waarschijnlijk in opdracht van hun organisatie (de communistische partij) gehandeld hadden en eischte tegen beide verdachte veertien dagen gevangenis straf. Uitspraak 14 Juli. RIJKSDAALDERS NAGEMAAKT. Zware straffen opgelegd. De 37-jarige koopman J. A. S., gedeti neerd, is door de Rotterdamsche rechtbank wegens het vervaardigen en uitgeven van Nederlandsche rijksdaalders veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank heeft den 36-jarigen sto ker D. van Z., bijgenaamd Amerikaansche Dick, eveneens gedetineerd, wegens mede plichtigheid aan dezelfde feiten veroordeeld tot 2 1/2 jaar gevangenisstraf. POGING TOT OPLICHTING. De Rotterdamsche rechtbank heeft den Haagschen koopman, mr. H. A. L. E., wien poging tot oplichting van een verzekerings maatschappij voor een bedrag van ongeveer 24.000 ten laste was gelegd verdachte zou hem in eigendom toebehoorende verze kerde juweelen hebben weggemaakt en daarna schadevergoeding gevorderd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. EX-GEMEENTEVELDWACHTER VEROORDEELD. Twee maanden gevangenisstraf op gelegd. Het Hof te Amsterdam bevestigde gister het vonnis van de rechtbank te Utrecht waarbij de vroegere gemeente-veldwachter van Vinkeveen wegens verduistering en mishandeling tot twee maanden gevange nisstraf is veroordeeld. In 1932 had hij geld, dat hij als belasting-deurwaarder had ge- ind, ten eigen bate aangewend. Verder had hij een bewoonster van Vinkeveen met een gummistok mishandeld. De procureur-generaal had bevestiging gerequireerd. DE INBRAAK IN HET SCHIEDAMSCHE RAADHUIS. De rechtbank te Rotterdam heeft de bei de 21-jarige werkloozen, die een verijdelde inbraak hebben gepleegd in het raadhuis van Schiedam, veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Beursbalans voor het eerste halfjaar niet onbevredigend. Betere voor uitzichten voor de Indische cultures. Saneering der suikercultuur maakt vorderingen. Verbetering der statistische rubberpositie. De Sumatra tabak is de crisis te boven. Nog geen algemeene keer ten goede in het Nederlandsche Bedrijfs leven. Verder daling der geldkoer sen. Vaste stemming op de beleg- gingsmarkt. Wanneer men, bij de halfjaarswisseling, de balans voor de fondsenmarkt opmaakt, dan heeft men, in het algemeen gesproken, geen reden tot ontevredenheid. Dit betee- kent niet, dat de noteeringen over de ge- heele linie een krachtige koersstijging te zien geven; er zijn nog altijd verschillende ondernemingen, welker tegenwoordige toe stand en vooruitzichten van dien aard zijn, dat er voor een koersverbetering hunner aandeelen niet de minste aanleiding is. Daartegenover staan echter verscheidene andere, die inderdaad de toekomst hoop voller tegemoet kunnen zien, wat dan ook in het koersverloop der aandeelen tot uiting komt. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de Indische cultuurondernemingen, die er inderdaad in de meeste gevallen beter voorstaan dan een jaar geleden het geval was. Ook hier mag men niet alles over één kam scheren. De suikercultuur b.v. heeft het nog altijd hard te verantwoorden en uit de jaar verslagen van een aantal maatschappijen is wel gebleken, dat de periode van verlies gevende exploitatie nog niet is afgeloopen. Toch heeft ook in dezen bedrijfstak de aan passing aan de nieuwe afzetverhoudingen goede vorderingen gemaakt. Door inkrim ping van het beplante areaal, door het con- centreeren van de productie op de onder nemingen, die ten aanzien van rendement en ligging in de gunstigste positie verkee- ren, vaak zelfs door