Stad en Omgeving. Spoct Bi] zomerkleeding De wijziging van de Gemeenfebegrooting, dienst 1936. TEXEL EGMOND A. D. HOEF OUDE NIEDORP OTERLEEK HEILOO ENKHUIZEN EGMOND BINNEN WARM EN HUIZEN Giimlach,e behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruin- crème. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonne brand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. op zee en spoedden zich naar de plaats des onheils. De Belg was het eerste aanwezig de Nederlandsche boot behoefde geen assisten tie te verleenen. Het verongelukte vliegtuig is opgepikt door het voorbijvarende Duit- sche s.s. Parana, dat op weg is naar Ant werpen. Het Duitsche escadrille was gistermiddag boven IJmuiden gesignaleerd, waar het op groote hoogte cirkelde en spoedig boven zee \erdween. De machines behoorden niet tot de vloot van de Deutsche Lufthansa. Nader wordt gemeld, dat het s.s. Parana met het stoffelijk overschot van den over leden vlieger, de drie overlevenden en de verongelukte vliegboot D.-A.B.A.U. aan boord, Vlissingen is gepasseerd, op weg naar Antwerpen. In bijlage No. 79 hebben B. en W., naar aanleiding van den brief van Ged. Stateri, verscheidene veranderingen en bezuini gingen in de begrooting voorgesteld. De verlaging van inkomsten en uitgaven bedraagt 56800 voor den gewonen dienst en de verhooging van inkomsten en uitga ven voor den kapitaaldienst 91100. B. en W. hebben daarbij het volgende sahrjjven gepubliceerd: Aan de punten a tot en met d van den brief van gedeputeerde staten die ais eischen kunnen worden aangemerkt is voldaan. Hierin is begrepen de herziening van de bezoldiging van het politiepersoneel ingevolge K. B. van 5 Juni 1936, waarop betrekking heeft bijlage nr. 77. Ten aanzien van de punten 1 tot en met 16 wordt het volgende opgemerkt: 1. Volgnummer 184. Onderhoud van we gen en voetpaden 22.640. Deze kosten worden zeer hoog genoemd. Het is ons be kend, dat, ofschoon hieromtrent in den brief niets voorkomt, als eisch wordt ge steld dat de raming ten minste 20 lager moet zijn dan het over 1932 uitgegeven be drag, ad 20034.29, derhalve ronds 16.000 Thans is wel is waar de raming 22.640, maar hiervan behoort voor een goede ver gelijking te worden afgetrokken de raming ad 10.160 op volgnummer 181. Wijziging van dezen post behoeft derhal ve niet plaats te hebben. 4. Volgnummer 76. Kosten officieel raads- verslag 900. Vermindering van de kosten van samenstelling van het officieel raads- verslag zullen wij in overweging nemen. Het met den tegenwoordigen stenograaf gesloten contract geldt voor 1936, zoodat dit jaar op deze uitgaaf geen besparing is te bereiken. 6. Volgnummer 82. Contributie aan het Nederlandsch Instituut voor documentatie 30. Deze uitgaaf wordt niet noodzakelijk geacht. De contributie voor 1936 is echter inmiddels reeds betaald. In de begrooting voor 1937 wordt de post niet opnieuw uit getrokken. 8. De verhouding van de jaarwedden van het administratief en technisch personeel tot de loonen der werklieden van 't bedrijf der gemeentewerken geeft den indruk, dat de bezetting van dezen dienst topzwaar is. De zeer hooge opslagpercentages, alsme de het bedrag van 12.000 wegens uitkee- ring aan het bedrijf voor adviezen wijzen er op, dat de kosten van dit bedrijf be langrijk te hoog zijn. Het vraagstuk van de personeelsbezetting van gemeentewerken wordt onder de oogen gezien als onderdeel van de mogelijkheid van concentratie van de bedrijven. Overigens is op de onderhoudswerken in den loop der jaren belangrijk bezuinigd. Bewogen de uitgaven voor het gewoon on derhoud zich in de jaren 1922 tot en met 1930 tusschen 200.835 en 174.898, sinds 1931 zijn