DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. EngelancTs vloot in de Hiddellandsche Zee, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/hHERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 161 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Ifnïirian 1(1 ■•■li IQ1R Wordt op normale sterkte gebracht. Voldoening in Italië. De droogte in oe V. S. lang Bedrijfsraad voor het bakkersbedrijf? Politiechef te Naarden geschorst. ALKMAARSCHE HnnlHrpciacteiir: Ti. N ATYFMA In gezaghebbende kringen te Londen verklaart men, dat zeer binnenkort een begin zal worden gemaakt met het te rugbrengen der Engelsche Middelland - sche zeevloot tot normale sterkte. Men legt dit zóó uit, dat de eenhe den van de „Homefleet", die thans te Gibraltar liggen, naar Engeland zullen worden gedirigeerd en dat de schepen van de vloot in het Verre Oosten, die in de Middellandsche Zee geconcen treerd zyn, naar hun basis zullen te- rugkeeren. Intusschen dient er aan herinnerd, dat Eden eenigen tijd geleden in het lager huis verklaard heeft, dat de vloot in de Middellandsche Zee in de toe komst sterker zal blijven dan vóór het Oost-Afrikaansche conflict het geval was. In officieele Britsche kringen wordt er voorts op gewezen, dat het te verwachten terugtroepen van de Britsche strijdkrachten uit de Middellandsche Zee van geenerlei in vloed is op de overeenkomsten tot weder- keerigen bijstand, eenigen tijd geleden ge troffen tusschen alle Middellandsche Zee- staten (met uitzondering van Italië) en Engeland. De juiste datum, waarop de supplemen taire eenheden der thans in de Middelland sche Zee geconcentreerde Britsche strijd krachten zullen worden teruggeroepen, is nog biet bekend, maar in vlootkringen be vestigt men, dat die terugroeping spoedig zal plaats hebben. De Britsche Middellandsche Zee-vloot zal aldus worden teruggebracht op het ni veau van vóór het Ethiopisch conflict, maar dit niveau zal, overeenkomstig de verkla ring van Eden in het lagerhuis allengs worden opgevoerd. Op het oogenblik is echter het nieuwe statuut der Britsche Mid dellandsche Zee-vloot nog niet vastgesteld. In antwoord op een desbetreffende vraag in het lagerhuis verklaarde minister Hoare, dat er natuurlijk geen sprake was van een terugtrekken der Britsche Middellandsche Zee-vloot, maar dat men zich voorstelde, zeer binnenkort, de tijdelijke uit de Brit sche en andere havens derwaarts gezonden eenheden te doen vertrekken. Een oogenblik van vroolijkheid bracht, afgevaardigde Manger in de vergadering, toen hij vroeg, .waarom eigenlijk die vloot daar was geconcentreerd geweest. De re geering had immers onlangs verklaard, dat zij niet bereid was, een enkel dier schepen te wagen". Een ander afgevaardigde merkte op, dat de Britsche vloot nu al dertig jaar in de Middellandsche Zee lag. Hem antwoordde Hoare: „En ik kan u verzekeren, dat ze er naar alle waarschijnlijk voorloopig nog dria honderd jaar zal blijven". Om dat ant woord werd de minister door de regeerings- partijen toegejuicht Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de accoorden van wederzijdschen bij stand, gesloten tijdens het Ethiopisch con flict tusschen Engeland en de Middelland sche Zee-staten, van kracht zullen blijven, zoolang de volkomen politieke stabiliteit niet zal zijn hersteld in de Middellandsche Zee. Deze verklaring schijnt erop te duiden, dat men met de opzegging ervan zal wach ten, tot langs diplomatieken weg of mid dels een of ander accoord die stabiliteit is verzekerd. In conservatieve parlementaire kringen is men daarentegen van oordeel, dat 't terug trekken van een deel der Middellandsche Zeevloot reeds een inleiding is voor de her ziening van bedoelde bijstandsverdragen. Of die accoorden zonder meer worden op gezegd, dan wel of ze worden vervangen door een nieuw Middellandsche Zee-sta tuut, zeker is, dat ze niet ten eeuwigen da gen zouden kunnen gehandhaafd worden. De Britsch-Italiaansche ontspanning zal wellicht het meest eenvoudige middel aan de hand doen, om er een einde aan te ma ken en ze te vervangen door een accoord, waarvan ook Italië partij zou kunnen zijn. Het