^Binnenland .Buitenland Jieck& School JSucqedijke. Stand. Üuchtoaact De Hertog van Kent in ons land. Bezoek aan het museum Boymans te Rotterdam. Brand in jeugdherberg. Zwart als de Nacht! Glimlachje evenzeer de uitdrukking misplaatst. Onge zonde poelen, die daarom gedempt zouden moeten worden: ik weet niet waar ik ze in ons land zou moeten zoeken. Ik zou dat wel eens willen weten. Die „ongezonde poelen", wat daar dan mee bedoeld moge zijn, vor men alweer mee 't kostelijkste deel van ons rijke Nederlandsche landschap. Er is nieuw natuurschoon. Nogmaals: het zij ten volle erkend. Maar een aangelegd bosch wordt pas mooi na zeer vele jaren en dan nog alleen maar in bepaalde vormen. Een korenveld is ook mooi en de bouwlan den in het algemeen zijn het en de weiden met vee en de boomgaarden en de parken en de bloembollenvelden, maar (en hier gaat het om) zij kunnen nooit ten volle het oorspronkelijke natuurschoon van hei, moeras en duin vervangen. Zoo zijn ook de nieuwe stadhuizen van Hilversum en van Enschede mooie en karakteristieke voor beelden van moderne bouwkunst. Maar nie mand zou het in zijn hoofd krijgen om het paleis op den Dam, het stadhuis van Frane- ker of de Haagsche Ridderzaal af te breken om er een nieuw gebouw voor neer te zet ten. Dat is te dwaas om er verder van te spreken. Op dezelfde wijze moeten wij ook leeren inzien, dat het niet aangaat oud, en wanneer het eenmaal verdwenen is onher stelbaar, natuurschoon te vervangen door iets nieuws wanneer daar geen dwingende redenfen voor bestaan. Bestaan die er, dan moeten wij ons bij allerlei veranderingen, die helaas meestal verarmingen beteekenen, neerleggen. Bestaan die dwingende redenen niet, en dat is maar al te vaak het geval, dan is verzet plicht. In naam en in dienst van de onvolprezen schoonheid van Neder land. A. L. B. voldaan en ontving daarvoor een door den commissaris onderteekende kwitantie. Van dit geld is geen spoor meer te ontdek ken. Van officieele zijde wordt nog vernomen, dat de gemeente Nijmegen voor geen groot bedrag in de malversaties is betrokken. De gemeente Nijmegen, welke voor de aanstel ling van commissaris van der M. de beste informaties had ingewonnen, voelt zich ten zeerste teleurgesteld door de daad van den commissaris, welke van hem niet in het minst verwacht werd. Het onderzoek is nog gaande. Het ge rucht, dat van der M. steekpenningen aange nomen zou hebben of gelden zou hebben verduisterd ten nadeele van de politie, mist nog iederen officieelen grond. Het commissariaat van politie wordt thans waargenomen door den hoofdinspecteur Veldman, die het volste vertrouwen geniet. IÉ Van bevoegde zijde wordt omtrent de malversaties te Nijmegen nog het volgende medegedeeld: De commissaris van der M. is gearrefteerd vanwege het feit, dat hij 400 heeft geno men uit de politiekas der gemeente, waar uit kleine onkosten bestreden werden. Men begrijpt, dat ware het bij dit enkele feit ge bleven, de commissaris wél zou zijn ontsla gen, doch dat hem gelegenheid zou zijn ge geven het tekort aan te zuiveren. VAN EEN ZEEHOND EN EEN ZWEMMER. Treffende vriendschap tusschen mensch en dier. Men schrijft uit Sexbierum aan de N. R. Crt.: Nu de warmere zomerdagen gekomen zijn en de menschen zich weer hebben aangepast aan het heerlijke weer, behoort een frisch zeebad tot de dagelijksche ge woonten van Frieslands jeugd. Zoo werd ook dezer dagen weer druk ge oefend, toen een der zwemmers een klage lijk geluid hoorde, wat hem het ergste deed vreezen. Maar al spoedig