DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Landdag der Anti-Revolutiormaire Partij. No. 156 138e Jaargang Drukbezochte vergadering in Artiste Amsterdam. Klacht tegen afbrekende kritiek. De tekst van de ontwerp resolutie. Hedenmiddag eindstemming. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. •- PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeurs C. KRAK. Zaterdag 4 Juli 1936 Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. De centrale anti-revolutionnaire kies- vereeniging „Nederland en Oranje" te Amsterdam heeft gister in Artis een landdag gehouden, die zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer J. Deutekom, heeft de bijeenkomst met een kort woord op de gebruikelijke manier ge opend. Het woord was daarna aan den heer Chr. van den Heuvel, lid van de Twee de Kamer, en eere-voorzitter van het prov. comité van A. R.-kiesvereeni- gingen in Noordholland. Spr. begon met op te merken, dat elke politieke partij, welke in dezen tijd steun biedt aan de regeering, zich groote inspan ning zal hebben te getroosten, teneinde het vertrouwen zijner kiezers te behouden. Door de enorme moeiten in ons maat schappelijk leven, zijn velen niet alleen het stuur kwijt, maar wijten bovendien velen die moeiten aan de regeering en zoeken dat te wreken aan de politieke partijen die steun bieden aan zulk een regeering. Bijzonderlijk geldt dit alles de anti-revo lutionnaire partij, omdat haar leider tevens de leider is van het kabinet. Bij dit alles komt, dat een leger van on verantwoordelijke critici door Nederland trekt, om het door leed, moeite en vrijheids belemmering geplaagde Nederlandsche volk, te vertellen, dat het zoo niet behoeft, dat al die ellende niet noodig is. Staatkundig-Gereformeerden en commu nisten, N. S. B. en C. D. U., de S. D. A. P. ze zoeken allen de massa te suggereeren, dat het toch wel het meest domme elftal is, wat op het oogenblik in Nederland het bewind voert. Helaas doen vele Roomsch-katholieken aan dit alles mede. Spr. verzocht hier niet misverstaan te worden. Ieder heeft het recht critiek te oefenen. Geen regeering kan zonder critiek. Een staatsorde, waarin critiek verboden is, zou erger zijn dan het teveel en de misplaatste critiek van nu. Maar wel mag aan alle critiek den eisch gesteld worden, dat ze opbouwend is, dat ze aangeeft hoe het anders moet. Vrijwel alle critici blijven op dit punt schromelijk in gebreke. Men voert ons niet aan, of zinledige for mules of gelijk de S. D. A. P. en C. D. U. volkomen onuitvoerbare denkbeelden. Daarom is al die critiek zoo ongepast. Intusschen met die aanvallen op de Ne derlandsche regeering en op de politieke partijen welke de regeering steunen, is voor die partijen een moeilijke studie ontstaan. Spr. is er echter van overtuigd, dat het bij goede voorlichting mogelijk is, niet al leen alles te behouden wat de anti-rev. partij nu aan aanhang heeft, maar deze nog te vergrooten. De tegen ons strijdende partijen zijn zoo hopeloos zwak. Men leeft uitsluitend uit 't negatieve, eenig constructief denkbeeld ontbreekt. Het is mogelijk, het weefsel van misleiding uiteen te rafelen, zoodat er niets overblijft en aldus voor het oog van het Nederlandsche volk de velerlei misleiders ten toon te stellen. Als de 400.000 anti-rev. mannen en vrou wen in Nederland, van nu af, waarlijk mo biel worden, kunnen zij ter voorlichting van ons volk een nooit geziene kracht ont wikkelen. De taak om de partijleiding is gegevens ter beschikking te stellen, waaruit blijkt het hol geschreeuw van vele groepen. Als illustratie noemt spr. hier het pro gram van de C. D. U. wanneer bij elkaar gesteld wordt wat de party in haar pro gram vraagt, en het bedrag bezuinigingen, waar de heer van Houten tegen gestemd heeft, dan is dat 200 millioen gulden per jaar. Volstrekt onmogelijk is dit bedrag aan verhoogde belastingen te vinden. Spr. acht het uitgesloten, wanneer men dit menschen voor oogen houdt, dat een christen dan steunt biedt aan een groep, die op deze wijze vertrapt de eerste eisch eener christelijke staatkunde, orde in de finan ciën. Jarenlang laat men hen demonstreeren, de eene leuze voor en de andere na, socia lisatie, planwirtschaft, medezeggenschap, ontwapening en nu weer voor „Het Plan". Telkens moeten die leuzen ingeslikt wor den en vervangen door anderen. We moe- ten die arme schare, welke men het geloof in God en de hoop op een beter vaderland heeft ontnomen, ook inzien dat zij op een verkeerden weg zijn. Spr. wekte op om vooral aandacht te schenken aan de individueele propaganda. Iedere anti-rev. man en vrouw moet pro pagandist zijn. We moeten winnen en behouden wat eens van geest met ons is en bovendien ons richten tot andere kringen, die in onze op vattingen omtrent gezag en gezin, vrede en recht en omtrent een solied beheer der pu blieke lichamen vertrouwen hebben. Wanneer we zoo optreden staan wij niet zwak, maar sterk in den strijd voor 1937. Het doel van ons werken voor de anti- rev. partij, zoo eindigde spr., moet niet in de eerste plaats zijn, zoo groot mogelijk aanhang in het volk, maar land en volk tot een zegen zijn. Als een party waarlijk nuttig is, doet zyn aanhang er minder toe omdat we echter gelooven, dat het waarachtig heil van ons vaderland, het best gediend wordt indien naar het anti-rev. beginsel wordt geleefd, zoeken wij die groep, zoo sterk mogelijk te maken. Daarna sprak ds. W. Bijveled, predikant bij de chr. geref. kerk te Haarlem. In nummer 10 lezen wij, zei spr., dat Mozes op 's Heeren bevel moest laten ma ken een tweetal zilveren trompetten, die door de priesters moesten worden geblazen bij bijzondere gelegenheden. Door het trompetgeluid werden de 12 stammen opgeroepen om zich te verzame len, om op te trekken door de woestijn. Er was verschil tusschen de 12 stammen, maar zij waren toch een volk van Israël en daarom moesten zij samen optrekken, om de bezwaren ook samen te dragen. Op onzen landdag worden ook wy als a.-r. opgeroepen door het trompetgeschal om als een eenheid de donkere toekomst in te gaan. De tijden zijn ernstig, maar een vereenigd volk kan hoop hebben. Aan die eenheid ontbreekt helaas nog veel. Efraim benauwt Juda, zij worden heden opgeroe pen om samen de filistijnen te bekampen. Met grooten ernst wordt door spreker op eenheid aangedrongen. Verder wordt gewezen op het gebruik der trompetten in dagen van strijd. Dan moesten de trompetten gebroken klanken doen hooren. Wij leven, aldus spr., ook in dagen van strijd. De strijd spitst zich almeer toe, zoo als het immer geweest is, dat licht en duister zich niet met elkander verdragen, zoo is het nog. De vijanden mogen andere namen dragen, in wezen zyn bet dezelfde vijanden van alle tijden. De stryd in Eden begonnen en in Kain en Abel geopenbaard, moet thans nog heftig gestreden worden op alle terreinen des levens. Opgewekt wordt, om zich toch te oefenen in den strijd met het wapen van het woord Gods. Bij het licht van Gods getuigenis zullen wij de vijanden onderkennen. Bijzonder wordt door spr. stilgestaan bij de partijen die leven uit het beginsel der revolutie. Dat wij toch blijven belijden de strijd kreet: „Tegen de revolutie, het evangelie". De gebroken klanken wijzen ons tevens op het gebed tot den heere Zebaoth. Er wordt veel op elkander gecritiseerd, inzonderheid op de daden van de regeering, maar mocht het maar meer verstaan worden, dat wij in deze donkere dagen bijzonder geroepen worden, om voor de regeering te bidden in gebroken klanken. Zij deze dag een gebeds dag voor land en volk, maar zij deze dag ook een inleiding om blijvend in den gebede te gedenken, allen die over ons regeeren. Eindelijk werd de trompet ook nog ge blazen als er feest zou worden gevierd. De tijden worden hoe langer hoe donkerder. Er is niet veel oorzaak om feest te vieren. De zonden worden hoe langer hoe geraffi neerder bedreven. De ongerechtigheden stapelen zich op. De oordeelen Gods zijn over de aarde en daarom is er niet veel oorzaak om feest te vieren. Maar toch zyn wij geen pessimisten, immers een goede zaak wint het in 't eind. En de zaak Gods is de goede zaak. Daar om zal de zaak des heeren eens triumfeeren. Dan zal de klank van de bazuin oproepen, om feest te vieren en- den Heere te danken voor de overwinning, die hij heeft gegeven. Dit is het wat de wereld overwint, name lijk ons geloof. Die geloof soverwinning worde eens ons deel, aldus eindigde de spreker zijn rede. (Krachtig applaus). DE JAPANSCH-RUSSISCHE WRIJVING. De