Aqmd ie& Bankiers te Alkmaar sinds 1805 tVeeeietUfd Stad en Omgeving. Rotterdom door grooten brand opgeschrikt. In den afgeloopen nacht het Gebouw voor „Kunsten en Wetenschappen" geheel verwoest Roode vuurgloed overal te zien. Een droevig ongeluk. Schagen officieel haven plaats. Uw beste tochtgenoot Zwart als de Nacht I Stedelij brMuseum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 20 Juli eiken dag bloemen en plantententoonstelling te Bergen aan Zee; 10—5 en 7—9 uur; 's Zondags van 10 9 uur. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De vrouw uit 't duister (sens.); hoofdrollen Fay Wray en Ralph Bellamy; Hard als graniet (sens.); hoofdrol George O'Brien. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, tot en met Maandag, hoofdnummer Donogoo Tonka, de geheimzinnige stad (hum.); hoofdrollen Anny Ondra en Victor Staal. Toegang alle leeftijden. Dinsdag-, Woensdag- en Don- derdagav., half 8, hoofdnummer Hup, Joe Brown (kom.), hoofdrol Joe E. Brown. Toe gang eiken leeftijd. Zondag- en Woensdagmiddag matinee. City-theatér, 7.45 uur, hoofdnummer De lieveling der vrouwen (rom.); hoofdrollen Nino Martini, Genevieve en Anita Louise. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De Sperwer (sens.); hoofdrollen Charles Boyer en Pierre Richard Willm. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zaterdag 11 Juli. 7.30 uur, Muziektuin, tuinfeest Emagosas (uJ.o.-vereeniging). Zondag 12 Juli. 7.30 uur, Alkm. Wielerbaan, wedstrijden. Maandag 13 JulL t 8.15 uur, Zomerbad, openlucht bridge drive. Dinsdag 14 Juli. 7.30 uur, De roode Leeuw te Schoorl, bridge-drive sociëteit De Eendracht. GIFMENGER DOODGESCHOTEN. BÜ ontvluchtingspoging. De Nicaraguaansche wet op ontvluch ting, krachtens welke ontvluchte gevange nen doodgeschoten mogen worden, is toe gepast op den gifmenger Castaneda. Hij werd door de nationale garde dood geschoten, toen hij trachtte uit de gevan genis te L*on te ontsnappen. In Augustus van verleden jaar was hij tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens vergiftiging van 4 personen, die tot de society van Leon behoorden. Deze zaak heeft destijds in Midden-Amerika zeer de aandacht getrokken, daar het het eerste bekende vergiftigingsproces in dit deel der wereld was. HET VISSCHERSDRAMA AAN DE SPAANSCHE KUST. Volgens de tot dusver uit Santander ont vangen berichte zijn bij de stormramp, die zich Donderdag heeft afgespeeld, 20 zee lieden verdronken. Daar men echter van verscheidene vis- schersvaartuigen nog steeds niets gehoord heeft, vreest men, dat het aantal slacht offers nog hooger zal blijken te zijn. De teruggekeerde scheen zijn alle zwaar beschadigd. Ook hebben zij een deel hunner bemanningen verloren, daar verschillende opvarenden over boord zijn geslagen. Te Candas zijn na het bekend worden van het ongeluk alle winkels en kantoren ge sloten, terwijl de vlag van het raadhuis halfstok waait. EEN KATTEN-DERBY. De nieuwste sport, voorloopig nog in een dorpje, in Engeland. Al zullen de paardenrennen, de „sport der koningin", in Engeland wel nimmer door kattenrennen kunnen worden ver vangen, de komende maand wil men toch een poging wagen, om ook de „katten- Derby" populair te maken. „United Press" meldt althans, dat men in het kleine dorpje Portesham, in Dorset, reeds ijverig doende is aan het bouwen van een katten-renbaan. Het af te leggen tra ject, waarop men een viertal hindernissen wil leggen, is 440 meter lang; als prikkel, om de kaften te doen starten en verder ren nen, zal een electrische muis dienen. Voor zoover bekend totdusver, mogen alle