ALKMAARSCHE COURANT v«n MAANDAG 6 JULI 1936 Binnenland MINISTER COLIJN OVERZIET DEN POLITIEKEN TOESTAND. Het gaal in de eerste plaats om het behoud van ons vrije geestelijke leven." Vervolg landdag A.-R. Partij. Hertog van Kent in ons land. Opening Briteche tentoonstelling bezoek aan de koningin op het Loo. Twee niet-zwemmers verdronken. Auto door een trein gegrepen. Twee jeugdige personen vinden den dood op onbewaakten overweg. De landdag van de Antirevolutionnaire partij, welke Zaterdag in „Artis" te Am sterdam werd gehouden van de och tendzitting gaven wy reeds verslag in ons vorig nummer werd in den middag bij gewoond o.a. door minister De Wilde en verscheidene leden van Eerste en Tweede Kamer. Op deze middagbijeenkomst voerde eerst het woord bet Tweede Kamerlid J. J. C. van Dijk, die een beeld gaf valt de wor steling om het behoud van ons nationale volksleven. De oorzaken van deze worste ling liggen op internationaal terrein, doch gebieden ons niettemin op nationaal terrein tot groote voorzichtigheid, omdat ook door invloeden van buiten binnen eigen gren zen sociale en geestelijke waarden worden aangetast. Maar wy mogen in ons land ons nog ge lukkig prijzen, dat wij een regeering heb ben, die de christelijke grondslagen van ons volk erkent. Een kabinet van bekwame mannen onder leiding van een man, die niet fascistisch of nationaal-socialistisch is, maar die slechts land en volk wil dienen «n die, lasteringen ten spijt, rustig zijn weg kiest. Spr. wekte, onder verwijzing naar het geen deze regeering voor ons land heeft kunnen verrichten, tenslotte krachtig op de a. r. beginselen te steunen en uit te dragen. Rede minister Colyn. Minister Colijn, door de duizenden met groot enthousiasme en langdurig begroet, begon zijn rede met te zeggen, dat hij uit hoofde van zijn ministerambt geen politie ke rede wilde houden en hij zich er slechts toe wilde beperken in dezen kring van geestverwanten een opwekkend woord te spreken en aansporen tot mobilisatie voor den verkiezingsstrijd. De verkiezingsstrijd zal fel worden, aldus dr. Colijn, en de voorteekenen hebben zich reeds getoond, dat hy wellicht even fel zal worden als die van 1905. En daarom zal deze strijd fel worden, omdat wij leven in een hevig beroerden tyd, ik kan wel zeggen, aldus de minister, in een tijdperk van revolutie. Niet een re volutie, waarbij bloed vloeit en wreed heden worden bedreven, doch een revolu tie op geestelijk terrein, waarop groote veranderingen bezig zijn zich te voltrek ken. Er is verandering op meer dan een terrein in dien zin, dat er omwenteling komt in den aard en het wezen van vele dingen, in de eerste plaats op staatkundig gebied. Men heeft slechts te zien naar het beeld van verschillende landen om ons hgen, waar nog voor betrekkelijk korten tijd het constitutioneel parlementair stelsel als de eeuwigdurende hoeksteen werd beschouwd van het staatkundig stel sel. En thans na enkele jaren, ziet men dit Stelsel terzijde gezet en vervangen door bestuurssystemen, tegengesteld aan die, waaraan de gedachte van volksinvloed ten grondslag ligt. De komende verkiezing zal ook beslissen over de vraag, welke regeersysteem hier te lande zal kunnen worden gehandhaafd en wij zullen dus, wanneer wij antwoord moeten geven op die vraag, kleur moeten bekennen. En dan heb ik, aldus minister Colijn, nog niet eens gesproken over het economische leven, omtrent de verbete ring waarvan de opvattingen zoo verdeeld zijn; dat is mede een der kernpunten, waarom het bij de komende verkiezingen zal gaan. Wanneer ik, aldus dr. Colijn, dan daarbij denk aan de intellectueele en geestelijke verwarring onder ons volk, wordt het mij wankel te moede. „Wij