PROFESSOR SLIM EN ZOON Gaat U met vacantie OBDAM STOMPETOREN AKERSLOOT OUDE NIEDORP URSEM EGMOND AAN ZEE HEEMSKERK NOORDSCHARWOUDE HEILOO Gedwongen landing van autogirotoestel. DE DURE PHILIPSLAMPEN. De Tweede Kamer over de prijs verlaging. Ontleend is aan het verslag van de Twee de Kamer over het wetsontwerp regeling van den invoer van metaaldraadgloeilam pen: Eenige leden betreurden, dat de regee- ring geen grootere prijsverlaging van gloei lampen in het binnenland heeft weten te bereiken dan 5 pCt. Zij meenden, dat een t*?nng„Van de binnenlandsche pryzen met 10 pCt. alleszins gemotiveerd geweest aou zijn. Ook na de thans tot stand gekomen verlaging zyn de prijzen in het buitenland van gelijkwaardige lampen nog aanmerke lijk lager dan die hier te lande. Is het waar, zoo vroegen deze leden, dat krachtens prijsafspraken de pryzen van in ons land ge- importeerde Osram- en Tungsramlampen gelyk moeten zyn aan die van de hier ver vaardigde Philipslampen? Zij hadden den indruk, dat ten gevolge van de min of meer monopolistische positie van de Philipsfa- brieken nog steeds een hooge last in den vorm van te hooge prijzen op het Neder- landsche volk gelegd wordt. De Nederlandsche consument moet voor den buitenlander betalen. Van andere zijde werd er^pp gewezen, dat ons land zich eenige opofferingen moet ge troosten, om een onderneming van den om vang der Philipsfabrieken in Nederland te behouden. Daarmee zijn zeer groote belan gen gemoeid. PHILIPS VERLAAGT MAAND SALARISSEN. Ingaande 1 September met 10 pCt. De N.V. Philips heeft voor haar personeel op maandsalaris een loonsverlaging in het vooruitzicht gesteld. De verlaging zal in werking moeten treden op 1 September 1936. Nog deze week zal de directie een vergadering hebben met dat deel van het personeel, dat onder deze verlaging valt, waar zij inlichtingen zal geven over deze verlaging. De vakbonden zijn van deze ver laging nog niet in kennis gesteld. WETTELIJKE REGELING HANDELS ONDER WUS. Opheffing van de hoogere burger school met drie-jarigen cursus. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Middel baar-onderwijswet. De minister zet uiteen, dat een regeling van het handelsonderwijs in de Middelbaar-onderwijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast de hoogere burgerschool B wordt mede geregeld de hoogere burgerschool A, waarvoor in hoofdzaak het onderwijs, dat tot nu toe wordt gegeven aan die scholen te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Groningen, als type dient. Naast de handelsdagscholen worden in het ontwerp de handelsavondscholen ge steld. De wet stelt te dien aanzien verschei dene criteria. Voorgesteld wordt, de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus op te heffen. Da datum 1 September is gekozen als be gin van de schoolcursussen. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Het 12-jarig zoontje van schipper op 't Holt is gisteravond te Scheemda door een vrachtauto overreden, waarbij het kind zoo ernstig werd gewond, dat de dood spoedig intrad. INBREKERS VERDRONKEN? Na een klopjacht. Eergisternacht aldus het Hbld. werd de winkelier Verhoef te Driel (Over-Betuwe) tegen half vier gewekt door het luide blaf fen van zijn hond. Hij stond direct op en zag door het raam van zijn slaapkamer, dat twee mannen op het erf rondscharrel den en bezig waren een partij klompen voor vervoer gereed te maken. Ook hadden zij zich reeds een nieuw dekzeil toege ëigend. Toen Verhoef alarm maakte was weldra de geheele familie op de been en begon de vervolging van de twee dieven, die intus- schen reeds het hazenpad hadden gekozen. Een der zoons van Verhoef vervolgde de mannen per rijwiel en zat hen vlak op de hielen. Toen hij een van hen wilde grijpen, draaide deze zie hplotseling om en loste «enige schoten