Spanje gebukt onder burger-onlusten. SÜMHeMlaud RtCHE COURANT van MAANDAG 20 JULI 1930 Ernstige opstand tegen de regeering, gepaard met vandalisme. VERWARDE SITUATIE. Auto rijdt het trottoir op. LA ARGENTINA f. Uit goede bron ontvangen berichten melden, dat de rust in Spanje is her steld. Wel was voor Madrid de nacht van Zaterdag op Zondag onrustig en werden daar den geheelen nacht alle krachten van het volksfront paraat gehouden voor alle gebeurlijk heden, maar de stad heeft volgens deze berichten, haar normale uiterlijk hernomen en de regeering is den toe stand meester. In Spaansch-Marokko wordt echter nog gevochten. Aan de Spaansche grens is niets veranderd. Het verkeer in beide richtingen voor van passen voorziene personen vindt gewoon voortgang. De telefoonverbindingen zijn echter alleen met de provincie Guipuzcoa open. In San Sebastiaan is het volkomen rustig. Ook wordt vernomen, dat reeds in ver scheidene provincies de staat van beleg opgeheven zou zijn. Om half elf gistermorgen heeft de regee ring draadloos het volgende bekend ge maakt: „Te Barcelona zijn troependeelen de straat op getrokken om den staat van beleg af te kondigen. De Guardia de Asalto en de Guardia civil heeft den strijd tegen de re bellen aangebonden. Gezegd kan worden, dat deze verslagen zijn, aangezien zij hun doeleinden niet hebben weten te bereiken. Tal van gevangenen werden gemaakt, onder wie zich subalterne en hoofdofficieren be vinden. De opstandelingen hebben aanzien lijke verliezen geleden. De luchtstrijdkrach ten onder luitenant-kolonel Sandina hebben doelmatig ingegrepen ter bestrijding van de rebellen. De aanvallen werden hoofdzake lijk gericht op de conciergerie van binnen- landsche zaken. Men hoort in die richting reeds vrijwel geen schoten meer. Te Malaga is, naar de gouverneur mede deelt, de geestdrift enorm. De kruiser San- chez Barcaitzerui is de haven binnengeloo- pen. De bemanning liet de regeering weten, dat zij de zee-engte onder goede bewaking hield om oversteken van troepen van het le gioen en inboorlingentroepen uit Marokko te verhinderen, wien, naar het schijnt, opdracht is gegeven naar Spanje scheep te gaan. Te Cadiz zijn de regeeringsgetrouwe t-oe- pen tot den aanval overgegaan om den ci- vielen gouverneur te bevrijden, die met de guardia de asalto wordt belegerd. Het gar nizoen van Huelva dat geen gehoor heeft geschonken aan een opstandigen generaal, maakt zich gereed, naar Sevilla op te ruk ken. Te Bilbao hebben de troepen voor den gouverneur gedefileerd onder het uitroepen van kreten als „Leve de republiek". In Astu- rie is de geestdrift onbeschrijflijk. Geen enkel incident van belang heeft zich vannacht te Madrid afgespeeld. De volksmi litie en de guardia de salto zijn reeds weer ingerukt. De stad vertoonde vanmorgen het normale aspect". Volgens „EJ Sol" zouden veertig vliegtui gen van het vliegveld „Quatro Vientos" zijn opgestegen voor het uitwerpen van regee- ringsproclamaties boven Malaga, Cadiz, Ceuta, Tetoean en Melilla. De toestellen zouden echter tevens van bommen zijn voorzien. Hetzelfde dagblad meldt, dat de mijnwerkers van Rio Tinto, onder leiding van guardia civil en voorzien van dynamiet naar Sevilla zijn opgerukt om de opstande lingen te bestrijden. De mijnwerkers van Li- nares hebben den pas Vanspenareos bezet, waarover de weg naar Andalusie loopt, ten einde eventueele opstandelingentroepen te gen te houden. El Sol meldt verder, dat te Cadiz guardia civil met steun van het volk de civiele regeering heroverd heeft, die eerst in handen der rebellen was gevallen. Berichten uit particuliere bron melden, dat 6000 mijnwerkers uit Asturie onderweg zijn naar Madrid. De kapitein-vlieger Rexach zou de rebellen te Sevilla en te Ceuta heb ben gebombardeerd. Gemeld wordt dat Zaterdagmorgen 'n troe pentransport te Algeciras is aangekomen. In plaatsjes in de omgeving van Gibraltar zou den bloedige botsingen zijn ontstaan, waar bij UI van slachtoffers zouden zijn geval len. De toestand in Marokko. Twee generaals gedood. Volgens