DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Q jfjl, Greiser en Lester keeren te Danzig terug. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 159 Woensdag 8 Juli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Danziger kwestie. Danzig wil niets meer met den Volkenbond ie maken hebben Maatregelen tegen de oppositie. Russisdh oud-volkscommis saris overleden. De hittegolf in Amerika. Italiaansche vliegers in hinderlaag gevallen. De Duindorprelletjes. De opleiding voor verkeers vliegers. De buitenlandsche toestand De Danziger kwestie. ALKMAARSCHE COURANT. SB Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Lester, de hooge commissaris van den Volkenbond, is gistermiddag uit Geneve te Danzig teruggekeerd. Een groote politiemacht was op de been bij het station, op straat en bij de woning van den Volkenbondscommissaris. Les ter begaf zich te voet naar huis. Men meldt, dat de S. A. en S. S. van Danzig versterkt is met uit Duitschland afkomstige manschappen. Voortdurend hebben mutaties plaats tus- schen leden van Danzigsche nationaal-so- cialistische groepten en functionarissen en die van het rijk. Zoo zijn onlangs politie beambten, die zich bijzonder „onderschei den" hadden bij hun optreden tegen de op positie naar Duitschland overgeplaatst Terugkeer van senaatspresident Greiser k Dantzig. De president van den Senaat, Greiser, is te Danzig teruggekeerd na een oponthoud te Berlijn, waar hij met de nationaal socia listische leiders van gedachten heeft ge wisseld over het probleem Danzig en de laatste zitting van den Volkenbond. Te Danzig hebben de nationaal socialis tische leiders van Danzig hem met ent housiasme begroet. Greiser verklaarde in «en toespraak o.m.: „Voor het oogenblik kan ik piet spreken, zooals mijn hart mij dat ingeeft, maar dit moment zal ongetwij feld zeer spoedig komen. In afwachting daarvan moeten de bewoners van Danzig er trotsch op zijn, dat het rijk met hen is. In een onderhoud met den corres pondent van de „Daily Express" heeft de president van den Senaat van Dan zig, Greiser, verklaard dat Danzig niets meer met den Volkenbond te maken heeft, althans wat betreft de binnen- landsche aangelegenheden. Wij zijn niet voornemens aldus Grei ser het door Geneve gegarandeerde sta tuut te wijzigen. Onze houding tegenover den Volkenbondscommissaris is slechts op een persoonlijke kwestie gebaseerd. Daar wij van meening zijn, dat hy de opwinding opzettelijk heeft uitgelokt. Er zal in het ge heel geen wijziging komen in onze verhou ding tot het buitenland, wij bereiden geen staatsgreep en geen hereeniging met Duitschland voor. Danzig zal een vrije stad blijven, maar dan inderdaad een „vrije stad" waar wij de baas in huis zullen zijn. Wij zullen niet toestaan dat Lester van zijn positie gebruik maakt om ons de wet te stellen. Wij zullen geen aandacht aan hem schenken, tenzij bet kwesties betreft, die conflicten met andere mogendheden zou den kunnen veroorzaken. Hier zal hij in quarantaine gesteld en ge negeerd worden. Als hij tot mij komt met klachten, zal ik hem beleefd te woord staan en hem verwijzen naar mijn te Gene ve afgelegde verklaringen. Indien Geneve ons nogmaals zal uitnoodigen, verantwoor ding af te leggen, zullen wij aan die uit- noodiging geen gehoor geven. Bijeenkomst van den senaat Reeds spoedig na aankomst van Greiser is de Senaat bijeengekomen om kennis te nemen van zijn rapport over de zitting te Geneve en om maatregelen te nemen tegen de oppositiepartijen. Maatregelen tegen de oppositie. Reeds in het begin van den middag be zette de politie de bureaux van het socia listische orgaan. Volksstime, welke voor den duur van drie maanden verboden is. Men verwacht eerlang het verbod der ge heele oppositiepers. Men ziet eveneens de mogelijkheid van een verbod van alle op positiepartijen. De woning van den hoogen commissaris Lester wordt door de politie bewaakt om eventueele