werd hij gerust gesteld, toen een jonge zeehond kwam aan zwemmen en geen blijk gaf van eenige af schuwheid ten opzichte van zijn waterge- noot. Van kennismaking kwam vriend schap en al spoedig zwom de zeehond rus tig naast zijn oppasser, alsof het de ge woonste zaak ter wereld was. Een snel duiken van den zwemmer bracht wel even den zeehond uit den koers, maar spoedig zwommen ze weer schouder aan schouder, hoofd aan kop, tot groot vermaak der zwemmende jeugd. Toen dan eindelijk het uurtje van zwem men voorbij was, werd de zeehond naar dieper water gebracht, maar niets kon de zen weerhouden om toch vooral bij zijn nieuwen makker te blijven. Goede raad bleek duur te zijn, zoodat het zeehondje mee naar huis werd genomen, waar het een verblijfplaats kreeg in een z.g. dobbe, een drinkplaats voor het vee midden in een weiland. Den volgenden avond werd de zeehond wederom mee naar zee genomen en op nieuw zag men een schitterend waterfeest. Al duikende en zwemmende wedijverden mensch en dier, totdat het zeehondje opgaf en zich een veilig rustplaatsje koosop den rug van zijn begeleider. Een van deze plaats af genoot hij van een tochtje te mid den van zijn element. Des avonds werd de zeehond opnieuw mee naar het dorp genomen naar zijn tijdelijke verblijfplaats. Nu evenwel zijn voeding tot moeilijkheden aanleiding gaf en versche haringen werden versmaad, leek het alsof dit avontuur snel een einde zou nemen. Een paar dagen werden levertraan en melk met zachten drang gevoederd en zou men daarna zich voor het feit zien geplaatst, dit moederlooze diertje aan den dood prijs te geven, ware het niet dat Artis ie Amster dam prijs stelde op het bezit van dit zee hondje. Zoö nam dit avontuur een onverwachte wending. DE ERWTEN-PLUKKERS-STAKING. Als geëindigd te beschouwen Vanmiddag heeft op het gemeentehuis te Halsteren een bespreking plaats gehad tus schen het college van B. en W. van Halste ren, de commissarissen Bakx en Van Meer twee afgevaardigden van den R.K. Land arbeidersbond en den leider van de staking Casteleijn. Na langdurige besprekingen werd voor gesteld om 1.75 per 100 K.G. te betalen hetgeen door vele stakers werd aanvaard, zoodat de staking wel als geëindigd kan worden beschouwd. DE GEARRESTEERDE COMMISSARIS VAN POLITIE TE NIJMEGEN. De verduisteringen De wegens onregelmatigheden, in functie gepleegd, gearresteerde commissaris van politie van Nijmegen, heeft een bekentenis afgelegd. De gemeentelijke controleur van finan ciën heeft de kas van de politie aan een onderzoek onderworpen, waarbij is geble ken, dat een bedrag van vierhonderd gulden te kort was. Het verlies, dat de gemeente Nijmegen door de onregelmatigheden lijdt, is dus ge ring. Bij de justitie is een klacht ingediend door een Duitscher, wien, toen hij zich tot den commissaris van politie te Nijmegen wendde voor het verkrijgen van een ver blijfsvergunning, door den commissaris van politie was medegedeeld, dat hij een waar borgsom van duizend gulden moest storten Hij heeft dit bedrag aan den commissaris DE WERKLOOSHEID IN DE WERELD. Afnemend, doch niet in Nederland. Sedert 3 jaar toonen de statistische cijfers, die om de 3 maanden verzameld worden door het Int. Arbeidsbureau regelmatig een vermindering van de werkloosheid in de meeste landen, waarvan men gegevens heeft. De cijfers van einde Juni geven in de meeste gevallen een voortgaande vermin dering te zien. In vergelijking met vorige jaren valt ech ter een vermeerdering waar te nemen voor Nederland, Roemenië en Zwitserland. DE