van Oudjda aan de grens van Al gerije en Marokko ontvangen berichten, zijn in Tetoean twee generaals gedood en dertig officieren gearresteerd. Te CeuU be zetten de rebelleerende troepen de voor naamste strategische punten van de Spaan sche zone alsmede de wegen en de spoor lijn. De censuur op telefoongesprekken wordt streng toegepast. Gisteravond vond een tegenaanval plaats door de regeerings- elementen. Generaal Franco zou bij Tetoean gearresteerd zijn, alsmede verscheidene hooge officieren. De marine en de lucht macht weigerden zich by de opstandige be weging aan te sluiten. De speciale correspondent van Havas te Tanger schat het aantal revolutionnairen, deel uitmakende van het gewone leger en van het vreemdelingenlegioen op 18.500. Tanger is volkomen van het overige Marok- ko geïsoleerd. Ernstige botsingen vonden plaats in Zogo, Jemis, Angera en Bebiaros, waar de revolutionnairen officieren en gar disten doodden, die de voornaamste punten verdedigden. Gisteravond trachtten revolu tionnairen het Spaansche postkantoor te Tanger stormerderhand te nemen. Zij wer den echter afgeslagen. Het juiste aantal slachtoffers, dat zeer aanzienlijk schijnt te zijn, is niet bekend. Verscheidene correspondenten van Fran- sche bladen in Marokko verzekeren, dat es- kadws regeer ingsvliegtuigen gisteravond Ceuta, Melilla, Larache en Tetoean hebben gebombardeerd. Vanaf het vliegveld te La rache werd met machinegeweren op de vliegtuigen geschoten, waarvan een in de Fransche zone is neergekomen. Naar dit toe stel wordt thans ijverig gezocht. Berichten van het Schiereiland. De algemeene arbeidersbond deelt mede, dat de algemeene werksteking slechts zal plaats hebben in plaatsen, waar door de fas cisten de staat van beleg was afgekondigd. Volgens onbevestigde geruchten die in Londen in omloop zijn, zouden verscheidene leden der Spaansche regeering en hooge le gerofficieren de Fransche grens hebben overschreden. Volgens dezelfde geruchten zou een monarchistisch-fascistisch leger van uit het zuiden optrekken naar de hoofd stad. Het radiostetion van Madrid heeft ver scheidene decreten bekend gemaakt, waarbij o.a. de staat van beleg in verscheidene ste den van het schiereiland, in Marokko, op de Balearen en op de Canarische eilanden wordt afgeschaft. In andere decreten wor den alle troepen met verlof gestuurd, waar van het kader heeft deelgenomen aan de beweging tegen de republiek en wordt de ontbinding gelast van alle legereenheden, die aan de opstandige actie hebben deelge nomen. De meest uiteenloopende geruchten in omloop. De meest uiteenloopende geruchten zijn in omloop over den toestand in Spanje, zonder dat het mogelijk is de waarheid te achterhalen. Naar verluidt, zouden militaire op standen zijn uitgebroken en zouden speciaal in Carthagena en El Ferrol de militairen aan het muiten zijn geslagen. Ook in Orense zou het onrustig zijn. Al deze berichten moesten echter met de grootste reserve worden ont vangen. Te Madrid verschijnen de linksche bladen met vele blanco kolommen als gevolg van den censuur. „El Socialista" het officieele orgaan der socialistische partij, publiceert op de frontpagina een artikel met als opschrift „Arbeiders past op, weest waakzaam" en waarin 'n beroep wordt gedaan op de eenheid van alle arbeiders. Syndicalisten bieden regeering hun steun aan. De syndicalistische afgevaardigde Angel Pestana deelde per radio mede aan de le den der syndicalistische partij, dat hij den minister van binnenlandsche zaken en den directeur-generaal der veiligheid heeft bezocht om den steun der partij tegen de reactie aan te bieden. Hij wekte de le den op de discipline te handhaven en zich voor een snelle actie bereid te houden ten einde te verhinderen, dat de „zwarte dic tatuur" in Spanje vasten voet krijgt. De vakvereenigingen der bakkers heb ben de leden per radio aangespoord gister nacht het werk een uur vroeger te begin nen, opdat de bevolking tijdig van brood zal zijn voorzien. De bond van ambtenaren heeft per radio een bericht laten verspreiden, waarin