katten mededingen. Een leeftijdsgrens is niet gesteld en ook bevat het reglement geenerlei bepalingen over den rang of den stand, waartoe de poesen zouden moeten behooren. Deskundigen beweren evenwel, dat de twee- en drie-jarige wel de beste renners zullen blijken te zijn. Wat er van zij, momenteel zijn vijftig van de in totaal honderdvijftig katten van het dorp zich geducht aan het trainen. Reeds hebben proefrennen plaats gehad. Deze zijn niet te best geslaagd, maar dat was de schuld van de muis. Het overigens best nagemaakte diertje, dat als lokaas zou dienen, werd voortgetrokken aan een einde loos snoer, maar veel, veel te langzaam voor deze „gelaarsde katten". Maar, zooals ge zegd, men zal het nu met een electrische muis probeeren en men stelt zich daarvan veel betere resultaten voor. Van plannen voor teelt van een bijzonder ras renkatten hoort men nog niets. Daaren tegen verklaarde een der toeschouwers van cte proefrennen, bij het verlaten van de ren baan, dat hij wèl iets voelde voor de teelt van renmuizen, die dan door een electri sche kaas zouden worden aangevuurd. Men zal intusschen vooralsnog hebben af te wachten, of dit nieuw soort „Derby" bi de Britten een zelfde geestdrift zal doen oplaaien als de paardenrennen. Er zijn te dien aanzien veel twijfelaars, Te ruim twee uur in den afgeloopen nacht is in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam een felle brand uitgebroken die weldra zulk een omvang aannam, dat er aan blus- schen niet meer viel te denken. Het ge bouw is dan ook geheel uitgebrand. Het is aan het kordate optreden van de brandweer te danken, dat het vuur niet op de omliggende gebouwen, welke groot ge vaar liepen, is overgeslagen. Weliswaar heeft de M.T.S., een van de gebouwen van het complex scholen, dat het over het ge heel geïsoleerde, temidden van huizen staande gebouw voor Kunsten en Weten schappen ter linkerzijde begrenst, aanvan kelijk even gebrand, doch van ernstigen aard is het niet geweest. Het eigenlijke gebouw voor K. en W. ligt niet direct aan den Schiedamschensingel, doch enkele tientallen meters verder naar binnen, zoodat men eerst een poort door moest, voor het eigenlijke zalen-complex, dat, behalve een groote zaal, welke plaats bood aan 1800 personen, nog een kleinere zaal, alsmede buffetten, decor-opslagplaat sen en kleedkamer bevatte, bereikt kon worden. Het wjis een gebouw van ongeveer 60 bij 35 meter, opgetrokken uit vastwerk, een dubbel houten geraamte, opgevuld met steen, dat aan alle zijden vrij staat. In de buurt van de Keerweerlaan ligt een wacht-gebouwtje, waarin de nachtwa kers verblijf houden. Te ruim twee uur hoorde de waker in de groote zaal van het gebouw gerommel en gebrom, dat hem aan vankelijk deed denken, dat er katten in de de buurt waren. Even later echter zag de man op de galerij een licht. Hij vond dit verdacht en, meenende dat er inbrekers aan het werk waren, is hij den binnenweg op gegaan om iemand te waarschuwen. Terug- keerend bemerkte de nachtwaker toen, dat het geheele gebouw in lichter laaie stond. Het vuur vond in de bekleeding, het hout werk en het meubilair, alsmede in de too- neel-requisieten gretig voedsel en binnen enkele minuten stond het geheele gebouw over de volle lengte in brand. Hoog laai den de vlammen op en al spoedig werd de roode gloed ver in den omtrek opgemerkt en trok men van heinde en ver naar het centrum van de stad. De brand werd ook bemerkt door de doch ter van den heer Monnikendam, die in de hoofdstraat woont. Daar zij juist dezen avond haar verlovingsfeest yierde, was het wat later geworden dan gewoonlijk en uit het raam van haar kamer zag zij den feilen gloed. In de veronderstelling verkeerende, dat de Bijenkorf, die schuin tegenover het gebouw voor K. en W. op den Schiedam- schen Singel ligt, in brand stond, waar schuwde zij haar broers, dien ten slotte op het dak klommen en bemerkten dat het gebouw voor K. en W., dat zij ongeveer zeven jaar in exploitatie hadden, stond te branden. Inmiddels was slangenwagen 21, met on der-brandmeester J. M. van Putten aan de Keerlaan geariveerd. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur van die zij de aangetast, waarbij weldra nog twee stra len van slangenwagen 27, alsmede een straal op de motorspuit 11, welke motor spuit op den Binnenweg stond, het vuur bestreden. Ook motorspuit 6, die in de Chrispijnlaan werd aangesloten, kwam het aantal stralen met twee versterken. In dien tusschentijd was onder-brand meester van Putten omgeloopen nèar den Schiedamschen Singel, waar ook hoofdman J. Bakker weldra aankwam. Daar het toe gangshek op den Schidamschen Singel nog gesloten was, wilde de brandweer tot for- ceeren overgaan, doch een zoon van den heer Van Monnikendam, die juist ter plaat se arriveerde, had den sleutel bü zich, zoo dat nu ook van deze zijde het vuur kon wor den aangetast. Nabij de Witte de Withstraat werd de motorspuit 7, die op het open water van den singel werkte, opgesteld, terwijl vlak voor het gebouw motorspuit 4 in actie kwam. De eerste motorspuit wierp met twee, de tweede met drie stralen enorme watermassa's in het vuur en met een straal werden via den machinalen ladder de da ken van de huizen op den Schiedamschen Singel nat gehouden. Er was toen nog geen kans, dat het vuur ook daar iets in omvang afnam en toen ook via het hofje „Lammetje grooen" twee stra len van slangenwagen 23 naar het vuur werden geleid, achtte men het raadzamer, een zestal huizen in het hofje te ontruimen. De bewoners, onder wie zich vele jonge kinderen bevonden, zodat een en ander nag al consternatie wekte, werden in de omge ving veilig ondergebracht. Overigens is dit een voorzorgsmaatregel geweest en gebleven, want naar geen van deze huizen is de brand overgeslagen. Dit is echter wel gebeurd naar de middelbaar technische school, waar aan de achterzijde plotseling een viertal ramen, drie zolderra men en de daklijst begonnen te branden. Door een gang van het naastgelegen pand heeft personeel van slangenwagen 17 met twee stralen dit vuur gebluscht, met assis tentie van drie stralen, welke waren aan gesloten op den specialen brandleiding van de M.T.S. zelf. Via de poort naast het ge bouw werd nog water gegeven met twee stralen van slangenwagen 22 en een straal van slangenwagen 28, alsmede met een straal van de motorspuit, die aanvankelijk de machinale ladder had bediend. Zoo werd het vuur, dat nog steeds zeer hevig woedde, van de zijde van de Keerweerlaan bestre den onder leiding van hoofdman J. Bakker en hoofdman L. A van Gunsteren nam de derde zijde aan de Hartmanstraat met twee stralen van de motorspuit 3, bediend door manschappen van slangen wagen 11 en 16 buitensectie, voor zijn rekening, zoodat het vuur als het ware ingesloten was en ver dere uitbreiding voorkomen werd. Precies om kwart over drie kwam de top van den achtergevel met een hevigen slag naar be neden en geen vijf minuten later begaf zich de geheele linkerzij muur, die met donde rend geweld in de vlammenzee terecht kwam. Dit was echter ook het sein, dat de brandweer het vuur onder de knie had of althans, dat er geen gevaar meer voor uit breiding bestond. De brand, die