besluit van het Engelsch kabinet, be treffende het terugtrekken van de Britsche vloot uit de Middellandsche Zee en de ver klaring, waaruit het provisoire karakter blijkt van de in December jJL tusschen de Middellandsche Zee-staten gesloten over eenkomsten van wederweerigen bijstand, bebben in Italië een gunstigen indruk ge maakt, ofschoon men in officieele kringen weigert, zich uit te laten over de gevolgen, welke deze verzoeningsgezinde houding van Engeland zou kunnen hebben op de Ita- liaansche politiek. Men wacht op de fei ten: de terugtrekking der vloot en de op zegging der verdragen. Het schijnt dat een repatrieering van de Italiaansche efectieven in Lybië nu ook tot de mogelijkheden gaat behooren. Het terugtrekken der Britsche vloot- versterkingen. Het besluit de vlootversterkingen uit de Middellandsche Zee terug te trekken, wordt onmiddellijk ten uitvoer gelegd. De kruisers Neander en Cornwall gaan reeds vandaag naar Engeland terug. Voorts zul len binnenkort o.a. de volgende schepen, die tijdens het Abessinische conflict naar de Middellandsche Zee gezonden waren, wor den teruggetrokken: de nieuwe Australische kruiser Sydney, de kruiser Sussex, even eens behoorend tot het Australische eska der, de mijnenlegger Adventure, 4 torpe dojagers en 4 duikbooten van de Chinee- sche vlootstrijdkrachten, de kruiser Achil- les (nieuw Zeeland) en de kruisers Ajax en Exeter (West-Indië). Naar de regeering reeds heeft medegedeeld zal de Britsche vloot na het terugtrekken van deze schepen nog steeds iets sterker zijn dan voor het uitbreken van het Abessinische conflict. De slagschepen Repulse en Hood worden per manent bij de Middellandsche zeevloot in gedeeld. In officieele Britsche kringen werd Don derdag verklaard, dat de thuisvloot in ge val van nood beschikbaar zou zijn voor het wederom versterken van de Middellandsche zee-eenheden. De oorlogsschepen kunnen van Engeland in 48 uur naar Gibraltar ko men. Voorts wordt er op gewezen, dat de maatregelen, die op de Britsche steunpun ten in de Middellandsche zee voor het on derbrengen van aanvullende schepen zijn getroffen, van permanenten aard zijn. TERREUR IN JERUZALEM. Levensmiddelenschaarschte. De oproep van den Britschen hoogen com missaris aan de Arabische bevolking, die ook door middel van door vliegtuigen uit geworpen strooibiljetten is verspreid, heeft tot nu toe geen succes gehad. De algemeene staking en de daarmede verbonden vernie lingsmaatregelen hebben zelfs op vele plaat sen nog een verscherping ondergaan. Het middelpunt van de stakingsbeweging is op het oogenblik Jeruzalem, waar reeds een dreigende levensmiddelenschaarschte merkbaar wordt. De melktransporten wor den op de wegen naar de stad door Arabi sche stakingsposten opgevangen en de melk wordt uitgegoten. Onbegrijpelijk is het ech ter, waarom de Arabieren tot dergelijke maatregelen hun toevlucht nemen, aange zien hierdoor slechts de Arabische bevolking zelf getroffen wordt, terwijl de Joodsche bevolking er geen hinder van heeft. In het Syrische gebied der Droezen heb ben botsingen met de politie plaats gehad bij een landbouwtentoonstelling in de hoofd stad Soeëida. Verder werden verscheidene arrestaties verricht in verband met sepa ratistische actie. DE ZITTING DER BELGISCHE KAMER. De „financieele schandalen" be handeld. Gisteravond heeft de rexist Degrelle geinterpelleerd inzake de financieele schan dalen, welke zijn partij in den verkiezings strijd heeft onthuld en waarnaar de regee ring een onderzoek heeft gelast, waartoe een commissie is ingesteld. De minister van justitie analyseerde in zijn antwoord de rol van het parket in de genoemde kwesties en verklaarde, dat de justitie haar plicht heeft gedaan. Vervolgens sprak Van Zeeland. Hij ver klaarde dat de door den staat gegarandeer de instellingen hebben ingegrepen om de spaargelden te redden en het is dank zü dit ingrijpen dat geen algeheele ineenstorting is gevolgd en dat men de crisis kon weer staan. Indien evenwel fouten zijn begaan dan zullen zij gestraft worden. De commis sie van onderzoek zal een onderzoek instel len naar de verantwoordelijkheid. VREESELIJKE DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Volgens een bericht uit Indiana-Harbour heeft een 36-jarig arbeider in de staalfabriek aldaar een bij hem in huis wonenden kame raad doodgeschoten en vervolgens de hand aan zich zelf geslagen. Toen de politie een huiszoeking ten uitvoer wilde gaan leggen in de woning van den dader, vond zij daar de verminkte lijken van zijn vrouw en zes kinderen. Volgens het politierapport heeft de arbeiders zijn daden in een vlaag van waanzin gepleegd. DE GEBEURTENISSEN IN PALESTINA. Oproep van „Keren Hajesod". Het curatorium van het Nederlandsch Palestina Opbouwfonds „Keren Hajesod" verzond naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen in Palestina naar alle Joden van Nederland een oproep van den volgen den inhoud: Sedert weken leeft de jodenheid alom ter wereld in groote spanning met de gebeurte nissen in Palestina mee. Met smart denkt zij aan de onschuldige slachtoffers en aan de vernieling, waaraan onze vreedzame op- bouwarbeid bloot staat. Maar tevens is zü zich levendig ervan bewust, dat daden van geweld ons joden noch ervan kunnen, noch mogen weerhou den, het ons door den Volkenbond toege kende recht, om een joodsch nationaal tehuis in Palestina te vestigen, te blijven uitoefenen. Integendeel!, eerst zulke aanval len doen haar ten volle gevoelen, hoe zeer zij verknocht is met hen, die in Erets Israël leven en sterven, en aan het trotsche werk van den opbouw. Uit dit bewustzijn ont- spruite dan ook haar antwoord op de da den van geweld en terreur! Onze arbeid in Palestina bedreigt nie mand. Het land biedt ruimte voor Joden en Arabieren, ja ook voor deze laatsten is door onzen arbeid het levensveld verruimd. Pa lestina zal niet weer mogen terugvallen in den duizendjarigen slaap, waaruit wij het gewekt hebben. Wij roepen een ieder, die reeds door zijn bijdrage zich bewust getoond heeft van zijn verplichting jegens het opbloeiende Erets Israël, nadrukkelijk op, om door een speciale bijdrage van zijn overtuiging blijk te geven, dat onze arbeid onder de huidige omstandigheden met versterkte inspanning moet worden voortgazet. Dit geldt voorna melijk de landbouwkolonisatie, welke het dringendst vergrooting behoeft. Maar ook hen, die zich tot heden van ons werk verre gehouden hebben, roepen wij te dezer stonde op, zich met hun offer bij ons aan te sluiten. Wij rekenen op allen en weten, dat onze oproep niet ongehoord verklinken zal. DE NIEUWE DALAI LAMA GEVONDEN? In verband met het visioen van den re gent van Tibet bij het heilig meer van Kali, waarin hij de woorden „ah ka ma" zag en een troon met den Tashi Lama en een kind, is thans te Lhasa een brief ontvangen van den Tashi Lama, die op weg is uit China, waar hij in ballingschap leefde, naar Tibet. Hierin schrijft hij, dat hij te Jeykundu, de geboorteplaats van Tsongkapa, den stichter van de gele monniken, een godsdienstige plechtigheid leidde. Gedurende deze plech tigheid, welke door duizenden boedisten uit China en Tibet werd bijgewoond, naderde een vrouw hem met een kind op den arm. Het kind greep den Tashi Lama naar den baard en pakte hem later om het lichaam. Na de plechtigheid vernam de Tashi Lama dat het kind twee jaar oud was en dat de naam van de vrouw Kamatso was. Zij is gehuwd met een man uit het gebied van Amdo nabij Jeykundu. Men heeft thans den indruk, dat dit kind de reïncarnatie is van den Dalai Lama. De woorden van het visioen zijn toepasselijk: „ah", „kah en ma" wijzen op den naam van de moeder, Kamatso. Voor evenwel een definitieve beslissing wordt genomen moet het kind nog een aantal verdere proeven doorstaan. Van de Rockey Mountains tot den Atlantischen oceaan hitte. Het hittegebied strekt zich thans uit van de Rockey Mountains tot aan den Atlantischen oceaan. Wat in 't midden westen nog niet door de zon is ver nield, wordt door sprinkhanen wegge vreten. Naar schatting worden 3 tot 5 millioen personen rechtstreeks door de droogte getroffen. Op de beurs van Chicago is de bushel mais en tarwe sinds het begin van de droogte met 20 cent gestegen. Bruggen ontzet. Ofschoon er in enkele streken