de aanhankelijkheid aan de overheid wordt herhaald en verzocht wordt de staatsdien sten volkomen republikeinsch te maken. In de Madrileensche volkswijk van Quatro Caminos hebben onbekenden ge schoten op den schilder Luis Prado Gon- zales, die doodeljjk gewond werd. De be weegredenen voor den moord zijn niet be kend. Bij het uitgaan der theaters Zaterdagavond juichten talrijke menschen de patrouilles toe van de Guardia Asalto en de Guardia Civil, die zich door de straten bewogen. Hier schijnen de rebellen vasten voet te hebben gekregen. Volgens uit Melilla ontvangen berichten hebben drie oorlogschepen die tegen de op standelingen uitgezonden waren, met de zen gemeene zaak gemaakt. Een vierde schip is voor Larache verschenen. De op varenden hebben onderhandelingen aange knoopt met de troepen, die zich van de macht hebben meester gemaakt. In strijd met zekere geruchten wordt thans gemeld, dat generaal Franco niet ge arresteerd is. Hij bevindt zich te Melilla, waar hij vannacht en vanmorgen de bewe ging leidde. Hij schijnt meester van de ge- heele zone en daar de orde te handhaven. Drie Spaansche vliegtuigen hebben kans ge zien uit Melilla te ontsnappen tijden een aanval op het vliegkamp. Een is te Lyautey geland, daar zijn benzine verbruikt was. Een tweede toestel, met aan boord een of ficier en een mecanicien is te Taza aange komen. Van het derde toestel heeft men nog niets gehoord. Voortdurend komen vluchtelingen bij de grenspost aan. Ontkend wordt, dat Larache en Melilla uit de lucht zouden zijn gebom bardeerd. Generaal Franco zou steun heb ben gekregen van verscheidene generaals op het schiereiland en met name van gene raal Quiepo de Liano, commandant van de tweede divisie te Sevilla. Gistermorgen kon den autobussen uit Rabat vertrekken in de richting An Tanger en de Spaansche zone passeeren. Opstand in Spanje schijnt zich uit te breiden. Reizigers, die Zaterdag de grens passeer- hebben verklaard, dat de militaire opstand in de Spaansche zone terrein scheen te win nen, o.a. te Larache en Melilla. Volgens sommige berichten zouden de muitende mi litairen ook het hooge commissariaat te Te toean bezet hebben. Te Melilla zou een ge deelte der bevolking getracht hebben, zich tegen de beweging te verzetten en de alge meene staking hebben afgekondigd. Er heb ben talrijke gevechten plaats gehad, waar bij 9 personen gedood en verscheidene ge wond zijn. In de geheele Spaansche zone met begrip van Melilla en Ceuta, zouden de militairen de macht in handen hebben genomen. Na de incidenten van Zaterdagnacht telde men te Tetoean drie dooden. Thans zou de rust weergekeerd zijn. DE AANSLAG OP DEN KONING. Mac M&hon Vrijdag voor den politierechter. Ruim 100 getuigen van den aanslag op koning Edward hebben gevolg gegeven aan den oproep der autoriteiten van Scotland Yard, welke thans overgaat tot opstelling van het dossier, met het oog op het feit, dat de verdachte Mac Mahon Vrijdag a.s. voor den politierechter in Bowstreet zal ver schijnen. Hij bevindt zich thans in het zie kenhuis van de Brixton gevangenis en is in observatie. Scotland Yard onderzoekt thans de kwes tie van 's konings bescherming bij toekom stige openbare plechtigheden. Men ver klaart, dat hoewel de aanslag van j.1. Don derdag een zuiver zelfstandig geval is en niets met oproerige beweging te maken heeft, waarschijnlijk toch maatregelen ge troffen zullen worden, om de bescherming der koning te versterken. Mac Mahon's vrouw kreeg toestemmimng haar man te bezoeken in gezelschap van den advocaat Kerstein. STORM OP HET MEER VAN CONSTANZ. Op het meer van Constanz heeft gisteravond een storm gewoed, die ver scheidene slachtoffers heeft gemaakt. Twee roeibooten uit Kreuzlingen sloe gen om, waarbij vier van den negen inzittenden om het leven kwamen. Ver der is een kano verongelukt, waardoor een der twee inzittenden verdronk. COUGHLIN DOOR ZIJN BISSCHOP BERISPT. Wegens zijn scherpen aanval op Roosevelt. De bisschop van Detroit, mgr. Michael Gallagher, is scheep gegaan om een reis naar