algeheele stopzetting van fabrieken en door allerlei andere ratio nalisatie-maatregelen is men er in vele ge vallen tenslotte in geslaagd, weder „grond onder de voeten" te krijgen. De suikervoorraden op Java bedroegen op 1 April j.1. nog ca. 950.000 ton tegen 1.600.000 ton op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar en in het loopende jaar zullen zij nog verder aanzienlijk verminderen Aan nieuw product zal in dit jaar in over eenstemming met het plan der Indische regeering tot saneering der suikercultuur immers weinig aan de voorraden worden toegevoegd, doordien wegens de verminde ring van den rietaanplant slechts een be perkte hoeveelheid suiker zal worden ver malen. Voor oogst 1937 wordt echter weer meer riet aangeplant en men mag ver wachten, dat in verband hiermede ook de exploitatie der suikerfabrieken weder wat voordeeliger zal worden, al blijft men, wat de eindopbrengst van het product betreft, aangewezen op de ontwikkeling van de marktpositie voor suiker. In de hoop, dat deze laatste toch binnen niet te langen tijd zal gaan verbeteren, hebben verschillende Java-suikerondernemingen een financieele reorganisatie, waardoor de balanswaarde der activa in overeenstemming zou worden gebracht met de tegenwoordige verhoudin gen, opgeschort. Andere, die er reeds toe zijn overgegaan (de Nederlandsche Handel Mij., Ned. Indische Handelsbank) hebben over het afgeloopen jaar reeds weder eenig dividend kunnen uitkeeren. Hoewel de jaarverslagen der Indische rubberondernemingen vrijwel zonder uit zondering in mineur gestemd waren, door dien de stijging van den kostprijs als ge volg van de inkrimping der productie niet kon worden gecompenseerd door de verhoo ging van den verkoopprijs, laten de vooruit zichten voor de rubbercultuur zich toch vrij bevredigend aanzien. Dank zij het feit, dat de beperking van de voortbrenging gepaard is gegaan met een toeneming van het ver bruik, is de statistische positie van het pro duct belangrijk verbeter^. Alleen al in de laatste maand zijn de wereldvoorraden met 26000 ton gedaald en een verdere verminde ring mag worden verwacht, nu de vraag voor de rubberverwerkende industrieën, die hun voorraden voor een groot deel opge bruikt moeten hebben, blijft aanhouden. Uit de tot dusverre door het Internationale Restrictie-Comité gevolgde politiek valt af te leiden, dat het niet in de bedoeling ligt, op een aanzienlijke prijsstijging aan te stu ren, die een ongunstigen invloed op het ver bruik zou moeten hebben. Maar het restric tie-schema zou zijn doel missen, indien de opzet: de rubberproducenten een „behoor lijke" winst op hun bedrijf te doen maken, niet zou worden uitgevoerd. Bij handhaving van het thans geldende restrictie-percentage laat de productie voor de meeste Ned. Indische rubberondernemin gen op de tegenwoordige prjjsbasis reeds een aardige winst, maar in rubberkringen verwacht men in den loop van dit jaar nog een verdere prijsverbetering in verband met den vooruitgang der statistische positie. Al dient men bij de beoordeeling der voor uitzichten van de Ned. Indische rubber ondernemingen in het oog te houden, dat door de werking van het restrictie-schcma een ongebreidelde prysverhooging, herinne rend aan de periode van hoogconjunctuur in de rubberindustrie, vrijwel uitgesloten is te achten, zoo kan samenvattend toch wel wor den geconcludeerd, dat de rubbercultuur in heel wat betere omstandigheden verkeert dan nog betrekkelijk kort geleden het geval was. Des te meer aanleiding zal er zijn voor verschillende