inbeslagneming van Japansche visscherschepen. De inbeslagneming van vier Japansche visschersbooten door Sovjet-Russische tor pedojagers, onder het motief, dat zij zich binnen de Sovjet-Russische territoriale wa teren zouden hebben bevonden, heeft in Japansche visscherskringen verontwaardi ging gewekt. Verlangd wordt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken krachtige maatrege len in deze kwestie zal nemen. Volkenbond De tekst van het ontwerp-resolutie, waar over het bureau der Volkenbondsvergadering zich gistermiddag moest uitspreken, zegt o. m. dat de assemblee bevestigt, dat al hebben poli tieke omstandigheden de algeheele toepassing van het Volkenbondspact verhinderd, de prin cipes van het pact onaangetast blijven, evenals de verklaring der Amerikaansche Staten, wel ke regeling met geweld van territoriale proble men uitsluit. Voorts zegt de ontwerp-resolutie, dat de ervaring van zestien jaren het nood zakelijk maakt, dat een algeheel onderzoek van de functionneering van den bond wordt ingesteld, met het oog op een versterking van zijn gezag. De Staten-leden worden uitgenoo- digd, het secretariaat hun opmerkingen ten aanzien van de functionneering van den bond te zenden. De coördinatie-commissie wordt uit- genoodigd den toestand met betrekking tot de afgekondigde sancties te bezien en rekening houdende met de voor de assemblee afgelegde verklaringen de regeeringen aan te bevelen welke houding moet worden aangenomen. De president van de assemblee, van Zeeland, heeft een dejeuner aangeboden aan de leden van het bureau van de assemblee, de leden van den raad en de hooge functionnarissen van het algemeen secretariaat. De Abessijnsche delegatie heeft officieel den Volkenbond en daardoor den leden-staten kennis gegeven van de vorming, op bevel van den negus van een nieuwe regeering in Gore onder den senaars- voorzitter Bitwoed Wolde Sadik. Ras Imroe heeft opdracht gekregen de militaire krachten van het land te reorganiseeren. In de zitting van de assemblee van gister middag hebben nog verschillende gedelegeer den het woord gevoerd. De Venezolaansche afgevaardigde bepleitte opheffing der sancties, de Columbiaansche gedelegeerde sloot zich aan bij de door Argentinië naar voren ge brachte beginselen. De Zweedsche afgevaar digde mevr. Hessel Green zegt uit naam der vrouwen te betreuren, dat van nu af aan geen hoop is gelaten aan de zwakke staten: wie is nu aan de beurt, vraagt zij? De Mexicaansche gedelegeerde zegt, dat zijn land lid van den bond wil blijven zoolang de samenwerking niet ontaardt wordt in haar beteekenis of uit eindelijke resultaten. De Volkenbondsvergadering zal heden middag bijeen komen voor de inedstemming over de ontwerp-resolutie. Het valt te betwij felen of onder deze omstandigheden de coördi natiecommissie bijeen zal kunnen komen, die tot taak heeft de procedure tot opheffing van de sancties vast te leggen. Voorts zal morgen de Volkenbondsraad bijeen moeten komen om kennis te nemen van het geschil tusschen den Volkenbondscommissaris en den Senaat van Dantzig. Men neemt algemeen aan, dat de raad besluiten zal Polen direct het incident met Duitschland te doen regelen. Italië en den Volkenbond. Sinds het vertrek van de Italiaansche jour nalisten uit Geneve publiceeren de bladen slechts overzichten in enkele regels van de Volkenbondswerkzaamheden. Deze overzichten zijn vandaag nog beperkt tot een kort weer geven van het incident met den Tsjechischen journalist. Officieuze kringen verklaren, dat geen enkel commentaar zal worden gegeven op welke redevoering ook, die in Geneve wordt uitgesproken. Zij voegen hieraan toe, dat men hoopt, dat de sanctionnistische staten blijk zullen geven van eenzelfde begrip als ge toond wordt door Italië in zijn memorandum Tenslotte zeggen zij, dat alle voorbehoud ge maakt wordt ten aanzien van de samenwer king van Italië in afwachting van de beslissin gen te Geneve. Men gaat meer dan ooit voort de aanwezigheid van den negus in Geneve te beschouwen als illegaal en provoceerend. Ieder initiatief dat door de Abessinische delegatie genomen zou worden, zal welbewust door Italië genegeerd worden. KONINGIN MARIA VAN ROEMENIE TE LONDEN. Koningin Maria van Roemenië, haar doch ter prinses Ileana, de