ARBEIDERSPERS. De heer E. Kupers president commissaris. In de Donderdag gehouden vergadering van den raad van commissarissen van de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij de Arbeiderspers is het lid van dit college, de heer E. Kupers, vorzitter van het N.V.V. en lid van de Tweede Kamer, gekozen tot pre- sident-comissaris in de vacature, die ont staan was door het overlijden van dr. F. M. Wibaut. In Rotterdam. Gistermiddag, onmiddellijk na aankomst op het vliegveld Waalhaven heeft Z. K. H de Hertog van Kent met zijn gevolg en in gezelschap van de autoriteiten, die op het vliegveld ter begroeting aanwezig waren, per Hofauto, gevolgd door enkele andere auto's, een bezoek gebracht aan het Mu seum Boymans te Rotterdam. Voor den in gang stonden vele belangstellenden opge steld en hieven een luid hoera aan, toen de Hertog van Kent de auto verliet. In de vestibule werd Z. K. H. ontvangen door den directeur den heer D. Hannema. Een oogenblik werd de ontvangst verstoord door een dame uit het publiek, dat vrij toe gang had tot het museum en welke dame plotseling zich uit öe schare wachtenden losmaakte, op den Hertog van Kent toeliep en hem iets vroeg, althans probeerde iets te zeggen. Op hetzelfde moment echter, dat de Her tog van Kent van antwoord diende, men hoorde Z. K. H. zeggen: „I thank you" werd de dame door den hoofdcommissaris mr. L. Einthoven, uit het onmiddellijke ge zelschap van den Hertog van Kent verwij derd. Te kwart over vier vertrok Z. K. H., har telijk uitgeleide gedaan door het samenge komen publiek op den openbaren weg, per Hofauto naar Den Haag. Na een rit door Delft, over de markt en langs het Prinsenhof op het Oude Delft, vologde de stoet weer den rijksweg en ar riveerde tegen 5 uur aan de woning van den Engelschen gezant op het Westeinde te 's Gravenhage. Hier heeft de Prins de thee gebruikt en met den gezant en lady Mont- gomery een wandeling in den tuin gemaakt, bij welke gelegenheid Z. K. H. zoo bereid willig was even voor het legertje fotografen te poseeren. Vele belangstellenden hadden zich voor de Engelsche legatie verzameld, die den Hertog bij zijn aankomst hartelijk toejuich ten. Glimlachend woof de Engelsche gast het publiek toe. Bezoek aan het Mauritshuis, Tegen zes uur reed de Hertog, vergezeld van den gezant en van jhr. De Jonge van Ellemeet, naar het Mauritshuis, waar hi door den directeur, prof. dr. W. Martin werd ontvangen en rondgeleid. Ook in dit museum vertoefde de Prins ruim een uur. Tegen 7 uur verliet Prins George het Museum, nadat prof. Martin hem een nieu we editie van den Franschen catalogus had aangeboden. Vervolgens werd een korte rit door Den Haag gemaakt. Via de Waterpartij, Vredes paleis en paleis Noordeinde, keerde de Prins naar de woning van den Engelschen gezant terug, waar hij den nacht zou door brengen. Gisteravond hebben de Engelsche gezant en Lady Montgomery een diner gegeven ter eere van de aanwezigheid van den Her tog van Kent. In verband met den Engel sche hofrouw was aan dezen maaltijd geen officieel karakter gegeven. Rechts van den Hertog had Lady Mont gomery plaats genomen, links van hem de dame du palais, mevrouw Snouck Hurgronje, echtgenoote van den secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken Tot de gasten behoorden verder de minister president, dr. H. Colijn, de gezant van de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Van Broekhuizen, de president van het perma nente hof van inte' nationale justitie, sir Cecil Hurst, de