DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Greiser hoont den Volkenbondsraad. No. 157 Maandag 6 Juli 1936 138e Jaargang Volkenbond Na een zeer onhebbelijke houding verlaat de Danziger senaatsvoorzitter de assemblee. De sancties practisch opgeheven. Een interview met Greiser. Sancties opgeheven op 15 Juli. Opmerkelijke onthulling van de Messagero. Steekpartij te Kaatsheuvel. ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Volkenbondsraad is na een voor afgaande vertrouwelijke zitting Zater dagmiddag in openbare vergadering bijeengekomen, onder voorzitterschap van Eden. Op de agenda stond een rapport over de slavernij, het vraag stuk der uit Iran gevluchte Assyriërs en de toestand te Dantzig. De rede van Greiser. De nationaal-socialistische voorzitter van den Senaat van Danzig, Greiser, heeft voor den Volkenbondsraad een rede gehouden welke in verband met de heftige aanvallen op den Volkenbondscommissaris te Danzig, die deze bevatte, aan zijn gehoor felle pro testen ontlokte. Hij verklaarde, dat de toestand te Danzig tot de komst van het nationaal-socialisme te vergelijken was met een kruitvat, en dat de Volkenbond het door zijn optreden dreig de te doen ontploffen. Hij zeide niet te spreken uit naam van doode artikelen en paragrafen, doch uit naam van 400.000 Duitschers, die niet steeds van het moeder land gescheiden zullen blijven. Hij wenschte, dat een nieuwe hooge commissaris van den Volkenbond naar Danzig zou worden gezonden, die zich van iedere inmenging in de buitenlandsche po litiek zou onthouden. Geheel zonder com missaris, voegde hij er aan toe, zou alles echter beter gaan. Tijdens de rede van Greiser hadden zijn toehoorders meermalen moeite kreten van protest te onderdrukken. Deze braken ech ter los, toen de spreker besloot met den uitroep: „thans genoeg hiervan", en zijn dossier met kracht op de raadstafel wierp. De Danziger kwestie. De Volkenbondsraad heeft daarna met algemeene stemmen een resolutie aangenomen betreffende het incident met den Duitschen kruiser „Leipzig", waarbij de Poolsche regeering ver zocht wordt, deze zaak te behandelen en in de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad verslag uit te breng en. Na de aanneming van deze reso lutie bracht de voorzitter van den Se naat van Danzig, Greiser, aan Eden, Delbos en Beek den Hitlergroet, het geen eenige hilariteit onder het pu bliek verwekte. Toen hij de perstribune passeerde, maakte Greiser een lange neus, hetgeen een storm van veront waardiging ontketende. Voorstel tot opheffing der sancties. Na over twee ontwerp-resoluties te heb ben gestemd heeft de Volkenbondsverga dering de zitting gesloten. Zooals reeds gemeld, is de ontwerp-re- solutie, waarmede de Abessinische kwes tie gesloten wordt en waarin de hoop wordt uotgedrukt, dat de co-ordinatie-commissle aan de regeeringen voorstellen zal doen toekomen om de sancties te beëindigen, aangenomen. Tegen stemde slechts de Abessinische gedelegeerde, terwijl de gede legeerden van Zuid-Afrika, Chili, Panama en Venezuela zich van stemming onthiel den. De Mexicaansche gedelegeerde woon de de zitting niet bij. De assemblee verwierp met 23 tegen 1 stem en 25 onthoudingen de Abes sinische resolutie, waarbij een leening van tien millioen pond sterling werd gevraagd. De tweede Abessinische re solutie, waarbij verzocht wordt, de an nexatie van Abesinië niet te erkennen, is niet in stemming gebracht, daar de ze reeds door de resolutie van het bu reau der assemblee werd,agedekt. De Abessijnsche kwwie heden in bespreking. De Abessinische kwestie zal heden in de zitting van den Volkenbond, welke tegen tien uur is bijeengeroepen, haar naspel hebben. De belangrijkheid dezer bijeenkomst be staat in het feit, dat niet alleen de datum zal worden vastgesteld, waarop de sancties haar einde zullen moeten nemen, doch dat bovendien gepaste maatregelen zullen moeten worden genomen om te verzekeren, dat het einde der sancties tegenover Italië een hervatting der handelsbetrekkingen met