leven in een beze ten wereld" heeft professor Huizinga ge schreven en het schijnt dikwijls, dat deze schetsing juist is. Ook daarom moeten wij kleur bekennen en vastheid brengen in hetgeen dat doet wankelen. De houding, welke de anti-revolution- nairen daartegenover moeten aannemen is die van rust, van onbewogenheid temidden van het geraas en de verwildering om ons heen. Er gaat geen week voorbij of er ver schijnt een boek, geen dag verloopt of er verschijnt een blad, waarin raad wordt gegeven, hoe wij uit de moeilijkheden ver lost kunnen worden. Doch wat wij noodig hebben is rust in den zin van onbewogen heid. Want men leest in de Heilige Schrift dat 'men geen vrees mag hebben voor storm of watervloed; zij kunnen schade brengen, doch de fundamenten van ons huis zullen storm en watervloed doorstaan. De a .r. beginselen zijn niet van men- schelijke vinding; de menschen hebben deze beginselen slechts geformuleerd en de beginselen zelf zijn van hooger orde, ontleend aan de Goddelijke openbaring. Het valt niet te ontkennen, dat wij in de formuleering en toepassing van deze be- ginselen kunnen falen, doch dat kan niets afdoen aan de hooge beginselen zelf. En in rust zyn wy zeker van onze beginselen. Wie volkomen zekerheid bezit is vanzelf in een toestand van rustige onbewogen heid, voortvloeiend' uit de zekerheid, dat hij de goede beginselen aanhangt. Doch er is nog iets anders, aldus minis ter Colijn, dat is, dat deze beginselen m diepsten grond aansluiten bij den aard en de historie van het Nederlandsche volk. Wij moeten die beginselen aan het geheele Volk verstaanbaar maken, dat is tevens onze plicht. Er zal daarom voor de komende ver kiezingen een groote krachtsinspanning worden gevraagd, omdat het om deze vier punten gaat: de grondslagen van het Ne derlandsche Staatsstelsel, de fundamenten van het economisch leven, het behoud van een vrij geestelijk leven en het keeren van een omwentelingsgezindheid, die hoe lan ger hoe meer op de volken van Europa be slag legt. Hiervoor wordt het anti-revo- lutionnaire volk gemobiliseerd. En hoe die strijd zal zyn en wat zyn kenmerk? In de eerste plaats, zoo zeide dr. Colijn, moeten wij ons eigen geestelijk uitgangspunt weten vast te houden en dan moeten wij den politieken stryd met waar digheid voeren. Van nu af aan moeten wij ons ernstig gaan bezinnen en gezamenlijk den arbeid ondernemen, welke onder God's zegen moge strekken tot heil van het Nederlandsche valk. Na deze rede, bij een diepe stilte uitge sproken en door de luidsprekers overal op de terrastuinen duidelijk verstaanbaar ge maakt, gaven de aanwezigen langdurig hun instemming met het door den minis ter-president gesprokene te kennen. Daar na werd de landdag, van welken ook nog in den middag een telegram van eerbiedige hulde aan H. M. de Koningin was uitge gaan, gesloten. Een groot gezelschap genoodigden, onder wie Z. K. H. de Hertog van Kent en de minister-president dr. H. Colijn, vulde Za terdagmiddag de zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar de tentoon stelling van Britsche kunst plechtig is ge opend. Burgemeester de Vlugt zeide, dat het hem een voorrecht was, bij de opening dezer En- gelsche tentoonstelling den Hertog van Kent eerbiedig welkom te mogen heeten. Dat Hare Majesteit onze Koningin van Hare hooge belangstelling in deze tentoon stelling by vernieuwing deed blijken en zich bij deze openingsplechtigheid doet ver tegenwoordigen is een reden tot dankbaar heid. Zijne Excellentie Baron Van Harden- broek is als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin hartelijk welkom. Toen in 1928 de stad Amsterdam het grootsche uit haar bezit afstond aan de Ne derlandsche