vice-president van den Raad van State en mevrouw Beelaerts van Blokland. Hedenmorgen vertrekt de hooge bezoeker naar Amsterdam, om daar in het Stedelijk Museum de Britsche kunsttentoonstelling officieel te openen. In den namiddag vertrekt de Hertog van Kent naar het Loo, waar Z. K. H. de gast zal zijn van H. M. de koningin. De hertog van Kent heeft hedenochtend de residentie weder verlaten, na den nacht te hebben doorgebracht op de Britsche lega tie aan het Westeinde. Rekening werd gehouden met de moge lijkheid, dat prins George, voordat hij zich naar Amsterdam zou begeven voor de ope ning van de Engelsche kunsttentoonstelling aldaar, evenals destijds de prins van Wales heeft gedaan, in Den Haag nog eenige in- koopen zou doen, doch dit is niet geschied. Precies om 10 uur is de hertog van Kent in een hofauto naar Amsterdam vertrokken. In deze auto hadden voorts plaats genomen de Engelsche gezant, sir Hubert Montgo mery, de adjudant van H.M. de koningin, luitenant-kolonel jhr. de Jonge van Elle meet, toegevoegd aan den hertog, en lord Herbert, de stalmeester van den hertog van Kent. Bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half één is brand uitgebroken in de jeugdherberg „Klavervelden" onder de gemeente Bergen op Zoom. De brand ont stond in den vleugel van het gebouw, waar vrouwelijke trekkers waren onder ge bracht en waar zich eveneens de woning van de beheerders bevonden. Het geheele gebouw met inventaris alsmede de eigen dommen van de zeven dames-studenten uit Leiden, die dezen nacht hier vertoefden, gingen in vlammen op. De echtgenoote vnn den beheerder ontdekte den brand. Zij meende geklop te hooren aan de deur, doch dit geluid bleek afkomstig te zijn van het knetteren van het vuur, dat het rieten dak reeds in lichter laaie had gezet. In nacht gewaad gehuld moest het echtpaar en zijn kindje de vlucht nemen .evenals de trek- sters. De politie en brandweer, die men tele fonisch in kennis had gesteld, waren spoe dig ter plaatse en hebben door nat houden het naast gelegen gebouw kunnen behou den. De oorzaak is tot nog toe niet vastge steld. Een gelukkig toeval is geweest, dat het de voorafgaande dagen geregend heeft, daar „Klavervelden" geheel omgeven is van dennenbosschen en heide, waarover een vonkenregen gedurende drie uren overal verspreidde. Bij droogte zou de brand nog ernstiger gevolgen kunnen hebben gehad. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhoeden, dat de woning geheel uitbrandde. Daar de bewoners niet aanwezig waren, tast men omtrent de oor zaak nog in het duister. EEN JACHT IN NOOD? Reddingsboot van Schiermonnikoog uitgevaren. Gisteravond omstreeks 9 uur bevond zich ten noorden van Schiermonnikoog een jacht en de kustwacht oordeelde het noodig het reddingsstation Oostmahorn te waarschu wen, waarop de Insulinde hedenmorgen uit voer. Het bleek een Belgisch jacht te zijn, komende van Denemarken en op weg naar Frankrijk. De Insulinde bleef voorloopig in de nabij heid van het jacht, dat ongeveer drie mij len uit de kust ligt. DE BRAND IN EEN CAFE TE EINDHOVEN. De heer Vlemmings aan de bekomen verwondingen overleden. De 40-jarige caféhouder J. Vlemming, die gisternacht bij den brand in zijn café ern stige verwondingen opliep, is hedenmorgen in het St. Jozef-ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. STAKINGEN BIJ LEMBERG DUREN VOORT. Na de bloedige botsingen tusschen politie en stakende landarbeiders bij Lemberg is een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen, waardoor een deel