Italië zal beteekenen, zonder discrimi neering of represailles van de zijde van Italië. Daarom zijn de economische en finan- cieele deskundigen der delegaties naar Ge- neve ontboden. Greiser verlaat Geneve. De Senaats-president van Danzig, Grei ser, heeft gistermiddag met de Danziger delegatie Geneve verlaten. Voor zijn ver trek had hij een langdurig onderhoud met den Poolschen minister Beek over de hangende politieke kwesties. De Volkenbondsraad heeft gisteravond een commissie ingesteld, bestaande uit een Franschman, een Engelschman en een Por tugees, welke de ontwikkeling van den toestand zal bestudeeren, evenals de voor stellen, welke Greiser in zijn rede heeft gedaan. Geneve zou zich aan stemming makerij hebben bezondigd. In Danzig heerscht groote opgewon denheid na het debat in den Volken bondsraad. De bladen verschijnen des Zondags niet. Alleen de voorposten kwam gister met een extra-editie uit, waarin de tekst der gisteren door Grei ser afgelegde verklaring is opgenomen. Men meldt, dat tal van soldaten en officieren van het Duitsche leger, die hun verlof in Danzig doorbrachten, telegrafisch naar hun garnizoenen zyn teruggeroepen. Hoewel het mogelijk is, dat men hier met een normeden dienstorder te doen heeft, geeft dit bevel toch aanleiding tot gissingen welke niet bevorderlijk zijn om de atmos feer te kalmeeren, daar dit bericht ont vangen werd, nadat vernomen was, dat ook S. A. en S. S. van Danzig van verlof waren teruggeroepen en men 't gerucht aan gaande een concentratie in Danzig in om loop bracht. De Poolsche vertegenwoordigers te Ge neve hebben gisteren verklaard, dat men niet bijzonder verontrust is over de bedrei gingen van Greiser, daar Polen de interna tionale verplichtingen van Danzig zal doen nsdeven. In minder dan zes uur zou Polen in staat zijn het geheele gebied der vrije stad door eenige divisies te doen bezetten. In geen geval zal het een voldongen feit aanvaarden. Poolsche kringen zeggen, dat Greiser zich gisteren zoo beminnelijk heeft uitgelaten jegens de Poolsche regeerders, omdat Duitschland op de hoogte was van hetgeen hjj zou zeggen. Om een krachtige uitdrukking van een Poolsch staatsman te gebruiken: Greiser weet, dat Polen niet zal toestaan; dat den hooge commissaris van den Volkenbond, een haar zal worden ge krenkt, aldus de Poolsche vertegenwoordi gers. Tijdens den vliegtocht uit Geneve huiswaarts heeft de Danzigsche Se naatspresident, Greiser, een vertegen woordiger van den „Völkischen Be- obachter" een onderhoud toegestaan be treffende de belangrijke problemen, die na de raadszitting in verband met 't optreden van Greiser zijn opgekomen. Daarbij vroeg de persvretegenwoordi- ger o.m. of Greiser een verklaring kon afleggen ten aanzien van het feit, dat een deel van de buitenlandsche pers, bewust het verband van Greisers rede in Geneve over het hoofd ziende, ver onderstellingen naar voren gebracht heeft, volgens welke, ten behoeve van een opheffen van het statuut van Dantzig een gewelddadige actie voor genomen was. Greiser antwoordde: Deze stemmingmake rij is men in Genève bekend gewordpn. Ik ben zelfs tot mijn groote verbazing tijdens mijn korte oponthoud aldaar verscheidene malen door Engelsche bladen uit Londen opgebeld, die van mij de bevestiging wil den hebben, dat 6000 Rijksduitsche soldaten in den nacht op Zondag Dantzig zouden binnenrukken. Ik heb over dit verzinsel ge lachen omdat ik wist, dat men in Genève om afleidingsredenen sensaties noodig had. Mijn optreden in Genève vond zijn oorzaak in de omstandigheid, dat ik door den Vol kenbondsraad was uitgenoodigd daar de belangen van Dantzig te verdedigen. Voor mijn vertrek wist ik nog in het geheel niet, hoe de inhoud van het rapport, ten aanzien Besluit der Coördinatie commissie. De Coördinatie-commissie te Genève heeft besloten de sancties tegen Italië op te heffen op 15 Juli. waarvan ik toen een standpunt heb be paald, er uitzag. De tweede vraag van den vertegenwoor diger van den „Voelkischen Beobachter" luidde: „Zult U