betoogingen te vermijden. De oppisitiepartjjen hebben een beroep op de bevolking gedaan. Zij hebben ver klaard, dat de grondwet van Danzig en de hooge commissaris de beste waarborgen zijn voor de rechten der bevolking. Verdere Poolsche persstemmen. „Gazeta Polska" schrijft, dat de aan de oppositiepartijen in Danzig gegeven vrij heid zich uit te spreken door de bescher ming van den Volkenbond een gevaarlijke provocatie is geworden en een middel voor optreden van anti-nationaal socialistische twisten van Danzig, noch in anti-nationaal socialistische bedrijvigheden. De „Kurjer Warszawska" schrijft: De kaarten liggen thans op tafel. Wanneer tij dig en krachtig wordt opgetreden kan een groote rampspoed worden afgewend. Polen moet toonen dat het denkt en wat het wil, met zoodanige helderheid en vastberaden heid, dat de geheele wereld weten, zal, dat wij geen sympathie hebben met revisionnis- tisch optreden. De „A. B. C." schrijft, dat Polen tot be middeling is aangewezen omdat de Vol kenbond machteloos is. In het eerste be drijf van de tragische klucht toen Enge land krachtig achter den Volkenbond stond, sprak Greiser zacht en beloofde hij alles, wat van hem gevraagd werd. In het tweede bedrijf donderde en dreigde hij. Het derde bedrijf begint thans en Polen moet met klem zeggen: geen stap verder naar natio naal socialisme in Danzig. De vroegere volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Tsjitsjerin, is gis teren te Moskou na een langdurige ziekte in den ouderdom van 64 jaar overleden. Korte levensloop van Tsjitsjerin. Georgy Wasilejewitsj Tsjitsjerin werd ge boren in 1872 uit een bekende familie, wel ke verscheidene juristen en diplomaten had voortgebracht. Hij studeerde aan de univer siteit van Petersburg en trad na voleinding van zijn studie in diplomatieken dienst, in 1904 werd hij naar Berlijn gezonden, naar het Russische consulaat aldaar, het jaar daarop werd hij lid van de sociaal-democra tische partij en verliet hij den diplomatie ken dienst. In 1907 werd hü uit Pruisen verbannen, wegens het in bezit hebben van een valsch paspoort. Hij ging hierop naar Engeland, waar hij actief deelnam aan de pacifistische beweging, ook gedurende den oorlog. In 1917 kwam hij hierdoor in de gevangenis van Brixton. Het jaar daarop werd hij uit gewisseld tegen Sir George Buchanan. Tsjitsjerin keerde naar zijn vaderland terug en in Maart 1918 werd hij benoemd tot volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, welke post hij bekleedde tot 1928. Gedurende dezen tijd vertegenwoordigde hü de Sovjet-Unie op de conferentie van Genua in 1922 en op de conferentie van Lausanne in hetzelfde jaar. EEN LEGAAT VOOR HET HARVARD COLLEGE. Het „Harvard College" zal uit de nalaten schap van den bankier James Loeb, die in 1933 in München is overleden, een bedrag van 829.793 dollar ontvangen. De nalaten schap was 2 millioen dollar groot. 23 dooden tengevolge van de hitte. In de afgeloopen 24 uur zijn in de V.S. 23 personen om het leven gekomen tenge volge van de warmte, hetzij direct, hetzij door verdrinken tijdens het zwemmen e.d. De oogst wordt eveneens bedreigd door de hitte. Deze bedraagt 48 graden celsius in de schaduw. De schade, welke tot nu toe is aangericht aan de oogst, wordt op 300 mil lioen dollar geschat. Hulp aan de slachtoffers van de droogte. Roosevelt heeft medegedeeld, dat een uit gebreid programma is opgesteld tot hulp aan ongeveer een millioen slachtoffers van de droogte in de Middle West. 50.000 man nen zullen aan het werk worden geholpen en 34000 gezinnen zullen naar elders wor den overgebracht. Hulp aan de boeren. President Roosevelt heeft gisteren maat regelen genomen voor het verschaffen van werk aan 50.000 farmers, wier oogsten to taal vernield zijn. Voorts zal financieelen bijstand worden verstrekt aan de tallooze gezinnen, die door de droogte in het Mid den-Westen getroffen zijn. Roosevelt zal