de kosten gedaald van 196.679 tot 105.827 voor 1936, indien de voorge stelde wijzigingen tot stand komen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer laatst genoemd bedrag ook voor de volgende ja ren maatstaf zal zijn, de personeelsbezet ting van het bedrijf zich daarbij zal moeten aansluiten. Zooals gezegd, zullen wq ons hieromtrent nader beraden. Het nadeelig saldo van het sportparkbe- drijf, kan met het oog op de vaste lasten met niet meer dan 1000 worden vermin derd. De vraag, of het de voorkeur verdient dit bedrijf aan particulieren over te doen, zoo mede hoe, afgescheiden daarvan, het na deelig saldo zou kunnen worden beperkt, zal bij het hiervoor bedoelde onderzoek mede worden overwogen. NOTA VAN OPMERKINGEN. 2a. Volgnummer 26. Advertentiekosten 400. Gedeputeerde Staten wenschen een verlaging van 20 zulks met het oog op de uitgaaf 1934 ad f 384.50 en niettegenstaan de de raming 1935 500 bedroeg. De uitga ven beliepen in 1933 883.50 en in 1935 423.15. In verband daarmede achten wij verla ging van de raming niet gewenscht. Volgnummer 35. Bevolkingsregisters f 2150. Gedeputeerde Staten verzoeken ver laging van 70. Wij wijzen er op, dat in <1® raming een bedrag van f 1975 is begre pen als jaarwedde van den bevolkingscon troleur en voor materiaal slechts 175. De uitgaaf voor materiaal bedroeg in 1935 f 175.47. Ook met het oog op de uitvoering van de nieuwe bevolkingsvoorschriften kan de raming niet lager worden gesteld. Volgnummer 101. Reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie f 4070. Gede puteerde Staten verzoeken met het oog op de raming voor 1935 ad f 3870 een verlaging van jf 200. HET CIRCUS STRASSBURGER. Het bekende circus Strassburger zal op Dinsdag 7, Woensdag 8 en Donderdag 9 Juli te Heiloo, aan de grens van Alkmaar een serie voorstellingen geven en zeer velen zullen natuurlijk van deze bijzondere ge legenheid gebruik maken om dit circus van beteekenis te bezoeken. In de ruime, helder verlichte gezellige tent, waarin het publiek van iedere plaats het schouwspel in de groo te manege goed kan volgen, zal weer die typische circussfeer heerschen, die nooit haar romantische bekoring verliest. De or ganisatie is uitstekend, zoodat een bezoek aan deze onderneming een waar genoegen is. De paardendressuur is iets bijzonders. De groepen rasdieren in de manege too- veren een waar sprookje voor oogen. Men verzekert ons, dat het circus aller verwachtingen zal overtreffen. In de Nieuwe Tilburgsche Courant van 6 Juni j.1. lezen we over het eerste optreden van het circus in ons land o.a.: Circus Strassburger biedt nog een pro gram, dat in alle opzichten voldoening en amusement schenkt volgens den echten, goeden ouden trant, die bewaard is ge bleven in een algemeen moderner stijl. Het was gisterenavond de première niet alleen voor Tilburg, doch ook voor Ne derland en zelden zal niet alleen het pu bliek, doch vooral nu ook de onderneming zelve zoo voldaan zijn geweest over het welslagen als thans. Het wil ook wel wat zeggen wanneer op den eersten avond reeds zoo'n groote tent letterlijk stampvol loopt en dat er zelfs stoelen bijgesleept en dan nog enkele honderden bezoekers naar een volgende voorstelling teruggewe zen moeten worden. Dit eerste heroptreden van het circus Strassburger moet een groot succes ge noemd worden en wat er geboden werd, heeft aller twijfelachtige verwachtingen verre en zichtbaar overtroffen. De uitgaaf bedroeg evenwel over 1933 4684,75, 1934 4509,08, 1935 4165,42. De oorzaak hiervan is, dat de raming ad 3000 voor extra-politietoezicht en vergoeding wegens gemis van vrije dagen gewoonlijk niet voldoende is. De raming voor 1936 zal