echtgenoote van deze laatste, aartshertog Anton, en hun drie kin deren zijn te Londen aangekomen. Uit Rijssel wordt gemeld, dat hedenmor gen met den D-trein BazelCalais, waar aan een speciale wagon was gekoppeld, waarin zich koningin Maria bevond, een on geval is gebeurd. Officieel wordt hierom trent medegedeeld, dat een niet belangrijk onderdeel van de locomotief losgeraakt en terecht gekomen is op het ballastbed, waar van een paar steenen opsprongen en den machinist verwondden. De verwondingen waren evenwel niet van ernstigen aard, zoodat de machinist den trein nog naar Calais kon brengen. Het betreft hier dus een gewoon ongeluk, dat in het geheel niet ernstig was. DE EXECUTIE VAN AIZAWA. Na executie gecremeerd, Onmiddellijk na de executie is het stoffe lijk overschot van Aizawa gecremeerd. De asch is door 28 vrienden en verwanten onder zwaar politiegeleide naar huis ge- brach. Een rouwdienst is niet gehouden daar de wet zulks verbiedt. Voor de executie stonden de autoriteiten aan familie en vrienden toe, afscheid van Aizawa te nemen. De vrouw van Aizawa, die nog een uur bij haar echtgenoot vertoef de, verklaarde, dat Aizawa zeer kalm was. Zijn lichaam, aldus had hij verklaard, zou sterven, doch zijn geest zou voortleven, om den keizer en het land te dienen. BRANDWEERAUTO CONTRA POLITIEAUTO. Twee dood en. Te Antofagasta zijn een brandweer auto en een politieauto met elkaar in botsing gekomen. Twee personen werden gedood en 20 gewond, waarvan de meesten ernstig. NIEUWE INCIDENTEN TE MADRID. Twee arbeiders gedood. Bij het uitloopen van een volkshuis, waar een vergadering had plaats gehad, hebben onbekenden, vermoedelijk leden eener rechtsche organisatie, een revolvervuur ge opend. Twee arbeiders werden gedood, vier ernstig gewond. DE TOESTAND IN ALGIERS. Geen aanslag op de burgemeester van Oran. De gouverneur-generaal van Algiers heeft een eerste onderhoud gehad met den minis ter van binnenlandsche zaken, Salengro. De toestand der arbeidersconflicten in Algiers vertoont een duidelijke neiging tot verbete ring. Geen enkel bijzonder incident is van daag bekend geworden in het ministerie van binnenlandsche zaken. In strijd met be richten in eenige bladen is geen aanslag gepleegd op den burgemeester van Oran. Toch blijft een werkelijke gisting van we zenlijk politiek karakter zich op verschil lende punten in Algiers vertoonen. Hierdoor zouden nieuwe troebelen kunnen ontstaan. De autoriteiten hebben maatregelen geno men om alle wanorde op den openbaren weg te onderdrukken. LUCHTBESCHERMINGCURSUSSEN IN HONGARIJE. J t t In verband met de nieuwe wet betreffen de de verdediging tegen luchtaanvallen zijn hier thans de eerste cursussen geopend voor het geven van onderricht aan de burgerbe volking over luchtbescherming. NIEUWE INSTRUCTIES VAN DE KOMINTERN. O.a. het propageeren van onvervul bare eischen. Overste Adam, bondscommissaris voor de Heimatsdienst, heeft, naar de politische korrespondenz bericht, de desbetreffende autoriteiten te Weenen in kennis gesteld met een rondschrijven van het politieke bureau van het Generaal comité van de communistische partij te Moskou, waarin nieuwe instructies worden gegeven voor de communistische agitatie in Oostenrijk. De vier belangrijkste punten hieruit zijn Het propageeren van onvervulbare eischen, teneinde massa op te zweepen. De eischen moeten radicaal en onvervulbaar zyn, doch onder een dekmantel van wettigheid wor den voorgesteld. O.a. moet de boeren een ondersteuning van staatswege worden be loofd. De communisten moeten samenwerken, niet alleen met de tweede internationale, doch met de democraten van alle richtingen Zoo mogelijk moet de communistische propaganda in de legale organisaties bin nendringen onder leiding van personen, die tot nu toe nog niet in conflict kwamen met de politie. Het politieke bureau van het centraal Comité deelt mede, dat het voornemens is internationale demonstraties voor vrede en vrijheid in Oostenrijk te organiseeren en dat het hiertoe in contact zal treden met de Britsche Labour partij, de Fransche socia listen en de burgerlijk-democratische par tijen in andere landen. DE BURGERLIJKE LUCHTVAART IN FRANKRIJK. Minister van luchtvaart over zijn plannen. De minister van