Rome te maken. Voor zijn vertrek ont hulde hij, dat hy Father Coughlin, den be kenden „radio-priester" had berispt, wegens de onlangs in een rede door hem gebruikte scherpe taal tegen Roosevelt, waarbij hij den president een „leugenaar en bedrieger" noemde. De bisschop voegde er aan toe, dat hij de politieke radio-campagne van Father Coughlin echter niet zou tegengaan. HITLER IN BAYREUTH. Hitier is ter bijwoning van de Festspiele in Bayreuth aangekomen. Verder bevinden zich daar von Ribbentrop, Göring, Rust, generaal veldmaarschalk von Blomberg, generaal von Fritsch en tal van andere hoogwaardigheidsbekleeders. Gisteren is Lohengrin ten gehooge ge bracht. OUD-MINISTER RINTELEN ERNSTIG ZIEK. Antonin Rintelen, de oud-minister van onderwijs, en oud-gezant van Oostenrijk te Rome, die tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld na den putsch der nazis in 1934, is ernstig ziek geworden en opge nomen in een Weensche kliniek. FRANSCHE ONDERZEEBOOT BESCHIET DE RIVIERAKUST. 500.000 francs schade. In de badplaats Saint Tropez heeft zich een ontstellende gebeurtenis afgespeeld. Een in de haven liggend jacht was in brand geraakt en ook de omliggende zeil- booten werden een prooi der vlammen. Daar de politie niet over geschikt mate riaal beschikte, trachtte de onderzeeboot Atalante" het brandende vaartuig de zee op te sleepen. Door den stroom en den wind raakte het jacht weer los en dreef naar den oever terug. Nu trachtten de kanonniers van de „Atalante" het vaartuig met granaten tot zinken te brengen. Ongeveer vijftien schoten werden gelost, maar slechts drie bereikten hun doel. De overige schoten kwamen op den oever terecht. Er ontstond een paniek en de menschen vluchtten de kelders in. Een tweede schot vernielde de electrische geleiding, een derde sloeg in voot het terras van het Palace-hotel, anderen vielen op den spoorweg, maar ontploften niet. Gelukkig werd niemand gedeerd. De materieele schade wordt geraamd op 500.000 francs. HERTOGIN VAN KENT IN BLIJDE VERWACHTING. De „Sunday Referee" meldt, dat de hertogin van Kent een blijde gebeurtenis tegemoet ziet, welke in Januari van het volgend jaar zal plaats hebben. GREISER'S MAATREGELEN DANTZIG. Verontwaardiging in de Fransche pers. De opwinding veroorzaakt door de af schaffing van het statuut van Dantzig is aanzienlijk en de verontwaardiging der Fransche bladen tegen dezen „Nazi staats greep" manifesteert zich op levendige wijze. De pers vraagt zich af, welke de hou ding zal zijn van Polen en van den Vol kenbond. In het „Journal" schrijft Saint Brice, dat de Volkenbond het recht heeft te intervenieeren en zelfs de plicht, omdat de bond garant is voor de Grondwet van de vrije stad, welke verzekerd is door het pact van Versailles. De „Excelsior" schrijft, dat de methode welke de volks stemming in het Saargebied voorbereidde, een nieuwe volksstemming schijnt voor te bereiden in Dantzig, ten gunste van het onvoorzichtige accoord, dat bondskanse lier Schuschnigg met von Papen gesloten heeft. In de „Echo de Paris" vraagt Pertinax: wat zijn Duitschland's bedoelingen? tot welken buurstaat zal het zich, na Oosten rijk en Dantzig, thans richten? Komt nu TsjechoSlowakije weldra aan de beurt? In de „Oeuvre" schrijft madame Tabouis, dat de staatsgreep van Dantzig niemand verbaast. Tijdens het verblijf van Beek, Polen's minister van Buitenlandsche Za ken, aan zee nabij Dantzig, hebben Grei- ser en von Papen hem bezocht en zijn zij met hem tot overeenstemming gekomen over den tekst der wijzigingen welke in de Grondwet van Dantzig moesten worden aangebracht om Hitier tevreden te stellen. De „populaire" vraagt zich af, of de Vol kenbondsraad niet telegrafisch moest worden bijeengeroepen, te Geneve of te Londen. Vijf personen gewond. Zaterdagavond wilde een bestuurder van een auto in de Fahrenheitstraat te Den Haag, toen hij twee fietsers, die voor zijn wagen reden, ontwijken, iets naar rechts uithalen. Vermoedelijk drukte hij daarbij op het gaspedaal, want met volle vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen de pui van den bakkerswinkel der firma Stevers, welke geheel vernield werd. In zijn vaart had de auto een 18-jarig meisje, M, van D., dat daar met een jon ger zusje en een broertje wandelde, mee gesleurd en in de étalage geworpen. Met een verbrijzeld onderbeen, dat vermoede lijk geamputeerd zal moeten worden, is het meisje naar een ziekenhuis gebracht. Ook de beide andere kinderen werden door de auto getroffen, gelukkig echter minder ernstig. Het 16-jarig dochtertje kreeg een kneuzing van den rechterenkel en schaafwonden, terwijl het 9-jarig zoon tje een gapende hoofdwonde had. De moeder der kinderen, die het ongeluk zag gebeuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar het ziekenhuis ge bracht. Verder werden nog getroffen de 49- jarige mevrouw van R. L. uit de Fahren heitstraat, die niet ernstig werd verwond, en de 67-jarige mevrouw M. A. J. K. van het Koningsplein, die een bloeduitstorting in een der beenen kreg. Nader vernemen wij, dat de bestuurder geen rijbevoegdheid bezat. Het was een 16-jarige jongen, die onder toezicht van zijn vader reed. Hiermede is reeds een strafbaar feit gepleegd, aangezien men volgens de wet ook voor het onder toezicht rijden den 18-jarigen leeftijd moet hebben bereikt. De familie van D., waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig getroffen werd, woont in Schiedam, doch logeerde tijdelijk in de Begoniastraat te 's-Gravenhage. DE GEVAARLIJKE ZEE. Droevig ongeluk aan het Stille strand bij Scheveningen. Zaterdagavond ongeveer 9 uur geraakte een 15-jarige jongen A. W. de J. in zee aan het stille stand bij Scheveningen bij den golfbreker tegenover de politietent in gevaar. De twee gebroeders A. en G. van der H. uit de Boeistraat, resj. 23 en 19 jaar, begaven zich daarop eveneens in zee om te trachten den drenkeling te redden. Ook zy kwamen echter in levensgevaar te ver- keeren, waarop de agent van politie van D. te water sprong. Hij werd evenwel vastgegrepen door de gebroeders van der H., doch wist zich met groote inspanning los te werken, en zag nog kans G. van der H. te redden. Inmiddels had zich nog 'n 17-jarige jon gen J. M. te water begeven om den broer te redden, doch zonder resultaat. De 23-jarige A. van der H. verdronk, vóórdat hem de reddende hand kon wor den verleend. De aanleidende oorzaak van alles, de 15- jarige A. W. de J„ slaagde er ten slotte in, op eigen kracht het strand te bereiken. OPENING CENTRAAL VREDES BUREAU. „n het vredeshuis aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage heeft Za terdagmiddag de opening plaats gehad van het Centraal Vredesbureau, dat als gevolg van de samenwerking met ver schillende organisaties op vredesgebied is gesticht. De voorzitter van de stichting Centraal Vredesbureau, mr. M. J. van der Flier, begroette de aanwezigen, onder wie Ds. J. W. Th. Hugenholtz uit Ammerstol, een der pioniers voor de vredesactie in ons land, en wees daarbij op het gelukkige resultaat, dat dank zij den arbeid der Contactcommissie is bereikt. Het bureau vormt voortaan het centraal apparaat als krachtpunt van de stroomingen der ver schillende vredesbewegingen. Ds. Hugenholtz heeft met enkele woor den er zjjn vreugde over uitgesproken, dat zijn arbeid, in 1925 begonnen en langza merhand uitgegroeid,, thans in deze stich ting met goede hoop voor de toekomst kan worden voortgezet. Drs. G. J. de Voogd, directeur van het Centraal Vredesbureau, heeft hierna de aanwezigen een verklaring gegeven van al hetgeen tot den arbeid van dit bureau behoort en zijn volle medewerking toege zegd om dit aan het door de oprichters ge stelde doel te doen beantwoorden. Plotselinge dood van beroemd» Spaansche danseres. Uit Bayonne (Zuid-Frankrijk) meldt men: De beroemde Spaansche danseres La Argentina is Zaterdagavond aan een hartverlamming gestorven. Met La Argentina verdwijnt een der beroemdste, zoo niet op het oogenblik de beroemdste danseres van onze eeuw. Zij was geboren te Buenos Aire6 uit een Castiliaanschen vader en een Anda- lusische