expositie in Burlington House was 't voor haar een groote voldoening, dat zoo vele duizenden bezoekers daarvan heb ben kunnen genieten. Moge ook thans de veelzijdige rijksdom dezer tentoonstelling aan duizenden Nederlanders een ongekend genot verschaffen. Het is merkwaardig, besloot de burge meester, dat, waar de cultureele banden tus- schen de beide landen zoo sterk zijn en de Engelsche literatuur zoo wordt bewonderd, de Engelsche beeldende kunst betrekkelijk onbekend is. Het verheugt hem, dat dit thans zal veranderen en dat deze tentoon stelling de waardeering voor Engeland's kunst zal brengen, die zy zoo ten volle ver dient. De minister-president^ dr. H. Colijn, heeft een toespraak gehouden, waarin hy uiting gaf aan de levendige voldoening, welke de regeering gevoelt over deze expositie in de hoofdstad des lands en in het bijzonder over het feit, dat de Hertog van Kent zich zoo welwillend bereid heeft verklaard, deze tentoonstelling te openen. Minister Colyn verklaarde, dat de Neder landsche tentoonstelling, welke eenige jaren geleden in Burlington House te Londen is gehouden, en de tentoonstelling thans van Britsche kunst in Nederland een uitwisse ling vormen van kunstschatten der beide landen, welke beschouwd mag worden als een wederzijdsche betuiging van goede ge zindheid tusschen twee volken, die in vele opzichten elkander zoo verwant zijn. Minister Colyn eindigde zijn toespraak met uit naam der regeering van ons land uit drukking te geven aan de dankbaarheid jegens Groot-Britannië en zijn burgers voor het feit, dat zij deze tentoonstelling mogelijk hebben gemaakt, en hij betuigde den Hertog van Kent zijn oprechte erkente lijkheid voor zijn bereidwilligheid, de ope ningsplechtigheid te verrichten. Hertog van Kent spreekt. Hierna sprak de Hertog van Kent. De hertog van Kent begon zyn rede met de woorden in het Nederlandsch: „Mijnheer de burgemeester, dames en heeren!" Voortgaande in zyn moedertaal, verklaar de spr., verheugd te zyn, deze expositie te kunnen openen, waarop de Engelsche kunst zoo representatief mogelijk wordt vertegen woordigd in het land, waarvan de kunst in Engeland zoo wordt bewonderd. De uitnoo- diging, deze opening te verrichten, heeft spreker met veel genoegen ontvangen. De hertog besloot met de Nederlandsche woorden: „Ik heb de eer, deze tentoonstelling ge opend te verklaren". De plechtigheid werd bijgewoond door mi nister Slotemaker de Bruine, prof. Van vele bekende figuren uit de hoofdstad en heel Nederland. Bezoek aan het Loo. Ten tien minuten over half zeven arri veerde de Hertog van Kent per auto uit Amsterdam ten paleize Het Loo, waar zich reeds vroegtijdig een talryke publiek ver zameld had, teneinde van de aankomst ge tuige te zijn. Het publiek juichte den Hertog hartelijk toe, hetgeen deze minzaam groe tend beantwoordde. De auto van den Hertog reed tot voor het bordes van het paleis, waar H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg den Hertog begroetten. De Hertog betrok appartementen op de eer ste étage in het hoofdgebouw van het Ko ninklijk Paleis, waardoor hij thans in dezelf de vertrekken vertoeft, waarin ook stadhou der Willem III bij voorkeur vertoefde, wan neer hij ten paleize Het Loo verbleef. Ge- ruimen tijd bleef het talryke publiek nog wachten bij het paleis en omgeving in de hoop, nog een glimp van den Hertog op te vangen, doch deze bleef binnen de muren van het paleis. Te half negen 's avonds ver- eenigden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zich met den Hertog aan een intiem diner ten paleize. Hieraan zaten mede aan de Britsche gezant en zyn echtge- noote, benevens jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, Nederlandsch