heelemaal voorin in de omgeving van de ongeveer een half jaar geleden nieuw bijgebouwde kleine zaal ontstaan is, had zich door het geheele complex letterlijk en figuurlijk als een loopend vuurtje voortgeplant en aan de achterzijde vlamde het vuur nog even met vernieuwde hevigheid op, toen de vlammen het kantoortje bereikten, waar de beschei den en andere papieren waren opgeborgen. Alles is verloren gegaan. Te ruim 4 uur kon men zeggen, dat het vuur zoo goed als ge bluscht was. Van het gebouw echter, dat zich in Rotterdam bij vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard in zulk een groote belangstelling mocht verheugen, was niet meer over dan een rookende puinhoop, die met de links en rechts verspreid liggen de half verkoolde balken, plinten en dwars- leggers een troosteloozen aanblik oplever de. Alles is radicaal uitgebrand en het eeni- ge wat men uit het brandende complex heeft kunnen redden is een aantal stoelen en tafels. Verzekering dekt de schade. y.. 7 1 t J w* i >- -j: Student uit Helloo door motor ongeluk gedood. De 21-jarige D. Emmerllng, wo nende in het Blockhove-park Heiloo, student in de rechten aan de universiteit te Leiden heeft gW avond toen hij zich per wjrt-H naar de T. T.-races te As*n bT ernstig ongeluk gehad en dit hela met den dood moeten bekoopem Even voorbij de Norgervaart te Boven Smilde is h« met zijn motor met een door een paard bespannen melkkarin botsing gekomen en op slag i 0 De doktoren Freene uit Smüde en Kalverkamp uit Assen waren kort na het ongeluk ter plaatse. Het luk naar het ziekenhuis te Assen ver voerd. Het blijkt nader, dat de motorrij der achter tegen de kar is opgereden. Hoewel hij de motor nog maar kort in zijn bezit had, was toch bekend dat hu een goed rijder was. De politie heeft een onderzoek In gesteld. Het is zeer te betreuren, dat een jong leven op deze wijze zoo plotse ling werd afgesneden. De heer Emmerling heeft zijn gym nasium-tijd te Alkmaar doorgebracht en had hier vele goede vrienden. Een tragische bijzonderheid is, dat de vader van het slachtoffer, bank directeur te Enkhuizen en voorzitter van de Kamer van Koophandel voor West-Friesland nog geen drie weken geleden plotseling is overleden. DE KAASFABRICAGE BEZICHTIGD. Onze correspondent te Stompe toren schrijft ons: Van de gelegenheid om de kaasbereiding in oogenschouw te nemen, hebben Vrijdag- een twintigtal bezoekers van de kaasmarkt gebruik gemaakt. Na een kijkje in de Zuivelfabriek „Neerlandia" genomen te hebben, ging men naar het bedrijf van den heer Blauw, die in zijn boerderij kaas fa briceert Met groote belangstelling nam men kennis van de werkzaamheden en eenige toeristen namen een kaasje ter kennis making mee naar huis. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Van het eerste naar het tweede studie jaar van de M. T. S. te Haarlem is voor de afdeeling Bouwkunde o.a. bevorderd de heer J. Kops te Heiloo, voor de afd. Werk tuigbouwkunde de heer P. J. Keyman te Alkmaar, voor de afd. electrotechnieek de heerefi H. J. M. Fischer te Alkmaar, R. van Graft te St. Pancras en K. Wilgenhof te Beverwijk. Van het tweede studie-jaar naar het practisch leerjaar gingen over voor de afd. Bouwkunde de heeren: W. Baas, P. Buur en J. Goethart te Alkmaar en J. Ramen te Schagen, van de afd. Weg- en Waterbouw kunde de heeren J. P. Blaauw te Hoorn en D. A. Krayenhoff van der Leur te Alkmaar, van de afd. Werktuigbouwkunde de heer N. G. Kuiper te Harencarspel, van de afd. electrotechnieek de heeren H. van den Berg en A. B. Pot te Alkmaar, voor de afd. Werktuigbouwkunde de heer