Agenda De Lange De Moraaz £amU eti Juin&oiuo SitiHHMMS JUooUuiaai ïlitunas S N 'J D E N Bankiers te Alkmaar sinds 1805 Stad ett Omgeving. WeedUeuht WIERINGERWAARD NOORDSCHARWOUDE HEEMSKERK De vermiste kanovaarders terecht. JulL JuIL Stedelijk Museum ingang Br eedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 20 Juli eiken dag bloemen en plantententoonstelling te Bergen aan JSee; 10S en 79 uur; 's Zondags van 10 9 uur. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half 8, tot en met Maandag, hoofdnummer Vrouwen om den ipnnekoning (hist.-rom.); hoofdrollen R. üller, Dorothea Wieck e.a. Leeftijd boven _J jaar. Dinsdag-, Woensdag- en Donder- <$agav., half 8, hoofdnummer Ik ben een ojief (sens.); hoofdrollen Mary Astor, Ricar- ck> Gortez e.a.; vooraf De moord in de wol kon (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Gin- Jer de wildzang (rom.-sens.); hoofdrollen ane Withers, O. P. Heggie, Jackie Searl en Kath. Alexander. Toegang voor eiken leef tijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De veroveraar van Indië (rom.); hoofdrol len Ronald Colman en Lorette Young; tweede hoofdnummer Stradivarius (muz.); hoofdrol Gustav Frölich. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De onzichtbare man (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 5 Juli. 8 uur, Sted. Muziektuin, concert. Maandag 6 Juli. 8 uur, Sted. Muziektuin, Indische Sprook jesavond; bjj ongunstig weer in 't Gulden Vlies. KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR DE SCHAPPENFOKKERIJ IN NOORDHOLLAND. Bij het bestuur van „Het Texelsch Schapenstamboek in Noordholland" is be richt ingekomen, dat het H.M. de koningin en H.KR. prinses Juliana heeft behaagd voor de op 7 Sept. a.s. te Den Burg (Texel) en de op 23 Sept. a.s. te Alkmaar houden schapententoonstellingen zilveren medailles beachikbaar te stellen. HET INCIDENT IN DEN VOLKENBOND OP HET WITTE DOEK. Het Fox-Movietone-nieuws brengt deze week een filmreportage van de rede, die de Negus voor den Volkenbond uitspreekt. Daarbij is uiteraard ook het onverwachte tumult, dat de Italiaansche journalisten heb ben veroorzaakt, meegefilmd. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. Van wege de Provinciale regelings commissie voor de Paardenfokkerij in N.- Holland heeft te Wieringerwaard Vrijdag morgen een premiekeuring plaats gehad. Type trekpaard, waarvoor groote deel name en veel belangstelling uit Wieringer- meer, waren ook heel wat mooie dieren aanwezig. De keuringscommissie bestaande uit de heeren B. Puylaert te Sas van Gent en J. de Vries Dz. te Brummen heeft de volgende prijzen toegekend: Veulens: Sonja, eig. J. Kater, Wieringer waard, 5; Mien v. d. Noorman, eig. E. Bruins, Wieringermeer, f 7.50; Florette, eig. J. Oudendijk, Wieringermeer, 7.50; Ida, eig. A. van Splanter, Winkel, medaille; Em ma, eig. S. Breebaard, Wieringermeer, me daille. 1-jarige merriën; Kadee, eig. K. J. Kaan, Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal Is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huls-van-be- iNEfwl waring voert! Anna Paulowna, 20; Lies, eig. R. L. Wai- boer, Anna Paulowna, 20; Lugretia, eig. J. D. Ay, Anna Paulowna, f 15; Truus, eig. E. Bruins, Wieringermeer, 15. 2-jarige merriën: Clara, eig. Jb. Wai- boer Jbz., Anna-Paulowna 20; Irene, eig. G. Geerligs, Anna Paulowna, 10. 