wat regen is gevallen, heeft het metorologisch bureau gewaarschuwd, dat de temperatuur Vrijdag een record zal bereiken. In het zakendis trict wees de de termometer Donderdag te New York een record hoogte van 102,5 graad Fahrenheit aan. Het plaveisel en de hooge gebouwen weerkaatsten de warmte op zoodanige wijze, dat men zich in een reusachtigen oven waant. De inwoners van New York ontvluchten deze hitte door hun toevlucht te zoeken in de bioscopen, waar de temperatuur geregeld wordt en deze zijn dan ook overvoL De warmte heeft een tweetal bruggen over de Haarlem-rivier zoodanig ontzet, dat zij niet meer gesloten konden worden. Donderdag vormde de warmste dag in de geschiedenis van Toronto. De thermometer wees daar 105 graden aan in de schaduw. De geheele provincie heeft thans van een hittegolf te lijden, die uit de prairie-streken is gekomen, waar het thans wat koeler is geworden. 180 slachtoffers van de hitte. Hoewel regen en onweer op verscheide ne plaatsen in de Vereenigde Staten afkoe ling hebben, veroorzaakt, duurt elders de groote hitte nog voort. Het aantal dooden tengevolge van de hitte is thans gestegen tot 180. In de prairie-staten is veel vee om gekomen en de schade, welke aan de te vel de staande gewassen is toegebracht, is niet te schatten. Ook in het Oosten is aanzien lijke schade aangericht: Blikseminslag heeft hier verscheidene branden veroorzaakt. DE VIJFLINGEN KRIJGEN ER EEN BROERTJE BIJ. Mevrouw Dionne, de moeder van de be roemde vijflingen, heeft gisteren te Calen- dar (Am.) het leven geschonken aan een jongen. Het is haar twaalfde kind. Elf ha- rer kinderen zijn nog in leven. TREILER IN STORM VERGAAN. 11 leden der bemanning omgekomen. De treiler Joven Republica werd op 40 mijlen buitengaats van Santander (Spanje) door een hevigen storm verrast, waarbij de vischersboot is gezonken. Elf leden der be manning zijn verdronken. Alleen de schip per, die drijvende was gebleven, werd door een passeerende vrachtboot opgepikt. SPAANSCH GENERAAL GEARRESTEERD. Verdacht van voorbereiding van opstand. Generaal Mola, die tijdens de monarchie een beduidende rol speelde als directeur- generaal van de politie, is gisteren gear resteerd. Generaal Mola had in de laatste jaren een commando over Spaansche troepen in Noord- Afrika en hoort tot de personen, die door de linkerzijde het meest worden gehaat. VREES VOOR OVERSTROOMING VAN DE RHONE. Als gevolg van aanhoudenden regen. Sedert 48 uur zijn alle plaatsen in de Rhóne-vallei gealarmeerd, aangezien men vreest voor een overstrooming van de rivier door de hevige wolkbreuken van de laatste dagen. Dag en nacht wordt langs de rivier ge patrouilleerd, teneinde onmiddellijk alarm te kunnen maken. DE ENGELSCHE BEWAPENINGS MAATREGELEN. Controle van zee en lucht noodig voor voldoende voedselvoorziening in oorlogstijd. In het hoogerhuis werd gisteren de voed selvoorziening in tijd van oorlog besproken. De lord-kanselier verklaarde, dat voor een goede voedselvoorziening een controle van zee en lucht noodzakelijk zijn, zoodat de eerste politiek van de regeering erop is ge richt, om deze beide te verzekeren. BRAND IN EEN VUURTOREN OP CEYLON. Woensdag j.1. is brand uitgebroken in den vuurtoren van Galle op de Zuidpunt van Ceylon. De eerste vuurtorenwachter kon de lampenkamer niet meer tijdig verlaten en kwam in de vlammen om, zijn beide helpers wisten met behulp van touwen en kettingen door de ramen te ontkomen. De lampenkamer werd geheel vernield. De brand is ontstaan doordat olielampen werden gebruikt aangezien de electrische leiding defect raakte. DE BIJZETTING VAN TJITSJERIN. Gisteren heeft te Moskou de bijzetting van het stoffelijk overschot van Tsjitsjerin, den vroegeren volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken, plaats gehad. STAKING TE IJMUIDEN GEËINDIGD. Omtrent het einde van de visschers- staking te IJmuiden deelen de reeders- vereeniging te IJmuiden de besturen der vier vakorganisaties nog mede, nu de opvarenden zich opnieuw achter hun organisatie-leiding hebben geplaatst, dat tusschen hen overeenstemming is verkregen ten aanzien van de oplossing van het