luchtvaart, Pierre Cot, heeft op het congres van den Franschen luchtvaartbond in groote trekken een pro- grama ontvouwd voor de volksluchtvaart. Hij zal zich daarbij door twee beginselen laten leiden, t.w. die van de eenheidsschool: gratis en selectie. Het programma omvat drie stadia van opleiding: 1. voorbereidend luchtvaartonderwijs voor kinderen van 9 tot 14 jaar; 2. onderricht in het zweefvliegen voor jongelieden van 14 tot 17 jaar en 3. onderricht op motorvliegtuigen van 18 tot 21 jaar. Er staan verschillende examens op het programma om de grootst mogelijke selectie te verzekeren. Cot is voornemens in het land een grooter aantal regionale centra voor de zweefvlieg- sport in het leven te roepen. MAJOOR CHARTER BEVORDERD. Uit erkentelijkheid voor zijn op treden te Addis Abeba. Majoor Charter, de commandant van het Britsche garnizoen te Addis Abeba is be vorderd tot luitenant-kolonel als erkente lijkheid voor zijn optreden gedurende de periode tusschen de vlucht van den negus en de aankomst van de Italiaansche troepen, toen de stad in handen was van de ban dieten. DE BURGEROORLOG IN CHINA. In Chineesche politieke kringen verklaart men, dat Nanking alle eischen van Kwang- toeng met betrekking tot de provinciale mo netaire hervorming heeft ingewilligd. Men gelooft dan ook, dat de actie van het zuid westen spoedig zal afnemen. r MEXICO STAAKT WERKZAAMHEDEN INZAKE ABESSINISCH CONFLICT. De Mexicaansche delegatie heeft den voor zitter van de Volkenbondsvergadering doen weten, dat zij, aangezien zij het niet eens is met de wijze, waarop het Abessinische con flict is behandeld, maar toch de werkzaam heden van de Volkenbondsvergadering niet wenscht te obstrueeren, besloten heeft ver der geen deel te nemen aan de werkzaam heden van de Assemblee ten aanzien van dit conflict en zieh te onthouden van stemmen, gezien het feit, dat tegen stemmen de ver- eischte eenstemmigheid in gevaar zou bren gen. HITLER SPREEKT TE WEIMAR. „Wij wenschen vrede". Bij de plechtige staatsontvangst in het slot Weimar ter gelegenheid van den tienden verjaardag van den rijkspartijdag te Weimar heeft de führer een rede gehouden waarm hij herinnerde aan den strijd, die in de af- geloopen tien jaren gestreden is. Het nat.- soc., aldus Hitier, is erin geslaagd den vrede te bewaren. Wij wenschen niet anders dan ons volk ook in de toekomst dezen vrede te schenken. Voor dezen vrede zullen wij steeds schrijven het woord: eer, en onder dezen vrede willen zij steeds verstaan het begrip vrijheid. Wij willen ervan over tuigd zijn, dat zonder deze eer en zonder deze vrijheid geen vrede mogelijk is. Dit weet ons volk, en dit kan ook de wereld ter harte nemen. Ik geloof, dat deze waarheid ertoe kan dienen om onjuiste voorstellingen uit de wereld te helpen, om daarmede tot den ware vrede bij te dragen. DUITSCH TOERIST VERONGELUKT. Tengevolge van het breken van een ijs- haak zijn twee Duitsche toeristen in het Berner Oberland van de Schneehorn om laag gestort. Een van hen is om het leven gekomen, de ander werd licht gekwetst. BADOGLIO BESCHRIJFT DEN ABESSINISCHEN OORLOG. Zijn boek zal in September ver schijnen. Maarschalk Badoglio zal de volgende maand gereed zijn met het schrijven van een boek over den Italiaansch-Abessinischen oorlog. Het boek, waarvan Mussolini de in leiding geschreven heeft, zal in September verschijnen. DE LIQUIDATIE DER BELGISCHE STAKINGEN. Senaat neemt sociale wetsvoor stellen aan. De Belgische Senaat heeft de reeds door de kamer goedgekeurde sociale wetsvoor stellen, betrekking hebbende op de vakver- eenigingsvrijheid, de 40-urenweek en de vacantie met uitbetalingen van loon, aan genomen. Overeenstemming in Vlaamsche industrie. In de industrie in Oost- en West-Vlaan- deren is een overeenstemming tot stand gekomen, waardoor een einde komt aan de staking. Zes Juli zullen de werkzaamheden worden hervat. HET INCIDENT IN DEN VOLKENBOND. Stefan Lux overleden. De Tesjechische journalist Stefan Lux is overleden. Voor zijn dood verklaarde hij nog, dat hij zijn daad niet betreurde en dat hij willen protesteeren tegen de behande ling van de joden in Duitschland en de aandacht van de wereld had willen vesti gen op hun lyden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1