maatschappijen, wier rubber plantages nog altijd veel te hoog te boek staan, om „het mes er in te zetten" en door afschrijving op het kapitaal en andere sa neringsmaatregelen het bedrijf weer op een gezonde basis te brengen. Wat de positie van de Sumatra-tabaks- cultuur betreft, behoeven wij slechts te verwijzen naar de gegevens dienaangaande in onze vorige overzichten. Sneller dan eer.i- ge andere bedrijfsak is deze de gevolgen van de crisis te boven gekomen, wat voor een belangrijk deel daaraan te danken is, dat de Sumatra-tabaksondernemingen vroe ger dan de meeste andere de „teekenen der tijds" hebben verstaan en hun bedrijf hier aan hebben aangepast. De door hen getrof fen bezuinigings- en rationalisatie-maat regelen, welke donkere zijden zij voor de direct betrokkenen ook mogen hebben ge had hebben het bedrijf weer op een loo- nende basis gebracht in een tijd, waarin de meeste andere cultures het dieptepunt nog niet eens bereikt hadden. Nu bevindt de Sumatra-tabakscultuur zich wel in een uitzonderlijk gunstige posi tie, doordien zij een monopolie op de tabaks- markt heeft. Het Sumatra-dekblad is nu eenmaal voor de sigarenindustrie onont beerlijk en pogingen, om het door andere producten te vervangen, worden nauwelijks meer ondernomen. Van heinde en ver ko men dan ook vertegenwoordigers van in dustrie en handel, om hun behoefte aan het Sumatra-dekblad op de Amsterdamsche en Rotterdamsche markt te dekken. Teekenend is het wel, dat het groote deviezengebrek van Duitschland niet heeft kunnen verhin deren, dat er ook in dit jaar flinke hoeveel heden naar dit land worden geëxporteerd Nog vóór de inschrijving van j.1. Vrijdag werden weer verschillende partijen onder hands aan een Duitsche fabrikanten-com binatie verkocht. De verdere koersverbete ring, die de aandeelen der Sumatra-tabaks- mijen in den loop van dit jaar te zien heb ben gegeven (alleen aandeelen Deli Batavia Mij. zijn hierbij eenigszins ten achter ge bleven) weerspiegelt de verwachtingen ter beurze met betrekking tot de financieele resultaten over het loopende jaar. Naar verhouding nog grooter is de koers stijging, die sinds het begin van dit jaar vor aandeelen Koninklijke Petroleum is in getreden en die meer dan 50 pCt. bedraagt. Hierbij heeft men natuurlijk te doen met de verdisconteering van dé verbetering in de positie van de petroleummarkt in het alge meen en van de Koninklijke Shellgroep in het bijzonder, waaromtrent het kort geleden gepubliceerde jaarverslag het een en ander heeft vermeld. Sindsdien hebben zich voor de ontwikkeling van de petroleummarkt weinig nieuwe gezichtspunten voorgedaan. In Amerika is de toestand tengevolge van sterke toeneming der productie in nieuwe petroleumgebieden minder stabiel gewor den, maar men heeft toch goede hoop, dat door samenwerking der producenten, ge steund door overheidsmaatregelen, overpro ductie en een daaruit eventueel voortsprui tende ontwrichting der petroleummarkt zal kunnen worden vermeden. Een donkere vlek in het over het geheel gunstige koersbeeld van de Amsterdamsche beurs vormt het koersverloop van aandee len Philips'. Wij moeten zelfs tot 1933 terug gaan, om een zoo lage noteering als de te genwoordige voor dit fonds te vinden. Sinds het begin van dit jaar bedraagt het koers verlies ca. 60 pCt. Men heeft veel gespro ken van verkoopen en bloc van een „bepaal de zijde". Dat deze verkoopers speciaal ge ïnformeerd waren omtrent den gang van za ken bij het Philipsconcern is niet aan te ne men; vermoedelijk heeft men hierbij slechts