gezant te Londen en tien leden der hofhouding. De tafels waren smaakvol versierd met rozen en rosé anjers. De hertog van Kent vertrokken. Te ongeveer half twaalf verliet hij Schiphol Met het privé-vliegtuig van den koning van Engeland, de rood en blauw geschilder de de Havilland Rapid G-ADDD is de her tog van Kent gistermorgen, kort voor half twaalf van Schiphol vertrokken om naar Londen terug te keeren. Het fraaie vliegtuig was reeds tijdig tot voor den uitgang van het terras gereden, waar de Union Jack wapperde, naast de Nederlandsche driekleur en de vlag met het Amsterdamsche wapen, Kort voor elf uur kwam burgemeester de Vlugt op Schiphol aan om, tezamen met den havenmeester van Schiphol, den heer Del- laert, den hertog te ontvangen en uitgeleide te doen. De hertog van Kent was omstreeks negen uur van het Loo vertrokken, vergezeld door enkele heeren van zyn gevolg, den hem toe gewezen adjudant van de koningin, jhr. de Jonge van Ellemeet, den Britschen gezant te 's-Gravenhage, sir Hubert Montgomery en lady Montgomery. Te ruim elf uur reden de hofauto's het voorplein van Schiphol op. De prins werd hier verwelkomd door burgemeester dr. de Vlugt, den heer Dellaert, en de overige auto riteiten, die inmiddels waren aangekomen om afscheid te nemen. Tot hen behoorden o.a. de militaire attaché, major D. K. Paris en de luchtvaart-legatie Squadron-leader, de Britsche consul-generaal te Amsterdam, de heer Dennis Thopmson en de stationschef der K.L.M. op Schiphol, de heer Thomson. Alvorens te vertrekken, overhandigde de hertog van Kent den chauffeurs van de hof- auto's, die hem gedurende zijn driedaagsch verblijf in ons land gereden hebben, ieder een geschenk als aandenken aan zyn be zoek. Naar wij vernamen, had de hertog van Kent, voor zijn vertrek van 't Loo ook daar de leden van het personeel ten paleise, die speciaal met de zorg voor den Engelschen gast belast waren, met geschenken bedacht De hertog van Kent onderhield zich eeni- gen tijd met den burgemeester wien hij o.a. zijn groote ingenomenheid over zijn verblijf hier te lande te kennen gaf en vervolgens sprak hij nog eenigen tijd met den gezant, sir Hubert. Inmiddels had de piloot van het koninklijk vliegtuig, captain Fielden, de beide motoren aan het draaien gebracht en, nadat de prins op hartelijke wijze van alle aanwezigen met een handdruk had afscheid genomen, stapte hy in en taxide het vliegtuig naar den noord-oostelijken hoek van het vliegveld, om in de juiste positie in den wind te ko men om op te stijgen. Te ongeveer tien minuten voor half twaalf stoof het roodblauwe vliegtuig over het veld om even later los van den grond te raken en in rechte lijn in zuid-westelijke richting te verdwijnen. 50STE VERJAARDAG W. DREES. De heer W. Drees, sociaal-democratisch tweede kamerlid, lid van provinciale staten van Zuid-Holland en van den Haagschen gemeenteraad, oud-wethouder van den Haag, heeft gisteren zijn 50sten verjaar dag gevierd. Hij ontving tal van geluk- wenschen van personen en organisaties uit partij- en vakbeweging en ook vele bloemstukken. Onder andere werd hem een telegram van gelukwensch gezonden „namens 100.000 feestgangers naar het V.A.R.A.