persoonlijk een bezoek gaan brengen aan de geteisterde gebieden, waar de schoeien de hitte de te velde staande gewassen vrij wel geheel te niet heeft gedaan. In vele staten zijn warmterecords genoteerd. De hoogste temperatuur werd te Bismarck in Noord-Dakota opgeteekend, n.L 114 graden. Het blijkt, dat 90.000 tarwe-verbouwende boeren tengevolge van de droogte voor een bankroet staan. Hun oogsten zijn totaal mis lukt en de kans op regen is voorloopig ni hil. In Noord- en Zuid-Dakota en Inwyo- ming woeden boschbranden. In Chicago, dat toch nog eenige verkoeling krijgt van het Michigan-meer, is de temperatuur gestegen tot 94 graden, terwijl men verwacht dat het kwik xandaag nog tot 100 zal stijgen. De steun aan de boeren zal terstond verleend worden, aldus verklaarde Roosevelt giste ren, en de volgende maand zal hij een tocht door de getroffen streken maken teneinde na te gaan of bevredigende resultaten zijn verkregen. EDEN'S GEZONDHEIDSTOESTAND GESCHOKT? Hij zal een week rust nemen. Britsche diplomatieke kringen geven te kennen, dat Eden met verlof gaat, hetgeen geenszins zou beteekenen, dat een ernstige wending is gekomen in den gezondheids toestand van den minister, maar zijn ge neesheer heeft het noodig geoordeeld, dat Eden een week rust zal nemen na een bui tengewoon druk jaar aan den vooravond der belangrijke besprekingen met de Locar- no-mogendheden. Edan zal midden volgende week naar Londen terugkeeren ter voorbereiding der besprekingen van Brussel. Vermoedelijk negen slachtoffers. Acht of negen Italiaansche officieren z,n gedood, nadat, nadat zij met hun drie vliegtuigen, waarmede zij van Adddis Abeba kwam en naar de provincie Dsjimma gingen, bij de landing in een hinderlaag waren gelokt. Het bericht wordt niet-officieel bevestigd. Tot de slachtoffers zouden behooren de plaatsvervangende chef van de luchtvaart staf in Oost-Afrika, alsmede kolonel Loca- telli die in 1919 als eerste over de Andes vloog en talrijke vluchten naar Griekenland Groenland en de Zuidpool heeft gemaakt. DE FEBRUARI-OPSTAND IN JAPAN. De motieven voor den opstand. In het vonnis, dat is uitgesproken tegen de moordenaars van de slachtoffers van den opstand van 26 Februari, wordt volgens het agentschap Domei over de motieven van de opstandelingen verklaard, dat de leiders van den opstand zich rekenschap hebben gegeven van de noodzakelijkheid, een na tionale hervorming tot stand te brengen met krachtige middelen, waardoor het ware karakter van de macht des keizers aan het licht zou treden, en de val zou worden be werkstelligd voor de bevoorrechte klassen, die verantwoordelijk worden geacht voor den aanval op het oppergezag van den keizer. JOHN ROCKEFELLER 97 JAAR. John D. Rockefeller wordt vandaag 97 jaar. Gisteren heeft hij voor de gelegenheid een portret laten maken en een verklaring afgelegd, waarin hij blijk geeft van zijn dankbaarheid voor zijn goede gezondheid, die „eenvoudig een wonder" is. Er zullen vandaag geen feestelijkheden plaats vinden SIAMEESCHE TWEELING GEBOREN Een der kinderen dood geboren. Te Michigan is een „Siameesche" twee ling geboren, twee meisjes, waarvan de een dood ter wereld is gekomen, en de andere nog in leven is. De doktoren achten het evenwel nutteloos, de beide lichamen langs operatieven weg te scheiden, daar de ver wachting is, dat ook het andere meisje spoedig zal overlijden. Tweede van de Siameesche twee ling eveneens overleden. Ook de tweede van de Siameesche twee ling, welke te Michigan gisteren werd gebo ren, is, zooals reeds werd verwacht, over leden. Verdachte vrijgesproken. Het Haagsche gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den verdachte D. P. Jr., die door de Haag sche rechtbank wegens mishandeling van een colporteur der N.S.B., in den avond van 26 April 1935, is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte, die de mishandeling toe gaf, doch zich op noodweer beriep, daar