moeder. Haar ware naam was Antonia Merce. Haar kunst, die als een door het bal let veredelde volksdans beschouwd kan worden en tooneelmatiger dan deze volksdans is, omvat zoowel de „danses nobles" als de zigeunerdansen. Zij was de lieveling van het publiek, en meer malen heeft zij ook het Nederlandsche publiek voor altijd uitverkochte schouw burgen in groote extase gebracht. In Memorfaui. Prof. dr. C. F. A. van Dam schrijft ons: Het valt ons moeilijk om het te beseffen, maar Antonia Merce, La Argentina, de on verwoestbare jeugdige, is niet meer. Te Bayonne dicht bij de grens van haar vader land, dat zij altijd op zoo waardige wijze heeft vertegenwoordigd, is de steeds op gaande lijn van haar kunstenaarsloopbaan plotseling op wreede wijze afgesneden. Wij zullen de kleine, fascineerende gestalte niet meer zien op het tooneel van onzen stads schouwburg. Wij zullen niet meer onder den ban liggen van haar adem-benemendert „Oss Amor Brujo", noch schateren van den lach om haar dolle uitbeelding van Spaan* sche volkstypen. Zeer getroffen door het bericht van het heengaan van deze kunstenaresse, die ik het voorrecht heb gehad menigmaal persoonlijk te ontmoeten, denk ik in de eerste plaats aan haar groote eigenschappen als mensch. Ik noem slechts haar eenvoud en haar ernst. Verwend door de bewondering van duizen den, was zij allerminst blasee. Ik heb haar even kinderlijk gelukkig gezien met het kleinste bewijs van bewondering, dat haar werd geboden in den vorm van een versje van kinderhand, als wanneer zij de vreugde van het applaus van het geestdriftige Am- sterdamsche publiek indronk. En weinigen zullen vermoed hebben, hoe 'n ernstige vrouw deze danseres is geweest. Ik heb al tijd de grootste bewondering gekoesterd voor het serieuse werken van deze dappere onvermoeibare, die zich altijd maar weer geheel gaf. Hoe „vanzelf" iedere dans ook werd uitgevoerd, het kleinste detail was het resultaat van weken en maanden studeerei* en repeteeren. En nimmer straalden haaö groote, donkere oogen zoo voldaan, als wan neer men besefte, dat haar spel heel zwaren arbeid beteekende. Nog zie ik den dank baren lach van haar prachtige tanden, toen ik haar voor enkele maanden zeide, hoezeer het mij telkens weer trof, dat zij bij het dan sen van Sena Frasquita (La Molinera) uit „El Sombrero de Res Picos" blijk gaf tot in de kleinste bijzonderheden den roman van Pedro Antiona de Alarcon te hebben bestu deerd. La Argentina heeft ons land zeer lief gehad, omdat zij meende, dat men haar kunst hier volkomen begreep. In de groote plannen, die zij voor 1931 koesterde, nam een tournée door Nederland een belangrijke plaats in. Het zou weer een triomftocht worden, zooals zij mij hoopvol verzekerde, si dios quiere het heeft ech ter niet zoo mogen zijn. Dankbaar gedenken wij, dat deze .vrouw ons door haar zeldzame gaven en haar stoe» ren arbeid heeft kunnen schenken, in eefli kommervollen tijd te worden getild in een andere sfeer. En zij was een te ernstige, te religieuze vrouw om daarin niet een zeer bijzondere bevrediging te vinden. Zij ruste in vrede. TOESTAND VAN BEIDE SLACHT OFFERS BEVREDIGEND. Intrede waarnemend burgemeester te Beilen. Zaterdagmiddag is de raad van Beilen opnieuw in spoedeischende vergadering bijeen gekomen onder leiding van den door den commissaris der koningin aange wezen waarnemend burgemeester, den heer K. Gerrits, burgemeester van Smilde. De raadszaal bood nog steeds hetzelfde sombere beeld, met rouwfloers omhangen, brandden de lampen. Aan den kop van de groene tafel, waar anders het college van B. en W. zetelt, zijn nieuwe stoelen bijge plaatst. Aan de rechterhand van den bur gemeester stond de voorzitterszetel, die leeg bleef, en leeg bleven ook de plaatsen van de overige leden van het college. Nadat de heer Gerrits binnengetreden was, deelde hij in enkele woorden zijn be noeming tot tijdelijk burgemeester mede, maakte kennis met de leden van den raad en verzocht twee minuten stilte om dege-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5