op hem. Door dreigen met revolvers wisten de vluchtelingen hun achtervolgers op een behoorlijken afstand te houden. Zoo kwamen de dieven op de uiterwaar den, waar zij zich eenigen tijd schuil hiel den in een wilgenboschje. Door de familie Verhoef en de inmiddels gearriveerde po litie werd dit boschje omsingeld, doch niet temin wisten de dieven nog te ontvluchten. Wat toen verder gebeurd is kan nog niet met zekerheid worden gezegd, maar enkele visschers, die in den morgen probeerden eer. vischje te verschalken, hebben een sensationeel verhaal gedaan. Zij zaten aan den Rijn te visschen, toen zij opgeschrikt werden door twee mannen, die regelrecht in hun richting kwamen rennen. Toen deze mannen de visschers in het oog kregen, sloegen zij direct een an dere richting in en sprongen pardoes in de Rijn. De stom verbaasde visschers zagen daarna nog eenige keeren hun hoofden boven het water uitsteken, maar hebben niet gezien, dat zij aan wal gingen. Telefonisch is de politie te Oosterbeek gewaarschuwd, die onmiddellijk een on derzoek instelde. Daarbij bleek dat twee mannen in den Rijn aan het roeien waren, die, toen zij de politie ontdekten, naar den wal gingen en het hazepad kozen. Zij wer den na een Vilde jacht in een wilgenbosch je, verscholen onder een hoop rijshout, ge grepen en toen bleek dat het een paar on schuldige Oosterbeekers waren, die in don Ryn verkoeling hadden gezocht. In de meening, dat zij daarmede een overtreding hadden gepleegd, waren zij bij de nade ring van de politie op de vlucht geslagen. naar bosch en heide, zee en strand? Verzuim dan toch vooral niet AMILDA-zonnebruin- crême mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Van de beide voortvluchtige dieven heeft men geen spoor meer gevonden. Men ver moedt, dat beiden door den stroom zijn medegesleurd en verdronken. Bij een na der onderzoek bleek, dat het zadel van een der beide fietsen, waarop de mannen naar Driel waren gekomen, afkomstig was van een kortgeleden te Randwijk ontvreemd rijwiel. Achte rop een der beide fietsen bevond zich nog een zak, waarin een bijl en een aantal kippen werden gevonden waarschijnlijk van diefstal afkomstig. BENZINEKETEL ONTPLOFT. Ongeluk in een electrische was schery te Amsterdam. In het perceel Bellamystraat 122 te Am sterdam, waarin gevestigd is een electri sche wasscherij, is gistermiddag om 12 uur een benzinewaschmachine, welke, volgens voorschrift, in een apart vertrek was op gesteld, met een hevigen slag uit elkaar gesprongen. Vermoedelijk zijn bijzinedam- pen door een electrische vonk geëxplo- deedd. Stukken van het apparaat werden tegen de muren geslingerd, waarin, of schoon deze van dik beton waren opge trokken, groote scheuren ontstonden. Ook het geheele vertrek werd min of meer ont zet. Een begin van brand kon spoedig wor den gebluscht. Een lid van het personeel liep lichte brandwonden op. UITVOERING DER PENSIOENWET. Verschillende wijzigingen afgekondigd. Niet op eigen verzoek ontslagen ambte naren. In de Pensioenwet 1922 zyn, blykens het in Stsbl. 304 afgekondigd Kon. Besl. van 19 Juni j.1., verschillende wijzigingen aange bracht, o.a. in verband met de plaatsgehad hebbende salarisverlagingen. Wij stippen er het volgende uit aan: De bepaling (art. 3) dat niet als ambte naar worden beschouwd de personen, die een betrekking of gelijktijdig twee of meer betrekkingen bekleeden, waaraan een wed de of een gezamenlijk bedrag aan wedden van niet meer dan 400 is verbonden, is thans aldus aangevuld, dat zij niet slaat op die gevallen, waarin het bedrag van f 400 wordt bereikt, nadat salarisverlaging is toe gepast. Echter staat het den betrokkene vry, aan den Pensioenraad het verlangen te ken nen te geven, niet als ambtenaar te willen blijven aangemerkt, maar dan moet die schriftelijke