-feest te Amersfoort". VRACHTAUTO TEGEN TRAM. Zes licht gewonden. Zaterdag reed een vischauto van de firma Vos uit Monnikendam langs de Broeker vaart te Schouw, gemeente Landsmeer, in de richting Amsterdam. Uit tegenoverge stelde richting naderde een tram van de N. Z. H. Tramweg Mij. Eensklaps botste de auto tegen de tram, met het gevolg dat de auto zwaar werd beschadigd. De tram kreeg slechts geringe schade. In de auto waren zes personen gezeten, n.1. vijf mannen en een meisje, allen uit Monnikendam. Zij kregen lichte snij won den. Nadat dr. Odinot uit Landsmeer hen verbonden had, hebben zij den terugtocht naar Monnikendam aanvaard. De auto is later weggesleept. Tragisch ongeval aan het strand te Zandvoort. Omstreeks 't middaguur waren gister aan het stille Noorderstrand te Zandvoort twee bewoners uit Haarlem, de 30-jarige stu- cadoor P. Zoethout en de 43-jarige verple ger van het groote gasthuis te Haarlem, A. G. Gau, aan het baden. De vrouw van Zoethout riep haar man nog toe: Piet, ga nu niet te ver. Doch enkele seconden later verdwenen beide personen in de diepte. Zoethout werd op de tweede bank gevonden, terwijl Gau anderhalf uur later aanspoelde. Een arts kon slechts den dood der beide mannen constateeren. Per politiebrancards zyn hun lijken naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Waarschijnlijk zijn zij bij het baden in een „mui" terecht gekomen. Uit dit droevig ongeluk blijkt weer hoe gevaarlijk het is zonder toezicht te zwem men. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg in de buurtschap „Het Ven" aan den spoorweg Venlo—Straelen een luxe auto uit Venlo door den Duitschen trein gegrepen, die om 12.27 uur uit het station Venlo vertrekt. De auto kwam uit de richting der stad en werd bestuurd door den 24-jarigen A. H. G. Geertsen, terwijl als passagier achterin ge zeten waren de 26-jarige J. H. G. Geertsen en diens verloofde de 20-jarige J. H. Everts. Uit de sporen op den weg valt af te leiden, dat de bestuurder nog getracht heeft, den wagen voor den overweg tot stilstand tc brengen. Het uitzicht ter plaatse wordt be lemmerd door een woning, die dicht by den spoorwegovergang gelegen is. Het achterste gedeelte van den wagen werd door de loco motief gegrepen en de inzittenden werden naar buiten geslingerd. De 26-jarige G., die tegen een steenen duiker werd gesmakt, was op slag dood. De 20-jarige E. bleek zwaar gewond aan het hoofd. Haar toestand is zeer ernstig. De bestuurder werd even eens aan het hoofd gewond, doch niet levensgevaarlij k. De slachtoffers zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De wagen, die totaal vernield werd, is voorloopig in oeslag genomen. Ook mej. Everts overleden. Omtrent dit ongeluk vernemen wij nog, dat ook de 20-jarige mej. J. H. Everts enkele uren na aankomst in het ziekenhuis te Venlo is overleden. OUDE KERK TE HORSSEN GEDEELTELIJK INGESTORT. De oude kerk te Horssen in Maas en Waal, welke behouden blijft als monument van oudheidkunde, is gedeeltelijk inge stort. Na een kleine voor-werking stortte het gewelf in en vernielde het podium. De middelen ontbraken om de kerk grondig te herstellen. Sinds eenige jaren was de kerk buiten gebruik. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ONGEVAL BIJ BESPROEIEN VAN VRUCHTBOOMEN. Giftig carbolineum-mengsel? Donderdag jl. is de 17-jarige Cornelis Klop, wonende in de Biesbosch, bij het met carbolineum besproeien van vruchtboomen onwel geworden en in bewusteloozen toe stand naar Raamsdonksveer vervoerd. De jongen is niet meer bij kennis gekomen en is thans overleden. Geneeskundigen ver moeden, dat de carbolineum, waarmede de boomen ter verdelging van schadelijke in secten werden besproeid, giftig was en dat Klop hiervan het slachtoffer is geworden. Naar den aard en de samenstelling van het carbolyieum-mengsel wordt een on derzoek ingesteld. GEDACHTELOOS ZONNEBADEN GEVAARLIJK! Vooral by latente tuberculose. De Amsterdamsche tuberculosearts dr. Marsman waarschuwt in het Tijdschrift voor sociale geneeskunde tegen gedachte loosheid bij het nemen van zonnebaden. Hy wijst speciaal op de groote kans, dat latente tuberculose daardoor wordt geac tiveerd. Vooral