bestaande conflict. De reeders hebben zich bereid ver klaard de oude loonsvoorwaarden te handhaven door de opzegging van de contracten terug te nemen. Het conflict, dat ongeveer een maand heeft geduurd, kan hiermede als geëindigd worden be schouwd. Hedenmorgen heeft op het departe ment van sociael zaken een vergadering plaats gevonden, uitgeschreven door de commissie van advies, ingesteld volgens artikel 8 van de bedrijfsradenwet, die hiertoe had uitgenoodigd vertegenwoor digers van de Nederlandsche vereeni- ging van werkgevers in het bakkersbe drijf, den Nederlandschen bakkersbond en den Roomsch-Katholieken benevens den Protestantsch-Christelijken Bak kerspatroonsbond en voorts de werkne mersorganisaties in het bakkersbedrijf, zijnde de algemeene Nederlandsche bond, en de Roomsch-Katholieke, de Protestantsch-Christelijke alsmede de neutrael organisatie. De commissie heeft genoemde verte genwoordigers gehoord over de kwestie der wenschelijkheid van oprichting van een bedrijfsraad voor het bakkersbe drijf. Klachten over zijn particuliere gedragingen. Naar wij vernemen, is de chef van politie der gemeente Naarden, H. V, door den burgemeeser, den heer J. E. Boddens Hosang, geschorst, zulks naar aanleiding van gegrond gebleken klach ten, welke over de gedragingen van den politiechef waren binnengekomen. De klachten hielden echter geen ver band met den politiedienst als zoodanig, doch betroffen uitsluitend het particu liere leven van den politiechef. Reeds geruimen tijd geleden was den heer V. ziekteverlof verleend. De justitie is in de zaak gemoeid. Nu het publiek den laatsten tijd in op schudding is gebracht door enkele geval len, die men onder den wel wat sensatio- neelen verzamelnaam „politieschandalen" pleegt samen te vatten, trekt ook het ge val van de oude rustige vestingstad Naar den meer dan gewone aandacht. Hierbij moge evenwel onmiddellijk aangeteekend worden, dat er in deze zaak van eenigerlei fraude of justitieele vervolging geen sprake is. Wel heeft men het gerucht verbreid, dat de hoofdagent zich aan gelden van een particulier vergrepen zou hebben, althans het beheer ovcj die gelden op niet-bevre- digende wijze zou hebben gevoerd, doch dit gerucht is volstrekt onjuist, want het onderzoek der rijksrecherche, ingesteld op last van den procureur-generaal te Am sterdam, heeft uitgewezen, dat de hoofd agent financieel betrouwbaar was en zich dan ook niet aan andersmans geld vergre pen heeft. Het ontslag is gebaseerd op het volgen de, zoo schrijft het „Handelsblad": Reeds geruimen tijd werd bedoelde hoofdagent te Naarden met den vinger na gewezen in verband met relaties, die hij met een gehuwde vrouw onderhield. Deze vrouw was vroeger dienstbode. Later huwde zij met een Indischman en woonde zij te Naarden. Sinds kort is zij van den Indischman, die eenigen tijd in een ge sticht verpleegd werd, gescheiden en woont zij te Amsterdam. Allerlei geruchten liepen er over de relaties van den hoofdagent en deze vrouw en men begrijpt, dat in een kleine gemeenschap als Naarden en in het kleine korps van zes agenten, het prestige van den hoofdagent op die manier weldra volkomen verdween. Voorts was bekend, dat de 80-jarige moeder van den Indischman de hulp van den hoofdagent had ingeroepen om haar terzijde te staan bij de administratie van haar kleine kapitaaltje, couponnetjes knip pen, en?. In een plaatsje als Naarden is de politiechef tevens zoo'n beetje vertrou wensman en raadsman van velen en van daar, dat de oude vrouw zich tot hem had gewend. En zoodoende was de hoofdagent ook met de schoondochter in kennis ge komen. Gelijk gezegd, valt op den admi- nistratief-financieelen bijstand, welken de hoofdagent verleend heeft, niets aan te merken en er waren bovendien slechts kleine bedragen bij betrokken. Inzake de geruchtmakende relaties van den hoofdagent met de vrouw van den Indischman heeft de burgemeester den hoofdagent ernstig onderhouden. De zaak was ook aan de justitie te Amsterdam ge rapporteerd en ten slotte stond de kwestie zoo, dat de hoofdagent den burgemeester

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1