kennisgeving binnen 6 maanden na het tijdstip, waarop het salaris (of de sa larissen) is verlaagd, aan den Pensioenraad verzonden worden. Tot nu toe worden als ambtenaar, voor de toepassing van de Pensioenwet, ook be schouwd de personen, die als rector, direc teur, leeraar of beambte in vasten dienst verbonden zyn aan een bijzonder gmnasium of een bijzondere hoogere burgerschool. Bij deze wetswijziging is bepaald, dat ook als ambtenaar voor de Pensioenwet worden aangemerkt degenen die in vasten dienst verbonden zijn aan een bijzondere middel bare school voor meisjes, aan welke door den betrokken minister rechten zijn toege kend. Voortaan rente verschuldigd. Art. 42 (1ste lid) bepaalt, dat de pen sioensbijdrage verschuldigd is van het tijd stip af, waarop hij, die tijdelijke, onbezol digde of zydelingsche diensten bewees, daar na de hoedanigheid van ambtenaar ver kreeg, en wel in 10 jaarlyksche termijnen, telken jare voor 1/10 van het volle bedrag. De eerste termijn is verschuldigd uiterlijk 31 December van het jaar, waarin de hoe danigheid van ambtenaar werd verkregen. Thans is bepaald, dat over de termijnen, waarvan de betaling na voornoemden da tum plaats heeft, van dien datum af tot aan den dag der betaling een door de regee ring te bepalen rente verschuldigd is. De bepaling betreffende niet op eigen verzoek ontslagen ambtenaren (art. 48) luidt, na de thans aangebrachte wijzigingen als volgt: „Een niet op eigen verzoek ontslagen ambtenaar, wien eervol ontslag is of wordt verleend, of een ambtenaar die, na een diensttijd van tenminste 15 jaren, hetzij op eigen verzoek wordt ontslagen, hetzij niet eervol is of wordt ontslagen, verkrijgt, in dien hij niet in een andere betrekking amb tenaar is gebleven of blijft, of niet later als ambtenaar is of wordt herplaatst, recht op pensioen, wanneer hij den leeftijd van 65 :aren heeft bereikt of uit hoofde van ziek ten of gebreken ongeschikt is geworden voor het vervullen van de betrekking of be trekkingen, waaruit hij als ambtenaar werd ontslagen". De beperking, waarvan art. 69 spreekt en welke geldt voor hen, die tevens pen sioen ten laste van den staat genieten, op grond van een andere regeling, wordt aan gevuld, in verband met de tijdelijke alge- meene kortingen en luidt thans als volgt: ,Deze beperking geschiedt aldus, dat het, ingevolge deze wet toe te kennen pensioen, wordt gesteld op een zoodanig gedee'te van 4000, onderscheidenlijk 6000 (pensioen als gewezen minister), als evenredig is aan de verhouding, waarin dat pensioen, indien het niet beperkt werd, zou staan tot het to taal der pensioenen, hetwelk hem, afge scheiden van eventueele beperkende bepa lingen, doch met inachtneming van tijdelij ke algemeene kortingen, zou toekomen" Opgemerkt zij, dat deze bepaling geacht wordt in werking te zijn getreden, met in gang van 1 Januari 1934. In eenige artikelen der wet is een aanvul ling aangebracht, waardoor o.L een pleo nasme in de wet is geslopen. In de artt. 125 en 127 a werd gesproken van „genomen be.- sing" en „alle beslissingen". Thans is ingevoegd het woord „definitieve", zoodat nu gelezen moet worden „genomen defini tieve beslissing" en „alle definitieve beslis singen". Maar.... volgens Koenen's ver klarend woordenboek heeft het woord „be slissing" de beteekenis van „eindoordeel", en daar een eindoordeel moeilyk anders kan zijn dan definitief, mag deze wetsaanvul- Jing als vry overbodig worden aangemerkt. TWEE KOPPEN EN ELF POOTEN Bij den landbouwer J. Theunissen te Ooi- Herten bij Roermond is een kalf geboren met twee koppen en elf pooten. Het dier is afgemaakt. Volgens den dierenarts is zulks nog nim mer voorgekomen. fzobUiciaai 7lieuws Betuiging van medeleven. Om 't zoo zwaar getroffen gezin W. Mun ster den nood te helpen lenigen, heeft