van de eischen der arbeiders is ingewilligd. Niette min duurt de staking voort. Hier en daar verhinderen de stakers ook den werkvei- schaffingsarbeid. Minister-president Skaldkowski heeft gis teren in gezelschap van den minister van landbouw en den Wopwode van Lemberg de landerijen bezocht, waarop zich de bloedige gebeurtenissen hebben afgespeeld. In Ostrof heeft de politie van de wapens gebruik moe ten maken om werkwilligen te beschermen te Krzeecwzowize trachtte de menigte het gearresteerde stakingscomité te bevrijden „ZWART FRONT" VERBODEN. Ook deze week heeft de officier van justitie alhier weer de verspreiding van het weekblad „Zwart Front" verboden, daar het blad voor minister Coljjn belee digende artikelen bevat. DE ENGELSCHE BEWAPENINGS MAATREGELEN. Holen voor vliegtuigen. Gisteren Is bekend geworden dat het mi nisterie van oorlog onmetelijke holen in de oude steengroeven bij Salisbury aange kocht heeft, waarvan sommigen nog datee ren uit den tijd van de Normandische ver overing. De verkoop van deze holen was tot dusverre onbekend gebleven. De holen strekken zich over grooten afstand onder de vlakten van Salisburyy uit en zijn ruim genoeg om talrijke vliegtuigen te bergen. SANATORIUM DOOR BRAND VERWOEST. Verscheidene dooden. Een hevige brand heeft een paviljoen van het sanatorium voor tuberculoozen nabij de grens van Letland vernield. Onder de verpleegden ontstond een pa niek, verscheidenen kamen in de vlam men om. Niettegenstaande de pogingen van de brandweer het vuur te blusschen, woedt dit nog voort GROOTE HITTE IN ESTLAND. Reeds boschbranden ontstaan. Estland wordt de laatste dagen door een hevige hitte geteisterd. De te velde staande gewassen worden hierdoor sterk benadeeld en reeds z,,n twee boschbranden uitgebro ken. EEN WERVELSTORM BOVEN LETLAND. Twee personen door bliksem gedood. Een hevige wervelstorm heeft Letland gister geteisterd. Ernstige schade werd aan gericht. Twee boeren, die onder een boom waren gevlucht voor een onweer, werden door den bliksem gedood. OERAL DOOR EEN TYPHOON GETEISTERD. Eenige gewonden. De Oeral is door een typhoon geteisterd, welke de oogst vernielde en verdere scha de aanrichtte. Eenige personen werden ge wond. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT NABIJ PRAAG. Piloot omgekomen. Tengevolge van een motordefect is nabij Nitra een militair vliegtuig omlaag gestort. De piloot is om het leven gekomen. WEDEROM ZWARTHEMDEN NAAR ABESSINIE. De mailstoomer „Piemonte" is met drie bataljons zwarthemden naar Oost-Afrika vertrokken. DE SPIONNAGE-AFFAIRE. Officier tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. De vroegere luitenant ter zee Thompson, die werd beschuldigd van spionnage ten gunste van Japan, is veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'tls 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemaal niet te sprekenl) - Alleen reeds hei transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter lichtl Pater J. Boekei Cz. van Tuitjehom morgen in de kathedraal te Atrecht Frankrijk tot priester gewijd worden. m R.K. LYCEUM. Bij de heden gehouden examens van het R.K. Lyceum te Alkmaar, afdeeling Gyn,. nasium, slaagden voor het diploma Gym. nasium B de heeren Wim van Dijk, Alk! maar; Hein Lohman, Obdam; Dirk Meerei boer, Schoorl en mej. Tlnie Schneideri Alkmaar. Voor het diploma A slaagden de heeren Sjef van Resteren, Alkmaar; Leo Ruyt«n. burg, Egmond aan Zee. Met 3 candidaten wordt bet voortgezet Afgewezen werden 3 candidaten. examen PREDIKBEURTEN. 