het plotseling blootstellen van een groot deel van het lichaam aan de directe en langdurige inwerking van zon nestralen oefent een nadeeligeninvloed uit op dergelijke ziekteprocessen. Zoo heeft reeds menigeen een dagje aan zee of op de plassen met een maandenlang ziekbed moeten bekoopen. De schrijver vermeldt verschillende sprekende gevallen, in ons land voorgekomen en door hem waarge nomen, terwijl ook in de buitenlandsche literatuur soortgelijke ervaringen opge daan zyn. Vermoedelijk is dat wel een van de oorzaken, dat gedurende den zomer meer versche gevallen van actieve tuber culose worden waargenomen. Het is trou wens sedert lang een bekend feit bij alle tuberculoseartsen, dat lijders aan deze ziekte slecht reageeren met hoogtezonbe- straling, als men met de doseering niet buitengewoon voorzichtig is, BIJGELOOF TEN PLATTELANDE. Heksengeschiedenis in Dedems- vaart. Men schrijft aan de N. R. C.: Te Dedemsvaart is weer eens gebleken dat in deze eeuw nog een deel van de plattelandsbevolking gelooft aan heksen en haar macht. In het gezin van een werk- looze die in de werkverschaffing werkt, was een kind ziek. De kleine, tien maan den oud, had het soms buitengewoon be nauwd, zoodat de ouders voor een ernsti- gen afloop vreesden. Belangstellende buurvrouwen, die elk oogenblik van den dag over den vloer kwamen om de kleine te zien en de ang stige moeder raad te geven niet een was er die blijkbaar op het idee kwam te advi- seeren een dokter te raadplegen praat ten zooveel en zoo vaak over heksen, dat de jonge moeder tenslotte begon te geloo- ven dat haar kind behekst was. Na lang aandringen liet zij zich overhalen de proef op de som te nemen door het hoofdkussen van het kind open te snijden. Zooals het wel meer bij lang beslapen kussens het ge val zal zijn, werd in het kussen een „krans" aangetroffen, die door de vrouwen onmiddellijk als een heksenkrans werd bestempeld. Met veel geheimzinnigheid werd het kussen grondig verbrand om de toover- kracht van de booze heks uit te bannen. De moeder van het nog steeds zieke kind tobde zich verder af met de vraag wie het kind wel behekst kon hebben en tenslotte vertrouwde de arme vrouw niemand meer: ieder uit haar omgeving stond onder ver denking de vreeselijke daad te hebben be gaan, daar allen van tijd tot tijd wel eens naar de kleine waren komen kijken. Het gevolg van deze achterdocht was dat de vrouw met al haar buren ruzie kreeg en dat de verstandhouding in het buurtje er by den dag slechter op werd. Tenslotte kwam een en ander ook de plaatselijke autoriteiven ter oore, die het raadzaam achtten om een onderzoek, en wel een geneeskundig, te laten instellen. Een arts constateerde dat het kind bron chitis had en nam dientengevolge zijn maatregelen. De toestand van het kind is thans verbeterd en ook de rust onder de opgewonden buurtbewoners is weerge keerd. DE MAN, DIE BLEEKE BET ONTVOERDE. In bewaring is gesteld de 23-jarige losse werkman K. N., die zich in December van het vorige jaar schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een copie van de Nederland sche geluidsfilm Bleeke Bet, welke copie hij heeft weggenomen uit een filmtheater aan de Hoogstraat te Rotterdam. N. heeft 'de copie geruimen tijd in zijn woning bewaard, waarna hij hem aan een tweeden man verkocht. Deze heeft op zijn beurt de film weer aan een derde ver kwanseld. Een en ander kwam ter kennis van het filmverhuurkantoor en nadat aangifte was gedaan, leidde het onderzoek naar N, BRAND TE KROMMENIE. Door het warmloopen van een motor. Door het warmloopen van een motor tijdens de fabricage van consumptie-ijs is gistermiddag om vijf uur brand ontstaan in de banketbakkerij van den heer L. Halbersma, aan de Noorder Hoofdstraat te Krommenie. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met vier stralen. Zij kon echter niet voorkomen, dat de bakkerij en winkel geheel uitbrandden. Het vuur tastte ook een aangrenzende groentenhal aan, doch hier wist de brandweer uitbrei ding te voorkomen. De heer Halbersma was verzekerd, doch de eigenaar van de groentenhal, welke hal veel waterschade bekwam, niet. BRAND IN CACAOFABRIEK. Schade van ongeveer 2000 guMen, Gistermorgen te elf uur werd brand ont dekt in de branderij der cacaofabriek van de firma Keyzer en Stolp, aan den Zaan- weg te Worverveer. De sorteerafdeeling, gelegen op de bovenverdieping, brandde geheel uit, terwijl de daaronder gelegen cacao-perserij zeer veel waterschade kreeg. De vrijwillige brandweer, onder leiding van commandant P. Klinkenberg, bestreed het vuur. De schade, welke op 20.000 gul den geschat wordt, wordt door verzeke ring gedekt. VERKEERSONGELUK BIJ LEUVEN. Nederlander zwaar gewond. Vrijdagn. heeft op den Brusselschen Steenweg te Velthem, dicht by het kerkhof der gesneuvelde Belgische sol daten, een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een luxe-auto kon wegens een defect niet verder, en de bestuurder riep daarom de hulp in van den chauffeur van een juist voorbij rijdende vrachtauto. Terwijl beiden trachtten het defect te verhelpen, naderde uit de richting van Leuven de auto van den 30-jarigen Nederlandschen assuradeur Ubachs, verblijvende te Schaerbeek. Ver blind door het licht van een tegenligger, reed de heer Ubachs op den zwaren vracht auto in, ten gevolge waarvan hij uit de auto werd geslingerd. Met een gapende wonde aan het achterhoofd bleef de ongelukkige bewusteloos liggen. Nauwelijks was dit ongeluk gebeurd, of een eveneens uit dc richting van Leuven komende bestelauto reed met volle snelheid op de drie stilstaande auto's in. Van da beide inzittenden werd de een licht, da ander levensgevaarlijk gewond. Deze laat ste en de zwaargewonde heer Ubachs wer den naar het Burgerlijk Ziekenhuis van Leuven vervoerd. Zaterdagmiddag was er geen der beide slachtoffers nog tot be wustzijn gekomen en de geneesheeren ach ten hun toestand uiterste bedenkelijk OVERREDEN EN GEDOOD. zeven-jarig dochtertje van den heer K. Schuurman te 't Zandt ((Gr.), dat zich op het kermisterrein aldaar had vermaakt, stormde plotseling den weg over, op het moment dat een vrachtauto naderde. Het kind werd overreden en op slag gedood. ZOMERPOSTZEGELS. In verband met het sluiten van den ver koop der zomerpostzegels op 16 Juli, zal op 11 Juli of naar plaatselijke behoefte en beoordeeling op een vroegeren datum een laatste poging worden gedaan om ieder schrijvend Nederlander er toe te bewegen zijn offer voor deze Hulp-in-Nood-actie te brengen. Al offert men maar 5 ct. per persoon, dus als men voor 15 ct. postzegels koopt, dan zou het doel al geheel bereikt worden: Steun aan noodlijdende kunstenaars en hulpbehoevende t.b.c.-patiënten. HET VISSCHERIJCONFLICT TE IJMUIDEN. In een Zaterdagmiddag gehouden verga dering van de afdeeling IJmuiden van den Centralen Bond van Transport-arbeiders, welke door ongeveer 400 leden-zeevis- schers was bezocht werd met algemeene stemmen besloten, het bestuur op te dra gen aan de reedersvereeniging te berich ten, dat de zeelieden bereid zyn het werk te hervatten, wanneer de oude loon- en arbeidsvoorwaarden voor alle groepen in het Visscherij bedrijf gehandhaafd blijven. De christelijke bonden hebben per cir culaire hun leden van het nieuwe voorstel der reeders in kennis gesteld, zonder dat daarbjj eenig advies werd gegeven, I

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5