blijven aandringen op een herziening van de verhouding, zooals die tot dusverre tusschen Dantzig en den Vol kenbond bestond?" Het antwoord van Greiser was: „Nu door het optreden van den tegenwoordigen com missaris, die verder niets gedaan heeft dan te trachten zich te mengen in de binnenland- sche politiek van een souvereinen staat, een ondragelijke toestand is ontstaan, zal ik er naar streven, dat deze niet alleen tijdelijk beperkt, maar voor goed overwonnen wordt, Daarop vroeg de journalist: Zal Dantzig in den vervolge aan een discussie in den Volkenbond deelnemen en op uitnoodiging verschijnen, wanneer in Genève binnen- landsch politieke gebeurtenissen van Dant zig zullen worden behandeld? Greiser antwoordde: Mochten in de toekomst nogmaals zuiver binnen landsch politieke gebeurtenissen voor het forum van den Volkenbond ter sprake gebracht worden, dan zal de vrije stad Dantzig weigeren aan een zoodanige bespreking deel tc nemen. Bij alle andere aangelegenheden, die de vrije stad interesseeren, zal zij iedere mogelijkheid te baat nemen ingescha keld te worden. De laatste vraag luidde: Gelooft U, dat een gewijzigde verhouding van Dantzig tot den Volkenbondstoringsfactoren voor de DuitschPoolsche betrekkingen zou kun nen meebrengen? Greiser antwoordde hierop: Ik vrees dat geenszins, maar ben er integendeel vast van overtuigd, dat Dantzig dan in staat zal zjjn een nog grootere bijdrage te leveren tot een verstevigen van de goede Duitsch Poolsche betrekkingen. De negus zou Italiaansch protec toraat hebben willen aanvaarden. Het blad „Messagero" publiceert een onthulling, die Salvatore Farina gedaan heeft in de „Ardito d'Italia" volgens welke de negus in Februari j.1. een Italiaansch protectoraat zou hebben aanvaard. De negus was toen bereid aan Italië het protectoraat te verleenen over uitgestrekte gebieden van het keizerrijk, met inbegrip van Aksoem. Er zou een verbinding tot stand worden gebracht tusschen Eritrea en Somaliland, terwijl de negus er voorts mede accoord ging, dat Italiaansche des kundigen naar Abessinië werden gezonden om de bestuursorganen aldaar te reorga- niseeren. De economische exploitatie van Abessi nië werd geheel voorbehouden aan een Italiaansch-Abbessinische maatschappij, op voorwaarde, dat Italië den keizer per soonlijk een milliard lire zou uitkeeren, en de aandeelen der maatschappij voor de eene helft voor Italië en voor de andere helft voor den negus zouden worden ge reserveerd. De negus te Parijs gearriveerd. Vanmorgen is de negus te Parijs aange komen. Hij werd verwelkomd door Wolde Mariam, den Abessinischen gezant te Parijs. Ook de vroegere minister van buitenland sche zaken, Herrouy, was aanwezig. De ne gus weigerde een verklaring af te leggen en vertrok spoedig naar Londen. CHURCHILL SPREEKT TE BRISTOL. Een Volkenbond is noodzakelijk. In een te Bristol gehouden rede heeft Churcill verklaard, dat het meer dan ooit noodzakelijk is, in Europa een Volkenbond te scheppen, die een aanvaller zal plaatsen voor een overweldigende strijdmacht, ge organiseerd om te worden gebruikt en ook geschikt om te worden gebruikt, en steu nende op een pact, waartoe alle landen zijn toegetreden, volgens het beginsel: wie aan een raakt, raakt aan allen. Slechts op deze wijze zal er rechtsorde zijn en slechts door een dergelijke procedure zullen regelingen kunnen worden gemaakt, die een billijke regeling van internationale conflicten en het aanbrengen van wijzigingen, die door den tijd en de rechtvaardigheid noodig zijn geworden, mogelijk maken. DE BULGAARSCHE KABINETS CRISIS. Koesseovanoff vormt nieuw kabinet. Koesseovanoff is erin geslaagd een kabi net te vormen, waarin hij zelf, behalve het minister-presidentschap de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich neemt. De voorzitter van de rekenkamer Kreslocki heeft de portefeuille van binnenlandsche zaken, generaal Loukof dien van oorlog. De nieuwe ministerraad bijeen. De nieuwe ministerraad is bijeengekomen voor het aanhooren van de