mitsdien eerder aan den lagen dan aan den hoogen kant zijn, zoodat wij geen aanleiding hebben de raming te verminderen met meer dan 50. Volgnummer 105. Onderhoud van brand- bluschmiddelen 6080. Hierop zouden Ged. Staten een verlaging willen toepassen van 1600. Wij wijzen er op, dat voor een goede vergelijking het voor 1935 geraamd bedrag moet worden samengesteld met f 875 van post 104 en 1200 van post 102, samen 6375, terwijl de kosten van waterleiding 300 lager zqn, blijft 6075 of rond f 6080. Voor deze posten tezamen was in 1935 geraamd 9215, zoodat reeds een besparing werd aangebracht. De verlangde vermindering kan derhalve niet plaats hebben. Volgnummer 79. Kosten bureau gemeente ontvanger 1600. Ged. Staten verzoeken verlaging tot 1400. De uitgaaf bedroeg in 1933 1640,22, 1934 1363,50, 1935 1793,38. In verband hier mede achten wij een verdere verlaging dan met 50, althans voor 1936, niet mogelijk. Volgnummer 106. Onderhoud brandweer kazernen enz. 1120. Ged. Staten wenschen een verlaging van f 670. De reden, waarom de verlaging tot 270 moet blijven beperkt, is vermeld in de toelichting bij volgnummer 106 van het besluit. Volgnummer 189. Onderhoud klokken en uurwerken 1580. Ged. Staten .verzoeken verlaging tot 1480. Met het oog op de uit gaaf in 1935 ad 1490,06 zouden wij de ver mindering tot 80 willen beperken. Volgnummer 216. Onderhoud aanplak borden 50. Ged. Staten verzoeken verla ging tot 20. De directeur van gemeente werken acht voor dit jaar een besparing van 20 mogelijk. Volgnummer 306. Verlichting enz. school b.l.o. 1200. Ged. Staten verzoeken ver laging tot 1000. De directeur van ge meentewerken meent, dat dit jaar nog 100 kan worden bezuinigd. 2 d. Aan het verzoek, om bij het doen van uitgaven op de daar genoemde posten de uiterste zuinigheid te betrachten, zal wor den voldaan. 2 f. Ged. Staten vragen, waarom voor de leeningen ad f 270.000 en 80.000 een rente van 4 is berekend in plaats van resp. 41/2 en 4 3/4%. Reeds in den aanbiedingsbrief bij de ge- meentebegrooting voor 1935 is, in verband met het aangaan van een 4 conversie- leening, groot 2.900.000 voorgesteld ook de rente van de leeningen, gesloten met het pensioenfonds en uit het z.g. water leidingkapitaal, op 4 te brengen. De raad heeft zich hiermede vereenigd. 2 g. Zie omtrent volgnummer 82 het ant woord op de opmerking in den brief van Gedeputeerde Staten. De volgnummers 136, 170, 212, 443 en 493 betreffen op zich zelf uitgaven, waarvan de wenschelijkheid wel kan worden be pleit, doch die in het beeld, dat de begroo ting thans vertoont, moeten verdwijnen. Het onder volgnummer 499 geraamde be drag vgn 100 voor den proef- en school tuin „Kennemerland" zouden wij, om het verkrijgen van rijks- en provinciale sub- sidiën niet te bemoeilijken en voorts in het belang van de ontwikkeling van het land en tuinbouwonderwijs, waarvoor hier steeds cursussen bestaan, willen behouden. 2 m. Gedeputeerde Staten vragen, welke maatregelen zijn getroffen naar aanleiding van de circulaire van Gedeputeerde Staten van 22 Januari 1936, nr. 184, betreffende toe passing van art. 7 der wet van 4 Augustus 1933 S. 414 (verlaging vergoeding art. 101 Lager-Onderwijswet 1920 aan bijzondere scholen). Hierop hebben wij geantwoord, dat er naar ons voorkomt geen aanleiding is om de vergoeding op een lager bedrag dan de werkelijk gemaakte kosten te doen vaststellen, omdat geen der O. L. scholen in bijzondere omstandigheden verkeert, die deze verlaging zouden rechtvaardigen. 2 p. Volgnummer 471. Armenraad. Gede- outeerde Staten vragen, of reeds een me- dedeeling van de Kroon is ontvangen, om trent een eventueele opheffing van den Armenraad. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij brief van 9 Mei 1936, nr. 4958 afd. A. bericht, dat hij na nauwgezette over weging besloten heeft de opheffing van den Armenraad niet te bevorderen. 2 q. Volgnummer 484. Werkverschaffing. Gedeputeerde Staten verzoeken mede te deelen, of in het geraamd bedrag van 52.000 mede zijn begrepen de premiën in gevolge de Ziekte- en Invaliditeitswet. Inderdaad zijn die kosten in de raming begrepen. Zq worden zoowel wat de uitgaaf als het verhaal betreft, op de werkstaten en declaratiën verrekend. (Wordt vervolgd). [Pxomnclaal 'Hieuw* Opening platententoonstelling. Gisteravond werd te Den Burg op Texel in het zoogenaamde glazen paleis, een dependance van het Texelsch museum, een tentoonstelling geopend van oude Texelsche platen. Deze kostbare collectie werd in bruikleen afgestaan door den wnd. rijks archivaris te Haarlem, den heer Baart de la Faille. De opening geschiedde door den burge meester, mr. A. F. Kamp, in tegenwoordi- heid van een groot aantal genoodigden. De expositie omvat een vijftal etsen, gekleur de penteekeningen, aquarellen, potloodtee- keningen en houtsneden uit de 17de, 18de en 19de eeuw. De tentoonstelling blijft het geheele seizoen geopend en zal ongetwijfeld voor de vele badgasten, die Texel bezoeken, een attractie te meer zijn. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer J. B. Jager slaagde te Alkmaar voor het eind-examen 5-jarige H.B.S. Distributie gehakt in blik. Van den minister werd bericht ontvan gen, dat in deze gemeente voorloopig nog geen distributie van gehakt zal kunnen plaats vinden, gezien de beperkte hoeveel heid welke voorloopig voor distributie be schikbaar is, zoodat slechts enkele gemeen ten konden worden ingeschakeld. Risico van den arbeid. Terwijl Vrijdagmorgen de metselaar P. de Geus met een vrachtje steenen op zijn schouder, een ladder besteeg, brak een der boomen, met het gevolg, dat hij naar bene den stortte. Een jongetje, dat zich lager op den ladder bevond, werd in den val meege sleurd, doch bekwam geen letsel. Dr. Herin ga, die de eerste hulp verleende, achtte op name in een ziekenhuis niet noodzakelijk. Het slachtoffer heeft een geschaafde arm en klaagt over pijn in den rug. De toestand laat zich evenwel niet on gunstig aanzien. Concert. Donderdagavond gaf de V.V.V. zijn eerste concert in de muzieknis, daartoe be reidwillig door B. en W. afgestaan. Het fan farecorps „Eensgezindheid" concerteerde en had een uitbundig succes. Het bezoek was niet groot. Nog geen 200 personen waren aanwezig. W erk verschaf fing. Het gemeentebestuur heeft de werkloo- zen voor zoover in de gemeentelijke werk verschaffing werkzaam) ten raadhuize op geroepen om alle gewenschte inlichtingen te rijgen. Dit heeft tot resultaat gehad, dat meerdere personen die nevenverdiensten hebben (gelijk aan den steun die wordt ver leend) van steun en werk zijn uitgesloten. Ontslagen bij West-Frisia. Bij de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek West-Frisia te Enkhuizen zijn een aantal arbeiders en arbeidsters ontslagen wegens reorganisatie van het bedrijf. Wit-Gele Kruis. Donderdagavond werd een ledenverga dering gehouden van de nieuwe afdeeling van het Wit-Gele Kruis voor de drie Egmon- den. Er waren slechts zeer weinig leden op gekomen. Wij merkten onder de aanwezigen op de pastoors van Rinnegom en Egmond aan den Hoef. Burgemeester Bos zette in het kort nog eens de geschiedenis der oprichting uiteen, waaruit bleek, dat heel wat moeilijkheden overwonnen moesten worden; hij vertrouw de echter, dat de kinderziekten nu vorbij waren. Het huishoudelijk reglement werd behan- derd en na kleine