zich een comité gevormd. Op de circulaires is door alle gemeentenaren, die daartoe in staat waren, flink geteekend, waarvoor de familie zeer dankbaar is en getroffen door de innige blijken van deelneming. De heer Munster, die door het noodweer bewuste loos geslagen werd en tengevolge van de zwaveldampen lichte longontsteking be kwam, maakt het thans redelijk wel, zoo dat levensgevaar geweken is. De brandweer demonstreert. Dinsdagavond gaf de Alkm. brandweer een demonstratie met de motorspuit, zeer tot genoegen van de jeugd. Het was een fleurig gezicht, de forsche waterstralen over het water van de Noordervaart, boven de boomen te zien spuiten en een gerust stelling, dat bij uitgebroken branden de stoere wacht uit Alkmaar bereid is hulp te bieden, waarvan wij hier de goede resulta ten reeds hebben beleefd. Dief gearresteerd. Door de Rijks- en Gemeenteveldwachter ia in den nacht van 6 op 7 dezer aan den Starn- meerdijk een persoon aangehouden afkomstig uit Zaandam, die aalreepen vervoerde met de bedoeling deze te gebruiken in een anders vischwater. Inbeslagname volgde. Een zeldzame prestatie. De heer Poen gaf 21 dagen geleden met den heer Postma, die met vacantie ging, een paar postduiven mee naar Salzburg (Hongarije). Daar deze afstand (900 K.M.) feitelijk veel te ver is om te vliegen, verwachtte men niet dat de beesten terug zouden keeren, temeer daar ze ongetraind waren. 13 dagen na loslating echter is toch één van de dieren teruggekeerd en heeft hiermede een zeldzame prestatie volbracht. Diefstal d&meslaschjes. Tijdens de kermis te Rustenburg werd een zekere V. uit Hoorn gearresteerd wegens dief stal van portemonnaies uit damestaschjes. De dief ging aldus te werk dat hij eerst de dames taschjes uit het raam werkte, om ze buiten door middel van een handlanger of wellicht door hem zelf van hun inhoud te ontdoen. Dit is hem'bij een 3-tal jonge dames gelukt, totdat hij gesnapt werd. Kermis Rustenburg. Dit jaar werd de kermis te Rustenburg ge vierd onder buitengewoon prachtig zomerweer. De eerste dag der kermis mocht zich in een druk bezoek verheugen, en de exploitanten zoowel als de caféhouders hadden niet te kla gen. De tweede dag werden 's avonds alle café's, toen zij behoorlijk bezet waren en men lustig danste, in het donker gezet, wat circa drie kwartier duurde. Verschillende kramen werden gesloten, doch toen het licht weer kwam. spoedig heropend om nog iets van den verloren tijd te kunnen inhalen. De staking in het visscherijbedrijf en de R.S.A.P. Maandagavond belegde de R. S. A. P. in de groote zaal van hotel Welgelegen een open bare vergadering in verband met het conflict in het visscherijbedrijf. Eerst was men van plan aan den voet van den vuurtoren in de open lucht een meeting te houden, doch dit plan werd door de politie verijdeld. Als spreker trad in deze vergadering op de heer Appel, raadslid van Alkmaar. Er werd een petitionnement opgesteld, waarin, zulks ter ondersteuning van de interpellatie Sneevliet in de Tweede Kamer op 8 Juli, verzocht wordt de maatregelen der regeering, bestaande in het sLp zetten van steun en werkverschaffing voor de stakers, weder ongedaan te maken. Mede gedeeld werd, dat de heer Sneevliet zelf na zijn interpellatie, in een te Egmond aan Zee te houden vergadering het resultaat zou mede- deelen. Voorts werd in deze vergadering een steun comité ingesteld, om gelden bijeen te brengen voor de stakers en tevens controle uit te oefenen op het stakingscomité te IJmuiden, daar betwijfeld werd of dit laatste comité de ingekomen gelden op de juiste wijze besteedt. Voorts werd nog besloten een eventueel over schot in de stakingskas na afloop der staking beschikbaar te houden voor andere stakingen. Ook de IJmuider Federatie en de N. S. B. hebben in den loop dezer week weder