3-jarige merriën: Julia van 't Kerkje, eig. P. Bruins, Wieringermeer 30; Mar- tha, eig. R. oeksema, Wieringermeer, 20; Niska, eig. R. L. Waiboer, Anna Paulowia, 15; Elza van Zuidzande, eig. J. Kaal, Kolhorn, 10. 4-7 jarige Merriën. Ada van Groenhil, eig. E. Bruins Wie ringermeer 30 pl. medaille, Mona Bel, eig. J. P. Dieleman de Hames Wieringer meer 25, Flora, eig. A. J. Barendregt Schermerhorn 25. Bovendien werden door de Hengsten- vereeniging Hollands Noorderkwartier en kele medaille's toegekend aan merries van 8 jaar en ouder, nl. als nr. 1 Annie, oud 11 jaar, eigenaar E. Bruins te Wieringermeer; nr. 2 Clara, oud 7 jaar, eig. H. Urlons te Anna Paulowna; nr. 3 Emma, oud 8 jaar, eig. S. Breebaart, Wieringermeer; nr. 4. Hardine, oud 16 jaar, eig. K. J. Kaan te Anna Paulowna en voor hengstveulens: Aan Hautain v. Wieringermeer, fokker J. P. Dieleman te Wieringermeer en Gasoon van Ulkesluis, fokker K. J. Kaan te Anna- Paulowna. Mede was op het terrein aanwezig de prachtige driejarige hengst „Elegant van Willy", eigendom van de Hengstenvereeni- ging Noordhollands Noorderkwartier. Verkooping. In hotel De Burg alhier werd ten overstaan van den notaris H. W. Smit van Zuidschar- woude openbaar veakocht het woon- en win kelhuis aan de Dorpsstraat A 1, eigendom van den heer J. H. Meijer alhier. Kooper was de heer Jb. Stuijt te Assendelft voor 7000. De misoogst-steun. De pogingen, om een meer volledige uit betaling van den z.g. misoogstssteun te ver krijgen, worden nog niet opgegeven. Zooals bekend, is er ongeveer 30 van het benoo- digde bedrag aan steun aan de betrokken tuinders uitgekeerd. In een eenigen tijd ge leden aan den minister gezonden adres om uitbreiding van den misoogststeun werd een ernstig beroep gedaan op den minister om den steun zoo ver te verhoogen, dat de uit- keering er van even hoog zou komen als van den gewonen tuinbouwsteun, n.1. tot 70 van het benoodigde bedrag. Naar aanleiding van een en ander heeft de commissie be staande uit vertegenwoordigers van de ver schillende standsorganisaties en veilingsor ganisaties een audiëntie aangevraagd bij den minister van landbouw en visscherij. De heer Schermer te Hoogkarspel deelde thans mede, dat deze audiëntie heeft plaats gevonden, waar werd besproken de gedane uitkeering van 30 pCt. van het nadeelig verschil en het nu nog bestaande nadeelige verschil van 70 pCt. van de sober berekende norm, welke per oppervlakte noodig zou zijn en de bitere armoede en ondermijning der bedrijven welke hiervan het gevolg zijn. Verder het verzoek de gedane uitkee ring tenminste zoodanig te verhoogen als tot hetzelfde percent van den tuinbouwsteun De minister bleek bij de besprekingen het billijke van het verzoek te kunnen aan vaarden, doch niet over de noodige midde len te beschikken om deze uitbetalingen te doen. Het verzoek werd door den minister niet direct afgewezen. Hij zegde ernstige overweging toe of de mogelijkheid kan worden gevonden. Middenstandsvereeniging. Naar wij vernemen is in Concordia een vergadering gehouden van middenstanders, aangesloten bij de Kon. Ned. Middenstands bond, onder voorzitterschap van den heer S. Timmerman. In deze vergadering wer den verschillende huishoudelijke zaken be handeld. Men moest ook overgaan tot het kiezen van een definitief bestuur, aange zien dit nog niet had plaats gehad. Gekozen werden de heeren S. Timmer man, M. Piersma, D. Zeeman, C. van Zijl en D. Schuitemaker. De functies zullen