te doen gehad met een „intelligent anticipa- tion of coming events". Immers mogen de verwachtingen ten aanzien van het binnen kort te verschijnen jaarverslag niet hoog worden gespannen en het moet sterk wor den betwijfeld, of het dividend op het ni veau van het vorige jaar (11 pCt.) kan wor den gehandhaafd. Behalve aandeelen Ned. Ford, die ca. 50 pCt. in koers zijn teruggegaan, Aku, die we gens de ongunstige ontwikkeling van de Nederlandsche kunstzijde-industrie op een ca. 6 pCt. lager peil zijn aangeland en en kele andere, hebben de meeste binnenland- sche industrieele aandeelen zich goed ge houden. Toch merkt het Centraal Bureau voor de Statistiek in haar jongste economi sche en sociale kroniek op, dat de ontwik keling der iets gunstiger symptomen, die in den alatsten tijd ook in Nederland vielen waar te nemen, door de internationale onze kerheid worden tegengewerkt. In vele ge vallen maakt intusschen de aanpassing voortgang. In sommige takken van industrie zijn productie en bedrijvigheid toegenomen, in enkele is de werkloosheid zelfs vermin derd. Over het geheel is echter deze laatste in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar nog aanzienlijk gestegen, voor een belangrijk deel weliswaar tengevolge van den groei der bevolking. Overal in de fabrieksnijverheid, de agrarische bedrijfs takken, de visscherij, den handel, de scheep vaart enz. zijn de moeilijkheden nog steeds aanzienlijk en neemt men veelal een terug slag waar na de tijdelijke verlevendiging in het vierde kwartaal van 1935. Vooruit gang is voornamelijk te zien in sommige takken der metaalnijverheid, vooral in den scheepsbouw, en daardoor ook in de machi ne-industrie; verder brengt de bruggen bouw eenige levendigheid. Andere takken, zooals de ijzergieterij en het hoogoven be drijf, vertoonen geen teekenen van verbe tering. De katoenindustrie ondervond den gunstigen invloed der Indische contingen- teering. Hiermede zijn de voornaamste gun- stive veranderingen genoemd. Overigens schijnt er wel geleidelijk in het bedrijfsle ven meer schakeering in den toestand te komen, maar van een algemeenen keer ten goede blijkt nog weinig. Zooals er geen uitbreiding der bedrijvig heid intreedt, zal er even weinig behoefte bestaan aan nieuwe middelen voor het be drijfsleven als in de laatste jaren reeds het geval was. Men zou dan ook kunnen ver wachten, dat de rentestand hier te lande laag zal blijven, ware het niet, dat de hoog te der geldkoersen beïnvloed wordt door factoren, die van den gang van zaken in het binnenlandsche bedrijfsleven vrijwel onaf hankelijk zijn. Telkens weer leidt een span ning op de valuta-markt, veroorzaakt door valuta-vrees in een ander land, tot een ont trekking van gelden aan ons land, met een hiermede gepaard gaande stijging der rente koersen, waarop dan weder een geleidelijke daling volgt, zoodra met een terugkeer van het vertrouwen weer meer middelen ter be schikking van de geldmarkt worden gesteld. Deze richting gaan wij thans weer uit. De Nederlandsche Bank heeft haar disconto binnen een week tijds twee maal, telkens met X pCt., kunnen verlagen. Dat zij het den tweeden keer gedaan heeft nog vóór de halfjaarswisseling, die groote eischen aan de centrale credietinstelling pleegt te stellen, wijst er wel op, dat zij het volle vertrouwen had in de verdere ontwikkeling der markt. Dit vertrouwen is niet beschaamd; de geld koersen op de open markt zijn nog meer te- ruggeloopen en dientengevolge kan spoedig tot een verdere disconto-verlaging worden