wijzigingen vastgesteld. Daarin werd o.a. bepaald, dat wie thans in de parochie woonachtig was, nog als lid kan toetreden. Na 1 Januari zal van dezen echter een inleggeld geheven worden. Het magazijn der afdeeling zal onder toezicht van de wijk zuster te Egmond aan Zee gevestigd wor den. Het voorloopig bestuur, dat thans aftrad, v/erd vervangen door het definitief bestuur, waarin gekozen werden burgemeester Bos, de heeren Wester, Verheggen, Burgmeyer en Bak. Eerstgenoemde werd door het be stuur aangewezen als voorzitter, de tweede als secretaris-penningmeester. Pastoor Nie- veen van Dijkum dankte het voorloopig be stuur voor de vele werkzaamheden, waarna de vergadering werd gesloten. Werkkamp. Op de terreinen aan de Priorij zal een werkkamp voor jeugdige werkloozen wor den ingericht. Met den bouw van de barakken zal spoe dig worden aangevangen. Bestuursvergadering CenLaie Veilingsvereeniging. Op Donderdag 2 Juli j.1. vergaderde het bestuur van de Centrale Veilingsvereeni ging „Warmenhuizen Omstreken". De vice-voorzitter, de heer W. Gutker, memoreerde in zijn openingswoord den overleden voorzitter, den heer P. Slot, en het vele werk, dat hij voor de vereen iging heeft gedaan. De notulen werden onver anderd vastgesteld. Bq de mededeelingen zei de secretaris, dat de minimum prijs van de aardappelen van 3,50 tot 11 Juli is gegarandeerd. Gevraagd zal worden ook na dien datum een garantie vast te stel len. Punt 1 van de agenda: Benoeming tele- fonist(e). Ingekomen waren 13 sollicitaties. Na eenige besprekingen werd tot stemming overgegaan en werd met 9 tegen 7 stemmen benoemd de heer Jb. de Groot Az. Punt 2. Herziening liggelden. Hoewel het bestuur er wel voor gevoelde meende het om financieele redenen niet tot verlaging daarvan te moeten overgaan. De liggelden zijn zoo laag mogelijk gesteld; bij verlaging bestaat er kans, dat de goten te klein zijn en de beschikbare ruimte wordt ingenomen door de tuinders van dichtbij. Het bestuur kon derhalve geen aanleiding vinden tot verlaging over te gaan. Punt 3. Aanvoerregeling. Over dit punt liepen de meeningen nogal uiteen. Algemeen was men van meening, dat de tegenwoordige toestand niet deugt en dat er iets moet worden gedaan om hier verandering in te brengen. Besloten werd het voorstel van den Noordermarktbond te aanvaarden, hetgeen echter beschouwd wordt als een overgangsmaatregel en soepel moet worden toegepast. In een vergadering van „De Vierbond" zal dit punt nog nader worden besproken. Zooveel mogelijk zal overleg met elkaar worden gepleegd. Bij de rondvraag vroeg een der leden pogingen in het werk te stellen het bouw- verbod voor Bintje op te heffen, daar dit een aardappelsoort is welke als pootaardap- pel veel gevraagd wordt, terwql ze aan het land minder eischen steh dan de Schotsche muizen. Hierna sloot de voorzitter onder dankzeg ging deze vergadering. Voetbal. DE VOLEWIJCKERS NAAR BARCELONA? De vereeniging „De Volewijckers" zal, behoudens toestemming van den K.N.V.B., die deze afhankelijk heeft gesteld van de F.I.F.A.-goedkeuring dezer wedstrijden, deelnemen aan een sporttournooi in Barce- lona, georganiseerd door de Spaansche re geering. De vijftien spelers van de Volewijckers, die den trip mee maken, reizen geheel op kosten van de Spaansche regeering en gaan per vliegtuig naar Parijs, vandaar per trein naar Barcelona. Het tournooi, dat verschil lende sporten omvat, vindt plaats in de week van 19 tot 26 Juli. Wielrennen. RECORDPOGING ROND HET IJSELMEER. Maandag 6 Juli a.s. zal de veteranenkam- pioen van Nederland, D. Vermeulen, van de wielerclub Excelsior, een poging doen om het record van den rit rond het IJselmeer, dat