onderling worden ver deeld. Besloten werd op verzoek van de Kon. Ned. Middenstandsbond een gezamenlijke bespreking aan te vragen met de christelij ke Middenstandsbond en de afdeeling van de Hanze, om hier weer, evenals verleden jaar, de bekende Mica-campagne te houden, welke dit jaar zal zijn van 10 tot 24 Oct Leekenspel. (Bijbelsch). De afdeeling van den Vrijz. Christ. Jongeren bond zal op 26 dezer bij het kasteel Marquette alhier onder auspiciën van de V. V. V. gevestigd mede alhier een opvoering geven van het Bijbelsch Leeken spel „Verlaten", acteur J. D. v. Calcar. DE HEER W. J. VAN RANDWIJK GAAT ONS VERLATEN. Op 3 October 1881 is de heer W. J. van Randwijk als 12-jarig jongmaatje op onze zetterij gekomen. Dat is al een heele tijd geleden, al 55 jaar, dus al zoo lang dat de meeste onzer lezers nog niet eens geboren waren toen dit heugelijk feit plaats vond. Het was inderdaad een heugelijk feit want Van Randwijk gevoelde zich op de zetterij echt „thuis". Hij had zijn levens werk gevonden en hij was jong genoeg om promotie te kunnen maken. Die promotie heeft hij inderdaad ge maakt. Hij doorliep alle typografische rangen en werd chef van de zetterij voor zoover het de Alkmaarsche courant betreft. Van Randwijk familiair „Willem" genoemd was als het ware de trait d' union tusschen de redactie en de zetterij. Iemand, die niet in het courantenleven zit kan zich niet voorstellen welk een gewich tig man de chef van de zetterij is. Als hij decreteert, dat er geen plaats is, is er geen kans, dat de redactie de copie in de cou rant krijgt tenzij het heel belangrijk is natuurlijk, want dan heeft zelfs de chef van de zetterij niets te vertellen. Hoevele honderdduizenden keeren heeft Van Randwijk den tocht van de zetterij naar de redactie vice versa gemaakt, copie halend en brengend, aandringend op vlug ge correctie, vragend en regelend. Hoeveel tecnnische problemen heeft hij niet helpen oplossen en hoe was hij op de zetterij waar hy als opmaker bij den „steen" stond niet de groote vraagbaak, de man, die, met het oog op de klok, daar alles verzorgde en regelde om altijd precies op tijd constateeren, dat de laat ste vorm naar de stype-inrichting was en dat de courant weer precies op tijd was. Van Randwijk heeft op onze zetterij meer dan een halve eeuw de technische ontwikkeling en den groei van de courant meegemaakt. Hij is gekomen In den tyd, toen alles met de hand gezet Werd, hij heeft de stoommachine, de motor, de eenvoudige persen meegemaakt waarin het couran tenpapier vel voor vel met de hand moest worden ingelegd. Hy heeft ook de Heureka, de vlakdruk-rotatie-pers, gekend en sinds 1924 de groote rotatiepers met de stype- inrichting en alles wat daaraan vast zit. t Deze oude getrouwe wien het werk den laatsten tijd wel wat zwaar viel is heden voor het laatst in onze zetterij aan den arbeid geweest en hoewel hij verzocht had hem het afscheid niet te zwaar te maken en zoo kort mogelijk te doen zijn, heeft men toe hbegrepen, dat er een enkel woordje moest worden gesproken. Afscheid in de zetterij. Precies om 11 uur werd ons geheele bedrijf even stop gezet om afscheid te nemen van onzen trouwen chef. Het voltallige personeel was byeen, toen onze directeur, de heer C. K r a k, als eerste het woord nam. Spr. stelde er prijs op midden in de Zaterdagsche drukte een kort woord tot v. Randwijk te zeggen. We willen, aldus spr., dit