overgegaan. Vermoedelijk zijn wij niet ver meer verwijderd van het tijdstip, waarop de officieele rentet-arieven weer het peil zullen hebben bereikt, dat vóór de intre ding der spanning op valuta-gebied heeft gegolden. Dit beteekent niet, dat de rust voor goed is teruggekeerd (een „waarschu- wingssein" vormen de nog altijd geldende hooge disagio's voor termijnfrancs en -gul dens), maar wel, dat de crisis voor het oogenblik overwonnen is. Duidelijk is dit ook merkbaar in de stem ming voor Nederlandsche beleggingsfond sen. 4 pCt. Nederland bewegen zich reeds weer in de richting van den parikoers en 4 pCt. Ned. Indische staatsfondsen volgen ze met een afstand van een paar percent. Ter wijl deze soorten het koerspeil van het be gin van dit jaar weer omstreeks hebben be reikt, blijven de noteeringen der leeningen van de groote gemeenten nog verscheidene percenten hierbij ten achter. Ten deele heeft men hierbij te doen met de gevolgen van een minder gunstige beoordeeling der finan cieele politiek van de desbetreffende ge meentebesturen. Beleggers, die door de reeds geleden verliezen huiverig zyn ge worden, hebben hoe langer hoe meer nei ging, slechts datgene aan nieuwe fondsen te koopen, wat zij als „het allerbeste" beschou wen. Toch hebben ook gemeenteleeningen in de afgeloopen week flinke kooplust ge trokken, op de overweging, dat b.v. de 4 pCt. soorten, die voor de leeningen Amster dam ruim 90 pCt. noteeren, voor Rotterdam slechts nog eenige percenten lager, nog een flinke marge voor een koersverbetering la ten, indien de ontspanning op valutagebied verderen voortgang maakt. Dezelfde factoren, die de kooplust voor beleggingswaarden hebben aangewakkerd, heben tot een inkrimping van zaken op de aandeelenmarkt in de afgeloopen week ge leid. De vermindering van de valuta-vrees heeft n.1. tot gevolg, dat er vooral te Parijs geringere neiging bestaat, om zich tegen eventueele waardedaling der valuta te dek ken door het koopen van aandeelen, welker intrinsieke waarde ook door een devaluatie van de unt, waarin zij luiden, niet zou ver minderen. Ontstemming veroorzaakte de mededee- ling in de jaarvergadering der Koninklijke dat de tot dusverre vervallen coupons der, dollarleening, voor zoover zij nog niet ge- incasseerd zijn, tot 31 Augustus a.s. a 2.46 per dollar betaalbaar worden gesteld. Het is volkomen onduidelijk, met welk recht de Koninklijke op de goud waarde van den dol lar, die 2.48 bedraagt, een paar cent be knibbelt, terwyl het vrijwel zeker is, dat zij bij de proces-uitspraak over een paar maan den tot betaling op goudbasis zal worden verplicht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop, vergeleken met den koers- stand op 30 December 1935: 30 Dec. '35 le week Juli '36 Handelsver. „Amsterdam 223 258, 260, 250 ex. div. 252; 13. Jav. Cultuur 119 125, 122)4; 14. Ned. Ind. Handelsbank 821/* 110, 112; 15. Nederl. Handel Maatschappij 126 133, 131)4; 16. Amsterdam-Rubber 107 127 1/4, 123 1/4, 127 3/4; Oost Java Rubber 106 101, 98)4, 99; 17. Serbadjadi 60 X 66 3/4, 68; 18. Deli Batavia 182 185)4, 182 Vi, 188; Deli Maatschappij 202 241)4, 238. 248; 19. Senembah 201 231, 227 1/4, 233 X; Scheepvaart Unie 35 47 3/4, 46; 20. Koninklijke Paket 39)4 103, 100 3/4, 99 3/4; 21. K.N.S.M. 46 11/4, 1 3/8; Koninklijke Petroleum 212 273, 268 X; Philips 230 173, 170; 22. Unilever 101 113)4, 113 7/8; 4 pCt. Nederland 981/4 97 1/4, 98 5/8, 98y2; 23. 2X pCt. N.W.S. 76 73)4, 74 1/4; 4 pCt. Indië 97 95 1/4, 96 5/8, 96 3/8; 4 pCt. Amsterdam 94 89 7/8. 91X; 24. 