hij uitsluitend ter verdediging van zijn moeder handelde, die door colporteurs der N.S.B. zou zijn mishandeld, hoorde in hooger beroep een geldboete van 10 subs. 5 dagen en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 14 dagen te gen zich eischen. Het Hof heeft thans met vernietiging van het vonnis der rechtbank, het aan verdachte ten laste gelegde feit niet be wezen verklaard en sprak hem vrij. Inschrijving nog enkele dagen mogelijk. Telkenjare wordt voor een bepaald aan tal jongelieden de gelegenheid opengesteld om te worden opgeleid tot bestuurder van verkeersvliegtuigen. Deze opleiding^ ge schiedt in internaat aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en duurt omstreeks 2 jaar en 2 maanden. Zij vangt aan met een verblijf op het woonschip van ongeveer 15 Augustus tot eind September, gedurende welken tijd genaamd voor-oplei ding, de leerlingen op Schiphol practisch en theoretisch vliegonderwijs ontvangen. Dit practische vliegonderwijs wordt afgewisseld door theoretische lessen en door sportoefe- ningen. Omstreeks 1 October vangen de les sen voor de opleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen op de kweekschool aan, afgewisseld met practische vliegopleiding op het luchtvaartterrein Schiphol. Aan het einde van het eerste studiejaar omstreeks 15 Juli van het jaar volgende op dat van de aanneming, genieten de adspi- ranten gedurende ongeveer een maand op het luchtvaartterrein Schiphol in hoofdzaak practisch onderwijs. Gedurende dien tijd zijn zij wederom aan boord van het woon schip ondergebracht. Ongeveer 1 September begint het tweede studiejaar (kweekschool voor de zeevaart) in aansluiting waarop nog omstreeks drie maanden genoemd de „voortgezette oplei ding" voornamelijk practisch te Schiphol wordt geoefend. De opleiding wordt beslo ten met een examen, bij het voldoen waar van de adspiranten van de opleiding zijn ontslagen. Na het einde van den opleidingstijd be zitten de adspiranten, die met goed gevolg het eindexamen voor bestuurder verkeers vliegtuigen hebben afgelegd, een graad van bekwaamheid, tenminste overeenkomende met de bekwaamheid welke wordt vereischt voor het vliegbewijs, het bewijs van ge- schikheid als navigator der tweede klasse en het bewijs van geschiktheid als radio- telegrafist der derde klasse, als bedoeld in par. 5 lid 1, onder e. Ie annexa e. Van het luchtvaartverdrag van Parijs. Het theoreti sche onderwijs aan de adspiranten wordt voor zooveel mogelijk gegeven door de leeraren van de kweekschool. Het techni sche en theoretische vliegonderwijs wordt gegeven door en onder leiding van deskun digen die, voor zooveel noodig, daartoe tij delijk aan de kweekschool verbonden zijn. Het practische vliegonderwijs wordt be paaldelijk op het luchtvaarterrein Schiphol gegeven met medewerking van: a. de N.V. Nationale Luchtvaartschool, tot' dat de adspiranten een graad van bekwaam heid hebben bereikt, welke tenminste kan worden gelijkgesteld met die voor het vlieg bewijs a (zie R.T.L. art. 38). b. De N.V. Koninklijke Luchtvaartmaat schappij voor Nederland en Koloniën (K.L. M.) voor wat betreft het voortgezet vlieg onderwijs op de z.g. overgangs-vliegtuigen en op zwaardere typen van verkeersvlieg tuigen. Greiser, de president van de Dantziger senaat, is nu aldaar teruggekeerd en door de nationaal-socialistische leiders met zeer veel enthousiasme ontvangen. Zooals ge bruikelijk, hield hij een korte toespraak waarin hij onder andere verklaarde: „Voor het oogenblik kan ik niet spreken, zooals mijn hart mij ingeeft, maar dit moment zal ongetwijfeld spoedig komen. In af wachting daarvan moeten de bewoners van Dantzig er trotsch op zijn, dat het rijk met hen is." Wanneer men nu weet, dat Grei ser, evenals hij dat op zijn reis naar Genève gedaan heeft, te Berlijn uit den trein is gestapt om zijn lastgevers te raad plegen, dan is deze plotselinge zwijgzaam heid, die in