afscheid voor jou niet zwaarder maken dan het al is. We kunnen na een diensttijd van 55 jaar je besluit volkomen respecteeren. Er rest ons slechts onzen grooten oprechten dank te uiten voor hetgeen jij in al die jaren voor ons gedaan hebt. Dat was zeer veel en het heeft geen zin dit hier nog eens weer uitvoerig naar voren te brengen. Dat je nu officiëel weg gaat, mag geens zins beteekenen, dat we je nooit meer zul len zien. Kom altijd, vanneer je zin hebt, je weet het, je bent altijd welkom. Als herinnering bood spr. den heer van Randwijk een vergrooting aan van een foto van hemzelf, werkend in de zetterij, voor zien van de handteekeningen van de leden van directie, redactie, administratie en technisch personeel. (Applaus). Namens directie, redactie en admini stratie bood spr. als herinnering een mooie vulpen aan, voorzien van een gouden band met het opschrift „W. J. van Rand wijk 3.10.1881—4.7.1936." Onze hoofdredacteur, de heer Tj. N. A d e m a, wilde hieraan een kort woordje toevoegen. De verhouding tusschen v. Randwijk en de redactie is altijd opperbest geweest en het spijt ons, aldus spr., dat je ons nu gaat verlaten, ook al kunnen we je besluit be grijpen. Op humoristische wijze schetste spr. hoe de redactie in veel gevallen ondergeschikt was aan den wil van den machtigen Van Randwijk en ook al leidde dit dan een enkelen weer wel eens tot protesten, in de jaren, dat wij met jou mochten samenwer ken, aldus spr., hebben we dit altijd op de prettigste wijze gedaan. Spr. hoopte den heer Van Randwijk nog menig maal op de redactie te mogen ont moeten. (Applaus.) Namens het personeel van de zetterij sprak nog de chef de heer J. Brouwer, die eveneens meende, dat iemand, die 55 jaar met hart en ziel aan 'n krantenbedryf gewerkt heeft, recht heeft op een welver diende rust. Daarom ook heeft het personeel van de zetterij gemeend een blijvende herinnering te moeten aanbieden. Spr. overhandigde den heer Van Randwijk een zestal boeken, namelijk de bekende cyclus van Rolf Burman „De Last". (Ap plaus). Een dankwoord. Zeer ontroerd over de korte, doch daar om juist zoo treffende toespraken, dankte de heer Van Randwijk de drie spre kers. Het valt my, aldus spr., buitengewoon moeilijk te moeten scheiden van een werk, waaraan ik zoo ten volle gehecht was. In de afgeloopen 55 jaren waren er momenten, welke nooit uit mijn gedachten zullen verdwijnen. Ik dank u allen voor de groote waardeering welke ik heb mogen ondervinden, vooral ook voor de hulp welke ik van my'n medewerkers heb ge had. Wij kunnen nu eenmaal niet buiten elkaar, immers de een is op den ander aangewezen en zoo moet het ook zijn in de wereld. Ik hoop ook, dat mijn opvolger diezelfde hulp en medewerking zal mogen onder vinden. Met den wensch, dat het allen goed zal mogen gaan, besloot spr. zijn dank woord. Hierna bleef men een kort oogenblik bijeen, waarna het nooit rustende kranten- bedrijf allen weer opeischte. In IJmniden herkend. Gisteravond heeft zich iemand bij de poli tie te Amsterdam aangemeld met de mede- deeling, dat hij op 30 Juni aan het strand te Wijk aan Zee vertoevende twee jongelui had gezien, die zich met een kano aan het strand bevonden en van wie hij vermoedde, dat zij de beide vermiste Alkmaarders waren. Er bestond dus vrij groote zekerheid omdat tot dusver niets was aangespoeld dat de kano niet door de golven zou zijn om geslagen en het