G. J. Boertjes te Schagen. Wat er nog na de rede van den com missaris der koningin gebeurde. Na het volledige verslag in ons blad van gister betreffende de rede van Zijne Excel lentie den commissaris der koningin in Noordholland jhr. mr. dr. A. Röell kunnen wü nog het volgende melden. Achtereenvolgens spraken nog mr. D. Bree- baart, burgemeester van Zijpe en de heer G. Loggers, burgemeester van Barsinger- horn, die beiden ook voor hun gemeente het belang van goede waterwegen bepleitten en hulde en dank brachten aan allen, die hier aan mochten hebben medegewerkt, terwijl als laatste spreker de heer Arntz, voorzit ter van den Kamer van Koophandel in Hol lands Noorderkwartier, goede waterwegen in dit kwartier schetste als zijnde van het grootste belang voor Westfrieschlandsch bevolking, haar middenstand en industrie. Na deze toesraken en terwijl door Z. Exc. de commissaris het daarvoor over het kanaal gespannen lint als officieel teeken van ope ning was doorgeknipt, werd een dronk ge wijd aan den bloei en nieuwe welvaart van het gewe3t. Z. Exc. jhr. mr dr. A. Röell, vergezeld door den heer J. Cornelissen, burgemeester van Schagen, nam voor zijn terugtocht naar Haarlem eerst nog de nieuwe gedeelten en uitbreidingen alsmede de officieele gemeen te- en provinciegebouwen in oogenschcuw. Na deze voor Schagen belangrijke plech tigheid, waarbij de geheele bevolking aan wezig was, bracht de Schager Harmonie al spoedig de echte feestvreugde. In een flinken marsch zette zij koers door Schagen's stra ten, hiermee een ieder owekkend zich naar buiten te begeven om dit heugelijke en historische feest mede te doen beleven. Het was dan ook al ras in Schagen een onge kende en voo'ijke drukte, terwijl het wier, hoewel niet beaald ideaal, toch houdbaar bleef. Des avond vond een groote maskarade feest plaats. Te circa 19 uur verschenen reeds de eerste gemaskerden in allerlei pot sierlijke kleedij en vermomming. Geleide lijk aan steeg dit aantal, todat op het aan gegeven uur een massale maskarade zich meester maakte van Schagen's straten en pleinen. Dit alles werd zeer verhoogd door de lustige tonen van Schagen's Harmonie aangevuld en afgewisseld door het Alk- maarsche draaiorgel van den heer Bram de Wilde. Men had ee,n deinende juichende menschenmassa en onbedaarlijke lachsalvo's klonken om deze echte Hollandsche feest- pret. En hiermede eindigde diep in den nacht de feestdag ter gelegenheid van het groote moment, waarop Schagen zijn haven kreeg. Een woord van hulde is hier zeer zeker op zijn plaats voor het juiste in zicht en de voortvarende leiding van de plaatselijke commissie met aan haar hoofd mr. dr. J. E. Buiskool. is Purol. Deze verzacht en geneest zonne brand, doorzitten, schrijnen en stukloopen van huid en voeten. Tube 45 ct. Doos 60-30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. nsar waarnemingen, verricht In den morgen van Zaterdag 11 JulL Medeeedeeld door het Kon. Nedarl. Met. Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 769,1 m.M. te La Corona. Laagste barometerstand 796,3 m.M. te Aberdeen. Verwachting, geldig V* den avond van Zondag 12 Juli: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot wes telijken wind; aanvankelijk zwaar bewolkt met regenbuien; later opklarend; weinig verandering ln temperatuur. Bnitenlandseh weeroverricht. Aanvankelijk nog bang later opklarend. In het zuidwesten van ons waarnam by- gebied blijft de barometer «tijgen, zoodat de Azoren-hoogedrok zich thans over de Golf van Biacaye en Frankrijk uitbreidt ln de Pooizee en noord-Scandlnavië houdt de hooge