verga deringen uigeschreven. De strijd van den vis- scherman is tevens een strijd om den visscher- man geworden! De omroeper is in dezen strijd een gewichtig persoon. Bijna iederen dag klinkt zijn bekkenslag en zijn machtig stemgeluid en doet hij de vergaderzaal vol loopen, om te luisteren naar het zoet gefluit van de vakver- eenigings- en partij-politiek. Zal dit den vis- scher baal brengen? Nu de steunlijsten door de politie in beslag genomen zijn, trachten de stakers geld bijeen te brengen door den verkoop van bons, het geen men geoorloofd achtte. De politie heeft echter doen weten, dat ook deze wijze van collecteeren verboden is en dat bij constatce- ring van een overtreding streng zal worden opgetreden. Overschrijving vergunning geweigerd. Bij beschikking van 15 Juni 1936 nr. 634 G. heeft de minister van Sociale Zaken afwijzend beschikt op een verzoek van Mw. M. A. Th. Hofhuis om de te haren name staande vergun ning ingevolge de Drankwet voor hotel de Unie over te schrijven ten name van den gérant, den heer H. B. Evers. Deze overschrijving is alleen mogelijk, als de zaak aan te merken is als een inrichting voor maatschappelenk verkeer en dit is hotel de Unie, naar het oordeel van den mi nister niet. Te Heemskerk sloeg Dinsdagmiddag op vele plaatsen de bliksem in, echter zonder brand te veroorzaken. Het meest had nog de woning van Rook- huysen aan den Oosterring te lyden gehad van het hemelvuur. O.m. werd het plafont in elkaar gedrukt en ruiten stukgeslagen. De provinciale weg. Nadat geruimen tyd, doordat het ge deelte KoedykNoordscharwoude van den provincialen weg gereed gekomen was, de werkzaamheden stil gelegen hebben, wor den thans de voorbereidende maatregelen getroffen om deze provinicale weg door te trekken tot aan de Ringvaart, waar inmid dels de sluis ook klaar gekomen is. De kanalisatie. De werkzaamheden aan de kanalisatie van Westfriesland worden zoo langzaam aan in Zuidelijke richting uitgebreid. Heden zyn te Zuidscharwoude een aantal fami lies van arbeiders, welke aan deze werken zullen arbeiden, met hun woonschuiten aangekomen. Hieruit volgt dus, dat spoe dig zal worden begonnen. Aardappelziekte. In aommige aan de veiling aangevoer de partijen aardappelen worden zieken ge constateerd. Deze zieken komen hoofdza kelijk voor in partijen van uit de omgeving, doch ook aan de Langendijk wordt de ge vreesde ziekte waargenomen. Dit komt de exportmogelykheid van het product ten goede, want voor Argentinië, waarvoor de laatste tyd aanmerkelijke par tyen werden gekocht, worden de aardappe len hierdoor minder geschikt, aangezien ze een zeer lang traject hebben af te leggen eer ze bij den consument zijn. De export naar Zuid Amerika wordt hierdoor wel ge remd. Baafjespolder. Ged. Staten hebben hun goedkeuring verleend aan het stichten van een gemaal, gedreven door electriciteit, ten behoeve van den Baafjespolder. Het gebouw komt te staan aan den Bayershofweg (vanouds rij wielpad). V ermakelijkheidsbelasting. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit van den raad voor het heffen van vermakelijkheids-belasting. Schending natuurschoon. Er komt nog al verzet tegen den voor genomen bouw van een school in het boscn aan den Heerenweg. Ook aan de V. V. V. is een adres ingekomen om tegen het be sluit in beroep te gaan. Afgewezen. Op verzoek van den eigenaar van Ter Coulster, heeft het bestuur van V. V. V. een verzoek aan B. en W. ingediend om den parkwachter P. Keeman, als onbezol digd gemeenteveldwachter aan te stellen. Er is echter afwijzend op beschikt. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris J. P. Stuyt te Castricum werden gistermorgen geveild diverse woonhuizen, bouwterreinen en een fabrieksgebouw aan den Molenweg en Dis selpolder Stet te Limmen, eigendom der N.V. „Jaan's te Castricum. De animo tot koopen was gering. Vier zoo goed als nieuwe woonhuizen (2 wo ningen onder één dak) met grond, groot 10.53 aren, stonden in bod op rond 5000 en erden op 5 afgemijnd door de Noord- hollandsche Levensverzekerings-mij. *e Alkmaar. Van het bouwterrein tegenover genoem de woonhuizen, groot 13.85 aren, werd koo- per de heer C. Beentjes te Heemskerk voor 525. Het fabrieksgebouw met bouwterrein aan het Disseldorper Stet, groot 4 aren, 31 cen tiaren, werd opgehouden voor 1810. LANGENDIJK (Juni). Getrouwd: J. Balder en Geertje Bal der. Overleden: Jan Smit, 66 j., echtgenoot van R. de Boer. Üucfitmatt De machine raakte twee autobus sen. De bestuurder, de heer Schmidt Crans. ongedeerd. Gisteravond te kwart voor zes heeft nabij het vliegveld te Soesterberg een ongeval plaats gehad met een autogiro toestel, bestuurd door den bekenden vlieginstructeur Schmidt Crans. Het toestel was juist los van den grond, toen de bestuurder bemerkte, dat het niet wilde optrekken. Hij trachtte naar het vliegterein terug te keeren, doch dit lukte niet meer. Op eenige tientallen meters afstand van het veld kwam het toestel in aanraking met twee aldaar geparkeerd staande autobussen, welke juist voor het vertrek gereedstonden en waarin de passagiers reeds hadden plaats genomen. De daken van de wagens werden gedeel telijk opengescheurd, doch de inzittenden kregen gelukkig geen letsel. Via de auto bussen kwam het vliegtuig met een smak op het parkeerterrein terecht, waarby het vry ernstige schade opliep. De heer Schmidt Crans en de eerste luitenant-vlieger J. Be- nes, assistent-havenmeester van Waalhaven, die mede in het toestel zat, kwamen met den schrik vrij. Naar aanleiding van dit ongeval hebben wy een kort onderhoud met den heer Schmidt Crans gehad, waarbij deze het vol gende verklaarde: De autogiro wordt op het oogenblik te Soesterberg gedemonstreerd in verband met de aanstaande manoeuvres. Na afloop van de gistermiddag gehouden demonstratie keerde ik met een passagier naar Rotterdam terug. Wij startten bij han gar dertien en taxieden normaal van het platform, waarna de machine rustig op steeg. Mijn passagier wilde nog even een rondje draaien boven het casino, hetgeen ik dan ook deed. De wind was N.N.W. en vrij hevig in verband met een opkomende on weersbui, die niet ver van de vliegheide was verwijderd. Ik was juist gedraaid en vloog dus in tegenovergestelde richting van Rotterdam naar het theehuis Soesterberg toe, toen plotseling de machine begon te zakken. Ik dacht aan een heftige remous, gaf vol gas, doch zag op hetzelfde moment de bezoekers van het theehuis uit elkaar stuiven. Buiten boord ziende, zag ik dat wij erg laag waren. Aangezien zich voor het theehuis een paar autobussen bevonden, waarin een groot aantal kinderen zat, heb ik met alle macht getracht, de machine, die al heel dichtbij was, van koers te veranderen. Weliswaar zou ik dan regelrecht op een huisje aanvliegen, dat vlak aan den bosch- rand bij het vliegveld staat, doch ik had dan een kans om te kunnen landen. De manoeuvre gelukte byna. Helaas had ik echter pech, want een der wieken van den z.g. molen raakte nog juist de achterzijde van een der autobussen. De wiek brak af en vloog zeker 25 meter weg. Het toestel 63. Met behulp van de spin gelukte het echter en toen vroeg de professor of hij de spin ook eens door een ver grootglas mocht bekijken. De spin knikte goedig van ja, en de professor holde terstond naar huis om het vergrootglas te halen. 64. Het was geen kleinigheid om het zware instrument overal over het ongelijke terrein te sleepen. Vlak bij huis begon de narigheid. Met een touw trachtte de pro fessor het zware glazen gevaarte tegen een zandhoop op te sjorren,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7