tweetal dus nog in leven zou zijn. Gisteravond werd dit vermoeden tot zekerheid. Toen zijn de beide Alkmaar sche jongelui door de politie te IJmni den gesignaleerd, waar zij met hun kano door de sluis voeren. Op een vraag of zij het gezochte tweetal waren, werd bevestigend geantwoord. De beide vluchtelingen deelden mede, dat xlj juist van plan waren een telegram naar huis te zenden. Met den trein van half één zijn zij hij hun verheugde ouders teruggekeerd. Vast staat, dat dit eerder het geval zou zijn geweest, wanneer spoediger aan hun verdwijning bekendheid was gegeven. WERK OPGEDRAGEN. Burgemeester en wethouders hebben het maken van den verbindingsweg tusschen de Jan van Scorelkade en den Heldersche- weg met een gewapend betonnen brug over de Houtvaart opgedragen aan G. Hulse bosch, aannemers te Bloemendaal. GESLAAGD. Bij het op 20 Juni te Amsterdam gehou den examen Esperanto A, slaagden de da mes: J. Ackerman, B. Wolzak te Alkmaar, C. G. ter Brug te Schoorldam en M. Koster te Heiloo. WERKLOOZENORGANISAT1E OPGERICHT. Vrijdag is alhier opgericht een werkloo- zenorganisatie als onderafdeeling van het P. A. S. Voorloopig secretaris is de heer Chr. Vonk, Ruyterstraat 43. HET KAASDRAGERSJUBILE. In aansluiting op hetgeen wij gister mede deelden over het gouden jubilé v»n de heeren Zaadnoordijk en Volkers als kaasdragert, ver nemen wij nog, dat de huldiging reeds gister morgen om 7 uur toen de werkzaamheden op het Waagplein voor de kaasdragers een aanvang namen plaats had. De collega's van de jubilarissen boden dezen de traditioneele bloemenmand met een kaas aan. De heer Oolders, de kaasvader, sprak een hartelijk woord van gelukwensch. De burgemeester heeft, behalve met zijn hartelijke speech van gistermorgen, de jubila rissen nog verrast met een groote taart, gegar neerd met kaasdragers enz. Gistermiddag, na afloop van de kaasmarkt, hebben de gildebroeders gezamenlijk in het Waaggebouw feest gevierd, waarbij de heer Voorthuysen, directeur van het marktwezen, een welgemeend woord van gelukwensch tot de jubilarissen richtte. HET BEZOEK AAN DE KAASMARKT VAN GISTER. In ons bericht over het bezoek aan de Kaas markt hebben wij gister gezegd, dat in plaats van minister Oud, die verhinderd was, aanwe zig was de heer Meijer de Vries, hoofdinspec teur van de werkverschaffing. Deze mededee- ling berust op een vergissing, het was n I. de heer Groenveld Meijer, vergezeld van den heer Mouton, beiden ambtenaren van 't depar tement van handel. Het bezoek had met werk- verschaffing niets uit te .t..n, want het ging uitsluitend om een indruk te krijgen over den kaashandel via de markt, zulk. in verband met de dreiging, die boven onze eeuwenoude kaas- markt hangt. EEN GEVAL VAN MALARIA IN DE WIERINGERMEER. Naar wy vernemen is in den Wieringer- meerpolder opnieuw een geval van malaria geconstateerd in verband waarmede de commissie voor de volksgezondheid in de Wieringermeer den bewoners heeft aangera den de bekende voorzorgsmaatregelen nauw keurig toe te passen. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 4 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 768,2 m.M. t» Toulouse. Laagste barometerstand 747,8 m.M. t Vestmanör. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag 5 Juli: Zwakke tot matigen, zuidwestelijke tot zuidelijken wind; gedeeltelijk bewolkt; aan vankelijk weinig of geen regen; iets war mer. Bnitenlandsch weeroverzicht. Goed weer; waarschijnlijk warmer Een nieuwe secundaire is in de afgeloo.' pen 24 uur over ons lend gepasseerd, en heeft in het oosten matigen regen gebracht. Thans bevindt zich het regenfront nog over west-Duitschland. Vrij flinke drukst», gingen zijn over ons land, Frankrijk en het zuiden van de Britsche eilanden opgetreden zoodat een rug van hooge drukking tijde lijk weersverbetering brengt De regenkansen zyn voor morgen vrij klein, terwijl eenige temperatuurstijging js te wachten. Over de Britsche eilanden blijft de hoofd depressie de weerstoestanden nog beheer- schen. De temperaturen zyn daar iets ge stegen, terwijl er lichte regen vieL Over Scandinavië heeft zich een vlakke depressie afgesplitst die in het midden flinke afkoeling met zware regens bracht Over Duitschland heerscht in een smallen rug van hoogen druk goed weer, terwijl over Polen zeer hooge temperaturen voor komen. In zuid-Frankrijk blijft de lucht zwaar bewolkt tot betrokken, sinds gisteren is er de temperatuur een weinig gestegen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.53 uur tot 4.17 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE (In Zomertijd). BERGEN AAN ZEE. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam. 5 4.28 4.56 1.01 1.20 6 5.09 5.36 1.40 1.50 7 5.47 6.14 2.18 2.37 8 6.26 6 53 2.57 3.14 9 7.09 7.33 3.40 3.58 HOOG- EN LAAG WATER TE (In Zomertijd). EGMOND AAN ZEE. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam. 5 4.25 4.53 0.49 1.08 6 5.06 5.33 1.28 1.47 7 5.44 6.11 2.06 2.25 8 6.23 6.50 2.45 3.06 9 7.06 7.30 3.28 3.46 Genoemde commissie koestert de verwach ting dat hierdoor evenals vorige malen erger kan worden voorkomen. OPBRENGST SPELDJESDAG. Met hartelijken dank aan allen, die tot het zoo goed slagen van den speldjesdag ten bate van „Kolonieverpleging der misdeelde jeugd" door het geven van geld en tijd heb ben bijgedragen, bericht het bestuur, dat het totaal-opbrengst 316,33^ heeft be dragen. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De secretaris van den Armenraad schrijft ons: Voor 68 oudjes hebben wü nog geen plaats. We moeten deze toch niet teleurstel len. Met 3 bussen of 20 auto's kunnen we deze mede nemen. Er zyn nog velen, die onze circulaire on- beanwoord lieten. Mogen wij op spoedige mededeel in g rekenen. VRACHTAUTODIENST ALKMAAR- AMSTERDAM. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de vrachtauto van den heer Henry Stoop bestelhuis Verdronkenoord 15 vanaf Maandag a.s. te 12.30 uur n.m. van Alkmaar zal vertrekken. HEROPENING ZAAK. Heden zal in de Boterstraat 4 de herope ning plaats vinden van de naaimachine zaak van den heer S. A. Surig, voorheen Boterstraat 1. Dat deze uitbreiding noodzakelijk u,aS* is toch wel een bewijs, dat het den heer Su rig ondanks den zwaren druk van lijke tijden goed gaat en wij kunnen met hem over dit feit verheugen. ri Het zal de nieuwe zaak dan ook niet belangstelling ontbreken. PUZZLE-RUBRIEK. In de nieuwe opgave in het nummer v*n heden is in no. 1 een letter t uitgeval^! De oplossers gelieven hiermede rek®®1"* te houden. UITDEELING8LIJST GEDEPONEEbD' Ter griffie van de rechtbank alhier^, gedeponeerd de eenige uitdeelingsly*1 l".y faillissement van A. v. d. Mark, blo«n' lenhandelaar en kweeker te Egmonda, Hoef. Uitkeering aan concurrente eischers bedraagt 3.85

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2