1 EGMOND AAN ZEE, 10 u., de heer R theol. cand. 1 SINT PANCRAS (Juni). Geboren: Greta d. van D. Klinkhamw en A. Hoogvorst. Mina d. van J. Verha. gen en L. Hoogland. Hilligje d. van J, Duif en F. Middelbos. Annie d. van Ju Glas en R. van Gulik. Getrouwd: Arie Frans en Geertje Wa- genaar. HARENKARSPEL (Jnnl). Geboren: Hendrikua Johannee x van J. M. Schneiders en K. E. Besseling. An- r o Veronika d. van P. Bruin en J. Jong. Petrus Johannes z. van N. Bleeker en A d Spaans. Ondertrouwd: Gerrit Tesselaar es Agatha Maria Molenaar. Johannea Jaco* bus Ursem en Cornelia Maria Nolten. Getrouwd: Hendrik Bruin en Catha» rina Theodora Bekker. Augustinm Ootje, vaar en Margaretha Spaans. Gerrit Te* selaar en Agatha Maria Molenaar. Overleden: Aagje Sevenhutjeen, 13 L wed. van A. Stammes. BERGEN (Juni). Geboren: Maarten, z. van Frederik Jimmink en Maart je Koorn. Theodcr» Elizabeth, d. van Pieter Cornelb Briefje» en Jacoba Mors. Leuren* Theodorua t v*n Adnanus Vrasdonk en DieuwertJ» vea Veen. Nicolaas Christiaan, z. van Johin. nes Adrianus Glorie en Maria Odilia Ji|«x Cornelis Anthonius Maria, z. van Corne ts Anthonius van der Steen en Meintje Beukers. Adriana Cornelia, i m lu Gerrit Klomp en Johanna Bult Lourera, z. van Lourens van den Berg en Hilda Lauer. Sjoerd, z. van Wouter de Vries en Neeltje de Goede. z| Overleden: Johanna Carolina Eliza beth Noorman, echtgenoote van Johanne» de Wijs. Sjoerd de Vries, 2 dagen, x van Wouter de Vries en Neeltje de Goede. Maria van Beek. 22 jaar, <L van Dirk van Beek en Emmeren tia Albers. Cornelis Roobeek, 39 jaar, echtgenoot van Petro- nella Vrasdonk. Getrouwd: Adrianus Dekker en Eli- sabeth Therese Braun. Petrus Jaco bus Kops en Martha Apolonia Colpaart J® Visser te Alkmaar en Liefke de Jong. Johannes van 't Hof te Amersfoort en Maria Jacoba Visser. Anthony Pieter* te maar en Catharina Tamis. Cornelis Haaf- kens te Amsterdam en Catharina Johanna Maria Samuelina Dor ré. Dl'ITSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTOÜ BIJ HET LICHTSCHIP MAAS. Een doode; drie man door een Belgische loodsboot gered. Bij het lichtschip Maas is gistermiddag van een escadrille, bestaande uit drie Duit* sche vliegtuigen, een toestel in zee gestort Het Belgische loodsvaartuig no. 1® heoj zich op weg begeven naar de plaats van net ongeluk. ^3 Van de vier personen, die het vliegwl aan boord had, is er één om het leven gek®* men. De drie overigen heeft men aan boord ve® de loodsboot kunnen nemen. Nader wordt gemeld, dat het toestel mgl N.N.O. van het lichtschip Maas 25 uit den wal, dwars voor IJmuiden neerst^ te. De Belgische loodsboot no. 18 J*. derlandsche loodsboot no. 7 bevonden n® DE STAKING TE IJMUIDEN. Hedenmiddag een bespreking Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het voorstel der reeders bij de visschers niet gunstig ontvangen, zoodat verwacht wordt, dat het voorstel verworpen zal wor den en de staking nog niet ten einde is. He denmiddag heeft het hoofdbestuur van den Centralen Bond met de leden een bespre king. Het bestuur van den christelijken bond, dat het contact met zijn leden nog steeds niet heeft hersteld, zal geen verga dering beleggen, doch zal per circulaire zijn meening uiteenzetten. BRAND TE IJMUIDEN. Woonhuis uitgebrand. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken in een woonhuis aan de Hobbema- straat te IJmuiden. wat'voor'haa'^ W0U dat ,lc nu maar kon uitmaten, voor haar en snor me het best staan". (Nebelspaltar).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6