schrille tegenstelling staat met zijn houding te Genève, niet moeilijk te verklaren. De veronderstelling ligt voor de hand, dat men te Berlijn toch wel wat is geschrokken van den indruk, die Grei- ser's woorden, in den Raad gesproken, in het buitenland, en wel speciaal te Londen, hebben gemaakt. Eens te meer moet men weer te Berlijn ondervinden, dat oratori sche grootspraak, waarmee men binnen de grenzen van het Derde Rijk zulke succes sen pleegt te boeken, op een internationaal auditorium als dat van Genève wel eens een andere uitwerking heeft dan men zich had voorgesteld. Vandaar dat men Greiser nu het consigne heeft meegege ven zich niet te scherp uit te laten, in de al of niet gegronde hoop, dat de pijnlijke indruk, in diverse hoofdsteden gewekt, door den tijd wel weer verzacht zal wor den. Dat de Engelschen, speciaal Eden, de woorden van Greizer buitengewoon slecht hebben opgenomen, bewijzen wel tweeër lei opmerkingen, door Engeland'* minister van buitenlandsche zaken gemaakt. Te Genève toch, na het incident met de inter nationale pers, verklaarde hij: „het is maar het beste voor ons allen van den daad van Greiser geen notitie te nemen". En in het Lagerhuis heeft hij gezegd, nu niet langer te Berlijn op een antwoord op het bekende vragen-memorandum te wil len aandringen. Deze woorden spreken voor zich. Een tweede mogendheid, met wier stemming men te Berlijn rekening moet houden, is Polen, als direct bij de kwestie belanghebbend. Hun verklaring, dat zij het gebied van de Vrije Stad, indien noodig, in zes uren militair kunnen bezetten, heeft op de machthebbers van het 3e Rijk groo- ten indruk gemaakt, en dit was te ver wachten, daar de dictatoriaal geregeerde landen steeds gevoelige zenuwen hebben getoond voor argumenten „met de stok achter de deur". En dat deze verklaring is afgekomen, juist nadat Greiser in den Raad getracht had de Polen stroop om den mond te smeren, o.a. door wijlen Pilsoedski naast Hitier te verheerlijken, moet Berlijn wel pijnlijk hebben getroffen. Het heet nu, dat Duitschland en Polen de zaken in Dantzig in „onderling overleg" zullen regelen, en men moet nu te Berlijn wel vreezen, om den Polen verregaande concessies te moeten toestaan. Echter, zoo ver zijn we nog niet; mèt Geiser is ook de Hooge Commissaris te Dantzig terugge keerd en in verschillende Poolsche bladen is bereids verzekerd, dat de toestand blij ven moet, zooals hij is. Voorloopig zal de wereld in spanning blijven omtrent de toekomstige gang van zaken. Allerlei repressaille-maatregelen tegen de oppositiepers en de Vrije Stad zijn door de Senaat al in behandeling ge nomen, en tot voorkoming van ongeregeld heden is Lester's woning door politie be waakt. Het groote gevaar dreigt echter, dat de Duitschers, wanneer zij het tijdstip gunstig achten, tot een Putsch zullen over gaan om de wereld eens te meer voor een fait accompli te stellen. Echter zal de Poolsche verklaring deze plannen zoo al niet van de baan gedrukt, dan toch in ieder geval uitgesteld hebben, en het is dan ook niet te voorzien, wat de naaste toekomst brengen zal. In den opleidingstijd worden de adspiran ten in de gelegenheid gesteld om ter verdere opleiding vluchten mede te maken op vlieg tuigen van de K.L.M. welke aan het lucht verkeer deelnemen. Om voor opleiding op de school in aan merking te komen, moet de adspirant tus- schen de 17 en 19 jaar oud zijn en van aWe vliegmadische. eischen voldoen, alsmede in het bezit zijn van het einddiploma eener H.B.S. met 5-jarigen cursus B met vol doende cijfers voor wis- en natuurkunde, of een daarmede overeenkomende graad var algemeene ontwikkeling bezitten. Ter tegemoetkoming in de kosten der op leiding moet 1000 per jaar worden be taald. Door den minister van defensie kan aan een aanal der adspiranten een tegemoet koming in de kosten van schoolgeld worden toegekend.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1