drukking «tand. Op de Noordzee la de depressie echter stationnair, zoodat over de Britsche eilanden en onze omgeving het weer nog buiig blijft De aanvoer van koe- lere lucht uit het weaten (bü ons daalde de temperatuur op 5000 meter van min 10 gra den naar min 17 graden Celaiua), heeft ook in Zwitserland en Duitaehland nog regen achtig weer ten gevolge. In Zwitserland kwamen onweerachtige regens voor. In zuld-Duitschland en Zweden daalde de temperatuur. Zij blijft in Scan dinavië nog boven en in Frankrijk onder normaal. Ten onzent ia aanvankelijk nog buiig, later opklarend weer te wachten. HOOG- EN LAAG WATER Tl (Ia Zomertijd). BERGEN AAN ZEE. JulL Hoogwater Laag water Dat vm. nam. vm. nam. 12 9 38 10.09 8.52 6.19 12 10.41 11.16 6.52 716 14 11.58 804 1.48 15 0.34 111 912 10.06 16 112 217 1017 IL1T HOOG- EN LAAG WATER Tl (In Zomertijd). EGMOND AAN ZEE. JulL Hoogwater Laagwatar Dat vm. nam. vm. nam. 12 9.35 10.06 8.40 1 6.07 13 10.40 11.13 6.41 T.tT 14 11.55 7.52 8.M 15 031 1.18 9.10 9.54 16 1.49 214 1015 U.06 KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. De ontvanger der Dir. Bel. enz. te Alk maar maakt bekend dat hjj op de navol gende dagen des avonds van 68 uur te zijnen kantore zitting zal houden voor de aanvrage van kostelooze rijwielmerken, t. w.: Op Donderdag 16 Juli, Dinsdag 21 Juli Donderdag 23 Juli, Dinsdag 28 Juli, Don derdag 30 Juli, Dinsdag 4 Augustus en Don derdag 6 Augustus a.s. MUSEUM ZONDAGS GESLOTEN. Het gemeente-museum van Bergen is naar wij vernemen des Zondags niet ge opend. ZOMERPOSTZEGELS. Het plaatselijk comité voor den verkoop van zomerpostzegels te Bergen heeft voor 385.70 aan zegels verkocht met een wins van 148.05. Aan briefkaarten 15.50. De verkoop van zegels is tot 15 Juli verkrijg baar. DE JEUGDDIENST IS IN DE KAPLLKERK. Onder predikbeurten staat aangegeven dat deze dienst in „Waakt en Bidt" zal worden gehouden, dit is niet juist want de dienst zal in de „Kapelkerk" geschieden. BESCHONKEN STEUNTREKKERS. Vrijdagavond bleken bü de wachtenden voor het bureau van Maatschappelijk Hulp betoon, de hun wekelyksche steun kwamen halen, zich twee steuntrekkers te bevinden vader en zoon, die kennelyk beschonken waren en aldus naar binnen wüden om h l£r^°ntVangSt te De politie heeft beiden aangehouden en hun roes laten uitslapen aan het politieburea^ Proces-verbaal is opgemaakt. ZEDENMISDRIJF Door de politie is gisteren aan* een inwoner dezer gemeente, vader v kinderen, die verdacht wordt met ziin n jarig dochtertje het misdryf te h«2ü pleegd, genoemd in artikel 244 k 24» W«b„,k v„ Strafrecht.^) hoor en bekentenis heden overgebracht het Huis vaa Bewaring. aangehouden van 4 ■11 6e art na ver naar WISSELKOERSEN. Amsterdam, koers van heden: New-York 1.46 13/16-15/16; Londen 7.38X-39; Berlijn 59.21-24; Parus 973 1/4-3.4; Brussel (Belga) 24 83-85; Zürich 48-48.04; Kopenhagen 32.90- 33; Stockholm 38-38.10; Oslo 37.05-37.10; Ma drid 20.10-17 X; Praag 6.11-12^ ALGEMEEN VERSLAG. Verschenen is het algemeen verslag be treffende het onderzoek van de suppletoir* gemeente begrooting voor 1936 (opgenomen in bülage no. 79) met Memorie van Ant woord van B. en W. geen drie meter zicht en den nog zonder achterlicht? t li n poging lol zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilsteen heelemiil niet te sprekenl) - Alleen reeds het transport neer een ziekenhui» is heel wet duurder dan de aan schaffing ven een veilig achter licht I Glimlachje D'r la zeker wat niet in ordel .Ze achünt er zich niks maar van la herinneren I

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2