met 10 uur 59 min. 51 sec. op naam van den Germaan-renner Snijders staat, te ver beteren. Vermeulen heeft onlangs van een record poging moeten afzien wegens de toen heer- schende muggenplaag, doch nu deze hinder lijke insecten vrijwel verdwenen zijn, zal de renner Maandagmorgen om 5 uur voor het 350 K.M. lange traject bq het Tolhuis te Amsterdam starten. Zwemmen. OVER DE GROOTE BELT. Voor de tweede maal in eer. korte spanne tijds is een zwemster er in geslaagd de Groote Belt over te zwemmen. De 21-jarige Asta Winckler slaagde in haar poging en legde de 16 K.M. tusschen Korsoer en Knud- hoven af in den tijd van 7 uur 55 min. Op 16 Juni 1.1. heeft zij ook een poging gedaan, doch na 7 uur in het water te zijn geweest, moest zij toen haar poging opgeven. EEN NIEUW WERELDRECORD VAN RAGNHILD HVEGER. Op de 800 meter vrije slag. De 17-jarige Deensche zwemster Ragnhild Hveger slaagde er gisteravond te Kopenha gen in het wereldrecord 800 meter vrije slag te verbeteren door dezen afstand af te leg gen in den tijd van 11 min. 11.7 sec. Het oude record stond op naam van Leonore Kight, tegenwoordig mevr. Wingard (Ver. Staten) met een tijd van 11 min. 34 sec., ge vestigd op 25 Augustus 1935 te San Diego. De Deensche zwemster heeft het record dus met ruim 22 sec. verbeterd. De eerst 12-jarige Inge Soerensen zwom de 200 meter schoolslag in den tijd van 3 min. 8 sec. en liet daarbij Valborg Christen- sen en Inge Nielsen achter zich. Ragnhild Hveger Waterpolo. NEPTUNUS III—D. A. W. IH 2—0. Revanche a.s. Dinsdag. De eerste competitie-wedstrijd van D. A. W. III in dit seizoen is niet gelukkig begon nen. Met een 20 nederlaag toch moesten de Alkmaarders de meerderheid van de Zaandammers erkennen. Met een schot- vaardiger voorhoede echter had het geen nederlaag behoeven te zijn, want in snel heid waren de Alkmaarders hun tegenstan ders de baas. En op een grooter speelveld, waar vooral E. Groothuizen zijn grootere snelheid meer uitbuiten kan, is zeker een D. A. W.-overwinning niet denkbeeldig. De return-wedstrijd op Dinsdag a.s. In Pesie's natuurbad moet dus een overwin ning worden. Over den wedstrijd zelf nog het volgen de. D. A. W. speelde in de volgende opstel ling: J. Romar Hüsken ten Herkei Gilles Cloeck L. Biskanter E. Groothuizen Neptunus begon direct met een serie ver woede aanvallen op te zetten, welke echter op de D. A. W.-verdediging, die goed in vorm was, vastliepen. Toch zou de eerste serieuse kans om te scoren voor D. A. W. zijn. Ten Herkei kreeg in vrije positie den bal toegespeeld, zwom er mee op en ko gelde van circa 7 M. in. Groothuizen pas seerde echter juist de 2 M. lijn. Gevolg: doelpunt geannuleerd en Groothuizen het water uitgestuurd. Dat was pech. D. A. W. met 6 man verder spelend, kon toen een doelpunt niet meer voorkomen: 10. Met dien stand werd er gedraaid. Na de rust stelde D. A. W. hardnekkige pogingen in het werk om gelijk te maken. Verschillende kansen deden zich voor, doch de vorhoede wist er niet van te profiteeren, zq het dan ook, dat zij de factor geluk niet mee had. Zoo ging een hard en onverwacht schot van Cloeck rakelings over. In deze periode moest Biskantel het water uit we gens een overtreding binnen de 4 M. lijn. Hiervan profiteerend maakte Neptunus het tweede doelpunt. Toen in de laatste mi nuten ook een Neptunusman het water moest verlaten, kreeg Biskanter de kans om de eer te redden. Zijn schot werd echter door de paal gekeerd. Direct hierna floot scheidsrechter Stolp, die correct en prettig leidde, het einde. Op het stille strand: Olivia! waar is de tandenborstel?ik moet mijn schoenen poetsen!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7