regeeringsver- klaring, waarin o.a. gezegd wordt, dat de regeering de buitenlandsche politiek van de voorgaande regeering zal voortzetten: trouw aan den Volkenbond, toenadering tot Joego-Slavië, hartelijke samenwerking met de nabuurlanden, vriendschappelijke betrekkingen met de andere landen. Teneinde het volk aan de regeering te doen deelnemen, zullen in de tweede helft van October parlementsverkiezingen plaats vinden. SPAANSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Onderhandelingen in October a.s. Volgens het ministerie van buitenland sche zaken te Madrid is het wel bijna zeker, dat de onderhandelingen aangaande het handelsverdrag met Nederland te Madrid zullen plaats hebben. De Spaansche regee ring had gaarne vertegenwoordigers naar Nederland gezonden, doch daar de gedele geerden van de deviezen-centrale zich moei lijk verplaatsen kunnen, zal men wel ge dwongen zijn het aanbod van de legatie der Nederlanden te Madrid de onderhandelin gen te Madrid te doen plaats hebben, te accepteeren. Aangaande den achterstand in de betalingen wijst men op het enorme defi cit in de Spaansche handelsbalans en hoopt men van Nederland grootere invoer-moge- ljjkheden voor Spaansche producten te ver werven. De Spaansche autoriteiten stellen de relaties met Nederland zeer op prijs. De Spaansche minister van buitenland sche zaken heeft naar men verder mede deelt in Den Haag voorgesteld, in verband met de zomermaanden, de onderhandelin gen uit te stellen tot October a.s. DE TOESTAND IN ABESSINIE. Nog strooptochten van Abessiniërs. Naar hooggeplaatste Italianen meedeelen zijn de Abessiniërs meer belangstellend in de strooptochten van de stammen, dan dat zij weerstand bieden aan de Italianen, doch de laatste twee maanden verzetten goedge wapende bandietenbenden zich tegen de strafexpedities van de Italianen, naar de correspondent van Reuter meedeelt, die vanuit Addis Abeba hier is aangekomen. Italianen door Abessiniërs vermoord. Op een nacht zijn op verschillende plaat sen in Addis Abeba de lijken van Italiaan sche soldaten met doorgesneden keel gevon den. De Italianen hebben hierop duizenden arrestaties verricht. Vele arrestanten zijn in- tusschen weer vrij gelaten, anderen zijn aan de wegen tewerk gesteld en de overigen worden in de gevangenis vastgehouden. De Italiaansche garnizoenen zijn gebonden aan de steden tengevolge van de moeilijke ver bindingen. Naar vernomen wordt bevinden zich in de plaats Aspatafari eenige honder den Italianen omsingeld door duizenden ge wapende Abessiniërs. De Italianen zijn even wel vol vertrouwen, dat zij de situatie meester zijn en de weerspannigen in toom te houden door hen werk te geven, of door hen als recruten aan te monsteren en hen een uniform, een geweer en 120 lire per maand te geven. DE A.S. LOCARNOCONFERENTIE. Duitschland niet uitgenoodigd? Er wordt op gewezen, dat Duitschland niet zeil worden uitgenoodigd voor de eerst volgende Locarno-conferentie, wanneer het niet te voren zal hebben geantwoord op de Britsche vragenlijst. De conferentie zal om streeks 20 Juli, hetzij te Brussel, hetzij in een Belgische badplaats plaats hebben. Diplomatieke kringen te Londen verkla ren, dat het doel der Locarno-conferentie is niet alleen een systeem onder oogen te zien, dat in de plaats zal komen van het door Duitschland opgezegde, maar ook de moge lijkheid te bestudeeren van een Europeesche regeling. Na de preliminaire besprekingen zal het ongetwijfeld noodig zijn vertegen woordigers van Duitschland uit te noodigen. Wanneer voor de bijeenkomst der conferen tie het Duitsche antwoord zal zijn ontvan gen, zal dit ontwerp der beraadslagingen uitmaken, zoo niet dan zullen besprekingen gevoerd worden over de conclusies, die me daaruit moet trekken en de houding, die dienovereenkomstig zal moeten worden aan genomen. Aan den anderen kant houdt men echter een uitnoodiging van Duitschland voor de tweede zitting voor zeer waarschijn lijk. Men is hier van meening, dat de vra genlijst zekere punten behelsde, ten