3J4 pCt. Noord-Holland 913/4 91 3/4, 92 1/8; 25. 4X pCt. Rotterdam 94 1/2 88, 89 7/8, Onze Vierde Juni-Opgave. Wat was de reden? De reden van het ontslag was, dat de nachtwaker had gezegd: „Ik heb vannacht gedroomd" waarmee hij te kennen gaf, dien nacht te hebben geslapen, inplaats van te waken, waarvoor hij was aange steld. Natuurlijk waren er tal van geregelde oplossers, die ook deze puzzle direct „door" hadden. Toekenning Juni-prys. Bij 't controleeren der lijst bleek, dat de Juni-prijs a 2.50 is gewonnen door den heer J. Jansen, Vaartsche Rijnstraat te Utrecht, tot voor kort te Alkmaar, Hoever- kade met 125 p. en 4 goede Juni-oplossin- gen. Deze prijs is vanaf Maandag bij onze administratie af te halen. Stand der hoogstgeplaatsten volgende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der Juli- serie). Welke beroepen? Gevraagd wordt welke beroepen de vol gende personen uitoefenen of welke be trekkingen zij bekleedden, als die beroe pen of betrekkingen met dezelfde letters worden geschreven als de namen. 1. G. V. E. E. Grcentemanne. 2. P. S. D. Beierde Paken. 3. G. G. E. Draevorza. 4. C. C. C. ReusdierRuit. 5. E. E. KaalbandHor. 6. M. M. KolkPeerna. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 10 Juli 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaerschc Courant. Woekerplanten in Neerland's fi nancieele tuinen. Van deze uitgave van het Finantieel Week blad voor -den Fondsenhandel te Amster dam, waarin op een uitvoerige en voor een ieder duidelijke wijze aan de kaak worden gesteld de praktijken, van welke allerlei „financiers", „bankiers" enz. van min of meer twijfelachtig allooi zich bedienen, ten einde het publiek over te halen, effectenza ken en andere transacties op financieel ge bied met hen te doen, zijn de Deelen II en III verschenen. Deze beide nieuwe deeltjes bevatten weer vele interessante bijzonderheden, alsmede een lange lijst met namen en verdienen ten zeerste de aandacht van iedereen, die wel eens met geldzaken heeft te maken. De boekjes zijn uitgegeven door de admi nistratie van het Finantieel Weekblad voor den Fondsenhandel, N.Z. Voorburgwal 68, Amsterdam C. R. Rupp. Mainfrankische Zeitung 1934. Ie prijs. 4w/y// 4 A V wê wm WÊ X m tê pm a b c d e l g h Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: Ke7, De5, Tb5 en h5, Lfl en g7, Pa7. pi a3. c2 en d6. Zwart: Kc4. De2. Tg4 en h3, Ld2 en g8. Pgl en g5. pi c3. d5. De vraag of de Meraner verdediging van het damegambiet goed of slecht is, is nog steeds niet uitgemaakt. Bogoljubow is een aanhanger van deze opening en beveelt ze aan in zijn boek: d2d4! In zijn match tegen Aljechin 1934 speelde hy ze twee maal, maar bereikte slechts één remise. Hier (wedstrijd Nauheim 1936) pro beert hij haar opnieuw: AhuesBogoljubow. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pf3 d5 4. Pc3 c6 Na Lg5. Pbd7 kan zwart nu de Cam- bridge-Springs spelen. 5. e3 Pbd7 6. Ld3 dc4: 7. Lc4: b5 En dit is de Meraner. 8. Ld3 a6 9. a4 b4 Met e4 van wit krygt men de hoofd variant. a4 is echter beter. 10. Pbl c5 Ook Pa2 wordt veel gespeeld. Nu kan het paard naar c4. 11. Pbd2 Lb7 12. 0—0 Le7 Misschien beter eerst a5. Nu speelt wit: a5 0—0 Pc4 Dc7 Pe5 Tad8 Heeft zijn bezwaren. De2 g6 Ld2 Pe5: Beter lykt Pe4 om Pd2: te dreigen. de5: Pd7 f4 Pb8 Hier had zwart f6 moeten beproeven. Lel Lc6 Lg3 Db7 Zwart hoopt op de diagonaal hla8. maar: e4 Lb5 en wit dreigt f5. f5 Td3: Er dreigde f6 en Pd6. Zwart doet-een wanh p >g g Dd3: Tfd8 Dc2 Td4 Geestig gespeeld.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11