opzich te waarvan een definitie van de Duitsche houding van essentieel belang is voor iedere poging tot een Europeesche regeling. x Arbeider den hals afgesneden. Tijdens de kermis te Kaatsheuvel bij Waalwijk kregen in den afgeloopen nacht de arbeiders Demmers en Van Ree ruzie, hetgeen weldra in een vechtpartij oversloeg. In een oogwenk werden de messen getrokken, waarbij Van Ree den ander zoo'n diepe snede in den hals toebracht, dat de dood spoedig intrad. De dader is door de marechaussee gearresteerd. DE TOESTAND IN CHINA. Japanners verlaten Kwangsi. In regeeringskringen, aldus meldt het agentschap Domei, slaat men met bezorgd heid de toenemende anti-Japansche agitatie in Zuid-West-China, in het bijzonder in de provincies Kwantoeng en Kwangsi, gade. Alle in Kwangsi wonende Japanners zouden deze provincie verlaten, uit vrees te zullen worden aangevallen. Sovjet-vliegtuigen passeeren de grens van Mandsjoekwo. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat twee Sovjet-Russische vliegtuigen de Oostgrens van Mandsjoekwo, nabij Lioe Tao Koeotzoe zijn gepasseerd. Na ongeveer 20 minuten een verkenningsvlucht te hebben uitgevoerd, keerden de toestellen weer terug. Een jonk gestrand, 60 priester ver dronken. Bij Tsji Liang, ten Westen van Tsjoeng King in Szetsjoean is een jonk, waarin ruim 100 Boeddhistische priesters gezeten waren, gestrand. Het schip kenterde, tenge volge waarvan 60 opvarenden verdronken. De overigen konden zich veiligheid bren gen. DE ONRUST IN SPANJE. „La Passionaria" kondigt strijd aan. Tijdens een verkiezingsvergadering te Oviedo spoorde de communiste Dolores Ibarruri, bijgenaamd „La Passionaria", de leden van het volksfront aan vereenigd te blijven. „Het volksfront moet blijven, zeide zij, want als dit breekt, zal het fascisme komen en zal de arbeidersklasse openlijk moeten strijden, bovendien is het tijd, dat gij uw geweren uit de bergplaatsen haalt en deze invet en gereed maakt. Gij zult ze noodig hebben om revolutie te maken". Na afloop van de vergadering werd een telegr. gezonden aan den minister-president, waarin hem werd verzocht meer actief te strijden tegen de reactie en het fascisme. HET MOTORVERKEER IN ZWITSERLAND STAAKT. Protest tegen regeeringsmaatregel. Gisteren is in geheel Zwitserland het ge heele verkeer van automobielen en motor fietsen stilgelegd, als teeken van protest tegen de decreten van de regeering inzake den benzineverkoop. HET DOODENCIJFER VAN INDEPENDANCE DAY. Meer dan 160 dooden. Toen nog millioenen Amerikanen zich langs de wegen huiswaarts begaven, was Zondagavond het doodencijfer van Inde- pendance day reeds gestegen tot 161. Op dat oogenblik kwamen nog steeds berich ten binnen over verkeersongelukken. Ruim honderd personen hadden het leven bij auto-ongelukken verloren, 35 personen waren verdronken, bij vuurwerk waren 4 personen gedood. Het totaal aantal dooden bedroeg ongeveer de helft van dat van normale jaren en het aantal personen, dat behandeld moest worden voor brandwon den tengevolge van vuurwerkafsteken, be droeg 20 pet. van het totaail van 1935. Te veel sterke drank heeft drie personen het leven gekost. In verschillende staten'zijn schietpartijen en gevechten met messen voorgekomen. CROIX DE FEU VRAAGT UITSTEL VAN EXECUTIE. De vuurkruisen hebben de desbetreffende afdeeling v; den staatsraad verzocht de uitvoering vL het decreet van 18 Juni uit te stellen, bij welk decreet deze vereeniging wordt ontbonden, alvorens in beroep te gaan tegen dit decreet. SHIRLEY TEMPLE NAAR EUROPA. Naar men ons meedeelt, dat de jonge film diva Shirley Temple dezen zomer een be zoek brengen aan Euroa. Het gaat hier om een vacantie, waaraan geen optreden in theaters of filmopnamen verbonden zullen zijn. De kleine Shirley (thans 7 jaar oud) zal worden vergezeld door haar moeder en door miss Peppercorn, die steeds bij haar is. Hoogstwaarschijnlijk zal het bezoek zich uitsluitend tot een verblijf aan de Rivièra bepalen,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1